2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Ulefone Metal 4G bemutató és témaindító

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az Ulefone 2016 július 13-án mutatta be kompakt méretű telefonját, amivel a reklámszöveg szerint a prémium érzést szeretné elhozni a lehető legjobb áron a középkategóriába is.

Bevezető, tartozékok

Az Ulefone 2006-ban alakult shenzheni OEM vállalat, amely 2014-től forgalmaz saját brand alatt mobilkészülékeket. A gyártó nevét valószínűleg kevés európai felhasználó ismeri, a cég azonban jól látható módon arra törekszik, hogy a nemzetközi piacra is betörjön. Képviselte magát az idei barcelonai Mobil Világkongresszuson (Mobile World Congress – MWC) is.

A telefont Gearbest.com-tól sikerült jó áron megcsípni 110 dollárért, amihez még plusz prémium kiegészítőket is csomagoltak.

Nem mindenki vágyik phabletre annak ellenére, hogy az általános trend az 5,5 hüvelykes kijelző.
Az arany középutat az 5 hüvelykes megjelenítővel szerelt telefonok jelenthetik, kényelmesen kezelhető egy kézzel, nem húzza le a zsebet és elég nagyban képes megjeleníteni a tartalmakat.
Számunkra lehet jó választás a fémházas, nyolc magos processzorral, 3 GB rendszermemóriával, biometrikus azonosítóval és Android 6.0 operációs rendszerrel ellátott Metal 4G.

Az első impulzusokat egy telefonról a kicsomagoláskor kapjuk, jelen esetben az első benyomás csaknem tökéletes.
A matt fekete papírdoboz elegáns megjelenésű, a tetején és oldalán elhelyezett ezüstszínű márka és típusjelzés is nagyot dob a látványvilágon. A készüléket és a tartozékokat is rejtő belső dobozt oldalról kell kihúzni, elsőként fekete papír tálcában a telefont pillanthatjuk meg, amire már felhelyeztek egy védőfóliát. Alatta ízlésesen elhelyezve egy nagyobb méretű fekete tálcában az 1 amperes hálózati töltőfejet, SIM-tűt és egy microUSB kábelt helyeztek el. A doboz aljában az extra saját márkás tartozékokat találjuk, mivel a telefonok és okos órák mellett kiegészítőket is gyártanak. Szóval kapunk egy 9H keménységű ultra tiszta képernyővédő fóliát a hozzá való Toolkittel, egy prémium minőségű flipes tokot, valamint egy használati útmutatót. Egyedül a headset maradt ki.

Külső, kijelző

A név Ulefone "Metal" már utal rá, hogy a ház fémből készült, egészen pontosan alumíniumból. A CNC vágással és a szemcseszórással polírozott készülékház a jóval drágább árszegmensben is simán vállalható lenne.
A telefon pontos fizikai mérete 143 x 71 x 9,35 mm, ezzel a kijelző az előlap 68.13 százalékát teszi ki.
A mobil 155 grammot nyom, ez nem kimondottan kevés, de nem is húzza a zsebünket és hosszan kézben tartva sem kényelmetlen.

Az 5 hüvelykes Gorilla Glass 3 védelmű kijelzőn 720 x 1280 pixel jelenik meg, a 300 ppi-s képpontsűrűség mellett. Az IPS panelnek éles képe és szuper fényereje is van, nappal tökéletesen látható a tartalom, a betekintési szögek is rendben vannak. Automata fényerőszabályzás nincs, helyette az alkalmazkodó fényerő opciót választhatjuk, ami egész jól végzi a feladatát. A fehéregyensúly egy picit kékes, de ezt szoftveresen kalibrálhatjuk MiraVision segítségével. Az érzékenységet sem érheti kritika, maximum öt ujjat tud egyszerre kezelni a képernyő.

Alul a három darab kapacitív gomb kapott helyet, háttérvilágítás nélkül. A felső részen helyezkedik el az 5 megapixeles kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor és a beszélgetési hangszóró, sajnos az értesítési led kimaradt.
A lekerekített 2.5D technológiával készült keret miatt kellemes a telefon fogása, a fémnek hála tényleg prémiumérzést kapunk. A mobil bal felső szélére került az a tálca, amibe egy nanoSIM-et és egy microSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD memóriakártyát rakhatunk: magyarán a készülék dual-SIM-es, de ha két kártyával használjuk, a memóriabővítésről le kell mondanunk. Alul a microUSB csatlakozó a főszereplő, ami mellett a beszédmikrofon található. A készülék jobb feléről szabályozhatjuk a hangerőt, valamint itt kapcsolhatjuk be a kijelzőt illetve magát a készüléket is. A gombok nyomáspontja abszolút rendben van, nem lötyögnek. Bal oldalon felül pedig a 3,5 milliméteres kimenet árválkodik.

Mivel egy unibody eszközről beszélünk, a hátlap és a szélek ugyanabból a fémből készültek, egyedül hátul a felső és az alsó elem műanyag, hogy az antennák szabadon kapják a jelet. A kamera középen felül található, alatta a LED-es villanó majd ez alatt az ujjlenyomat olvasó érinthető meg. A szenzor nem csupán gyors, hanem pontos is, tízből legalább kilencszer jól ismeri fel az azonosítókat. Lent a kis műanyag sávon balra eltolva alakították ki a hangszóró nyílását, amin két kis pöcköt is elhelyeztek, emiatt akkor is jól hallatszik, ha asztalra téve csörren meg a mobil. A hátlap nem szedhető le, az akkumulátort sem tudjuk kicserélni. A telefon három színben vásárolható meg, fekete, szürke vagy ezüst.

Hardver, szoftverezettség

Az Ulefone Metal 4G - be egy 64 bites, 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6753 chipsetet szereltek. Az ARMv8 utasításkészletű processzorban nyolc darab 1,3 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mag dolgozik, a grafikus feladatokban a Mali-T720MP2 IGP segít. A rendszermemória mérete 3 gigabájt, tárolóegységből pedig 16 gigabájt jut, amiből 12 gigabájt használható fel, microSD kártyával a bővítés lehetséges. A kártyát elsődleges telepítési helynek is lehet formázni (Adoptable Storage).
A HD felbontású megjelenítő és ez a hardveres összeállítás jó párosítás, ezt már több telefon esetén is tapasztaltam. Ennek megfelelően a rendszer sebessége és reszponzivitása, valamint a stabilitás is tökéletesen megfelelő. A játékok futtatását nem teszteltem, de a lentebb lévő videóban látható a játékteljesítmény felmérésére szolgáló Real Racing 3 futtatásáról is részlet, amiben jól teljesített a Metal.

A teljesítmény-tesztben elért pontszámok az alábbi képeken láthatók.

A készüléken az Android 6.0-ás verziója fut vegytiszta állapotban. Mit is jelent ez? Ahogy azt a Google megálmodta a Nexus telefonokra, Play Áruház telepítve van, ami kell pluszban a felhasználónak azt letölti. Pluszban csak a Gmail és a Térkép alkalmazás van gyárilag installálva. A friss Marshmallow Android verzió nincs teletömve bloatware kategóriába tartozó alkalmazásokkal, amit a legtöbb ember úgysem használna. Véleményem szerint ez így Tutto perfetto!

A szoftver tartalmazza az összes újítást, ami az Android 6.0-ban debütált, megkapjuk többek között az újragondolt alkalmazásengedély rendszert, az Adaptive Storage funkciót és az energiatakarékos Doze-t. Az Adaptive Storage lényege, hogy készülék belső memóriáját és a MicroSD kártya kapacitását egybe lehet olvasztani, így már nem kell többé aggódni, hogy nincs elég tárhely. A Doze pedig korlátozza az appok hálózati hozzáférését és a számításigényes feladatokat, ezáltal javítva az üzemidőn, de ez csak akkor működik, amikor nem használjuk a készüléket.
Az Ulefone azért eszközölt némi változtatást és adott pár hasznos extrát is a mályvacukorkás rendszerhez. Átdolgozták a beállítások menüt olyanra, amit először 2014-ben a nagynevű koreai gyártó Galaxy S5 készülékén láttam. Az első gondolatom az volt, a teszt véget ért itt a telefon megbukott, de pár perc használat után megváltozott a véleményem pozitív irányba. Az ikonos rendszer négy fő csoportba elosztva egyszerű és jól átlátható, nem is rossz ez.

A hasznos extrák között kapunk például mozgásvezérlést, amikor is elég csak a kezünket a szenzor előtt elhúzni és tudunk lapozni a galériában vagy zeneszámokat továbbléptetni a képernyő összemaszatolása nélkül. Elérhető a dupla koppintásos kijelző felébresztés, vagy ha valaki hív minket, a fülünkhöz téve a telefont fogadhatjuk egyből a hívást. Szintén hasznos a telefon csörgésekor vagy az ébresztő bekapcsolásakor a lefelé fordításos némítás. A lezárt kijelzőre rajzolt szimbólum alapján egy funkció azonnali indítása látványos, ám energiapazarló is. A Smart Float Window funkció (lebegő ablak) egy kis pont a képernyőn, amire rábökve a leggyakrabban használt alkalmazásokat érhetjük el, is sok felhasználónak hasznos lehet.
Lehetőségünk van még egyéni betűtípust is beállítani, extrákból tehát jutott bőven.

Kamerák, multimédia

Az Ulefone Matal 4G hátlapjára egy 8 megapixeles Sony Exmor IMX149 harmadik generációs CMOS szenzor került F / 2.0 rekeszértékkel. Az alacsonyabb árszegmensben megszokott módon a felbontást szoftveresen interpoláltak 13 megapixelesre. Ez negatívan hat a képek minőségére, ugyanakkor a reklámfotókon jobban néz ki a magasabb felbontásúnak beharangozott képalkotó.
Az AOSP-alapú szoftver eléggé fapados, csak a panoráma, az arcszépítő, az élő fotó és a HDR mód érhető el. A kézi beállítások között a fehéregyensúly, az arcszépítés, az érzékenység, az expozíció, az önkioldó állítható, plusz elérhető a mosolyra és a kétujjas jelre való exponálás is. Az autófókusz nem túl gyorsan, de jól működik. A szimpla LED-es villanó néhány méteren belül egész erőteljes fényt ad.
Videofelvételeket maximum 1080p-ben és 30 fpssel rögzíthetünk.

Az előlapi kamera 2 megapixeles OmniVision OV9762 érzékelő, a natív felbontást itt is mesterségesen tornázták fel 5 megapixelre, teljesen értelmetlenül.
A hátlapi és az előlapi kamerát is inkább a valós felbontáson érdemesebb használni.

A tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek, ahogy a legtöbb átlagfelhasználó is csak kiveszi a zsebéből és fényképez.

Zene lejátszására is AOSP alapú szoftvert kapunk, amely előadok, albumok, dalok és listák alapján rendezi az állományokat. A hangszínszabályzó és az FM-rádió adott, az utóbbit füles csatlakoztatásával lehet működésre bírni, műsorokat tudunk rögzíteni és RDS-információk is megjelenek a kijelzőn.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Ulefone Metal egy nanoSIM-et és egy microSIM-et (vagy egy nanoSIM és egy microSD-t) fogad be dual standby technológiával, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni egyszerre, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. Mindkét foglalat 4G képes.
A beszélgetési hang minősége rendben van, mindkét oldalon jól érthető és hallható.

Támogatott frekvenciák:
- GSM: 850/900/1800/1900 (band5,band8,band3,band2)
- WCDMA: 900/2100 (band8,band1)
- FDD-LTE: 800/900/1800/2100/2600 (band20,band8,band3,band1,band7) TDD-LTE: 2300(Band40)

Igen, támogatja a B20-at, Vodafone kártyával vidéken is van 4G.

A WiFi modem 802.11b/g/n szabványú átlagos érzékenységű, Direct és hotspot funkciókkal. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG támogatással.

A navigáláshoz a készülék a földi routereken és antennákon kívül a GLONASS műholdak információit is képes feldolgozni, így a pozicionálás villámgyors, a jelet stabilan tartja.
Rendelkezésre áll még az iránytű, giroszkóp, gyorsulásmérő és a mágneses tokokat érzékelő hall szenzor, az infra és NFC viszont kimaradt.

A nem eltávolítható fém hátlap alá egy 3050 mAh kapacitású Lithium-ion Polymer Sony gyártmányú akkumulátort épített be a gyártó. A teszt során másfél napos üzemidőt produkált, normál használat esetén két nap sem elképzelhetetlen töltés nélkül. A MinDig TV adását 5 órán át sikerült streamelni. A mellékelt 1 amperes töltővel 150 perc kellett a teljes feltöltéshez.

Az Ulefone Metal 4G megvásárlásakor 110 USA dollárt kellet a GearBest.com kasszájánál hagynom, plusz a járulékos költségek (ÁFA és posta) megfizetése után a számla 40000 Ft ált meg.

Mit kaptam ennyi pénzért? Egy elegáns megjelenésű, fém házas kompakt méretű, 2.5D technológiával készült Gorilla Glass 3 védelmű kijelzőt. Az MT6753A SOC 3 GB RAM és sallangmentes Android 6.0 rendszert, amire egyébként OTA keresztül további frissítéseket ígértek. Fürge és stabil rendszert, nincsenek akadások, fagyások. Nagyon jó GPS képességeket, gyors és pontos ujjlenyomat olvasót, valamint 800 MHz-es LTE-t támogatást. A hozzá adott kiegészítő flipes tok és üvegfólia is követendő példa lehetne más márkák esetében is.
Negatívumként megemlíteném az átlagos WIFI érzékenységet és kamerákat, de a kategória átlagát bőven hozzák. A készenléti fogyasztás értéke egy picit magas, ami a későbbiekben valószínű orvosolnak majd egy frissítéssel.
Véleményem szerint nagyon jó vétel ennyi pénzért, nekem bevált! Rengeteg videót találni az interneten erről a telefonról, nekem ez tetszett a legjobban, ezután döntöttem nekem kell egy ilyen!

Hozzászólások

(#1) Coradiel


Coradiel
csendes tag

Neked is van ilyen telefonod? Ha igen, akkor nálad is nagyon alacsony a betekintési szög? Mert nekem ha már csak kicsit is oldalról nézed akkor változik a fényereje a kijelzőnek, vagy színei változnak.

(#2) A tumi válasza Coradiel (#1) üzenetére


A tumi
tag

Üdv! Gondolkozok egy ilyen teló beszerzésén. Tudnál írni a készülékről, üzemidő, gyorsaság, erősség, stb.
Vagy ez vagy a Vernee Thor készülék közt vacillálok. Bármelyik oldalon is néztem a metalt csak Kínai rendelésre van lehetőség, Eu warehouse-os nincsen. A thor viszont eustock-ban elérhető...sajnos a metal jobban tetszik! Ha valaki találna eu-s raktárban metált kérem ossza meg velem! Előre is köszönöm!

(#3) Coradiel válasza A tumi (#2) üzenetére


Coradiel
csendes tag

Szia!

A teljesítménye teljesen megfelelő hétköznapi használatra. Asphalt8 szépen akadás nélkül fut rajta, bár melegszik tőle a telefon. Az üzemidő gond nélkül kihúzza az egy napot, de legalábbis reggeltől estig mindenképpen bírja, hacsak nem egész nap a PokemonGo megy :). Nagyjából 4 óra kijelzőidővel.
Az ujjlenyomatolvasó gyorsan dolgozik, ha sikerül eltalálnod, hogy tedd rá az ujjad, sajnos nem minden szögből képes felismerni az ujjat, vagy csak én olvastattam be vele rosszul az egész ujjat. A kijelző szép éles képet ad, de sajnos nálam nagyon kicsik a betekintési szögek, már kicsit is oldalról vagy felülről, alulról nézve változik a kép színe, fényereje.
4G hálózatot szépen stabilan tartja, jól hallható a másik fél is beszélgetésnél, rám sem panaszkodtak még, hogy ne hallanának. Ha szeretnél microSD kártyát használni akkor csak nanoSIM-et tudsz használni a telefonban, mert a másik SIM tálcába (amibe amúgy microSIM-et tehetsz) lehet rakni a microSD kártyát.
A gomboknak nincs háttérvilágításuk, és a bal szélső amit alkalmazáskezelőnek néznél a menüt hozza elő, az alkalmazásváltó a home hosszú lenyomására jön elő.

[ Szerkesztve ]

(#4) ChRiS_RS


ChRiS_RS
aktív tag

Sziasztok!

Nekem a betekintési szöggel nincs nagy bajom. Viszont, hogy nappal is tökéletesen olvasható az számomra túlzás. Ami mindenképp csalódás volt, hogy a kezdeti fotókon volt LED-es értesítés a telefonon láthatóan. A véglegesre már sajnos nem került rá.
Egyébként jó, elég gyors és az üzemidő is jó. Én - ha lehet - 2G-n használom, így 3, vagy akár 4 napot is elmegy.
A bármikor hozzáférhető gyors menü (szürke pötty) eltűntetésére van vmi megoldás? Nekem teljesen fölösleges.
A GPS piszok gyorsan megtalál. A híváslista kezelés számomra körülményes, de ezt betudom annak, hogy első androidos készülékem.

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#5) Coradiel válasza ChRiS_RS (#4) üzenetére


Coradiel
csendes tag

Nekem az Xperia SP után megfelelő a fényereje, azt nyári napsütésben tényleg nem lehetett látni. A LED értesítés az elejétől fogva írva volt, hogy hiányzik, én viszont úgy emlékeztem mintha két ledes villanó lett volna említve a reklámokban, de lehet hogy tévedek.
A híváslista nekem is kicsit furcsa, de kereshetsz másmilyeneket a Playen, aminek a felülete és működése jobban tetszik neked.

(#6) ChRiS_RS válasza Coradiel (#5) üzenetére


ChRiS_RS
aktív tag

Az előző telóm egy Nokia E7-00 volt AMOLED kijelzővel... azt nehéz lesz űberelnie a készüléknek.
Igen 2 vakuról is volt szó, de az nem hoz lázba. Ennek ez az egy villanója is baromira erős.

Szerk.: az megvan hogy az egyik választható háttérképnél a METAL szó el van gépelve MEATL-ra? :D :DDD

[ Szerkesztve ]

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#7) ChRiS_RS


ChRiS_RS
aktív tag

Még valami. Nem csak a Live Display-el lehet a képernyő "kékességén" állítani. A MiraVision bal felső menüjében még számtalan lehetőség kínálkozik, túlzás nélkül állíthatom, hogy csodát művel, így már semmi kifogás nem szólhat a dinamikusabb színekért rajongó userek felől. :C

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#8) Coradiel válasza ChRiS_RS (#4) üzenetére


Coradiel
csendes tag

Azt a Beállításoknál, az Alkalmazások menüben tudod kikapcsolni, csak a Rendszer megjelenítésére rá kell menned jobbra fent. Akkor már megtalálod a Float Multi-Task nevezetű kis alkalmazást. Ezt letiltod, és máris eltűnik a kör :)

(#9) bloggiold válasza Coradiel (#8) üzenetére


bloggiold
aktív tag

Float Multi-Task engem is zavart, idegesítő kis alkalmazás, de szerencsére kikapcsolható.

https://fontecone.blog.hu/

(#10) ChRiS_RS válasza Coradiel (#8) üzenetére


ChRiS_RS
aktív tag

:R :C

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.