Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) eM'82


eM'82
addikt

Szia,

Mindenféle csípős megjegyzés nélkül: miért nem használod a hibernálás funkciót a számítógépen ?
Így kb. 20-21mp alatt (bekapcstól számítva) feláll a rendszer, Worddel, Photoshoppal, Firefox-szal stb...

Anno én is sokat buzeráltam a gépet, hogy minél gyorsabban töltődjön be... (Bootvis, meg msconfig / ill. services.msc buherálása...) de fölösleges volt.

eM

(#2) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Ez csak Ubuntunál működik?
Nem nagyon értek hozzá, azért kérdezem.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#3) frescho


frescho
addikt

Nem rossz. :C

Ne feledd el az ismetlodo filerendszer ellenorzest. Nagyobb particion hosszu-hosszu percekig feltarthatja a bootolast. tune2fs segitsegevel lehet beallitani, hogy hany mount ( -c ) illetve ido elteltevel legyen check.

https://frescho.hu

(#4) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Jóóó írás. :DD :C Jókis hack. S ez még csak a kezdet. Lesz még fokozva a dolog?

Rémlik, hogy ígértem hasonlót fedorán... :B

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5) dchard


dchard
veterán

Én például egy mindenre kiterjedő HDD - filerendszer tune-t olvasnék szívesen.

Ubuntu 8.04 LTS + 120GB pata Samu + Ext3 = a gigabites hálón FTP-zni pokol: 4-14MB/s között húz, miközben a vinyó ledje vörösen izzik. Nem lenne ezzel gond, ha amúgy nem tudnék róla windows alatt 40-50 MB/s-mal olvasni. Mit kéne átállítanom?

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#6) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

:R

Bár én az ilyen "minélgyorsabbaninduljonelagép" dolgokárt nem vagyok megveszve, mert ált. naponta egyszer kapcsolom be, egyszer meg ki a masinát.
Hát igen, ez nem windóz hogy újra kelljen indítgatni :D :D

Mindenesetre valszeg kipróbálom hogy ilyet is csináljak egyszer + a windózmániás barátnőm orra alá dörgölni :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) negyedes


negyedes
addikt

Koszi az irast. :R Megcsinalom en is :D .

En ezt csinaltam vegig a sysv segitsegevel. Itt is gyorsulast ertem el. Bar csak kb 10-15 ms lett, viszont mentesiti a rendszert sok mindentol.

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#8) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nah, mindenkinek egyszerre válaszolok.

eM'82: Céges gépen láttam hibernálást (igaz, Windows alatt), de nem győzött meg. Ezenkívül elég sokszor tesztelek dolgokat, ahol egy valódi rebootkor látom a hatást, nem pedig hibernálásból ébresztéskor.

CYBERIA: mint írtam, Debian alatt egészen biztosan műxik, de ha a readahead csomag elérhető az általad használt disztribúcióban, akkor biztosan menni fog (ha jól emléxem, az Intel hackerei Fedorát is használtak).

frescho: ahhoz nem nyúlok, ha eljön az ideje, hadd menjen.

Vladi: tervben van a fokozás, de ahhoz már komolyabb mértékben bele kell mászni a rendszer lelkivilágába, az nem 1-2-3 hetes kutatás.

negyedes: lehet kombinálni ezeket :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#9) taichi_panda válasza dchard (#5) üzenetére


taichi_panda
csendes tag

A halo lassusagat sokminden okozhatja.

Direkt link a ket gep koze es megnezni hogy akkor is lassu e?
Ha ebben az esetben gyorsabb akkor valahol a halozaton kell keresni a problemat, pl ha terhelt a halozat akkor ez siman elofordul.

A masik kerdes hogy milyen halokartyad van, ez is lehet szuk keresztmetszet.
Mert mindenfele alaplapra integralt csak hogy legyen gigabites halokaritol ne vard hogy hozza a gigabit halok gyakorlati maximumat.

The yesterday is a history, the tommorow is a mistery, but today is a gift.

(#10) taichi_panda válasza dchard (#5) üzenetére


taichi_panda
csendes tag

bocs ketszer ment

[ Szerkesztve ]

The yesterday is a history, the tommorow is a mistery, but today is a gift.

(#11) MBazsee


MBazsee
tag

Ezzel a programmal is egész szépen lehet buherálni a rendszerindítást, bár korántsem olyan hatékonysággal, mint amit az író leírt: [link]

Köszönöm az írást, ki fogom próbálni, igaz én bátrabb leszek, és 380 Mb RAM-mal indulok neki :) na meg Gnome-mal.

Egy kérdés: ezt a külön partíciós dolgot hogy érted? Nekem külön van a /home, akkor erre is létre kell hozni ezt a /readhead mappát? Én úgy gondolom, hogy igen.

[ Szerkesztve ]

(#12) sh4d0w válasza MBazsee (#11) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A .readahead könyvtár mindenképpen a saját home-odba kerül (mkdir ~/.readahead
). Ha a szeparált /home partíciódról is szeretnél előreolvastatni, akkor újra végig kell játszani a lépéseket egy másik állományba, pl. gnome.home a gnome.root helyett. Ezeknek a fájloknak a nevei nem kötöttek, szabadon válaszhatóak.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#13) MBazsee válasza sh4d0w (#12) üzenetére


MBazsee
tag

Oké, már értem, köszi a választ! :)

Hétvégén lesz mivel játszadoznom szülinap és Valentin nap alkalmából. :D

(#14) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Egy dolog a gyors rendszerindulás (nem hibernálás), de vannak már olyan oprendszerek amik a RAM memóriában tárolodnak a hozzá készített program csomagokkal. Igaz tovább tart valóságban a rendszer felállás, de egy programot ha indítunk összehasonlíthatatlanúl gyorsabban rendelkezére áll, így ua az eredményt érjük el időben.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#15) body007


body007
addikt

Tetszik a dolog, kiproszalom :) A fel eves Ubim ma mar nem kapkodja el magat, rem ez kicsit magahoz teriti :DD

Kis OFF de most jutott eszembe: Azt meg lehet oldani, h az egesz rendszert atpakoljam 1 masik vinyora? Azert kerdem mert lassan elfogyik a hely a neki adott particiorol de nincs nagy kedvem mindent ujra osszehegeszteni :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#16) DraXoN válasza body007 (#15) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

A particiót átlehet méretezni :)

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#17) body007 válasza DraXoN (#16) üzenetére


body007
addikt

Az rendben, csak akkor szegeny winxp-mnek nem marad lassan semmi :DD

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#18) MBazsee válasza body007 (#17) üzenetére


MBazsee
tag

Nem baj! Hulljon a férgese! :DDD

A letöltőgépemen egy külön partíción van az xp, azon, amelyikre a cuccokat töltöm, de szerintem hamarosan kell a helye. ;]

[ Szerkesztve ]

(#19) atkamano


atkamano
csendes tag

Ez mókás, de azért dícséretes, hogy valaki foglalkozik ilyesmivel, talán kicsit közelebb kerül a linux alapú oprendszerekhez.
Én az ilyen dolgokat teljesen fölöslegesnek tartom, elsősorban azért, mert nem szoktam újraindítani a gépet, max elküldöm aludni, linux alatt nemigazán fontos a reboot, kivéve, ha új kernelt raksz alá, de akkor meg úgyis kezdheted előröl az egész buherálást.
Nálam a süsü enterprise-os vas lassan 3hónapja nem volt kikapcsolva.
Egyébként jó lett a cikk, egyetlen apró dolog bántotta csak a szemem:
a Ctrl+Alt+F1(vagy F2, F3, F4, F5) nem karakteres felületre vált, hanem futási szintet vált, attól függően lesz konzol vagy GUI, hogy melyik futási szintre van engedélyezve a grfikus felület (alapjáraton runlevel 5).
További jó kisérletezést! :R

A memóriám már nem a régi. És ráadásul még a memóriám sem a régi.

(#20) dabadab válasza body007 (#15) üzenetére


dabadab
titán

"Azt meg lehet oldani, h az egesz rendszert atpakoljam 1 masik vinyora?"

Igen.
Gep kikapcs, berakod a regi meg az uj HDD-t is, bebootolsz Live CD-rol, uj HDD-n megcsinalod a particiot es a regit egy "cp -a" paranccsal egyszeruen atmasolod oda. Az uj HDD-re raksz GRUB-ot (erre biztos van vmi egyszeru megoldas Ubi alatt), reboot, keszen vagy :)

DRM is theft

(#21) dabadab válasza atkamano (#19) üzenetére


dabadab
titán

"a Ctrl+Alt+F1(vagy F2, F3, F4, F5) nem karakteres felületre vált, hanem futási szintet vált"

:F ???
Dehogy. Ezek virtual terminalok kozott valtogatnak, semmi kozuk a runlevelhez (egyebkent meg az Ubi default runlevelje amugy is 2, nem 5).

DRM is theft

(#22) dabadab


dabadab
titán

Egyebkent a bootolast megdobja az is, ha az ember parhuzamositja a folyamatokat (itt azert el kell mondani, hogy ez kiserleti dolog, elvileg bootolhatatlanna is teheti a rendszert - nalam viszont semmi gond nem volt vele).

Ehhez eloszor fel kell rakni az insserv csomagot, aztan az /etc/default/rcS file vegere kell egy sor:

CONCURRENCY=shell

Ennyi :)

Ja, meg ha mar rendszert gyorsit az ember, akkor erdemes eltoprengeni a noatime opcion is: ugyanis defaultban minden olvasas is irassal jar, ugyanis linuxos filerendszereken minden file-nak harom datuma van:
ctime - ekkor keszult
mtime - ekkor modosult utoljra*
atime - utolso hozzaferes datuma, itt a modositas (iras) es az olvasas is szamit

Ha nincs szukseg az atime-ra (nem szokott lenni), akkor meg lehet sporolni egy csomo HDD irast azzal, hogy az atime naplozasat letiltja az ember az /etc/fstab-ban:
/dev/hda1 / ext3 defaults,noatime,errors=remount-ro 0 1

*: Az mtime erdekes tulajdonsaga, hogy a ctime-nal regebbi idopontot is mutathat: pl. ha letolt az ember egy file-t, akkor az mtime-kent megkapja azt az idopontot, amikor az ftp/http szerver szerint azt a file-t utoljara modositottak, a ctime viszont a letoltes idopontja lesz.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) sh4d0w válasza dabadab (#22) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Igen, ez is segíthet, de akkor ajánlják a használatát, ha legalább kétmagos CPU-d, vagy legalább két CPU-s rendszered van.

https://www.coreinfinity.tech

(#24) dabadab válasza sh4d0w (#23) üzenetére


dabadab
titán

Ezt nem tudom, hogy ki mondta, de nem igaz, ugyanis a bootolas tipikusan nem CPU-bound dolog, hanem a legtobb lassu processz IO-ra vagy halozatra var, igy azokat lehet parhuzamositani egy magnal is (es tenyleg, a Pentium M-es laptopomon is gyorsult a boot).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#25) sh4d0w válasza dabadab (#24) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ezexerint akkor elég sokfelé téves az információ, én eddig pont ezért nem kapcsoltam ezt be, mert mindenhol ezt írták. Otthon kiprósza.

https://www.coreinfinity.tech

(#26) Obi-1 válasza dabadab (#22) üzenetére


Obi-1
őstag

A folyamat párhuzamosítást én is beállítottam, de nem tapasztaltam változást az X2-es Athlonnal.

A noatime-ot nem próbáltam ki, mert nem hittem benne, hogy ez számítana.

Van még a boot profile készítés:
(1)GRUB-ba belépés rendszer indításkor
(2) E gomb megnyomása (edit)
(3) Első sor kiválasztása, e gomb megint.
(4) Írjuk be, hogy profile, majd enter
(5) B gomb megnyomása (boot)
(6) Itt egy hosszú boot futás következik.
(7) Következő indításkor már gyorsabb lesz.

Pontosabban itt

Only a Sith deals in absolutes.

(#27) Lenry válasza Obi-1 (#26) üzenetére


Lenry
félisten

ugyanez le van írva a cikkben is:

Vegyük használatba a readaheadet, azaz a számítógép indításakor a GRUB-ban álljunk rá arra a sorra, ahol az indítani kívánt kernelünk van, és adjuk hozzá a kernel indítási paramétereihez a profile kulcsszót

ez pont ugyanaz :U

más: ki akartam ezt próbálni, de nekem elakadt ott, hogy sudo readahead-watch -o ~/.readahead/gnome.root /
írtad, hogy ezután nekiáll darálni a vinyó akár több percig is... nálam ez nagyjából 1 egész másodpercet jelentett, és vissza is kaptam a promptot

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#28) Obi-1 válasza Lenry (#27) üzenetére


Obi-1
őstag

Bocs, figyelmetlenül olvastam, terjedelemben nagyobb rész szólt az alkalmazások optimalizálásáról.

Only a Sith deals in absolutes.

(#29) sh4d0w válasza Lenry (#27) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem folytasd, rebootkor úgyis kiderül, segített-e a dolog, vagy sem.

https://www.coreinfinity.tech

(#30) Inv1sus


Inv1sus
addikt

Bazze, hogy egyeseknek milyen fontos, hogy gyorsan bootoljon a rendszer... :F

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#31) Major Major


Major Major
őstag

Profile-ra az Obi-1 által leírt módszer a nyerő, mert elég egyszer lefuttatni. Ha meg beírjuk a grubba, akkor minden indításkor lassítani fog.

Inv1sus: Bazze, hogy egyeseknek milyen fontos beletrollkodni mindenféle témába.

[ Szerkesztve ]

(#32) body007 válasza Obi-1 (#26) üzenetére


body007
addikt

Hova kell irni, h profile? A sor elejere, vegere, ujsorba? Nem szeretnem szet cseszni a grubom :)

mod.:
Itt azt irja a sor vegere: (4) Move to the end of the line, then add the word profile. Press enter. Nekem ugy valami hibat irt ki. Vagy nem kell szokoz a sor es a profile szo koze?

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#33) body007 válasza body007 (#32) üzenetére


body007
addikt

A 2. sor moge irva minden szep es jo lett :DD

Megcsinaltam az osszes hacket amit irtatok, mostmar villamgyors ez a kis masina :R

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#34) Protezis válasza Lenry (#27) üzenetére


Protezis
őstag

A / eseten nekem is ezt csinalta, de a ~-nal mar tenyleg elkezdett zorogni.

(#35) frescho válasza dabadab (#20) üzenetére


frescho
addikt

Csak igy nem viszi at a swap-ot, boot-ot es mas aprosagokat.

Tehat eloszor az uj lemezt fel kell particionalni es meg kell formazni, majd szepen felmountolni. Ha minden megvan, akkor grub.conf, device.map (mindketto /boot/grub) ellenorzes, majd grub-install device (rakhatod a particioba is, nem kell a bootsectorba es betoltheted a win bootmanagerevel.)

Egyszerubb, ha lerangatod single user-be (esetleg live CD) es johet a raw masolas. Igy a Windows es minden mas OSX, Solaris... is atkoltozik

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

Ha controllert valtasz (ma koltoztettem RH-et ket gep kozott) lehet, hogy nem indul el, mert az initramfs nem tartalmazza a megfelelo modult. Ilyenkor ismet jol jon egy live cd:

- boot
- felmountoljuk egy konyvtarba a teljes strukturat (redhat rescue modban magatol megteszi: /mnt/sysimage)
- chroot /mnt/sysimage
- /boot/grub/device.map megnezzuk, hogy jo helyre mutat -e (sda, hda, cciss...)
- /boot/grub/grub.conf ellenorizzuk, hogy ROOT= jo helyre mutat-e (LABEL, GUID ilyenkor egyszerusiti az eletunket)
- grub-install device (stanal tipikusan /dev/sda)
- /etc/modules.conf adjuk meg az eszkozunket alias scsi_hostadapter cciss
- initramfs rebuild: mkinitrd -v -f /boot/initrd-2.6.9-XXXX.img 2.6.9-XXXX (Az elso XXX a grub-bol kiderul. A masodik a /lib/modules-ben levo hozza tartozo konyvtar.)
- unmount
- reboot

https://frescho.hu

(#36) TheDragon007


TheDragon007
senior tag

Nekem gyorsan indul az ubi, legalábbis a töltöttpulyka vistához képest, eszembe sem jutott h még gyorsítani is lehetne kicsit, kösz a tippet. Mindenestre én is a hibernálást szoktam használni az ilyen "hack" helyett, csak azért is mert nem vagyok biztos magamban - az újratelepítések elveszik az életkedvem :)

Számunkra egyértelmű, hogy a világon a magyar nők a legszebbek, de lássuk be, ezt minden nemzet így gondolja, de csak mi tudjuk, hogy nekünk van igazunk. -by Bocha

(#37) cellpeti


cellpeti
veterán

Nem szar a cucc! Majd mikor a Windows bootol 5mp alatt :DD :DD

Tigris, tigris, csóvafény...

(#38) Benoe77


Benoe77
őstag

Ez a trükk használ valamit ssd meghajtók esetén is?

(#39) sh4d0w válasza Benoe77 (#38) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs SSD-m, sem olyan ismerősöm, akinek van; mindenesetre az intel kernelhackerei 2mp különbséget mértek SSD és HDD között előbbi javára.

https://www.coreinfinity.tech

(#40) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

42 mp nem rossz! :R

(#41) sh4d0w válasza WonderCSabo (#40) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egy tesztelés során előbb 66-ig jutottam, de aztán kollégám felhívta a figyelmemet, hogyha így csinálom, ahogy le van írva, még gyorsabb lehet.

https://www.coreinfinity.tech

(#42) totyax


totyax
aktív tag

Szerintem nem azzal kéne foglalkozni hogy milyen gyorsan indul az ubuntu, hanem hogy elinduljon egyáltalán :) Addig ugyanis, amíg egyszerű elindulásba belehal, nem igazán lehet komolyan venni. Ilyen vicc kategóriájú "oprendszer" nekem csak mellékesen van feltéve, hogy legyen min szörnyülködni. Lássuk pl. milyen esetekben nem indult el ez az szatali "oprendszer":

1. Install után nem egy esetben. Busybox nevű okosság ad promtot és csodálkozik a pingvin.
2. Videókártya csere után nem tér magához
3. Saját maga által felrakott "frissítések" után.

Azért csak kitartás... :)

(#43) Vladi válasza totyax (#42) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam meg fél tucat gépen ment gond nélkül. Igaz nem az uborka. ;] Úgyhogy: pech.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#44) totyax válasza Vladi (#43) üzenetére


totyax
aktív tag

Intel chipsetes alaplap intel procival nem kéne megakassza. Azért elképzelek egy kedves nagymamát, akik irqpoll-t illeszt be a menu.lst-be, csak azért mert nem indul a dicső linux. Igazad lehet, tényleg valami normálisabb disztribet kéne nézegetni, te mit ajánlassz?

(#45) sh4d0w válasza totyax (#44) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Valsz Nálad a hardver lesz a bűnös, esetleg bétát próbáltál. Kollégámnál Asrock alaplapon E2180-nal rövidebb ideig tart az Ubuntu bootja, mint a BIOS POST-ja...

https://www.coreinfinity.tech

(#46) totyax válasza sh4d0w (#45) üzenetére


totyax
aktív tag

Egyértelmű hogy az ubuntu a bűnös, nem volt az béta hanem LTS.

(#47) sh4d0w válasza totyax (#46) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Melyik LTS?

https://www.coreinfinity.tech

(#48) totyax válasza sh4d0w (#47) üzenetére


totyax
aktív tag

8.04.1

(#49) dchard válasza taichi_panda (#9) üzenetére


dchard
veterán

Nem hálózati hiba ez tuti. Intel pro gigabit karik mindkét oldalon köztük egy linksys wirespeed gigabit switch és üres a hálózat. Hálózati tesztnél (ftp-zés ramdrive-ből ramdrive-ba) 980 és 970Mbit/s-ra jön ki a másolási sebesség átlagban.

Valahol a vinyó, fájlrendszer etc. helyen lehet a gond.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#50) sh4d0w válasza totyax (#48) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Most jut eszembe, hogy a 8.10-ben javítottak az ICH-kkal való kompatibilitáson, esetleg azt próbáld meg.

https://www.coreinfinity.tech

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.