2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hogyan veszítünk önmagunkkal szemben?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Áprilisi írásom. Második közlés. Először a blogomba raktam ki. Blogtárs írása ihlette az itteni publikálását. Ez a téma sokszor eszembe jut. Sajnos nekem sem sikerült igazán hatékonyan visszafognom a fogyasztásomat. Jelenleg 1,8 Föld kellene az életmódom fenntartásához, vagyis bőven az egyik felélője vagyok a földi bioszférának. Ha pedig elfogy a természet, akkor tényleg csak a másik ember marad mint "erőforrás".

A fajunk a 20. században átlépett a természet erőivel vívott harcból az önmaga ellen folytatott háborúba. Jelenleg is zajlik a háttérben a világháború, egyelőre puhának nevezhető módszerekkel. Számítottam rá, de így is elképesztő látni, hogy hogyan épül fel a populációnkon belül a "tápláléklánc". Ez nem teljesen pontos kifejezés és egész könyv kellene a gondolatom kifejtésére, de a lényeg röviden, hogy a földi erőforrások elfogyásával, mivel azokat feléltük, a másik ember lesz a "nyersanyag". Egyelőre az adatainkkal kereskednek, amik egyébként a mi tulajdonaink, de világcégek adják-veszik azokat. Miközben fogyasztók vagyunk, termelőkké lettünk. Önként hajtottuk fura rabigába a fejünket. Ez lenne a fejlődés következő foka? Érdekes. Ahogy teret veszít a természet, és esély sem marad annak megismerésére, úgy szorul a virtuális világ határtalannak tűnő keretei közé az egyén. Csapdába esik. Tévedéseink listája hosszú. Magamat sem tartom tévedhetetlennek. Sőt. Azonban nem adtam fel egy fontos tulajdonságát az elmének, a kételkedést. Ezért elvárom tőled, hogy szállj vitába velem gondolatban. Nézd meg több oldalról az állításaimat. Használd az eszedet, hogy végre észlelni tud a valóságot, mert a valóság kerülése megfoszt annak lehetőségétől, hogy hatékonyan tudj cselekedni. Kb. csukott szemmel ködben tájékozódni robogó autóban ülve a volánt elengedve... Kész a katasztrófa. Pech, hogy az információ bőség inkább zajként hat és nehezíti a tájékozódást. Én sem látom át az egészet. Nyomaszt, hogy korlátozva vagyok. Azonban a meglévő tudásom alapján nagy bajban vagyunk. Először is hamis szabadság illúziójában tévelygünk. A második, hogy a technika megment minket. A harmadik, hogy léteznek erős emberek, akik tudják a tutit. Nem és nem. A vakságunkra, önbecsapásunk mértékére szomorú példát találtam a napokban. Mostanában népszerű fotótéma lett a virágzó repcetábla, hogy mennyire szép a természet. Akkor itt is elmondom, hogy egyetlen növényfaj mesterségesen életben tartott, vagyis műtrágyával és növényvédő szerekkel kezelt állománya egyszerűen természetellenes. Semmi köze a természethez. Bármennyire hihetetlen nem a bejegyzéshez mellékelt kép a pusztaság, sívó sivatag, hanem a repcetábla. A kígyósi pusztában még nyüzsög az élet. Nem hittem el, pedig ez a valóság, hogy Nyugat-Európa milyen szinten fajszegény. Ott már olyan mértéket ért el a tájfelélés, hogy pl. védett a mezei hörcsög.
Amikor teljesen felszámoljuk a természetet és ebben nagyon előrehaladtunk, végzetesen előre, akkor a másik ember lesz a nyersanyag. Ebben a korban élsz, ebbe szülsz gyereket. Jó, ha tudod.

Hozzászólások

(#1) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

A fejlett világ "rájött", és elkezdett csökkenni a világra tolt gyerkőcök száma. Lásd japán,német, magyar fertilitási adatok.

Viszont azzal nem tudok sokat kezdeni, amikor az épp eü-ben dolgozó nejem meséli, h afrikai páciens nőci a hatodik gyerekét várja, miután volt 2 abortusza. Ny-Németo., a 6 +kitudja még mennyi gyerek szépen elindul a segélyből és 20-25 év múlva minimum 3-4 SUV-vel tapossák majd az utat.

Az összes családtámogatást 2 gyerek szintjén maximalizálnám. A 3gyerekes ugyanannyit kapna, 3 gyerek felett pedig egy-egy gyereknyi tétellel csökkenteném, azaz a 6.-ért már konkrétan adót kelljen fizetni.

Azt a gyakorlatot pedig meg kell szüntetni, hogy átvesszük más földrészek kitermelt emberfeleslegét.

A másik ember egyébként jó ideje "nyersanyag", a modern kapitalizmus a rabszolgatartás folytatása - csak itt a rabszolgákat Kínában, Indiában és hasonló helyeken tartják.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Segíthet a fájdalom csillapításban, ha találsz valami nagyobb jót a világban. :)

Több lehetőség van, a lentiek csak példák:
- Egy eszme vagy egy szervezet, vagy egy vallás.

Mindegyikből van számtalan variáció és lehetőség...

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3) t72killer válasza Honkydoo (#2) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

És amikor kijózanodsz egy vallásból, pontosabban hozzá köthető szervezetből, rájössz, mennyi időd, pénzed, energiád és józan eszed nyúlták le...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4) bkercso


bkercso
nagyúr

Nem a 20. században fordult az ember az ember ellen. Rajtunk kívül a többi emberfaj eltűnt az elmúlt 100.000 évben; mindenhol akkor, amikor mi odamentünk, ahol a másik faj élt.

Ahogy teret veszít a természet, és esély sem marad annak megismerésére
Ezt megint nem értem. Bár nem élünk napi szinten a természetben, emberiség szintem jóval többet tudunk róla, mint bármikor.
Az alapgond, hogy nem a velünk született természetünk szerint élünk. Ez a mezőgazdasági forradalommal kezdődött, ami egy csomó "betegséget" hozott (szó szerint is az állattartás miatt), ezért kultúrát kellett kialakítani. Ha megkérdezed, mikor éltem volna szívesen, akkor vagy a letelepedés előtt, vagy ma, mert a kettő közt mindig rosszabb volt, mint ma.

Másik ember a nyersanyag
Minden, antropológusok által vizsgált bennszülött törzs arról a szóról kapta a nevét, amit annak a törzsnek a nyelvén jelent az "igazi ember". Vagyis minden kis csoport magát tekintette igazi embernek, a többiekre meg lehetett lőni. Ez a 20. században is így ment az ausztrál őslakosokkal. A civilizáció kezdetétől pedig ebből lett a rabszolgaság. Szóval ilyenek vagyunk, de az erőszak folyamatosan csökken a világban, és nem csak a fizikai erőszak. Ehhez jólét kell, ahhoz pedig technikai fejlődés.
Előbb-uóbb most már fel kell ismerni, hogy el kell tolnunk a folyamatokat a fenntartható irányba.

A mai gondokra is igaz, hogy nem opció a hátrálás: új megoldást lehet csak találni rájuk, mert a régihez nem lehet visszatérni. Első körben a kapitalista gazdaságmodellt kéne lecserélni, ami az esztelen pazarlásból is visszavenne, ha nem a pénzt tekintenénk elsőszámú célnak.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#5) Z_A_P válasza t72killer (#1) üzenetére


Z_A_P
addikt

A fejlett világ "rájött", és elkezdett csökkenni a világra tolt gyerkőcök száma.

Nem "rajott", hanem szimplan olyan termeszetellenes vilag jott letre, ahol a gyerektelen jobban el mint a gyerekes. Ez nyilvanvaloan tarsadalmi osszeomlashoz vezet hosszabb tavon.

Azt a gyakorlatot pedig meg kell szüntetni, hogy átvesszük más földrészek kitermelt emberfeleslegét.

Egyetertek. Csak az elozo pont miatt a kedves politikusok, idologusok, filantropusok, nagytoke kepviseloki, stb nem ertenek egyet ezzel.

Es hat a gyerektelen oregedo "carpe diem" emberkek is, mert kezdenek aggodni hogy nem lesz aki 80 eves korukra a punnyad seggukon kicserelje a pelenkat.

[ Szerkesztve ]

OK

(#6) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Ezt meg szeretnem ide tenni, hogy lassuk, hogyan is allunk, es mit hoz a jovo. Rank a konstans sarga csik vonatkozik.

OK

(#7) t72killer válasza Z_A_P (#5) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A "gyerekes" nem fog jobban élni, ha elfogy a víz és megették az utolsó rágható gyökeret is. És ez civilizációtól független, egy baktériumpopuláció is úgy le tudja pusztítani a fix mennyiségű kajáját, hogy a maximális létszámot elérve pusztulni kezd az egész telep.

A bolygó népessége bőven meghaladta a fenntartható szintet, agyonműtrágyázott, génmanipulált sz.rokon élünk, és a hatodik nagy kihalási eseményért vagyunk felelősek.

#6: a szaporisztánoknak is már régesrég konstansnak kéne lennie.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8) bkercso válasza t72killer (#7) üzenetére


bkercso
nagyúr

A bolygó népessége bőven meghaladta a fenntartható szintet, agyonműtrágyázott, génmanipulált sz.rokon élünk, és a hatodik nagy kihalási eseményért vagyunk felelősek.
Viszont az egyetlen faj vagyunk talán a galaxisban vagy a belátható univerzumban, amelyik fogalmi szinten gondolkodik és tudatosan alakítja az életkörülményeit. Úgy látszik, ennek ára van.
Kb. 1000-szer annyian élünk, mint tízezer éve. Ha sikerül így kihúznunk még 100 évet, akkor annyi ember élhet azalatt, mint a vadászó-gyűjtögető időkben 100.000 év alatt.

A mai fölművelésről egyébként megmutatták már, hogy fölösleges és kártékony (ld. Mérgezett föld c. dokumentumfilm a Youtube-on), de ez a kapitalizmusra is igaz. Az ember nehezen vált át a rosszról...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#9) t72killer válasza bkercso (#8) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Milyen intelligencia az, ami csak pusztítás, sőt más élőlények totális kiirtása árán tud csak fennmaradni?

Attól kezdve nevezhetnénk intelligensnek az emberi fajt, ha képes lenne odáig eljutni, hogy nem csak a saját holnaputánig terjedő javát nézné, hanem egyrészt gondolna másokra is, másrészt képes lenne picikét távlatokban gondolkodni. Mert önmagában az, hogy x/gyökkettő nanométeres procikat tudunk gyártani az ájfónba, még nem tesz minket különbbé a termeszeket fűszállal kipiszkáló csimpánznál.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#10) bkercso válasza t72killer (#9) üzenetére


bkercso
nagyúr

A többi élőlény is így működik. Pl. amikor a légkör megtelt oxigénnel, az nagy pusztítást végzett a többi élőlény körében. Csak ez lassan ment végbe.

Egyetértek a többivel is, csak hát van az embernek vele született természete, ami a mostanitól gyökeresen eltérő világhoz adaptálódott. Sajnos sokan még akkor is megfordulnak, ha fiatalon jó irányba mentek. Azt csinálják sunyiban, ami ellen fiatalon harcoltak. :((
A legnagyobb gondnak én spec. azt a szenvedést látom, amit sok embernek, de még több állatnak okozunk, cinikusan. Gondoljunk arra, hogy a 8 milliárd emberre, mire leélik az életüket hány háziállat jut, akiket könyörtelen körülmények közt tartunk. Javul valamit a helyzet, de attól még ez igaz marad.

Egy elképzelt jó világ lehetséges volna, de az átmenet oda csak lassan, lépésről-lépésre valósulhat meg, mert csak úgy lesz stabil egy fejlődési vagy fejlesztési folyamat eredménye. Ld. immunrendszer védekezése, aminek nincs mellékhatása, vs. gyógyszer, aminek meg van. Az immunrendszer több száz millió éve fejlődik, míg a gyógyszeripar csak pár évtizede.
Politikai és gazdasági rendszerekre ugyan ez igaz, ahogyan egyéb komplex rendszerekre is, pl. a fizikában.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.