2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

A munkavállaló szemszögéből vs. munkáltatói szemszögből.

Írta: | Kulcsszavak: munkáltató . munkavállaló . konfliktus . munka

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A jelenlegi gazdasági recessziót megelőző időkre kanyarodunk vissza egy kicsit, majd elérjük a mai frontvonalat is. Nagyon érdekes függetlenként munkáltatói és munkavállalói panaszt hallani. Néha elgondolkodik az ember, hogy akkor most kivel is van probléma. Ezt a képet egyébként nem annyira nehéz összerakni.

Kanyarodjunk vissza egy kicsit a korábbi időkre. A standard munkáltatói hozzáállás enyhén szólva is munkavállaló ellenes volt. A korábbi Mt. rendelkezései is munkáltatói nyomásra. Ezzel kár vitatkozni, mert ezek tények. Aztán ez szépen lassan elkezdett nagy általánosságban felpuhulni és ma már eljutottunk egy olyan fázisba, ahol elég sokat engednek a korábbi időkhöz képest. Persze ez is munkáltató függő. Valahol rosszabb a helyzet, valahol jobb. Na most eközben a két fél közötti feszültségáradat most csapódott ki kellőképpen és ehhez még hozzátartozik a nagyobb szabadságvágy is, hogy a munkavállaló a legkisebb őt ért sérelemre - akár valós, vagy vélt- lelécel. Munkám során nagyon sokszor találkoztam - főleg a fiatalabb korosztályból- megdöbbentő munkavállalói hozzáállással.

Példa.: Nem tetszett a fizetése. Szólt a munkaadójának, hogy emeljen valamennyit. Megtette zokszó nélkül. Utána a munkát kifogásolta. Változtatott az elvégezendő munkán, hogy ne legyen túl monoton. Rá egy hétre kilépett, hogy még keresi önmagát és nem tudja mit szeretne.

Persze ezzel sincs baj, de akkor nem kell sírni, hogy bárhova megy sehol nem jó. Persze nem szeretném savazni a munkavállalói oldalt, de kicsit átfordult a dolog és ennek oka a korábbi munkaadói hozzáállásból eredeztethető. "Jó ez így nektek" , "Több fizetést?? Még mit nem!" , "Ezt még csináljátok meg, nem számít, hogy mennyi idő." Lehetne végtelenségig sorolni azokat a közismert frázisokat, amivel a főnökök arcát legszívesebben egy kihegyezett vaslapáttal rendezték volna át az alkalmazottak.

Hol tartunk most? Ugyebár a jelenlegi helyzet kicsit megbonyolítja a dolgokat, de 1 évvel korábban nyugodtan beszélhettünk munkaerőhiányról. Mert hát ahhoz megyek, aki többet fizet. A oldalról hiány keletkezik, ahonnan eljöttek B miatt. Persze, hogy vannak ennek egyéb gazdasági okai is, de ezt szeretik rendszeresen kifelejteni. Abszolút érthető és megérthető a hozzáállás. Hozzáteszem, hogy sokan rávarrják ezt a címkét arra a szituációra is, amikor csak ugrálnak jobbra-balra munkáltatók között hóbortból. Ez sem túl egészséges. Amennyiben nem tudunk megállapodni egy általunk elfogadható bérben, akkor igenis tovább kell állni. Főleg úgy, hogy tudjuk a munkánk egyébként sokat ér, de mindkét fél előnyét szolgáló kompromisszumokat se hagyjuk figyelmen kívül.

Hozzászólások

(#1) nemlehet


nemlehet
őstag

Én nem mondanám igazán munkavállaló barátnak az MT-t vagy a magyar céges kultúrát. Én 3 fő problémát látok:

1. Nincs meg a megfelelő jogi biztonság és jogorvoslati lehetőségek egy egyszeri munkavállalónak. Mindenkinek van sztorija vagy ismerőse akit így vagy úgy lehúzott a cég munkaidővel, bejelentéssel stb. (Ez bizonyos részben az iszonyat magas adókból fakad, de ez persze nem mentség) Erre jellemzően mi az állami válasz? Vidd polgári perre ami mondjuk 2-4 év és rengeteg perköltség amit előre meg kell finanszírozni.
Ebből a szempontból az állam még szemetebb, iszonyat alja szabályok vonatkoznak a közszolgákra.

2. Ez leginkább a KKV szektorra igaz ahol a cég nyilván szívügye a tulajnak (aki egyben a vezető és döntéshozó), de multinál is látni középvezetői szinten, hogy úgy érzi a főnökség, hogy náluk dolgozni az egy kegy, ők tesznek szivességet hogy alkalmaznak valakit. Ez alapvetően megváltoztatja az egész kapcsolatot, nyomást helyez az alkalmazottra ("Most nem mehetsz el szabira hát annyi rendelés van, cserben hagysz Józsikám?"), de a főnök sem jól dönt. Nem azt képzi tovább aki a legalkalmasabb lenne hanem azt akit a legjobb barátjának, leglojálisabbnak tart.

3. Valahogy nem fontos az emberek megtartása, főleg ha azok szeretnének valamit. Én 2x voltam úgy, hogy kérnék emelést, mert az utánam felvettek magasabb alapbért kapnak és ez így nekem nem fér bele, szóval akkor vagy kompenzálnak vagy felmondok. Mind a 2 esetben mondták hogy áááh, nem tudunk emelést adni de annyira jó lenne ha maradnál és lehet hogy akkor majd ha esetleg talán lesz lehetőség előléptetésre akkor nagyobb prioritást kaphatsz... Aztán felvettek a helyemre egy újat, magasabb fizetésért. Tehát ugyan ott voltak ahol a part szakad, csak kiesett kb 6 hónapnyi idő amíg kerestek, interjúztattak és betanítottak.
Persze lehet hogy én dolgoztam szarul és örültek hogy elmegyek de 1,5 év alatt 3x kaptam jutalmat jó teljesítményért szóval who knows?
Szóval az egész sztorinak az a lényege, hogy valahogy fontosabb az hogy keményen befeszítsen a cég és semmit ne adjon az alkalmazottnak ami az eredeti megállapodásban nincs benne, így viszont a változó piac miatt a legjobb emberei el fognak menni, mert nyilván mindenki a jobb feltételek felé húz. Ezzel kezdeni kell valamit mert így 1 hét alatt iszonyat versenyhátrányba tudja hozni magát egfy kis cég.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#2) Carlytoo válasza nemlehet (#1) üzenetére


Carlytoo
aktív tag

Hozzátartozik az is, hogy mindenki csöndben marad és védi a saját hátát. Kollektíven lépnének fel a cég hozzáállása ellen (nem csak az Audinál volt rá példa), akkor könnyebben lehetne igényt érvényesíteni.

"No sacrifice is too great, no treachery too small" - Inquisitor Horst

(#3) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Hát nézzétek én egy nagy Gyógyszergyártó cég irodaházában voltam karbantartó 5 évig...
A fizetésem nem mondom egész jó volt, de ezért bizony mindent be kellett áldozni. Jelzem még a 200 at nem érte el nettóban.

Az első dolog, hogy nyilván minimálra voltunk bejelentve.
A második, hogy mi nem a gyógyszergyár alkalmazottai voltunk, hanem egy alvállalkozóé.
Míg a gyári melós 8-9 órát volt a munkahelyén addig mi 10+ ot.
Ebbe a fizetésbe beletartozott havi két hétvége kompletten is.
Ránk semmilyen céges buli jutalom, ajándék semmi nem vonatkozott.
Ellenben minden rendezvényen ott kellett dolgozni egész éjszaka is...

5 év után merészeltem kérni dolgot és megemlíteni, hogy ez kezd már nem jó lenni számomra. mondták el lehet menni. Hát eljöttem. Hibáztassák egymást minden szarért. Nagyon elegem lett a napi száz lecseszésből, pedig nem lett volna rossz hely sőt...

5 év alatt 1 évnyi túlórám keletkezett és a szemük sem rebbent. Szóval akkor hol is van a baj?

Jelzem 36 éves vagyok. Van érettségim, és műszaki informatikus lennék amúgy szakmám szerint.
Jah és kb 14 éves korom óta dolgozok, mert a családot el kell tartani. És egy büdös rossz szavam sincs és nem ugrok neki annak aki valamit csakúgy kap. Valamikor én is kapok.

Az irigység amúgy borzasztó problémákat tud szülni ebben a nemnormális országban.
Példának okáért az egyik előző főnököm konkrétan megutált mert vettem egy 20 éves C Mercit magamnak. Neki csak 8 darab vagyonokat érő autója volt.. De hát ha valaki hülye most mit kezdjek vele?

És még reggelig tudnék sztorikat mesélni.

Jah csak egyet megemlítek. Miért nem megy senki építőiparba épp fejjel? Mert a 90- es években engem és fateromat is annyi pénzel húztak le, hogy most összerakva simán vadi új Mercivel szaladgálhatnék. És nem raktárban dolgoznék... Vicces mi?

Vállalati fluktuáció. Milyen marha szép külföldi szó. Embervándorlás baszki.
Konkrétan úgy ugrálnak a cégenél az emberek, hogy nem tud kollektíva kialakulni. Mondjuk ezt a BKV még akadályozza is példának okáért... Nem vicc. A lényege és veszélye ennek az, hogy egyszerűen senki nem tud sosem semmiről. Hányótokkal esett meg az, hogy bemész valahova intézni bármit, szó szerint bármit és sokszor az jön, hogy nem is tudnak az egészről semmit. Ez lehet az autószerelőtől, a bankig bárhol...

[ Szerkesztve ]

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#4) nemlehet válasza Carlytoo (#2) üzenetére


nemlehet
őstag

Magyarországon nincs rendes szakszervezeti kultúra de ami van azt is kiüresítette a politika. Nem akarok ebbe belemenni de pl a MÁV szakszervezet remek példa erre akik állandóan sztrájkoltak majd amikor kormányváltás történt és amúgy semmi sem változott hirtelen elnémultak.

Amúgy egyik exem mesélte hogy náluk komplett könyvelés felállt és iszonyatos bírságokat szopott be ezért a cég de még így sem volt hajlandó a cég egyezkedni (pedig amúgy nem emelést akartak hanem valami máson ment a vita). Szóval azért benne van a magyarban ez a már csak azért se legyen jó a másiknak, nem baj ha magam lövöm tökön, de legalább neki is rossz.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#5) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

A piac mondja meg, kinek lesz jó-sőt, ki él vissza a helyzetével a munkaadót szivatva és ki szív úgy, mint a #3-as posztban a kolléga.

A rendszer gyakorlatilag a saját sírját ásta meg az elmúlt 30 évben. A munkavállalók szivatása miatt többszázezer jó képességekkel megáldott fiatal menekült nyugatra, így ma már bizonyos munkakörökben extrém munkaerőhiány van, és bizony ha gondol egyet a dolgozó akkor kilép.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6) Carlytoo válasza Lalikiraly (#3) üzenetére


Carlytoo
aktív tag

A te esetedben sokkal többet tűrtél, mint kellett volna. Te is példa vagy arra, hogy bármit megtehetnek, mert komolyabb következménye úgy sem lesz.

"No sacrifice is too great, no treachery too small" - Inquisitor Horst

(#7) bul07


bul07
nagyúr

Én csak azt a pénzt se kapom meg aminek aláírok, arról nem beszélve hogy csak éjszaka dolgozok 180órát

De persze két három havonta új cég van :DDD

Amúgy a mezőgazdaság nagyon érdekes dolog
Annyi pénzéhes kapzsi embert mint ami a mezőgazdaságban van sehol nincs
Itt a környéken átlag feletti volt a búza termés, nem ritka volt a 60-65mázsa hektáronként(múlt évben 50 mázsa alatt volt), de sírnak hogy milyen a termés
És az egyszerű munkásnak nem képes egy üveg kólát kihozni, holott lett majd 1000mázsa búzája

A berekről meg ne is beszéljünk
Itt olyan 40% kevesebbet keresnek mint Dunántúlon holott a felvásárlói ár meg a ráfordítás is ugyan annyi egyszerűen nagyobb haszonnal dolgoznak mert nem fizetnek a munkásoknak

És persze mikkor új traktorokat vettek nem ám klímásokat á, olcsóbb volt 100e a klíma nélküli, a munkás meg dögöljön meg a meleg fülkében

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#8) bkercso


bkercso
nagyúr

Példa.: Nem tetszett a fizetése. Szólt a munkaadójának, hogy emeljen valamennyit. Megtette zokszó nélkül. Utána a munkát kifogásolta. Változtatott az elvégezendő munkán, hogy ne legyen túl monoton. Rá egy hétre kilépett, hogy még keresi önmagát és nem tudja mit szeretne.
+1, én is láttam ilyet. Miközben felvesz rengeteg hitelt. :(

nemlehet:
Szóval azért benne van a magyarban ez a már csak azért se legyen jó a másiknak, nem baj ha magam lövöm tökön, de legalább neki is rossz.
A pszichológiában az ilyet hívják "nehéz embernek". Nemzetközi átlagban az emberek 15%-a ilyen. Ehhez képest a magyar átlag 30-35%.
Mentálisan súlyosan beteg ez a nemzet, amit fenntart a bő 100 éve embertelen iskolarendszerünk, ami kisgyerekkortól frusztrációt és kudarcot okoz napi szinten. Ez az érzés beleég az emberekbe már az elejétől.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#9) BerserkGuts


BerserkGuts
őstag

Mindenkinek megvan a joga hozzá hogy "ugráljon" téged idézve.
Még az hiányozna csak hogy majd bármilyen szankció legyen ellene.

Persze Mo-n nagy a hagyománya ennek a röghöz kötésnek meg rabszolga tartó gondolkodásnak. :C

A feudalizmusban a jobbágyok azon joga, hogy földesuruk földjéről elköltözködhessenek. A mo.-i jobbágyok a XIII. sz. viszontagságait arra használták fel, hogy kiharcolják maguknak a szabad költözködési jogot, amit Károly Róbert uralkodása idején országos törvény szentesített, de érvényesítése az urak ellenállásába ütközött. A Dózsa-parasztháborút megtorló 1514. évi országgyűlés kimondta a jobbágyság röghöz kötését, s a szabad költözködési jog a régi és az új földesúr alkujának függvénye lett. A földesúri majorgazdálkodás előretörése szorosabbá tette a jobbágy személyes függését is: II. József 1785-ben ugyan visszaállította a szabad költözködési jogot, de egészen az 1848-as jobbágyfelszabadításig sohasem valósult meg teljesen.

Read more: http://www.kislexikon.hu/szabad_koltozkodesi_jog.html#ixzz6ULVROYXt "

Szeretik a taplnyalikat ebben az országban ne gondolkodj cselekedjél csináld meg amit elvárnak nem baj ha 3 helyett dolgozol mert kilépett vagy lebetegedett de akkor is csináld meg vagy örihari van a műszakfejezővel :C

12600KF/ROG Strix 4070ti/ROG Strix B660/Noctua NH-D15S/ROG Strix AuraEdition 850W/SamsungOdysseyG7 32" 1440p/ThermaltakeTower900/RazerViper8K/F4-3200C14D-16GFX(FlareX)/Kingston A2000

(#10) Carlytoo válasza BerserkGuts (#9) üzenetére


Carlytoo
aktív tag

Nagyon átestél a ló túloldalára.

Egyébként úgy néz ki, hogy nem sikerült megérteni a lényegét. Nem az általad felhozott röghöz kötésről beszélünk. Eleve nem is beszélhetünk ilyen intézményről, hiszen az tényleg egy nagyon drasztikus dolog volt. Munkaadók is tudnak a jelenlegi felfogásunkhoz képest egész drasztikusak lenni, de ők nem érdemlik meg, hogy működjenek.

[ Szerkesztve ]

"No sacrifice is too great, no treachery too small" - Inquisitor Horst

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.