Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) nakos1212


nakos1212
senior tag

Sparba amúgy se szabad húst venni, vettem én már ott színes húsokat, persze a teteje az szép volt.
Bosnyák piacon nem szoktak átb@szni.

(#2) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Ezen miért nem lepődök meg? A CBA-ról én is ismerek egy történetet, egy adott boltról. Azóta ott semmiféle fűszerezett húskészítményt nem veszünk.
Van amikor te máshonnan kapsz húst, okkal.

(#3) Met


Met
nagyúr

Ahol sokat vásároltok ott érdemes köszönő viszonyba kerülni a hentessel, volt nekem is hogy a Klauzár téri sparban mondtam a hentesnek hogy x kiló valamit adjon, bólintott és elment hátra, persze a pult dugig volt hússal.

Vakegérke, ha csak magyar terméket akarsz fogyasztani akkor sajnos nagyon egyhangú lesz az étrended :U Paprika, hagyma külföldről jön és nem csak télen hanem amikor szezonja van akkor is.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#4) C4mp3r


C4mp3r
addikt

nem mindegy, hogy honnan szarmazik az adott termek? sosem ertettem az ilyen embereket... nekem szemely szerint a belem kifordul mar a magyar meg nemzeti szavaktol, nemzeti dohanybolt, nemzeti egyuttmukodes, nemzeti anyamkinja... amig itt nemzeti magyarkodnak az elelmesebbje mar lelepett, a tobbiek most fognak :)) foleg ugy, hogy legtobbszor a magyar termek dragabb es szarabb minosegu. en nem szoktam a cimkeket nezegetni, de ha igen, akkor is megprobalom ugy intezni, hogy veletlenul se a magyart vegyem meg

(#5) Zoja™


Zoja™
őstag

Az eladó közölte, hogy a fóliát nem adhatja, le kell vágnia a húsról. Kérdésemre, hogy miért, a válasz az volt, hogy ez a vezetőség utasítása.
- Csak nem a reklám becsületét védik?

Nem a reklám becsületét védik, csak szállítói csomagolásban nem adhatja ki az árut a kedves vásárlónak. HACCP, minőségbiztosítás, nyomon követési előírások, stb. De kérésre köteles közölni az áru származási helyét.

Egyébként ha magyar húsra fáj a fogad, akkor nagyobb piacokon, a jobb forgalmú ,, maszekoknál" -esetleg akinek saját vágóhídja is van- érdemes körbe nézni, ahol esélye nincs bedögleni a húsnak, azoknál több szerencsével járhatsz.

[ Szerkesztve ]

(#6) Met válasza C4mp3r (#4) üzenetére


Met
nagyúr

Ez nem magyarkodás, normális felfogás lenne.
Magyar ember, azzal támogatja a magyar gazdaságot hogy magyar terméket vesz.
Azért lenne csak, mert sok esetben igaz amit írtál, drágább és szarabb :((

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#7) C4mp3r válasza Met (#6) üzenetére


C4mp3r
addikt

lehet, nekem boven eleg a tudat, hogy tamogattam a magyar gazdasagot a 27%-os afaval, vagy a megszamlalhatatlan tobbi adoval amivel minden vasarlasom alkalmaval lerabolnak. nem hiszem, hogy azon mulik, hogy en nemet vagy magyar marhalabszarat vasarolok

(#8) #81556480 válasza C4mp3r (#4) üzenetére


#81556480
törölt tag

Amiről beszélsz: nemzeti dohanybolt, nemzeti egyuttmukodes, nemzeti anyamkinja, áfa adók stb " az a kormány hülyesége. Ami nem egyenlő a magyar termékekkel.

fura milyen emberek vannak, milyen felfogással. :(

(#9) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

magyarországon nagyon kevés húsmarhát tenyésztenek, mert rohadt drága műsor.
tehát javaslom azt a felfogást, hogy vegyünk magyart, ha van, de ha nincs, jó lesz a külföldi is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) lezso6 válasza C4mp3r (#7) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az áfával nem a magyar gazdaságot, hanem az államot "támogatod". :U Magyar termékeket meg azért preferáljuk (már ha lehet választani), mert általában sokkal jobb minőségűek, nem pedig ipari környezetben széjjelkokszolt tömegexport műanyagok.

Azért elég szomorú ez a jelenség, hogy a magyart valaki a vezetőséggel azonosítja. Ennél már csak az rosszabb, ha valaki ebből következően még szégyelli is hovatartozását. A politkának semmi köze a nemzetiséghez. Még akkor sem, ha az éppen hatalmon lévők épp ezt próbálják lenyomni a nép torkán.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#11) Fr0z3n


Fr0z3n
őstag

Nekem erről ez jutott eszembe.

Amúgy valamilyen szinten egyet kell értenem Vakegérkével. A másik része viszont az, hogy a magyar termékek sokszor drágábbak, mint a külföldi export hulladék. Manapság viszont szinte mindenki a lehető legolcsóbbat veszi meg.

[ Szerkesztve ]

(#12) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Felőlem lehet külhoni élelmiszer a polcokon, német marhalábszár a húspultban, holland hagyma a ládában, de legalább legyen választási lehetőségem, ha magyart akarok. Igen, vaksin nemzeti érzelmű vagyok, és nézegetem a cimkéket. Hiába szebb az idegen áru, én bizony a magyart veszem meg.
Kicsit sápadt, kicsit savanyú, de a miénk.

Nem verem piros-fehér-zöldre festett mellkasomat, nem ordítom habzó szájjal, hogy magyar vagyok, de engedtessék meg nekem, hogy a honfitársaim által megtermelt árut részesítsem előnyben, amikor vásárolok.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13) dr.bubo válasza Vakegérke (#12) üzenetére


dr.bubo
őstag

A TV reklámban nem hangzik el, hogy a termék magyar, csak annyi, hogy a saját hús üzemükből, ami lehet bár hol a világon, és bárhonnan származó húst feldolgozhatnak ott. :K

Router beállitása: http://www.rainman.sokoldal.hu/tplink_router_beallitasa / Port Forward: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm

(#14) Hieronymus válasza lezso6 (#10) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Vakegérke, önmagadnak állítottál csapdát.

"Friss hús! Egyenesen a saját húsüzemünkből!"
Ez a szlogen csak azt állítja, saját húsüzemben készítették elő az árut.

A spuri, jelen van az anyaországában, Ausztriában, Németországban bizonyosan volt, bár mostanában nem látok üzletet. Emlékeim szerint a cseheknél is üzletelnek. Ezekben az országokban bárhol lehet húsüzemük. Természetesen máshol is. Például Ausztráliában értelmes ötlet lehet feldolgozóüzemet tartani, ha már a marhahúsnál tartunk.

"A reklám azt sugallja, hogy a cégnél magyar hústermék vásárolható."

Nem. A reklám semmiféle utalást nem tartalmaz az állat eredetére. Inkább a feldolgozás minőségére tesz ígéretet.
A hús minőségét sem szavatolja az állítás, mert nem saját tenyésztésű az a marha.

A BIO jelölésű termékeket is félre szokás érteni.
Csak a termelés módjára utal. Nincs utólagos ellenőrzés. Megalapozott kutatás sem találsz, bármiféle élettani hatásról.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#15) Vakegérke válasza Hieronymus (#14) üzenetére


Vakegérke
veterán

Ezért írtam azt, hogy "sugallja", és nem azt, hogy állítja. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#16) Hieronymus válasza Vakegérke (#15) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Számodra sugallja, mert azonnal érzelmet is társítasz hozzá.
Olyan információ tartalommal dúsítod a reklámot, ami nem létezik a valóságban.

De játszunk egy kicsit a gondolattal. Ha ez lenne a reklám:

"Egyenesen a saját argentin/bajor/pozsonyi húsüzemünkből!"

Miben változott volna, a fogyasztói hozzáállásod?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#17) Vakegérke válasza Hieronymus (#16) üzenetére


Vakegérke
veterán

Bizonyára csak én fújom fel a dolgot. Mentségemre szóljon, hogy nem írtam panaszt a Vásárlók könyvébe, nem káromkodtam, csak egy újabb duzzogást róttam virtuális papírra blogom rejtekén. :)

Szeretek játszani.
Nem változna a fogyasztói hozzáállásom, hiszen tehetek mást, minthogy megveszem a német marhalábszárat? Lehet, hogy igen, de nem fogok buszozni, hogy magyart vehessek. Már csak azért sem, mert nincs bérletem.
Márpedig KELL a marhalábszár gulyásleveshez, babgulyáshoz. :K

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#18) Klaus Duran válasza Vakegérke (#17) üzenetére


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

törölve

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#19) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Én tudom hogy magyar élelmiszert eszek, mert itt röfög az ólban.
Melóba azon agyaltunk hogy milyen király 10 emeleti teraszon disznót tartani, takarítás csak annyiból áll hogy le kel seperni és kész. :))

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#20) Hieronymus válasza Vakegérke (#17) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem kell mentséget keresned, Ilyen többlet információ feltétezésének hibájába mindenki beleesik néhányszor.

Ha ezentúl tudatosabban értelmezed az ehhez hasonló információk tartalmát, akkor megérte ez a beszélgetés. Talán más is okul belőle. Ami okán hasznos az írásod.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#21) szili.tamas1


szili.tamas1
senior tag

Azert a nagy onerzetessegben erdemes lenne elgondolkodni rajta, a holland marhalabszar szallitassal egyutt hogyan tud olcsobb lenni a magyarnal. De ugyanez igaz a hagymara, krumplira, paradicsomra, meg ezer dologra. Ja, hogy mashol nem megy evrol evre a parasztvakitas, hogy most azert draga mert sok eso volt, most azert mert keves, most azert mert nem sutott a nap, most meg azert mert igen? Hat, egeszsegedre.

Nem a méret a lényeg, hanem hogy jó nagy legyen.

(#22) dabadab válasza lezso6 (#10) üzenetére


dabadab
titán

"Magyar termékeket meg azért preferáljuk (már ha lehet választani), mert általában sokkal jobb minőségűek"

:F

A magyar piac alapvetően árérzékeny és kevéssé fizetőképes, ennek megfelelően az ide termelők sem elsősorban a minőségre, hanem az árra hajtanak rá. Kivételek persze vannak, de az "általában" az ez.
Remek példa erre egyébként a marhahús (ha már úgyis arról volt szó): Magyarországon húsmarhatenyésztés gyakorlatilag nem létezik, mert az drága mulatság.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) bobalazs válasza nakos1212 (#1) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nekem nincs preferenciám (lehet hogy hiba, nemtudom)
ami fontos nekem hogy
-ne legyen döglött (büdi, többnapos, stb)
-árba ne az eget verje
A tescóba viszont brutális a hús, főleg leértékelten nem szabad megvenni. Vettem már ott olyan büdöset hogy otthon mikor kinyitottam a csomagolást megcsapott a bűze. = kuka
Ha meg mégis olyat akarok venni akkor ott helybe megbontom a fóliát nem hat meg hogy kinek tetszik ez és kinek nem.

(#24) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Tanyasi csirke? Megvan? Hegesztő szemüveget vettem fel, hogy elolvashassam mi van a kép alatt. A napnak nincs olyan sárga fénye, mint a képen a tanyasi csirkének. Bevitték a köztudatba a "tanyasi csirke sárga színű" fogalmat. Hagy ne mondjam miként lesz a műcsirke sárga. :DD Mutatnék nektek eredeti tanyasit.
A tojás ugyan ez. Leütöttem 2db boltit, 2db házi pár órája "készültet". A bolti nagyon sárga volt, de amikor felvertem olyan lett mint a víz és kifakult sütés után arról nem is beszélve, hogy nem volt tartalmas. Az eredeti nem volt olyan sárga, de keverés után szebb volt mint a bolti, nem esett össze és laktató volt. Ha nektek emberek a szín kell akkor menjetek boltba a húsért, tojásért meg mindenért. 40ft/tojás? Nem tetszik? Lehet menni a boltba a vonalkódosért.

(#25) Zoja™ válasza Kolondrum (#24) üzenetére


Zoja™
őstag

Mitől lesz sárga? Utolsó értesüléseim szerint a karotintól meg a húgysavtól... ;]

(#26) Kolondrum válasza Zoja™ (#25) üzenetére


Kolondrum
félisten

Festéktől. :DD

(#27) Atlantis válasza C4mp3r (#4) üzenetére


Atlantis
veterán

Teljesen egyetértek. Engem sem érdekel, hogy honnan származik, annyira az ára sem, hanem, hogy legyen minőségi. Sajnos a tapasztalataim azt mutatják, hogy a minőségi élelmiszer nem itthon készül. Nem a tudás, a hozzáértés hiánya vagy a silány alapanyagok miatt, hanem az árérzékeny környezet ezt diktálja. Itthon és keleten bármilyen sz@rt el lehet adni, az emberek a vacak jövedelmek miatt elsősorban az árat és nem a minőséget nézik.

Egyébként a Spar szerintem sem jó, hústermékeit tekintve legalábbis.

lezso6:"Azért elég szomorú ez a jelenség, hogy a magyart valaki a vezetőséggel azonosítja. "
Ezt az összemosást nem az emberek kezdték el, hanem "odafent" van egy vérszittya, aki azt hiszi, hogy amit kitalál az csak azért mert magyar, már egyből jó. Hát, véleményem szerint nagyon nincs igaza.

[ Szerkesztve ]

>>>>>>>> Creo Parametric ; Allplan Engineering ; McLaren F1 Team <<<<<<<< "A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen." - Henry Ford

(#28) Zoja™ válasza Kolondrum (#26) üzenetére


Zoja™
őstag

Ezt a verziót még nem hallottam, de mit neki egy kis étel festék. :D

(#29) Peat;) válasza lezso6 (#10) üzenetére


Peat;)
veterán

"Magyar termékeket meg azért preferáljuk (már ha lehet választani), mert általában sokkal jobb minőségűek, nem pedig ipari környezetben széjjelkokszolt tömegexport műanyagok."

Ez a mese, a valóság meg teljesen más. Itthon is rengeteg paprika vattában éli le az életét, ha hiszed ha nem, az állatokat semmivel nem tartják jobban, paradicsom is lehet fűízű. Ti keveritek a házi termelést a cégtermeléssel. A házi, önmagunk és valóban őstermelői tevékenységnél igaz amit írsz, de ezek a kis termelők külföldön is megvannak, de ők a belpiac egy kicsi szegletére termelnek, ami max a piacra jut el kis mennyiségben. A cégek tekintetében meg rohadt mindegy magyarról vagy másról van szó. Ugyanúgy mérgeznek a magyarok is, vettem én már olyan magyar paprikát hogy a tengerimalac is csak nézett rá hogy ez mi a fa*.

(#30) Lauda


Lauda
félisten

Megnezhetted volna a cimket rajta, lehet, hogy magyar hus volt. ;)

(#31) lezso6 válasza Peat;) (#29) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Arra gondoltam, hogy ha valamiből eleve tömegexportra termelnek, az nagy valószínűséggel nem lesz jó minőségű, hisz elsődlegesen a mennyiségre koncentrálnak. Értelemszerűen magyar termék != házi termelés, s a magyar se feltétlen jelent minőséget, de azért jóval nagyobb a valószínűsége.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#32) C4mp3r válasza Peat;) (#29) üzenetére


C4mp3r
addikt

no igen magyar paprikaval mindenfele talalkozik az ember :) [link] [link]

(#33) dabadab válasza lezso6 (#31) üzenetére


dabadab
titán

"Arra gondoltam, hogy ha valamiből eleve tömegexportra termelnek, az nagy valószínűséggel nem lesz jó minőségű, hisz elsődlegesen a mennyiségre koncentrálnak"

Kijavitottad neked :)

A magyar mezogazdasagban hatarozottan a tomegtermeles a jellemzo irany, sokkal inkabb, mint pl. Nemetorszagban.
Ha ehhez meg hozzavesszuk az agrartamogatasok nem egyenlo voltat, akkor meg az is kijon, hogy azonos aron a nemetek jobb termeket tudnak eloallitani.

DRM is theft

(#34) djculture


djculture
félisten

Húsüzemben dolgoztam már kétszer is ugyhogy elmondhatom ami magyar az azért az mert magyar dolgozók csomagolják, de gyakorlatilag jó része külföldröl érkezik mert annyi húst eleve a mi országunk már rég nem ternel amennyi a fogyasztásunk. Itthon csak a feldolgozás megy. Úgyhogy aki magyart akar az vagy rögtön a termelőtöl veszi meg aranyáron vagy önmaga termel szintén aranyáron mert annyiba kerül a takarmány..
Amúgy a külföldi húsokkal nincs probléma ott sokkal inkább rákényszerűl a termelő a szabályok betartására mint itt.. Itt már előre tudták mikor jön az ellenőrzés...

[ Szerkesztve ]

(#35) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Ha van rá lehetőség akkor inkább a magyart. Sőt magyar vállalkozásoknál. Elöbbit azért érdemes támoghatni, mert csak a növekvő igényhez tudna a termelés igazodni, ami szerintem sok problémát megoldana. Utobbit azért, mert külföldi cégek, főleg a multik, "adóoptimalizáció" után, a nyereséget elviszik.

(#36) Vakegérke válasza RexMaximus (#35) üzenetére


Vakegérke
veterán

Mindjárt lesz itt fújolás. :)

Ami azt illeti, egyetértek veled. :K

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#37) bambano válasza RexMaximus (#35) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"külföldi cégek, főleg a multik, "adóoptimalizáció" után, a nyereséget elviszik.": ez azért orbitális ökörség, mert azt a bújtatott hiedelmet táplálja, hogy a magyar cég a nyereségét majd szétosztja a pórnép között.

Mert egyébként ha nem osztja szét, hanem saját belátása szerint cselekszik vele, akkor neked konkrétan mivel jobb a magyar, akinek a nyereségéből nem kapsz, mint a multi, akinek a nyereségéből ugyanúgy nem kapsz?

sajnálom a meghülyített lakosságot, akiket egy ilyen egyszerű átverést is meg lehet etetni.

egyébként jó ez a topic, ennyi marhaságot rég olvastam egy csomóban a mezőgazdaságról...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#38) Lauda válasza djculture (#34) üzenetére


Lauda
félisten

En is dolgoztam az egyik legnagyobb husipari cegnel. Azok is raaltak a szlovak sertes behozatalra es nem azert, mert ott olcsobb volt, egesz egyszeruen magyaorszagon nem volt annyi sertes, amennyire szukseg lett volna. Es nem szeretnek senkit ezzel megbantani, de ez a jobb a magyar hus dolognak 99% igazibol lelki okai vannak, tulajdonkeppen bebeszeljuk magunknak. Eleg hosszu idot lehuztam ott a cegnel es ekozben jartam a beszerzes/termeles, feldolgozas/kiszallitas minden pontjan. Ezek az allatok magyarorszagon, szlovakiaban meg hozhatnank itt meg sok orszagot, ugyan ugy 1 negyzetmeteren elve, tapon nevelkedve toltik az idejuket, amig el nem erik a kivant sulyt es be nem szallitjak oket valamelyik uzembe, ahol az eletuk veget er. Az a maradek 1% annyi, hogy magyar levegot sziv. :)

(#39) RexMaximus válasza bambano (#37) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

A kérdésben részemről a vita tárgytalan. Csak arra kérlek még egyszer tanulmányozd az adatok. Véleményem szerint kizárt, hogy akkor ugyanerre a következtetésre jutnál mint amit írtál.

Csak, hogy témánál maradjunk, IT multikrol is lehetet olvasni, hogy "optimalizálnak". Nos hasonló módszerek nyitottak mások számára is akik átütötték a kritikus tömeget. Tegyük hozzá, hogy az elmült kb 25 évben sok nagy cég kapott olyan elönyöket amiket magyar nem a saját hazájukban. Ennek és az említett optimalizációnak köszönhetően alacsonyabb volt a müködési költségük is. Versenyez velük Komolyabb disznoságokat nem is érintettük.

Annak bujtatott gondolata, hogy a nyereséget szétosztják, nyilván hibás következtetés :).

Nekem (nekünk) mivel jobb?

- A külföldinek könnyebb költségeket ide-oda számláznia a szervezetében, főleg ha még offshore cég is van a láncban. Mellesleg megjegyzem, sok irigyelt ország számára, Magyarország is adóparadicsomnak számít. Papiron törvényessen csökkentett nyereség után fizet adót. A maradék megy ki.

- Hazai számára már nehezebb a fent említett optimalizáció. Ez valószínűleg magasabb nyereséghez egyben adóhoz vezet. Továbbá a tulajdonosok magyarok akik az osztalék nagy részét hazánkban fogják elkölteni. A közzöségi fellelőségvállalás oltárán is itthon fognak költeni.

Nem kell ecsetelnem ez miért jobb nekünk.

Az igazi az lenne ha termelékenység annyira javulna itthon, hogy versenyképeségünk nyugati országokban is megálja a helyét. Akkor exportra többet tudnánk termelni. De részben az alacsony termelésnél fogva, részben mert valami rejtélyes oknál fogva saját hazánkban is van hogy hátrányból indulunk, itt tartunk.

Tudatos fogyasztó. a megfelelő mennyiségű és minőségű adatok alapján dontene (döntenénk) vásárlásnál, az szintén segitene a helyzeten. Mert ha máshol nem is, itt kénytelenek lennének a piaci igényekhez (váárlóhoz) igazodni. Mert ha hazai terméket akarunk, hazai vállalkozástól akkor mindegy ki jön ide, nehezen fog a piacból megélni.

Azért kell egy egészséges lokálpatriotizmus. Nálunk ez a kelleténél jobban hiányzik, hasonló következtetések miatt mint amit írtál - "mivel jobb a magyar, akinek a nyereségéből nem kapsz, mint a multi, akinek a nyereségéből ugyanúgy nem kapsz?"

Elösször adni kell ahoz, hogy kapjunk. Ha a megtermelt érték minnél nagyobb rész itt marad az hogy a fenébe ne lenne jó a közzöség számára. Ha még exporttal növelni is tudnánk az lenne a tuti. Jelenleg viszont rosszul állunk.

(#40) djculture válasza Lauda (#38) üzenetére


djculture
félisten

Ez így van ahogy írod. Maximum akkor vehetsz itthon magyart ha a termelő boltjában veszed meg egyböl vagy te magad termeled. Nincs már itt komoly vágóállat tenyésztés, mint ahogy cukoriparunk sincs, meg napestig sorolhatnánk mi nincs csak nyomokban. Itt csak a feldolgozása és a csomagolása folyik a legtöbb élelmiszernek már jó ideje... Ott van a szolnoki tejpar, már csak egy átcsomagoló cég az egész, a nagy hírű szolnoki húsipar szintén. Feldolgozzák átcsomagolják a külföldi alapanyagokat azokból készült élelmiszert és magyarrá válik, az lesz ráirva.
Ha valaki erre izgul hogy ugyanazon alapanyagból előállitott húsért akar sok sok forinttal többet fizetni mert azt hiszi hogy magyar az esetleg utána olvashatna a dolgoknak ... Volt is az atv-n pár hónapja egy riport abba a mezőgazd államtitkár magyarázta el hogy mincs annyi sertésnevelde itthon így behozatalra szorul az ország. Amint behozzák magyar céghez kerül magyar élelmiszer. Nem a fő termelési hely számit.

[ Szerkesztve ]

(#41) szili.tamas1 válasza RexMaximus (#39) üzenetére


szili.tamas1
senior tag

Mondjuk ha az adokedvezmenyekre gondolsz, te kinek adtad volna? Mondjuk a flextronicsnak, jabilnak, vagy kolompar lajos sufni gsm boltjanak? Miert kaptak a multik adokedvezmenyt? Azert hogy idejojjenek, es munkat adjanak sok tiz/szazezer magyar embernek. Ez nem csak a kereskedelmi lancok kapcsan jelentkezik, hanem a termeles, it, r&d, meg mindenhol. Amig a magyar lakossag ekkora hanyadat a szemet gonosz kulfoldi karvalytokesek tartjak el, addig nem sajnalom toluk az adokedvezmenyt. A gond az, hogy a magyar cegeknel meg a minimalber+boritek komboval szembesulok nap mint nap. De ez itt mar nagyon off.
Es az, hogy Gipsz Jakab mit kezd a sajat cegebol bejovo nyereseggel, ahhoz meg rohadtul senkinek semmi koze nincsen...
Es majd lesz lokalpatriotizmus, ha tenyleg jobb minosegu lesz a magyar gazda termeke. Amig a traktort is a mi penzunkbol veszik meg neki, es kulonbseg sincsen, nem fogom csak azert megfizetni a 20-30% felarat mert magyar.

[ Szerkesztve ]

Nem a méret a lényeg, hanem hogy jó nagy legyen.

(#42) bambano válasza RexMaximus (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem ártana rendet vágni a gondolkodásodban, mert ez nagy zagyvaság.

"IT multikrol is lehetet olvasni, hogy "optimalizálnak".": bármelyik magyar cég optimalizálhat. eu-ban szabad a tőke és a szolgáltatások áramlása, tehát amit a nyugati multi megtehet, azt a magyar cég is.

"Tegyük hozzá, hogy az elmült kb 25 évben sok nagy cég kapott olyan elönyöket amiket magyar nem a saját hazájukban": oké, sorold fel azokat a nagy magyar autógyártó vállalkozásokat, akik azért mentek csődbe, mert pl. az audi adókedvezményt kap. Magyarországon egyáltalán nincs saját jogú autógyártás. Azzal, hogy az audi itt tette le a fenekét, viszont egy csomó beszállítási lehetőség nyílt meg. Tehát olyan nyugati cégek kaptak extra lehetőséget, amikhez hasonló magyar cég nem volt és most sincs. Viszont az általuk támasztott kereslet húzta a magyar cégeket és lehetőséget adott másoknak.

"Ennek és az említett optimalizációnak köszönhetően alacsonyabb volt a müködési költségük is.": ha arról az optimalizációról beszélünk, amit sejteni vélek, akkor az konkrétan a működési költségekre nulla hatással van. A működési költség nem változik attól, hogy a végén megmaradó egyenleget offshore-zással adózzák le vagy rendesen.

"A külföldinek könnyebb költségeket ide-oda számláznia a szervezetében, főleg ha még offshore cég is van a láncban": semmivel sem könnyebb, mint a magyarnak. Még a matáv is képes volt offshore-ozni, meg a jegybankelnök is, stb.

"Hazai számára már nehezebb a fent említett optimalizáció. Ez valószínűleg magasabb nyereséghez egyben adóhoz vezet": uhhh, ez azért díjnyertes ökörség, azt ugye érzed. Tehát ha egy cég legális vagy illegális módon nem tudja optimalizálni a dolgait, akkor ott magasabb lesz a nyereség? És a magasabb nyereség hogy vezet magasabb adóhoz? hint: sehogy, a nyereség az adózás után megmaradó zseton. Tehát nem egyenes arányosság van közöttük, mint tévesen sugallod, hanem fordított.

"Továbbá a tulajdonosok magyarok akik az osztalék nagy részét hazánkban fogják elkölteni.": erre semmi épkézláb bizonyíték nincs. Vagy itt költik el, vagy nem. Vagy lesz közösségi haszna, vagy nem, de inkább nem. Az osztalékot a befektető saját szája íze szerint költi el, vagy elszórakozza vagy befekteti vagy egyéb módon. A nyugatiak ugyanúgy befektettek itt, aminek a közösség hasznát vehette, mint esetleg egy magyar.

"A közzöségi fellelőségvállalás oltárán is itthon fognak költeni.": mert a nálunk dolgozó nyugatiak nem költenek a közösségi felelősségvállalás oltárán? A bringalobbi most kapott egy halom biciklit pestre, hogy csak egyet említsek. Magyar olimpiai csapat támogatói, első helyen a T és az Adidas. Adi Dassler, pont magyar név... Audi, Samsung, GE... És hogyha tényleg itthon fognak társadalmi felelősséget vállalni a hazaiak, akkor ők hol vannak erről a lapról?

"Nem kell ecsetelnem ez miért jobb nekünk.": azt valóban nem kell ecsetelned, hogyha igaz lenne ez az állítás, jobb lenne. Azt igen, hogy miért is nem igaz.

"Tudatos fogyasztó. a megfelelő mennyiségű és minőségű adatok alapján dontene (döntenénk) vásárlásnál, az szintén segitene a helyzeten.": lehet, hogy most ezt teszi. Azt nem ártana neked is tudni, ha már kuszaszem se tudja, hogy a piactisztító ártól való erőszakos eltérés holtteher költséget okoz, ami össztársadalmi veszteség. Vagyis ha azt erőlteted, hogy vegyünk drágábban magyar terméket, akkor az veszteséget okoz.

"Ha a megtermelt érték minnél nagyobb rész itt marad az hogy a fenébe ne lenne jó a közzöség számára.": komcsik szokták összekeverni a közösségi tulajdont meg a magántulajdont. A közösség számára teljesen mindegy, hogy mekkora érték marad itt, ha az magántulajdon. NULLA a valódi különbség aszerint, hogy multi vagy magyar értékről van szó.

"A kérdésben részemről a vita tárgytalan.": nagyobb baj, hogy fogalmatlan is...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#43) Vakegérke válasza szili.tamas1 (#41) üzenetére


Vakegérke
veterán

"Amig a magyar lakossag ekkora hanyadat a szemet gonosz kulfoldi karvalytokesek tartjak el..."

Nem lehet, hogy a magyar vásárlók pénzéből "jótékonykodnak" a multik?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#44) szili.tamas1 válasza Vakegérke (#43) üzenetére


szili.tamas1
senior tag

Mondom, vonatkoztass el a kereskedelmi lancoktol, mert nem csak olyan "multik" vannak. De ha mar azoknal maradunk, gondolkodj el, hany csaladnak, hany embernek okoz bevetelt akar munkaberrel, akar kozvetve a teszko, lidl, penny, spar, aldi, meg a tobbi ami most nem jut eszembe.
Nem a magyar vasarlok penzebol jottek ide, nem a magyar vasarlok penzebol teremtettek munkahelyeket, meg az orszagnak stabil beveteli forrast. Az, hogy nekik megeri olcsobban adni mint mari neninek a sarki kozertben, az meg megintcsak nem a teszko hibaja. De mondom, ez mar nagyon off.

Nem a méret a lényeg, hanem hogy jó nagy legyen.

(#45) Vakegérke válasza szili.tamas1 (#44) üzenetére


Vakegérke
veterán

Nyugodtan fejtsd ki a véleményed, végtére is kapcsolódik az alaptémához. Nálam nem szokott OFF lenni senki véleménye. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#46) RexMaximus válasza szili.tamas1 (#41) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Emlitett cegek szamara fontos volt a folrajzi elhelyezkedes is. Adozni meg eleve nem rossz itthon szamukra. Szerinted nem jottek volna ide, hanem az emelkedő energiaárak korában messzebre mennek? Ha jár a külföldinek, miért nem jár a magyarnak? Sőt ugyanazon a területen miért hoznak elönyösebb helyeztbe külföldit mint magyart? A munkaerőpiac hány százalékát foglalkoztatják a multik? Hasonlitsd ossze a KKV szektorral.

Na ugye van pár érdekes kérdés :)

Félreértés ne legyen, nem vagyok multi ellenes. Cégkulturát (tudást) is hoztak, amit adaptálni lehet. Ha meg van döntési lehetőség ne a koporsoszeget vállaszuk. Ha van magyar megfelelő ne azt nyomjuk el. Azokat a cégeket meg ne engedjük be aminek a termelési folyamatai szennyezéssel járnak, mert az ittmarad. Akiket pl a németek se engednének be.

Húsról volt szó az eredeti posztban. Akkor nézzünk a baromfi és sertés számokat 35 évre visszamenőleg. Vagy mondjuk milyen kavarás volt a tej körül az unios csatlakozás elött. Ezekből a magyar cégek/piac mind rosszul jött ki és mseterséges modón. Mik a valódi okai annak, hogy ahogy írod a tarktort a mi pénzünkböl veszik?

Elöször adni kell, hogy kapjunk. Javulni csak akkor tud ha van igény. Ilyen logika miatt viszont a megtermelt érték nagyrész évente távozik az országból. Ezt értettem koporsoszognek. Amíg így van csak tovább romlik a helyzet.

(#47) szili.tamas1 válasza Vakegérke (#45) üzenetére


szili.tamas1
senior tag

En amit szerettem volna, elmondtam, a husbol indult ki az egesz, aztan szepen folytatolagosan jott a mezogazdasag, mar ott van benne egy tekeres hogy itt mindig rafogjak valamire, epp mitol draga ez vagy az, ugy latszik kulfoldon konstans az idojaras, mert minden megterem annyibol hogy meg szallitassal egyutt is olcsobban tudjak kinalni mint a hazait.
A legnagyobb logikai bukfenc meg a multik demonizalasa, amikor a dolgozo retegnel 10 emberbol het multitol kapja a megelheteset, a maradek harom meg az allam - magyar tulajdonu cegek kozott oszlik el, a kilapatolt profitot gyakorlatilag nem tartom vitakepesnek mert baromsag ugy ahogy van, nem maltai szeretetszolgalat egyik ceg sem.
Nem mellesleg a hazankban megtalalhato kereskedelmi lancok sajatmarkas termekeit eleg nagy szazalekban Magyarorszagon gyartjak. A Sparos szeletelt kenyeret, a teszkos gyumolcsjoghurtot, meg a pennys kolat mind magyar kezek allitjak elo Magyarorszagon talalhato cegeknel. Tenyleg rossz nekunk hogy bepofatlankodtak ide, felbontva az afesz-marinenivegyesboltja-mecsekfuszert szentharomsagot.
#46: a kkv szektorban is annyi "multi" van mint egen a csillag. Koztuk az a ceg is multi ahol en dolgozom. Pedig mi csak 150en vagyunk. Fogalomzavart velek felfedezni.

[ Szerkesztve ]

Nem a méret a lényeg, hanem hogy jó nagy legyen.

(#48) RexMaximus válasza bambano (#42) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Igyekszem adatok alapján dönteni. Eddigiek alapján ezekben a kérdésekben véleményünk eltér. Egyes válaszaidban tudtál olyan példákat említeni ami megerősíti az álláspontodat. De egy-egy kiragadott példából meg nem lehet az egészre következtetést levonni.

Azt azért enged meg, hogy megjegyezzem,mert egy picit zavar. Tudjuk több területet szándékosan hátrányos helyzetbe hoztak, ami által bekövetkezett ürt véletlen modón más (külföldi) szervezet pont be tudta tölteni. Itt csak az Audival érveltél. Tovább olyan cégeket is beengednek akiknek a termelése a környezetünkre nézve káros, és ezt ittmarad. Vannak akik ilyeneket nem engednek be.

Triviális dolgokat meg igyekszem nem lebontani mert akkor napestig itt üllünk. Triviális mint ha valóban jó döntést hoznak akkor nyilván támogatom. Ami meg szerintem hibás azokat szintén leírtam.

Audinál is tudok meg mas cégnél akiket nem baj, hogy beengedtek. Legvégső esetben ad megbízást hazai cégnek. Mert Ők okosabban döntenek ezekben a kérdésekben. Lehetett volna kérés, hogy ok idejöttök, kaptok kedvezményt, hazai beszálítóknak adjatok cserébe megrendelést. Saját piacaikat meg velünk ellenben védik.

Multiknál dolgozó magyar döntéshozok se a magyar beszálított választják ha több, a feltételeknek megfelelő választási lehetőség van. Nem fura?

Ha náluk ezek a protokolok működnek akkor miért történik itt sokszor az ellentéte?

-----
A optimalizációs nyereség részben valami rosszul ment át. Igyekszem picit jobban összefoglalni:

Egy nagyobb magyar válalkozásnak nincsenek olyan lehetőségei mint egy multinak. El se éri azt a világot amiben a multi mozog. Mindezt kiterjedt, megfelelő szürkeállománnyal megtámogatott szervezetének köszönhetően. Élnek is vele, végtelenségig optimalizálják papiron a cég eredményét.

Szerintem ekkora mozgástere nincs egy azonos területen müködő, magyar piacból megélő, magyar cégnek.

Ha ez a cég ugyanazon a hazai piacon, hasonló müködéssel, hasonló eredményt ér el (optimalizáció elött), akkor a fentieket figyelembe véve magasabb lesz az eredménye is. Mert kevesebb mozgástere van. Ha magasabb az eredménye (adózás elötti) akkor nyilván több adót is fog fizetni.

Ezt probáltam levezetni, remélem most érthető volt. Most hagyjuk figyelmen kívűl az idióta modón okoskodókat. Mellesleg ott ha kiderül a vásárlók megbüntethetik - nem vesznek tőle és kész. (tudatos fogyasztó ugye)
-----

Nekem az az érzésem, mintha küzdeni akarnál velem - Pl társadalmi felelőségvállalás rész. Ha nem is ismersz tuti találsz a neten magyart. De említek egy értelmes példát ami valóban azzal foglalkozik ami fontos - Kürt RT. és az oktatás. Valódi, hosszútávu értékteremtés ami a haza jövőjét is pozitivan befojásolná.

Szerintem ha több tőke lenne itt akkor többet is adnának vissza olyan projektekbe mint a fenti. Olyanokba ami visszaad a közzöségnek.

Szerinted hany külföldi fog ehhez hasonló volumentü projektet finanszirozni? Nyilván saját hazájában tenné inkább. Ez nem image jellegü :)

Közzöség számára nulla lenne ha hazai tulajdonos birtokolja a céget?
Már a fentiek miatt sem nulla (támogatott projektek).
Ha osztalékként kiszedi itthon, akkor haza adózik utána (pl. szerintem az alaptalanul támadott Gattyán).
Többségük egy jelentős részét itthon költené el. (ergo itthon marad a körforgásban, nem távozna külföldre mint küldöldiek esetén)

Amit itthon költ el azt hazai szolgáltatóknál teszi, akik hazai munkaerőt foglalkoztatnak. Vagyonosabbak nem is keveset költenek, hanem sokat. Kiszolgáló személyzetet foglalkoztatnak, kiegészitő szolgáltatásokat igényelnek ami plusz munkát ad.

Figyelmen kívűl hagytad a körforgást. Ha külfödre megy ez a tőke akkor ez az összeg se itt kerül elköltésre.

Mi az épkézláb bizonyiték? Ahhoz elösször meg kéne történie ugye, hogy bizonyitani lehessen :). Megint az irigyelt országokra mutatnék. Elég jól müködnek ezzel a modellel. De miért ne lenne itthon? Itt van a cége, feladatai nagy része ide kötik, vállalható bevétele van és hasznos tagja a közzöségnek. Inkább az a kérdés miért ne lenne itt akkor?

Azért tippelhetsz az inkább nem forgatókönyvre mert ilyeneket mutatnak itthon. Ja csak azoknak rejtegetik a vagyonukat mert nem tiszta a forrása. És itthon csak a rossz folyik mindenhonnan. Sikeres vállalkozók, cégekről gyakorlatilag nem is hallasz. Nem azért mert nincsneke, hanem azért mert itthon ez szinte bün. Nem elismerik a teljesítményt hanem keresik a hibát.

Pont a napokban láttam egy kis beszélgetést Czeizel Endrével. Téma a genetika és a siker közötti összefüggés volt. Megerősítette Ő is ezt. Arra az eredményre jutott, ha itthon sikeres valaki azt el kell pusztitani inkább. Bár nyugi van remény. Szerinte ennek nem genetikai okai vannak :)

Persze lehet ezek után is totál máskép értlemezzük a dolgokat. Zárásként még pár adatot javaslok a figyelmedbe:

Munkahelyek hány százalékát adják a multik? Évente a megtermelt érték hány százalékát viszik ki innen?

Szumma-szummárum, ha van értelme szivesen forditok időt eszmecserére. Csak ne fordulján át személyeskedő a forum tartalmának nagy részét kitevő offolásba.

(#49) RexMaximus válasza szili.tamas1 (#47) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

A kkv nem multi. A kkv, kkv.

Kérlek nézz utána, hogy a multik a munkaerőpiac hány százalékát foglalkoztatják, mert hibás adatokra hivatkozol.

A kilapátolt profittal kapcsolatos gondolataimat összefoglaltam a #48-ban, hogy miért is probléma.

(#50) RexMaximus válasza bambano (#42) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Találtam egy jó videót ami kitér a Kürt Rt. említett küldetéséről. Ajánlom mindenki figyelmébe.:

[link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.