Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) pulutodurumo


pulutodurumo
őstag

Mindig is érdekelt, hogy milyen számításokat végeztetnek ilyen rendszereken. Gondolom egyrészt bonyolult szimulációkat. Nem tud valaki konkrét példá(ka)t?

"Don't fret, boyo. I'll be gentle!"

(#2) dajkopali válasza pulutodurumo (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

hihetetlenül sok van - az egyik probléma épp az, hogy ezek a gépek olyan vizsgálatokra is lehetőséget biztosítanak, amelyekre a kutatók korábban nem is gondoltak, mert egyszerűen a rettenetes számítási igény miatt fel sem merült a lehetősége
épp ezért külön terület az egy-egy tudományágon belül, hogy a gépek képességeit ismerő kutatók újragondolják, hogy vajon mi az, amire eddig nem volt lehetőség, ám most már igen
általánosságban az mondható, hogy akkor van értelme és haszna, ha a tudományterületen iszonyú mennyiségű egyedi adat halmozódott fel, ám elemzésük meghaladja az emberi képességeket, sőt az átlagos számítógépek lehetőségeit is
tipikus ilyen példa a genetika, ahol arra használják, hogy a begyűjtött adatok alapján mintázatokat keressenek, illetve modellezzenek
a másik ilyen, amikor komplex rendszereket - időjárás, közlekedés, egészségügy, vagy akár a hadviselés stb. - szükséges modellezni: olyan sok az aktor, illetve a szabály, hogy egy-egy akció modelljének lefuttatásához hatalmas számítási kapacitás kell

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#3) pengwin válasza pulutodurumo (#1) üzenetére


pengwin
addikt

Itt Debrecenben pl. a nyelvészek egy fordító mátrix létrehozására is használják, de kismillió más dolog is lehetséges.

Üdv, pengwin

(#4) sz.balazs.95 válasza pulutodurumo (#1) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

olyan, eddig elképzelhetetlennek tartott dolgokra jó, minthogy pl. a Minecraft lagmentesen fusson. ;]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#5) Tamás9x


Tamás9x
őstag

Sajna nem olyan dolgokra aminek nagyobb létjogosultsága lenne...

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#6) LBandi


LBandi
aktív tag

A szuperszámítógép azért enyhe túlzás lévén csak két "szekrény" egy igazi szupersámítógép vagy 50-szer ennyi egységből áll.

"Az igazi EMO-s halva születik."

(#7) bambano válasza LBandi (#6) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

olyanjuk is volt, csak már kidobták.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) Kékes525 válasza LBandi (#6) üzenetére


Kékes525
félisten

Kis ország, kis pénz.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#9) Zoli0726 válasza pulutodurumo (#1) üzenetére


Zoli0726
aktív tag

Molekuláris dinamikai szimulációkat.
Időjárás szimulációt.
Általában olyan dolgokat, ahol nagy a rendszerméret.

(#10) dekac válasza pulutodurumo (#1) üzenetére


dekac
tag

Kémia számításokra. Már csak azokat az anyagokat kísérletezik ki, ami matematikailag kikísérletezhető. Eszméletlen számítási kapacitást igényel.

(A szegedin biztosan)

[ Szerkesztve ]

(#11) Vladi válasza Kékes525 (#8) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor ez nem is szuperszámítógép, csak nagyszerűszámítógép. :DD os-ről valami hír? errel kezdődik és edhatra végződik? :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12) radi8tor válasza Vladi (#11) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Linux SLES 11 OS

"The Application Implementation Service for SGI UV is designed to optimize the performance of technical computing applications on SGI UV 100 and 1000 systems running unmodified versions of SUSE® Linux Enterprise Server as well as Red Hat® Enterprise Linux®"
[link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#13) dajkopali válasza Vladi (#11) üzenetére


dajkopali
addikt

[link]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#14) Vladi válasza radi8tor (#12) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ah köszi. süsü linux. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#15) szab.tam


szab.tam
nagyúr

az üzemeltető hogyan tudja kivédeni azt, ha egy bűnöző egy tudományos projekt látszata mögé bújva nyers erejű kódtörésre használja az igényelt processzoridőt?

létezik erre valami integrált algoritmus, ami ezt ki tudja szűrni, vagy humán ellenőrzés megy az igénylő személyét illetően?

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#16) tvamos


tvamos
nagyúr

Jo lehet egy ilyen szamitogep. Nekem is kene egy. A multkor az egyik szimulaciobol egy ejszaka (kb. 5 ora) csak 0.1% ment le...
:))
Ha evente 2x bekapcsolnam, nem kopna el hamar.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#17) dajkopali válasza tvamos (#16) üzenetére


dajkopali
addikt

lehet bérelni :)

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#18) pengwin válasza szab.tam (#15) üzenetére


pengwin
addikt

Ezt komolyan kérdezed?
Ennek a közelébe se engednek senkit, aki nem tudja 100%-ig bebizonyítani, hogy a kutatásához szüksége van rá. Vagyis gondolom leellenörzik a programokat-szimulációkat, amiket a kutatók futtatnának, hogy megállapítsák, kb mennyi időre vaszik majd igénybe a gép kapacitását.
De ha nem, akkor is egy idő múlva eredményeket kell felmutatni, amik nem lesznek, ha kódot törtek a géppel...
Abba is gondolj bele, hogy a kódtörő szupergépek nem a százakarhanyadikak a rangsorban, jóval magasabb a számítási teljesítményük.
Meg mégis milyen kódtöréshez kéne ez bűnözőknek?!

Üdv, pengwin

(#19) NEOSIGNAL válasza dajkopali (#17) üzenetére


NEOSIGNAL
tag

Azért kíváncsi lennék hogy ha odasétál egy magánszemély vagy akár cég milyen indokkal szeretné bérelni.
Gondoljatok bele hogy odamegy valami őrült tudós és milyen fegyvert raknak ezzel a kezébe :O :DD

(#20) dajkopali válasza NEOSIGNAL (#19) üzenetére


dajkopali
addikt

annak idején beszélgettem a pécsi rendszer projektgazdájával (linkeltem is a hírben), és ő mondta, hogy mivel borzasztó drága fenntartani - csak a havi villanyszámla közel kétmillió forint -, ezért minden szabad kapacitást áruba fognak bocsátani
nem tudom, hogy pontosan hogy dolgozták ki a rendszert, de szerintem semmi különösebb feltételnek nem kell megfelelni: fizetsz és használod

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#21) NEOSIGNAL válasza dajkopali (#20) üzenetére


NEOSIGNAL
tag

És ebben az a durva hogy gondolom ez afféle szolgáltatás.Vagyis a bérbeadónak semmi köze ahhoz hogy ki mire használja.Nilyván azért katasztrófát nem lehet okozni vele.De azért egy tudósfélének csak ba**za a csőrét hogy egy új elmélet kidolgozásánál nehogy már lenyúlják az ötletét.Szóval szerintem ez megint olyan mint amikor kölcsönzöl egy autót egy napra és a cégnek az első kérdése hogy hova megy vele.
Én az "arckönvön" követem a CERN úgymond munkásságat és én is elég sok mindent olvasgattam hogy szubatomi szinten mekkora számításokat végeznek el egy-egy modellezés során.Persze ez más kategória mint a bérbevehető Magyar modellek :)

(#22) bambano válasza dajkopali (#20) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

lake successben meg majd csuklanak...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) dajkopali válasza bambano (#22) üzenetére


dajkopali
addikt

?
most megint le vagyok maradva egy lépéssel :)
mire gondoltál?

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#24) bambano válasza dajkopali (#23) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

A Lake Success-i egyezmény (1950-ben kötötték) kimondja, hogy olyan eszközöket, amiket kizárólag oktatásra használnak, vám és áfa mentesen lehet vásárolni. Amikor egyetemi dolgozó voltam, akkor minden ilyen cuccot adómentesen vettünk. Nem tartom valószínűnek, hogy ez azóta változott volna, de ha igen, majd valaki kijavít.

Csakhogy az így vásárolt cuccot nem lehet bérbeadni, mert azért nagyon kemény vazelinezés jön a navtól.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) dajkopali válasza bambano (#24) üzenetére


dajkopali
addikt

ja, oké, igen, ez így van
de megtalálják a módot, idézek az átadáskori interjúból:
"Az új infrastruktúra a magyar kutatási szféra támogatása céljából jött létre az adófizetők pénzéből, tehát nem lehet termelési célra bérbe adni. Ugyanakkor vannak azért lehetőségek: olyan ipari, gazdasági kutatási projekteket igen szívesen látunk, melyek tudományos igényűek, illetve tudományos hozadékuk is van. Sőt, kifejezetten azt szeretnénk, ha minél többen jelentkeznének ilyenekkel. Hogy világosan fogalmazzak: bérszámfejtésre nyilvánvalóan nem fogjuk rendelkezésre bocsátani a rendszert, de ha egy cég egy új termék megtervezéséhez kívánja használni, akkor bizonyos feltételek teljesítése után természetesen igen. Roppant nyitottak vagyunk ez utóbbi megoldásra, várjuk a jelentkezőket, ez igen fontos a finanszírozhatóság szempontjából."

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#26) szab.tam válasza pengwin (#18) üzenetére


szab.tam
nagyúr

nem értek hozzá, így komolyan kérdeztem.

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#27) bambano válasza pengwin (#18) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem tudom, mit értesz azalatt, hogy leellenőrzik a programokat, de sok minden előfordulhat, az, hogy belenéznek a forráskódba, konkrétan biztosan nem.

minden tudós őrzi a saját ötleteit, nehogy ellopják. annak az esélye, hogy kiadjon egy programot, amiben egy új algoritmus szerepel, mélyen a nulla alatt van.

a futásidőt egyébként sem ellenőrizni szokás, hanem betartatni. nem úgy működik a dolog, hogy megsaccolják, hogy kell három nap hozzá, hanem úgy, hogy beállítják a három napot, ha lefutott, lefutott, ha nem, repül.

azt pedig, hogy ki fog ezen dolgozni, egyszerűen eldöntik: megnézik az illető tudományos előéletét. vagy azt, hogy ki patronálta. ha publikált már rangos folyóiratban elméletet, akkor fog kapni gépidőt az igazolására. vagy ha híres prof. a témavezetője, akkor a prof fog kérni gépidőt neki, és akkor kap.

a ki nem használt procikon úgyis videót fognak mpeg4-be tömöríteni a rendszergazdák, ne legyen kétséged :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28) pengwin válasza bambano (#27) üzenetére


pengwin
addikt

én úgy gondolom azt a három napot már eleve úgy lövik be, hogy a szimulációnak/programnak van egy kb. megsaccolt számítási igénye, ahhoz igazítják valamilyen szinten (nyilván nem lehet teljesen pontosan megtenni, de közelíteni lehet, sőt kell is)
Forráskódba én se gondoltam, hogy belenéznének, az szellemi tulajdon.
De a számítások céljára biztos rá fognak kérdezni, egyébként hogyan döntenének pl. a prioritásokról, sorrendről? Az áfa mentesség miatt is szükségük lesz a felhasználás dokumentálására, meg ugye TÁMOP, vagyis mindent háromszor le kell majd adminisztrálni, pl. hogy mire használják. És oda nem lesz jó az, hogy "erre meg arra".

De ez nyilván csak az én véleményem.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.