Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] SU vagy SUDO?

Hozzászólások

(#1) greenity


greenity
aktív tag

Én világ életemben a sudo-t használtam, igaz max kétfelhasználós rendszereknél...

"Egy mosolynál jobb a több"

(#2) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

a sudo az a linux elwindowsosítása című betegség szülötte.
használatát irtani kell.
az meg totális marhaság, hogy úgy lesz valaki root, hogy a saját jelszavát adja meg, nem a rootét. (itt nem a leírást fikázom, mert a leírás ebben a kérdésben pontos, hanem azt a hülyét, aki kitalált egy ilyen biztonsági megoldást)

mivel a poszt nem tér ki arra, hogy milyen oprendszerről szól, általános leírás akar lenni, ebben az esetben viszont ez "1. A su használatát nem kell engedélyezni," nem igaz, egyes oprendszereken csak azok használhatják a su-t, akik a wheel csoportban benne vannak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) Thrawn


Thrawn
félisten

Jobbklikk -> Futtatás rendszergazdaként? :))

Trolllolololo

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#4) kovaax válasza bambano (#2) üzenetére


kovaax
őstag

Ez a wheel csoport szerintem a sudo-nál van (redhat, solaris és hp-ux alatt legalábbis, más most nincs kéznél)... A többiben egyetértünk. :K

-=- There's no place like /home -=-

(#5) bambano válasza kovaax (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem, a wheel csoport az a su-nál volt, sudo-t egy csomó unix nem is ismert/ismer.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) Jester01


Jester01
veterán

sudo-t akkor használunk ha rendesen bekonfiguráljuk, hogy parancs szinten ki mit futtathat (és persze nem is mindent root-ként). Persze ilyet nem nagyon csinálnak az emberek. Az nonszensz, hogy korlátozás nélkül root lehet bárki sudo-val mert azzal csak megsokszorozzuk a biztonsági rést (hiszen több jelszóval is be lehet jutni).

[ Szerkesztve ]

Jester

(#7) Rimuru válasza kovaax (#4) üzenetére


Rimuru
veterán

A wheel csoport alapbol benne van a sudo pelda configban (talan kommentezve is), de alapvetoen nem arra van, bambanonek van igaza. Nez meg pl egy Arch Linuxot. :)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#8) ux1 válasza bambano (#2) üzenetére


ux1
addikt

"a sudo az a linux elwindowsosítása című betegség szülötte."

Ja mert 1980-ban olyan sok windows futott.... ;]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#9) #21078528


#21078528
törölt tag

Én is mindig viccesnek találtam, hogy Ubus körök arra hivatkoznak, hogy a sudo mennyivel biztonságosabb, mert mennyivel kevesebbet használja a polgár rootként a gépet...
Minden esetre Ubus környezetben a telepítéskor létrehozott első felhasználó mellé érdemes létrehozni egy új felhasználót mindenféle sudozási lehetőség nélkül, és azzal használni a gépet, az első felhasználó számlájával pedig csak adminisztrátori feladatokhoz belépni.

(#10) kovaax válasza bambano (#5) üzenetére


kovaax
őstag

Hát mondom, hogy ott van benne a sudoers fájlban a wheel csoport... Debianon sudo csoport van benne amúgy.

Te erre gondolsz akkor...

Szerk.: A Fedorán van alapból wheel csoport, és az van berakva a sudoers-be. Debianon nincs wheel csoport. Mindkettőn tudok su-zni, szóval a su-s wheel ezekben a linuxokban már nincsen. Megnézem holnap kommersz unixokban is...

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#11) kovaax válasza kovaax (#10) üzenetére


kovaax
őstag

Na, csak nem bírtam ki holnapig, kugli az én barátom. Eredetileg tényleg a su-ra volt, csak aztán átment a sudo-ra, a su-ról meg kikopott. Ez egy egész kompakt írás róla.

-=- There's no place like /home -=-

(#12) gyurkikrisz


gyurkikrisz
őstag

sudo > su

A tuning a kisfiúk alap órajele. | i5 6500

(#13) kovaax válasza gyurkikrisz (#12) üzenetére


kovaax
őstag

Igen, ha megnézed a "Mikor melyiket kell használni?" részt, azokat sorolom fel, amivel többet tud a sudo.

-=- There's no place like /home -=-

(#14) Vladi válasza bambano (#2) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos terjed, igen. Már anno a disable selinux howtoknál is falnak bírtam menni. Most meg fedorán is az van, hogy configure sudo.... telpítésnél meg eleve be tudod kapcsolni. :Y :W

Minek a hülyeséget másolni?

Egyébként a leírás jó, gyakran kérdezik is. :R

(#9) berus.berus:

Igen. Normális disztró rootként be se enged a grafikus felületre. Akkor meg minek? :)

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#15) BoB


BoB
veterán

Vladi: na igen, normális disztrókon az x nem root nevében fut... ja hogy a centos nem ilyen ;]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#16) bambano válasza BoB (#15) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

melyik linux disztrón nem rootként fut az X?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17) Vladi válasza bambano (#16) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Azon lovagolnak, hogy összekevertem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18) BoB válasza bambano (#16) üzenetére


BoB
veterán

Amelyiken 1.16 vagy újabb xorg van (és systemd-logind) és úgy állították be.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19) soniq


soniq
tag

Es aki sudo su-t hasznal?😁

„Biztos vagyok benne, hogy az internet rövid időn belül összeomlik, és 1996-ban katasztrofális véget ér”

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] SU vagy SUDO?
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.