2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

TeamTalk5 bemutató, sztereóban

Írta: | Kulcsszavak: TeamTalk . sztereó . sztereó hang

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Üdv!

Egy hangminőségben kiemelkedő programot fogok bemutatni!

Bevezetés:
A programot jónéhány éve ismertem meg, és akkor nagyon megkedveltem.
Megfogott a jó hangminősége, a regisztrációmentesség, és a saját szerver lehetősége. Akkortályt, talán 2010 környékén, totál elegendő volt mindenre, lehetett beszélgetni rajta, bár a jó hangminőséget kínáló 4-es verzió igen csak gyerekcipőben bugdácsolt. Voltak rendesen hibái, de mindettől függetlenül én nagyon hamar megszerettem.
Teltek az évek, és sorban jöttem rá a jó lehetőségekre. Lehetett közösen csevegés közben sztereóban zenét hallgatni, (na ezt csinálja után a Skype a pocsék hangminőségével!), egy-egy alkalommal csináltam webrádiót is, tehát aki odajött ahol adásoltam, abba a csatornába, hallgathatta a rádiót. Be tudtam állítani hogy más ne szólhasson bele, csak a rádió.
Eközben a program is haladt előre, sorban kerültek bele az új lehetőségek. Videocsevegés finomhangolásokkal, képernyőmegosztás tehát már közös filmnézés is megoldható volt, és sok egyéb. Csatorna készítő által szabályozható lett hogy éppen ki beszélhet, meg még rengeteg újdonság.
Közben megismertem a hálózatozás alapját, így tudtam portot nyitni, és a hivatalos szerverek helyett, a sajátomat tudtam használni! Na ez volt a varázslat, főként amikor az 512-s netet felváltotta az 5 megás feltöltésű koax net.
A saját szervernek az volt a hatalmas előnye, hogy nem egy központi szerveren ment a beszélgetés, hanem a gépemen futtatott szerveren, ahol lehetett admin jogokkal játszani, egymást kitiltogatni, vagy csak beszélgetni függetlenül minden más körülménytől, kivéve a saját hálózatunk és gépünk.
Ahogy aztán haladt az idő, 2013 tályán beszereztem egy FullHD Logitech webkamerát, na itt volt aztán nagy az öröm, mert támogatta a sztereó mikrofonolást, tehát ahogy mászkáltam a szobámban a túloldalon hallották merre járok a géptől. Apró, de jópofa feature, én sokkal jobban tudom úgy élvezni a beszélgetést, mert akkor aztán tényleg lehet hallani minden kis mozzanatát a júzernek. Jött a ráadás is idén júniusban, egy barátom szerzett egy HP EliteBook-ot, amiben beépítve volt a sztereó mikrofon, szóval mindketten igazi térhangzásban élvezhettük egymás hangját.
Ennyi meskete után térjünk is a lényegre.

Beszerzés:
A programot letölteni a
http://bearware.dk
webhelyről tudjuk, egy sima angol weboldal, nincs benne semmi nehézség, rafináltság.
Jelenleg a 4.6.1 és az 5.1 van kinnt, meglátásom szerint az ötös verzió újdonságai remekek, de van néhány gyermekbetegsége. Mindenesetre ezeket lehet javítani beállításokkal, így én ezt mutatnám meg.
Töltsük tehát le a programot, telepítsük fel.
Vigyázat, a telepítés harmadik részénél amikor kérdezi milyet telepítünk, classic client for accessibility+server-t kell választani!
Régen tényleg ez volt az akadálymentes változat, márra azonban mindenki erre tért át, mert tapasztalataim szerint a CPU igénye alacsonyabb, noha egy régi Intel Atom netbookon próbáltam ki a sima client változatot, azóta mellőzöm. És eleve. A classic client átláthatóbb.
A programból van 64 és 32 bites kiadás is, a telepítő eldönti melyik kell, lényeg hogy a portable verziót valamiért a drága fejlesztő csak x86-ra adja ki, innen is üdvözlöm.
Egyébként a program elérhető Androidra is, de ott olyan puritán egyszerű, hogy ott rá lehet egyedül jönni a használatára, itt most nem térek ki rá. Na jó, annyiban még is, hogy 4.1 vagy frissebbre lesz szükségünk Droidból.
Szóval a classic után next, next, jelöljük be hogy kérünk ikont az asztalra már ha kérünk, next, next, finish.

Telepítés után megkérdezi indításnál, hogy gyarapítsa-e a tűzfal kivétellistáját. A vicces az, hogy kikapcsolt tűzfalnál is rákérdez.
Nyomjunk igen-t, majd bejön egy gyorstelepítési izéke, na én ezt be is szoktam zárni, a beállítások panel egyrészt részletesebb, másrészt úgy is érdemes átnézni, akkor meg már két legyet egy csapásra.
Mindenekelőtt az ablak baloldalán található egy üres lista. Ebben jelennek meg a csatornák amikbe be tudunk lépni. És akkor egy kis magyarázat következzen.
A programnál nem bejelöljük egymást, hanem vannak a szervereken csatornák, azokon belül alcsatornák, és még azoknak az alcsatornájának az akárhanyadik alcsatornája is lehetséges. Ezeket védhetjük jelszóval, továbbá beállíthatjuk a hangminőséget, késleltetést, és persze a csatorna nevét. Tehát a Skype-ot meg Facebookot nem érdemes száműzni, mert ha csak nem fullra összeszokott a csapat, akkor meg kell beszélni ki hol mikor.
Viszont Skype konfival ellentétben ha valaki kiszakad, és tudja a csati jelszavát, akkor akárhányszor kiléphet meg be, még a konkurenciánál sajnos a csoportos hívásnál néha nem enged vissza. Ja és még valami. A kedves mobilszolgáltatók ezt nem tiltják, tehát mobilneten is egészen nyugodtan lehetséges vele beszélgetni, egy jobb LTE kapcsolaton akár maxos sztereó minőségben akadásmentesen.

Első lépésként mivel már remélhetőleg meg van nyitva, tekintsük át az ablakot, mert itt sikerült kis kitérőt tennem. Ugye baloldalt van az az üres lista, aminél az előbb a nulláról jutottunk a Holdig.:)
Az ablak jobboldali részén egy beíró panelt találunk, amiben a csatornára lehet írni, és még egy panelt, ahol az előzmények jelennek meg. Sikeres belépés a csatornába, valaki kilépett, valaki belépett, valaki az egész csoport előtt elküldött a francba, stb...
Van továbbá egy chat fül, meg egy files fül. Most a chat fület taglaltam, a files-nél fájlokat lehet megosztani, bár nem mondanám hogy ebben a programban van a megosztás leggyorsabb módja, a BitTorrent Sync ezt keresztbeveri, így erre nem is térnék ki, egészen egyszerű okból. Sajnos ha file letöltés van, a szerveren képtelenség beszélgetni, mert kegyetlenül lefekteti a filemegosztás.

Felül a menüsort találjuk, erre is majdan kitérek. Találunk továbbá 3 csúszkát. Az elsővel, amin alapból a hangerő félig van húzva, a bejövő globális hangerőt lehet módosítani. A második csúszkával a mikrofon hangerejét tudjuk állítani, ez alapból 50%-on van, még a harmadik az érzékenység állítására szolgál, ha 5-ön vagy fenntebb van, minél fenntebb, annál hangosabb zaj kapcsolja be a mikrofont, tehát csend esetén kikapcsol. Hasznos, meg idegesítő feature.

A beállítások
Használatbavétel előtt nézzük át a beállításokat, persze csak a lényeget, mert különben több bejegyzést írhatnék.:) Másrészt a beállítások nagyrészét kevesek módosítgatják.
A beállításokat a fenti file menü preferences opciójával érhetjük el, vagy az F4 leütésével.

Megnyílás után elénk tárul a general, általános rész. Itt a nickname tehát becenév adható meg, a nemünk (alapból férfin van), a nincs itt üzenet kiírásának idejét (tehát ha addig nem nyúlunk a géphez akkor a nevünk mellett zárójelben lesz egy away felirat) adhatjuk meg, a push to talk-ot, ameddig nyomod a gombot addig hallanak, hasznos adatkorlátos vagy lassú net esetén vagy ha nagy zaj van körülötted, és a mikrofont kapcsolhatjuk be illetve ki, noha erre van az ablakban mikrofon ikon is, meg a menüben is kikapcsolási lehetőség.

Térjünk át a display megjelenítés lapra. Itt a nyelv adható meg (magyar nincsen), továbbá ami itt lényeges a minimize to tray tehát kisméretre az értesítési területre ugrik, és a times tamp on messages tehát időjelző legyen minden üzeneten, ez sem árthat.

A client lapon nem érdemes piszkálódni, ami innen lényeges a feliratkozások, tehát ha kivesszük az user messages elől a pipát nem lehet üzenetezni, voice elől akkor nincs hang, tehát itt nem érdemes piszkálódni.
A sound system lapon adhatjuk meg a hangbeállításokat.
Itt a windows audio sessiont állítsuk át Windows defaultra, tapasztalataim szerint talán ez a legstabilabb, ha esetleg itt más mégjobb azt írhatjátok, frissítem is a cikket ha van vmi, Az input device a mikrofon, output a hangszóró, a test selecteddel pedig ki tudjuk próbálni hogy jól van-e beállítva. Az alábbi négyzetekből vegyük ki a jelölést, mert még igen csak bugosak szerintem.
Enable duplex mode (required for echo cancellation) valami visszhang csökkentés, aki ezt használja a hangját jól eltorzítja.
Enable echo cancellation (remove echo from speakers) szintén valami visszhangeltávolítós cucc.
Enable automatic gain control (microphone level adjusted automatically) mikrofon auto hangerő, ha sokáig nem szólal meg az illető akkor jól felerősödik a mikrofon alapzaja, szintén érdemes száműzni.
Enable noise reduction (suppress noise from microphone) talán az egyik olyan ami értelmes, zajszűrő, de ha használatban van, kissé rezonálgat a mikrofon.
a media file vs voice pedig a beszéd kontra médiahangerőt állítja, be kell lőni hogyan jó.
A refresh devices-sel frissíthetjük az eszközlistát, a default gombbal meg alapértékre állíthatjuk a hangbeállításokat.
sound events, keyboard shortcuts lapot hagyjuk, akit érdekel kísérletezze ki, ami még lényeges a video lap, itt be kell lőni minőséget, eszközt.

A program használata
A progi használatához elengedhetetlen funkciókat írom le, ami extra arra majd mindenki rájön magától.
Tehát csatlakozzunk fel egy szerverre. Ehhez üssük le az F2 gombot, vagy a file menüben a connect parancsot válasszuk ki.
Most példánkban legyen a publikus szerver.
Tehát TeamTalk4 public server Eu vagy US fog nekünk kelleni, kinek melyik tetszik, majd katt rá, ha nem menne akkor connect vagy OK gomb.
A fennt vagyunk tényt több dolog is meg fogja erősíteni. Bal oldalon látni fogjuk a listában a csatornákat, és az embereket, jobboldalt pedig az előzményeknél kiírja hogy csatlakoztunk.

Itt egy csatornát létrehozni az F7-tel, vagy a channels menüben tudunk.
A megjelenő ablakban töltsük ki a nevet, adjunk meg egy jelszót márha védeni akarjuk, továbbá állítsuk be a hangminőséget. Speex, Speex variable bitrate, és Opus érhető el.
Itt a Speex a lényeges, és Opus. Itt többféle hangminőséget is választhatunk, ezeket be kell állítani hogy hogy a legjobb, mindenesetre a Speex, 32 Khz és a 100%-os Quality egy nettakarékos jó megoldás elfogadható hanggal, ha pedig a minőség kell akkor az Opus Vo-Ip 48 Khz stereo lesz a mi barátunk. A Quality-t érdemes átírni például 128000-re, így már egy kimondottan jó minőséget kapunk.

Belépés egy szobába
Egy csatornára belépni úgy tudunk, ha az már létre van hozva. Egy szoba addig él, ameddig van benne valaki. Ha nincs benne senki megszűnik, és újra létre kell hozni.
Tehát ha megvan a szoba, akkor keressük ki, nyomjunk rá dupla balgombot, majd írjuk be a jelszót a felugró ablakba, és már bennt is vagyunk, mehet a csevegés!

Jótanácsok, leggyakoribb hibák
Csatlakozásnál hiba:
Failed to initialize sound system
új hangeszköz let csatlakoztatva, régi leválasztva. F4, Sound System, és állítsuk be a fentebb taglalt módon.
Failed connect to host...
Nincs netünk, rossz a szerver, az informatikus ismerősünk nincs a helyzet magaslatán, lényeg a szerver nem érhető el.
Routeren portot kizárólag szerver készítéshez kell nyitni, a port a 10333 UDP és TCP irányba is.
A bejövő hangokat a CTRL+M-mel, a mikrofont a CTRL+SHIFT+A gombbal lehet némítani.
Ha a mikrofon állítgatására használatos csúszka eltűnik, indítsátok újra a progit! Ha nagyon gond van vele, feltöltök majd egy file-t amit megfelelő helyre másolva a probléma teljesen megszűnik.

végszó
Remélem tetszett a tesztem, igyekeztem a lényeges dolgokat leírni. Tudom hogy egy kicsit csapongó lett, néhány helyesírási malőr is belecsúszott, de kb ez a második vagy ha úgy nézzük első hosszabb írásom.
Ha igény van rá, bemutatom a szerverkészítést, vagy egyebeket.
Ja és hsz-ben jöhetnek a vélemények, kérdések, kiegészítések!

Hozzászólások

(#1) creation


creation
senior tag

Egész részletes a leírás, de pár képet lőhettél volna desktopról és megtűzdelhetted volna paint nyilakkal a GYK. :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#2) adika4444 válasza creation (#1) üzenetére


adika4444
addikt

Köszi:)
Printscreeneket majd rakok fel, csak még kitalálom h hová dobjam fel.

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#3) creation válasza adika4444 (#2) üzenetére


creation
senior tag

regisztrálsz egy atw.hu oldalt magadnak fél gigáért cserébe :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#4) adika4444 válasza creation (#3) üzenetére


adika4444
addikt

Azom van, én most az osztott.com-on gondolkodok, h ott mennyire lennének jó helyen a képek.

üdv, adika4444

(#5) ricinus13


ricinus13
senior tag

Hú mennyi feature. Nagyon tetszik a dolog. Régóta tervben volt játszópajtásokkal hogy leváltsuk a Skype-ot, főleg mióta van alapból is a Windows-ban és körülbelül használhatatlan. Tuti kipróbáljuk. :R

(#6) adika4444 válasza ricinus13 (#5) üzenetére


adika4444
addikt

Próbáljátok ki, akár nyilvános szervereken is, vagy saját szeróval, arról is írok majd tesztet.:)
Nem fogtok benne csalódni.:)

üdv, adika4444

(#7) Madara-san


Madara-san
tag

Én a Mumble-t használom, szintén lehet benne készíteni saját szervert, egész jó hangminőség és open source :)

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#8) adika4444 válasza Madara-san (#7) üzenetére


adika4444
addikt

meg nézem azt is:).
kíváncsi vagyok mit tud

üdv, adika4444

(#9) Madara-san válasza adika4444 (#8) üzenetére


Madara-san
tag

Érdemes, van benne potenciál. :) Én a Teamspeak-et váltottam le miatta.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.