2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Vendég wifi accesspoint routeren Openwrtvel

Írta: | Kulcsszavak: Vendég . wifi . openwrt . net . megosztás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Van egy routerem, amire LAN-on gépek kapcsolódnak, de a wifi része nem volt használva, ebből a kihasználatlan rádiós részből egy vendégeknek szánt hotspotot csináltam. A neten fellelhető sok írás, hogyan is kell beállítani, de mind olyan esetet mutat be, amikor a router a wan-on kap netet, nálam viszont a LAN-on kapja a net elérést a router, a fő router egy szolgáltatói digitális elosztó eszköz, erről kapja LAN-on a netet ez a router, így némi módosításra van szükség az eredeti leíráshoz képest.

Itt található az Openwrt wiki oldalán a beállítás menete, ebből indultam ki, ehhez képest módisítottam a beállításokat, hogy ezzel a switch módú routerrel is működjön.

1. Ugyan úgy mint a leírásban olvasható, létrehoztam a wifi beállítások alatt egy wifi elérést, ami egy külön interfészen kap helyet. Ez a Guest nevű interfész. Látható, hogy a hálózat résznél a LAN-t nem jelöltem be csak a Guestet. Ezzel létre is jön ez a LAN-tól különálló interfész.


2. Itt látható a létrehozott Guest interface (sárgás barnás színnel jelölve), aminek a LAN-tól külön ip címe van az 192.168.5.X tartományban. Az interfacen az 192.168.5.1 jelenti a routert, az erre a wifire kapcsolódó eszközök ezen az interfészen keresztül tudnak kommunikálni, ez az interface dhcp-vel oszt ki a rákapcsolt eszközöknek ip címet, így a rákapcsolódott tabletemnek például az 192.168.5.100-at. A LAN (zöld színnel jelölt) az 192.168.1.X tartományban van, erre az interfacere csak vezetékes eszközzel lehet csatlakozni, de erre is tudnék létrehozni egy külön wifi csatolót, ha akarnék. Ekkor két jelet sugározna a router, mintha kettő külön eszköz lenne. De nekem most elég a vendég wifi kiszolgálása, a kábeles eszközök pedig továbbra is a LAN interfacen át szolgálhatók ki. A router internetes elérése is a LAN-ról történik (fizikailag egy szolgáltatói eszköz van bedugva a saját routerem egyik LAN portjába, a LAN interface ettől a szolgáltatói eszköztől kap dhcp kliensként ip címet, így ezen keresztül a net elérést). WAN interfacet töröltem a listából, mivel nem használom. Ha kellene a dugasz, akkor a vlan beállításoknál be lehetne állítani, hogy az is a LAN része legyen, így 5 switch dugót tudnék használni a routeren, de egyenlőre nem használom azt a dugaszt, ha valamire még is kell, akkor meghagyom wan nak. (Újra létre kell hoznom a wan interfészt, ha használni akarom)

3. És itt jön a változás az Openwrt-s leíráshoz képest, ugyanis az én esetemben a LAN tűzfal zónát állítom be úgy, mintha az a WAN lenne. Tulajdonképpen ez a LAN tekithető egy wan-nak is a Guest részére. Így néz ki az openwrt tűzfal beállítása és így az én beállításom:

4. A dhcp és dns kéréseknek, ugyan úgy állítottam be a tűzfal szabályait, ahogy az az OpenWrt-s leírás szerint van.

5. Minden további LAN - Guest elszeparálási lehetőséget ugyan úgy lehet beállítani a tűzfal szabályban, mint ahogy az ebben az OpenWrt-s leírásban van, csak arra kell figyelni, hogy nem a wan interfacere, hanem a LAN-ra alkalmazzuk ezeket a beállításokat.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.