2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Dolgaim - Versenytáncos PH!-s - Ritka faj

Írta: | Kulcsszavak: tánc . érzelem . zene . sport . verseny

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A következő pár sorral a szívemhez közel álló dolgok taglalását folytatom. Ezúttal a versenytánccal kapcsolatban homályosítalak fel titeket.

,,A tánc a lélek érzéseit a test mozdulataival fejezi ki, és méltó arra, hogy a zenéhez és a költészethez hasonló szerepet töltsön be." (Cesare Negri)

2 év alatt 3 versenytáncos évfolyamot végeztem el, jelenleg a székesfehérvári Laguna KTSE táncosa vagyok, párommal augusztusban leszünk igazolt táncosok, októberben pedig elkezdünk versenyezni várhatóan D felnőtt standard, és D felnőtt latin kategóriákban.

Joggal kérdezhetnéd az előző bekezdés elolvasása után:

WTF?

A versenytánc egy nagyon komoly és kemény sport. Most lehet röhögni, de igenis, az emberből sok másik sporthoz képest többet vesz ki a dolog. Nagyon kemény hajtást, precizitást, pontosságot igényel, mindeazonáltal mégis öröm csinálni, hiszen egy szenvedély, egy olyan dolog, ami bár iszonyatosan megerőltető, mégis végül úgy érzem, hogy igen, megérte kihajtanom a lelkem is. Azonfölül, hivatalosan iks egy sportág, hiszen a versenytáncsportot a Magyar Táncsport szakszövetség versenytánc szakága kontrollálja kis hazánkban.

No de mégis, eszik, vagy isszák azt a versenytáncot?

A versenytánc tulajdonképpen párok versenyzéséről szól a parketten. Előadják táncaikat, a pontozóbírók pedig értékelik azt. A hivatalos, nemzetközi versenytánc programban régóta 10 tánc szerepel. A táncokat 2 nagy csoportra osztjuk.

A hagyományos (standard) táncok a báli hangulatot idézve, szigorú tartásban, kecsesen, elegánsan táncolandók. Férfiak frakkban, vagy ingben, mellényben táncolják, míg a hölgyek hosszú, elegáns báli ruhához hasonló ruhában. A standard táncok közé soroljuk az alábbiakat:
-angol keringő
-tangó
-bécsi keringő
-slowfox
-quickstep

A másik nagy kategória a latin-amerikai táncok. Ezek alapvetően az érzelmek kifejezésére koncentrálnak. Szabad mozgásviláguk tánconként változó elemeket hordoz magában, határozottságtól kezdve játékosságon át szerelemig tényleg minden megtalálható a repertoárban. A latin-amerikai táncok a következő 5 táncot takarják:
-samba
-cha-cha-cha
-rumba
-paso doble
-jive

Részletes információkat az egyes táncokról a táncok nevére kattintva találsz.
A táncosok a versenyekre benevezhetnek kategóriánként külön-külön(tehát lehet csak standard, csak latin, vagy mindkettőre jelentkezni). Versenytől függ, hogy milyen kategóriában lehet indulni, ez mindig verseny előtt van meghirdetve. A latin és a standard táncokat értelemszerűen egymástól külön értékelik, kivétel az ún. Tíztánc- vagy Nyolctánc- versenyeken, ahol végül együtt értékelik az összes táncolandó táncot.

Hogyhogy együtt értékelik? Mindenkinek adnak egy helyezést, aztán helló!?

A helyzet nem ilyen egyszerű. A versenyeken a táncosokat indulók száma alapján körökre osztják. Így lehet előselejtező, selejtező, középdöntő, elődöntő és döntő. Az utóbbi kivételével az összes körben meg van határozva, hogy hány pár juthat be a következő körbe, a pontozóbírók Y* ember neve mellé tehetnek X-et (tánconként). Miután az összes páros letáncolta az összes táncolandó táncot, összesítik, hogy ki hány X-et kapott, és ez alapján a legjobb Y* versenyző kapja meg a lehetőséget, hogy a következő körben tovább táncoljon, és így tovább. A döntőbe (holtverseny kivételével) minden esetben 6 pár juthat be. A döntőben helyre pontozás történik, tehát minden pontozóbíró felállít tánconként 1-től 6-ig egy sorrendet, hogy kinek hányadik helyre sorolná a táncát. Így sokkal kisebb a holtverseny esélye, mint az X-ek kiosztása esetén. A helyre pontozás alapján dől el a döntősök sorrendje.

Oké, de mégis, mi az, hogy D felnőtt?

A táncosok tudásszint és korosztály alapján kategóriákba vannak sorolva.

Egy pár lehet korosztály alapján:
-gyermek I (0-9év)
-gyermek II (10-11)
-junior I (12-13)
-junior II (14-15)
-ifjúsági (16-18)
-felnőtt(19-35)
-senior (35- )
A páros életkorának meghatározásában a Senior kategória kivételével a páros idősebbik tagja életkora meghatározó.

Egy pár lehet tudásszint alapján D, C, B, A vagy S osztályos. Logikusan a D osztály jelzi a legalsó szintet, míg az S osztály a király kategória, a nemzetközileg is kiemelkedő eredményeket elérő táncosoknak. A D osztályban a slowfox és a paso doble nem táncolandó, az összes többi osztályban a fent felsorolt tíz, kategóriánként 5 tánc táncolása a kötelező. A D és a C osztályok alapvetően basic osztályok, ami azt jelenti, hogy csak az MTASZ Figurakatalógusában megghatározott figurák táncolhatók. A táncosok a kategóriák között egyre feljebb és feljebb juthatnak. A kategória-feljebblépés feltétele, hogy a táncos legalább 200 pontot szerezzen, legalább 15 klubközi versenyen részt vegyen, és abból legalább 1 kategóriás OB(országos bajnokság) legyen.

Mi az, hogy pont? Hogy lehet pontot szerezni?

Minden versenyen a páros pontszámot kap. Annyi pontot kap a páros, ahány párost az adott versenyen megelőzött. Ezeket a pontokat a pár tagjainak versenykönyvében gyűjtik, dokumentálják.

Úgy gondolom, a versenytánc egyszerre sport, szórakozás, kikapcsolódás, művészet, szenvedély, érzések művészien megjelenítve. Bármilyen egyéb kérdésetek van ezzel kapcsolatban, írjatok!

Végül - a kezdéshez híven - ismételten egy idézettel zárnék:

,,Amikor táncolsz, nem az a célod, hogy egy bizonyos pontra megérkezz a táncparketten, hanem, hogy minden lépést élvezz, míg odaérsz." (Wayne Dyer)

*Y=ismeretlen, lehet bármennyi, versenytől, indulók számától, és az adott körben szereplő párok számától függ.
A linkek forrása a táncok leírásáról: Laguna KTSE honlap, Wikipédia és az ott megjelölt egyéb források. Az idézetek forrása a citatum.hu.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.