Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Parker Ezredes


Parker Ezredes
csendes tag

Na, ha ezt valaki végigolvasta akkor vagy HDD fetisiszta, vagy azt mondja amit én, hogy ahoj poplacsek, meghalt a HDD, éljen a SSD (solid state disk) Vagyis ennél árnyaltabban nézve kiderült amit eddig is tudtunk, a merevlemeaz nem szeret mozogni működés közben. Ami marketing hókuszpókuszok ide-vagy oda, igazából stabil, nem hordozható rendszerekben indokolja felhasználását. A mobil eszközökbe eddig is csak azért rakták mert nem volt jobb, most viszont már itt a flash disk, és ha olcsóbb lesz, akkor mindenki boldog lesz. Azért a RAID-et én nem intézném el ennyivel, már egy kétdiszkes tükörpartíció is nagyon megnyugtató érzés egy asztali gépben, nem kell a tresholdokat skubizni, ha kidől a diszk, zsupsz be egy másik, és robog tovább a szekér.
A fentiek ellenére a cikk alapos és korrekt, szép munka.

(#2) tbs válasza Parker Ezredes (#1) üzenetére


tbs
addikt

Nem is beszélve arról, hogy ez a megoldás win specifikus... Mennyivel ügyesebb lenne weben posztolt smart datákra visszaszólni, hogy mi a helyzet. Előfizetéses rendszerben... Én örülnék neki, gondolom jó pár ''más rendszer'' üzemeltető is.

(#3) Konflikt


Konflikt
addikt

Alapos cikk, grat. Meg is érdemli a majd' 2 éves magyar fejlesztés:)
1.33 ver után megnézem mivel több a 2.05 (látom már van pro ver is, 7-kért)

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#4) Balu77


Balu77
őstag

Nem rossz, habár én maradok a hdtune-nál (www.hdtune.com), nekem az eddig bevált. Abban van speed teszt és felületellenőrzés is ráadásul...

izé

(#5) TommyGun


TommyGun
őstag

az ingyenes este meg is hesszölöm :)

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#6) bolcsodal


bolcsodal
addikt

Gondolom a program alapvető működése miatt jelzett vírust telepítés során az Avira Antivir (heurisztikus detektálás..)... :U

They drew first blood....

(#7) lúzer válasza Balu77 (#4) üzenetére


lúzer
veterán

Ez ingyenes?

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#8) szumoo válasza lúzer (#7) üzenetére


szumoo
senior tag

Szia.

Igen ingyenes és innen tudod letölteni: [link]
Magam is használója vagyok!

Üdv.: Szumoo

A nyúlon túl?

(#9) msgt.fubar


msgt.fubar
senior tag

Nekem a 2 éves Samsung vinyómra 20%-os kondíciót írt, most akkor dobjam ki?

gottagofast

(#10) KrAt válasza msgt.fubar (#9) üzenetére


KrAt
veterán

Tesóméra is kb annyit írt, meg is pusztult elég hamar.. :U
Amúgy kidobni nem kell, max vigyázz, h a fontos adatok ne azon legyenek..

Amúgy frankó kis progi, használom is, és ha jól tom, akkor PH!-n is jelenvan a fejlesztője :)

mod: nyert, ő az :) [link]

[Szerkesztve]

(#11) metrichye


metrichye
csendes tag

Jó kis cikk, gratula!

Nekem az októberi 320GB-os WD-mre 100%ot ír szerencsére :D De van egy pár éves csodálatos márkájú Excelstor nevű 80 GB-os is a gépemben, erről nem ír adatot, valószínűleg, mert ide-sata átalakítóval kötöttem az alaplapomra. A vinyó első használata óta 5 percenként ''felsikítva nyikorog egyet'', de ezen kívül azóta sem volt vele probléma. Illetve egyszer, amikor külső vinyókeretbe raktam, az nem tetszett neki, nekiállt kattogni :U én gyorsan ki is vettem és vissza a gépbe, de MÉG gond nélkül müxik, ez volt karácsony körül :)) Azért próbálok vigyázni, hogy nagyon fontos adatok ne legyenek rajta :DD

"Könnyű valakit ügyessé nevelni, de nagyon nehéz valakit a saját viselkedésére tanítani."

(#12) próbakocka


próbakocka
senior tag

A cikk jó lett! Ennek kapcsán;

lehetne kérni egy ADATMENTÉS/ARCHIVÁLÁS témájú cikket a közeljövőben ?

/// DS918plus + Chromecast 1/2/Ultra

(#13) Anulu76 válasza Parker Ezredes (#1) üzenetére


Anulu76
csendes tag

2 megjegyzés:
- már a kürtösök is tele vannak flash alapú mentéses melókkal, merthogy a gyártók elfelejtik mondani, hogy az ssd alapú cuccok baromira utálják, ha mindig ugyan abba a sectorba írunk:) :O
- nekem smart hiba miatt 3 db Raptor vinyót cseréltek eddig gariba:) :P merthogy 5év gari van rájuk.

érdemes 1-2 évente túladni a használt vinyódon, és venni egy újat, az a biztosabb.
pár ezer forintot csak megér!

"Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot"

(#14) brazso


brazso
tag

Linux alá tud javasolni valaki S.M.A.R.T. monitor programot?

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#15) DeltaPower


DeltaPower
őstag

2 éves 120G ata samsungom 40%, ami nem csoda, hiszen hetente hurcolászom haza a koleszból :) ami az érdekes, tesóm pár hónapos 250-es ata samsungja 100%, pedig amilyen pofonokat az kapott :))

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#16) ^Boss


^Boss
őstag

maxtor fikazoknak: 2db 4 eves, 160as maxtor a progi szerint 100%-os, eddigi ossz hasznalat 700ora kb mindkettonel. azthiszem ennyi eleg is arrol, hogy szar a maxtor. szar, ha nem hutod. kb ennyi a tortenet.

https://vivid.money/r/istvanBCN - vivid 5 euro bónusz + óriási visszatéritések!

(#17) Jofi81 válasza DeltaPower (#15) üzenetére


Jofi81
őstag

Nekem a majdnem 3 éves Samsungom 100%-os állapotban van, pedig én is gyakram szoktam utaztatni... :)

(#18) A`rpi válasza ^Boss (#16) üzenetére


A`rpi
addikt

''maxtor fikazoknak: 2db 4 eves, 160as maxtor a progi szerint 100%-os, eddigi ossz hasznalat 700ora kb mindkettonel. azthiszem ennyi eleg is arrol, hogy szar a maxtor. szar, ha nem hutod. kb ennyi a tortenet.''


Idézet: Tanulmány a merevlemezek meghibásodásairól[link]

Érdekes, a közhiedelmet több ponton megcáfoló eredményekre jutottak a hőmérsékleti adatok kiértékelésekor is. Eszerint nem igaz, hogy a hőmérséklet növekedésével arányosan nő a hibaarány. Éppenséggel azt tapasztalták, hogy 25 Celsius fok alatt nő meg igazán a hibaarány, 20 foknál már megközelítve a 10 százalékot is. A meghibásodások aránya a 35–45 fokos tartományban volt a legkisebb, és csak efölött kezdett enyhén emelkedni, nem lépve át a 2 százalékot (a szervertermek feltételei miatt a felső határ 51 fok körül volt).

Igaz ezek szerver (ek) ben üzemelnek és lehet hogy nagyobb terhelés alatt (adatforgalom)
használták...

(#19) feka007 válasza szumoo (#8) üzenetére


feka007
nagyúr

Lecsekkolom én is a winyót ;]

(#20) Male válasza ^Boss (#16) üzenetére


Male
nagyúr

2db minta, az komoly statisztikai alap :U

(#21) feka007


feka007
nagyúr

Nekem ezt írja ki [link] Az a felső kettő csak minta sztem, de akkor melyik is mutatja a tényleges állapotát?
Mod: ja, látom, hogy ott a kép szélén 100%-ot ír ki a kondícióra, a vincsi meg 47 fokos, ez lehet, hogy kicsit meleg, de a hw fullos :C

[Szerkesztve]

(#22) Male válasza A`rpi (#18) üzenetére


Male
nagyúr

Igen, viszont vedd figyelmbe a hőmérséklet adatokat is, hogy mit írnak hűtöttnek... 25 fok alatt. Namost megnézem, hogy a lakásban huszonegynéhány fokos szobahőmérséklet esetén a gépben milyen ventivel hűtöd 25 fok alá a vinyót... A másik a felső határ: ''45 fok felett kezdett emelkedni'' Őőőő.... hűtés nélkül hány fokos is egy rosszul szellőző házban a vinyó használat közben? Na ezért kell némi hűtés, mert azzal pontosan az általuk is megjelölt 35-45 fok között tartható kényelmesen.

(#23) pip válasza metrichye (#11) üzenetére


pip
aktív tag

A vinyó első használata óta 5 percenként ''felsikítva nyikorog egyet''


az en vinyom (Hitachi Deskstar 80 GB) alaplapcsere ota ad egy ilyen hangot, de csak bekapcsolaskor, kb egy masodpercig. Ez igy van kb 5 honapja, a regi alaplappal pedig soha nem csinalta. A HD sentinel 100%-ot ir ki, remelem igaza van...

(#24) A`rpi válasza Male (#22) üzenetére


A`rpi
addikt

igazad van :) Pusztán érdekességből linkeltem be...
neked is 2 DB-9CM-es venti hűti 2x160-GB HDD-ket...
[link]

35C° fölé nekem sem nagyon meg terhelve :)

(#25) A`rpi válasza pip (#23) üzenetére


A`rpi
addikt

''A vinyó első használata óta 5 percenként ''felsikítva nyikorog egyet''


haveromnak 1 Hitachi 120-GB HDD van az X-BoX- ban és neki is ''Sikít'' rendszeresen (több mint két éve de idáig semmi gondja nem volt vele):)...

De ez nem jelent semmit pusztán csak 1 tapasztalat...

(#26) feka007 válasza A`rpi (#24) üzenetére


feka007
nagyúr

De akkor nekem a konfigomnál lévő Seagate 320GB miért megy ilyen magas hőmérsékletig? :F Igaz, hogy elviselhetetlen melegben döglök itt a gép előtt, de neked van rajta vmi hűtés, hogy ilyen cool a vincsi? Mert akkor én is veszek rá, úgy is most akarom lehűttetni a gépem, hogy ne legyen már ilyen kazán :)

(#27) c41r0^ válasza A`rpi (#25) üzenetére


c41r0^
őstag

A ''sikítások'' szvsz csapágyhibák...ezek mind mechanikai hibák (ha nem is végzetesek, de szvsz azok lesznek egy idő után)
a program értelemszerűen ezeket a mechanikai eredetű hibákat nem képes kiszűrni, mivel ezt a S.M.A.R.T. nem figyeli (nem is nagyon lehet, amit lehet az csak a felpörgési idő, de azt a vinyó indulásánál -amikor a jelenség tapasztalható- semmi nem tudja letesztelni)

szóval én azért óvatos lennék egy ''indulásnál sikító'' vinyóval

A programot én is használom, csak az a bajom, hogy a PCI-os ITE chipes RAID-et támogató IDE kártyámra kötött két eszköz S.M.A.R.T. infóit nem tudja kiolvasni (EVEREST sem), de emiatt nem a program, hanem a kártya a hibás.

[Szerkesztve]

(#28) Male válasza A`rpi (#24) üzenetére


Male
nagyúr

OK, csak jobb leírni, mielött valaki kitalálja, hogy a hűtés káros, sőt a vinyókat melegíteni kell ;]


Nekem csak egy 8 centis 5V-on az egyik 160-ast és a 200-ast... a többi pedig pont a gépbe beáramló friss levegő útjában van, így nem kellett nekik plusz hűtés.

(#29) ez_meg_emaz


ez_meg_emaz
őstag

Én csak azt nem vágom hogy miért nincs szinte semmien különbség a két vinyom müködési ideje közt? :F
Az egyik egy 3-4 éves Samsung 80gb-os:[link]
A másik egy 8-10 honapos Samsung 160gb-os:[link]

Egyikre: 311napot másikra 316 napot ir. :F Volt közben alaplapcserém is. De nem 1 éve hanem tavaly oktober környékén.(Ha ez számit :B )

(#30) craine12 válasza c41r0^ (#27) üzenetére


craine12
tag

Két Hitachi 160-as vinyó van a gépemben, pontosan 10 percenként mozgat egyet a fejen, az adja azt a jellegzetes hangot. Utána olvastam, teljesen normális jelenségnek tűnik.

No woman. No cry. No kidding.

(#31) atiska007


atiska007
senior tag

hi!

Vki esetleg tud ajánlani olyan progit, amivel winfos pista alatt is tudom ellennőrizni pl. a hőmérsékletet?
Mert xp alatt tökéletesen működött a HHDLife és az everest is, de most pista alatt a sata-s vinyómról egyik alatt sem látok adatokat... :( :(

Még csak sejteni sem sejtem, hogy ez miért lehet bár gyanakszom a pistára, vagy esetleg vmi driver gond lenne??? :F

:R :R

Mittudomain!

(#32) Gh0sT válasza ez_meg_emaz (#29) üzenetére


Gh0sT
addikt

Az én Samsungomat meg 2 naposnak érzékeli, holott megvan már vagy 2 éve. :)

MOD: Érdekes, most meg többnek látja... :F

[Szerkesztve]

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#33) Blizzard.9


Blizzard.9
tag

Letöltöttem a programot de nem fogadott kellemes látvány:
''A lemez felületén található 200 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve. A lemez önteszt során talált 7 hibás szektort.''
hát nem erre számítottam...
pedig eddig csak 225 napot ment. jah és a kondíció 0% ;)
Reméljük sokáig húzza még :O

(#34) atiska007 válasza Blizzard.9 (#33) üzenetére


atiska007
senior tag

tolj neki hdd regenerátort, az helyrerakja!

Mittudomain!

(#35) ez_meg_emaz válasza Gh0sT (#32) üzenetére


ez_meg_emaz
őstag

Azért mert amig szürkével irja addig nem hiteles az adat mert frissiti/ujrateszteli. Amikor félkövér feketével irja ki akkor elvileg már valosat mutat.
Nyomta ujrtesztelést is. Azután is 311 és 316 napot irt.
Vki megtudja mondani miért? :F

(#36) c41r0^ válasza craine12 (#30) üzenetére


c41r0^
őstag

akkor ez normális jelenség lehet, amit ráadásul Acoustic Management-tel valszleg halkítani is tudsz (vinyó diagnosztikai tooljában), mert csak egy seek-hang...ha u. ebből a típusból mind szintén ezt műveli, mert ilyen a mechanikája, akkor OK, de ha nem gyárilag ilyen, akkor gond lehet

[Szerkesztve]

(#37) craine12 válasza c41r0^ (#36) üzenetére


craine12
tag

Hát, csak bízni tudok benne, hogy normális, mert már kölyök koruk óta ezt csinálják.

Megnéztem én is a progival őket, az egyik Hitachi sajnos nálam is 13 áthelyezett szektorral 79%-os (szigorral lemegy 28-ra), a másik pedig 100. Egy-egy particiójuk szoftveres RAID0-ban van, úgyhogy jó lenne, ha nem halálozna el a beteg (meg a másik sem :D). Amúgy kipróbáltam az Accoustic Management-et is, de nem hallottam, hogy a három vinyó közül bármelyik is halkabb lett volna (mind támogatja), pedig füleltem rendesen. Másnak működik rendesen?

No woman. No cry. No kidding.

(#38) kneedeep


kneedeep
tag

Az mit jelent, illetve hogy lehetséges, hogy...

18:27-kor jelez a HD Sentinel, hogy gáz van az egyik vinyómmal. [link]

18:30-kor készítek egy újratesztelést, és azóta hibátlannak mondja. [link]

Most 20:01-van, ha valaki nem tudná..:) :C

(#39) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Nemsokára felrakom én is, és megnézem mit ír. Sokat nem fogok a véleményére adni (mint a bios hőmérsékleti értékek, szoftveres feszmérés stb...), de kipróbálom.
Mivel én elég sok időt töltöttem a PH-n a ''tápos'' topicokban. Így már eléggé belémrögzült az aranyigazság: ''szoftveres mérés nem mérés'' :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#40) pip válasza c41r0^ (#27) üzenetére


pip
aktív tag

Kezdetben en is nagyon megijedtem, de, most mar teljesen normalisnak tunik hogy indulaskor felsikit a vinyo. Az erdekes az egeszben az, hogy egeszen pontosan tudom, mikor kezdte el a sikitast. Karacsonykor elszallt az alaplapom, addig soha sikitani nem hallottam. Az uj alaplapban mar az elso inditaskor megjelent a sikitas, es azota is minden inditaskor (es soha maskor nem) sikit. Szoval lehet hogy mechanikai hiba, de akkor hogyan magyarazod az osszefuggest az alaplapcserevel???

(#41) Mikiller


Mikiller
aktív tag

Hi!
Megnéztem én is ezt a prgit és furcsa dolgot tapasztaltam.
Van 2db 3-4 éves(160 és 120Gb) Maxtor winyó a gépben és most lett berakva egy Seagete Barracuda 320Gb-os. Bekapcsoláskor a 2 régi winyó a szobahőmérsékletet adja ezzel a HD Sentinellel, de az új egyből 32 fok, és hamar felmegy 44-re és csak netezek.
Terhelve 51 fok, míg a régiek csak 28-32. Direkt azért vettem másfajtát, hogy megnézzem
tényleg olyan melegek-e a Maxtor winyók, erre a Seagate sokkal rosszabb. Igaz már megvette a Maxtort a Seagate, de nem értem miért ennyire meleg a winyó :F
Vagy hibásan méri a progi?

(#42) falsetrue


falsetrue
tag

a legfontosabb a mai vinyóknál a hűtés.. Csak 3 év garanciával szabad vinyót venni, és méteres hűtőt elé rakni (nálam rack kizárva)

Ha túléli az első 3-4 hónapot, akkor lazán vinni szokta a köv 4-5 évet
nálam a vinyók kint vannak a földön 1-1 könyvön, méretes ventillátorokkal

bocs ha off voltam :)

(#43) Mikiller


Mikiller
aktív tag

Az előbb kimaradt, hogy nálam nem ír ki semmit a becsült hátralévő idő/élettertamnál. :( :W
Egy régebbi verzió kiírta pedig.

(#44) Misi 007


Misi 007
Közösségépítő

Jó a cikk és a progi is én már régebb óta ismerem mondjuk de azért jóvolt olvasni róla. :R
Szerencsére a nemtúl idős 500-as WD-mel sincsennek még gondok ottvan a 100% :))

(#45) siriq


siriq
őstag

Kivancsi vagyok hogy az en maxtoraimra mit fog irni. 24/7 ben mennek mar jo par eve:D

Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

(#46) gorlin


gorlin
őstag

Vettem egy Hitaci 160gigás winchestert .Ez a hd sentinel azt mondja hogy 217 napja működik.A probléma csak az hogy 2006 DECEMBER matrica van a hdd-n.Tehát még ha használták volna a boltban éjjel nappal ahol vettem akkor sem jönne ki a hét hónap :F
Mi lehet a baj?

(#47) azbest


azbest
félisten

Seagate 80GB 7200.7 -es winyóm épp ma lépte át a 16000 üzemórát :)
Tökéletesen megy, szektorhiba és áthelyezés nélkül :R 100%
Kíváncsi leszek mit szól a progi a seek error rate /raw read error rate / hardware ecc recovered mezőkhöz, ezek ugyanis folyamatosan haladnak és átdordulnak időnként újra 0ára .. seagate sajátosság.
A régi Quantum 6.4 ex is tökéletes állapotban van (több mint 8 éves), az még nincs 10ezer órás, mert nem ment egész nap. Azt hiszem az a titka hogy hideg helyről bevíve nem teszem rögtön gépbe (páralecsapódás), nem focizok a géppel, hanem úgy bánok vele mint a hímestojással :)

[Szerkesztve]

(#48) Vamp


Vamp
senior tag

Vinyók...


Kezdjük a legelsővel. 40 gigás Seagate Quantum, lassan 7 éves lesz, tökéletesen üzemel, bár van rajta 30 badsector. Csöppet kerreg is, mégis mit várjak? Jó kis vinyó, jó nehéz.
A másik, 80 gigás Maxtor, egy gyöngyszem. 32 fokokat írogat ki, megfogva sem melegebb. Olyan 3 éves lehet, teljesen halk, 100%-os.
A harmadik versenyző egy 160 gigás Samsung, k*rvameleg, közepesen hangos, kapott hűtést is, ellenben iszonyatosan gyors.

(#49) Dr. Romano válasza Vamp (#48) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Hali!

''40 gigás Seagate Quantum''
Mind a két márka megbízható és a kedvenceim, de a Quantum hdd az önálló márka volt, amit megvett a Maxtor.

Nekem is van egy 160-as Samsungom és tényleg eléggé melegszik a cucc, de ahogy írtad villámgyors! :)

[Szerkesztve]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#50) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Na feltettem én is ezt a progit és a lassan 4 éves 40GB-os Seagate vinyómra és a használtan vett kb. 2 éves 160-as Samsungomra 100%-ot ír. :)
Azonban a ''működési idő'' rész a Samsung esetében meg van hülyülve. 10 perce még 3 órát mondott, most meg 17 napot. :F

Szép a két hdd-nél a 100% kondíció, de ez túl szép volna.... :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#51) hdsentinel


hdsentinel
őstag

Hello !

Ezúton szeretnék köszönetet mondani valamennyi eddigi és leendő felhasználónak! :R
Köszönöm a sok riportot, levelet, ötletet, melyek a program fejlődését segítették.
A továbbiakban is számítok hasonló észrevételekre, kérdésekre, felvetésekre, melyekre igyekszem a lehetőségek szerint minél hamarabb reagálni.

(természetesen külön köszönet karib-nak és a PROHARDVER csapatának :R )

Üdvözlettel

Máthé János
fejlesztő

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#52) hdsentinel válasza A`rpi (#18) üzenetére


hdsentinel
őstag

A felhasználóknak személy szerint én is az optimálisnak vélt 30-45 fok körüli hőmérsékletet ajánlom (otthoni körülmények között nem sűrűn fordul elő 30 fok alatti merevlemez).
Viszont nem ritka, hogy 50 fok fölött kell egy merevlemeznek működnie - különösen a pici, zsúfolt házakban, ahol nem megfelelő a szellőzés (régebbi kis gépek ill. HTPC-k egy része).

A tanulmány sajnos nem vizsgálta, hogy mi a helyzet az igazán forró (51 fok feletti) hőmérsékletből adódó meghibásodásokkal.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#53) hdsentinel válasza atiska007 (#31) üzenetére


hdsentinel
őstag

Driver gond van ... Vista alá elég szegényes a támogatás. Ez esetben a szoftverek nem képesek kiolvasni a S.M.A.R.T. adatokat (a cikkben is szerepel, 2. oldal 6-os pont).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#54) hdsentinel válasza ez_meg_emaz (#35) üzenetére


hdsentinel
őstag

A program a ''power on time count'' attribútum értékét olvassa ki és ellenőrzi, hogyan változik. Ez csak a valóban bekapcsolva töltött idő alatt növekszik, energiatakarékos üzemmódban, készenléti módban nem.
Természetesen a 311 nap az 311 x 24 órát jelent.

Gyanús értékek esetén érdemes az alábbi lépéseket végignézni:

1) először a programot hagyjuk futni, míg az értékek valóban nem látszanak feketével (nem szürkével), pontosan ahogy ez_meg_amaz írta
2) ezután feljegyezni a kijelzett működési értékeket
3) pontosan 2 óra múlva újra ellenőrizni a jelzett értékeket (közben a lemeznek nem kell feltétlenül folyamatosan írni/olvasni, de nem szabad, hogy leálljon energiatakarékos üzemmód miatt)

Így látható, hogy valóban növekszik-e a kérdéses számláló és az megfelelően működik-e (valóban annyival mutat többet, amennyivel kellene).

Eltérés, nem megfelelő számok esetén elképzelhető, hogy a számláló nem korrektül működik, de az is lehet, hogy egyáltalán nem növekszik (beragadt).

Ilyen esetekben ha lehet, kérnék e-mailt (riportot) a lemez állapotáról! (még jobb lenne, ha két riportot kapnék az eredeti és a két órával későbbi állapotról is. Így látható, hogy mely attribútumok és hogyan változtak).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#55) hdsentinel válasza kneedeep (#38) üzenetére


hdsentinel
őstag

Érdekes adatokat sikerült detektálni...
A hibás szektorok száma nagyon magas volt, emiatt riasztott. A következő detektáláskor pedig már semmi gond - viszont a 3. lemez neve lett igen érdekes.

Úgy tűnik, mintha a lemez felől érkező adatok módosulnának, nem jönnének fel tökéletesen.

Nincs a gép túlhúzva? Táp, adatkábelek, driverek rendben?
Az ''információk'' panelen az ATA információk között az ''ATA kontroll bájt'' és ''ATA ellenőrző összeg'' érvényes vagy érvénytelen a kérdéses 2. és 3. lemeznél?

1-2 teszt riport a Beállítások menüből (különösen, ha ilyen ''érdekes'' jelenség fordul elő) segíthetne a probléma feltárásában ezen a gépen.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#56) hdsentinel válasza Mikiller (#41) üzenetére


hdsentinel
őstag

Sajnos nem mindegyik merevlemez szenzora pontos. Ha a Seagate meghajtónál bekapcsoláskor a környezeti hőmérséklethez képest ekkora eltérés van, akkor ott is ez lehet a helyzet (bár ez a Seagate-re nem túl jellemző, de nem lehetetlen, hogy egy nem túl pontos szenzor került valamely szériába).

Erről meg kellene bizonyosodni egy külső eszközzel történő méréssel és a kapott eredményt összevetni a szoftver által jelzett értékkel. A különbség pedig beállítható, így a program a későbbiekben a valós hőmérsékletet fogja jelezni a kérdéses meghajtónál.


A hátralévő élettartamot csak az után tudja teljes biztonsággal meghatározni és kijelezni, amikorra a működési időt is kiszámolta. Erre az első futáskor várni kell néhány percet (max. negyed órát). Addig világos szürkével látható egy becsült érték (nem biztos, hogy minden megjelenítőn jól látható, érdemes megvárni a fekete feliratú kijelzést).


[Szerkesztve]

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#57) EQMontoya


EQMontoya
veterán

hmm... azt furcsálom, hogy egy majdnem egy éves 0/24-ben üzemelő winchester 94%-os kondicióban van a progi szerint. Ráadásul samsung :D

Same rules apply!

(#58) hdsentinel válasza craine12 (#37) üzenetére


hdsentinel
őstag

Személy szerint az általam tesztelt lemezeken én sem érzékeltem különbséget az akusztika szint megváltoztatása után. De bizonyos gyártók a specifikációban is feltűntetik, hogy van különbség a max/min hangerő beállítás között (általában néhány dB).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#59) hdsentinel válasza EQMontoya (#57) üzenetére


hdsentinel
őstag

Miért furcsa?
Soknak vagy kevésnek találod?

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#60) EQMontoya válasza hdsentinel (#59) üzenetére


EQMontoya
veterán

soknak, főleg,h az előző 1 év után megpurcant.

Same rules apply!

(#61) rollins válasza hdsentinel (#59) üzenetére


rollins
őstag

nekem a v1.33 van, az is jó még ugye? vagy érdemes felrakni az újabbat? (ingyenest persze)

(#62) hdsentinel válasza EQMontoya (#60) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ezek szerint ez egy jobb széria, jobban bírja.

Itthon egy Samsung SP1614C-t már nagyon hosszú ideje nyúzok az 98% már nagyon hosszú ideje. Sokáig ment éjjel-nappal (a teljes működési ideje 784 nap), most külső hot swap-es eSATA keretben van, nincs fixen beépítve.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#63) hdsentinel válasza rollins (#61) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igazából az 1.33 elég régi változat ...

Ha nincs vele gondod és meg vagy vele elégedve, akkor nem muszáj váltani, de ajánlott.
Az új 2.05 verzió lényegesen több funkcióval rendelkezik (az igyenes is - pl. nincs bosszantó ablak induláskor, testreszabhatóbb, grafikonon képes jelezni a korábbi állapothoz képest bekövetkező változásokat, stb...)

Az újdonságok teljes listáját itt tudod megnézni: [link] (nem kevés az 1.33 óta).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#64) Falatka


Falatka
tag

Sziasztok!

HDD Regenerator hogy dolgozik? Le kell mentsem a 140 giga adatot a vinyóról, vagy maradhat? Elég macerás lenne...

[Szerkesztve]

"És mondá az Úr a 8. napon: OK. Murphy, te jössz!"

(#65) ssolitude


ssolitude
őstag

Hardveres, vagy fizikai mérést a vinyó mely részén érdemes végezni? Hol a legmelegebb, illetve hol lényeges a hőfok?

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#66) metrichye


metrichye
csendes tag

Nekem az akkusztikai menedzsment sokat segített a WD 320GB-os, SATA-s vinyómon, mert eddig kattogott, mint a falióra, most meg szinte nem is hallom és gyorsabban is másol a két partíciója között, mint eddig :F Érdekes, nem értem az összefüggést, mert elvileg ahogy halkítom, a teljesítmény csökken, nálam fordítva van, de sebaj :C Viszont az érdekes, hogy én középértékre akartam lehúzni a csúszkát és rányomtam, hogy ok, de a progi szerint jelzett minimum értékre ugrott és azon megy most is. Sebaj, hogy ha így halk és gyorsan másol, hagyom így :)) Majd lehet, hogy kipróbálom a bootolható hitachi féle akusztikai menedzsment progival, már megvan 1-2 éve, csak az új vinyón még nem próbáltam.

Érdekes, hogy kb 1 napja fent van a Hard Disk Sentinel, és még mindig nem jelzi feketén a működési időt, de ha jól emlékszem, a számláló nincs beragadva, hanem nőtt, tavaly októberben vett vinyó, működési idő: 118nap 19óra, becsült hátralévő idő: több, mint 1000 nap :))

Viszont a felsikítva nyikorgó Excelstor vinyómon így nem tudok akusztikai menedzsmentezni, mert fel sem ismeri a progi, valszeg a már említett ide/sata átalakító miatt, mert nincs elég ide-m az alaplapon. (Asus P5B)

Ja, és még annyit a Maxtorokról, hogy havernak egymás után, 1-1-1 év alatt 3 db Maxtor 60GB-os vinyója szállt el; ezt megelégelte, azóta sincs semmi gondja a Samsungjával...
Pedig a mostani, ''puhacsomagolású'' Samsungokkal egyre több a gond, nyílván a szállítás során többet ütődnek, mint a régebbi, keményebb műanyag védőtokban szállított. Hiába vigyázol te a vinyódra, ha addig agyonrázkódott, míg a boltba került, meg a boltos sem bánt vele szakszerűen. Szóval a jó, 100%os vinyóhoz szerencse is kell :U

"Könnyű valakit ügyessé nevelni, de nagyon nehéz valakit a saját viselkedésére tanítani."

(#67) metrichye válasza Falatka (#64) üzenetére


metrichye
csendes tag

Hali!

Ezen a linken ezt olvastam a HDD Regenerator-ról [link]:
''During regeneration, the disk structure is not changed and the existing data is not affected.''

A regeneráció során a lemez struktúra nem változik és a meglévő adatokra sincs hatással.

"Könnyű valakit ügyessé nevelni, de nagyon nehéz valakit a saját viselkedésére tanítani."

(#68) sgergi válasza ssolitude (#65) üzenetére


sgergi
veterán

Általában a csatlakozókkal átelleni oldalon szoktán mérni a hőmérsékletet.

(#69) ssolitude válasza sgergi (#68) üzenetére


ssolitude
őstag

Thx. :R

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#70) hdsentinel válasza metrichye (#67) üzenetére


hdsentinel
őstag

Kérlek szóljatok, hogy mi történt a ''regenerálás'' után, mi változott a lemezzel kapcsolatban!

Nem ismerem a szoftvert, de elég furcsának tűnik, hogy hozzáfér a valódi, fizikailag hibás szektorokhoz, melyek elméletileg nem érhetőek el szoftveres úton (a cikkben a 2. oldal alján van ezekről szó).

De tegyük fel, van egy olyan módszerük, amellyel valóban elérhetik, valóban sikerül a rossz területre pozícionálni és azt újra aktívvá tenni. Miért is jó ez? Egy korábban (pl. porszem, karc, felületi sérülés) miatt kiesett területet miért is jó, ha újra megpróbál használni az ember? Valószínűleg néhány nap (hét, esetleg hónap) múlva újra meghibásodik az a terület és akkor megint kezdődik a móka előről.

Sokkal jobb megoldás, ha a kiesett szektorokat valóban nem használja a meghajtó és helyüket a tartalék terület veszi át. A S.M.A.R.T. (többek között) erre lett kitalálva.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#71) mno


mno
tag

Nekem ezt írta ki:

Teljesítmény 100%
kondíció 0%

A lemez felületén található 2079 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.
A lemez felületén található 3 gyenge szektor, mely(ek) későbbi használat során áthelyezésre kerülhet(nek).
Ajánlatos a merevlemez naplójának bizonyos időközönkénti figyelése. A program itt tárolja az esetlegesen előforduló újabb problémákat.

Ajánlatos az adatok sűrű mentése az adatvesztés elkerülése érdekében.

(354 nap 4óra 24 perc működési idő)
Becsült hátralévő élettartam: 0nap

80 gigás maxtor dm9es 7200, 8M cach winyó, 4és fél éves.

Joe

(#72) ez_meg_emaz válasza hdsentinel (#54) üzenetére


ez_meg_emaz
őstag

Köszi a választ.
Megnéztem, a számlálo nem ragadt be. Viszont kizárt hogy csak 311 napot ment mert 3éve tutira megvan mert anno néztem(tehát nem manapság) a garija már akkor lejárt (3év volt rá). Jah és napi 24 orát megy. Régen picivel kevesebbet napi 20h min. Szal nemtom hogy hozta ki a 317napot... :F
A szigorubb vizsgálat csak szerverekhez fontos vagy akkoris ha pl napi 24orát megy a gép, (nincs készenléti állapot meg egyebek) amikor nem játszok akkor letöltök?

metrichye: Ment pü. Pls válaszolj, mert fontos lenne.

(#73) hdsentinel válasza metrichye (#66) üzenetére


hdsentinel
őstag

Bizonyos meghajtókon (a WD pl. ilyen) csak néhány féle akusztikai szint állítható be (csak a két végállapot, a max. és min. beállítás létezik).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#74) hdsentinel válasza mno (#71) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ehhez sajnos nem sokat tudok hozzáfűzni, önmagáért beszél az eredmény :((
Pedig nem is futott sokat a korához képest.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#75) hdsentinel válasza ez_meg_emaz (#72) üzenetére


hdsentinel
őstag

Tudnál küldeni riportot (riportokat)?

A számlálónak ha fut a program kb. 15 percet (és a Fejlett opcióknál az Ellenőrzés gyakorisága nem lett megváltoztatva) be kellene ragadnia.

Érdemes lenne végignézni a lépéseket, amiket korábban írtam, hogy mennyire változik az érték folyamatos használat mellett, mivel lehet, hogy a számláló valahol ''beragadt''.
Kaptam már olyan riportot, hogy a S.M.A.R.T. tábla tökéletesen detektálható volt, de soha nem módosult (mindig ugyanazokat az értékeket tartalmazta a lemez állapotának egy korábbi pillanatképét).

A szigorúbb változat bárhol használható. Annyit tesz, hogy az egyes problémák drasztikusan lerántják a kondíció értéket, így bármilyen apróbb csuklás esetén is azonnal észrevehető az állapot romlása. Kritikus helyzetekben ajánlott.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#76) ez_meg_emaz válasza hdsentinel (#75) üzenetére


ez_meg_emaz
őstag

Csináltam egyet most. Meg csinálok majd egyet kb 1 ora mulva aztán elküldöm(a mailedre ahogy irtad). Az időt pontosan számolja. Legalábbis este néztem azota 14h telt el és a müködési idő is 14h-val több lett mind2 vinyonál.

A számlálónak ha fut a program kb. 15 percet (és a Fejlett opcióknál az Ellenőrzés gyakorisága nem lett megváltoztatva) be kellene ragadnia.
Ha ez igy van akkor nem jo a progi nem? Ugyértem nem szabadna beragadnia nem? Amugy nálam erre van állitva és tegnap este ota most inditottam ujra a gépet. De még ujrainditás előtt megnéztem és haladt a müködési idő 14h-t.

(#77) Dr. Romano válasza hdsentinel (#75) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Hali!

Nekem a Működési időt rosszul mutatja a másodlagos Samsug hdd-men. Használtan vetten kb 2 éves lehet, kondija 100%, de a progi szerint 17 napja és 5 órája megy csak. :F

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#78) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Küldtem én is egy riportot! :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#79) ez_meg_emaz


ez_meg_emaz
őstag

Ment mail 2 riporttal.

(#80) Blizzard.9 válasza hdsentinel (#70) üzenetére


Blizzard.9
tag

hali
Éjjel lefutott a hdd regenerator.
elötte: A lemez felületén található 200 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve. A lemez önteszt során talált 7 hibás szektort.

A hdd regenerator azt irta talált 23 bad szektort és 9et helyrehozott belőle..

utána:A lemez felületén található 200 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.A lemez önteszt során talált 12 hibás szektort.

Tehát a regenerázor a 7-hez talált még 16-ot ezekből 9-et javított = 12

(#81) Lacika25


Lacika25
tag

Sziasztok, az én Hitachi winyóm már lassan 2,5 éves, és 100%-os :C .

Gigabyte GA-P61-USB3-B3, Intel Core i3 2100, 4GB Kingson RAM, ASUS HD6770 Direct CU 1GB, ACER monitor, 400 GB Samsung winchester, DVD író, FSP 350W-os tápegység, Cooler Master ház, Logitech EX110 billentyűzet és egér.

(#82) craine12 válasza hdsentinel (#58) üzenetére


craine12
tag

Mindegy, azért örülök a programnak, mert legalább ki tudtam próbálni, hogy működik-e az AM. A gép az asztal alatt van, a szellőzés ezért nem túl jó, az automatikusan szabályzott ventilátorok így maximumon mennek, úgyhogy úgysem a HDD-k hangja a legfeltűnőbb.

Az lehet amúgy, hogy a Hitachin levő bad sectorok a SATA kábel hibájából keletkeztek? időnként egyik HDD kiseik, akkor megcserélem a két Hitachin a kábelt, aztán mennek tovább. Következő körben meg visszacsere. Emiatt az Ultra ATA CRC Error is folyamatosan növekszik, de nem tudom, hibás szektort tud-e ez okozni.

No woman. No cry. No kidding.

(#83) Incognito


Incognito
senior tag

Nállam két samsung HDD van a gépben (160Gb,300Gb). A kicsi 29 fokos, a nagy 32. A 160-as már megvan jópár éve (talán van már 4 éves), de mindkettőre 100%-os kondíciót ír, aminek örülök, de nem tudom, hogy pontos-e. Van mögöttük egy 12 centis ventillátor ami a HDD-ket és a VGA-t is hűti (5 volton üzemel). Amit nem értek az az üzemidő. A 300-asra 133 napot ír, pedig biztos nem ment annyit, a 160-asra pedig 102 napot ír amit kevésnek ítélek meg. Viszont a S.M.A.R.T. -ból a 300-as Power On Time Count-ja 3112-n áll a 160-é pedig 294932. Szóval nem értem az összefüggést...

(#84) Incognito


Incognito
senior tag

Milyen progival tudom beállítani a HDD-k akusztikai jellemzőit? A HD Sentinel azt írja, hogy a meghajtóprogram nem támogatja ezt a funkciót. Tipp?

(#85) Füleske válasza hdsentinel (#58) üzenetére


Füleske
addikt

A programban nekem sem működik az akusztika állítás , de ezt már megbeszéltük hogy nincs az alaplaphoz megfelelő driver. Dos - os gyári állító programmal (Hitachi feature tool) viszont szépen lehet állítani , viszont a látszat ellenére csak 3 állása van : hangosabb , halkabb , leghalkabb. Szóval kis ugrások nincsenek , hiába lehet kb. 20 helyre állítani a csúszkát.

(#86) Füleske válasza Incognito (#84) üzenetére


Füleske
addikt

Mint írtam DOS - os gyári programmal. Megtalálod a gyártó honlapján .
Samsung : hutil nevű program.

[Szerkesztve]

(#87) Nantucket


Nantucket
tag

Tényleg vannak hiányosságai a SMART-nak. 4 hónapja vettem új vinyót, és nagyon rossz állapotban volt. KB 5 percenként állt le a teljes rendszer, hogy a vinyó átrendezgethesse a gyengus szektorokból máshova a cuccait, egy ilyen ~10 másodpercig tartott, de előfordult kétszer is hogy teljes mappa eltűnt. Gariba persze nem vették vissza, mert hogy elindul fain módon, és a SMART értékek is rendben vannak. Ugyhogy 2 hónapig kellett nyúzni szerencsétlen vinyót, mire végre hajlandó volt ''rendesen'' elromlani és visszavették.

Gyűlölöm a HDD-ket

(#88) brazso


brazso
tag

Nem értem a cikkben leírt HD Sentinel kondició értékelő algoritmust.

A példa S.M.A.R.T táblázatban az alábbi releváns értékek szerepelnek, az aktuális érték kiemelve, headecimális alakban:
5 Reallocated Sectors Count 50 100 100 000000000015 0033 igen
196 Reallocation Event Count 0 100 100 00000000000F 0032
197 Current Pending Sector Count 0 100 100 000000000004 0032

''A kondíció számítása (figyelembe véve az 5-ös, 196-os, 197-es attribútumok Adat mezőjében található értékeket):
100 x (100 – 10 x 6) x (100 – 30) x (100 – 4 x 4) = 23,52%''

Nem értem milyen paraméterek kerültek az algoritmus kiértékelésébe. Szeretném kiszámolni a saját merevlemezemre is, ahol a saját adataim (ezek már decimális értékek):

5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 010 Pre-fail Always - 1
196 Reallocated_Event_Count 0x0012 089 089 000 Old_age Always - 25
197 Current_Pending_Sector 0x0033 253 253 010 Pre-fail Always - 0

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#89) littlemole


littlemole
őstag

Felraktam én is a progit.
Csupán a legrégebbi (2.5-3 év) hitachi winyómnál írt 2db hibás szektort 97%os állapot. Hőmérséklet 36C. 359 napot ír ki üzemidőre.
Ez talán még pontos is lehet mert nem 24/7 ben használom a gépet. Ahogy elnézem itt mások winyójához kapott értékeket ez nem is rossz a korához képest.
Ez ráadásul egy alu rackben van benne. A többit egy 12cm venti hűti.

A másik kettő winyó 100% (34C-33C). Ezek jóval fiatalabbak (162nap Hitachi 250GB, 47 nap Seagate 320Gb). Ennél már kicsit kétségesnek látom az üzemidőt mivel a Seagate-et tavaly szeptemberben vettem.
Everest pedig 2007 márc 17. ét ír első rendszerindításnak. Azóta eltelt üzenidőnek meg 34 napot. Bár hogy ez mennyire pontatlan :F .

"We believe we have a moral responsibility to keep porn off the iPhone. Folks who want porn can buy an Android" From Steve Jobs to a Customer (Xiaomi Note 3 PRo)

(#90) flugi


flugi
tag

volna egy kérdésem. Két ugyanolyan vinyó van a gépemben, amiket nagyon nagy (kb egy év) időeltéréssel vásároltam, mégis ugyanazokat az adatokat adja a SMART a két vinyóra (pl ugyanannyi a reallocated sector count (379 !!). Én nem hiszem el, hogy tökegyformán hibáztak volna. Elképzelhető, hogy összeakad egymással a két egyforma vinyó SMART kezelés ügyében?

379 hiba borzasztó sok, de egyszerűen nem hiszem el ezt a számot :F

(#91) Blizzard.9 válasza flugi (#90) üzenetére


Blizzard.9
tag

A cikkbe is benne volt hogy van hogy nem tudja kiolvasni mind2 smart adatot csak az egyiket és ha mondjuk 2 vinyód van akkor mind2-höz ugyan azt fogja kiirni. Ezeke az adatok valószinüleg a master vinyóra érvényesek

(#92) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Hmm... a 29%-os kondicióm nem túl biztató. Lehet e ezen javitani?

(#93) lazydog válasza Johnny Cage (#92) üzenetére


lazydog
addikt

Igen, lehet. Lemented a képet, utána meg megnyitod a PaintShop-ban...... ;]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#94) jattila40


jattila40
tag

Tegnap elolvastam a cikket, és rögtön elkezdtem kísérletezni, bár ne tettem volna. A hard disk sentinel 91%-osra jelezte a 80 GB-os Maxtor winchesteremet, mivel 9 szektort át kellett helyezni. Nosza, ráengedtem a hdtune error scanjét (ezt nem kellett volna). Amikor már majdnem a végére ért, a gép kékhallállal kiakadt, és innentől kezdve nem tudtam újra bootolni. A winchester teljesen tönkre ment, egy másik gépben próbáltam helyre hozni az r-studio 3.6 demo verziójával (nagyon jó program, van valakinek licensze hozzá?). Többé-kevésbé sikeresen scannelte, miután már a file rendszer is egész jól hozzáférhetővé vált. A lényeg, hogy a fontos adataimat majdnem teljesen visszanyertem. Most újra megméztem a vinyót HDS-sel, és 16%-os, több mint 430 áthelyezett szektorral és kb. ugyanennyi gyenge szektorral.
A kérdésem, mi okozhatta a hibát? A hdtune rossz, vagy valami olyan helyre ért a teszt során a fej, ahova nem kellett volna (pl. porszem került alá? lehet hogy ez hülyeség)? Volt valakinek hasonló tapasztalata?

(#95) Peet


Peet
senior tag

Azt írtátok, akár gyártónként is eltérhet a S.M.A.R.T. működése. Kérdezem, hogy a Sentinelnél minden winyóra az ő saját S.M.A.R.T. értékeit vették figyelembe, vagy valami átlag tapasztalati küszöbértékekkel dolgozik a program? Most nem arról van szó, hogy kiírja a típust, hanem, hogy felismeri winyót és az ő küszöbértékeivel dolgozik. A program mellesleg nagyon jónak tűnik, még akkor is ha átlag értékkel dolgozik, de ha minden winyót külön vizsgáltak volna az lenne az igazi, persze az baromira megdrágítaná a programot gondolom. A KÜRT sem véletlenül olyan drága, hiszen mindenféle winyóhoz kell tartaniuk alkatrészt és ugye egy gyártónak is mint pl. a Seagate visszamenőleg 5-10 évre van vagy 100 féle ATA winchester típusa (és akkor még a SATA, SCSI és egyéb tipusokról nem is beszéltem.)

Érdkesség képpen arról, hogy kis szerencsével mit is kibírnak a winyót pár éve egyszer szétszedtünk egy winyót (sajnos típusra már nem emlékszem), majd piszkálgattuk, összetaperoltuk meg minden, és mikor összeraktuk tökéletesen működött tovább.

Végül pedig, nem bántásként, mert tényleg jó a progi meg minden, és MAGYAR! ,de ez egy jó reklám volt most nekik. Mellesleg lehetne gyakrabban ilyen jó kis program ajánló, és akkor nem lenne az az érzésem, hogy ez most csak egy reklám volt.

[Szerkesztve]

(#96) Johnny Cage válasza jattila40 (#94) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Nekem két Maxtor winchesterem adta fel a küzdelmet 1 éven belül. Többet nem is vettem Maxtort - előtte óvakodtam a Seagate-től, de azt kaptam garanciában: eddigi legjobb winchesterem. szélsőséges (értsd: dögmeleg, zsúfolt házban volt 5 évig + egy időben gyakori ak voltak nálunk az áramszünetek, melyet a winchester köztudottan nem tolerál) körülmények között sem mondta be az unalmast és olyan halk, hogy nem tudod mikor dolgozik és mikor nem. Közel 7 éve van meg, tán már közeledik élete vége felé, de eddig az adatvesztés számomra ismeretlen fogalom.

(#97) forceberg válasza brazso (#88) üzenetére


forceberg
veterán

Na ezt én se értem teljesen, hogy miképp is jött ki, de van rá ötletem...
5.= 15(hexa)--->21(dec)
196= F(hexa)---> 15(dec)
197= 4(hexa)---> 4(dec)

''100 x (100 – 10 x 6) x (100 – 30) x (100 – 4 x 4) = 23,52%''
5. attrib: 10x6(sztem azért 6 a 21 helyett, mert ennélt többet ez az attribútum nem tud rontani)
196. attrib: 2x15=30.
197. attrib: 4x4=16.
Tehát:
100% x (100-60)% x (100-30)% x (100-16)% = 100x0,4x0,7x0,84=23,52%

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#98) forceberg válasza Peet (#95) üzenetére


forceberg
veterán

Szia. Úgy tudom, hogy minden vinyót a saját SMART-jai alapján értékel.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#99) jattila40 válasza Johnny Cage (#96) üzenetére


jattila40
tag

Nem hiszem, hogy a Maxtorral, mint márkával volna baj. Több Maxtor vinyóm is volt, van, idáig csak ez az egy halálozott el. Most én is egy 200 G-ás Seagetet vettem, remélem beválik. Engem maga jelenség érdekel, hogy mitől lehet, és más is tapasztalt -e már ilyet? Egyébként újra futtatva rajta a hdtune error scant, 990 rossz és 560 gyenge szekort lett rajta, szóval drasztikusan romlik. Szerintem mégis valami olyanról lehet szó, hogy a fej alá került valami, ami összekaristolja a felületet (de lehet, hogy nem). Másik érdekesség, hogy mindkét vinyó 41 fokosra mondja magát, a Seagate kb. ilyen langyos lehet, a Maxtor viszont ehhez képest szinte forró.

(#100) Peet


Peet
senior tag

A cikk után most végigolvastam a fórumot is és pár hozzászólásom nekem is lenne:
- Lekopogom, nekem eddig nagyon beváltak a Seagate winyók, halkak és leálláskor nem dobják ki a fejet mint a Maxtorok.
- Az üzemidő értékekben nem nagyon hiszek, mert az csak abban az esetben lehet jó ha végig pl. egy gépben volt a winyó bekapcsolt működő S.M.A.R.T. -al, ez meg egy több éves winyónál nem valószínű.
- Akinek több winyója van egy gépbe, javaslom próbálja diagnosztizálni őket külön külön is, hátha más értékeket kap. Sőt valami eltérés biztosan lesz, de ha túl nagy akkor a diagnosztikai program elhasalt valamin.
- Ez a hőfokmánia egyre érdekesebb. Tudom egyre jobban melegednek a procik, vga-k, és hdd-k, és egyre kifinomultabb diagnosztikai progik és rendszerek vannak, de emlékszem régen, nem foglalkoztunk semmi ilyennel. Összeraktuk a gépet, és ment. Nem kaptunk szívinfarktust, ha a proci hőfoka a tálcán felment 60 fok fölé, mert nem volt ilyen és nem is érdekelt, de működött. Kérdezem, most ennek tényleg ekkora jelentősége van és régen voltunk baromira felelőtlenek, vagy paranojás lett a világ?

(#101) forceberg válasza Peet (#100) üzenetére


forceberg
veterán

Az üzemidő értékekben nem nagyon hiszek, mert az csak abban az esetben lehet jó ha végig pl. egy gépben volt a winyó bekapcsolt működő S.M.A.R.T. -al, ez meg egy több éves winyónál nem valószínű.

A SMART értékek nem gépfüggőek, azt a vinyó saját magán belüli vezérlője számolja, a gép csak kiolvassa az adatokat.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#102) forceberg válasza Peet (#100) üzenetére


forceberg
veterán

A régebbi gépek, s az alkatrészek nem voltak ennyire ''kihegyezve'' teljesítményben. Vagyis ki voltak hegyezve, az akkori technológiai szinten, de akkor nem igazán a hőmérséklet jelentette a korlátokat szerintem.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#103) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Seagate vinyó firmware frissitésére van valakinek valami tippje? Nincs már 1.44-es meghajtóm.

(#104) softs


softs
csendes tag

A cikk összességében jó, de azért van benne pár hiba, most nem térek ki rájuk, akit konkrétan érdekelnek írjon. Mivel fejlesztő/szervizesként jó néhány éve foglalkozom merevlemezekkel egy fontos észrevételt azért tennék: vannak jó win alatti merevlemez ''őr'' programok, de sajnos ennek a hardware elemnek az alapos tesztelése nem végezhető el win alól, mivel az nem engedi eléggé a hadver ''közelébe'' a futó felhasználói programokat. Ez már a 95 óta fennáll. Nem véletlen, hogy a merevlemez gyártók is DOS-os tesztprogramokat adnak a merevlemezeik teszteléséhez. Tehát ha a merevlemez pontos állapotára vagyok kíváncsi, fogok egy floppy-t és DOS-boot után elindítom pl. a HDDs (hdd utils) nevű szintén magyar programot, ami hardver-szinten teszteli a merevlemezt, attól teljesen függetlenül, hogy annak mi a tartalma. Sőt nem hogy simán teszteli, hanem a javítható bad szektorokat javítja is, ráadásul a merevlemez felületének (mágneses rétegének) állapotát/elérhetőségének stabilitását is vizsgálja! Vagyis: használjon mindenki nyugodtan win alatti ''őrszemeket'', hasznos dolgok, de ha a merevlemez tényleges állapotára kíváncsi, vegyen elő egy floppy-t és egy DOS-os tesztpogramot, és azt is eressze rá.

(#105) ShadowX válasza metrichye (#11) üzenetére


ShadowX
őstag

Nekem is van egy Exelstor 60GB-os vinyám, itthon a letöltős, netezős gépbe. Ez a nyikorgás úgy látszik általános dolog ezeknél a vinyáknál. Nálam is csinálja csak kb fél óránként. De lefuttattam a HDS-t, és azt írta, hogy 97% a kondíció...majd meglátjuk. :DDD

(#106) zsiga667 válasza softs (#104) üzenetére


zsiga667
addikt

''Nem véletlen, hogy a merevlemez gyártók is DOS-os tesztprogramokat adnak a merevlemezeik teszteléséhez.''
Érdekes, amikor fél éve baja volt az egyik WD vinyómnak, a WD Tech Support egy egyszerű windows-os programot adott hogy azzal teszteljem le, és az alapján cserélték (volna).

(#107) hdsentinel válasza ez_meg_emaz (#76) üzenetére


hdsentinel
őstag

Köszi a riportokat !

Félreértettük egymást. Úgy értettem, hogy besötétedik a számláló kijelzés, amikor a mérés lezajlik (=beragad), nem pedig úgy, hogy nem növekszik tovább.
Bocs, este volt már nagyon :)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#108) hdsentinel válasza Dr. Romano (#77) üzenetére


hdsentinel
őstag

Akkor a korábbi életében nem volt rajta a S.M.A.R.T. engedélyezve, ezért korábban nem számolta az eltelt időt.

Mivel ez a funkció alaphelyzetben a legtöbb alaplapon automatikusan engedélyezve van (de ha nem, a Hard Disk Sentinel, Everest, Speedfan és a hasonló programok szükségszerűen engedélyezik), ezért ez a lehetőség fel sem merült.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#109) hdsentinel válasza Blizzard.9 (#80) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igazából nem lepődtem meg.
Az ATA spec. szerint nem érhető el a korábban hibásnak minősített terület, mivel minden
oda irányuló írás/olvasás a tartalék területre kerül átirányításra (kivéve a hardveres biztonsági teljes törlés esetén). Így mikor a ''hibás'' szektort ellenőrizte a program, akkor valójában a tartalék területet vizsgálta.

Amit tud tenni, hogy a nem teljesen stabil (gyenge) szektorokat vizsgálja, ha ott problémát talál, akkor rákényszeríti a lemezt arra, hogy ezen a szektorok tartalmát is tegye a tartalék területre. A gyenge szektorok száma csökkenhet is - ha a lemez úgy ítéli meg, hogy azok újra stabilan használhatóak (újra felmágneseződnek és korrektül működnek).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#110) hdsentinel válasza craine12 (#82) üzenetére


hdsentinel
őstag

A kábel illetve nem megfelelő tápellátás, kontakthiba miatt az ultra ATA CRC valóban szokott emelkedni, de olyat még nem láttam, hogy csak az adatkábel miatt keletkeztek volna új hibás szektorok.
Persze ez az állapot nem igazán kívánatos, a folytonos átkábelezés sem a legjobb a csatlakozóknak.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#111) kapcs-ford


kapcs-ford
őstag

Gyakorlati, személyes tapasztalat:

Valami elkezdett zizegni a gépemben, gondoltam a gép burkolata... nem.. a ramok? neem. Hát a winyó... sxart kiolvasása... eredmény minden érték átlagos vagy OK 100%. Hát akkor mi van.. gondolkoztam majd a képen a kékhalál (memory read problem etc...) kerregés... namondom akkor restart és az adatok mentése lesz de erre már nem volt lehetoségem.

kb. 10perc alatt elszállt a winyó.

[Szerkesztve]

Aláírás

(#112) hdsentinel válasza Incognito (#83) üzenetére


hdsentinel
őstag

Az eltelt időt nem minden merevlemez méri azonos mértékegységben. Az egyik percenként (vagy félpercenként), a másik óránként növeli a kérdéses attribútum értékét. Ezért a nyers értékek ellenőrzésekor a programnak az első induláskor meg kell vizsgálnia, hogy milyen sűrűn változnak az értékek, utána tudja csak pontosan meghatározni a kiolvasott érték alapján a működési időt. (ez a program súgójában ill. on-line súgóban is megtalálható).

A 300-asnál a számláló mivel elég alacsony, órás egységben mér, a másik pedig valószínűleg fél perces egységeket használ, mint a Samsung-ok egy jelentős része.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#113) hdsentinel válasza forceberg (#97) üzenetére


hdsentinel
őstag

Bocs, ha nem volt teljesen egyértelmű a leírás.
A súgóben ([link] ) a ''Kondíció számítás'' menüpont alatt látható, mely attribútumok kerülnek felhasználásra és milyen mértékben.

5 = 15 (hexa) ---> 21 (dec)
196 = 0F (hexa) ---> 15 (dec)
197 = 04 (hexa) ---> 4 (dec)

Jelen esetben a szigoróbb számítási módszer táblázatot használva:

5. attribútum = 60 (6 a súlyosság ennél az attribútumnál, 21 darab van összesen, de maximum 60-at tud rontani a teljes értéken, ezért nem 21x6, csak 60)

196. attribútum = 30 (4 a súlyosság ennél az attribútumnál, 15 darab van összesen, de maximum 30-at tud rontani a teljes értéken, ezért nem 4x15, csak 30)

197. attribútum = 16 (4 a súlyosság ennél az attribútumnál, 4 darab van összesen, ez kevesebb, mint a maximum 30, ezért 4x4 = 16)

Tehát:
100% x (100-60)% x (100-30)% x (100-16)% = 100x0,4x0,7x0,84=23,52%

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#114) EQMontoya válasza hdsentinel (#112) üzenetére


EQMontoya
veterán

a 200as samum is 1 óránként irkál bele. (Sp2004c)

Same rules apply!

(#115) dragi77


dragi77
csendes tag

Sziasztok!

Az normális, hogy van egy asus p4c800 Deluxe-E lapom. Intel vezérlőn két sata seagte Raid0-ba. Ezek állapotát hőmérsékletétt..stb. nem tudja mérni a progi. Van egy segate ides azt tökéletesen méri, valamint van egy sata wd a promise vezérlőn, de arról se tud semi infot adnia progi:(

üdv. Drag

(#116) hdsentinel válasza forceberg (#98) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igen, így van, azonos algoritmus szerint kerülnek értékelésre a lemezek.
Több riport alapján és különböző gyártóktól érkező különböző típusok alapján kerültek az értékek meghatározásra. A fő cél volt, hogy a problémás lemezek valóban hamar detektálhatóak legyenek.
Fontos volt az is, hogy az algoritmus nyitott legyen, bárki utána tudjon számolni, még ha a szoftvert nem is telepítette. Előnyösebb, mintha a program (ki-tudja-mi-alapján) kidobná, hogy 42%.

A számítási algoritmus kifejlesztésénél a gyártó-függetlenség volt az egyik fontos elv, azaz, hogy ne értékeljen valamely típust jobbnak egy másik gyártó másik típusánál, hiszen
pont ez tette a S.M.A.R.T.-ot nehezen használhatóvá és objektíven értékelhetővé.

200 db hibás szektor minden lemezen 200 db hibás szektor.
Persze a teljes területhez képest ha úgy vesszük, érdekes lehet, hogy 40 millió szektorból (20 GB) vagy 500 millió szektorból (250 GB) romlott el 200, de mivel nem arról van szó, hogy ezek a szabad, felhasználható hely mértékét csökkentenék bármilyen módon is, ezért ennek nincs jelentősége.
Maga a tudat, hogy a lemezzel történtek problémák (és esetleg újabb problémák, azaz időben romlott az állapota) a fontos.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#117) hdsentinel válasza softs (#104) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Engem (szerintem mást is) konkrétan érdekelnének a hibák! Könnyen lehet, hogy több éves tapasztalat alatt több meghajtó fordult meg Nálad, mint nálam, ezért várom az építő kritikákat, ötleteket, akár a szoftverrel, akár a cikkel kapcsolatban.
(a cikket konkrétan nem ért írtam, csak az eredetijét ami a honlapomon olvasható).
A cél az volt, hogy a S.M.A.R.T.-tal kapcsolatos (sokszor alapvető) félreértések tisztázásra kerüljenek.

Bőven van igazság abban, amit írtál. A cikkben szereplő problémák (pl. nehézkes detektálás) egy jelentős része valóban driver gondokra (azaz a Win futására) vezethető vissza. Emiatt DOS alatt, ahol valóban közvetlen hozzáfér az ember a lemezhez, talán pontosabb diagnosztika kérhető.

De: a felhasználók jelentős része egyáltalán nem használ DOS-t, nincs boot floppy-ja, semmi ilyesmi. Továbbá ideje, energiája, türelme sincs (érthetően), hogy pl. hetente/havonta így végignézze a lemezeit. (ez különösen igaz lehet egy cégnél, iskolánál, több számítógép esetén).
Továbbá DOS alatt pl. egy PCI-os IDE kontrolleren lévő vagy S-ATA, SCSI, vagy még inkább USB meghajtó ellenőrzése nem picit bonyolult (de inkább megoldhatatlan).

Ezért lehet hasznos egy S.M.A.R.T.-ot ellenőrző program, mely figyelmeztet hiba esetén ÉS utána már neki lehet ugrani más alkalmazással, hogy feltárja az ember a pontos problémát.

De ez csak az én véleményem :)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#118) hdsentinel válasza kapcs-ford (#111) üzenetére


hdsentinel
őstag

Pontosan erről van szó.
Mivel a kiolvasáskor valószínűleg csak a küszöb és érték mezők kerültek kiértékelésre, nem pedig a nyers problémát jelző értékek. A cikkben szereplő 2.5-es merevlemez is tökéletesen hibamentesnek mutatta magát a ''hagyományos'' módszerrel.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#119) hdsentinel válasza dragi77 (#115) üzenetére


hdsentinel
őstag

Sajnos a helyzet valóban az, hogy a RAID vezérlők nem adnak S.M.A.R.T.
információkat a RAID tömbbe szervezett merevlemezekről.
Ilyen esetben a vezérlő nem ''kombinálja'' össze a lemezek S.M.A.R.T. tábláit
és nem ad részleges adatokat (pl. csak az egyik vagy másik lemez adatait) sem.

RAID vezérlőre kötött különálló (nem tömbbe szervezett) lemezek esetén
működik a dolog, minden további nélkül.

Szoftveres RAID (ha az op. rendszerrel készül a tömb és az op. rendszer kezeli azt)
esetén is tökéletesen működik.

A Promise vezérlő érdekelne. Liksoft tesztelte, hogy a ''Promise Ultra133 TX2''-höz talált megfelelő driver-t, amivel működik a dolog.
Milyen típusú és milyen driver van hozzá telepítve?
(a Beállítások -> Teszt riport küldése opció használatával egy riportot ha tudnál küldeni, abban ezek benne vannak)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#120) dragi77 válasza hdsentinel (#119) üzenetére


dragi77
csendes tag

Szia!

Gép elé kerülök küldök egy riportott. Az alaplapra promise 378 as raid cuc van integrálva.

üdv. Drag.

(#121) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Firmware frissitésre senki sem tud megoldást, ha nincs 1.44-es floppym, se dos boot lemezem?

(#122) kapcs-ford válasza hdsentinel (#118) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Ilyen hardware hiba esetén bármely program hibátlannak mutatta volna 10percel a elromlása elott. Amit mondani akarok az az hogy nincs olyan program ami a hardware hibát tudná jelenteni idoben mert mire jelentené addigra a user tehetetlen.

Aláírás

(#123) kapcs-ford válasza Johnny Cage (#121) üzenetére


kapcs-ford
őstag

neroval probálkoznék boot cd 1,44emulation. :F

Aláírás

(#124) REDeath


REDeath
őstag

már régóta ki akarom ezt a progit próbálni, mindenki ajánlja. és kiváncsi is vagyok a merevlemezeim állapotára, ez a cikk megadta a végső löketet:)

Ilyen esetekben az operációs rendszer általában teljesen megáll, ezért a felhasználók egy része – tévesen – ilyenkor újraindítja, esetleg lekapcsolja a számítógépet, mondván, az „kifagyott”.
ezt nem igazán értem... miből gondolná bárki is hogy nem fagyás? semmi üzenet nem jelenik meg hogy ügyködik a merevlemez, maximum hallatszik a seekelés hangja. és ha ez nem fél perces művelet akkor bizony szvsz még a hozzáértők is fagyásnak vélik...

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#125) jattila40


jattila40
tag

Amint tegnap írtam, a tönkrement Maxtor vinyóm helyett vettem egy Seagate 7200.10 200G-at. Az utóbbi egy napban másodszor fordult elő, hogy file művelet közben merevre fagy a gép, illetve újra indul. Közben futott a hard disk sentinel, most nem tudom azzal van összefüggésben, az új vinyóval van valami baj, vagy az alaplap. Az alaplap nem valószínű, mivel a Maxtorral ilyen nem volt (és addig a HDS-t sem futtattam). Volt-e valakinek hasonló tapasztalata?

(#126) LeslieG Jr. válasza jattila40 (#125) üzenetére


LeslieG Jr.
őstag

Hali! :)

Ezek a fagyások általában akkor szoktak jelentkezni ha a kábel valami oknál fogva rossz. :( Igaz nem írtad hogy SATA-s vagy IDE-s vinyó de probáld meg hogy kicseréled az adatkábelt. Még akkor szokot ilyen fagyásokat produkálni ha a tápcsati kontaktos vagy nem megfelelő a tápegységed. De mint említetted az elöző vinyó jól működött ugyhogy a táp jó lehet csak a csatlakozó rosszalkodik. :D Egy adatkábel csere mindenképpen javalott. ;)

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#127) littlemole


littlemole
őstag

Ráraktam a gépre a 2.5 es laptop winyómat USB n keresztül hogy megnézzem milyen állapotban lehet, de nem írt ki semmi infót róla.
Ez miért lehet?

"We believe we have a moral responsibility to keep porn off the iPhone. Folks who want porn can buy an Android" From Steve Jobs to a Customer (Xiaomi Note 3 PRo)

(#128) hdsentinel válasza REDeath (#124) üzenetére


hdsentinel
őstag

Sajnos ez így van: valóban nincs semmi visszajelzés, hogy mit csinál a lemez.
Maximum ha többször előfordul, az ember már gyanakszik (de akkor sem biztos, hogy először a merevlemezre).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#129) hdsentinel válasza littlemole (#127) üzenetére


hdsentinel
őstag

Az USB-s külső merevlemezkeretek túlnyomó többségében olyan vezérlő chip van, amelyik nem ad részletes információt (pl. hőmérséklet, állapot) a keretben található lemezről.

Az újabb, Cypress AT2+ chip-pel szerelt külső keretek már támogatják a S.M.A.R.T. adatok lekérdezését. Az ilyen keretek listája a program honlapján a ''hardver'' menüpont alatt található (pl. Enermax Vanguard, Thermaltake típusok, stb...)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#130) kneedeep válasza hdsentinel (#55) üzenetére


kneedeep
tag

Nos a 3.-ik lemez, egy Wd120sata2, amit régen raid tömbben használtam. Nemrég jmicron vezérlőről átraktam ICH8R-re, és azóta minden program azt írja ki a lemez tipúsára, hogy WD120GBRAID1 (HD Sentinel, everest, eszközkezelő).

Sajnos nem csak a 160-as seagate, dob furcsa hibákat, hanem a 250-es seagte-m is. itt is hasonló a helyzet, jelez a HD sentinel, majd egy újratesztelés után ismét 100% a kondíció.
A gépben proci és a vga húzva van, de alaposan kiteszteltem. Táp 650FSp, azzal nem lehet baj. Az adatkábel spéci adaptec, kb 45-50cm hosszú (lehet hogy ők a bűnösök??:)
driverekből minden a legújabb van fent.
Az információk panelen mindkét ATA ''érvényes'' a két seagate hdd esetében, a raid-es wd-n ''érvénytelen'' .

Riport az alábbi linken: [link]

(#131) jattila40 válasza LeslieG Jr. (#126) üzenetére


jattila40
tag

Köszi a tippet, kipróbálom. Az igaz, hogy a 80 eres szalagkábelt is kicseréltem (PATA vinyó), de az új. A táp szerintem nem lehet rossz, ez egy 350W-os Chieftech (eddig is ez volt), és igazán nincs túlterhelve (AMD64 3200, egy, vinyó, egy DVD, 9600pro video, nincs túlhúzva).

(#132) Dr. Romano válasza hdsentinel (#108) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Köszönöm szépen a választ! :R :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#133) martonx


martonx
veterán

Kár, hogy stripe-os raidbe kötött vinyókat nem kezel a rendszer. Pedig ez lenne az igazán fontos... :O

Én kérek elnézést!

(#134) Grobber


Grobber
csendes tag

Heló! Felraktam a progit, jónak tűnik. Volna vele kapcsolatban kérdésem:

1: az egyik (Samsung SP2504C SATA2) vinyómnál a RAW Read Error Rate tegnap 18 volt, ma 28 (az Adatmező kiértékelés szerint). Mennyire kell aggódnom e miatt?

2: mindhárom vinyómnál elég magas a Hardware ECC Recovered érték: a napi használtattól függően 8-30millió. Ez mennyire probléma?

Mindkét vinyó Reallocated Sector/Pending Sector/UATA CRC Error mentes, ill 100%-os a progi szerint. Kérek szépen tanácsot! :DDD

Ullyoncz

(#135) bolcsodal


bolcsodal
addikt

Nah..mégiscsak feltettem. Az updater karanténban csücsül. A progi szerint 50% Health, 48 Bad sector... ;] Szerintetek? Kár, hogy a WD Raptorok ilyen drágák.

They drew first blood....

(#136) jattila40


jattila40
tag

Nekem is hasonló kérdéseim vannak, mint grobber fórumtársnak. Szombaton vettem egy Segate 7200.10 200 GB-os winchestert, és a S.M.A.R.T. értékek elég furcsák, bár a HDS szerint minden a legnagyobb rendben. A raw read error rate 94 millió felett van, a seek error rate több mint 700 ezer, a hardware ECC reovered több mint 180 millió (szombaton is kb. ennyi volt, tegnap pedig lement 2,6 millióra). Biztos, hogy tök egészséges ez a lemez? A HDS ezt írja: ''A merevlemez állapota hibátlan. Nem található hibás vagy gyenge szektor, nincsenek felpörgési és adatátviteli hibák sem.'' Egyébként a smart adatoknál mit jelent a legrosszabb érték?

(#137) Mauzes


Mauzes
őstag


Üdv!

Az mennyire reális, hogy bekapcsolás után (legyen 1 perc boot), 24-25 fokban, a vinyóm hőmérséklete a S.M.A.R.T. szerint 29 Celsius?

(#138) Pentax


Pentax
tag

Szeretném használni a progit,de indításnál lefagy a gép,csak resetre reagál.
Valszeg a raid kártyára kötött winyók miatt lehet? :F

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#139) arty


arty
veterán

nekem néha mintha lehalna az egész gép ... a program átmegy not respondingba, majd működik tovább, ha türelmes vagyok pár percig :) más taskok mennek ...

2 gépban van 4 samu winyom + 1 seagate = mindegyik 100%-os :)

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#140) Mat00


Mat00
tag

Nagyon jó a cikk, köszi! Kellett egy ilyen program, így nem kell aggódnom az adataim miatt. :DDD 2 Samsung vinyóm van, az 1ik 1 éves, a másik fél, mind2 100%-os! :)) És 38-31 fokon megy egyik ill. másik, átlag! (mind2-n van hűtés, igaz sima ventillátor, de pont jó a hőmérséklete) Szerintem tökéletes! :)

[Szerkesztve]

(#141) Boborjan


Boborjan
csendes tag

Üdv!

Nekem egy 40 gigás Maxtor döglődött (néha kattogott, a win visszanyomta PIO módba), HDSentinel kemény 0%-ra értékelte. Gondoltam ráengedem a Maxtor diagnosztikai programját, a PowerMax-ot. Már a basic tesztnél hibát jelzett, jöhet a fullos Low Level Format!
Miután végzett, mind a basic, mind az advanced teszt hibátlanul végigment rajta! WinXP, HDS indít, s mit látok? 100%!!! Igaz, hogy azóta lett rajta 3 hibás szektor, de beállt stabilan 96%-ra, és azóta is csak 1x hallottam kattanni (és újra udma2 módban megy)! Fontos adatokat továbbra sem tárolok rajta, de legalább sikerült újra használhatóvá tenni! :D

(#142) jattila40


jattila40
tag

Még mindig a smart értékekkel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Közben elolvastam a HDS helpjét, ahol azt írják, hogy a nyers adatokból csak az alsó két byte-ot veszik figyelembe a számításnál. Így persze már nem olyan ijesztően nagy számokról van szó, mint ahogy az előző hozzászólásomban írtam, de néhány dolgot továbbra sem értek. A raw read error rate (1-es smart paraméter) alsó két byte-ja 0xF9BE=63934, ami szerintem így is igen magas, mivel nem javított olvasási hibáról van szó. Meglehet persze, hogy ez két byte-os előjeles érték, így -1602, ekkor azonban mit jelent? Hogy negatív értékről lehet szó, azért is gyanús, mert az érték (nem a nyers adat, hanem a kiértékelt) két nap alatt 105-ről 116-ra változott. Hogy mutathat egy hibaszámláló javuló tendenciát? A seek error rate (alsó két byte szerint) 3160, ezt pedig a HDS figyelembe veszi a kondíció számításnál, ennek ellenére 100 %-os a kondíció. Másik érdekesség, hogy a jelenlegi értéke 100, a legrosszabb pedig 253. Hogy lehet a legrosszabb érték nagyobb? Most hirtelen kb. ennyi. Előre is köszi mindenkinek a válaszokat.

(#143) hdsentinel válasza kneedeep (#130) üzenetére


hdsentinel
őstag

A RAID-es driver (ICH8R) kavar be, ez változtatja meg a lemez típusát önkényesen WD120GBRAID1-re, melyet aztán a szoftverek jeleznek.

Azért meg kellene nézni, hogy túlhúzás nélkül is jelentkeznek-e ezek a furcsa jelenségek vagy ''csak'' a driver hülyül meg. Az overclock tipikusan szokott ilyet előidézni. De az adatkábel csere is javíthat a helyzeten.

A riport alapján eléggé érdekes adatokat detektál a program a kérdéses lemezről. Jobb lenne egy nyers riport, melyből részletesebben látnám, hogy a lemez milyen adatokat szolgáltat magáról, azaz ha ilyen furcsa kijelzés van, akkor a Beállítások -> Teszt riport küldése opció segítségével készíts+ments egy riportot! Köszi!

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#144) hdsentinel válasza martonx (#133) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igen, itt valóban fontos lenne előre tudni, hogy van-e valami gond..
Szoftveres RAID esetén működik, ha az op. rendszer készíti és kezeli a tömbben lévő lemezeket.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#145) hdsentinel válasza Grobber (#134) üzenetére


hdsentinel
őstag

Hello !

1) a Raw read error rate számlálónál az adatmező értékének nincs igazán jelentősége. Ez a szám teljesen természetes, ha növekszik, a Samsung meghajtóknál általában bizonyos időközönként nullázódik vagy csökken.

2) a Hardware ECC érték szintén csak statiszikai információt hordoz. Növekedése (akár milliós nagyságrendben is) teljesen normális dolog, egyáltalán nem probléma.

A mail-ben kapott riportot átnézve is tökéletes az állapotuk, nem véletlen a 100%-os kondíció :) Nincs mitől tartani.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#146) lazydog


lazydog
addikt

Hi hdsentinel!
Az mitől lehet, hogy a négy darab alig használt Hitachi HDS722516VLSA80 vinyóm mindegyikét 20 - 30 százalék közötti egészségi állapotúnak látja. Még érdekesebb, hogy kicsivel jobbnak értékeli az állapotot, ha a szigorúbb Condition Calculation Method-ot állítom be az Advanced Options-nál?

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#147) hdsentinel válasza jattila40 (#142) üzenetére


hdsentinel
őstag

A program csak a valóban kritikus, adatbiztonság szempontjából értékelhető attribútumokat vizsgálja.
Ezek az attribútum értékek nem előjeles számok természetesen, hiszen negatív hibaszám nem fordulhat elő.
Az alsó két bájt kerül kiértékelésre, de azok is csak abban az esetben, ha a további, felsőbb bájtok értékei 0-ák. Így a program kiszűri azokat az értékeket, melyek túl gyorsan növekednek ill. túl magas (emiatt nem értékelhető) szintet érnek el.

Sok attribútum (pl. az említett raw read error rate vagy a hardware ECC recovered, stb.) nyers értéke valóban nagyon tág határok között mozog, elég nagy (milliós vagy akár százmilliós nagyságrendben is). Ez nem jelent problémát, teljesen normális jelenség, mivel ezek csak mint számlálók, statisztikai információt hordoznak.
Ezeknél elképzelhető túlcsordulás, hirtelen csökkenés is.

A kiértékelt érték valamilyen módon a nyers értékből kerül meghatározásra (merevlemez gyártótól, típustól, attribútumtól függően máshogy). Ha a nyers érték változik, a kiértékelt érték is változhat, akár javulhat is. Pl. ha egyik nap picit gyorsabban pörög fel vagy seek-el a merevlemez, mint korábban, akkor nyilván a megfelelő (spin up time, seek time performance) attribútumok értékei javulhatnak is. A legrosszabb értéknek ''illene'' valóban a legalacsonyabb (=legrosszabb) értéket tárolnia, de nem kritikus attribútumoknál ez nem törvényszerű.

(további kérdés esetén egy nyers riportot küldhetnél, akkor látnám konkrétan, mi a helyzet)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#148) hdsentinel válasza Mauzes (#137) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ilyen hamar (ha bekapcs előtt teljesen lehűlt a rendszer, pl. reggel kapcsolod be éjszakai pihenés után) azért nem szokott felmelegedni. Itt gyanús, hogy a szenzor téved néhány fokot, de erről jó lenne egy külső hőmérő használatával bizonyosságot szerezni.

Persze ha órákig pihent ''standby'' állapotban, akkor is fesz. alatt van az alaplap és a táp is termel némi hőt. Ilyen esetben lehet, hogy a pihenés alatt a gép belsejében valamivel melegebb van a külső környezeti hőmérsékletnél.

Esetleg próbáld meg több órára teljesen lekapcsolni a gépet (kapcsolós elosztó kikapcsolásával vagy a tápkábel kihúzásával), majd ezután megnézni, hogy indítás után mennyivel magasabb a merevlemez hőmérséklete a környezethez képest.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#149) hdsentinel válasza arty (#139) üzenetére


hdsentinel
őstag

Kérlek készíts+küldj riportot a Beállítások -> Teszt riport küldése opció segítségével!

Van esetleg USB-s kártyaolvasó a gépre kötve?
Azt kihúzva, majd a programot indítva is ugyanez a helyzet?

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#150) hdsentinel válasza Pentax (#138) üzenetére


hdsentinel
őstag

Más, hasonló programok használatánál is tapasztaltál ilyet, mikor a merevlemez adatokat akarták kiolvasni? (pl. Everest, Speedfan)

Próbáld meg a programot a /report parancssori opcióval indítani (HDSentinel.exe /report).
Így a saját mappájában elvileg létrehoz egy HDSentinel_2.05_PRO_report.txt fájlt, abban talán bekerül valami, amiből többet lehetne kideríteni. Kérlek hagyd pár percig reset előtt (még ha teljesen fagyottnak tűnik is a rendszer).

Milyen RAID kártyáról van szó? Ilyesmit semmilyen korábban tesztelt típussal nem tapasztaltunk.

Ha van esetleg USB-s kártyaolvasó, bármilyen külső merevlemez, pendrive, ilyesmi a gépre csatlakoztatva, próbáld meg azokat leválasztani indítás előtt.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#151) hdsentinel válasza lazydog (#146) üzenetére


hdsentinel
őstag

Jó lenne riportot látni a lemezekről, abból kiderülne, mi alapján áll az egészségi állapot ilyen szinten. A releváns attribútumok értékeit (melyek miatt a kondíció csökkenhet) a program a lemezek adatlapján kiértékeli és megmutatja, milyen problémákat észlelt.

A szigorúbb módszer picit máshogy működik, mint az alapértelmezett módszer: ez a nagyon kevés problémát hivatott azonnal jelezni (a kondíció drasztikus csökkenésével) vagy a több, különböző problémák összességét képes hatékonyabban jelezni.
Általában az íly módon értékelt merevlemez kondíciója valóban alacsonyabb, mint az alapértelmezett módszer esetén, de extrém esetekben (illetve ha az alapértelmezett módszernél is alacsony a kondíció) akkor ez nem törvényszerű.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#152) bolcsodal


bolcsodal
addikt

Üdv! Kicsit elszomorított a vinyóm állapota ezért ránéztem néhány másik progival is. SpeedFan szerint 80%-os a fitness, Everest sem jelez SMART hibát, A HDSentinel szerint SMART probléma nincs, de Fitness 50% (48 bad sector etc.) és végül megnéztem a saját gyártó lemezkezelő progijával (SeaTool, Barracuda 80G, 7200rpm, 2Mb cache) ami SMART error-et jelez és azt állítja bármelyik pillanatban hasalhat a vinyó...

Akkor most melyik a releváns? :U :U

They drew first blood....

(#153) Budaházy


Budaházy
aktív tag

Gratulálok a készítőknek!

Nem kicsi munka lehetett ezt a progit összehozni. Azt merem mondani hogy akár még komoly nemzetközi sikere is lehet a Sentinelnek mert az árához képest nagyon sokat tud.

Gratula

Értem én, hogy NON-STOP de mikor nyit?

(#154) hdsentinel válasza bolcsodal (#152) üzenetére


hdsentinel
őstag

Önmagában a 48 bad sector-tól még nem feltétlenül várható elhalálozás. Kérdés, hogy milyen más probléma (problémák) vannak még.

Ahogy a cikkben is megjelent, az általános (''küszöb''-öt és ''érték''-et vizsgáló) algoritmusok sok esetben jóval enyhébbek, elnézőbbek a hibákkal szemben, ezért is nem jeleznek előre problémát.

A Sentinel kijelzi, amit talált (azaz megmondja, hogy pontosan miért annyi és milyen problémákat talált), emiatt csak 50% a kondíció (ilyen szinten már valóban érdemes figyelni az állapotra).

Lehetséges, hogy a gyártó saját szoftverével, nem dokumentált módon (nagyjából az egész S.M.A.R.T. az) képes mélyebb elemzésre - ez esetben jó lenne tudni, az miért ítéli meg ennyire rossznak a helyzetet, milyen attribútum(ok) értékei (vagy más módszer) alapján jelzi problémásabbnak a lemezt.


[Szerkesztve]

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#155) hdsentinel válasza Budaházy (#153) üzenetére


hdsentinel
őstag

Köszönöm :R
Bízom benne, hogy minél több helyen sikerül adatvesztést megelőzni, elkerülni a szoftver használatával.
A jövőben még több, újabb funkció várható :)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#156) Budaházy válasza hdsentinel (#155) üzenetére


Budaházy
aktív tag

n.m.

A prof. -jófej- guru csávókat mindíg is csiptem a számítógépesek közül.
;)

Értem én, hogy NON-STOP de mikor nyit?

(#157) hdsentinel válasza Budaházy (#156) üzenetére


hdsentinel
őstag

:B

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#158) lúzer válasza Peet (#100) üzenetére


lúzer
veterán

A smart mindig működik, max. nem volt progi ami kiolvassa. ;]

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#159) hdsentinel válasza lúzer (#158) üzenetére


hdsentinel
őstag

Már ha engedélyezve van a BIOS-ban vagy egy arra alkalmas program bekapcsolja és kiolvassa a megfelelő értékeket :))

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#160) Pentax válasza hdsentinel (#150) üzenetére


Pentax
tag

Köszi a választ, kérésed alapján jártam el és a a következő az eredmény:
Everest elindul, Speedfan indulásnál kifagy /akkor,mikor a raid kártyára kötött winyók kiolvasásához ér/szintén resettel javítható.
Az Everest A következőket írja a kártyáról:
Tipus:Silicon Image SiI 0680 Ultra-133 Medley ATA Raid Controller
A rajta levő 2db Seagate ST3120022A winyó anyakönyvi adatait:
Lemezes eszköz fizikai információk:
Gyártó Seagate
Merevlemez neve Barracuda 7200.7 120022
Fizikai formátum 3.5''
Formázott kapacitás 120 GB
Lemezek 2
Adatrögzítő felületek 3
Fizikai kiterjedés 146.56 x 101.85 x 26.1 mm
Max. tömeg 635 g
Átlagos forgási késleltetés 4.16 ms
Forgási sebesség 7200 RPM
Max. belső adatsebesség 683 Mbit/mp
Átlagos fejpozicionálási idő 8.5 ms
Csatoló Ultra-ATA/100
Pufferelt adatsebesség 100 MB/mp
Puffer mérete 2 MB
Felpörgési idő 10 mp
kiolvassa,de SMART infót nem olvas ki./2db tökegyforma winyó,nincs raidben,csak simán külön meghajtóként használva/
A 2 másik winyó,mely az alaplapi IDE vezérlőkön van minden infot kiolvas,SMART-ot is.
Próbáltam /report opcióval indítani a HDSentinel-t,ugyanugy kifagyott,a text filet nem csinálta meg,10 percig hagytam,utána reseteltem.
Usb portokon semmi külső dolog nincs rákötve,egy hp1010 nyomtatón kívül,de nem hiszem,hogy köze lenne hozzá.
Ennyi volna a tapasztalatom,köszi előre is a választ.

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#161) hdsentinel válasza Pentax (#160) üzenetére


hdsentinel
őstag

A dolog érdekes, én is használok ilyen típusú vezérlőt, de ezt a jelenséget nem tapasztaltam.

Túlhúzás (overclock), nem teljesen jó driver és/vagy a vezérlő firmware-e is okozhatja ezt a jelenséget.

Esetleg (mivel nem tömbben vannak) ha megoldható, meg kellene nézni, hogy csak 1 merevlemez legyen a RAID vezérlőn (csak a pri master). Esetleg ha a két lemez külön kábelre kerül (mindkettő master-ként) talán javul a helyzet.

(írtam privát üzenetet, hogy még mit lehetne megpróbálni).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#162) bolcsodal válasza Pentax (#160) üzenetére


bolcsodal
addikt

A RAID kártya milyen frekvencián üzemel?

They drew first blood....

(#163) Avalon2007 válasza hdsentinel (#161) üzenetére


Avalon2007
tag

Helló

Először is gratulálok a programhoz, régen találkoztam már ilyennel.
Másodszor: van egy 80 GB-os Maxtor HDD-m, amire azt írta a program, hogy a Kondíció 100 %, a Teljesítmény 92 %. De átállítottam a Gyártó specifikus értékeke analízisére, és ekkor azt írta, hogy a Kondíció 84 %, a teljesítmény 100 %. Kell aggódnöm a HDD állapota miatt? Előre is kösz a válaszokat.

[Szerkesztve]

(#164) hdsentinel válasza Avalon2007 (#163) üzenetére


hdsentinel
őstag

Hello !
Köszi :R

A lemez pontos adatait nem ismerem, de a program a merevlemez áttekintés lapján írja, hogy milyen problémákat talál. Jelen esetben úgy tűnik, semmilyet - emiatt 100% a kondíció. A teljesítmény valószínűleg azért csak 92%, mert ATA 100-as vezérlőn van az ATA 133-as merevlemez, így a vezérlő (még ha csak kis mértékben is) elméletileg visszafoghatja a lemez teljesítményét.

A gyártó specifikus értékek ellenőrzésével kicsit más a helyzet, ott a gyártó által kritikusnak értékelt paraméterek már mutatnak némi eltérést az eredeti értékhez képest, ez valószínűleg a lemez életkorából, működési idejéből adódik. De aggodalomra nincs ok a jelzett értékek alapján.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#165) scott_free válasza hdsentinel (#164) üzenetére


scott_free
senior tag

hi,

nagyon jó a progi! :)

igazából csak az hiányzik, hogy a tray iconoknál is be lehessen állítani átlátszónak a hátteret, ill. saját betűtípust és -méretet megadni.

de amúgy: :R

(#166) Pentax válasza bolcsodal (#162) üzenetére


Pentax
tag

Alapon,nem huztam rajta semmit

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#167) Pentax válasza hdsentinel (#161) üzenetére


Pentax
tag

Húzás nincs,gyári lemezen kapott driver van felrakva,firmware a gyári,amivel vettem.

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#168) dogofpavlov


dogofpavlov
csendes tag

Helú!

Van nekem egy FUJITSU MHV2060AT PL 60 Gb-os vinyó a laptopomban. A HD sentinel amikor felraktam, 54 fokot mutatott, jócskán benne volt a pirosban. Ekkor belémállt a para, hogy ez azért nem túl jó, gondoltam felpolcolom a gép négy sarkát egy-egy könyvvel. Ezután az lett az eredmény, hogy a vinyó hőmérsékéete lement 42-43 °C-ra. (ez már kézzel fogható eredmény) A kérdésem az volna, hogy okozhat-e valami gebaszt,ha a lemez jócskán lehűtjük az előírt üzemi hőfok alá?? (ha a meleg árt a lemeznek a hideg is árthat-e?)

Üdvözlettel
Pavlov Kutyája

Kifordított világban élek, ahol minden megtörténhet...

(#169) Pentax válasza hdsentinel (#161) üzenetére


Pentax
tag

hdsentinel fórumtárs javaslatára-melyet privátban küldött- a következőket tettem,s jutottam eredményre:
''Hello !

A dolog érdekes, én is használok ilyen típusú vezérlőt, de ezt a jelenséget nem tapasztaltam.

A problémát elméletileg okozhatja az, hogy mivel a program nem tudja elérni a S.M.A.R.T. adatokat és a teljes információkat (ahogy az Everest sem), megpróbálja más módon, SCSI felületen is lekérni a merevlemez adatait. Amennyire tudom, a Speedfan is ezt teszi (de az Everest nem), ezért lehetséges, hogy a Speedfan és a Sentinel fagy. Bár igazából nem kellene, ezt nagyon nem lenne szabad.
Túlhúzás (overclock), nem teljesen jó driver és/vagy a vezérlő firmware-e is okozhatja ezt a jelenséget.

Esetleg ha megoldható, meg kellene nézni, hogy csak 1 merevlemez legyen a RAID vezérlőn (csak a pri master). Esetleg ha a két lemez külön kábelre kerül (mindkettő master-ként) talán javul a helyzet.

Mindettől függetlenül meg kellene próbálni a SCSI detektálás teljes tiltását a Sentinel esetében. Remélhetőleg így nem lesz fagyás és a másik két lemez adatait kiolvassa a program. Ez az alábbi módon tehető meg:

Start gomb -> Futtatás -> Regedit
HKEY_LOCAL_MACHINE kulcs kiválasztása után a válaszd a
''SOFTWARE'' majd a ''HD Sentinel'' kulcsot.
A jobb oldali területen jobb egérgomb, majd ''Új'', ''Karakterlánc''
A megjelenő mezőbe: DisableSCSI
Az így létrehozott azonosítón jobb gomb, majd ''Módosítás''
és az Érték-nek adj meg 1-et.

Ezután indítsd el a programot - esetleg használd a /report kapcsolót, ahogy korábban írtam.

Kíváncsi vagyok az eredményre, remélhetőleg sikerül megoldani a problémát.''


Válaszom a következő volt:
''Nos megoldódott a probléma,miután 2 külön kábelra raktam a 2 winyót 2 masterként.
A reg modosítás nem segített,ugyanugy lefagyott.
Most fut szépen,igaz,hogy csak a 2 ide winyót tudja tesztelni és mérni,a raid kártyán levőket nem,de alapadataikat kiolvassa.(csak nagyon halkan és félve említem meg,hogy a Speedfan is müxik,s valamelyik-nem tudom,a 2 közül melyik,mivel tökegyformák- smart adatait kiolvassa)
Kívánom,hogy megoldható legyen e adatok kiszipkázása is majd,további sikereket a fejlesztés terén.
(amugy nem igazán értem,mi változott meg azzal,hogy külön kábelra került a 2 winyó )
Utólagos engedelmeddel ezt berakom a public részbe is,okulásul mindenkinek,bárki járna hasonlóan,mint Én.''

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#170) Gaga_30


Gaga_30
tag

Hali!

Kipróbáltam ezt a progit, az ingyenes próbaverziót. Be is jött, megnyugodtam , h minden rendben van a vinyóimmal, viszont van egy gondom.
Nem tudom uninstallálni a programot... vkinek hasonlo gond?
Uninstall után ugyanugy ott van a gépen, és ugyanugy indul magátol
Esetleg ötlet?

(#171) Gaga_30 válasza Gaga_30 (#170) üzenetére


Gaga_30
tag

Nah, siker... csökkentett módban.

(#172) hdsentinel válasza Gaga_30 (#171) üzenetére


hdsentinel
őstag

Egész pontosan miért volt szükség a csökkentett módra?

Amikor először megpróbáltad un-install-álni, akkor (gondolom) a program még futott. Ezért a telepítő nem tudta maradéktalanul törölni, így természetes, hogy fennmaradt és köv. induláskor is elindult. A programot be kell(ett volna) zárni un-install előtt.

Így un-install után előfordulhat, hogy manuálisan kellett törölni (az akkor már nem futó) programot.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#173) hdsentinel válasza Pentax (#169) üzenetére


hdsentinel
őstag

A SiI vezérlőkkel voltak már érdekes tapasztalatok, ezért (sajnos) nem kell meglepődni a velük kapcsolatos érdekes jelenségekkel (pl. külön kábelen jobban működnek a csatlakoztatott merevlemezek).

Kellene némi infó, hogy utána tudjak nézni a detektálással kapcsolatos jelenségnek.
A Sentinel-ben van egy védelem, mely a ''gyanús'' S.M.A.R.T. adatokat/táblázatokat ellenőrzi és adott esetben nem jeleníti meg (pl. ha két merevlemeznél teljesen azonos a táblázat, mivel ilyenkor gyanús, hogy driver probléma van. Lehet, hogy ez a helyzet, de jó lenne több információ, hogy erről meg tudjak győződni.

Ha megoldható, kérlek küldj mail-ben egy Sentinel teszt riportot (a Beállítások menü legalsó opciójával) és küldj képernyőmentést a Speedfan-ban látható S.M.A.R.T. táblázatokról! Köszi!

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#174) hdsentinel válasza scott_free (#165) üzenetére


hdsentinel
őstag

Nem kizárt, hogy ilyen lehetőség is lesz a későbbiekben, köszi az ötletet! :)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#175) hdsentinel válasza dogofpavlov (#168) üzenetére


hdsentinel
őstag

A túlhűtés is lehet ártalmas. Tapasztalatok szerint 25 Celsius fok alatti hőmérséklet sem túl egészséges a merevlemez számára, de ez otthoni környezetben elég ritka. 30-45 Celsius közötti hőmérséklet ideális (amennyiben a lemez aktív működés, komolyabb lemezművelet során sem emelkedik tartósan 45 fok fölé).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#176) wach


wach
csendes tag

Gratulálok a cikkhez, és a programhoz is. Mindkettő kiváló, profi munka.

A HDSentinelt már évek óta ismerem és ajánlom is mindenkinek erősen :)

A SMART-hoz egy kis adalék. Volt nálam egy szar winyó (hirtelen halál) adatmentési célból. Az XP egy gépen sem volt hajlandó bebootolni úgy hogy a winyó rá volt kötve, de a Vista már bootolás közben szólt, hogy lenne itt egy szar winyó és ráengedné a checkdisket - gyorsan escape :DDD -, sőt, elindult vele (azért fogta a gépet rendesen), majd szólt, hogy a SMART értékek alapján ez a winyó hamarosan elpusztul, szeretném-e lementeni róla a dolgokat :Y , és rendesen jött a backup varázsló adva a mentésre az esélyt.

Persze a winyó már rég túl volt ezen a stádiumon, így forrásként a backupnál már meg sem jelent, de azért jó tudni, hogy a következő oprendszer már alapból figyeli és kezeli a winyó halálozás előrejelzést. Ilyenkor mindig ott van a kérdés, hogyha Vista lett volna a haver gépén, akkor mindent le lehetett volna menteni róla? :F De ez majd kiderül néhány év múlva. ;]

(#177) liksoft válasza wach (#176) üzenetére


liksoft
nagyúr

Ha a winyó hirtelen halt meg, azt semmi nem jelzi előre. Így menteni sem fog.

Azt lenne jó tudni, hogy a Vista hogyan figyeli a SMART-ot. Feltételezésem szerint a gyártók által adott küszöbértékek figyelésével. Ha igen, akkor alig jobb a BIOS figyelésénél. Persze az is kérdéses, hogy csak boot során, vagy futás közben is figyel-e. Valamint a driver-ek amik nem adnak vissza SMART értéket a Vista-t kiszolgálják-e? Az eddigi gyakorlatot alapul véve (tűzfal, chkdsk mint adatgyilkos) nem fűzök több reményt hozzá, mint a BIOS visításához.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#178) wach válasza liksoft (#177) üzenetére


wach
csendes tag

Ami a felhasználó számára ''és reggel már nem indult a Windows :W '' típusú hirtelen halál, az lehet, hogy valójában már egy hetek, hónapok óta tartó hosszú haldoklási folyamat vége. És ha ezt jeli a SMART, és ha normális a küszöbérték, és ha figyeli az oprendszer, és ha a user nem nyom mégsét egy ''ááá, hülyeség'' csatakiáltással, és ha... szóval sok dolognak kell összejönnie, de legalább ez már egy esély :)

A Vista SMART figyelése valószínüleg folyamatos, mert nálam is kb. 10-15 rendszerben eltöltött perc után jelzett és tett ajánlatot (de arra ötletem sincs, hogy miért várt ennyit, mikor már boot közben is nyilvánvalóan kaka volt az egész :F ).

Én azért tartom ezt jóval többre mint egy BIOS figyelést, mert egyrészt a BIOS csak bootkor jelez, ami több tucat órával is ronthatja az adatmentési esélyedet, ha a hiba pl. kora délelőtt válik kritikussá - főleg ha éjszakára tervezed bekapcsolva hagyni a gépet, másrészt a BIOS hibára az átlag user csak legyint könyökből öblöset, vagy ha nem, akkor sem tudja, hogy most mit és hogyan, viszont a Vista ideális esetben az anyanyelvén magyaráz, és egyből ad is esélyt az adatmentésre. Nekem tetszik, jó kezdeményezés. :C

(#179) Gaga_30 válasza hdsentinel (#172) üzenetére


Gaga_30
tag

Igen, valoszinüleg ez lehetett a gond
De aztán ujra felaktam és csökkentett módban pedig leszedtem, valami miatt normál módban nem tudtam leállitani a programot
Köszi a választ!

(#180) liksoft válasza wach (#178) üzenetére


liksoft
nagyúr

Idézet: ''Volt nálam egy szar winyó (hirtelen halál) adatmentési célból.''

Erre írtam, hogy ezt nem mutatja ki semmi előre.

A 15 percre meg azt mondom, hogy sz@rt sem ér. Ha eleve hibás drive esetén ennyi idő telik el a detektálásáig, akkor az a legtöbb esetben már csak levélnehezéknek használható. A Sentinel nálam 10mp vagy 30mp figyelési idővel fut. Nagyobbra csak a tesztelési fázisban állítottam.

Abban igazad van, hogy az első jel. ''Fényt látok az alagút végén!'' (Csak ne egy mozdony legyen.)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#181) janos666 válasza Parker Ezredes (#1) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Érdekes. A gyártóspecifikus adatokból kiindulva 88%-osnak látszik a kondíció a 3,5 éves Segate winyómon, szigórú vagy normál kiértékelénél meg masszív 100%-osnak. Na vajon melyik a hihetőbb?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#182) hdsentinel válasza janos666 (#181) üzenetére


hdsentinel
őstag

A Seagate-nél általában a ''seek error rate'' attribútumnál az ''érték'' viszonylag rövid használat során lemegy 100-ról 60-80 közé (és ott beáll).

Mivel ennél az attribútumnál a küszöb viszonylag magas (30), ezért ez az attribútum okozza, hogy a gyártó specifikus módszer esetén a kondíció összességében ''csak'' 88%.

Ennek az attribútumnak a nyers értéke viszont elég sűrűn változik (és tökéletes állapot mellett elég magas értékeket ér el, mely teljesen normális) ahhoz, hogy abból valódi következtetést lehessen levonni. Ezért a szigorú vagy normál módszer figyelmen kívül hagyja (ezért 100% a jelzett állapot ez esetben).

A gyártó spec. módszer használata esetén a kondíció (ahogy a súgóban megtalálható) általában magasabb, de ez nem törvényszerű. Mindazonáltal több, kisebb-nagyobb hibára (melyben több attribútum is érintett) a gyártó spec. módszer lényegesen később reagál a merevlemez állapotának romlására, mint az alap vagy a szigorú módszer.

Ezért javasolt inkább az alapértelmezett vagy a szigorú módszer használata.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#183) hdsentinel válasza hdsentinel (#182) üzenetére


hdsentinel
őstag

(a pontos számokat több Seagate riportja alapján írtam, lehet, hogy Nálad kis mértékben eltérnek azoktól amiket tapasztaltam, mivel nem láttam konkrétan a lemezed adatlapját).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#184) Pentax válasza hdsentinel (#173) üzenetére


Pentax
tag

Riportot elküldtem,mellékelve,amit kértél

Kiszel Tünde egy komoly érv a homoszexualitás mellett.

(#185) vlcvlc


vlcvlc
tag

Hali
Letöltöttem a sentinel demóját
Egyik vinyómra azt irja hogy Health 95% mert van rajta 3 bad sector.
Ezek után letöröltem mindent a vinyóról
mélyformázás
teljes formázás
majd 2 külömböző progit is végig küldtem rajta ami csak bad sectorok után kutat
egyik az kb 20 órán keresztül ment és nem talált egy darabot sem
a másik végigfutott 9 óra alatt és az sem talált semmit
sentinel meg ezek után is azt irta hogy csak 95% mert szerinte még mindig van badsector :)

http://web.t-online.hu/tomika69/machines

(#186) siriq


siriq
őstag

Az egyik vinyomra 28% ir a progi meg kb 90 nap az elettartalma. Nna mondjuk ebben sem hiszek. Kb 4 eve hasznalom gond nelkul. Valamit szerintem nem jol detektal.

Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

(#187) lazydog válasza siriq (#186) üzenetére


lazydog
addikt

Joggal nem veszed készpénznek a becsült napok számát.
Ez az adat erősen tájékoztató jellegű. Azt fogod tapasztalni, hogy hónapokig változatlan marad a még hátralévő napok száma. Viszont ideje lesz az aggodalomnak, ha egyszer ez az érték elkezd rohamosan csökkenni.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#188) siriq válasza lazydog (#187) üzenetére


siriq
őstag

Mindenesetre ha megerkezik a teras vinyom akkor majd powermaxot raengedem:D
Megnezem hogy az mit szol hozza. Abban teljesen megbizok.


szerk: Jah a service-kent probalnam futtani akkor nem igazan mukodik a dolog. A homersekletet kijelzi de semmi mas funkcio nem erheto el sot ha elinditanam akkor el sem indul csak ha manualisan kilovom. Jah a vinyom amugy slavekent van ami 28% lehet ez is bekavar valamit a proginak.

[Szerkesztve]

Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

(#189) forceberg válasza vlcvlc (#185) üzenetére


forceberg
veterán

Igen, van bad sector. Csak a vinyók kikerülik a bad sectorokat, ugyanis van a vinyókon tartalék terület. Ha egy sector meghibásodik, akkor a vinyó a tartalék területen kijelöl egy másikat a helyére. Gondolom, a másik programok csak az aktuálisan használt sectorokat nézik. A sentinel meg a vinyóból veszi az adatot, hogy hány sectort kellett eddig áthelyeznie a tartalék területre. Kb. ennyi lehet. :U

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#190) hdsentinel válasza siriq (#188) üzenetére


hdsentinel
őstag

A szolgáltatásos működés alapvetően a felhasználó nélküli (szerver) számítógépekre lett kitalálva, illetve olyan esetre, mikor az aktuális (korlátozott) felhasználó zavarása, beavatkozása nélkül kell távfelügyeletet biztosítani. A Windows nem minden verziója kezeli korrektül az interaktív szolgáltatásokat, ezért elképzelhető, hogy bizonyos ablak, információ nem jelenik meg a képernyőn. De a felügyeleti és riasztási (e-mail, hálózati üzenet, stb...) funkciókat ez nem befolyásolja.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#191) hdsentinel válasza forceberg (#189) üzenetére


hdsentinel
őstag

Pontosan így van.
A cikkben a 2. oldal végefelé (''Hibás szektorok?'') néhány bekezdésben le lett írva, mi a helyzet ezekkel a szektorokkal: miután a lemez hibásnak értékelte az ilyen szektorokat, azokat már nem lehet többé elérni. Minden ide irányuló írás/olvasás a tartalék területre kerül átirányításra.

Ez a folyamat teljesen független a használat op. rendszertől, (többszöri) low level format (ami szintén kikerüli az eredeti hibás területet, NEM tesztelve azt) és újratelepítés, más op. rendszer telepítése vagy más szoftver használata sem módosít ezen az állapoton.

Önmagában ez nem kifejezetten probléma, hiszen néhány hibás szektor ha kiesik (mikroszkópikus karc vagy kosz miatt), a lemez többé nem piszkálja és minden rendben.
Probléma akkor jelentkezik, ha ezen szektorok elkezdenek szaporodni (pl. a fej karcolja a felületet).

Ez egyébként korábban többször is tárgyalásra került :)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#192) hdsentinel válasza lazydog (#187) üzenetére


hdsentinel
őstag

Pontosan így van, mivel a becsült élettartamot a kondíció drasztikusan befolyásolja.
Alacsony kondíció = kevesebb becsült nap.
Természetesen a program nem mondja meg percre pontosan, mikor fog leállni a lemez, csak tájékoztatást ad.

Erről bővebben a súgóban ([link]), azon belül a Mellékletek között található információ.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#193) InfiniteReality


InfiniteReality
őstag

Hmmm ez a progi nemszereti sem a 120DPI betűfelbontást, sem a gyáritól eltérő skint az XP-n. Ja és NAGYON megfogja a rendszert amikor lekérdezi a winyókat, ezért 5 sec-re állítani teljesen értelmetlen... pedig nincs hulladék gépem.

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#194) hdsentinel válasza InfiniteReality (#193) üzenetére


hdsentinel
őstag

Elvileg az 1.80b óta kezeli a 120DPI-t (pontosabban bármilyet, nem csak a gyári értéket) és az alaptól eltérő (nagyobb) betűtípusokat is..
Tudnál mail-ben küldeni képernyőmentést arról az ablakról, ahol valami problémát tapasztaltál?

A skin-nel kapcsolatban kérlek írd meg konkrétan (esetleg küldj pár screenshot-ot), hogy mire gondolsz!

Nagyobb számú merevlemez és/vagy bizonyos eszközök (visszajelzések szerint néhány típusú beépíthető kártyaolvasó) valóban belassíthatja a lekérdezést, ezért nem mindig célszerű a túl gyakori vizsgálat. Tudnál egy riportot készíteni és küldeni a Beállítások -> Teszt riport küldése opcióval? Abból kiderülne, pontosan milyen ellenőrzés mennyi ideig tartott és esetleg mi miatt volt lassú.

Köszönöm a segítséged! :R

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#195) InfiniteReality válasza hdsentinel (#194) üzenetére


InfiniteReality
őstag

A képernyő megjelenítések lassabbak, mint win2k3-on. Az XP-m skinelve van (patchelt UXTHEME.DLL, így alapból fogad bármilyen skint, nem külön progi csinálja mert az is lassít).Ezalatt azt értem, hogy pl leokézom a beállításokat, az ablak tartalma eltűnik, de a beállítási ablak méretével megegyező fehér téglalap ottmarad, az egér homokórázik (de csak a progi ablaka felett), ha félrekattintok vagy megnézem a futó programok között, akkor általában ilyenkor a program ''not responding''. Ez az állapot eltart 10-20 másodpercig majd újra működik.

Kártyaolvasóm valóban van, de beépített és nem szívesen választanám le minden indításnál. A progi beállításainál kikapcsoltam azok megjelenítését (akkor nemtudom minek kérdezi le).

A 120DPI-nél bizonyos feliratok ''kilógnak'', hiába növelem meg az ablak méretét, a terület ugyanakkora. Konkrétan a winyók tulajdonságait lekérdezve, a legalsó sorok nem látszódnak.

Riportot majd csinálok. Egyébként 2 gépre tettem fel a progit, és írt ki érdekes dolgokat, a winchester működési idejével kapcsolatban. Van olyan amelyiknél ''eltalálta'' mennyi ideje üzemel, de volt olyan amelyiknél nem (pedig 7/24 mennek, tehát tudom kb mennyi ideje lehetnek üzemben - beleszámolva a standby állapotokat is).

Konfig#1: asus p4c800, northwood P4 3ghz, x1950pro vga, ibm esxs scsi hdd 18Gb, quantum lm30 hdd 30Gb, seagate barracuda IV hdd 40Gb, Samsung SP2504C hdd 250Gb, Adaptec 39160 SCSI vezérlőkártya, WinXP SP2 angol. Ebben a gépben van a beépített kártyaolvasó.

Konfig#2: abit IS7, northwood P4 2.4ghz, geforce mx4000 vga (alap win driverrel, mivel szerver a gép a vga driver fel sincs telepítve), IBM 147Gb U160 SCSI HDD, seagate barracuda IV hdd 40Gb, Win2k3 server SP2 angol.

[Szerkesztve]

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#196) hdsentinel válasza InfiniteReality (#195) üzenetére


hdsentinel
őstag

A skin-eket (pláne patchelt fájllal dolgozó rendszeren) inkább hanyagolom :)
De a ''homokórázás'' a beállítások leokézása után nem a skinek miatt van, hanem a kártyaolvasó miatt, mivel a program inlyenkor is körbenéz és detektál az új beállításoknak megfelelően.
Sajnos a kártyaolvasód nagyon lassan válaszol a fizikai lekérdezésre (mely a felhasználói felületen nem kapcsolható ki, csak a logikai meghajtók szabad helyének figyelése).

A 169-es hozzászólásban Pentax-nál fordult elő ugyanez, egy registry beállítással javítható a helyzet (mely tiltja valamennyi SCSI és USB meghajtó lekérdezését).
Ez természetesen a következő verzióra javítva lesz, de ehhez kellene a riport, hogy
ellenőrizni tudjam, a program pontosan mely része lassul be a kártyaolvasó használata miatt.

Kérlek küldj képernyőt a kilógásról, hogy mely oldal(ak) érintett(ek) a merevlemez tulajdonságainál!

A kijelzett üzemidőbe nem számít bele a standby-ban eltöltött idő, csak amikor a lemez ''ébren'' volt. Viszont csak akkor növekszik ez a számláló, ha a S.M.A.R.T. bekapcsolt állapotban van/volt (akár a BIOS-ban, akár a Sentinel-t indítva, mely mindig bekapcsolja a S.M.A.R.T.-ot). Tehát ha pl. két évig nem volt ez bekapcsolva (7/24 üzemmódban), akkor a program két évvel fiatalabbnak mutatja, mint valójában.

Az induláskor kijelzett (szürke) üzemidő még pontatlan lehet, mivel ilyenkor a program mérést végez, hogy megvizsgálja az értékek alakulását. Csak mikor már rendesen, vastag feketével jelzi ki a működési időt, akkor szabad az értékkel foglalkozni (alaphelyzetben ez 5-15 percet igénybe vehet egyszer, az első induláskor, de természetesen ez nem befolyásolja a lemez sebességét és egyéb működési paramétereit).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#197) hdsentinel válasza InfiniteReality (#195) üzenetére


hdsentinel
őstag

A SCSI meghajtók miatt a riport elég hasznos lenne, mivel nagyon kevés SCSI lemezes riportom van (sajnos).
De pl. az általam tesztelt SEAGATE ST336607LW (33 GB)-nél a működési idő számláló érdekesen viselkedett.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#198) InfiniteReality válasza hdsentinel (#197) üzenetére


InfiniteReality
őstag

Nekem minden rendszerem SCSI. Vagy alaplapi vagy SCSI kártyával, de minden gépemben van legalább 1 SCSI HDD. Több dologban is még szívesen segítek... csak... a többit talán inkább privátban mondanám el.

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#199) hdsentinel válasza InfiniteReality (#198) üzenetére


hdsentinel
őstag

Tökéletesen egyetértek, a riportokat és a továbbiakat inkább beszéljük meg magánban, ne a listára tegyük őket.
Mail lenne a legjobb, de pü is tökéletes, ahogy Neked jobb.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#200) kneedeep válasza hdsentinel (#143) üzenetére


kneedeep
tag

Nem kaptak több esélyt a hdd-k, mentek vissza garba.. Viszont, most az új 3 napos seagate-re azt írja a hd sentinel, (a seek error rate-re), hogy a küszöb várható elérése 2007.06.04. :Y

Ha hétfő reggel meghal megint ez a vacak seagate, örökre elfelejtem ezt a márkát..

[link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.