2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Amikor a technológia meghaladta a tudományt...

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Harmad állásban gazdasági alapismereteket tanítok egy budapesti középiskolában.

Erről osztanék meg egy gondolatot.

A gyerekek csodálatosak a legtöbbet tőlük lehet tanulni az életben. Azonban ez a "faj", "élet szakasz" mint gyerek kezd megszűnni.

Minap utaztam a buszon és felszállt egy osztály. Csupa 10-12 éves. Két tábor volt. Az egyik a csicsergős rosszalkodó akik idegesítették az idős néniket, a sofőrt és legfőképpen a kísérő tanárokat. Ők voltak a gyerekek. A másik fele az osztálynak volt a "példásabbik" fele. Ők fej lehajtva - ezzel is jelezvén, hogy behódoltak a kor elvárásának - tanulmányozták azt a pokolgépet melyet a hőn szeretett Apple vezér Steve Jobs véglegesített és tökéletesített.

Ők már nem lesznek többet gyerekek de de sajnos ki kell mondani emberek sem. Ők nem tudnak majd egy párbeszédet fenntartani de lehet, hogy elkezdeni sem mert a való életben nehéz dobni egy smiley-t amikor megakad a beszéd. Ők már nem fognak önfeledten játszani az udvaron mert a mobil sokkal több hamis élményt ad mint a való világ. Ők már most digitális élményfüggők és ki tudja mi lesz velük a jövőben.

A tragédia itt zajlik a szemünk előtt csak éppen nem tudjuk, hogy mi lesz a vége. Amíg egy egészségügyi terméket kifejlesztenek és megadják a forgalomba hozatali engedélyt körülbelül 10-15 év telik el. Vajon a gyártók hány évtizednyi kutatást tudnak felmutatni, hogy a telefon és a társaik nem okoznak-e visszafordíthatatlan agyi/pszichológiai diszfunkciókat a gyerekekben? A kérdés költői.

Sajnos nem tudjuk, hogy a technológia amit fiatalok százmillióinak a kezébe adunk mit fog velük tenni. Ez semmivel sem másabb mint egy kifejlesztett gyógyszert azonnal engedélyezni szabad felhasználásra mielőtt meglennének a study-k, hogy nem okoz-e több kárt mint hasznot.

Kedves szülők!

Tudom, hogy egyszerűbb a gyereknek megvenni a ketyerét mert addig is csönd van. Azt is tudom, hogy nagy a dilemma hiszen ha nem veszik meg akkor a gyerek úgy érzi, hogy kimarad a körforgásból. De higgyék el, én látom a valóságot az iskolákban. És az nem fog jóra vezetni. Vállalják fel a konfliktust de 13-14 éves kor előtt ne adjanak a gyerekük kezébe olyan eszközt aminek több a káros hatása mint a haszna.

Gondolom otthon drogot sem fogyasztanak családilag...

Hozzászólások

(#1) kolopele


kolopele
nagyúr

Nejem pedagógus, szóval ő is, én is rálátok ezekre a dolgokra, viszont messze nem ez a legfőbb probléma, mármint hogy a szülő megvesz mindent a gyerekének, hanem az, hogy ezt azért teszi sokszor hogy ne kelljen vele foglalkoznia. Jómagam is mindent megadok nekik, már 9 évesen mindkettőnek olyan gépe volt ami sok felnőttnek sem lesz soha, de minden szigorú szabályokhoz van kötve egyrészt, na meg ugye egy családi kirándulás alkalmával nincs olyan hogy "de apa, hozzuk a tableteket is". Olyan szinten nincs, hogy nem is kérik, és ez a valami. Iskola idő alatt max. ha minden kész egy-két óra mehet, a többi családi szórakozás. Ahol nem teher a gyerek, vagy nem megélhetési célból jött világra általában így működnek a dolgok, bár az is igaz, utóbbi két esetben max. anyukának van pénze okostelefonra, műkörömre, a gyerek meg a nyári cipőjében megy az oviba télen. Ezek a gyerekek azok sajnos, akik az otthoni példát beviszik az oviba is már, nem lehet bírni velük, mocskos módon szólnak oda a pedagógusnak, majd viszik tovább még rosszabb formában az iskolába, és lesz belőlük végül..........ezt már inkább nem írom le. Megmondom őszintén, én inkább tőlük féltem a gyerekeimet, mint azoktól akik naponta játszanak is a gép előtt, persze a szülők által maximálisan odafigyelve.

(#2) Fred23 válasza kolopele (#1) üzenetére


Fred23
nagyúr

Szerintem jól csinálod. Ha lesz gyerekem, tuti veszek neki mobilt és pc-t már 6 évesen, de vigyázok arra, hogy legyen több egyéb szórakozása, hobbija, szenvedélye, ne csak a kütyük!

Teljes megvonás, vagy durva korlátozás ezen a téren szerintem csak oda vezetne, hogy lemaradna a többiektől, illetve megromlana a szülő-gyerek kapcsolat.

Normális esetben szerintem nem gond egy kis kockulás, csak menjen a család együtt eleget természetbe, sportoljanak valamit, szerezzenek képernyőkön kívüli élményeket is.

(#3) kolopele válasza Fred23 (#2) üzenetére


kolopele
nagyúr

Így van, és ugye ahol apuka is nagy játékos ott a gyerek sem maradhat ki úgysem :D
Persze nem is lehetne, mert mint írod is, egyrészt azt érezné másokkal szemben hogy neki nincs, ezért kerülő úton megoldaná, ami még rosszabb, meg ugye ma már ott tartunk (jó vagy nem jó), hogy már a tanárok is face - en üzennek, vagy azt mondják a gyereknek keressék meg a neten. A digitális világ ma már megkerülhetetlen, és a szülők kötelessége odafigyelni arra, hogy ez zökkenőmentesen menjen, de semmiképpen nem a gyerek kárára. Az okostelefonokkal vagyok úgy, hogy azt még nem kaptak eddig, és nem csak azért mert 11 évesek, hanem mert iskolában nem látom ennek a funkcióját. Oda nem való egyáltalán, elég egy sima kis telefon, hogy bármikor haza tudjanak szólni ha gond van. A suliban nem játszani kell hanem tanulni.

[ Szerkesztve ]

(#4) gilfoyle válasza kolopele (#1) üzenetére


gilfoyle
őstag

Egyetértek. Nem az a megoldás, h nem kapnak, hanem szabályozni kell a használatot... Szigorúan és következetesen.

(#5) Somatom


Somatom
veterán

"Az egyik a csicsergős rosszalkodó akik idegesítették az idős néniket, a sofőrt és legfőképpen a kísérő tanárokat. Ők voltak a gyerekek."

Az én gyerekkoromban még nem volt net, meg tablet. De, ha lett volna, akkor a szüleim boldogan adták volna oda, hogy "rosszalkodás" helyett, inkább azt bökdössem. Feltéve, hogy tudták volna, hogy mi miket műveltünk "rosszalkodás" címén. Az adott példára alkalmazva, mi úgy bosszantottuk volna a tanárokat, hogy megpróbáltuk volna elkötni a buszt. 12 évesen már símán tudtuk, hogy hol van az Ikaruson a lökhárító alatt az ajtónyitó gomb. Vagy, hogy hogyan lehet észrevétlenül cipősarokkal megállítani a metró mozgólépcsőjét, hogy dőljön a nép. Utólag visszagondolva, kizárólag az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy egyáltalán túléltem az első húsz évemet.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#6) Eastman


Eastman
őstag

Örök dilemma, hogy korszerűnek, rátermettnek, (és/) vagy maximálisan a társadalomba illeszkedőnek neveld a gyermeked, (és/) vagy a saját értékítéleteid mentén magadnak, kvázi a későbbi támaszodnak. Talán van a lehetséges utaknak közös metszéspontja.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7) szente válasza Somatom (#5) üzenetére


szente
addikt

Ugyan én falun nőttem fel, de kb ezzel mi is így voltunk, csak ugye más dolgokkal rosszalkodtunk.

Ezzel együtt sokszor képtelen vagyok beszélgetést kezdeményezni, vagy fenn tartani, pedig az első 25-30 évemet inkább nagyobb társaságban töltöttem, mint otthon egyedül, vagy családdal, stb. Bár ez kedv, hangulat függő...

(#8) #90088192


#90088192
törölt tag

A technológia nem jó vagy rossz.

En támogatom, hogy igen is használják a gyerekek, de ÉRTELMES célokra/

Ehhez kell egy értelmes szülő aki megmutatja.
Tanuljanak kódolni, képet szerkeszteni, zenét gyártani, vagy nézzenek ismeret terjesztő filmet(XXX csak későbbi időszakban :DDD )

Minket a matek tanár tanított Pascal alapokra matek óra helyett, egy életre megszerettem magát a programírást, és igen hasznos, amikor Excelben kell problémát megoldani :R
Ha egy Batch file kell, tudom miként essek neki, stb.

Azt kell megtanítani, hogyan kell használni, és megkönnyíteni az eletet, így lesz idő másra is.
(Ezen a vonalon haladva jó pár órát beleölve, tökéletesítettem egy Excel fájlt munkára, így nem kell külön szenvedni minden marhasággal, hanem automatikusan megcsinál mindent rengeteg időt megspórolva nekem) :R

(#9) updog válasza Somatom (#5) üzenetére


updog
senior tag

"Utólag visszagondolva, kizárólag az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy egyáltalán túléltem az első húsz évemet."

Hmm. Szinte szóról szóra ugyanez a mondat hangzott el nemrég egy munkahelyi beszélgetésben, hasonló témában :D Ha visszagondolok hogy én miket csináltam, hát aggódhatok rendesen a fiamért ha csak a feleannyiszor, feleannyira veszélyes dolgokba megy bele... mostanra értettem meg szüleimet.

Egyetértek abban is, hogy ha a gyerek egész nap a telefont bújja, az csak valaminek a tünete.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#10) D1Rect


D1Rect
félisten

A mai gyerekekre(és felnőttekre is) messze a legnagyobb veszélyt a rengeteg képernyő jelenti.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.