Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) azbest


azbest
félisten

"75 százaléka intézi személyes ügyeit munkaidőben"

No igen, mivel a mások is munkaidőben dolgoznak, így utána már hiába megy oda :D Mondjuk az elektronikus ügyintézés sokat segít, így ki sem kell mennie a munkahelyről.

(#2) sztanozs válasza azbest (#1) üzenetére


sztanozs
veterán

Ja, megnézem, ahogy valaki elintéz bármi hivatalosat szabadidejében - az ügyintézési idő szűkebb a munkaidőnél...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3) petipetya


petipetya
nagyúr

Svédországban megállja a helyét a cikk, de idehaza már nem igazán.

"nincs rá lezsóidő"

(#4) Döglött Róka válasza petipetya (#3) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Az en munkahelyemen megallja a helyet, pedig Budapesti vagyok.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#5) sztanozs válasza petipetya (#3) üzenetére


sztanozs
veterán

Amúgy nálunk is megállja a helyét a cikk... Social és webmail és multimédia szolgáltatások letilva. JA és még a PH/GP is tiltva van (szerencsére a többi testvérsite megy IC/MA/LO/HA).

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#6) sad_Vamp válasza sztanozs (#5) üzenetére


sad_Vamp
őstag

tilthatnak amit akarnak, akkor sem fog az ember többet dolgozni, mint ahogy "meg"fizetik.

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#7) petipetya válasza petipetya (#3) üzenetére


petipetya
nagyúr

A félreértések elkerülése végett kifejtem bővebben.

Ami nem állja meg a helyét idehaza: hogy a munkavállaló szívesen foglalkozik a munkával a munkaidőn kívül is. Ennek oka az is, hogy ha a napi 8 órát sem fizetik meg, akkor minek...

Ami megállja a helyét: nekem például eszembe sem jutna belépni valamelyik közösségi cuccra a munkahelyi gépen. Ellenben a telón mindent elérek a mobilnet végett és így valóban belefolynak a magán dolgok a munkaidőbe. Ez így teljesen rendben van, hiszen máskülönben el sem lehetne intézni a délutáni dolgokat előre, meg sem lehetne beszélni az ismerősökkel a következő összeröffenést, vagy például le sem lehetne tárgyalni egy netes megrendelést az eladóval, stb.

A lényeg: a magánügyek intézése belefolyik a munkaidőbe, ám fordítva már nem igaz. Persze biztosan van olyan, akinél igen.

"nincs rá lezsóidő"

(#8) Realradical válasza sad_Vamp (#6) üzenetére


Realradical
őstag

Ez a hozzáállás butaság.
Gondolkodj el azon a kijelentésen, hogy:
Ezért a pénzért, ezt a munkát vállaltam

Senki nem nyom pisztolyt a fejedhez, hogy maradj, ha nem tetszik valami.

@sztanozs
Lehet, hogy én vagyok kőkori, de mik ezek az akronímok? A ph/gp nem sokat ad vissza guglin sem :N

[ Szerkesztve ]

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#9) #16939776


#16939776
törölt tag

Ha motiválva és megbecsülve van a munkavállaló, tudni fogja mire mennyi időt kell/lehet fordítódni.

[ Szerkesztve ]

(#10) azbest válasza Realradical (#8) üzenetére


azbest
félisten

ph péhá, avagy prohardver :D
gp - gamepod
a többi rövödítés megelelőjét keresd fenn a lapcsalád listájában ;)

(#11) Polllen válasza petipetya (#7) üzenetére


Polllen
nagyúr

Merész kijelentés, hogy nálunk nem így van. Inkább pozíció és cég függő, mint magyar vagy nem magyar.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#12) Realradical válasza azbest (#10) üzenetére


Realradical
őstag

Ó vazze, tényleg! :DDD
Nálunk a GP ki van ütve, de a többiek jól vannak.

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#13) Romvr válasza Realradical (#8) üzenetére


Romvr
őstag

"Senki nem nyom pisztolyt a fejedhez, hogy maradj, ha nem tetszik valami."

Csak a közművek, esetleg a Bank, gyerek, feleség eltartása...stb. Ha annyi lenne hogy kilépek és max egy-három hónap múlva találok jobbat akkor szerintem igaz is lenne. De jelenleg van olyan ismerősöm aki egy éve munkanélküli és csak alkalmi munkákból vegetál. Én is ha most otthagynám a céget akkor megint kellene fél-egy év míg találok valamit ahol kihasználnak olcsóért. Vagy "nincs mit vesztenem" alapon csatlakoznék a már Angliában dolgozó 1,1 millió magyarhoz, beintve a kedves "hazámnak".

"(...) instead of looking out, they look in. Instead of speaking, they listen. Instead of trying to make sense, they make dreams." ~ Thistle-Chaser

(#14) Döglött Róka válasza Romvr (#13) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Ne a korulmenyekre kend a sajat szerencsetlensegedet... nem csak Anglia letezik Magyarorszagon kivul.

[ Szerkesztve ]

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#15) macilaci78 válasza Döglött Róka (#14) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ezzel nem azt mondtad, hogy idehaza nem szerencsétlen, hanem hogy bárhol máshol megtalálni a boldogulás lehetőségét. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#16) szili.tamas1


szili.tamas1
senior tag

A magyar kozszferara is jellemzo ez. Csak ok nem foglalkoznak munkaval a szabadidejukben. :D

Nem a méret a lényeg, hanem hogy jó nagy legyen.

(#17) petipetya válasza Polllen (#11) üzenetére


petipetya
nagyúr

Igaz. :) Az egységsugarú munkavállalói oldalról közelítettem meg a dolgot.

"nincs rá lezsóidő"

(#18) duni84


duni84
aktív tag

it biztonság szempontjából tényleg eléggé rizikós összemosni a kettőt, ha a kedves dolgozó nem tudja, h mire figyeljen (és ebben sajnos a munkáltató még akkor sem lehet biztos, ha pl hetente/havonta előadásokat tart neki egy itsec emberke. ezért terjedt el a "blokkolom ezt/blokkolom azt" megoldás. nálunk is tiltva van rengeteg dolog, de nem okoz túl nagy fejtörést elérnem, ha akarom. sajnos nem egy emberrel találkoztam, akit nem tudtam meggyőzni, h bizonyos phishing site-ok nem azért vannak letiltva, mert őt akarja korlátozni a gonosz munkahelye, hanem csak a céges eszközön levő adatokat próbálja annyira védeni, amennyire tudja. ugyanez igaz a telefonon kötelezően jelszóval védett adatokra is. mondjuk arra meg ott a mobileiron/knox/stb, ha a cég és a sw vendor belemegy ezeknek a cégeknek a feltételeibe :(

#metszéspontok

(#19) Kékes525


Kékes525
félisten

Magyarországon ez nem megy.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#20) Romvr válasza Döglött Róka (#14) üzenetére


Romvr
őstag

Tudom. De ott már van ismerősöm. Egyelőre elvagyok itthon is, viszonylag jó a munkahelyem, nem is fizet rosszul, de ha ez megszűnik. Nos 2 éve keresek jobbat, elég aktívan de eddig nem kaptam olyan ajánlatot amiért otthagynám ezt.

Amúgy nekem még szóba jöhet Ausztria, Dánia, Norvégia, Kanada is meg persze Németország, ismerősök már mindenhol vannak és többségük is egyetért hogy ha itt megszűnik a munkahelyem akkor már ne is maradjak. Egyetlen gond a német nyelvterülettel: Egy mukkot nem beszélem. Angollal viszont nincs bajom, napi szinten használom most is írásban/szóban.

[ Szerkesztve ]

"(...) instead of looking out, they look in. Instead of speaking, they listen. Instead of trying to make sense, they make dreams." ~ Thistle-Chaser

(#21) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Magyar viszonylatokra lefordítva a dolgot:
- rugalmasság: a munkaidő rugalmas. A cég szempontjából. Azaz, hogy mikor ér véget. Az ingyenes túlóra nem elvárás, hanem alapértelmezés.
- BYOD = nem kell az alkalmazottnak eszközt venni, megveszi a saját pénzén, és használja majd munkavégzésre. Jóhogy szeretik a vállalatok.

Hol itt a hiba? Korábban az emberek mindenféle telefonokat, laptopokat akartak a munkahelytől. Most meg örülnek, hogy megvehetik maguknak, és használhatják a munkahelyen, illetve munkavégzés céljára ingyen túlóra keretében munkaidőn kívül. És ettől elégedettek.
Nem hiszem, hogy a cégeknek ezzel bajuk lenne, ügyesen intézték az egészet :DDD

(#22) sztanozs válasza Romvr (#20) üzenetére


sztanozs
veterán

PM

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#23) L3zl13


L3zl13
nagyúr

Bárcsak nálunk is betiltanák a facebookot... :K

Aki hülye, haljon meg!

(#24) Ipadipad válasza L3zl13 (#23) üzenetére


Ipadipad
tag

L3zl13: az egész facebookot kikéne iktatni ugy ahogy van... amiota az ember életébe belépett a facebook azota szorakozohelyeken / tömegközlekedésen / utcán ... csak azt lehet látni hogy az emberek nagy része a telefont nyomkodja... és általába 99%-ban facebook...

miért mindig a magyar ember húzza a rövidebbet ? vajon meddig fog ez igy menni ?
Budapesten jelenleg mennyi az átlag kereset NETTO-ba ?

mert azt tudom hogy itt a környéken aki 1 műszakban 8 orában dolgozik az jó ha 80.000ft kézhez kap
általában 2-3 müszak esetén kap az ember 110-120.000ft-ot és akkor még nem élt normális életet...
nekem szerencsére mázlim van mert 1 műszakba keresek annyit mint aki 2-3 müszakba..

itt lehet akármilyen technologia... sajnos 1-2 csókós csopi + a fönök cseszik rá mivel dolgozol vagy hogy hogyan... csak az adott termelés legyen meg... föleg mikor tél-van hidegen hadja hogy 0 és -10 fok között dolgozol ...az irodába meleg van ez a lényeg az hogy kint a gyárba milyen idövan le...ják... csak a termelés menyen...
ez a hanyag hozzáállás anyibol jó hogy akkor gyujthatsz rá amikor akarsz és ott ahol szeretnél ...
jah és a tuloráról ne is beszéljünk inkább :) kifizetni kifizetik.. csupán nem mindegy hogy mennyit ...
és akkor még a szerencsések közé tartozok ...

néha az eszem megáll mikor mr1-et meg az info rádiot hallgatom és mondják hogy az átlag magyar kereset 160-170.000ft ( azt ügye nem mondják hogy bruttoba :D )
és hogy nött az átlag fizetés :D jah föleg ugy hogy kezembe még sose fogtam semmilyen kajautalványt :P pedig ha jól tudom az kellene hogy járjón :) csak ügye szeretik nem oda adni :)

L26bKz

(#25) Taranti


Taranti
senior tag

Ez mondjuk a szakszervezetek megkerülése is, és nyugaton ezt nagyon komolyan veszik. Itt Németországban (Sachsen-Anhalt) pl. az egyik kötelező dolog, hogy két munkahelyi bentlét között min. 11 órának el kell telni. Ezzel a módszerrel meg nem is kell ugyebár bemennem... (De persze csak olyan munkakörökben, ahol ez megoldható pl. áruházi eladónál nem.) A fizetés meg egyebek szvsz olyan dolog, hogy aki szeret önbecsülésből normálisan dolgozni, az bármilyen fizetésért megteszi, csak a kevésnek nem tud annyira örülni, mint a soknak, ami természetesen demoralizáló. És ebben Mo. marhára le van maradva, mindegy hogy versenyszférát vagy közszolgáltatásban dolgozót nézünk-e. (Olyan meg sosem lesz egyetlen országban sem, hogy bizonyos cégnél ugyanazért a munkáért 5* annyit fizetnek. Ilyen szempontból kénytelenek vagyunk sajna nagyobb egységben, pl. ország de legalább térség szinten gondolkodni.)

Úgy vélem, a játékokkal kapcsolatba hozott agresszivitás nem azok jellege miatt van, hanem (általában) csapnivaló minőségük okán.

(#26) Polllen válasza Ipadipad (#24) üzenetére


Polllen
nagyúr

A kajautalvány adható, de nem kötelező.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#27) sad_Vamp válasza Realradical (#8) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Uram ön a valóságban él, vagy valami elefántcsont toronyban?

Nem tudsz rólam semmit a helyzetemről sem, és máséról sem igazán szerintem.

Én eddig igaz csak pár helyen melóztam, de valahogy a szóban megegyezett feltételek egyszer sem voltak azonosak a később papíron lefektettek. Sajnos lehetőségem válogatni nem igazán volt és nincs is bizonyos okok miatt.

Szóval én egy másik kijelentésen szoktam elgondolkodni, amit ajánlok neked is:
Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk!

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#28) Döglött Róka válasza sad_Vamp (#27) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Az ilyen kijelenteseket ugy szeretem, engem nem fizetgetnek, hanem fizetnek. Azert mert tepertem. Megint a korulmemenyekre sikerult fogni a sajat lustasagunkat.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#29) sad_Vamp válasza Döglött Róka (#28) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Látod Te is úgy beszélsz, hogy l***szt sem tudsz semmiről. Én a magadfajták kijelentéseit nem bírom. Ki vagy TE, hogy ítélkezz bárki felett is?

Tény number 1: azért a munkáért amit itt végzek 3-5x fizut kapnák 1-2 határral arrébb.
Miből vagyunk mi más emberek mint 1-2 határral odébb? Kevesebbet dolgozunk? Rosszabbul? Netán kevesebbe kerül az élet nálunk (még mielőtt tévedésbe esnél, nagyon NEM!)?
Persze jogos a kérdés mért ne húzok el, mert jelenleg nem tehetem meg.

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#30) sztanozs válasza sad_Vamp (#27) üzenetére


sztanozs
veterán

Szerintem ez win-win - ebből csak az látszik te nem akarsz dolgozni és ők sem akarnak fizeni. És azért nem akarsz váltani - több pénzért -, mert azért bizony többet kellene dolgozni.

Semmi baj nincs ezzel, csupán nem kell úgy beállítani, mintha ez neked nem tetszene. Nekem sincs semmi bajom ezzel, feltéve ha piaci cégnél dolgozol és nem az én adómból adják a fizetésed a dolgozgatásért...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#31) sad_Vamp válasza sztanozs (#30) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Hát részben akár az is lehetne, de nem mondanám.

A helyzet az, hogy a környéken -ha többet melózom, ha nem- nincs cég ami jelenleg jobban fizetne (amint mondtam sajnos a mozgás most nem játszik). Azt kijelenteni, hogy nem szeretnék dolgozni, az elég nagy blődség (megint ismétlem magam: főleg úgy, hogy nem ismersz és nem tudsz rólam semmit).... szeretnék, sőt első 1-1,5 évben motivált is voltam.... viszont hamar rájöttem, hogy itt egyszerűen nincs feljebb. Ráadásul jelenleg kevesebbet kapok, mint amennyivel indultam (megint több ok van nem fogom fattyazni).

Ne félj, a Te drága adódból én egy szemet sem látok, ugyanis külföldi vagyok és amúgy sem állami alkalmazott.

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#32) lugosi válasza sad_Vamp (#29) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Tény number 1: azért a munkáért amit itt végzek 3-5x fizut kapnák 1-2 határral arrébb."

Nagyon off, de ezen én is sokat gondolkoztam.

Tegyük fel az alábbi helyzetet. Dolgozik egy eladó az osztrák (valamelyik) ABC-ben, ahol ugyanazokat az élelmiszereket ugyanannyiért (néha olcsóbban!) adják, mint nálunk ugyanannak a láncnak a magyarországi leányvállalatánál.
Hogyan tudnak az osztrák ABC-ben 1500 eurós minimálbért (valójában szakképzett eladónak már felette) fizetni, nálunk pedig 120 ezer Ft körül?

Tényleg kérdezem, és nem demagógia, de én ezt nem értem, hogy hogy lehet ez. Adók ebből a szempontból ne számítsanak, mivel bruttó fizetésről beszélek.

(#33) Döglött Róka válasza sad_Vamp (#29) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Akkor menj 2-3 hatarral arrebb ne itt rinyalj es olyan nincs, hogy nem teheted meg, szabad ember vagy...

"Miből vagyunk mi más emberek mint 1-2 határral odébb? Kevesebbet dolgozunk? Rosszabbul? Netán kevesebbe kerül az élet nálunk (még mielőtt tévedésbe esnél, nagyon NEM!)?" - tortenelmi es foldrajzi sajatossagok hatarozzak meg a berszinvonalat, magyarorszag egyikben sem eros. Ha ezt nehez megerteni, akkor komoly baj van.

Kivagyok az olyan emberektol, akik csak keseregnek es a kornyezetuket okoljak azert mert sikertelenek.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#34) sad_Vamp válasza Döglött Róka (#33) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Hagyjuk, értetlen vagy. :DD

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#35) Döglött Róka válasza sad_Vamp (#34) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Latom kifogytunk az ervekbol... johet a hulyezes!

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#36) Polllen válasza Ipadipad (#24) üzenetére


Polllen
nagyúr

Friss cikk a hazai bruttó/nettó jövedelmekről.

Persze ez jelentősen árnyalja a helyzetet.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#37) Khelben válasza lugosi (#32) üzenetére


Khelben
nagyúr

Nem tudom, hányszor vásároltál Ausztriában meg úgy általában Nyugat-Európában, de ez az "élelmiszereket ugyanannyiért adják" ordas nagy csúsztatás. Valóban lehet kiragadni egy-egy példát, ami akár olcsóbb is lehet, mint nálunk, de aki rendszeresen vásárol kinn, az pontosan tudja, hogy sokkal drágább a megélhetés. És ez csak a kaja, a szolgáltatásokról ne is beszéljünk.

(#38) lugosi válasza Khelben (#37) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ausztriában többet járok, mint máshol Nyugat-Európában, de máshol is van tapasztalatom. Mellesleg szerintem nem a gyakoriság a döntő, mivel mindig konkrét időpontokat hasonlít össze az ember. Az én összehasonlításaimban ez a tendencia már évek óta megfigyelhető. Egyébként le is ellenőrizhető, az egyik kertévé csinált egy műsort, amiben a határ két oldalán ugyanazt a bevásárlókosarat állították össze, és árban az osztrák nyert egy nagyon kicsivel.

De bizonyos feldolgozott élelmiszerek árai is szinte azonosak. Pl Malmöben a Burger Kingben kb forintra ugyanannyiba került a whopper mint itthon. Egyedül a hagyományos éttermi étkezést találtam jóval drágábbnak a hazainál, de én direkt bolti bevásárlást írtam. Ez pedig igaz. Teljesen konkrétan éppen most (=augusztus) abban az osztrák élelmiszer-áruházláncban, ami itthon is megtalálható, 0.96 euro (301.- Ft) a másfél literes kóla/fanta, az itthoniban 345.- Ft.

Annyiból nehéz az összehasonlítás, hogy csak a nagy márkák termékei teljesen összehasonlíthatóak, mert az az ami ugyanaz itt is és ott is. Ezért lehet pl danone, coca cola, milka stb termékekkel pontos összehasonlítást csinálni. Kenyér, felvágott stb esetén meg kell találni a minőségben, súlyban nagyjából azonos termékeket, de akkor csak annyira pontos az összehasonlítás, amennyire a termékek kiválasztása nagyjából pontos volt egymás felé.

Szolgáltatások valóban drágábban vehetők igénybe, azt mondanám, hogy ott, ahol ember foglalkozik emberrel, az egészen más óradíjjal működik. A tartós fogyasztási cikkek árai szintén szinte forintra megegyeznek.

[ Szerkesztve ]

(#39) cskamacska válasza Realradical (#8) üzenetére


cskamacska
addikt

"Gondolkodj el azon a kijelentésen, hogy: Ezért a pénzért, ezt a munkát vállaltam"
Your Boss likes this

:DDD

Polllen: "A fenti grafikonnál fontos kiemelni, hogy az EU egészében, pláne az eurózónában az átlagbér jóval magasabb, mint a magyar – ha egy közös európai mediánhoz viszonyítanánk a béreket, akkor Magyarország nagyjából 95 százaléka a szegény kategóriában lenne."

Khelben: "aki rendszeresen vásárol kinn, az pontosan tudja, hogy sokkal drágább a megélhetés"
Még jó. Ha ebben is teljesen felzárkózunk a haldokló nyugathoz, akkor tényleg lesz még London magyar falu! :DDD

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#40) sad_Vamp válasza Döglött Róka (#35) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Nem, csak nincs mit érvelnem egy olyan embernek, aki láttatlanban vagdalkozik itt "rinyálással" meg "sikertelenséggel" miközben (utoljára írom le) semmit, de SEMMIT nem tudsz a másikról!!!

Khelben: a szolgáltatások jóval drágábbak külföldön (kocsma, étterem, fordrász) az élelmiszer nagy része kb. ugyanolyan árban van, és általában JOBB MINŐSÉGŰ (nem elhanyagolható dolog). A kisboltok valószínűleg drágábbak, de egy multi ugyan olyan vagy jobb árban nyomja a cuccot és általában az akciók is durvábbak.

[ Szerkesztve ]

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#41) Döglött Róka válasza sad_Vamp (#40) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Te sem tudsz rolam semmit, na es? Nem kell tudnom semmit a masikrol ahhoz, hogy egy kornyezetet okolo hozzaszolasabol le tudjam szurni, hogy az rinya-e vagy sem. Mivel, kapaszkodj meg, az aki a korulmenyeit es nem magat okolja a sikertelensegeert az valojaban nem tesz semmit onmagaert csak dagonyazik tovabb. Eleg egyszeru keplet.

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#42) azbest válasza Döglött Róka (#41) üzenetére


azbest
félisten

Tipikusan azok szokták magas lóról osztani az észt, akiknek jól megy sora és egészen más problémái vannak, mint azoknak, akiket kritizál. Nálunk nagyon sok ember mindenféle megtakarítás nélkül él egyik napról a másikra. Ilyenkor persze lehet dobálózni a miért nem spórol ötlettel, de sok fizetés éhbér szintű, amiből nem lehetséges megtakarítani. A változtatáshoz pedig leginkább pénz kell. Kevés ember van, aki egyik napról a másikra kap munkát, ha éppen változtatni támad kedve. Szintén kevés ember van akinek fél évre elegendő tartaléka lenne, hogy a családdal és számlákkal kihúzza míg meglesz az új hely. Sok munkakörből el sem tud menni más távolabbi helyre munkát keresni / felvételizni, csak ha ki is lép előtte.

Egy-egy ember lehet mázlista, de egy millió nem tud csak úgy dobbantani.
Persze lehet 2-3 munkahelyen is dolgozni, csak arra rámegy az egészsége és a családja.

Csupán az a különbség az 5x annyit kereső német és a csóró magyar között, hogy a német vásárol, fogyaszt, szolgáltatásokat vesz igénybe. Így sok munkaerőre van szükség és a fogyasztás miatt ki is termelik a cégek a bérre valót.

(#43) sad_Vamp válasza azbest (#42) üzenetére


sad_Vamp
őstag

"Tipikusan azok szokták magas lóról osztani az észt, akiknek jól megy sora és egészen más problémái vannak, mint azoknak, akiket kritizál. "

Köszönöm, hogy ezt ilyen szépen megírtad :C , mert én valószínűleg nyomdafestéket nemtűrően írtam volna ennek a piperkőcnek. :(((

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#44) dabadab válasza lugosi (#32) üzenetére


dabadab
titán

"Hogyan tudnak az osztrák ABC-ben 1500 eurós minimálbért (valójában szakképzett eladónak már felette) fizetni, nálunk pedig 120 ezer Ft körül?"

Nagyobb a vasarloero, igy egyreszt valoszinuleg tobbet tudnak eladni a nagyobb hasznot hozo cuccokbol ill. ugy altalaban nagyobb forgalmat general egy vevo (ilyen szempontbol pl. erdemes osszevetni Sopront (60-70k-s nepesseg) Eisenstadttal (13k): nagy elelmiszerboltbol Sopronban van egy Tesco meg egy Interspar, Eisenstadtban meg ket Merkur meg egy Interspar - es pl. a multkor neztem, hogy a Merkurban a legolcsobb almak (2 EUR / kg) kb. annyiba kerultek, mint a soproni Tescoban a legdragabb (600 Ft/kg).

Egyébként meg nézd meg itt a GDP / bérköltség ábrát, az elmondja azt, hogy miért annyit keres a magyar, amennyit.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#45) azbest válasza dabadab (#44) üzenetére


azbest
félisten

Picit ott sántít az ilyen ábra, hogy mivel a gdp és a bérköltség összefügg, ezért az ok okozatot jól félre lehet magyarázni.

A különböző gdp számolási módok elvileg ugyanazt az eredményt kell kiadják. A jövedelem alapú számítás [link] tartalmazza a melósok bérét is.

Szóval nem csak azért ennyi a bér, mert ennyi a gdp... éppen azért ennyi a gdp, mert csak ennyi a bér. Összefüggenek. Persze a számításban benne van az adó is, amit nem a melós visz haza.

Nem csoda, ha magas a gdp nyugaton, hiszen több fizetést kapnak a melósok - így növelve a gdp értékét. És tényleg lehet igazság abban, hogy a különböző számítási módszerek azonos eredményt kell kihozzanak, mert logikus, hogy ha több pénzt kap fizetésül, akkor többet fog költeni is - ami a másik számítósi módszernél játszik szerepet.

Ráadásul ha az egyiket jól megfizetem, akkor az ő általa vásárolt dolgok csomó másik embernek adnak munkát és jövedelmet. Akkor működik a gazdaság, ha sok kézen keresztülmegy ugyanaz a pénz. Ugye, ha sok kézen megy át, akkor a GDP értéke nő. Emiatt a pénznem mögött lévő gazdaság a pénznemet is erősíti. A pörgő gazdaság több pénz forgalomba hozását igényli, amit a pénz romlása nélkül megtehetnek.

Szóval amíg nem fizetik meg a munkát, addig nem nőhet a gdp. Mivel nincs természeti kincs amit eladhatnánk, így exporttal nem helyettesíthetjük a gdp alapját.

Szerk: ha tipikus bérezés szerint sorbaraknánk az országokat, akkor ugyanazt a vonalat látnánk... mivel a jövedelem egy komoly része a gdp-nek.

[ Szerkesztve ]

(#46) dabadab válasza azbest (#45) üzenetére


dabadab
titán

"Picit ott sántít az ilyen ábra, hogy mivel a gdp és a bérköltség összefügg, ezért az ok okozatot jól félre lehet magyarázni."

Ez PPP GDP, nem abszolutertek, vagyis ez az ellenvetes nem all.
A magyar fizetesek azert alacsonyak, mert alacsony a magyar termelekenyseg. Az a trukk, hogy tobbet adunk fizetesnek es attol majd no a GDP egyebkent mar csak azert se mukodne, mert Mo-n nagyon magas a kulkereskedelem aranya.

"Mivel nincs természeti kincs amit eladhatnánk, így exporttal nem helyettesíthetjük a gdp alapját."

Mert csak termeszeti kincseket lehet exportalni?... Dehogy. Nezd csak meg pl. az NNG-t: az iGO eloallitasahoz nem kell nagyon sok termeszeti kincs, megis nagyon impressziv exportot produkalnak.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#47) azbest válasza dabadab (#46) üzenetére


azbest
félisten

a gdp a termelékenységet mutatja, ami pedig a jövedelmekkel is számítható... érdekes módon a magyar wiki oldalon ez a változat nem szerepel :U A fogyasztás alapú gdp számítás = a jövedelem alapú gdp számítás eredményével.

"GDP can be determined in three ways, all of which should, in principle, give the same result. They are the production (or output or value added) approach, the income approach, or the expenditure approach." [link]

"If GDP is calculated this way it is sometimes called gross domestic income (GDI), or GDP(I). GDI should provide the same amount as the expenditure method described later. (By definition, GDI = GDP. In practice, however, measurement errors will make the two figures slightly off when reported by national statistical agencies.)"

szerk:
az exportot arra hoztam fel, hogy a másik számítási módnál az export egy komoly tényező lehetne... kicsit zavaros ugrálni a különböző számítási módok közt, de azt hiszem, hogy mivel a szellemi munka is kevésbé megfizetett itthon, ezért a fizikai javak értékesítése tudná fellendíteni a gdp-t. Az meg nem áll rendelkezésre. Szóval a munka megfizetése oldalról kellene szerintem beindítani a növekedést.

Egyébként jó példa a iGO vagy bármely más szellemi munka exportja, de sajnos ez még mindig csak csepp a tengerben... a nagy többség akkor is bagóért dolgozik.

[ Szerkesztve ]

(#48) dabadab válasza azbest (#47) üzenetére


dabadab
titán

A PPP tenyleg nem mond neked semmit? Ez azt jelenti, hogy nem helyi arakon merik a GDP-t, henm megprobljak kozos nevezore hozni a dolgokat (es altalaban a PPP default). A nominalis meg a PPP GDP kozott Mo-n pl. van egy jo masfelszeres szorzo (130 mrd USD/ev a nominalis, 200 mrd USD/ev a PPP).
Es termeszetesen a PPP GDP-t termekalapon szamoljak, vagyis a fizetesek merteke nem befolyasolja.

(Es talan meglepo, de a Wikipediabol alapvetoen az angol oldalakat szoktam olvasni, de mondjuk a GDP-t nem onnan ismerem)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#49) azbest válasza dabadab (#48) üzenetére


azbest
félisten

Értem, csak nem látom ez mennyiben változtat azon, hogy szerintem nem azért rossz a fizetés, mert kevés a gdp, hanem a fizetés és a gdp összefüggése (GDI = GDP) miatt ennek pont a fordítottja is lehetséges.

Hogyan lehet növelni a gdp-t:
a) eladni valamit ami nem kerül pénzbe, avagy olajból gazdag országok - ez eladásból az állampolgároknak is visszacsorog a jó fizetés.
b) megfizetni a munkát, lásd (észak)nyugati országok. A belső fogyasztás is pörgeti a gazdaságot, mert erős a fizetőképes kereslet mindenre

Nagy átlagban nem különbek az ottani emberek sem. Legfeljebb azért tűnnek másnak, mert egészen más szinten vannak a porblémáik, mint az itteni éhbérért dolgozóknak.

[ Szerkesztve ]

(#50) dabadab válasza azbest (#49) üzenetére


dabadab
titán

"Értem, csak nem látom ez mennyiben változtat azon"

Annyit változtat ezen, hogy pont a számítási mód miatt nem lehetséges az, hogy azért jöjjön ki alacsony GDP, mert alacsonyak a fizetések.

"Hogyan lehet növelni a gdp-t:

b) megfizetni a munkát, lásd (észak)nyugati országok. A belső fogyasztás is pörgeti a gazdaságot, mert erős a fizetőképes kereslet mindenre"

Ez pont nem működik. Ha ezt eljátszanád Magyarországon, csak az inflációt dobnád meg vele.
Viszont van más módszer:

c) magas hozzáadott értékű termékeket előállítan.

Ny-Európa, USA meg a fejlett távol-keleti államok ezt a receptet alkalmazzák.

DRM is theft

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.