2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Egy kis vasárnap délutáni modding

Írta: | Kulcsszavak: Modding . számítógép ház átalakítás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Nem olyan rég a Prohardvertől tiszteletét tette nálam Rudi és Eszterencs , hogy interjuh-t készítsenek velem. Továbbá elhozták az Egérmodding versenyen megnyert Patriot Pyro SSD-t és a szakmai díjként kapott serleget

Korábban Rudival már beszélgettem, hogy a készülő faházamhoz tervezek fa borítású billentyűzetet is készíteni. A Cooler Master jóvoltából megleptek egy CM Storm Quick Fire Pro billentyűzettel is, nem titkolva, hogy szívesen látnák fa borításúvá alakítását.

A billentyűzet átalakításáról készül majd egy blog bejegyzés is hamarosan, melyben első körben csak a szétszedéséről és a tervezett átalakítás menetéről lesz szó, de amint lesz rá lehetőségem és ráfordítható szabadidőm frissíteni fogom a blogot a fa egeres blog mintájára.

Végre rászántam magam, hogy beépítem a gépbe az ssd-t és újratelepítem a rendszert. Ehhez viszont kicsit moddolni kellett a AeroCool I-cool+ házikómat, amiben a konfig jelenleg lakik.

A jelenlegi konfigom vásárlásakor az akkori eurocase számítógépházban a batár méretű Mugen3 hűtőtől nem lehetett feltenni az oldallapját. Akkoriban sikerült megszerezni ezt az AeroCool házikót, sajnos a hdd-t rögzítő kis sínek hiányoztak belőle, így az eredeti keretet tartó szegecseket lefúrtam és egy régi AT házból kivágott HDD tartót szereltem be a helyére, amibe csavarral tudtam berögzíteni a HDD-t.

Sajnos ez a konstrukció nem bizonyult valami nagyon jónak, mert a HDD rezgését átadta az egész háznak, a két kis popszegecs sem fogta valami túl erősen a keretet, ami miatt az rendesen cicergett a HDD hangját felerősítve. Már régóta tervezgettem az átalakítását, de idő és kedv hiányában mindig elmaradt.

Az SSD beszerelése jó alkalmat kerített arra, hogy az eredeti keretet visszaszereljem, idő közben sikerült kis műanyag síneket is szerezni, bár nem 100%-osan a gyári kerethez való de annak kisméretű módosításával felhasználható lett. Az eredeti kis benyúló körmöket, melyek meggátolták, hogy mélyebben tudjon a sín a helyére menni, átnyomtam a másik oldalra, így a sínek be tudnak annyira csúszni a keretben hogy a körmök megakadjanak a nekik kialakított kivágásban.

Miután a házból kipakoltam mindent.

Lefurkáltam a rögzítéshez használt popszegecseket és kiszedtem a korábbi HDD keretet és a fölötte lévő másik 3,5"-os keretet.

A gyári keretet az eredeti helyére visszaillesztve belepróbáltam az alaplapot is a helyére, ekkor már emlékeztem, hogy a kiszerelésének a másik oka épp a szűkös hely volt a sata csatlakozók bedugásához.

A keretre viszont szükség volt, hogy az SSD-t is be tudjam szerelni a helyére, de ne legyenek nagyon egymáson a HDD-vel és könnyen szerelhető is legyen, így feljelölés után

nekiestem a dremel gépbe fogott vágó koronggal és kibővítettem a gyári kábel átvezető nyílást, hogy a sata kábelek az alaplap tálca mögé tudjam elvezetni. A felesleges lemezdarab kivágása és a sorjázás után műanyag élvédőt helyeztem a vágott felületre, hogy ne tudja megsérteni a sata kábelek szigetelését és helyére szegecseltem az eredeti HDD keretet.

Még korábban az első 12cm-es házhűtő ventilátor elől kivágtam már a gyári rácsot, hogy a szélzajt mérsékeljem.

Az alaplapi tálca túloldalán a merevítő élt is vágni kellett, hogy a sata kábelek, az oldallap és az alaplapi tálca között átférjenek, ezt szintén a kis dremel géppel végeztem.

A konfig visszapakolása után nekiláttam a kábelek elrendezésének. Amit lehetett azt elrejtettem a HDD keret és az optikai meghajtókat tartó keret és az oldallap között, itt úgy sem látszanak

A sata kábelek helyére rakása a kibővített kábelátvezető nyílással sem volt könnyű, szerencsére volt, pár db 90°-ban hajtott csatlakozós sata kábelem, ezek kerültek az alsó csatlakozókba, a felsők bedugása elég macerás maradt a kivágás ellenére is. Szerencsére ritkán kell hozzányúlni, így remélhetőleg mostanában nem fogom már bolygatni a gépet e miatt.

Az SDD-re felszereltem egy 2,5"->3,5" átalakító keretet, a keretre pedig felraktam a műanyag síneket, melyről pár helyen az útban lévő műanyag tüskéket lefaragtam.

A HDD és az SSD is a végleges helyére került. Az SSD jelenlegi hőfoka 31°C, a HDD (WD Caviar Black) 39°C-os. A hd-sentinel adatai alapján 5°C-ot emelkedett a maximális hőmérséklete a korábbi pozíciójához képest. Ennyit számít az oldalra forgatás és a keret ami valamennyire akadályozza a levegő mozgást. Elképzelhető, hogy rögzítek majd valami kisebb hűtőbordát a HDD motorjának környékére, hogy kicsit nagyobb legye a hőleadó felület, most már legalább könnyebben ki tudom venni a HDD-t a gépből ehhez .

A kábel elrendezésén lenne még mit finomítani, pl harisnyázni, de ebben a házban még nem nagyon van kábel menedzsment, még akkoriban nem volt divat mikor tervezték, így több mint valószínű, hogy így marad. Igyekeztem úgy elrendezni őket, hogy sehol se legyenek benne a légáramlat útjában, ez azt hiszem úgy ahogy sikerült is.

Amint lesz lehetőségem egy régi álmomat megvalósítani, nevezetesen egy skytower nevű házikót tervezek átalakítani saját elképzeléseknek megfelelően, a konfig abban kap majd helyet, de ez erősen a jövő zenéje, addig meg kibírja a konfig ebben a házikóban :)

SSD tapasztalatok:

A konfig összeszerelését követően nekiláttam a win újratelepítésének. A telepítő hamar felkúszott az ssd-re. Az ssd-s fórumon olvasott dolgokat ellenőriztem (trim, alignálás) és a szükségeseket beállítottam (prefech, superfech, winsearch stb kikapcsolása). Feltelepítgettem a drivereket. A win pörgősebb volt mint a hdd s rendszer esetén (wd caviar black sata3 1,5T), de érzésre lehetett volna gyorsabb is. Így letöltöttem a CrystalDiskMark progit és néztem egy sebesség tesztet, az eredmény meglepett:

Szekvenciális írásnál jóval többre számítottam, bár tudom, hogy működő rendszer esetén nem ezt érdemes nézni hanem a 4K írást, a patriot oldalán olvasott értékeket meg sem közelítette

Megnéztem a patriot oldalán van e frissebb firmware az ssd-mhez, volt. Gyorsan le is töltöttem, a leírásban szerepelt, hogy erről az 5.0.4-es verzióról ne frissítsünk vissza a régire mert a meghajtó meghibásodását okozza. Gondoltam rosszabb nem lesz így felkerült az új firmware az ssd-re.

A firmware frissítés utáni sebesség teszt nem hozott változást. Gondoltam valamelyik driver is lehet a bűnös így, friss win telepítés, első körben driverek nélkül,

azután minden egyes driver felrakása után mértem, de nem voltak csak kisebb változások. A konfig: Gigabyte GA-P67X-UD3-B3, egy i5 2500K procival 2×4Gb rammal, a vga 6790 1GB. Próbáltam az intel és a marvell sata3 vezérlőn is, minimálisak voltak a mért eredmények közötti különbségek.

Intel sata3 vezérlőn:

Marvell sata3 vezérlőn:

Próba képen átraktam párom Brazos konfigjába is (Gigabyte GA-E350N-USB3, 4GB ram), de ott is hasonlóak az eredmények:

Teljesen tanácstalan vagyok, az neten nem találtam SandForce SF2281-es vezérlőre épülő ssd CrystalDiskMark sebességtesztet (bár lehet, hogy nem jól vagy jó helyen kerestem). Maga a vezérlő tud ennyit, vagy valami probléma okozza?

Cseréltem már sata kábelt is, de nem volt számottevő változás. Az ssdlife és a hdsentinel is 100%-osnak mutatja a meghajtót

Update:2012.10.24

Okosodtam még a témában, átolvastam az ssd-s fórumtémák nagy részét. Mivel a SandForce vezérlők tömörítenek, így CrystalDiskMark-os teszteléskor célszerű a 0 Fill beállítással tesztelni, rögtön más eredmények születtek:

A patriot által preferált Atto tesztprogrammal is mértem egyet:

Ezek az eredmények azért már megnyugtatóbbak.
A lényeg megérte SSD-re átrakni a rendszert, nem csak a számok alapján, de érzésre is gyorsult, igaz kicsit nagyobbak voltak az elvárásaim, bár ez már az egyéni szoc.probléma :DDD

Köszi, hogy elolvastad

Hozzászólásokat a címlapos írás fórumtémájába várom, megértéseteket köszönöm :R

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.