Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) creation


creation
senior tag

Köszönöm a cikket, hasznos olvasmány volt, jómagam is egy táp tesztje elött állok, így a forrásanyagod is hasznomra válhat :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#2) buherton


buherton
őstag
LOGOUT blog

1000Nf -> 1000 nF Illik egy szóközt kihagyni a mértékegység és az érték között.

" APFC esetén...

AKi TÁPOT SZERETNE...

Második oldalon amit bekarikáztál graetz előtti szűrőt, az nem egészen azért van ott. Valójában nagyfrekvenciás zavarokat szedi ki, amit a táp küld vissza a konnektorba. Van ennek egy neve is csak hirtelen nem jut eszembe.

Amúgy egész jó írás elég érthetően le van írva.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#3) creation válasza buherton (#2) üzenetére


creation
senior tag

És tulajdonképpen csak hogy teljes legyen nem "nF" hanem '"uF" merthogy az "n" a nano rövidítése lenne :) nű meg macerás :)

De ez mit sem ront a cikk lényegén és érthető magyarázatán. Valószinűleg nem az volt vele a cél, hogy ZH-ra készítsen fel minket :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#4) buherton válasza creation (#3) üzenetére


buherton
őstag
LOGOUT blog

Akkor simán uF ez a bevett szokás, csak mivel N volt nanora gondoltam. Úgyis tudják a szakmaikörök hogy mikróról van szó.

Az pedig kétségtelen hogy a témában egyáltalán nem jártas emberke nyelvén lett megírva, amit könnyedén megért. És nem bonyolódik bele a részletekbe.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#5) bbandi


bbandi
tag

A 3. oldalon az ábrán a bemenő/kimenő áram helyett inkább feszültség kellene legyen.

A szekunder oldali egyenirányítás minek? Annyit símít a jelen a trafó, hogy megjelenik a negatív feszültség?

[ Szerkesztve ]

(#6) mghltm


mghltm
addikt

bar ilyen melysegeben soha nem mentem bele a tapos temaba, de mindig orulok ha ilyen erdekes iras jelenik meg. :K koszonet erte! :R

still 4 sale https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mghltm/index.html || http://www.youtube.com/watch?v=85VErvTqgWc

(#7) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Vegyük hozzá, hogy a feszültségfigyelő áramkörben levő visszacsatoló kondenzátor halála - általában egy 20Ft-os alkatrész - okozza a legtöbb "nem indul el a táp" hibát mostanában :)
Van pár FSP sorozat, ahol ezeket simán odarakták a hűtőborda mellé, ahol megsülnek. Csere, és megy a táp tovább...

Meg aztán... Javítok tápokat, nagy része FSP beles, ezek után kinyitni egy Codegen-t, olyan, mintha tök üres lenne a doboz :D

Amúgy jó cikk, kicsit a helyesíráson lehetne javítani.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#8) banhammer


banhammer
veterán

Köszi az írást, legalább tudom, hogy hogyan működnek a tápok.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#9) bbandi válasza hcl (#7) üzenetére


bbandi
tag

Az én FSP-mben a primer köri puffer szállt el (400-60gln, capxon kondi), állítólag az aktív pfc miatt sokkal gyorsabban kell működnie, mintha csak egyenirányítás utáni szűrést végezne, és ezt nem bírta az olcsó kondi. kb 1000 ft volt bele egy NEC kondi, most is erről a gépről írok.

[ Szerkesztve ]

(#10) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Hát igen. Elég gyász hogy mi megy napjainkban még mindig tápegység néven a PC iparban mind itt, mind az alaplapokon.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#11) 14adam


14adam
addikt

Köszönöm mindenkinek. Amiket látok hibákat még javítom :R Kalandornak megírtam,hogy miért ilyen amilyen a helyesírásom.

Annyira nem értek a tápokhoz de megpróbáltam kihozni magamból a maximumot. Majd ha befejezem a műszerész sulit akkor utána is írok egyet de ott megpróbálok jobban kitérni mindenre. Mert,hogy pl miért van a szekunder oldalon schottky dióda azt nem nagyon értem. Próbáltam utána járni de mindenhol csak ennyi volt,hogy egyenirányítják a trafóból kijövő feszt.

(#12) Atos23


Atos23
senior tag

Ez nagyon kellett :R

(#13) kpal


kpal
veterán

Adam ,ez jó lett :R

(#14) labuwx válasza 14adam (#11) üzenetére


labuwx
tag

Szia!

A 4. oldalon lévő pwm-es kép szerintem hibás, mert nem az effektív feszültség van egyenes arányban a kitöltési tényezővel, hanem az átlagteljesítmény. Az effektív feszültség egyenlő a kitöltési tényező négyzetgyökének és a maximális feszültség szorzatával.
Tehát a kitöltési tényező-fesz. párosok:
0% 0V
25% 2,5V
50% 3,54V
75% 4,33V
100% 5V
A fenti, akkor igaz teljesen, amikor minden fogyasztónak csak ohmikus ellenállása van, az impedenciája elhanyagolható, tehát az áram fázisban van a feszültséggel. Tudom, hogy itt más a helyzet, de nem hiszem, hogy az ilyen egyszerűre és szabályosra befolyásolná az eredményt.

A szekunder oldalon azért így van megoldva az egyenirányítás, hogy az azonos számú tekercsek azonosan legyenek terhelve, mert a + ág sokkal nagyobb terhelést kap, mint a -. Mindegyik tekercs az egyik félperiódusban a +, a másik félperiódusban a - ágra adja az áramot. Az azonos számú tekercsek nem földelt végén az áram ellenfázisban van, ezért mind a - mind + ág egyenirányított szinuszos áramot kap és nem egyszerre adják az áramot a kimenő ágakra.

[ Szerkesztve ]

(#15) 14adam válasza labuwx (#14) üzenetére


14adam
addikt

hardversecrets oldaláról loptam azt a képet ha jól rémlik :D Esetleg levágom azt a %-os részt és csak a jeleket hagyom meg,mert én is furcsállottam :)

Így már értem. Köszönöm a felvilágosítást :R

[ Szerkesztve ]

(#16) Lompos48


Lompos48
nagyúr

A cikk jó, de itt-ott kissé korrigálni lehet(ne). Jön néhány kommentár:

@14adam:
Szűrés elsődleges feladata: a bemenő feszültség minél tisztább szinuszjellé alakítása.
Nem, mint előttem már írták a nagyfrekvencia hálózatra "visszajutását" akadályozza meg/csökkenti.
A szűrésért felelős alkatrészek a varisztor,...
A varisztor egy védelmet szolgáló alkatrész a túlfeszültségek ellen.
Mert,hogy pl miért van a szekunder oldalon schottky dióda azt nem nagyon értem.
A táp valahol 50-100 kHz körüli frekvencián dolgozik. A klasszikus diódáknak nagy a parazita (intrinsec) kapacitása és a visszatérési ideje (recovery time), ami miatt rosszabb a hatásfokuk és nagyobb teljesítményt is disszipálnak. Egy párszor 10A-es dióda (talán már) nem is tudja követni ezt a frekvenciát.
Ezt úgy hívják,hogy DC-DC, mert egyenáramból egyenáramba alakítanak, így nagyobb hatásfokot és stabilabb feszültségeket kapunk.
Azaz DC/DC konverter :). A hatásfok nem jobb, mintha a trafón külön szekunder szolgálná ki, de jobban ellenőrizhető, mert a konverter IC-k már komoly áramkörök.
Ha összezárjuk ezt az 5 voltos ágat, a táp életre kel.
Ezt fogalmazd kicsit másképp!

@creation
Pedig az mégiscsak nF és nem uF (mégha a mikro titokzatosabban hangzik is :) )
100 nF-tól 1000 nF-ig helyett 100 uF-tól 1000 uF-ig értelmetlen és méretekben is nagyon nagy lenne.

@bbandi
A szekunder oldali egyenirányítás minek? Annyit símít a jelen a trafó, hogy megjelenik a negatív feszültség?
A kapcsolóüzemű tápok célja a kis méret elérése és főleg az 50 Hz-en kizárólag használható klasszikus (és nagy meg nehéz) vasmagos trafók elkerülése. Ahhoz, hogy magasabb frekvencián dolgozó ferritrafókat tudjunk használni szükség van az "alapanyagra", ami nem lehet a hálózati váltófeszültség és a legkézenfekvőbb egy egyenfeszültség, amit aztán szaggatunk. Ezt egy egyenirányító tudja előállítani.

(#17) eziskamu


eziskamu
addikt

Lenne, egy nagyon hülye kérdésem? Miért van egyáltalán trafó a tápba? Nem lehetne a PWM jellel közvetlenül egy kondit töltögetni? Miért kell ez a "sallang" :DDD Vagy inkább védelmi okai vannak?
Azt értem, hogy minél magasabb a freki annál kissebb trafóval kell bohóckodni, igaz nem lehet simán vasmagosat használni, hogy a magban indukált áramok ne zavarják a mágneses vezetést (vagy mi), a ferrit meg nem vezeti az áramot, így nem is tud benne áram indukálódni.
Ugyanakkor ha a PWM jelet a trafóra küldjük, akkor a PWM-es ábrán az utplsó képrész hülyeség, mert akkor egyenáramot nyomatunk a trafóra, ami hülyeség.

[ Szerkesztve ]

(#18) zsopu válasza eziskamu (#17) üzenetére


zsopu
tag

Igen jól gondolod hogy a ferrit mag, (ami általában nikkel vagy mangán) nem vezeti az áramot, de nem is kell neki! A tekercseken van egy lakk réteg, ami szigetel!

(#19) eziskamu válasza zsopu (#18) üzenetére


eziskamu
addikt

Ez tiszta. De akkor nem lehetne azt a PC-s tápot trafó nélkül megcsinálni? Nem lehetne a PWM jelet egy tökösebb kondira közvetlenül vezetni?

(#20) Lompos48 válasza zsopu (#18) üzenetére


Lompos48
nagyúr

a ferrit mag, (ami általában nikkel vagy mangán)

Na neeeee! :(

A ferrit a kerámiák egyik fajtája: Ferrite has a cubic crystalline structure with the chemical formula MO.Fe2O3 where Fe2O3 is iron oxide and MO refers to a combination of two or more divalent metal (i.e: zinc, nickel, manganese and copper) oxides. The addition of such metal oxides in various amounts allows the creation of many different materials whose properties can be tailored for a variety of uses.

A tekercseken van egy lakk réteg, ami szigetel!

A lakkréteg nem a ferrit-vagy egyéb magtól szigetel, hanem a tekercsrétegeket és meneteket egymástól.

@eziskamu

Egyszerűen: nem.

[ Szerkesztve ]

(#21) eziskamu válasza Lompos48 (#20) üzenetére


eziskamu
addikt

Miért? ;]

(#22) Lompos48 válasza eziskamu (#21) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha ezt komolyan kérdezed, akkor 2 lehetséges válasz van. A rövid: az előző. A hosszú: ha lesz időm részletezem.
Egyébként: Transzformátor pontos fordításban átalakító. A lényeg, hogy egy 230V-os, 50Hz-es váltófeszültséget kell 3.3, 5, 12V stb egyenfeszültséggé alakítani. Az áramok is átalakulnak, mert míg 2-3A-t szopunk max a hálózatból, addig a kimenet adhat akár 20A-t is.

(#23) eziskamu válasza Lompos48 (#22) üzenetére


eziskamu
addikt

Tudom: a feszkók hányadosa meg a tekercselések menetszámának hányadosával egyezik meg. Az áramok (maximuma? :F ) meg talán a reciprokkal. Csak azért olvastam/hallottam ilyenekről, és elvi ábrákon mintha lett volna szó olyanról kapcsolóüzemű tápoknál, hogy közvetlenül kondenzátort töltenek.
Akkor várom majd :)

[ Szerkesztve ]

(#24) creation válasza Lompos48 (#16) üzenetére


creation
senior tag

Noh... a minap egy elektronikai kellékboltban hasonlóan hozzá én is mertem leírni papírra, hogy kell nekem egy 3300nF ELKÓ és vissza is kérdezett az eladó jogosan, hogy ezt mégis hogyan képzelem, hogy 3300 nanó-s ELKÓ-t akarok...

Igaza volt, mert ha te ezt egy adatlapra leírod akkor jogosan kereshető, ezért hát a megkülönböztetés uF!

Méréstechnika, másik oldala szintén igazolja állításom, nem mindegy hogy mit írunk le, az beza uF.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#25) Lompos48 válasza creation (#24) üzenetére


Lompos48
nagyúr

hogy ezt mégis hogyan képzelem, hogy 3300 nanó-s ELKÓ-t akarok...

Az eladó legalább annyira nem volt tisztában a dolgokkal, mint te. Ne haragudj. :R

Részletezem:

3300nF=3.3uF, írják 3n3-nak is.

Van belőle többféle is.
- tömbkondenzátor (Mylar, Styroflex, papír, polistyren, policarbonat...) - nem elkó, a legnagyobb nominális értékekhez tartozik,
- polarizált elekrolit (szokványos Alu-házban, Tantál) - ez elkó,
- nem polarizált elektrolit (Alu-házban) - szintén elkó, de váltóáramú alkalmazásokban használják, általában hálózati áramkörökben, például motorindításnál fáziseltoláshoz.

Ami 3300uF, az már egy aránylag nagy elkónak számít. Lehet írni 3.3 mF vagy 3m3-nak is.

[ Szerkesztve ]

(#26) Lacika001 válasza eziskamu (#19) üzenetére


Lacika001
aktív tag

PC-s tápot trafó nélkül megcsinálni?

Akkor mi választaná le a hálózattól a szekunder oldalt?

3300nF=3.3uF, írják 3n3-nak is

u

[ Szerkesztve ]

(#27) Lompos48 válasza Lacika001 (#26) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, bocs! Annyira megindult voltam. :)

Akkor mi választaná le a hálózattól a szekunder oldalt?

Valami bazi nagy optocsatoló. Vagy sok. Az is elképzelhető. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#28) buherton válasza Lompos48 (#27) üzenetére


buherton
őstag
LOGOUT blog

Van olyan izolált erősítő ahol opton viszik át az energiát ;] , ha jól emlékszem.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#29) labuwx válasza Lompos48 (#27) üzenetére


labuwx
tag

Nem hiszem, hogy egy opto használható lenne ilyen célra, mert ott a B oldalon kijövő jel a B oldalról jön, csak az A oldalról jövő jel vezérli (a mi esetünkben a B oldalon nincs áramforrás). Egy jó hatásfokú fényforrás és napelem talán még működőképes lenne, de egy közönséges opto nem ezen az elven működik és nem ekkora méretben.

[ Szerkesztve ]

(#30) Lompos48 válasza labuwx (#29) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy jó hatásfokú fényforrás és napelem

Az is játszhatja egy optocsatoló szerepét, nem kötöttem ki semmi feltételt. De ha már trafó nélküli tápról beszélgetünk, akkor ez is elképzelhető. Egy nagy ventillátorral a chopper is megoldható. :DD

(#31) eziskamu válasza Lompos48 (#27) üzenetére


eziskamu
addikt

Akkor legyen két kondi, amiket felváltva töltünk és sütünk ki. Így amelyikről épp megy a szekunder oldal, az pont nincs töltés alatt. Persze így meg bonyolódik a pwm vezérlés, (már ha lehetséges az egyáltalán, amit írok) na meg kéne ehhez pár gyors szilárdtest relé is.
Vagy jobban belegondolva egy kondival is eljátszható (egy pillanatban csak töltjük, vagy csak kisütjük, igaz mőgé csak kell egy puszba, simításnak).

[ Szerkesztve ]

(#32) bbandi válasza Lompos48 (#16) üzenetére


bbandi
tag

Azt értem, hogy a primer oldalnak az a lényege, hogy megemlje a hálózat frekvenciáját. Azt nem értem, hogy a transzformátor UTÁN minek egyenirányítani? (attól, hogy szaggatva volt, nem jelenik meg a negatív feszültség)
Egyébként elméletileg szerintem nagyon is lehetséges lenne trafó nélkül, kondi töltéssel és kapcsolgatással tápot csinálni (egyszer csináltam egy ilyet, 0-60V között szabályozható tápot, ami 60V DC-ről ment). A probléma a galvanikus leválasztás hiánya. Ha valami elromlik, megy az 1.43*230V az alaplapba.

(#33) Lompos48 válasza bbandi (#32) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt nem értem, hogy a transzformátor UTÁN minek egyenirányítani? (attól, hogy szaggatva volt, nem jelenik meg a negatív feszültség)

Negatív nincs, de ott van egy impulzussorozat, ami 0 és 325V között ugrál 50 kHz frekvenciával a primérben. A szekunderben több tekercsen megjelenik egy-egy kvázi-váltófeszültség. Bármelyik szek. tekercs bármelyik végét testre kötve, a másikon váltót fogsz mérni. Ha már ilyen a transzformátor. Hogy lesz azokból +3.3, +5, +12V vagy még ami?
Vonatkoztass el minden szaggatástól, frekvenciától, ferritmagtól! Egy trafó primérjére érkezik egy 325Vpp váltófeszültségszerű valami és innen gondolkozz úgy, mint egy klasszikus tápról.

kondi töltéssel és kapcsolgatással tápot csinálni

Ezt most inkább nem kommentálom. :(

1.43*230V az inkább 1.41*230V :D

(#34) raus válasza buherton (#2) üzenetére


raus
aktív tag

Jo az iras es gratula! Sokat tanultam belöle, hala neked!
Most mar megertem mi lehetett a baja az FSP Epsilon 700 Wattos tapomnak. Az 5voltos Standby feszültseg szerintem nincs meg, vagy ott abban az aramkörben keresendö a hiba. Mert elkezdett nem indulgatni a gepem, illetve csak rendszertelenül butolt es nem mindig. Amikor meg elindult akkor 3D-ben a GTX470 gyakran kifektette a tapot es leallt a gep. Megvan meg a tap a barati körben, nem nyultunk hozza de szerintem megprobalkozunk vele. A gari mar reg lejart.
Azota mar egy 1200 Wattos Chieftec dorombol a gepemben, ezzel egyenlöre nincs gond...
:)

(#35) eziskamu válasza Lompos48 (#33) üzenetére


eziskamu
addikt

kondi töltéssel és kapcsolgatással tápot csinálni
Ezt most inkább nem kommentálom.

Magas lóról le, inkább kommentáld. Fikázni a hülye is tud.

(#36) Lompos48 válasza eziskamu (#35) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Meséld el nekem hogy mekkora térfogatban tudsz megcsinálni egy 12V-os tápot, ami lead 20A-t (leegyszerűsítve), galvanikusan le van választva a hálózatról, kondi töltéssel és kapcsolgatással működik és a hatásfoka is meghaladja legalább az 50%-ot.
Isten látja a lelkemet, nem akarok és senkit fikázni, de kíváncsi vagyok, mert kicsit sok hónapja vagyok már a "pályán", olyan 500 körül.

(#37) 14adam válasza raus (#34) üzenetére


14adam
addikt

fogj egy multimétert és a zöld kábelre mérj rá úgy,hogy nincs bekapcsolva a gép. Ha folyamatosan leadja az 5voltot az a jó

Köszönöm Mindenkinek ismét :R még pár helyen korrigáltam :)

(#38) eziskamu válasza Lompos48 (#36) üzenetére


eziskamu
addikt

Én meg majd szeretnék, úgyhogy jó lenne hallani ilyenekről.

(#39) zsopu válasza Lompos48 (#36) üzenetére


zsopu
tag

Elméletileg lehet csinálni kondenzátoros tápot!
A kondi reaktanciáját kihasználva, de max pár száz mA ig! :D
(még talán a hatásfok is több mint 50% )

(#40) Lompos48 válasza zsopu (#39) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valamivel magasabbra tettem a lécet. :)

(#41) hcl válasza bbandi (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem HEC kondi?
De amúgy persze, elkó az bármikor kiszáradhat, csak a primer ritkábban szokott.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42) Atos23 válasza Lompos48 (#33) üzenetére


Atos23
senior tag

Csak kerdezem. Ha ellenutemben tolja ket tranzisztor (egy NPN es egy PNP) a szaggatast, az mar valtoaramkent jelenik meg, nem?

(#43) creation válasza Lompos48 (#25) üzenetére


creation
senior tag

Akkor ezt kéne alapul venni...

nano = n
mikro = u

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#44) Lompos48 válasza creation (#43) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, a mikro meg azért u, mert a μ-t nehéz előcsalogatni.

(#45) Lompos48 válasza Atos23 (#42) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem feltétlenül azért mert ellenütemű és azért sem mert egy NPN és egy PNP csinálja, hanem azért, mert a zéró körül "rángatja" fel-le. Lehet egy tranzisztor, lehet 2 pnp vagy 2 npn, mindegyikkel meg lehet oldani. Akinek "mániája" a csöves erősítők építése, az gondoljon a kimenőtrafóra. A primert fent, jó nagy pozitív feszültségen cibálja az anód fel-le, mindig pozitív marad, mégis a szekunderben szép tiszta váltófeszültség generálja a hangot a hangszóróban.

(#46) bbandi válasza hcl (#41) üzenetére


bbandi
tag

Lehetséges, nem emlékszek már. Az biztos, hogy valami márkásabb (akkor utánanéztem mi márkásabb). Egyébként a vicc az, hogy az eredeti kondi nem kiszáradt, hanem az egyik fegyverzet kivezetése eloxidálódott (lehet, hogy nem ez a helyes szó, mindenesetre elfogyott az anyag). Van erről a témáról külön logout cikk, szóval valószínűleg típushiba.

(#47) Lompos48 válasza bbandi (#46) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kellett ott legyen más nyom is. Valószínű szivárgott az elektrolit és az emésztette fel.

(#48) #27483136 válasza eziskamu (#35) üzenetére


#27483136
törölt tag

Helló.
Természetesen lehet bármilyen feszből bármilyet előállítani trafó nélkül is.
DE!!!
A transzformátor (talán legfőbb feladata jelen esetben), hogy elszigeteli a hálózat fázisát a géptől. A fázis kimenne még az USB csatlakozón is nélküle.
ÉLETVÉDELMI feladata is van!

Másik dolog.
A tekercsben indukált fesz képlete: U=L*dI/dt. (ahol a dI az áramváltozás, dt az idő, vagyis összességében az áramváltozás meredekségéről van szó, L az induktivitás.)

Mikor a tranzisztor rákapcsolja a trafóra a 300V-ot, elkezd egy pozitív áram növekedni, és a dI/dt (áramváltozás sebessége) a szekunder oldalon U=L*di/dt feszt indukál, így előállítva a +12V-ot például.
Viszont mikor a periódus végén a tranzisztor lekapcsol, a tekercsáram csökkenni kezd. A dI/dt irányt vált, vagyis - dI/dt lesz, vagyis az indukált feszültség
U= - L*di/dt lesz, vagyis negatív.
Tehát váltóáram keletkezik.
A transzformátor kizárólag váltóáramot tud transzformálni, és itt is az történik.

[ Szerkesztve ]

(#49) #27483136


#27483136
törölt tag

Ja, e második részt azért írtam, mert ezért kell a dióda, ezért kell egyenirányítani ismét.

Még annyit: a cikkben található kapcsolásban egyértelműen két tranzisztor kapcsolgatja a pluszt-mínuszt felváltva a trafóra, vagyis ők is eleve váltóáramot adnak a trafóra.
Ezt egyébként nem kötelező így csinálni, az SB tápokban kimondottan 1 tranzisztoros kapcsolás van, de a fentiek miatt ott is váltóáramon működik a trafó.

(#50) bbandi válasza Lompos48 (#47) üzenetére


bbandi
tag

Itt a cikk, képekkel , ha érdekel.
Hozzászólásban ott van az én hibajelenségem is. Ezek szerint már púpos is volt a kondi, erre nem emlékeztem.
Közeli a szétszedett kondiról (nem az enyém, de épp így nézett ki)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.