2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

iPad4 - Air2 tábla a mindennapokban

Írta: | Kulcsszavak: iPad4 . IOS . tábla . Apple . DAW

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Előzmények

Múlt év őszén kezdtem érlelni az elhatározást, hogy táblába ruházok.
A telefon képe már túl kicsi, a laptopom meg túl nehéz és viszonylag hamar merül.
A nagygépen olvasni kényelmetlen és drága. Az olvasók buták és csúnya a képük.

Igényeim:
- Nagy felbontás, szép kijelző, használható színek
- Jó üzemidő - reggeltől estig ne kelljen töltőre rakosgatni.
- Megfelelő teljesítmény
- Rendes gari - ennyiért
- Ár plafon 150 ropi, áfásan.
- Kapható legyen mindenféle áttétel, trükk nélkül.

Elsősorban androidos szerkezet volt a tervek között, mert telefonjaimból már ismerős volt a rendszer. Mivel olvasni szeretek és nem akartam kompromisszumot kötni a látnivalókban, mindenképpen fHD-s vagy felette méretezett felbontású eszközt terveztem és reménykedtem és keresgéltem...

Lehetőségek:
Asus Transforemer Pad Inf/ Google Nexus 10/ Huawei MediaPad 10 FHD . A'-la Android
Ja meg iPad 3/ iPad4 az IOS fronton.
Asus 185 ropi dokkoló nélkül - kicsit sok. 150e-ért meg se mutatták novemberben sehol.
MediaPad 150e környékén és nincs bizalmam ennyiért. 100 alatt esetleg..
Google Nexus10 még nincs a polcainkon. Mikrobi tehát kilőve.

Az iPad3 A képe szép de csak épp annyival erősebb a 2-nél, hogy nagy durcásan kihajtsa a 4x pixeltömeget a képernyőre. Úgy éreztem, abban a vasban vasban nincs tartalék. Ebből természetesen keveset érzékel az átlag felhasználó, hiszen gyors és szép működés közben akár a böngészés, akár az alkalmazások.
60-70 e-t adnék érte...nem 120-at..

Win Rt-t ne említsük. Ami van, fos. Az jó x86 verzió meg böhöl és drága, szűk üzemidővel. Eddig. Hondo, egyéb csak érkezőben... RT-s Alkalmazások majd jövőre...

Az iPad 3/4. gen kb. azt tudja amire szükségem van. Felbontás, teljes értékű böngészés (flash nem izgat, amúgy a droidból is kiszedték), jó üzemidő, rendes alkalmazások nagy választékban. Design is rendben van, bár én azt nem tudom hájpolni, mert igen minimalista. Teljesítmény tartaléka is van, ami értékállóvá teszi.

Mivel közben megjelent egy teljes értékű DAW szoftver iPadra, az Auria, eldőlt a kérdés! (droidon hasonló sincs) ..A kerete lehetne keskenyebb és lehetne 20 dekával könnyebb, de ez most elfogadható. 145e-ért megvettem. Kaptam hozzá egy ismerősömtől jutányosan egy profi Belkin kitámasztós bőrtokot és hibátlanul felvarázsoltam rá egy fóliát. Következhet az idomítás!

Minden gyümölcsös misztikumtól mentesen kezdtem használni a táblát. Eddig megelégedettséggel. Szép lassan összeszedem az általam naponta használatos dolgokat. Ezidáig nem szivatott meg, kivéve, hogy a lighting-usb kábel csatija tegnap nem akart kijönni a laptopomból. Aztán szép lassan, erővel kijött..

Mivel felhőalkalmazásokat használok és filmtárat nem tervezek rátenni, elég volt a 16 GB-os verzió. 3G nem kell. Van a telefonban. Telefonos tetheringgel szépen megoldhatom a hozzáférést WIFI-mentes helyen, ha szükséges. Ja meg a pénz fix.

A kicsomagolás meg effélék engem nem izgatnak de a dobozt azért eltettem a széttépés helyett, amit megszoktam, ha valamit kapok (legutóbb 10 monitort vettem a suliba)
A bekapcsolás - beüzemelés simán lezajlott. Eléréseket, egyéb kapcsolati beállításokat megcsináltam, és a kezemben volt egy tábla, amin a levelezésem és a Facebook, Appstore... már működött. Nem rizsázok hogyan, úgyis jobban tudja majdnem mindenki...
Ami azért tetszett, hogy a Hotmail szinkron után a Kontaktokba szépen bekerült a teljes telefonkönyvem.

A minimalista desktop:

Első feladat: a felhős szinkronizációk:
Dropbox állományaimhoz hozzáférni fontos, mivel ott több gép és felhasználási terület jelen van. A kliens telepítése után szépen szinkronba került mind a 18GB, ami az idők során szaporodott 2GB-ról. A kliens nagyon helyesen a táblára csak a csillagozott(kijelölt) állományokat tölti le.
Skydrive szinkronizáció szintén okos kliens telepítésével. Itt 25 GB helyem van.
Google-Drive Ez is 5GB és Google docs elérés...
iCloud hozzáférés beállításai szintén 5GB járulékos tárhelyet jelentenek. Egyelőre csaknem kihasználatlanul. Biztonsági mentés került oda.

Második feladat: a távelérés
Alapból a Logmein ingyenes változatát tettem fel, mivel saját használatú masináim már regisztrálva vannak. Felkerült még a TeamViewer HD progit, mert gyakorta kellhet.
Otthoni gép, laptop, iskolai vezérgép elérhető. A három gép az általam felügyelt rendszerekre rálát, tehát azokat is elérhetem. A fájl átvitelt a Dropboxon keresztül oldom meg kényelmesen.
Mindhárom saját gép rendelkezik saját Skype címmel, tehát ki is kukucskálhatok, fülelhetek belőlük a webkamerákon keresztül(egyedül is), ha a Logmeinnel távolról fogadom a hívást. Ekkor a távelérést oldani szoktam.

Távelérésben az egyik W7 munkaállomás

Harmadik feladat: zeneszerkesztés
Ez gyakorlatilag zeneszámok megvágását, gyorsítását lassítását, mixjeit jeleni. Leggyakrabban koreográfiához illesztve. Ehhez korábban mindenképpen laptop kellett. Most nem feltétlenül. Most iPad és Auria. Az Auria egy külön fejezet, egyedülállóan magas tudású audió szoftver, tudásához képest nagyon olcsón.
Az Auria szoftverbe behúzom a korábban mailból mentett számokat vagy a Dropboxba grabbelt cd/dvd zenei anyagát és dolgozom vele.
A grabbelést legmeredekebb esetben táveléréssel a távoli gépébe helyezett cd-ről/pendriveről csinálom meg. Mindenhol van egy közös Dropbox mappa, amibe bele bírok nyúlni bárhonnét.
A zenét a felhasználás helyén de sokkal kényelmesebben tudom igazítani, ahogy korábban laptoppal. Aztán visszamentem a legközelebbi gépre, vagy megy a tábláról. Ha szükséges, távelérésben van minden a windowsos desktopról.

AURIA

Negyedik feladat: nyomtatás
Ez droidos táblán ezidáig elég nehézkes, szépen fogalmazva. IOS-ban valahogy nem. A hálóban lévő nyomtatós gépen fut egy print szerver és a bonjour szolgáltatás. Némi konfig és megy a nyomtatás a tábláról.
Vagy Logmein-Dropbox páros segítségével bármelyik hálón-neten elérhető nyomtatós gépről!

Ötödik feladat: Office kompatibilitás
Pillanatnyilag nem használok fizetős programot, mivel nem táblán szerkesztem a doksikat. (közben ingyenes lett a Smart Office2-tehát szerkeszteni is lehetséges, ha muszáj) )Megtekintésre a Dropbox/ Skydrive belső megjelenítése hibátlan. Office, kép, zene, pdf állományok tekintetében legalább is.
Indesign nézőkét is tettem fel, nekem fontos. Mintha érkezne amúgy IOS-MS-Office tavasszal... Azt kivárom, vagy addig jön valami ingyenessé váló fizetős cucc.
Az ékezetes gépelés minden rémhír keltést cáfolva hibátlanul megoldja az átsuhintásnak hívott funkció, amiről egy hete olvastam, az ékezetes írás kínjaival küzdve, keresve az Apple blogban! Gyors, pontos!

Dragon dictation használatban. Jól artikulálva csaknem hibátlan a diktálás!

Hatodik feladat: kommunikáció
Elsősorban Skype, másodsorban a Facebook app, ami immár jól használható. Üzenet, chat integrálva, ahogy kell. Face Time eddig nem kellett. A Vibrálás se hiányzik.

Hetedik feladat: filmezés
Egyelőre egy ingyenes progi van telepítve, aminek az iTunesben lévő mappájába behúzom a filmet és ok.
Az usb2 másolás gyors és a lejátszás rendben megy néhány audio codecet kivéve.
Elmondanám, hogy a Zune-WP7.5 használatában (aki tudja miről beszélek úgyis érti, aki nem, ne tudja meg) megedződve fel voltam készülve mindenféle baromságra, de kellemesen csalódtam.
Minden alkalmazás a saját kis homokozójában tárolja a dolgait, és azok onnét kukucskálnak a saját vagy más alkalmazások felé. A kép minősége a felbontáshoz és a kalibrált panelhez hűen, brutális.
A gyors USB-nek köszönhetően a jól működő VLC streamelést nem gyakran használom, hacsak a codec nem túl egzotikus. Zavar a pazarlás.

Az alapszintű dolgokhoz hozzátartozik az olvasás. Ezt a böngészővel, vagy iBook appal, Dropboxban megcsillagozott PDF vagy tetszőleges doksival gyakorlom. Pár ezer oldalt elolvastam már. A legkisebb betűmérettel is olvashatóak a szövegek, hasonlóan a nyomtatott oldalakhoz, sőt ez a könyv világít a sötétben!

A nyomdai minőségű megjelenítés nagyon fontos és kényelmessé teszi a képernyőn eddig kínkeserves olvasást.

Extrák, különlegesen jónak gondolt alkalmazások
- Magyar nyelvű diktálás működőképesen!
A Dragon Dictation segítségével tényleg lehet diktálni, minimális javítással! Ez egyedülálló! A bevitt szöveget egyelőre a kivágás funkcióval egy Dropboxba mentő PlainText szövegszerkesztővel rögzítem. De van lehetőség emailbe, Facebookba, Twitterbe diktálásra közvetlenül.

- Profi (de tényleg) hangszerkesztő
Az Auria 50 dollárért olyat nyújt, amit pc-n több százért kaphatok meg. 48 sáv kezelése. 16-24bit/96kHz wav-aif formátumok, meg a tömörítettek használata. Jó minőségű nagygépről ismert VST effektek csatornánként illetve csoportonként. És bírja a tábla! Teljes késés kompenzáció, track freeze funkcióval.
Az iPad4 erejét teljesen kihasználja. Amiért egyedülálló, hogy a kész munkát (projektet) AAS formátumban kiexportálhatom. Sávok vágások, úszások, panoráma, hangerőgörbe, tehát az effekteken kívül minden megnyílik a nagygépen tovább folytathatóan, vagy a nagygépről importálhatom az AAS-t a Samplitudeból.
Core Audio kompatibilis, tehát Mac-re dugható USB2 audio interfész működik vele ki-be. Jelesül egy Presonus. Ez semmilyen más gyártmányú táblával nem naprakész így!
Evvel kapok egy nagyon mobil felvételi rendszert, ami stúdióba integrálható projektet hoz létre.

- Jó minőségű videó felvétel
A VidCam Pro app pont azt tudja, amire alkalomadtán használom. Állítható képméret, minőség vga- tól fHd ig. Felvétel közben állítható/fixálható fehéregyensúly, színhőmérséklet, kontraszt színcsatorna értékek...
Fixálható érintőfókusz, Választható 24-25-30 frame-rate. Aktiválható jó minőségű remegés gátló is. Ezt aktiválva max. 25fps lehet a fHD felvétel sebessége, 720-ban viszont 30fps. Az iPad erejét szintén jól kihasználja. (ma benn volt egy vizsgafelvételen tartalékként beélesítve...)

VidCam Pro

Használom még a Photosyntet, más jó képszerkesztőt, Nikon D3200 távvezérlőt, MSI alaplap távbeállítót, Onkyo erősítő távirányítót. TED appot nyelvgyakorláshoz. Pro Tuner hangológépet, AmpliTube gitár effektet(mondjuk ez nagyon állat) Nosztalgiából Re-Volt játékot és az ARC nevűt, ami jóféle lődözős.

DJ progi, ami nem a lemezjátszókat majmolja

Jó képszerkesztő

A programok tekintetében hasznos a piacteret monitorozó alkalmazás, mivel irdatlan a kínálat és a beépített árulda nagyon sarkított. Az AppsGoneFree értesít, ha valami ingyenes lett, vagy akcióban van de még jó néhány piackutató alkalmazás segíthet.

Első nekifutásra mondjuk ennyi fért ki a fejemből.

Nem lettem vak Apple fan. Amire használom, azt tudja és kiismerhetően. Talán még okosodik is egy kicsit a frissítésekkel. Ez a Logout blog nekem arra jó, hogy a táblával kapcsolatos ötleteimet, tapasztalataimat a későbbiek során feljegyezzem, megosszam. Tanácsot adni IOS fronton nem tudok, inkább én kérdezek, ha lesz lehetőségem.

Hozzászólások

(#1) Auratech


Auratech
őstag

Tegnap olvastam, hogy a Nuance cég a Siri-hez hasonló beszédfelismerést tervez ios, win, android... platformokra. Aztán kapcsoltam, hogy a Nuance logóját láttam a Dragon Dictiation infójában. Szerintem nagyon király lenne egy magyar nyelven is jól értő "Siri". Vagy integrálni a Siri-be a motorját. Egy teljes étlapot feldiktáltam tegnap. Még azt is megértette, hogy Dubarry csirkemell..:)
A Nuance egyébként a BMW-nek is ezerrel fejleszt...

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#2) Auratech


Auratech
őstag

Próbaként, hogy megtudjam, melyik médialejátszó képes a legsokoldalúbban szolgálni, leszedtem rudi és stevve fórumtársak által 2010-ben készített csomagot, amiben egész jó keresztmetszettel a legtöbb moziformátum megtalálható.
próbamozik
A legtöbb player mindentudónak reklámozza magát de az ritkán igaz.

Auratech Field Recording

(#3) Auratech


Auratech
őstag

Próbamozik elmaradtak lustaság és süteménysütés miatt. Viszont a hét végén elolvastam Faludy két írását a PIM-en. Apróság de közvetlen megoldást nem találtam még rá, hogy a posthoz azonnal hozzácsatolható fotót 1080-ban tudjam ellőni. Közben magamtól rájöttem, hogy a home gomb nyomásával egy időben a képernyőzárat nyomva képernyőt ment a kis dög.

A netezési szokásaim kezdenek átalakulni. Nem ücsörgök a gép előtt ott ragadva, mint korábban. A hosszabb lélegzetű dolgokat olvasólistába teszem, tehát offline elérhető. Egyszerűen zavar a 23" FHD (arányosan) szar felbontása.. A tervezett plakát pdf-jét a táblán tudtam legbiztonságosabban megnézni, hogy az arcbőr sárgás, vagy vöröses felé hajlik-e. Kalibrált monitorom sem biztonságosabb, sőt..
A gépelésbe belejöttem. Az átsuhintással gyakorlatilag gond nélkül képes vagyok begépelni a szükséges szöveget, sőt, mivel nem tudok vakon rendesen gépelni, pontosabban megy, ha folyamatosan látom, mit darálok be.
Volt nálam egy Samu tábla is. Egy Tab2 10.1. Olvasáson és produktivitáson kívül elmegy...pixeles 110e-ért.

Még egy-két generáció és a laptop is mehet a háttérbe.
Alapszintű hang, videó, kiadványszerkesztéshez alkalmas progikkal, főleg, ha ezek tovább szerkeszthetőek nagygépen és visszatölthetőek, mint az Auria-Sequoia páros AAF exportja esetén.
Mondjuk egy táblás Indesign és nagytesója, valamint táblás Edius és a pc-s kooperációja elég jó kombináció lenne. A teljesítmény 2-3X-a már videó esetén(effektekkel) is használhatóvá tenné a táblát...

Auratech Field Recording

(#4) Auratech


Auratech
őstag

Tegnap olvastam, hogy a Tegra4 részben erősebb lesz az iPad4 gpu-jánál. Meglepett. Azt hittem 3x erősebb lesz. Az is kiderült, hogy az open Cl része az ios fejlesztésének, de a végleges kódban le van tiltva.
Erős a gyanúm, hogy valamilyen módon mégis működik, mert ha az Auria effektjeit nézem, az nehezen hihetően kön ki két arm magból. Azonos effektekhez pc-n kell kb 10 gflops(kb P4-3ghz) kapacitás.

Auratech Field Recording

(#5) Auratech


Auratech
őstag

A tegnapi szalagavató ünnepség teljes médiaanyaga az iPadról ment le. Külön lejátszó programmal nem vacakoltam. Egyszerűen a dropboxos mappából böködtem, aminek mennie kellett. A laptop a biztonság kedvéért azért velem volt, feleslegesen. Legközelebb felesleges cipelni. Ezt most nem az iPad miatt gondolom különlegesnek, hiszen szinte bármelyik táblagép képes erre, hiszen ezért vannak, hanem a táblagép haszna miatt. Elegánsabb is szinte zsebben hordva a setupot...
Aztán egy dj progival toltam a zenét, néha egész jó átmeneteket igazítva.
Nem kellett elosztó és nem fostam az akku állapota miatt.
Ja és a legnagyobb királyság, hogy az egyik beszéd a tábláról került felolvasásba, egy hirtelen ötlettől vezérelve. Ezzel megoldódott az olvasáshoz szükséges fény kérdése is.
Közben rendületlenül olvasgatok...

Auratech Field Recording

(#6) Auratech


Auratech
őstag

Ami pillanatnyilag nem tetszik, az a szöveg kurzor pozicionálása. Ez a wp7-8-ban ügyesebben van megoldva. Tehát nem az ujjam alatti terület marad fókuszban, hanem az érintés után az ujjam feletti, így könnyű és pontos odavezetni a kurzort a szükséges karakterekhez.

Auratech Field Recording

(#7) Auratech


Auratech
őstag

Ami a tábláknál egy fontos előny, de nem volt figyelmembe, amíg rá nem jöttem, hogy mennyit számít, az az instant-on állapot.
Tehát az alvó állapotból egy másodperc a tartalom elérése, mintha felcsapnál egy könyvjelzőzött könyvet.
A döntésnek, hogy milyen eszközt használok, nagyban része az elérés közvetlensége.
kinyitom, ott van. Nincs kihajtás, bekapcsolás, wifi konfig, menük.

Auratech Field Recording

(#8) Auratech


Auratech
őstag

A régi nokia n82 höz kapott AV kábelem szétvágtam és forrasztottam belőle egy kábelt az iPadhoz. A 3.gyűrű és a földelés pólusait kellett megcserélni, hogy a korábbi videó kimenet mono audio bemenetként funkcionáljon a mikrofon helyett. A jelszintek illesztését egy csöves mono mikrofon előfok-/Diboxal oldom meg ha szükséges.

Auratech Field Recording

(#9) Auratech


Auratech
őstag

A hétvégét átolvastam... Faludyval. Közben jöttek a levelek, amiket azonnal megválaszoltam. A gép előtt tanyázol? Kérdezték. Dehogy! Most épp a kádban ülök a sötétben és olvasok...

Sajnos az ios fejlesztés nem tűnik olyan egyszerűnek. Virtuális osx-en kell futtatni az sdk-t és tejelni 100 dodót, esetemben..

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#10) Auratech


Auratech
őstag

Frissítettem 6.1-re. ?? Nem lettem frissebb...

Auratech Field Recording

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.