2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Gondolatok az eutanázia körül

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Van, ahol engedélyezett, van, ahol tiltott. Az eszkimók kimennek a hidegbe, ha úgy érzik, hogy már csak terhére vannak a családnak. Van, akik öngyilkosságnak tartják, és egyfajta feladásnak.
Nem akarok állást foglalni, mert nem is hiszem, hogy lehet. Sokkal inkább a kérdéseket akarom feltenni, és azt, hogy elgondolkodjatok rajta. Mert ennek egy olyan döntésnek kellene lennie, amit az ember már régen meghozott, semmint az ágya felett felőle döntenek. Az egész ott kezdődik, hogy stresszhelyzetben ritkán döntünk jól. Ráadásul ez egy komplex kérdés. De mielőtt belemennék, két személyes történetet hagy meséljek el, hogy eutanázia esetén ne csak a végső stádiumú rákosra, vagy komás betegre gondoljunk.
Pár éve találkoztam egy lánnyal, akinek a shunt-je elromlott, ezért több vizet engedett le a fejéből, mint kellett volna, az eredménye meg az lett, hogy fél évig ágyba kényszerült. Onnantól kezdve az élete olyan lett, mint aki folyamatosan be van csípve, ami először nagyon jól hangzik, de amikor hatalmas erőfeszítésedbe kerül, hogy tudj koncentrálni, kukázhatod a terveidet már nem olyan jópofa dolog. Komolyan foglalkoztatta, hogy mi lesz, ha teljesen elbutul? Baráti körében ráadásul volt is egy agylágyulásos, akik a gyereke ápolt 10 évig, úgy hogy az anya már rég nem tudott magáról, a gyerek pedig hiába könyörgött az apjának, hogy adják be otthonba nem tették. Két élet ment a kukába.
Itt vetődnek fel nagyon érdekes kérdések, hogy mit tekintünk életnek? Ha a szervezet még működik, esetleg az agy alapfunkciókat elvégez: mozgás, valami beszéd az még élet-e? De már rég nem ismer fel senkit, nincs magasabb szintű érzelem. Gondolok itt a szeretetre, gyűlöletre, mert pillanatnyi fájdalom, öröm még lehet, az élet-e? Ki döntsön arról, hogy most ez érdemes-e az életre, vagy csak szenvedés? Beütötted a fejed, vesztettél 30 értéket az IQ-dból, ha előtte 100-volt, akkor jah 70 erősen fogyatékos, tehát mehet, ha meg 140ről esett, akkor még mindig okos vagy, kit izgat, hogy amit régen tudtál, az elérhetetlen, hisz még most is okosabb vagy, mint az átlag.
Hallottam egy másik történetet is, hogy egy nő mikor megtudta, hogy az agya le fog épülni, csinált magának egy tesztet, hogy azt minden nap meg fogja csinálni, és ha már a kérdések többségére nem tudja a választ, akkor a gratulálok helyett egy útmutatót fog kapni, hogy vethet véget a legkíméletesebben az életének. De mikor a teszten elhasalt, megakadályozták benne.
A másik, ami nemrég esett meg velem, hogy beszélgettünk az eutanáziáról, és a másik úgy gondolta, hogy igen, támogatni kellene, egy bizottság hagyja jóvá, de lehessen vele élni. Aztán az édesanyja megbetegedett, szembesült azzal, hogy egyedül marad, és mindjárt mindent megtéve rábeszélte a tüdőrákos anyját a dialízisre. Nyilván nem ismertem eléggé, nem tudhatom a mélyebb okokat, ez egyfajta értelmezés, hisz az is egy lehetséges ok, hogy mélyen hisz a gyógyulásban.
Vallási szempontból két dolog játszik: Az egyik szerint, mikor a halál mellett döntünk, akkor feladjuk a reményt, hogy csoda történik. A másik szerint a bűneinkért jobb itt szenvedni, mint halálunk után. Plusz elveszítjük a lehetőséget, hogy megtérjünk, megváltozzunk.
Jöjjön a ráció. Szerintem, hogy mi a jó döntés erősen helyzetfüggő. Tudni kellene, hogy mi történik, ha így, és mi, ha úgy döntök. De ez nem lehetséges.
Az embernek két gondolkodásmódja van: A nem tudatos az azt nézi, hogy egy helyzet során mi volt a legrosszabb, és milyen volt a vége. A hossza nem érdekli. Erre volt egy érdekes kísérlet: Megkérdeztek alanyokat, hogy melyik volt jobb: A 14C-os vízben a kezük 1 percig, utána meleg törülközővel megtörlik, vagy mikor a másik kezüket tették a 14C-os vízbe és 1 perc után engedtek egy kis meleg vizet bele, hogy 15C-os legyen és még 30 másodpercig tartsák ott a kezüket, és csak utána jön a meleg törülköző. A többség azt választotta, hogy az utóbbit ismételné meg. Pedig az hosszabb fájdalom. Szóval a nem tudatos gondolkodásunknak, ha azt mondjuk, hogy később már nem lesz ilyen rossz, végig kapsz morfiumot, a végén meg szépen elalszol, akkor nem fogja érdekelni, hogy milyen hosszú szenvedés fog rá várni, nem kell neki eutanázia.
A racionális agy az más. Oda kellene egy jó képlet, hogy megmondjuk, hogy ilyen értékű jó és rossz vár rád, azt súlyozzuk, összegezzük, és csak azt kell megnézni, hogy nulla felett vagy alatt vagyunk. Csak mit számolunk? Milyen súlyozással?
Mi van, ha valakinek bármit megér, hogy lássa az unokáját megszületni? Vagy hallja egy számára fontos személytől, hogy ő is szereti? Esetleg legyen egy helyzet amikor csak ő tud rajta segíteni? Már ha él. Ezt milyen értékű fájdalom tudja ellensúlyozni?
Mi számít értéknek? Hawking még egy székhez kötve is mennyi értéket rakott le. De ugyanígy érték lehet a kedvesség és szeretet. Mindig, mikor látom a Down-koros gyerekeket, hogy hatalmas kenyérszállítmányt visznek a segélyládába, én meg csak néha rakok egy-egy müzlit, szégyellem magam.
Honnan tudjuk, hogy holnapután történik, vagy nem történik valami olyan felfedezés, ami meggyógyítaná azt, ami miatt ma az eutanázia mellett döntünk?
Mi az elégséges ok? A már-már elviselhetetlen szenvedés, az értelem, vagy a lélek eltűnése?
Nem hiszem, hogy létezik egyetemes válasz, csak tanácsok:
1. Hozzuk meg előre magunkról ezt a döntést. Amit az új tapasztalatok birtokában, gyakran vizsgáljunk felül.
2. Másik döntését tartsuk tiszteletben. Mikor eljön az ő ideje, hogy ebben döntenie kell, tanácsainkkal az ő érdekeit nézzük, és ne a mienkét.
3. A legfontosabb, hogyha döntöttünk a halálról, akkor döntsünk az életről is. A túlélés nem lehet elégséges. Minden nap vizsgáljuk felül, hogy mindabból, amit elterveztünk mit valósítottunk meg. Mert, ha hosszú idő óta semmit, akkor lehet, hogy észre sem vettük, de már rég halottak vagyunk. Így nem arról kellene dönteni, hogy mikor akarunk meghalni, hanem hogy mikortól akarunk élni.

Hozzászólások

(#1) Oldman2


Oldman2
veterán

Az Euthanázia elutasítását az önrendelkezés jogának megsértésének tartom.

Pár hónapja láttam egy dokumentumfilmet, ami USA-béli "különleges halál/temetkezési módokról" szólt.
Tetszett, de nagyooon messze vagyunk az ottani szabadabb gondolkodástól.

(#2) ncc1701


ncc1701
veterán

Több rokonom is volt daganatos beteg, a végén pelenkázás, és várták a halált. Hát, köszi, ha én ilyen állapotba kerülök majd, akkor inkább ebből nem kérnék. Még nem tudom, mit fogok magammal csinálni, de biztosan kitalálom majd.

[ Szerkesztve ]

(#3) Oldman2 válasza ncc1701 (#2) üzenetére


Oldman2
veterán

Sajnos nem döntheted el felnőtt módon. A törvény ellened van.

(#4) borg25 válasza Oldman2 (#1) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Az kimaradt, hogy az eutanázia kivizsgálásának hátráltatása remek álláspont mind az orvos, mind a politikus részéről. A kérdésben a nem döntés kifizetődőbb, mint bármelyik oldalra állni.
Azt kimondani, hogy jobban jársz, ha meghalsz vagy ha meghal nagy horderejű mondat. Ha ezt az ember nem akarja felvállalni, akkor egyszerűbb azt mondani, hogy a kérdéskör még nincs tisztázva, meg kell vizsgálni a jogi kereteit, egy névtelen bizottságnak kell kimondani az ítéletet stb.
Ami ellenérvként felmerülhet azzal kapcsolatban, hogy ez belefér-e az önrendelkezési jogba, hogy ez mennyire tudatos vagy felindulásból elkövetett döntés. Tudom mindenki a szabad akaratából lehet hülye, de ha valaki hülyeséget akar elkövetni, akkor előbb meg kellene győzni, hogy ne tegye. Eleve ehhez nem ügyfélként, állampolgárként kellene rá gondolni, hanem érző emberként. Mondjuk ez egy elidegenedő társadalomban egyre kevésbé szempont. Ha beteg, akkor addig éljen, míg az orvosi ellátást önerőből tudja fizetni (No TB) = bevétel a gyógyszergyártóknak, vagy az örökösök nem kapcsolnak, hogy elfolyik a lóvé. Ilyen környezetben tényleg minek tovább húzni?
Ha pedig más feje felől döntenek, akkor nehéz eldönteni, hogy jót akarnak, vagy már unják az egészet, a pénzt meg nem akarják „elherdálni” betegellátásra.
Ami morálisan még visszatartó, hogy aki értelmileg magánál van, a törvényi keretek ellenére meg tudná tenni, de mégis öngyilkosság? Mi van, ha tényleg van pokol? Most tényleg örök szenvedés? Ha hozzátartozó segít, akkor kezeljék gyilkosságként? Vagy álcázza öngyilkoságnak, hisz úgy is megkérte? Ha egészségügyi alkalmazott, akkor mi alapján döntsön? A papír sok halálokot elbír, de na.
Köszönöm a filmajánlót, majd megnézem.

#3:
Kórházban, hivatalos csatornán nem döntheted el. Vagy ha egy hozzátartozód megakadályoz benne.

[ Szerkesztve ]

(#5) ncc1701 válasza Oldman2 (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Találékony ember azért ki tudja magát nyírni.

(#6) borg25 válasza ncc1701 (#5) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Ha a Darwin díjasoknak sikerül, akkor van remény.
De előtte érdemes megvizsgálni, elbeszélgetni róla. Az ember azt veszi észre, amire számít. Lásd: Én nem is láttam a biciklist, a semmiből tűnt fel esetek. Mert oké, hogy a retinádon megjelenik a biciklis képe, de ha azt az agy nem dolgozza fel, akkor azt nem is veszed észre.
Azt említed, hogy ismerősöket pelenkázni kellett, és a végén várták a halált. Oké, de mi jó volt az életükben? Tényleg semmi említésre méltó? Ha te így jársz, akkor tényleg nem lesz semmi említésre méltó míg eljön a megváltó halál?
Mondjuk ez egy rázós kérdés, mert jó kérdés, hogy mi változna, ha holnapután rákos lennél? Ma is, holnap is nem lenne semmi olyan, amiért megérte élni? Mert oké, holnapután rákos vagy, tehát akkortól nincs olyan, de ezt a változást a rák váltaná ki, vagy már eddig is így volt, csak nem vetted észre? Vagy ami valószínűbb, hogy ma is, holnap is, és holnapután is lesznek olyanok amiért megéri élni, csak nem vetted észre őket. Játszani a gyerekeddel vagy nem tudom.
Mit gondolsz, kilinccsel könnyű kinyitni egy ajtót? Pár éve eltörtem az egyik könyököm, a másik meg új kificamodott, hogy még jobban fájt, mint a törött. Az első pár nap nem tudtam lenyomni egy kilincset, pedig próbáld ki, sima ügy. Pisilésnél az is fájdalmas volt, hogy az alsónadrágom lehúzzam, mert a benne lévő guminak ellentartani olyan kihívás volt. Pedig miről beszélünk? Akkor megtanultam, hogy milyen jó, hogyha az embernek jó a könyöke, és a csuklója, és el tudja fordítani. Hogy mennyi mindent nem veszünk észre, vagy triviálisnak gondolunk.
Szóval kérlek vedd számba, hogy mi jó van most a karácsonyodban, amiért jó hogy élsz? Nekik mi jó volt?
Az eutanáziával kapcsolatban talán a legfontosabb kérdés, hogy mikor? Nem az, hogy most jogodban áll-e, igen vagy nem, segítenek, igen vagy nem, kellene-e igen vagy nem, hanem, hogy mikor?

(#7) Hieronymus válasza borg25 (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Magyarországon csak passzív eutanázia törvényes.
Magyarul visszautasítható a gyógyszerek vagy orvosi beavatkozások egy része vagy egésze.

Aki ennél többet akar, annak gyógykezelésre kell vonulnia olyan országba, ahol az aktív változat is lehetséges.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) Oldman2 válasza borg25 (#6) üzenetére


Oldman2
veterán

A mikor mellékes, ha nincs szabad döntési jogod.

Ha van, akkor beszélhetünk a mikorról.

(#9) borg25 válasza Oldman2 (#8) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Ahogy Hieronymus is mondta, a kezelést megtagadhatod ezzel gyorsítva az elkerülhetetlent. Saját felelőségre hazamehetsz, vagy mész olyan országba ahol ez engedélyezett. Ha jól tudom az a környéken Svájc és Hollandia. Úgy tudom, hogy vannak ügyvédi irodák is, akik elvégzik neked a papírmunkát. Persze pénz. E mellett minden megoldható okosba. Szóbal, ha akarod el tudod érni. Pénz és elszántság kérdése.
Így tényleg az a kérdés, hogy mikor? Mikor a szálka a körmöd alá ment, szakított a párod, kiderült a halálos betegség, már nem tudsz együtt élni a halálos betegséggel. Itt azért megjegyezném, hogy ritka alkalom mikor a Milgram érted dolgozik, mert ma is csak azt kell tenned, mint tegnap: Nem feladni, lehet, hogy már 700. napja minden nap jobban fáj, de ahogy az emberek 2/3-ának bejön az, hogy csak +50V feszültséget kell kapcsolni a másikra, igaz, hogy már rég a halálos tartományban vagyunk, de csak +50V, szóval simán megteszik. Neked is csak ugyanannyival fáj jobban, mint tegnap. Tegnap is ugyanennyivel volt megalázóbb, mint tegnapelőtt. Már rég túl vagy azon a tartományon amit annó megszabtál, de a békával együtt lassan te is megfősz. (Forró vízből kiugrik, de a hideget melegítve megfő.) Többet fogsz tudni elviselni, mint amire eredetileg számítottál, ami szerintem jó hír.

(#10) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Nem mindenki örül, ha elterjed az etanázia, hiszen minden gyógyult vagy elhunyt beteg = egy elvesztett vásárló.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.