2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Kényelem vagy biztonság

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Mi volt kezdetben?

Kezdetben voltak a csipogók és azok a készülékek, amik csak szöveget tudtak továbbítani, majd a fejlődésük következtében megjelentek a mobil telefonok. Amerikában a BlackBerry tört egyeduralomra, Európában Nokia, Sony és még sorolhatnám, mely készülékekért rajongtak a vásárlók. Ebben az időben még csak a hangátvitelt volt érdemes valahogyan hackelni. Aztán megjelent az emailezést biztosító készülékek, élükön a BlackBerryvel. 2010-ben Amerikában 21millió Blackberryt használtak. A 2007-ben megjelent iPhone pár év alatt letarolta a BB-t, aztán a néhány éve startolt Android operációs rendszerrel szerelt készülékek kaptak nagy figyelmet.
Mindezek azt vetítik előre, hogy a BlackBerry, a valaha volt legnagyobb, világelső telefongyártó vállalatnak hamarosan bealkonyul. Sajnos, ez a jóslat szerintem 10 éven belül beválik. De mi köze van mindehhez a biztonsághoz?

Az iPhone és az Android készülékek legnagyobb előnye egyben a biztonsági hátrányuk is: rengeteg programot fejlesztenek rájuk, az emberek jailbrackelik az iPhone-okat, routolják az Androidokat és ilyen-olyan főzött firmware-eket telepítgetnek rájuk. A programokat nem tudják megfelelően ellenőrizni. A napokban egy fiatal, tizenéves srác keresett százezer dollárt pár hét alatt olyan programmal, aminek a leírás szerint vírusvédelem lett volna a dolga, ehelyett csak egy képet jelenített meg. Az emberek letöltötték és örültek, hogy nem lassítja le a program a gépüket. Ezzel az erővel akár egy olyan kártevő is rejtőzhetett volna mögötte, amely folyamatosan figyeli az emailezést, felveszi a telefonbeszélgetést és elküldi egy szerver felé. Ez már annyira nem is vicces. És bárki, aki egy programot letölt a telefonjára, sohasem tudhatja, hogy az a program valójában mit is csinál a telefonján, az smseivel, vagy a facebook profiljával.

A telefonok valóban okosabbak lettek. És az emberek?

A BlackBerry az egyetlen olyan platform, amely egy ellenőrzött programokat enged telepíteni a felhasználóinak. A legújabb telefonja pedig teljesen elszeparálja a privát rendszert a céges rendszertől. És jó ez a felhasználóknak? Már nem.

A cégek, az állami szervek mindig is sokat adtak a biztonságra. A kémkedési botrányok, lehallgatások sok pénzt húztak ki a cégek zsebéből, az államok egymás közötti kémkedésére pedig a legjobb példa a legutóbbi Snowden botrány. Ezek alapján azt gondolná az ember, hogy minden cég ismét a legbiztonságosabb platform felé veszi az irányt. De ez nem ilyen egyszerű.

A vállalatok sok alkalmazottból állnak, pláne a kontinenseket átívelő vállalatok. A sok alkalmazottat egy vezető/döntéshozó irányítja, akinek van egy biztonsági tanácsadója. De ők ketten vannak a sok alkalmazotthoz képest. Ne felejtsük, hogy a csoportvezető is alkalmazott, illetve a részlegvezető is, aki a csoportvezetőket fogja össze és így tovább egészen a legmagasabb vezetőig, aki egy tanácsnak felel, aki például a részvényesek. Minden alkalmazottnak egy ilyen cégben a privát telefonja vagy iPhone, vagy Android, elvétve Blackberry. Manapság már az alkalmazott nem csak reggel 8-tól délután 4-ig dogozik, hanem ha hazamegy továbbra is megnézi az emailjeit, válaszol rájuk, találkozókat szervez és még sorolhatnám. Erre azt mondhatnánk, hogy ott a BlackBerry, mint egy biztonságos mobil kliens, a magán dolgaira pedig a privát telefon, de az emberek kényelmesek. Nem akarnak 2 telefont, 2 laptopot használni, magukkal hurcolászni. A jól bejáratott iPhone, Androidos készülékük is tökéletesen jól teljesítené ezt a feladatot, akkor minek is a biztonságos platform? Ezért nagyon sok vállalatnál az alkalmazottak elégedetlenkednek, nem akarnak két vagy több eszközt hurcolászni, használni. Ez a közkeletű nevén a BYOD, bring your own device, vagyis hozd a saját kütyüdet. Hozd be a vállalathoz, használd arról az emailezést, a telefonálást és mindenki örül, mert a cégnek nem kell kifizetni egy telefont, megveszi azt a munkavállaló, dolgozik reggeltől estig és még örül is neki mindkét fél.

És a biztonság?

Az a munkavállaló, aki úgyis letölt ilyen-olyan programokat a netről, azt nem is fogja érdekelni, hogy van e valamilyen biztonsági rés a telefonján, vagy nincs. A kényelem mindenekelőtt. A sok alkalmazott pedig elégedetlen, hogy nem jó nekik ez a BlackBerry, és sokkal jobb az iPhone, az Android, mert kényelmes, ott van rajta a megszokott programjaim és mellettük még napi 20 órát dolgozhatok kényelmesen a cégnek és még örülök is neki. A sok elégedetlen alkalmazott pedig nem jó munkaerő, a munkamorál az, mely a nyereség nagy részére is hatással van. Ezért hiába a biztonsági főnök –akinek szintén egy iPhone, vagy Android van a zsebében-, hiába a vállalati vezető, aki nem szeretné, ha kiszivárogna a belső információ a cégtől, kénytelenek fejet hajtani a nagyon sokak akaratának és áttérni egy olyan megoldásra, mely bár nem biztonságos, de helyreállítja a munkamorált és az alkalmazottak napi 20 órát szívesen dolgoznak a cég érdekében.

Kinek lesz ez jó?

Ezt nevezhetjük üvegzsebnek, vagy hogy az információt szabadon áramoltatjuk a cégek között, mert elég csak egyetlen programocska, mely ellenőrizetlenül kerül az alkalmazott telefonjára, melyet továbbad a munkatársnak és így tovább, és ez az egyetlen programocska feltárja egy cég teljes belső folyamatát, vagy az országok működésébe engednek bepillantást. Ehhez kell majd valamilyen szuperhatalomnak lenni, hogy ezt valaki megtegye, milliós, milliárdos fejlesztés? Elég egy tizenéves fiúcska, aki meg tanul programozni és egy hónapig kutakodik a neten, hogy hogyan is épülnek fel ezek a programok. Létrehoz egy programot, vírusölő névvel és az összes telefon melyre feltelepült elküldi neki a bankszámlaszámokat felhasználói névvel és jelszóval. Ezt továbbfejlesztve a vállalatok belső pénzügyi nyilvántartásához fér hozzá az emaileken keresztül, melyet továbbad a konkurens vállalatoknak.

Ez a jövő?

Nem, ez a jelen. Minden cég vált át biztonságos platformokról olyanokra, melyeken ellenőrizetlenül futnak programok. Így valóban azok a cégek lesznek előnyben, melyeknél az információ az évek alatt összegyűlt és pénzé teheti azokat.

Kényelem vagy biztonság?

Az emberiség mindig is a kényelmet választotta a biztonság helyett.

Hozzászólások

(#1) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

remek cikk, az első harmadáig olvastam el, kb egy helytálló mondat sincs benne.
a szifont nem 2010-ben adták ki, hanem 2007-ben, nincs olyan, hogy jailbrack-elik a telót, az androidos telókat nem kell routolni, mert mindegyik routolva van gyárilag, stb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2) razorka777


razorka777
veterán

Nem értem a cikk lényegét.De lehet, hogy csak fáradt vagyok.
Rootolni szoktuk amúgy a droidot. :)

Samsung Galaxy A52s 5G&A72

(#3) aldebaran válasza bambano (#1) üzenetére


aldebaran
őstag

Oké, javítottam a dátumot. köszönöm. :R

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#4) Crafter32


Crafter32
őstag

10 éven belül tönkremegy a BlackBerry? Ezt üveggömbből? A BlackBerry ma már nem csak a biztonságot jelenti hanem a kényelmet is (ha már a cikkben ez a szó használata). Az OS10 jelenleg a leggyorsabb rendszer és az egyetlen ami valós multitaskot tud. Nem igazán értek egyet én sem a cikkel. :(

(#5) bambano válasza Crafter32 (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a bb mint valós biztonság? ezen még dolgoznod kellene.
az meg téves, hogy a bb az egyetlen, ami valós multitaszkot tud. az android is tud valós multitaszkot, fut is benne, attól, hogy a grafikus felületére nem tudsz kirakni két programot egyszerre, még tudja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) aldebaran válasza Crafter32 (#4) üzenetére


aldebaran
őstag

Sajna, ahogy látom egyre pártolnak el tőle az eddigi stratégiai partnerei és csak a vergődését látni. Ha másként lesz, annak én fogok a legjobban örülni. :K

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#7) Crafter32 válasza bambano (#5) üzenetére


Crafter32
őstag

Beraksz egy youtube videót és megy a háttérben a zene miközben nézed a mobilarena.hu-t? Szerintem csak a OS10 tudja.
Azért, mert megnyitsz egyszerre több alkalmazást attól még nem fog futni a háttérben az androidon sem ios-en. De cáfoljatok meg...
Biztonságban pedig még mindig a BlackBerry az első.

[ Szerkesztve ]

(#8) icezozo válasza bambano (#5) üzenetére


icezozo
addikt

a bb mint valós biztonság? ezen még dolgoznod kellene.

a BlackBerry a legbiztonságosabb rendszer ! ez tény ! pont.

http://qwankido.hu/

(#9) kemotox válasza Crafter32 (#7) üzenetére


kemotox
addikt

Vannak olyan youtube kliensek, amikkel lehet háttérbe nyomatni a jutub zenét. Az meg hogy nem fut a cucc a háttérben... Hú de nagy baj. Játszok valamit, kilépek, felmegyek netre, aztán ha elintéztem amit akartam visszamegyek a játékba és egy szempillantás alatt onnan folytatja, ahol kiléptem. Nem tök mindegy, hogy fut-e a háttérben? Szerintem ez is csak egy olyan dolog, hogy lehet vele villogni, de csak parasztvakítás, semmit nem látsz belőle... Ezt a biztonságos szöveget sem értem. Soha nem hallottam még egyik ismerősömtől, hogy feltörték volna a telefonját, vagy vírusos lenne vagy bármi.

Na jöhet a szokásos übermens BB szöveg, hogy akkor is a BB a jobb, mindenki más hülye, ez tény. Tény. Ez a lényeges szó, nem pedig a bizonyítékok.

(#10) icezozo válasza kemotox (#9) üzenetére


icezozo
addikt

ez a pár mondat legalább azt bizonyítja ,hogy soha nem láttál blackBerryt !

ezt elhisszük neked!

http://qwankido.hu/

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.