Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [zsopu:] LED lámpa

Hozzászólások

(#1) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Olvasólámpába ne, mert vibrál.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#2) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Én asztali lámpába vettem egy Osram 1000 lumenest hogy pc mellet legyen valami fényforrás. Eddig nagyon tetszik.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3) marositech


marositech
senior tag

Én meg szeretnék leváltani egy lakásban égőről ledre. Természetesen a tartósabbak felé szeretnék kacsingatni. Mit érdemes vásárolni? Szalagos ledről beszélünk.

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#4) fudi2002


fudi2002
veterán

"de vigyázni az olcsó Kínai szarokkal!"
Van kínai olcsó szarom, ami 5 éve működik, ja igen 500 huf volt. Azóta a házban levők többségét már lecseréltem általad szarnak nevezett kínai vackokra. A legdrágább volt 1000huf, ennyiért mit kapsz itthon? Amúgy lemértem, 5630as 70db ledes változat eszik 5wot, hasonló teljesítményű energiatakarékos pedig 20w. Innentől számolgasson mindenki magában...

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#5) Feketelaszlo


Feketelaszlo
senior tag

Szerencsére jó ideje van már topikja, így nem kell különféle mendemondákra támaszkodni.
Egyébként ha felmégy apróra több tucat olyan nyolcvanas évekbeli szórakoztató elektronikai eszközt találsz, amiben szintén vannak elkók, kondik meg miegymás - s lám, számos közülük a mai napig működik (pedig azok még első/második generációs alkatrészekkel készültek és pl. egy erősítőben jóval komolyabb paraméterű alkatrészek szükségesek).
Ja, és nincs olyan hogy LED dióda, az olyan mintha azt mondanám hogy fénykibocsátó dióda dióda. :)

(#6) dugynok válasza Cucuska2 (#1) üzenetére


dugynok
senior tag

Lehet, csak olyat kell venni, ami nem vibrál. Például telefon kamerájával tesztelhető,. Általában az olcsó ebayes, alis ledeknél mind van vibrálás, mert az írásban szereplő egyszerű áramkör van bennük.
Mi is évek óta (3-4) kintről szerzett ledeket használunk, eddig egy sem ment tönkre. Nem bíztatok senkit - sok érv és ellenérv van a használatukra - , de nálunk visszahozta az árát bőven.

[ Szerkesztve ]

(#7) Tomi_Sci válasza Cucuska2 (#1) üzenetére


Tomi_Sci
őstag

Hajts direktben megfelelő teljesítményű szalagot, vagy minőségi foglalatost akkor nem fog vibrálni. Kétlem, hogy a 400kHz-et látni lehetne a kapcsoló üzemű tápról.

[ Szerkesztve ]

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#8) dugynok válasza Tomi_Sci (#7) üzenetére


dugynok
senior tag

Hát nem is arról van szó, hogy látod vagy sem, de, ha sokat vagy abban a szabad szemel nem látható vibrálásban, megfájdulhat a szemed és fejed.

(#9) total90


total90
veterán

Gyertya, problem solved.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#10) Robert07 válasza dugynok (#6) üzenetére


Robert07
aktív tag

Igaz, de ha az ebay-en megkerdezem az eladotol, akkor nyilvan azt fogja mondani, hofy PWM mentes. En eppen ezert nagyon ovatosan veszek ilyesmit, mert egyszeruen keptelen vagyok hasznalni azt, ami vibral. 3 percnel tovabb nem birom ki.

Esetleg ha tudsz olyat linkelni ami jo es nem annyiba kerul mint egy Philips, akkor azt megkoszonnem.

(#11) #90933760 válasza total90 (#9) üzenetére


#90933760
törölt tag

Halogén megfelelően berendezve, és nem vagyok lusta lekapcsolni. Problem solved.

(#12) DeFranco válasza Robert07 (#10) üzenetére


DeFranco
nagyúr

v-tac belföldről, ~630 Ft darabja a ~70W ekvivalens izzóknak, és egyáltalán nem vibrál egy olyan kamerával nézve, amin minden más igen, amit néztem (a hagyományos izzón kívül)

hülyeségekre meg mendemondákra nem kell hallgatni. ebben a bejegyzésben is sok a butaság, és ezt úgy mondom, hogy csak mint vásárló érintettem a témát, de így is látszik.

(#13) Tomasz72


Tomasz72
tag

Szerintem akkor érdemes 10000-es nagyságrendű "spórolásról" beszélni, ha mondjuk felkapcsolva marad a lámpa...
Amúgy pont ma szereltem fel a lépcsőházi 100-as égő helyére, egy 40 ledes octopus-t.
Kemény 5 dodó, jól néz ki, cefet fénye van, simán megérte...

Hotel Golf Seven Whiskey Bravo Foxtrott @ HG6RVA

(#14) dugynok válasza Robert07 (#10) üzenetére


dugynok
senior tag

Aliról Foxanon márkát keress, dícsérik nagyon és állítólag nem vibrál. Itthonról vtac-ot nézd meg.

(#15) marositech válasza dugynok (#14) üzenetére


marositech
senior tag

V-tacnak nincsen 6500 kelvines ledszalagjuk? Egy igen sötét szobát szeretnék megvilágítani. (nem lesz hagyományos égőknek hely)

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#16) jaja1981


jaja1981
addikt

Én már kb 4 éve LED-del világítok mindenhol, a gagyi kínaival ebay-ről és jelzem, eddig egy darab nem ment tönkre.
Van olyan "égőm" ami 6 eves és napi 8-10 órát megy, és még mindig hibátlan.

Szóval nem kell a gagyi kínaikat szídni, ugyan az mint a bolti, cask itt pár száz FT egy égő.
Ha egy LED égő 2000Ft, akkor nem szabad megvenni, mert soha nem térül meg. De ha 400Ft, az már más.

(#17) #90933760


#90933760
törölt tag

Az marha jó, melóhelyen meg sorra mentek szarrá az Osramok, Landliteok. Garanciába cserélték őket, de aztán azok is fél év után már pislogtak, halványodtak. Visszatértünk a kompaktra...

Marha nagy átverés az egészben egyébként ott van, hogy régen mindenki százas égővel világított és jó volt, majd a jóemberek, a bolt, akárki, beajánlja a 3-4W-os ledes szarokat meg a 11W-os kompaktot. És néznek hogy ménincsmáfény. Persze, hogy nincs mert oda 10-es led meg 21-23-as kompakt kéne. Csak akkor nem lehetne ráírni a statisztikákra a szép tízezres különbségeket... Meg rögtön nincs akkora előnye a lednek se.

[ Szerkesztve ]

(#18) jaja1981 válasza #90933760 (#17) üzenetére


jaja1981
addikt

A 100W hagyományost nem váltja ki a 10W led.
Oda inkább 20-30W led kell.

(#19) dugynok válasza jaja1981 (#18) üzenetére


dugynok
senior tag

Azért azt se felejtsük el, hogy rengeteg féle led chip van és ezt így nem lehet kijelenteni. Más egy 5050-es és egy 5630-as led chip watt/lumen értéke. Az sem mindegy, milyen elrendezésű az adott "égő".
Érdemes mindíg a környezetet megnézni és, hogy hogy szeretnénk megvilágítani az adott helységet.

(#20) Blindmouse válasza jaja1981 (#16) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Nem az a baj a kínaival, hogy kiég, hanem:
A kínai watt az kevesebb mint a magyar.
Nem színhelyes, sokszor hidegfehér szarokat árulnak.
Amik vibrálnak. Sokan nem látják, én konkérétan rosszul leszek tőle.
És szét tudnak esni vagy konkrétan alapból 230V van elérhető fém részeken.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#21) jaja1981 válasza Blindmouse (#20) üzenetére


jaja1981
addikt

Ezek küzül egyik hibát sem tapasztaltam, lehet cask szerencsém volt, pedig többször, több eladótól rendeltem.
De ez cask az én tapasztalatom.

(#22) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

"de érdemes tudni, hogy a LED nem úgy ég ki mint az izzó, hogy világít és aztán már nem! :D"
Ez a halál is előfordul, ha a LED olcsó áramkörrel, nem áramgenerátorosan van meghajtva, és túlmelegszik.

"A Kínai olcsó lámpákban annyira egyszerű áramkör van (egy ellenállás és egy kondenzátor), hogy sokszor az első bekapcsoláskor tönkremegy."
Vagy inkább azért, mert 110V-ra készített LED lámpát akartak a 230V-os hálózatban használni. (Egyébként nézd meg a NYÁK lap túloldalát is, és akkor találsz további 1 db graetz egyenirányítót, még egy kondit és még egy ellenállást.)

"A márkás lámpákban már bonyolult áramkör dolgozik, de ott is van elektrolit kondenzátor, ami a LED-ek gyenge láncszeme."
Az 1000 órás elkó 105°C-on bír annyit, mínusz 10 fokonként duplázódik, ezért 55˘C-on akár 32000 órát is tudhat a "gyenge láncszem". Ha pedig csak az egyenirányított 50Hz-et simítja, akkor még többet is.

(#4) fudi2002: "Amúgy lemértem, 5630as 70db ledes változat eszik 5wot, hasonló teljesítményű energiatakarékos pedig 20w. Innentől számolgasson mindenki magában..."
Az 5W-os LED-es egy 40W-os hagyományos izzóhoz hasonló fényt ad ki, a 20W-os kompakt fénycsó pedig 100W-oshoz hasonlót. Ezek az adatok is kellenek a számoláshoz.

(#5) Feketelaszlo:"ha felmégy apróra több tucat olyan nyolcvanas évekbeli szórakoztató elektronikai eszközt találsz, amiben szintén vannak elkók, kondik meg miegymás - s lám, számos közülük a mai napig működik"
Azok nem úgy voltak igénybe véve, mint ma egy kapcsolóüzemű táp pufferelkója.

(#10) Robert07: "Igaz, de ha az ebay-en megkerdezem az eladotol, akkor nyilvan azt fogja mondani, hofy PWM mentes."
Éppen a PWM mentes fog vibrálni. A kapcsolóüzemű táp 10-50kHz-es vibrálását biztosan nem fogod érzékelni, de az egyenirányított hálózati fesz 100Hz-es vibrálását már előfordulhat.

(#18) jaja1981:"A 100W hagyományost nem váltja ki a 10W led.Oda inkább 20-30W led kell."
Ebayes kínaiból ja! Mert azokat 15-18W-osnak mondják, aztán valójában 5-5,5W-osak, meg 2200lm fényerőt írnak, aztán valójában 400-450lm-t tudnak.
Hivatalosan bemért LED-esből 12-13W is elég lehet a 100W-os hagyományos helyett.

(#17) Baltoafarkas: "Az marha jó, melóhelyen meg sorra mentek szarrá az Osramok, Landliteok. Garanciába cserélték őket, de aztán azok is fél év után már pislogtak, halványodtak."
A melegedést kellene vizsgálni. Ha nem megfelelő a foglalat, akkor ez benne van a pakliban. De akkor a kompaktok sem bírják ott a névleges élettartamukig.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#23) jaja1981 válasza mr_ricsi (#22) üzenetére


jaja1981
addikt

Ebben igazad van.
A kis kínaiakt füllentenek. :)
De olcsók és nálam beváltak, kivéve a nagyszobába, oda kompakt fénycsöves került, mert az eredeti 100W hagyományos izzót nem tudtam kínai LED-del kiváltani, a márkás darabok meg nagyon drágák, nem éri meg.

(#24) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Halogén izzó valaki? :B

Nálunk az a fő világítás: 30%-kal kevesebbet eszik mint a hagyományos, cserébe sokkal szebb fénye van mint a legtöbb kompaktnak vagy akár LED-nek...

J.

(#25) #90933760 válasza joysefke (#24) üzenetére


#90933760
törölt tag

Ha olvastál volna, látnád. :o

(#26) kovgab válasza jaja1981 (#18) üzenetére


kovgab
aktív tag

Hát azért ...
A konyhában IKEA spot lámpa 5x40W halogén lett cserélve 5x4W led-re. Jobb a fénye, úgy értem hidegebb, és a teljesítmény is jelentősen kevesebb, nem mellesleg a hő termelés is :)

Ká Úr

(#27) Blindmouse válasza joysefke (#24) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Nem. Philips LED van otthon, odaver bármilyen halogént.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#28) mr_ricsi válasza joysefke (#24) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"30%-kal kevesebbet eszik mint a hagyományos, cserébe sokkal szebb fénye van mint a legtöbb kompaktnak vagy akár LED-nek..."
Most már a halogén izzókat is csak 1000 órára tervezik. (Amikor a hagyományos izzókat betiltották, még 2000 órásak voltak.)

Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a LEDeknél miért nem kötelező a színhelyességet feltüntetni, mint ahogy a fénycsöveknél kötelező.

(#26) kovgab "A konyhában IKEA spot lámpa 5x40W halogén lett cserélve 5x4W led-re. Jobb a fénye, úgy értem hidegebb, és a teljesítmény is jelentősen kevesebb, nem mellesleg a hő termelés is"
És a kibocsátott fény is jóval kevesebb. A hidegebb fény miatt pedig az agyad még több fényt igényel azonos fényesség érzethez.
Nem mellesleg a kékesebb fény nehezíti az elalvást, hosszú távon pedig szürkehályogot okozhat.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#29) #16939776


#16939776
törölt tag

A jelenleg forgalomban levő halogén izzós, de hagyományos E27/E14 foglalatú izzók rövid úton kapitulálnak pár bekapcsolás után, mert rövid az izzószál és nagyon alacsony a hideg ellenállása, borzasztó nagy bekapcsolási áramot eredményezve. Ha lenne előfűtése(üzemi feszültség fázis hasítva 0.3%-os kitöltéssel) akkor valós körülmények között is elmenne 2000 órát vagy többet.
Magamnak építettem pár darab Led-es munka lámpát, mind áramgenerátor hajtja a LED-eket, nem villog a PWM-miatt. És ahova befért vettem 2-év cseregaranciás, led-es fényforrást, nagyon olcsón.

Eddig meg vagyok elégedve, nagyon hasznos és tartós mind.

[ Szerkesztve ]

(#30) #90933760 válasza #16939776 (#29) üzenetére


#90933760
törölt tag

Nekem sose volt ilyen gondom, viszont a rázkódásra eszméletlenül érzékenyek, ha odébb lököm az asztali lámpát véletlenül már vége is, már vagy 4x volt ilyen. Meg hát ja, elég jól betartják az ezer órát, tényleg annyit mennek és utána megint csak sötétség van.

(#31) #16939776 válasza #90933760 (#30) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nálunk 4 hétnél többet nem bírt ki ez a fajta:

Fürdőben fele ennyit se, a sok be/kikapcsolás miatt. Hagyományos hosszú izzószálas, hozzá képest végtelen ideig megy ugyan itt.

Ismerem azt az asztali lámpát, és a problémát amit leírtál. Ezt megunva készült el az első led-es lámpa, amit azóta sem "ég ki", ha megmozdítom... :W

[ Szerkesztve ]

(#32) Robert07 válasza dugynok (#14) üzenetére


Robert07
aktív tag

Koszi DeFranco es dugynok, ezeket megnezem. V-Tac-et lattam a helyi papirboltban is, majd egyet ki fogok probalni mielott tobbet rendelnek neten.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [zsopu:] LED lámpa
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.