2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

egy kripli ASUS X53KE laptop

Írta: | Kulcsszavak: ASUS X53KE . MiniTool Partition Wizard Home Edition

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ez egy érdekes sztori, több tanulsággal, buktatóval, ezért gondoltam leírom. Informatikus létemre viszonylag ritkán szoktam mondjuk úgy fusizni, a céges meló meg a rokonok, haverok gépei nekem pont elég. Egyik nagyon régi kolléganőm megkért, hogy az unokahúga laptopját nézzem már meg mert kilépeget a böngészőből, ja és mellesleg tegyek már rá víruskeresőt is mert most nincs rajta. Jó mondom hozzák be, ha lesz időm akkor megnézem idebent. Erre azt mondják nem lehet. Mondom miért? Laptop, becsukják, behozzák és kész. A válasz: nem lehet becsukni. Na itt kezdet érdekes lenni a dolog. Behozták, és tényleg nyitott állapotban kaptam meg. Megnéztem, a bal oldali sarokpántja beállt nyitott állapotban, nem lehetett (lásd kép) emiatt lezárni, de valaki ennek ellenére megpróbálta izomból letudni a feladatot aminek a laptop műanyag kerete látta a kárát, konkrétan darabjaira tört a hátsó rész. Láttam már padlót fogott, sarka törött gépeket, de ilyet még nem. Ezzel ugye nem lehet mit csinálni, csak cserélni a sérült elemeket, de nem emiatt hozták be a gépet, így nem is törődtem vele. Egyedül annyit variáltam a dolgon, hogy a sarokpánt felett lévő íves műanyag takaró elemet levettem, így már össze lehetett csukni a készüléket (az esztétikai hatásról ne beszéljünk).

Ez egy jó kis 2008-as gyártású ASUS X53-as laptop (ATI mobil VGA, 2 GB RAM, 320 GB Seagate HDD, 2 magos AMD turion CPU) és Vista. Bekapcsoltam, meglepően gyorsan betöltődött, nem lesz itt gond. Ami rögtön feltűnt, hogy elég csendes a vinyo, de ez betudható annak is hogy a venti meg elég zajos. Nézem, nincs HDD kontroll LED, ami azért szerintem gáz. Lecseréltem a Firefox-ot, mert elég régi 3-as sorozat volt rajta, JAVA-t, meg még néhány programot, takarítottam egy kicsit, ccleaner-t sem ártott volna végigtolni, de azt meg elfelejtettem, ja és felraktam rá a Microsoft Security Essential (továbbiakban MSE) víruskeresőt. Mivel vírus gyanúsnak minősült a gép egy olyan pendrive-al vittem át rá a programokat amin írásvédő kapcsoló van, így ha esetleg lenne valami boot vírus a gépen akkor ezt nem köszön vissza (már volt rá példa). A Firefox simán ment, persze mivel nem volt NET, ezért nem tudtam letesztelni, hogy kilép-e, majd otthon, gondoltam én. Addig is mivel zajos a ventilátor, meg hát végül is egy 4 éves gép ideje kipucolni kicsit. Szétkaptam, leszedtem a hűtést a 2 hőcsövel együtt, a kilépő lamelláktól kézzel leszedtem a porcicákat és kifújtam a maradék port. Nem tudom milyen paszta volt rajta, de nekem olyannak tűnt, mintha cement lenne, az ATI chipről a hősapkát komplett lekaptam vele. Le kellett kapargatnom ezt a valamit, majd a maradékot lecsiszolni, paszta, és mehet vissza, érezhetően halkabb lett a gép. Az aksi halott, így enélkül vittem haza tesztelni. Sajna csak otthon vettem észre, hogy nem csak az aksit, de a tápegységet is bent hagytam a cégnél:), szóval próba nélkül adtam vissza pénteken a gépet.

Hétfőn nem szóltak, és szerdáig abban a tudatban voltam, hogy minden okés. Akkor csörögtek, hogy baj van, nincs hang, és a billentyűzet se megy. Na mondom baba, valamit elrontottam volna? Péntekre behozták, bekapcs, szépen bejön a Vista, nyomom a gombokat, hát tényleg nem reagál semmire, a tapipad se megy. Rádugtam egy USB billentyűzetet meg egy egeret és azzal meg müxik, érdekes. Rákattintok a tálcán a hangerő ikonra, hangeszköz nem található üzenet. Újraindítás, belépek a BIOS-ba és láss csodát itt megy a belső billentyűzetet, sőt indításkor egy dallamot is lejátszik a laptop, berakok egy UBUNTU live lemezt azzal is jó minden szóval csak a Vista alól nem megy. Betöltöm a Vistát, megpróbálom a mellékelt gyári lemezről újratelepíteni a hangkarit, de függetlenül attól, hogy a telepítés hiba nélkül lemegy, továbbra se működik. A neten utána keresek a billentyűzetet letiltásának, de semmi érdemlegeset nem találok róla, szóval marad az újratelepítés. Nézem az eszközkezelőt, itt egy csomó tételnél sárga felkiáltójel, még a proci mellett is, pedig mielőtt visszaadtam a gépet előtte is betévedtem ide és akkor minden jó volt. Lehet, hogy valami IRQ probléma lesz, és azért van gond több mindennel is, na én ezt már nem nyomozom ki! Lementettem a D partícióra amit szükségesnek tartottam a C-ről, ennyire volt időm a melóban, majd délután hazavittem a gépet.

Otthon csak kíváncsiságból elindítottam a Windows update szolgáltatást milyen, mennyire más mint a Windows 7-é, de tök hasonló, viszont elszállt hibával. Véletlenül vettem észre, hogy frissítés közben elfogyott a C partíción a hely. Érdekes mert:
- mi a francot csinál amihez 3 GB szabad hely nem elég?
- miért nem dob üzenet, hogy kevés a hely mint az XP-nél?
- a D partíción 80 GB üres hely van azt ilyenkor miért nem használja fel?

Szóval a frissítés bukta, de amúgy sincs rá szükség, hisz formázom a partíciót, de az MSE-t azért lefrissítettem. Elindítottam a full keresést az összes meghajtóra. Egy ideig néztem, majd összepakoltam és elmentem anyámékat meglátogatni, letudtam a heti vizitet. Bő 1,5 óra múlva hazaérve még mindig 30% alatt járt a progresbar, de a D-re átlépve jelentősen felgyorsult, így durván 4 óra alatt ment le a full keresés. Több különböző vírus is volt, mindegyiket le tudta szedni szerencsére, utána még egy gyorskeresést is lenyomtam, de már nem volt találat.

Még ezen a gépen megnéztem a gyártó honlapját a driver-ek miatt, de csak Vistához volt 32/64-es kivitelben. Itt jött el a döntés pillanata, megpróbáljam-e a Windows 7-et felrakni, vagy marad a Vista? A Vista driver-ek sokszor jók hozzá, egy próbát megérne. Legyen, úgy döntöttem W7-lesz belőle (kisebb, gyorsabb, kevesebb erőforrást igényel, állítólag stabilabb és legfőképpen újabb), ha nem jön össze akkor meg Vista, legfeljebb 2x telepítek. Első gond, csak 26 GB a C, és W7-hez 30 az ajánlott alsó limit, plusz abba is bele kell gondolni, hogy a gyerek, akié lesz lehet, hogy minden programot a C-re fog tenni, tehát 30-nál mindenképpen több kellene. Felraktam a régi kedvenc particionáló programomat a PowerQuest PartitionMagic v8.0-at. A Vista hibákat dobot, hogy nem kompatibilis (végül is egy 2002-es program) de 2002-ben is volt már NTFS, csak elboldogul a feladattal, nem igazán aggódtam. Feltelepült, elindult, valamilyen index hibákat dobot, javította őket, de még mielőtt bármit is csináltam volna ki is lépet. Na most kezdtem el aggódni. Keressünk valami más programot, ha minden kötél szakad akkor a Hirens Boot CD biztos nyújt majd segítséget. Némi utánaolvasás után a számomra ismeretlen MiniTool Partition Wizard Home Edition 7.6.1 programot választottam. Ez a változat otthonra ingyenes és nagyon tutinak tűnik a leírás alapján, bár az elmélet és a gyakorlat sokszor nem fedi egymást. Kissé kockázatos éles adatoknál a partíció átméretezése, reménykedtem, hogy a program hibátlanul végzi a dolgát és hogy nem lesz közben áramszünet. Beállítottam, lecsíptem a D-ből 25 GB-ot, az adatok átmozgatása miatt ezt bő 20 percig csinálta, majd hozzáadtam a C-hez. Meglepetésemre a D partíció ekkor az intézőből eltűnt, de újraindítás után megjelent. Ami nagyon érdekes volt, hogy még a C-t is át tudta méretezni a Vista alól, nem kellett csökkentett mód, tehát tényleg elég profin megcsinálták.

Ok, van 51 GB-om, beraktam a W7 lemezt és elindítottam a telepítést. Mivel volt már laptop optikai meghajtójának olvasási képességével gondom telepítésnél, ezért hazavittem egy USB cuccot, amire ha kell külső vinyot vagy DVD olvasót is felrakhattam volna, de szerencsére nem volt rá szükség. Format C, majd szépen települt hiba nélkül a W7. Nézzük a lényeget, milyen eszközöket nem ismert fel a végén. ATI VGA, Realtek hangkari, ok, ezeket sejtettem, de a Vista driver jó volt hozzájuk. Bluetooth, wifi, ethernet alapból jó, ezzel nincs gondom, (pedig pont ezekért aggódtam), de maradt 4 eszköz aminél ismeretlen alapvető eszköz szerepelt. Az utolsónál megnéztem a tulajdonságokat ott találtam segítségnek az ACPI szöveget, rákerestem (asus + acpi) és meg is lett a driver. A többi esetben kevés volt az infó, de a kártyaolvasóra tippeltem, driver-t megkerestem, felraktam és nem volt több ismeretlen vagy hibás eszköz. Kikapcsoltam az UAC-t és a hibernálást is, úgyis mindig tápon lesz. Csináltam egy visszaállítási pontot, felraktam néhány programot, touchpad soft, Firefox, JAVA, VLC, AIMP, OpenOffice, Skype, majd bedugtam a routerbe a gépet és konfiguráltam a DIGI-t. Internet van, mehet a W7 update, bár gondoltam arra, hogy hagyom, majd magától szépen letelepül a gazdájánál, de ki tudja mi történne ilyen előzmények után.

Aztán jött az első gond a 80072ee2 hibakód formájában. Utánaolvasva ez azt jelenti, hogy az update szerver(ek) a beérkező igényt nem tudják feldolgozni, túl sokan próbálkoznak a frissítéssel, de úgy is mondhatnánk, hogy kissé alul méretezték a rendszert:), próbáljam meg 15-20 perc múlva. Az érdekes a dologban az, hogy a saját gépemen (ugyan abba a routerbe volt bekötve) az update elinditása után rögtön jött az üzenet, hogy van 2 frissítésre lehetőség. Na ilyenkor mi van? Próbálkoztam néhányszor, de mindig ugyan az a hiba, így 23 óra körül miután megterveztem a másnapi túrát (legalábbis az elejét) feladtam és elmentem aludni. A hibakód olyan szempontból is érdekes, hogy ez alapvetően nem hiba, illetve nem a felhasználó hibája. Nem igazán értem, hogy a MS részéről ezt a hibát miért nem tudták normálisan lekezelni?! Egyrészt miért nem méretezték megfelelőre a szerverparkjukat? Másrészt miért nem lehet szimplán dobni egy „túlterhelt vagyok bocsesz” üzenetet és a felhasználó rögtön tudná mi van!? Ehelyett dobnak egy ilyen krix-krax hibakódot, a felhasználók zöme azonnal a szívéhez kap, hogy ugyan mi romlott már el megint és zokszó nélkül rákattintanak az újra gombra amivel nem igazán oldják meg a problémát. Egyesek persze rákeresnek a hibakódra és utána megnyugszanak, de kétségem se fér hozzá, hogy ők vannak kisebbségben.

Másnap reggel bekapcsoltam kíváncsiságból, és elindult csont nélkül a frissítés, valami 96 tételt kínált fel, na erre nekem nem volt időm. Bent hagytam néhány pipát (55 db), elindult a letöltés, majd a telepítés, amit a 26 tételnél leállítottam. Start menü, leállítás, és jött a villámcsapás. Elfelejtettem, hogy sok frissítést kikapcsoláskor vagy éppen bekapcsoláskor tud véglegesíteni a W7, és most is ez volt a „1/39 frissítés, kérjük ne kapcsolja ki a számítógépet” szöveg fogadott, ezt viszont már nem volt időm kivárni, áramtalanítottam és mentem a buszhoz.

Este értem csak haza, tudtam, hogy gond lesz, de bekapcsoltam, és a fekete háttérnél a színes win logó alatt egy olyan szöveg fogadott, mintha a regisztry-t ellenőrizné a gép (ilyet még sose láttam), utána viszont minden jól ment, lementek a telepítések. Megint kerestem frissítéseket, majd megint míg végre már nem talált. A szokásos módon X alkalommal indult újra a gép, ami számomra érdekes, hogy az SP1 csomagot csak a sorozat közepén rakta fel. Ez azért érdekes, mert XP esetében például az SP3 tartalmazta az összes korábbi frissítést, azoknak az egybecsomagolása tulajdonképpen. Visszamásoltam a felhasználói adatokat, doksikat, készítettem egy új rendszer visszaállítási pontot és elméletileg ennyi. A jövőre gondolva készítettem egy partíció mentést a C kötetről a D-re az ingyenes Paragon Backup & Recovery Free 2012 programmal. Ennek a használatához van egy jó magyar leírás a http://szjanos.atw.hu/ oldalon. Így utólag talán egy check disk és egy töredezettség-mentesítés nem ártott volna mentés előtt. De már késő bánat. Hétfőn visszaadtam a gépet, megadtam a jelszó és mondtam írják át a digi felhasználói adatokat, remélem több gond nem lesz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.