2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Bankkártya, és ami mögötte van - I. rész

Írta: | Kulcsszavak: bank . bankkártya . mastercard . visa . pénz

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Betolod a kártyát, ütöd a kódot, és kapod a pénzt. Ez csúcs. De valóban ilyen egyszerű?
Mivel elég közel ülök a rendszer magjához, úgy gondoltam írok egy kis ismeretterjesztő cikket a mikéntekről és hogyanokról. Azaz mitől működik ez a rendszer, hogyan, és mi történik a pénzeddel onnantól, hogy a cég elutalja a bankszámládra, egészen addig, hogy azt az automatánál megkapod, vagy a benzinkúton felhasználod.


[kép]


Először is tegyünk különbséget bankkártya és hitelkártya között.
A klasszikus bankkártya egy, a bankodnál vezetett bankszámlához kapcsolódó, készpénzfelvételre és vásárlásra alkalmas kártya. A kártya birtokosa, a fogyasztó - azaz Te - kizárólag a számlaegyenlege erejéig költhet a kártyáról, tehát készpénzt vehet fel, vagy kiegyenlítheti az általa vásárolt árucikk, igénybevett szolgáltatás ellenértékét (erről a köv. bekezdésben). Ilyen típusú kártyát kizárólag pénzintézet bocsáthat ki, és a kártyával történő fizetéskor minden egyes művelettel rövid időn (órákon, legfeljebb 2 napon) belül, automatikusan megterhelik a kártyabirtokos bankszámláját, az összeg arról levonódik.


[kép]


A hitelkártyánál a kártyabirtokos és a bank között olyan szerződés jön létre, hogy a kártya egy előre meghatározott összegű hitelkerethez kapcsolódik. E hitelkeret erejéig az ügyfél vásárolhat, vagy készpénzt vehet fel. A szerződésben meg van határozva az a kamatmentes időtartam (ha van ilyen), ameddig a kártyabirtokos a hitelkeretet kamat nélkül használhatja. Ezen idő elteltével (amely akár egy hónap is lehet) a fogyasztó vagy egy összegben fizeti ki a tranzakciók ellenértékét, vagy pedig a szerződésben meghatározott mértékű kamattal, részletekben fizeti ki. Nem vonatkozik a kamatmentesség a készpénzfelvételi műveletekre, ezek a felvételtől kezdve kamatoznak. A hitelkártya sajátossága, hogy az ügyfélnek nem kell feltétlenül betéti számlával rendelkezni, a hitelkerete terhére is lebonyolíthat fizetési műveleteket. A hitelszámla megterhelése a fizetési művelet után, a szerződésben meghatározott időtartamot követően történik meg.

Manapság egyre elterjedtebb ezen két típus áldásos kereszteződése, ekkor a bankkártya úgymond ''mínuszba'' is mehet, átminősülve hitelkártyává, annak egyszerűsített változatában.

A kártyák felhasználása, mint fent már utaltam rá, alapvetően kétféle lehet:
- automatából vesszük fel a pénzt (ATM)
- terminálon, kereskedőnél fizetünk vele (POS)

Azt már mindenki tudja, hogy az ATM terminálok olyan kis széfek, melyek pénzzel vannak feltöltve, címletekre szétosztva, és megfelelő azonosítási procedúra után ezekből kiad nekünk adott mennyiségű címletet.


[kép]


A POS terminálok csak apró adatküldő-fogadó egységek, melyek a kártyalehúzás után a kártya adatait, valamint (szükség esetén) a beütött PIN kódot elküldik a fogadó bankhoz (ami nem mindig egyezik meg a kibocsátó bankkal - erről később) - és azonosítás, ill. elfogadás esetén jóváhagyják a tranzakciót, tudatva a kereskedővel, hogy átadhatja nekünk az árut, mert rövidesen megkapja a banktól a megfelelő összeget, van fedezetünk.


[kép]


Különbséget kell tennünk még elfogadó és kibocsátó bank között.
Kibocsátó bank a mi bankunk, amelytől a kártyát kaptuk, és ahol a számlánkat vezetjük. Mindenki úgy kezdte bankkártyás pályafutását, hogy kissé szorongva belépett a Nagy Bankhoz, nyitott egy számlát, és igényelt hozzá egy kártyát. Szorongva, mert megszoktuk, hogy a pénz akkor pénz, ha ott fogjuk a kezünkben, pörgetjük, szimatoljuk, majd alkalomadtán fizetünk vele - kézből kézbe. Ez mostantól -részben- megszűnik. Néha nem is látjuk a pénzt, és mégis kapunk érte egy 3 millás autót. Hogyan lehet ez? Erre is kitérek majd.
A kibocsátó bank tehát kibocsátotta nekünk a kártyát, ill. a számlánkat, és gondosan figyel rá, hogy mennyit fogyasztottunk arról, mennyi érkezett rá, valamint kérésre megmondja más bankoknak, hogy van-e elég zsozsó az épp vásárolni kívánt cuccra.

Az elfogadó bank az, akivel a kereskedő (vagy ATM) kapcsolatban van. Ő fogja kifizetni a benzinkutast ha tankolunk, a Media Marktot, mikor TFT monitort veszünk, és tölti fel az ATM-et este, ha kifosztottuk. Elfogadja a kártyánkat (feltéve, hogy szerződésben áll a kibocsátó bankunkkal), és tanúsítja, hogy bár mi nem az ő ügyfelei vagyunk, de oké, majd ők lezsírozzák egymás között, mi vihetjük a monitort.

Ez a két bank gyakran nem ugyanaz, ilyenkor kellemes kis tranzakciós költségeket kell fizetnünk.
Azt még tudni kell, hogy a folyamat nem csak a bankok között zajlik. Létezik a világon ugyanis két hatalmas rendszer, amelyek a bankos tranzakciókat kezelik. Ez a mindenki által jól ismert MasterCard és VISA rendszer. A bankkártyáink is többnyire hozzájuk kapcsolódnak, csak tessék megnézni a kis logót a sarokban.


[kép]


Kártya és kártya között is van különbség, talán a legfontosabb a már említett bank-/hitelkártya minősítés, illetve a dombornyomott vagy elektron. A dombornyomásnak igazából régebben volt jelentősége, mikor a kereskedő, a görög sarki boltos, POS terminál hiányában feljegyezte a kártyánk számát, majd a pénteki szieszta idején besétált a ION bankhoz, és leadta a cetliket, ki, mennyit költött nála. A kártyaszámokat leirogatni nem túl jó mulatság, lévén 16 (esetenként 19) számból állnak. Erre találták ki, hogy a gyerekkorunkból ismerős, satírozásos módszerrel (fej, írás?) lemásolják a kártya számát. Ez csak akkor lehetséges, ha a pénzérméhez hasonlóan a számok is kidomborodnak. No innen a dombornyomott kártya nagyobb ismeretsége, elfogadottsága. Plusz még egyéb szolgáltatások is csatlakoznak ehhez az imidzshez, pl. a 16 számot kiegészítő 3 jegyű biztonsági (CVV2) számkód, de erről később.
Nos, ez a két hatalmas kártyarendszer biztosítja az átjárhatóságot a bankok között. Hisz mi civilizált, 21. századi fogyasztóként szeretnénk a magyar bankkártyánkat használni az USÁban, és Dél-Afrikában is, mit törődünk mi vele, hogy ők ezt hogy intézik? Minek bajlódjunk a kp-val, a pénzváltással, ha egy sima plasztikkártyával is megoldhatjuk?
És valóban, ezt teszi lehetővé a MasterCard és a VISA rendszere.

A kártyákon lévő szám elég sokmindent elmond, bár laikus számára csak 4x4 szám. Valójában az első 6 szám az úgynevezett BIN (Bank Identification Number), azaz magának a banknak a kódja. Egy banknak több BINje is lehet, általában termékekhez, azaz kártyatípusokhoz kötik. Létezik cirrus, maestro, electron, és még megannyi típusú kártya, és ez csak a Mastercardnál. A VISA még többfélével rendelkezik. Egyes kártyatípusok más-más szolgáltatásokat képviselnek, ez eléggé bankfüggő. Tehát ha a kártya például 550067 -el kezdődik, akkor biztosan egy OTP-s VISA electron kártyáról van szó.
A következő számok a legutolsó kivételével már kifejezetten az egyediséget biztosítják. Az utolsó szám egy CRC kód, azaz egy ellenőrző szám. Egy bizonyos algoritmus segítségével számítják az előző 15 számból. Tehát hasraütve 1:10-hez az esélyünk, hogy valós kártyaszámot találtunk ki. Ezt az utolsó számkódot ellenőrzi az ATM is és a POS is.

Ennyit az elméletről. A következő részben lépésről lépésre leírom, hogyan is történnek az egyes tranzakciók, hogyan mozog a pénz és az adat, mi történik a színfalak mögött.

Hozzászólások

(#1) Renwick


Renwick
őstag

Jaj de jó kis összefoglaló, van is ebben a témában mit okulnia a népnek, szóval hajrá-hajrá... :)

Kis kiegészítést azért tennék a témához:

-Egyrészt kicsit félreérthető, amit a tranzakciós díjakkal kapcsolatban írsz: nem árt tisztázni, hogy a tranzakciós díjat csak az ATM készpénzfelvételnél fizeti meg az ügyfél, kereskedőnél történő vásárláskor ez az elfogadóhelyet terheli,

-A Visa és a Mastercard mellett más kártyatársaságok is jelen vannak a piacon (bár tény, hogy ez a kettő messze a legnagyobb). Így például nálunk is vannak azért szép számmal AMEX és Diners Club kártyák,

-Jó lenne összefoglalni, hogy melyik kártyatársaság milyen típusú kártyákat bocsát ki, milyen logóval látják el ezeket, és mire használhatók,

-Végül jó lenne rávilágítani, hogy milyen különbségek vannak a két nagy kártyatársaság elszámolási rendszerében, azaz például az euroövezetben miért előnyösebb a Mastercard kártyák használata.

Keep up the good work! ;)

üdv

R.

I see you blaming each other -- And I love you still

(#2) mordeaux


mordeaux
tag

Húúú ez jó, én sajnos elég laikus vagyok a témában, de pont ezért érdekel, főleg hogy sajnos idővel úgysem kerülhetem ki a bankkártya használatát... várom a következőt

Kirby a parancsnok

(#3) Andie válasza Renwick (#1) üzenetére


Andie
őstag

Sokat gondolkodtam rajta, mennyire legyek részletes, vagy inkább közérthető. Túl mélyen nem akartam belemenni a dolgokba, mert végülis nem 3 napos konferencia ez, inkább egy mindenki által felfogható összefoglalás.
Ugyanigy nem akartam kitérni a Diners Club - és hasonló, Magyarországaon alig alig ismert társaságokra, melyek valójában nem is rendelkeznek olyan világméretü, átfogó elfogadórendszerrel, mint az emlitett kettő. De az igazsághoz hozzá tartozik, amit irsz, igenis léteznek.
Tranzakciós dij érdekes kérdés, bankja válogatja. Bizonyos kártyáknál, bankoknál pl ATM esetén sincs. És bár valóban, a POS esetén én sem tudok olyan termékről, ahol bevezették volna, de pl internetes vásárlás esetén (felfoghatjuk virtuális POSnak) néha felszámolnak (pl WizzAir jegyfoglalás -> 2ezer ft)
Az MC és VISA kártyák tipusait, szolgáltatásait, képeit összefoglalni megint csak többtiz oldalas doksi lenne, de valami kompakt módon megpróbálom, köszi a tippet :)
Hasonlóan az egyes tipusok előnyéről / hátrányáról.
:R

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#4) dtk1985


dtk1985
csendes tag

Érdekes cikk, nagyon várom a folytatást!

(#5) DarkByte


DarkByte
addikt

Gratula, jó kis cikk. Csak pont ott hagytad félbe ahonnan érdekesebb kezd lenni :D Várom a folytatást. :R

Esetleg ha lehetséges, az internetes vásárlásra is kitérhetnél (engem talán a PayPal és hasonló oldalak működése érdekelne, milyen kártya kell ha neten akarok vásárolni, stb.). Ebben a témában igencsak idegenül mozgok, de néha jó lenne ha tudnék neten fizetni.

(#6) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

Nagyon jó írás!

Még még még! :C

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#7) tkazmer


tkazmer
addikt

Nagyon jó írás! Még az érdekelne, hogy mi a különbség mondjuk egy kék, és egy arany színű visa kártya között?

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#8) Th1nkSh00ter


Th1nkSh00ter
csendes tag

Úgy tudom, hogy a Visa és a MasterCard mögött ugyanaz a pénzügyi halálbrigád áll. Amikor kijöttek az első kártyás termékkel, úgy határoztak, hogy az előbb-utóbb biztosan megjelenő versenytársak özönének elébe vágnak azzal, hogy ők maguk hoznak ki házon belül egy párhuzamos terméket.

Te biztos többet tudsz erről -- ha van kedved, írj ilyenekről is!

(#9) Andie válasza DarkByte (#5) üzenetére


Andie
őstag

Csak pont ott hagytad félbe ahonnan érdekesebb kezd lenni
Szerinted mér? :D Ez nem az én szabadalmam, hasonlóan sikeres iró-elődeim már alkalmazták ezt a technikát - sőt, mostanában sorozatoknál is alkalmazzák :B

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#10) Andie válasza Th1nkSh00ter (#8) üzenetére


Andie
őstag

Biztosíthatlak, hogy nem ugyanaz a társaság - már feltéve hogy tényleg nem valami opus-dei szerü szupertitkos csoport áll az egész mögött :D
Mint rendszerüzemeltető és programozó igen sok dolgukkal találkoztam már külön-külön, és gyakorlatilag nincs 2 azonosan müködő elem a 2 rendszerben :D

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.