Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zred


zred
újonc

Jó cikk, én augusztusban másodmagammal kerékpárral jártam végig Svédország és Dánia ezen városait is - többek között, gyönyörű 1200 km-es túra volt....
Vicces, hogy szinte beállításra pontosan ugyanezeket a fotókat készítettem én is :)

(#2) JanFe


JanFe
aktív tag

Tetszett a beszamolo :)

"There is nothing permanent except change"

(#3) Ygg


Ygg
senior tag

Jó beszámoló.
Én is ellátogatnék...

(#4) glutamin


glutamin
őstag

Tetszett a kis összefoglaló! :C

„When you have money in hand, only you forget who are you. But when you do not have any money in your hand, the whole world forget who you are. It's life.“

(#5) Findzs


Findzs
addikt

köszi a beszámolót
minidig is etalon volt számomra Svédország
minden országnak olyanak kéne lennie
tisztaság rend természet

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#6) 33as


33as
senior tag

Jó lett a beszámoló Bog.

Igy is van rendjén, nézzetek meg minél több helyet a földön, hiszen ezt az élményt már sohasem veheti el tőletek senki az életben! :)
Szimpatikusok vagytok így együtt. :P

MacBook Air M2 , iPhone 11 , Watch , iPad , Apple TV , Pixel 6a , Pocket 2 és Action, Nikon P900 , Htc G1 white , iPod classic , xDuoo X2 , Xbox One , RC Pilot

(#7) lizRRR válasza 33as (#6) üzenetére


lizRRR
őstag

Jó lett a beszámoló. :R

Az én kedvencem ugyanis a hagymásbab... :)

(#8) Jeanne d'Arc

Jó dolog külföldön járni, kedvet kaptam az íráshoz lehet a francia élményeim leírom én is:).

[ Szerkesztve ]

iPhone felvásárlás előfizetéses is!

(#9) aram01


aram01
nagyúr

jó lehetett kint,szép helynek tűnik.Viszont az új hogy a svédek tegeződnek,tanultunk megint valamit :)

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#10) TheVeryGuest


TheVeryGuest
senior tag

Akkor sorolnám a negatívumokat: nincs rendes fehér kenyér, nincs disznózsír, és eddig csak kaliforniai meg egyszer talán kápia paprikával találkoztam. Minden élelmiszer édes: virsli, mustár, kenyér csak hogy párat említsek. Egyetlen dolog biztos nem édes, az a tejszínhab. Az élelmiszer pofátlanul drága (kivéve tej), főleg a kenyér. Az ételeik nagy része halból van, illetve fura ízű szószokat öntenek mindenre. Ha nem halat esznek akkor főleg marhát darálva.
Állami monopólium van az alkoholra, ezért igén drága (kb 8-10k egy üveg tömény), és a hozzáférés is korlátozott a nyitvatartási idő meg pláne. Ezt mondjuk nem tudnám eldönteni, hogy pozitív vagy negatív dolog. A kocsmák, éttermek még ettől is drágábbak.
Stockholmban mindenhol csupasz szikla van (már ahol nem víz), tulajdonképpen, aki eljön ide hamar ráébred miért svéd figura találta fel a dinamitot. Az építkezés egy általános formája a robbantás errefelé. Alapozni gondolom nem szoktak, mert felesleges. Viszont a legtöbb ház szinteltolásos. Az emeletek számozása is érdekes. Van, ahol a 4. szint a földszint, mondjuk ez egy jó hosszú épület.

Mondjuk ez csak Stockholm és nem turista szemmel, 4 hónap után.

[ Szerkesztve ]

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

(#11) gamek!ller


gamek!ller
senior tag

Hatalmas jó beszámoló, grat hozzá! Ilyen stílusban kellene írnod minden MA-s cikket!
Tavaly nyáron én is jártam Svédországban. Karlstadt-ig mentem fel. A mai napig úgy tartom, hogy a legszebb és legrendezettebb hely ahol eddig jártam. Imádom.

(#12) Solten


Solten
addikt

Don't feed the troll: [link] :D

Kellemes orszag, klassz ismertetovel.

"A svéd közlekedési kultúrán beszartunk. A zebra szent. Ha te csak arrafelé kolbászolsz véletlenül, akkor is megáll mindenki, a svédek úgy mennek át az úton, hogy körbe sem néznek."

Ez lehet hogy csak nalunk furcsa, az eszaki orszagokban ez termeszetes dolog. Ahogy Nagy Britanniaban is.

Saor Alba

(#13) frescho


frescho
addikt

Tetszett a beszamolo. Szeretem a Skandinav orszagokat, remelem vissza tudok menni hozzajuk meg nehanyszor.

https://frescho.hu

(#14) hemaka


hemaka
nagyúr

Jó kis beszámoló volt. Svédország szép város, és tényleg az a sétálós, utazgatós fajta. :)

(#15) peugeotmate válasza hemaka (#14) üzenetére


peugeotmate
őstag

Svédország inkább egy szép ország, nem? :)

Egyébként én is kedvelem a Skandináv országokat, Malmöben, Dániában és legutóbb Finnországban jártam. Hihetetlen rendezett és tiszta ott minden. Gyakran eljátszom a gondolattal, hogy mi lenne ha ott élnék! :K

[ Szerkesztve ]

meg

(#16) Xmodule


Xmodule
őstag

Hali. En is elolvastam ezt a kis beszamolot. Ezekben a varosokban meg nem voltam mert en itt eleg Karlstadban mar 2 éve itt dolgozom es itt is élek. Igaz par honapja vettem sajat lakast vegre kb 20km re karstadtol szoval most itt elek. Itt irtak paran a kajarol. Szerintem egyalaltan nem csak edes etelek vannak. Peldaul a Willys nevu szupermarketben( ahol 98% ban vasarolok mert a többi elegge draga szerintem ICA, Coop, stb) van (magyar kenyer, csabai kolbasz) Az sem igaz hogy csak halat esznek, A kollegaim 80% legtöbbször tesztat eszik vagy krumplit es ahhoz a legtöbb esetben kötbullar( ez ilyen fasirt golyo) vagy falukorv( ez meg ilyen parizsi szeru hus de megsutik) Na kb ezket eszik, de persze nagyon sokszor etteremböl vesznek salatakat:D Szerintem ha itt dolgozol es elsz nem olyan draga a kaja. Meg a kajanal sem mindegy mit veszel. Pl az ado is mashogy van az alap kajakon mint mondjuk a luxus kajakon(rákok, ritka halak stb) A dohanyaru meg az alkohol az draga tenyleg. Mondjuk van naluk ez a dohany zacskoka nem tudom hogy irhatnam le mas szoval na ez egy ilyen kis zacsi amiben dohany van aztan betoljak a felsö ajkuk es a foginnyuk köze aztan ott van par orat amig el megy az ize vagy nem tudom. En meg sosem probaltam mert szerintem nagyon budös. De igy kb a szajuk is emiatt. De meg mindig jobb mint a cigi mert nem fustöl. Viszont semmi szegyen nelkul kiköpik az utcan amibe aztan kellemes belelepni... Az hogy hidegek lennenek en sem mondanam, söt szerintem ez egyalatalan nem igaz. Az mar viszont annal inkabb, hogyha valami gondjuk van akkor azt nem nagyon szoktak megmondani a szemedbe hanem ugyanugy a pofadba mosolyognak. Ez engem nagyon zavar igy konkretan de ez van. :D A közlekedes. Belvarosi busszal meg sosem mentem csak tavolsagival egyszer de az tenyleg tagas volt es nagyon tetszett az ut is. En kocsival jarok nap mint nap, es a zebranal valoban megallnak viszont, 10 soförböl kb 2 ha betartja a sebesseg korlatozast, es akkor az olyanokrol nem is beszelek akinek vezetes közben fogalma nincs hogy mit is akar merre is akar menni es hogy indexelni is kellene. Szoval nyugi van nekik de en meg mögöttuk kitepem a hajamat:D Persze nem dudalok csak magamban mormogok. Összessegeben szeret itt elni mert jol elek bar a melo lehetne jobb is de arra sem panaszkodom elertem sokmindent ugy hogy nem tartozom egyik banknak sem bar itt mondjuk nem veszesek a kamatok de ha nem fizetsz akkor kemenyen megbuntetnek. Szivesen felnöttem volna itt gyerek kent, de akkor lehet nem igy latnam a dolgokat. Amugy ami meg nem tetszik hogy a lanyok is nagyon isznak de valami hihetetlenul durvan. Szoval itt egy parti kb csak a pialasrol szol. Voltam mar kint nem egyszer ejszakaban onnan tudom( ez azt jelenti hogy ebben a varosban minden klubb 2 kor bezar aztan egyszerre a tömeg kimegy az utcara.) Szoval igy party dolog nekem itt nem jött be annyira de egy jo hazibuli biztos jo lehet:D Na hat nem is tudom mit irhatnek meg ez vegulis nem az en beszamolom csak igy kijött belölem sokat tudnek meg irni minden felerol mikor inteztem a papirokat meg stb stb mivel itt vettem lakast itt elek meg minden szoval kicsit maskepp latom a dolgokat mint egy turista:) Ketseg kivul szep hely, de 2 ev utan mar megertem miert sok a depresszios ebben az orszagban es hogy az emberek miert mennek el nagy viszonylatban evente 2x kuldöldre altalaban olyan helyre nyaralni ahol süt a nap. Mivel egy evben kb 280napot tuti borus vagy esös az idö. Tavaj es iden a nyar szornyen rövid volt kb 2-3 het. Itt legalabbis Värmland -ban. Aztan hogy a többi reszen milyen azt nem tudom. A tel meg iden nagyon koran jött. Mar ket hete reggel -8 volt itt ma meg mar a szöges gumit is fel kellet rajtak mert reggel csuszkalva mentem a munkaba kocsival:) Öszzessegeben: jo hely:D

[ Szerkesztve ]

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#17) sunsaw


sunsaw
tag

Ma voltam allasinterjun. Vegig magaztak, rohadt szar volt, leven 2,5 evig irorszagban eltem, es ott a you az te meg on, nincs kulonbseg ott sem. Nekem ez a magazodas ami itton van, k*rvara nem tetszik. :(((

Windows Phone 7 Developer

(#18) b0rZ


b0rZ
aktív tag

Köszönjük ezt a remekbeszabott, igényes beszámolót, a képek is nagyon jók... én személy szerint kedvet kaptam egy hasonló túrához. :)

(#19) hemaka válasza peugeotmate (#15) üzenetére


hemaka
nagyúr

Ja igen, mást írtam, mint amire gondoltam. :K :U

(#20) qantum


qantum
senior tag

hát igen az utazás az egyik legjobb tevékenység ! :)
köszi a beszt. !

" Te nyomod a bulit, én meg rajtad vagyok . "

(#21) tildy


tildy
nagyúr

A svédek nem hűvösek, szemben a norvégokkal. Mosolygós, barátságos népség, és mint a norvégoknál is, szinte mindenki tud angolul.
Attól függ hol van az ember, és mit csinál, de nekem sem tűnt vészesen drágának Svédország mikor átugrottunk. Nekem jobban bejött, mint Norvégia, olcsóbb is volt.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#22) tildy válasza Xmodule (#16) üzenetére


tildy
nagyúr

Mi is oda indultunk, de svéd nyelvtudás nélkül nem mertünk belevágni.Emiatt lett az, ami.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#23) biker válasza TheVeryGuest (#10) üzenetére


biker
nagyúr

megerősítem... voltunk egy hetet stockholm mellett, és azt hittük, meghalunk a szar tartós pékárutól.
a felvágottakat ne is említsük :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#24) htg válasza TheVeryGuest (#10) üzenetére


htg
csendes tag

Ha még kint vagy Stockholmban, a Herkules Gatan alján ami a central Station-hoz van közelebb van egy lengyel magyar bolt ... ott van disznozsir, "normális" kenyér, mák stb stb stb

(#25) keIdor válasza TheVeryGuest (#10) üzenetére


keIdor
titán

Más a konyhájuk, ennyi. A francia vagy az angol is nagyon különbözik a magyartól, de ettől még ott is ettem már jókat. Igaz az angol szerintem is a legrosszabb a világon, de a húsos pitéjük az egész kellemes.

Drága az alkohol? Gondolom nincs az, mint itthon. Szerintem most elindulnék és 10 percen belül látnék 30 részeg fiatalt az utcán. Legyen drága az alkohol, aki inni akar fizesse csak meg... úgysem kell minden hétvégén piálni és akkor nincs gond. Bár ott sokan isznak, mert megtehetik, meg hosszú a tél.

Éljen Skandinávia! Ha keressük a tökéletes régiót/országot, akkor az a hely lenne az, amire ráböknék gondolkozás nélkül. Bár nálam még ilyen Kanada és Ausztria is. Csend, nyugalom, természet. :R

Egyébként utálom a magázást, ez ha rajtam múlna el lenne törölve, sőt, büntetve is lenne az, aki használja. ;]

[ Szerkesztve ]

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#26) Avicularia válasza keIdor (#25) üzenetére


Avicularia
veterán

Én is itt élek.Gondolod,hogy nem isznak?Péntek ,szombat este csak a piálásról szól a svédek számára,fekvehányásig isznak :D

Kenyér tényleg szinte csak sz@r van,majdnem mind cukrozott de bizonyos boltokban lehet kapni normál fehérkenyeret.Viszont nincs normális túró,nem ismerik a gesztenyepürét,túró rudit se,ezek sokkal jobban hiányoznak.

(#27) Avicularia


Avicularia
veterán

Bog szerintem ha itt élnél Malmöben,akkor már nem akarnál itt élni egy idő után.Koszos város,tele arabokkal,most meg valami sorozatgyilkos vadászik a bevándorlókra,tegnap éjszaka is lelőttek 2 nőt.Rosengård városrész igazi gettó,szinte csak arabok lakják,a mentők vagy a tűzoltók csak rendőri kísérettel mennek ki ebbe a városrészbe.

(#28) keIdor válasza Avicularia (#27) üzenetére


keIdor
titán

Bevándorlók mindenhol vannak... ugye itt is. :U
Nem baj, most Sarkozy és remélhetőleg Merkel is bekeményít és kicsit rendbe teszi magát Európa. Ha a két nagy lép lépni fog a többi nagy is, majd a kicsik. Vagy integrálódnak, vagy bye bye.

Tudom, hogy isznak, de gondolom nem tördelik a sörösüveget a parkban, meg ilyenek. Itthon ez a jellemző sokfelé.

Sőt gondolom még a tejfölt sem ismerik.:) Ez Közép-Kelet Európában ismerik sokan, meg a Balkánon még esetleg. Az más konyha, mást esznek. Sok vizük van, persze, hogy hal van hal hátán...

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#29) Avicularia válasza keIdor (#28) üzenetére


Avicularia
veterán

Persze,hogy vannak bevándorlók,de malmöben kicsit sokan.Ha elmész a city gross-ba ami egy nagy bevásárlóközpont,olyan érzésed lehet mint észak afrikában,vagy a közel keleten.

Sokkal állatabbak a fiatalok mint a magyarok és minden meg van nekik engedve.Ismerek olyan magyar lányt,aki konkrétan kétségbe van esve,mert nem akarja itt járatni a gyerekét iskolába,mert annyira gáz a közösség.A gyerekek pár éves korukban már kajakra lehülyézik a szüleiket,bántani nem lehet őket,mert már óvodás korukban kiokosítják őket ,hogy hogy kell feljelenteni a szüleiket,ha egy ujjal is hozzájuk érsz.

Tejföl (gräddfil) pont van szerencsére.

(#30) lesaux


lesaux
veterán

Király a beszámoló.
2008-ban háromszor voltam Nyköpingben, mindannyiszor csak pár órára (Budapest-Bréma-Nyköping-Budapest egynapost repültem, azért ilyen rövid időre). De legalább annyira tetszett, mint Bognak, sőt. A kisváros gyönyörű, tiszta, szervezett, a dolgok rendeltetésük szerint működnek, a zebrára pedig elég csak rágondolni, és az összes autó megáll a kerületben.
Azóta imádom a svédeket.
Vissza akartam menni többször is, de hiába olcsó a repülőjegy, ha a szállás aranyárban van.

(#31) Avicularia válasza lesaux (#30) üzenetére


Avicularia
veterán

Jó hír,hogy a svédek is szeretik a magyarokat,(szerencse,hogy meg tudják különböztetni a kisebbségünket tőlünk),mivel szinte minden magyar be tud normálisan illeszkedni és tudnak dolgozni.

(#32) lakisoft


lakisoft
veterán

Köszi az írást! Nagyon jó volt olvasni! :C

(#33) tildy válasza keIdor (#28) üzenetére


tildy
nagyúr

Tejföl volt norvégiában is , meg van itt is.

Avicularia: A svéd nyelv mennyire tanulható? Elvárás , ha bevándorlóként odamész? Mennyi időt adnak a megtanulására? Nekünk nagy álmunk volt Svédország, majdnem oda vettük a jegyet, végül aztán itt kötöttünk ki, de még mindig vonz!

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#34) talmida


talmida
Közösségépítő

Nagyon tetszett a beszámolód! :R Képek is nagyon szépek! Párod nagyon helyes :D Legközelebb Norvégiába is menjetek el, mert arról is szeretnék bemutatót olvasni. :B Ott aztán tényleg lélegzetelállítóan szép a természet :K
Az időjárásról akartalak még kérdezni, de látom, hogy Xmodule írt róla. :R

Köszi mégegyszer!!!! ;)

Xmodule, örülnék, ha részletesebben is leírnád, mondjuk egy bemutatóban :B a tapasztalataidat.

[ Szerkesztve ]

IN GOD WE TRUST!

(#35) Bog válasza Avicularia (#29) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Az már egészen más kérdés, hogy az ennyire szabadon eresztett fiatalok hogyan lesznek mégis felnőtté válásuk után extra normálisak. Mert eléggé úgy tűnik, hogy azok lesznek...

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#36) frescho válasza keIdor (#25) üzenetére


frescho
addikt

Svedek, finnek, danok isznak mint a kefekoto. Helsinkiben jokat lehet amulni azon, ahogy a komprol leszallva huzzak maguk utan a piat. (Sokan csak azert kompoznak, hogy igyanak es piat vegyenek.)

Bog: A fiatalsag valoszinuleg azert lesz normalis, mert kialakul bennuk a szabadsag tisztelete. Nem csak a sajatjuke, mint itthon, hanem masoke is. Megtanuljak, hogy nem szabad/illik olyan dolgokat tenni, ami masok vagy a kozosseg karara valik.

https://frescho.hu

(#37) gamek!ller válasza frescho (#36) üzenetére


gamek!ller
senior tag

Én Trelleborg-ból Sassnitz-ba vissza az FS Sassnitz hajóval mentem. Ott beszéltem egy Magyarul tudó svéddel, az mondta, hogy a baráti társaságoknak az a buli, hogy a 17:30-as komppal átmennek németbe, a hajóúton isznak oda vissza mint az állat, és a 22:35-össel meg jönnek haza.. Mi is vettük 2L vodkát a német hajón kifelé, 100"krajcár" volt / lityó. Egy svéd kamionosnak adtam el 250-ért egyet, a másikat meg hazahoztuk. Nord Vodka volt a neve. Azt hiszem Malmö-ben gyártják.

(#38) SzalaiG válasza biker (#23) üzenetére


SzalaiG
addikt

Nyitni kell egy jó kis magyar boltot.

(#39) TheVeryGuest válasza Bog (#35) üzenetére


TheVeryGuest
senior tag

Kb ahogy Németországban szerintem. Középsuli után világot látás, aztán 2x éves korban elmennek egyetemre. Melózni meg 25 fölött kezdenek.
Egyébként én úgy érzem ezek a liberális intézkedések nem annyira régiek. Próbálnak egyre gyerek és családbarátabb törvényeket hozni. Aztán, hogy használni fog-e vagy ártani? God knows.

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

(#40) Avicularia válasza Bog (#35) üzenetére


Avicularia
veterán

Ez egy jó kérdés,nem tudnám megmondani miért van,de tényleg elég normálisak lesznek mire felnőnek.Viszont a gyerekek valami iszonyatosak.

(#41) Avicularia válasza Bog (#35) üzenetére


Avicularia
veterán

sorry dupla

[ Szerkesztve ]

(#42) proci985 válasza tildy (#33) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

bár nem nekem címezted....
van ingyenes nyelvkurzus nulláról a komvuxokban. új érkezőként angol tökéletesen megfelel. ha jó a nyelvérzéketek és tudtok tanulni (ez azt hiszem kipipálható), akkor az SFI D, ami kb B1-B2nek felel meg hónapok (munkától függően 1.5-7, kb 600 órányi tanulás) alatt abszolválható, ha ráfekszik az ember. azzal már el lehet pötyögni kb minden témáról, munkára is attól kezdve már felveszik az embert. angol munkától függően hosszútávon is lehet, hogy elég, de mindennapi érintkezéshez érdemes megtanulni svédül, ha az ember hosszú távra tervez. hosszú távon érdemes becélozni a C2őt/anyanyelvit: fél éve van felsőfokúm, és bizonyos helyzetekben még mindig nagyon gyenge a tudásom (de azt hiszem ezt már angliában is tapasztaltátok).

nyelvtan szempontjából az igék nagy vonalakban egyeznek a némettel (de a ragozás nagyon egyszerű), szórend egyenes/fordított (ld német), van nemes/nemtelen (franciához/némethez hasonlóan eléggé esetleges, hogy melyik szó melyik), a nyelv ragasztó. összességében kb olyan, mint egy nagyon-nagyon leegyszerűsített német (minden adott a goethei körmondatokhoz, csak éppen a gyakorlatban senki nem használ olyat). szerintem remekül és gyorsan tanulható, de nekem ez az ötödik idegen nyelvem (ebből még kettő van felsőfokú szinten, a franciám és a spanyolom sajnos szinte nullára redukálódott). nem anyanyelvi környezetben lévőknél azt tudom, hogy az orvosoknál egy év szokott lenni az intenzív kurzus, de ott jellemzően középkorú, családos embereknek is le kellett tudniuk vizsgázni a végén.

jelenleg Skövdében a gyakvezéreim egy részével angolul kommunikálunk (és nem azért, mert én nem tudok svédül:) ), szóval munkakörtől függően a nyelvtudás nem kötelező, ugyanakkor különösen ajánlott.

más, cikkhez: köszi a leírást, és az ötleteket.

angolul tényleg beszél mindenki, én anno a kommunális munkásokon is teszteltem, ők is tudtak útbaigazítani. szaunában olyan 95% volt az angolul legalább pötyögők aránya (sokat jártam uszodába annak örömére, hogy nagy a szauna, tisztaság van és a magyar ár töredéke az éves bérlet, csak mostanában felsőoktatás + meló mellett el vagyok havazva), egyébként meg kézjelekkel is lehet kommunikálni.

kaja: nos, fehérkenyeret el kell felejteni, amúgy is túl sok szénhidrát van benne. lehet kapni jót (pl pékségekben), de nagyon drága. cserébe van polarbröd, elsőre fura, másodikra finom. valszeg kanelbullékat árultak főként a boltokban, azt szokták svédek fogyasztani kávéhoz. és jól teszik:) érdemes még a Madeleinetortáikat kipróbálni, különösen finomak. a svéd kávé finom, és nagy mértékben fogyasztják: volt szomszéddal mi még este 10kor is isszuk az erős főzött kávékat:D hal eszméletlen mennyiségben van, és nagyon olcsó. Syl, lax mindenképpen kipróbálandó, boltokban filléres kaják. Nekem a kedvencem a mustáros sylt, ezt előételként is lehet enni általában éttermekben. felvágottaikkal szerintem nincs semmi baj. ha nagyon kell, pick szalámi magyar ár alatt van, de Gol szalámit (áthúzott oval, dán) szinte mindenhol árulnak, és az valami isteni. alkohol drága, és csak a systemben árulják, állami monopóliumként, drágán. cserébe rendelésre is hoznak, és hatalmas a választék. van laktózmentes tej a boltban (mindben), úgyhogy tizenvalahány év után megint ihatok tejet:)

tömegközlekedés: azért a reggeli ingázós vonatokon néha már nincs ülőhely:). napközben viszont tényleg sok a hely. a bérlet drága, de a vonatok/állomások tiszták és szépen rendben vannak tartva. az utak minősége nagyon jó (bicikliutaké és járdáké is!).

az élet meg olyan szép csendes lassú, a dolgok történnek.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#43) Grafiqs


Grafiqs
őstag

Bog,
basszus olyan jó volt olvasni a beszámolód. Párommal mi is voltunk, igaz csak 5 napot. Barcelona után Stockholm a kedvenc városom.
Mi egy kicsit utazósra terveztük. Malmö-Koppenhága-Malmö-Oslo-Stockholm. Mindezt 4 éjszaka 5 napban. De az a tisztaság, szervezettség, funkcionalitás (most már értem az Ikea életérzést) annyira megfogott.
A Vasa múzeumon én is röhögtem, hogy minek azt. De amikor megláttam azt a hajót besírtam. 3 percig álltam egyhelyben a bejáratnál és tátott szájjal bámúltam. Ezt meg hogyan? Utána átmentünk (rohantunk a vadasparkba) megmásztuk a rohadt nagy hegyet erôltetett menetben, hogy mackót láthassunk. Mikor lógó nyelvvel megérkeztünk a macikhoz akkor nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek. Ugyanis egy táblán 3 nyelven ez állt: A medvék téli álmot alszanak...

A távolsági buszon Oslo-Stockholm éjszaka wifi és konnektor ingyen. Ezen letérdeltem. Jah, és természesetesen perc pontos érkezés Stockholmba. Ugyanez a Malmö-Oslo vonaton is, hozzáteszem, akkora hóviharban indultunk el, hogy nem láttam ki a vonat ablakon.

Mikor hazajöttünk kis híján átment rajtam a BKV egy kék szörnye, a zebrán. Mert elfelejtettem, hogy itthon megállsz-körülnézel-vársz-majd átmész a szokás.

Más világ. Nagyon más.

G

És még mindig nem fogja, vagy nem akarja felfogni. Hihetetlen. A Föld tényleg a Naprendszer elmegyógyintézete lenne?! by Bon3ss

(#44) tildy válasza Grafiqs (#43) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem tudom emlékeztek-e még jó 6 évvel ezelőtti norvégiai kalandjaimra, de ott is írtam, hogy 1 méterre voltam a zebrától, már álltak meg az autók. egy valaki elfelejtett, aztán satufék, és sűrű bocsonánatkérések közt kérte ne szóljak már a rendőrnek, és nagyon szégyelli a dolgot
Nekem a syltetøy volt a kedvenc ételem kinn- isteni lekvárjaik vannak. De 3 hónap alatt kb csak a kajaneveket jegyeztem meg, løk, hvitløk, lomper, stb.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#45) LA_COSTE válasza Grafiqs (#43) üzenetére


LA_COSTE
senior tag

Ezt a világot mi nem fogjuk itt megélni. :(((

(#46) Bjørgersson


Bjørgersson
félisten

Most kicsit utállak, amiért Te már voltál Svédországban, én pedig még csak álmodozom róla. :D :P A beszámoló egyébként szuper lett, nagyjából az első oldal végére már leesett az állam, hogy mik vannak ott hozzánk képest. :Y Ilyenkor sajnálom csak igazán, hogy magyar vagyok.. :(

"Jaa, még egy dolog. A svéd közlekedési kultúrán beszartunk. A zebra szent. Ha te csak arrafelé kolbászolsz véletlenül, akkor is megáll mindenki, a svédek úgy mennek át az úton, hogy körbe sem néznek. Egy svéd Budapesten mintegy 3 percen belül meghalna."

Ezen viszont beszartam. :D Eddig csak a metál miatt (:D) akartam Svédbe menni, de ezek után nagyjából mindenért, ami ott van. Remélem (ha már nekem nem) sikerül visszamenned és "befejezned" a beszámolót a kimaradt dolgokról. :)

[ Szerkesztve ]

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#47) Entryy


Entryy
aktív tag

A nyáron voltunk egy Europa túrán és Svéd ország is bele került az érintett országok listájába.
Számomra Malmo volt a legszebb város amit ott láttunk.
Azonban kicsit érezhető a Svédeken a katonai jellem.

http://www.adrenalinbase.com/index.php?L=fr&T=videos# -- The need4speed " The art of flight "

(#48) bajuszati


bajuszati
tag

Eddig csak barátkoztam a gondolattal, hogy csak elkéne menni, de most már biztos, hogy jövőre megyünk.

Köszi a beszámolót! :R

[ Szerkesztve ]

(#49) joshua7


joshua7
veterán

Nagyon jó beszámoló. :K
Egyszer nekem is el kell jutnom oda, akár huzamosabb időre is.

Semper Fi

(#50) gamek!ller válasza Entryy (#47) üzenetére


gamek!ller
senior tag

Katonai jellem? Ezt hogy érted? Én nem tapasztaltam semmi ilyesmit.

Egy kérdés és egy megjegyzés: Miért van az, hogy kint az autópályákon más színűek a sávok? Ha jól emlékszem akkor a belső piros volt, a külső pedig kék árnyalatú.

Megjegyzés: Tetszett, hogy milyen szép kamionok járkálnak arra fele és, hogy milyen hosszú szerelvények vannak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.