2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Nyelvtanulás külföldön

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Milyen külföldön nyelvet tanulni? Arról mostanság nagyon sokat hallani, hogy otthon nem jó. Mert, elavult az oktatás, mert nincsenek eszközök, mert ez meg az. Nem fogok ítéletet mondani efölött. Csak gondoltam leírom a tapasztalataimat, legyen mihez hasonlítani.

Belgiumban tanulok franciául. A francia nyelvet Wallóniában, tehát a déli országrészen beszélik. Én Flandriában, tehát az északi országrészen lakom, ahol hollandot beszélnek. De a francia kötelező nyelv középiskolában. Meg az angol is.

Személyes vélemény: Tanulhattam volna a nyelvet Wallóniában is. Így szerintem jobban jártam, mert azok járnak az órára, akik meg szeretnének tanulni, nem azok, akik ideköltöztek, és meg kell tanulniuk a nyelvet.

Regisztrációt követően felmérő tesztet kell írni, ahol meghatározzák az jelenlegi tudásunkat, vagy 2 (!) évnél nem régebbi nyelvvizsgát elfogadnak. Ez nekem nem volt, mivel most kezdtem el tanulni a nyelvet. Egyetemen tanulom, a KU Leuven-nek a CLT részlegén. 21 nyelvet oktatnak, köztük egyébként magyart is, alapfokú szinten.

Franciából össze sem tudom számolni hány kurzus indul.
Van alap oktatás, ez heti 3 óra, fél órás szünettel. Ebből van 3-8 osztály, 10 szinten. Összesen 120 órát töltesz nyelvtanulással egy év alatt.
Van gyorsított osztály, akik egy év félév alatt 1 szintet haladnak, azoknak akik már beszélnek hasonló nyelvet. Spanyol, olasz, portugál, román... ezek a nyelvek hasonlóak, így sokkal könnyebb megtanulni. Ez 70 óra egy félév alatt.
Vannak nyári kurzusok, és nyári gyorsított kurzusok
Vannak ún. Blended learning kurzusok. Ez azt jelenti, hogy az órák felében otthon a gép mögött töltöd tanulással online, az órák másik fele meg a tanteremben történik.

Tehát nagyon flexibilis a tanrend, mindenki kiválaszthatja a neki tetszőt. Vannak reggeli, délutáni és esti órák. Én az alap kurzust választottam, első évet elvégezve, úgy gondolom jól döntöttem.

Az ára a dolognak: A Belgák törvényben rögzítették a nyelvoktatás díját, ez jelenleg 1.5 EUR óránként. Igen, jól olvastad. 180 Eurót fizetek egy teljes évnyi nyelvoktatásért, + 20 Eurót a fénymásolt 400 oldalas könyvért. A célja az alacsony díjnak az, hogy tanuljanak az emberek nyelveket. De még itt nincs vége a dolognak, ugyanis szintén törvényileg: Szabadság jár a nyelvtanulás után. A bent töltött idő háromnegyede "educational leave". Magyarán minden héten 2 óra 15 perc fizetett szabadság jár, amit ki lehet egyben venni, ha a munkaideje megengedi az embernek. Ha van kurzus ami nem esik egybe a munkaidőddel, elvégzed év közben, akkor 11 nap szabadságot kivehetsz akkor amikor szeretnél.
Ez nyilván nem tetszene néhány munkáltatónak, de elég írásban kérelmezned az oktatást, és nem utasíthatják el.Nekem mondjuk kényelmesebb volt hamarabb eljönni a munkából, így folyamatosan vettem ki szabadságként.

Kik jártak az órára:
Külföldiek. Nincs egy belga sem a kurzuson, mivel kötelező nyelv a középiskolában. Így nekik a gyorsított kurzus van. Volt 5-6 kínai, 5-6 kelet európai. Rajtam kívül egy magyar. Egy szerb és a finn srác. Japán háziasszony, és ugandai mérnök. Összesen úgy 20-an lehettünk. Talán úgy a fele a csoportnak egyetemista. Másik órán láttam hetvenéves bácsit tanulni.

Hogy zajlik egy óra:

Sima tanteremben kezdünk. A padok U alakban vannak elrendezve a tábla körül. Itt nyelvtant, szókincset, ilyeneket szoktunk tanulni. Az óra 90%-ában franciául beszélnek/beszélünk, ha van valami bonyolultabb koncepció, az el lett angolul is magyarázva (angolázva LOL). Ha feladat megoldás van a munkafüzetben, megkérnek rá, hogy beszéld meg a szomszédaiddal. Ha nagy a csend általában viccesen megkérdezi a tanár, hogy mi van, nem szeretitek a szomszédaitokat? Itt szoktuk megnézni az óra témájához kapcsolódó videókat, projektoron.

A második órára átvonulunk a nyelvi laborba. Itt mindenki feltesz egy mikrofonos fejhallgatót, és kiejtést gyakorlunk, illetve berögzítünk dolgokat. 2-4 feladatsort megoldunk, aztán nyomunk egy gombot, és újra megcsináljuk. Arra kell gondolni, hogy a tanár feltesz egy kérdést, amire nekünk válaszolni kell. A kérdés és a válaszhoz az összes szó ott van előttünk papíron, de pl ragozni kell őket, és múlt időbe helyezni. A gombnyomás után visszajátsszák azt amit mi mondtunk. Pár oldallal arrébb meg ott van, hogy mit kellett volna mondani. Vissza lehet hallgatni azt amit mondtunk, ki lehet találni a saját hibáinkat. Vagy lehet gyakorolni a kiejtést megint, megoldani a feladatokat megint. Eléggé fárasztó a dolog, nem sok idő van gondolkodni, meg sok is. De ettől rögződik be a nyelv.
Gyanítom lehetne bonyolultabb dolgokat is végezni a teremben, random embereket összekapcsolni hogy beszélgessenek egymással, stb... De első évben legalábbis nem volt ilyen.

A harmadik óra előtt van fél óra szünet. Most vagyunk este 8 óránál. A harmadik óra szintén tanteremben van, 6 fős asztal szigetek vannak. Itt további nyelvtant vagy szavakat tanulunk. Vannak csoportos feladatok, egymással beszélgetés, ilyenek. Azt akarom érzékeltetni, hogy az óra nagy része interaktívan zajlik.

Illik bejárni órára. Ez alatt azt értem, hogy a be nem járás nem buktat meg. Egyetem, ugye. A "educational leave" azt követeli meg, hogy az órák 90%-án legyél bent.

Értékelések:
Felelés nincs, sem bemagolandó szöveg. Dolgozatírás órán volt, de összesen kétszer az év alatt, előre bejelentve. A két félév végén volt, egyetemi ZH-ra hasonlító számonkérés. Szövegértés "magnóhallgatás"-sal, szöveg írás, mondatok kiegészítése. Van szóbeli, párban végezzük, egymással is kell beszélgetni. Nem vészes a dolog. Az első félév vizsgái nekem nem sikerültek, de tanterv szerint folytathattam a tanulmányaimat, és a második félév eredménye azt felülírta. Magyarán nem az volt hogy "megbuktál, menj vissza a start mezőre". Jegyeket nem adnak, csak -/+/++/+++ értékelés van, négy szempontból. - az egyesnek felel meg.

Mennyit tanultam:
Kicsit lehet vitatkozni azzal, hogy mennyire jó vagy nem jó az oktatás. Nagy hangsúlyt helyeznek a helyesírásra, ami nekem nem igazán szükséges. Szinte soha nem szoktam papírra hosszabb szövegeket írni, főleg nem egy olyan idegen nyelven, amit kevésbé ismerek. Kicsit lehetne praktikusabb a téma. A családtagok leírása helyett tanulhattuk volna azt, hogy hogyan kell udvariasan kérni valamit egy üzletben, vagy vonatjegyet tudjunk kérni. Nagyon alapszinten el tudnám ezt is magyarázni amúgy az első év után.

Elkezdtem érteni a nyelvet. Persze, még csak nagyon alap szinten, de szavakat megértek random szövegekből. És tudok mondatokat képezni szótár nélkül. Németül amikor tanultam, gyanítom hogy bár a lexikális tudásom jobb volt, de 3-4 év után nem tudtam olyan jól beszélni a nyelvet (bár a "Wie kann ich zu dem Bahnhof gehen" az nagyon megy), mint most a franciát. Angolra ez nem igaz, volt egy nagyon jó angol tanárom. Meg ugye az angol eleve egyszerű nyelv mint a szög. Szóval hatékony az oktatás, nem nyelvfordítókat nevel, hanem olyan embereket, akik nem lesznek rosszul, ha az adott idegennyelven szólnak hozzájuk.

Ja, és jól éreztem magam az órán, szerettem bejárni. Még úgy is, hogy amikor beiratkoztam, nem szerettem a francia nyelvet. Szeptemberben megyek megint.

Hozzászólások

(#1) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Ouvrez.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#2) Kisgépkezelő válasza Blindmouse (#1) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

ROMPEZ

(#3) Blindmouse válasza Kisgépkezelő (#2) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Hát igen, nagy tolongás van a kommentek között. Ami érdekes, hogy a bejegyzést viszont egész sokan olvasták.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#4) Doom


Doom
aktív tag

Én Brüsszelben flamandot tanultam egy évig. Két kurzus, heti 2*3 óra. Egy kurzusért 35 eurót fizettem, amiben a könyv is benne volt. Ez valami támogatott dolog, ha jól tudom.
A tapasztalataim nekem is hasonlóak (sok interaktivitás, stb.), bár a magnós rész az nem volt ennyire profi, inkább csak videót néztünk. De az otthoni iskolás emlékeimnél (15-20 évvel ezelőttről, nem tudom változott -e azóta valami) sokkal jobb volt. Igaz, nekem nem volt problémám a nyelvekkel soha.
Nálunk elég sok volt az afrikai, szegények nagyon küzdöttek. Összességében én is szerettem bejárni.

(#5) Blindmouse válasza Doom (#4) üzenetére


Blindmouse
senior tag

"Nálunk elég sok volt az afrikai, szegények nagyon küzdöttek. Összességében én is szerettem bejárni."
Igen, erre gondolok, hogy olyanok tanulják, akik meg szeretnék tanulni, nem olyanok, akiknek meg kell tanulni.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.