Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sziku69


sziku69
senior tag

Gondolom nem én vagyok az egyetlen, aki látott már ilyet. :F

(#2) ncc1701


ncc1701
veterán

Közvetlen villámcsapás ellen semmi sem véd meg. Csak a biztosítás.

(#3) Out


Out
addikt

Az én villám nagyon válogatós, a brokkolit és a karfiolt nem akarja felszúrni, mert az nem finom.

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#4) Met válasza ncc1701 (#2) üzenetére


Met
nagyúr

Aha, van biztosításod nem csap be a villám?

sziku69 Kovácsolt vas villámhárító? (jogvédett ötlet ;] )

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#5) sziku69 válasza Met (#4) üzenetére


sziku69
senior tag

Jah, :D Felrakok egy pár mázsás kaput a tetőre. A sok tekervényen megkeveredik a villám, oszt visszamegy ahonnan jött. :DDD

A gáz az, hogy tetőtéri lakás. Oda belevág, akkor kezet foghatok a villámmal. :(

[ Szerkesztve ]

(#6) Met válasza sziku69 (#5) üzenetére


Met
nagyúr

Nem, tulajdonképpen komolyan gondoltam.:)
A végét megtekered, közép tája teszel valami flikflak-ot és kész.
Akár lehetne valami ilyesmi.
Menne a kovácsolt vas korláthoz, kerítéshez.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#7) lappa86


lappa86
tag

A villámhárító sem véd meg mindentől, de azért jelentősen növeli az esélyét annak, hogy nem a kéménybe vagy a tetőbe vág bele a villám. Mindenképpen szereltess fel szakemberrel!

Always with the negative waves.

(#8) sziku69 válasza Met (#6) üzenetére


sziku69
senior tag

Ahogy nézegettem a villámhárítókat, mindegyik festetlen fém felület. Valamilyen alu, vagy rozsdamentes acél jöhetne csak szóba. :)

Lappa86: Az lesz a következő lépés.

[ Szerkesztve ]

(#9) DBob


DBob
őstag

"Magyarul itt is látszik, hogy nem a magasabb épületbe csapott bele.
Nem tudom miért van ez. :("

Röviden: Mert.
Bővebben: A villámok kialakulása ionizált levegő csatornákon, előkisüléseken keresztül történik. Ezek zivataros időkben folyamatosan képződnek. Ezen csatornák közül bármelyik is sikeresen összköti a két, nagy feszültségkülönbséggel rendelkező felületet, akkor azon a csatornán megindul a töltésáramlás.

Az, hogy magasabb pontokba gyakrabban csap a villám, az több hatásra vezethető vissza.
Ezek közül az egyik a már tárgyalt csatornák jelenléte; minél kisebb a távolság a két pont közt (fa és felhő), annál nagyobb valószínűséggel alakul ki köztük csatorna összehasonlítva egy nagyobb távolsággal (talaj és felhő).
Másik, a koronakisülés jelensége, ami a csúcsos / hegyes tárgyak esetében játszik szerepet. Fák csúcsai, villámhárítók klasszikusan. Ez a jelenség közvetlenül nem vezet villámcsapáshoz, ám az ionizált csatorna keletkezéséhez nagy mértékben hozzájárul.

(#10) sziku69 válasza DBob (#9) üzenetére


sziku69
senior tag

Tehát az előkisülés az, amikor csak fenn cikáznak a villámok? Ha viszont az adott helyen talál magának egy ionizált csatornát, akkor lecsap.
A fényképen látható, hogy a magas épület elég közel volt a lecsapáshoz.

(#11) #16939776


#16939776
törölt tag

Tegnap este nálunk is bevágott az egyik 25m-re az ablaktól, sejtésem szerint egy 4m-es fém oszlopba ami a sportpálya kerítését tartja, pedig körbe a házak, fák mind magasabban voltak.
Ha lesz rá időm megnézem milyen nyomot hagyott maga után.
ismerősöméknél járt gömbvillám, átsuhant két szobán és kiégtek a vezetékek a falakban egy pillanat alatt.. Villámhárító ide vagy oda. ;)

[ Szerkesztve ]

(#12) sziku69 válasza #16939776 (#11) üzenetére


sziku69
senior tag

Valószínű, hogy jó az oszlop földelése. Olyan mint egy villámhárító.

Hallottam már olyat is, hogy valaki azért mondta vissza a villámhárító felszereltetését, mert olyat hallott, hogy könnyebben "odatalál" a villám. :)

Kíváncsi lennék amúgy, hogy milyen a helyszín. Ha lesz vizuális élmény, kérlek oszd meg velünk. :R

(#13) Met válasza sziku69 (#12) üzenetére


Met
nagyúr

Anyám szerint a huzat is "behúzza" mert amikor kicsi volt nagyanyám házában nyitva voltak az ablakok és a szobában lévő réz (vagy fém?) ágyba csapott bele a villám.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#14) Cathfaern válasza sziku69 (#10) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Tehát az előkisülés az, amikor csak fenn cikáznak a villámok?"
Nem. Az előkisülés amit itt látsz: [link]
Ugye ez lassított felvétel, a valóságban csak azt látod amikor a nagy fényes "egyenes" csík lecsap.

[ Szerkesztve ]

(#15) Lauda válasza sziku69 (#10) üzenetére


Lauda
félisten

Olvasnivalo villamokrol: [link]

(#16) Met


Met
nagyúr

Olvasták a blogodat :)
[link]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#17) sziku69 válasza Cathfaern (#14) üzenetére


sziku69
senior tag

Így már érthető. :) Köszi.

Sajnos az utóbbi időben megnőtt a prioritása a villám védelemnek. Nálam biztosan. Így a keddi élmények után főleg.

Köszi Lauda! :)

(#18) Lauda


Lauda
félisten

Szerintem ezekbe a tulfeszvedos dolgokba nagy ossszegeket nem erdemes feccolni, de inkabb semennyit. Ha beugrik a villam a kozelben valahova, ugysem vedi meg egyik sem a rendszert, csak ha ki van huzva minden es sehonnan nem tud bejutni a korbe a nagyfesz. Ha meg ki van huzva mindegy mit huzol ki. Maximum egy olyat erdemes szerintem, ami ezeket a tuskeket leszedi, ami elofordulhat aramingadozaskor, hirtelen aramkimaradaskor mikor visszajon a feszultseg. 5 eve nalunk szaraz zivatarkor lecsapott az utcaba valahova, vagy a kornyekere, de akkorat szolt hogy fel percig azt se tudtam hol vagyok. Az egesz utcaban leverte a fokapcsolokat es amperszag volt a levegoben. Nalam is szetment az alaplap, erosito, modem, router, meg a telefonvezetek dugoja is fekete volt.

[ Szerkesztve ]

(#19) sziku69 válasza Lauda (#18) üzenetére


sziku69
senior tag

Az, hogy egy két elektromos kütyü tönkremegy, az bosszantó, de túlélem.
Viszont ha leég a tető, vagy a ház, az már katasztrófa az egész családnak.

Vagyis a túlfeszes dolog engem se igazán izgat olyan szinten mint a villámhárító.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.