2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Audio-GD NFB-28 DAC - A lényeg

Írta: | Kulcsszavak: dac . audio-gd . NFB . NFB28 . NFB-28 . sabre

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A lényeg

A magyar Audio-GD forgalmazó jóvoltából megismerhettem néhány új Audio-GD készüléket. Konkrétan hármat, a Master 1 előfokot, a Master 3 végfokot, és az NFB-28-as DAC+előfokot.
A kapcsolat onnan ered, hogy tavaly leváltottam a Mytek 192-t egy Reference 5-re, majd amikor nagy teljesítményű végfokot kerestem, jött az ötlet, hogy próbáljuk ki a Master 3-at is, hátha hasonlóan tetszeni fog. Aztán kaptam kölcsön előfokot is, meg DAC-ot is

Audio-GD-ről először is pár szóban: egy kínai hifi manufaktúra, ahol a jó ár/értéket és a megbízható működést tűzték ki célul. Igen, kínai, de nem piaci kínai. Nem esik szét, nem romlik el, nincsenek furcsaságok se hangban, se működésben. Manufaktúra. Ez lehet előny és lehet hátrány is. Előny, mert többet adnak a pénzért, mint a bejáratott márkaneveknél, hátrány, mert a külső designban korlátozottak a lehetőségek.
Általában jellemző a márkára, hogy nem spórolják ki az anyagot. Masszív készülékház, sok, jó minőségű alkatrész belül. Szintén jellemző, hogy hatalmas a termékpaletta a DACokból. A forgalmazó oldalán éppen 15 típus szerepel. Nem akarják megmondani, hogy melyik chipet szeresd, és mennyid legyen rá, hanem, ha tudod, hogy kb. mit szeretnél, mennyiből, akkor adnak egy tippet.

Most egy NFB-28-ról mesélek, a saját láncomban, saját értékrendemben mit művelt.
Technikai adatokkal nem untatok senkit, ott van az interneten minden. Kézbe véve: szép, méretes darab, súlya is van. Gombok, balról jobbra: bekapcsoló, kimenet választó (fejhallgatóra elől, vagy a hátlapon levő kimenetekre menjen a hang), jelszint-állító, bemenetválasztó, és hangerőt állító potméter.
A készülék aktív előerősítő, fejhallgató erősítő is, nem csak DAC. Előerősítő részét ki lehet kerülni egy bypass jumperrel, én hagytam, hogy átmenjen rajta a hang, nem akartam megbontani. A maximumra tekertem és a saját előfokommal állítottam a hangerőt. Adnak hozzá távirányítót is, amit elfelejtettem kipróbálni.
Low/high gain: a saját láncomon a low egy fokkal ember közelibb, de más láncokban meg a high lehet jó.
Átlagos napon, ha nem tesztelek, egy erősen feljavított hiface EVO adja nálam az spdif jelet, most is zömmel ez szólt. Használom a Human Audio Tablát is, készülékfüggő, mikor melyik illik a láncba. Azért próbáltam ki a GD belső USB portját, hogy tudjam, merre hány méter, a külső konverter eddig mindig jobb hangot adott.

Milyen a hangja?

A hangja légies, könnyed, pergős, érdekes. Alapvetően keményebb, mint az átlag DAC-oké, de nincs benne bántó él, szúrás, mint például a Mytekkel. Hangja alapján tök jó stúdió DAC lenne. Színezete szinte nincs, gyors, kemény. Analítikus, a nüanszokról, neszekről nem maradunk le. Mosottságnak nyoma nincs. Meglepő ennyiért.
Hangszerhangok: Textúrája olyan „sabres”. Semmi felesleg, semmi csicsa. Szépen kottázható, tisztán, érthetően énekelnek, játszanak. A szintetizátort a rendes zongorával készült felvételtől jól meg lehet különböztetni.
Cinek, pendítések, pergők az erősségei, ott a legkomolyabban kidolgozott a hangja, de a hangszerek teste kevésbé érezhető. Csak a lényeg. Mélytartomány finom, pici kraft, testesség még lehetne, de legalább nem terjengős, kottázható.
A húros hangszereket szereti főleg a hegedűt, a gitárt.
Tere megfelelően mély, pontos, és széles. Hangszerekre mutatni lehet, szinte körvonalazódnak a zenészek, hangszerek.
Belső USB-vel: több mély, dinamikusabb hatású, gyorsabb, rövidebb lecsengések, kevesebb részlet, pengetés kevéssé érezhető, kevéssé valóságos. Hangja élénkebb, mint EVOról, de nem annyira élethű, kevesebb árnyalatot mutat meg. Amikor kipróbáltam windows alapú gépen is, Kingrexnek ismerte fel a gép.

Fejhallgató erősítőjét asszimmetrikus kimenetén próbáltam, épp csak ilyen fejes volt itthon. A készülék stílusa megmarad, az erősítő része nem vesz el az élményből, és nem is ad hozzá semmit. Így jó, ahogy van.

Összegzés

Sabre32 a készülék által használt chip, eszerint Sabre DAC-okkal van értelme összevetni. Anedio, Mytek 192 volt nálam, mindketten majd dupla ennyibe kerülnek. Összességében mindkettőnél jobban illett a láncomba, függetlenül attól, hogy fele annyiba kerül. Itt érezni, hogy mennyire keményen kell dolgoznia egy kínai manufaktúrának, hogy el tudja adni a termékét. Myteknél lineárisabb frekivencia-menete van, Anedionál meg kicsit testesebbés hallgathatóbb.
200 ezer Ft körüli vételáráért, ha csak egy DAC lenne a dobozban, így is bőven ajánlott vétel lenne, de ott van még az általam nem használt funkció: előerősítő, távirányító, szimmetrikus fejhallgató-erősítő. Egyik sem csak adatlapon szereplő funkció, ezeket bizony használni is lehet. Ahogy el lehet zenélgetni a saját USB portjáról is. Egy kb. 40-50 ezer Ft-os konvertert, és egy 20-40e Ftos digitális kábelt ki lehet hagyni a láncból.

A Tiszta


Master 1 előerősítő: első jelző, ami eszébe jut az embernek, hogy tiszta. Hasonlóan a DAC-hoz, ő is jól megépített készülékházban lakik. Hátrébb került a színpad, mint az Ethosz erősítőmön, ami behozta 2 méterre elém a zenészeket. Néha a stúdióban éreztem magam. Kimért, pontos, erős, folyamatos, íves. Távirányítón a hangerő gomb megnyomására egyesével ugrik a fokozatokban. Ha folyamatosan nyomja az ember, akkor is csak egyet ugrik. Halkan állítja a fokozatokat, nem pattog. Nagyon alacsony az alapzaja. Picit keményebb, mint szeretném, kicsit „félvezetős” a hangja, ízlés dolga, kinek mennyire jön be.
Az Audio-GD-re jellemző egy áram-átviteli hangátviteli technika. Lényege, hogy a forrásban nem alakítják át az áramot feszültséggé, hanem a készülékeket összekapcsoló vezetékeken "áram formájában" utazik a hang. Zömmel Krell készülékekben használták, ott CAST-nak hívták. A gyártó ad hozzá ilyen kábelt, most nem próbáltam ki, de legközelebb ezt is kipróbálom.

A semmilyen

Master 3 sztereo végerősítő. Nagy, és szépen kidolgozott készülékházba elég sok alapanyagot pakoltak. Élőben egyébként szebb,mint képeken, ráadásul barátságos is. Van rajta kapaszkodó, és nem élesek a hűtőbordák sem. Ezt olyan ember tudja igazán értékelni, aki pakolt már be állványba régi Mark Levinsont. Róla igazából nem nagyon tudok mit mesélni. Kimunkált pincétől a padlásig. Első olyan erősítőm, ami a mostani böszméimet úgy igazán meg tudta hajtani. Basszgitár szépen skáláz, fuvola "telten levegős", képes szinte vibráltatni a levegőt a szobában. Középtartománya, hangszerhangjai nekem mindig élmény, amikor leülök zenét hallgatni. Nyilván nem csak rajta múlik, de nem is kerékkötője a bullinak. Ezért a pénzért én még közelében sem tudok semmit, ami ennyire jó kombinációja lenne a hajtásnak, és a finomságnak. Ha nagyon hibát akarok keresni, akkor talán még egy pici felbontást el tudnék viselni, de igazából ezt is akkor vettem észre, amikor használtan 2 millió Ft körüli végfokot tettem mellé.

Na jó, talán legnagyobb hibája, hogy kell neki 40-50 perc, mire úgy igazán belelendül a zenélésbe.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.