2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

eGPU tapasztalatok (Topic összefoglaló!) - MÁSOLAT!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Topic összefoglaló:

Fórumlakók működő konfigjai

1. Mi az az eGPU ( External Graphics Processing Unit )?

Magyarra fordítva hívhatnánk akár “külső grafikus egység”-nek vagy ha úgy tetszik “külső GPU”-nak is. Általánosságban itt arról van szó, hogy egy a célra alkalmas adapter segítségével egy normál méretű, PCI-E 16x csatlakozó típusú, asztali videókártyát kötünk a megfelelő csatlakozó felülettel rendelkező eszközünkhöz (általában notebook- hoz vagy Apple Macintosh-hoz), annak grafikus teljesítményének növelése céljából.

2. Melyek ezek a csatlakozó felületek?

Express Card:

Mondhatjuk, hogy a leggyakoribb megoldás eGPU körökben praktikussága és jó hozzáférhetősége miatt. Leginkább üzleti gépeken (manapság már ott is egyre ritkábban) találkozhatunk vele.

mPCIe:

Szinte minden notebook alaplapján fellelhető 1 vagy 2 foglalat. 1 foglalat esetén a wlan/wifi kártyánkat el kell távolítani, hogy helyet adhassunk az eGPU-nak, wifi kártyánkat pedig helyettesítenünk kell egy USB-s változattal. 2 foglalat esetén nincs ilyen gondunk.

Előny:
- általában olcsóbb gépek
- néhány esetben stabilabb Gen 2 jel

Hátránya:
- nehezen hozzáférhető
- nem erre az igénybevételre lett kitalálva
- wlan kártyát helyettesíteni kell
- gyors, könnyű hordozhatóság gátlása
- whitelistes Bios(néhány gyártó pl.:Lenovo, ezzel korlátozza, hogy csak egy adott eszköz működjön az mPCIe foglalatban)

Ezért mpcie esetén, csak olyan notebookkal érdemes belefogni, amelyikkel már van tapasztalat!

Thunderbolt:

Részletes informácó ITT. Sajnos a fórumon nincs róla tapasztalat a viszonylag magas árak miatt, azonban ez lenne a legoptimálisabb csatoló felület teljesítmény szempontjából, mivel itt akár a PCIe x16 2.0 hatásfokának a 88-94%-át is elérhetjük.

NGFF(M.2):

Részletes információ ITT. Sajnos a fórumon nincs róla tapasztalat. Ha esetleg van valakinek ilyen és szívesen megosztaná, azt örömmel fogadjuk.

3. Ajánlott adapter gyártók/típusok:
7,5$-os adapter (mPCIe)
Bplus Technology Co. (mPCIe, Express Card)
AKiTiO (Thunderbolt)
EXP GDC (mPCIe, Express Card, NGFF, Apple Mac szabvány)

4. Hasznos hazai oldalak:
eGPU.hu Köszönet érte kzsolt00-nak!
eGPU külső videokártya notebookhoz #1
eGPU külső videokártya notebookhoz #2
HP Probook 6560B DSDT override
DSDT override (error 12 hibakód orvosolása)

5. Hasznos külföldi oldalak
Új DSDT override dokumentumok, az error12-es hibák elhárításához (W7/8/10)
Error43 és egyéb észlelési, bootolási és stabilitási problémák kiküszöbölése

6. A rendszer felépítése:

Nagyjából így kell elképzelni.

1. Megfelelő notebook: Erről ITT találsz egy hosszabb listát, amitől el lehet térni, de nem minden esetben érdemes. Ha szeretnéd a sok fejfájástól megkímélni magad, akkor válassz dGPU nélküli!, csak iGPU(integrált)-val rendelkező notebook-ot. Ennek több előnye is van: nincs plusz hőtermelés, kisebb esély BGA hibára(talán a leggyakoribb alaplapi hiba notebookoknál, amit ha lehet javítani, akkor is csak nehezen és bizonytalan időra) és nincs plusz fogyasztó hordozás esetén.

Erősen ajánlott min. Sandy Bridge architektúrával rendelkező notebookkal belevágni a PCIe 2.0 (azaz az 5 Gbit/s-os sávszélesség) megléte miatt.
2. Megfelelő tápegység:
- DELL DA-2
- ATX vagy egyéb (erről ITT érdeklődj!)
Érdemes a veszélyes tápegységek listáját is elolvasni.
3. Megfelelő adapter:
Nem! Az USB-s bármely változata nem megfelelő! Fentebb az "Ajánlott adapter gyártók/típusok"-nál linkeltem őket, tessék azok közül választani!
4. Megfelelő videókártya(VGA):
Ezt leginkább a pénztárcád határozza meg, de van egy bizonyos pont ami fölé már nem érdemes menni csak nagyobb sávszélesség (Thunderbolt) megléte esetén. Ha szeretnél Optimus-t és belső kijelzős(notebook kijelzőjén) megjelenítést, akkor egy Optimus-t támogató Nvidia VGA(GTX 400-as szériától egészen máig) kell neked és min.GMA HD 4500 iGPU. Ha csak külső kijelzőn fogod használni a rendszert, akkor szóba jöhet AMD/ATI is.

Ajánlott kártyák
- GTX1xxx modellek problémásak mPCIe/M2 interfészen (nincs hotplug). Expresscardon keresztül működhetnek (hotplug). Ha mégis ilyen kártyátok van kérlek használjátok a 372.70-es nvidia drivert!
- GTX9xx vagy régebbi kártyák rendben vannak, inkább ezeket használjátok, ha új rendszer építésében gondolkodtok!
5. Ház/doboz(opcionális)

7. Letölthető, szükséges szoftverek DSDT override-hoz:
DIY eGPU Setup 1.30 Setup 1.30 konfigurálásáról videó!!!
iASL compiler and Windows ACPI tools
WDK 10 (ennek a rész az asl)

8. Plusz infó HP üzleti gépekhez:
A NVidia GTX460/560/660/670 is a straight plug-n-play implementation on a 2570P when using Windows 7, though Win8.x is problematic (src: here). Win8.x users may consider doing a UEFI installation instead which resolved error12 and gave hotplug capabilities as noted here.

An AMD card, GTX650, GTX750, GTX9xx or older NVidia cards require a DSDT override and (maybe) DIY eGPU Setup 1.x interposer software to eradicate error 12 that prevents their functionality. See the 2570P DSDT override details if using one of these cards. forrás: Techinferno

Ezt érdemes lehet más HP üzleti gépeknél is figyelembe venni és eszerint választani videókártyát. A másik érdekes dolog pedig, hogy ha Win8.x-at vagy 10-et használsz, akkor is lehetséges a p'n'p, ha UEFI módban (GPT partition scheme) telepítetted korábban a rendszert. Esetenként itt is szükség lehet a nagy memória létrehozására DSDT override-al, azonban a Setup 1.3 már nem kell. ->Fórumról sikeres példa ITT

9. Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)

Belső LCD-t lehet használni egpu rendszer esetén?
- nVidia gyártmányú Optimus kódkészletes VGA kártyák esetén lehet, azonban teljesítmény csökkenés várható a külső monitorral szemben (természetesen a vga kártya kimenetéhez képest).

USB 3.0 csatlakozón keresztül lehet egpu rendszert építeni?
- Röviden: nem. Bővebben keress rá a fórumban az USB keresőszóval.

Készítette: ∂яσнυη

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.