2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

LibreOffice: amilyen az adjonisten...

Írta: | Kulcsszavak: észosztás . libreoffice

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Úgy gondoltam, kimentem ezt a hsz-t (kiemelve, ami kiverte nálam a biztosítékot):

"Írod:
A képkezelés writer -ben sem jó, ha sokat illesztesz be, akkor iszonyatosan le tud lassulni, esetleg bele is hal a dokumentum megnyitásába.
Sok képes doksit mondjuk nem is ezzel kell csinálni, de attól még jó lenne ha ezen a téren fejlődne egy kicsit a cucc, mert ha valaki doc -al dobálózik, azt valahogy meg kell nyitni.

Aktuális kéziratom szerkesztésében a 408. oldalon (A4) járok. Beágyazva tartalmaz pillanatnyilag 655 sorszámozott és képaláírással ellátott ábrát, amelyek több mint ezer képfájlból állnak össze. Az .ODT fájl mérete ezzel eddig 32,6 MB (a külön mappában is archivált képgyűjtemény 90,1 MB-ot foglal a merevlemezen, így láthatóan az .ODT-ben való tárolás sokkal helytakarékosabb. Szóval van mire alapoznom kijelentéseimet.

A kéziratot Writerben fejlesztem, mivel amikor Wordben próbálkoztam, akkor az első 100 oldal és az első 10 ábra rögzítésével és a szöveg formázásával a .DOCX fájl mérete 26 MB lett (negyedakkora oldalszám és hatodannyi képanyaggal), és a Word kegyetlenül belassult, valamint állandóan feleslegesen és rosszul tördelte át az oldalakat.

A Writer ugyan eleve kissé lomhább volt, viszont nem lassult be nagyságrendekkel a fájl gyarapodásával, csupán a mentés és a PDF export lassú egy kicsit. De még mindig elviselhető és használható

Tudom, a szerkesztést és tördelést egy alkalmasabb programmal kellene csinálnom. Már meg is van, mivel, de ezt még befejezem ahogy elkezdtem.

A magam részéről azt nem nagyon tapasztalom, hogy a Writer belehalna a sok képet tartalmazó doksik megnyitásába, pedig elég sok ilyennel dolgozom, nem csak saját anyagokkal.Akinél ilyen jelentkezik, ott érdemes lenne ellenőrizni a beállításokat és a szoftverkörnyezetet, annak kiderítésére, hogy mi okozz a konfliktust.

A fentieket fenntartva én is látok bőven lehetőséget a LibreOffice, s ezen belül a Writer, a Calc és az Impress tovább fejlesztésre, hisz memóriagazdálkodása és sebessége messze van még az optimálistól. Mindennapi használatra mindenesetre kiváló. Bár alapvetően Microsoft programokkal oktatunk a munkahelyemen, privát munkáimhoz tökéletesen megfelel a LibreOffice.

Szóval a sok grafikát/képet tartalmazó anyag szerkesztésénél is vannak trükkök, amelyeket alkalmazva lehet dolgozni. Csak tanulni és gyakorolni kéne, nem pedig nagyobb hangon tapasztalatok és tudás nélkül osztani az észt."

Meg az erre adott válaszomat is, mielőtt jön a moderátori kasza:

"az emberek zöme, többek között én is, azért használna ilyen irodai csomagot, hogy ne kelljen trükköket kitalálni, feltalálni, meg ne kelljen túl sokat tanulni és gyakorolni. Ha engem valaki arra akarna kényszeríteni, hogy LO-t, OOo-t vagy MSO-t tippek és trükkök szintjén tanuljam, akkor kivágom az egészet a jó büdös francba, és használok olyan rendszert, amibe ha belefeccöltem az energiát, működik is.

Legutóbb akkor röhögtem nagyot ezen a hulladékon, amikor 200 megánál nagyobbra nem engedte állítani a kép cache-t. Ki a fene ez a program, hogy megmondja, mennyi ramot használhatok hozzá?

Én értem, hogy soha nem fogja utolérni minőségben a LaTeX-et, de ha legalább egy 3-4 oldalas szöveget meg tudna benne szerkeszteni mezei halandó (még ha ronda is) fekete kakas vérének áldozása nélkül, az jó lenne.

Writer "kissé lomha": amikor az én desktop pc-men egy ppt megnyitása SOK percig eltart, egy olyan ppt esetén, amit a tabletem 1 GHz-es armos procival, igaz, nem lo-val, 10-15 másodperc alatt megnyit, akkor felmerülnek bennem kétségek.

És ezek a kétségek nem csitulnak, amikor egy hivatalos dokumentumban levő több szintű listába kellene belenyúlni, és az első mozdulattól összeomlik az egész a vérbe... mindezt tetszőleges ha ezt akartad hát nesze kategóriás szövegszerkesztőben. Minőségi munkát csak úgy tudok kiadni a kezemből, ha az egészet olvasatlanul áttolom latexbe, utána helyrerakom, amit az elcseszett objektumszerkezete miatt elkavart, majd abban dolgozom.

Maradjunk annyiban, az lo még nagyon távol van attól, hogy arra büszke lehessen bármelyik írója is. És nem húztam volna le a projektet, ha nem toltál volna ide ekkora marketing bullshitet, miközben tojtál az user fejére."

Szóval amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. A magam részéről sosem szerettem egy office programcsomagot sem, mert alapvetően téves tervezésűnek gondolom mind. De vagyok annyira kőagy linuxos, hogy igyekszem nem beleszólni más linuxosok dolgaiba, mégha tévesnek is gondolom. Viszont ezt a modort nem hagytam szó nélkül.

Miért nem jó egyik irodai csomag sem?

Mert olyan feladatok elvégzésére kényszeríti az átlag usert, amihez semmi köze. Például "milyen jó dolog, hogy a wordben csak egy mozdulat a margó beállítása!" mondja a marketing bullshit.

Hát nem. Az oldal kinézetét tipográfiai szabályok szerint KELL beállítani. Vagyis a margó vagy ott van, ahol annak lennie kell vagy a végeredmény csak tipográfiai környezetszennyezés lesz. Következmény: egy jó helyen levő margó elrontását megkönnyíteni alapvető tervezési hiba. A margó elhúzását bonyolulttá vagy lehetetlenné kellene tenni. A wordben az átlag felhasználótól olyan tipográfiai ismeretek meglétét várják el, ami rendszerint nincs. A forma, a wysiwyg elv egy totális csőd, már amennyiben a minőség is szerepel a listán.

Hozzászólások

(#1) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

1. Egy klikkel nyomtatásra kell optimalizálni a képeket, egyből kisebb lesz a fájl.
2. A word-ben végtelenül el van bonyolítva a margók kezelése. Egyszer próbálj meg címkékre nyomtatni... Arról nem is beszélve, hogy a margók rendezésénél nem azt csinálja amit szeretnél, ha egy pixellel arrébb kattintasz.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#2) bambano válasza Blindmouse (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a ppt-ket nem én csináltam, hanem kapom. optimalizálni kicsit nehéz, ha első betöltéskor is padlózik a libreoffice. ki szoktam nyomtatni pdf-be, azzal már nincs baj.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) Ringman válasza Blindmouse (#1) üzenetére


Ringman
nagyúr

címkékre nyomtatásnál cad-et használok, ott legalább ott van a keretes címke, ahol akarom :)

(#4) x-Drew


x-Drew
csendes tag

Lehet, hogy az összes office csomag olyan eszközt ad a szimpla irodai dolgozók kezébe, ami nyomdatechnikusok és tipográfusok kezébe való, de értelemszerűen minden munkahelyen szűkség van dokumentumok, előadások és táblázatok előállítására és szerkesztésére. És a legtöbb munkahely nem engedheti meg magának, hogy alkalmazottként még fenntartson egy tipográfust is, akinek a kezén át kellene, hogy fusson a sok doksi: rengeteg idő lenne és sok pénzbe is kerülne.

(#5) Vladi


Vladi
nagyúr

naon brazil már bocs. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6) bambano válasza Vladi (#5) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

beszólt a narrátor :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) bambano válasza x-Drew (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért is? hint: sablonok.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

(Nem igazán értem, miért baj, ha odébb lehet húzni a margót? Vannak benne sablonok is, ha valakinek sablonok kellenek, de ha én csak annyit akarok, hogy egy oldalon ki tudjam nyomtatni magamnak azt a szöveget, akkor jobb csak lehúzni. Az Office csomagok, kivált a MS Office, és kivált a Word arra lett tervezve, hogy a tök amatőrnek is jó legyen. Aki kiadványt akar szerkeszteni, annak vannak kiadványszerkesztők... Persze a margót ott is egyénien és könnyen lehet állítani, hiszen a nyomtatott médiában azért az újságformátumok igen széles skálán mozognak, az irodalmi és egyéb könyveknél pedig sokkal inkább a dizájn a döntő, mint a sablonok.)

(#9) bambano válasza Crystalheart (#8) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Azért, mert ha a margó nem ott van, ahova szakember tervezte, akkor ronda lesz. Az újságoknál, egyebeknél sem huzogatják jobbra-balra a margót, mert az újság kinézetét profi tervezi, az újságíró meg nyers formázatlan szöveget ad le docban, amit tördelő szerkeszt.

"Az Office csomagok, kivált a MS Office, és kivált a Word arra lett tervezve, hogy a tök amatőrnek is jó legyen.": én is ezt hittem, de kiderült, hogy nem, hanem profiktól kell megtanulni az alapvető funkciók kezelését is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) Crystalheart válasza bambano (#9) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Dejszen ha szabvány margót akarunk, arra ott a sablon, mint mondtam. Akinek van esze, az tudja... Ha meg fejből tudom a szabványt, akkor akár kézzel odébb húzni is kényelmes lehet. Amúgy nem tudom, én józan paraszti eszemet használva sosem ütköztem gondokba, hacsak nem valami programbug volt. Általános suliban én tanítottam Word-özni a tanárt. Nagy törés ott mutatkozott, amikor bejött a Ribbon, nem tudtam, mi hol van, és fel is tettem a Classic Menu-t. Igaz, a videovágást is kb. öt perc alatt tanultam meg egész profin, de az is inkább azért van, mert adja magát a program.

Nem szeretem a bolondbiztos programokat, szerintem az egyértelműség nem azt jelenti, hogy ha én valami hajmeresztő dolgot akarok, például nem is akarok margót, mert épp az az ötletem támadt, hogy plakátot tervezek Word-del (nem azzal tervezek), akkor lekorlátoznak benne. Például jobban bejön a Sony Vegas megoldása, ahol csak exportáláskor adom meg a kimeneti formátumot, mint a Premiere Pro-é, ahol projekt készítésekor, előre.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.