Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) antiapaladin


antiapaladin
csendes tag

Remek cikk! Gratula. Remélem mihamarabb lesz folytatás. :)

(#2) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Zsír.

Bár kicsit több leírásra számítottam, meg mesterséges intelligenciára... de persze ne legyen telhetetlen. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3) cybercom78 válasza Vladi (#2) üzenetére


cybercom78
csendes tag

MI majd a 2. részben...

(#4) rudi


rudi
nagyúr

Csendben jegyzem meg, hogy ezzel a géppel simán lehet indulni tavasszal a Veltech moddingversenyen, casecon kategóriában ;)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#5) mrhitoshi


mrhitoshi
veterán

Nem is rossz ötlet. Nekem van egy jó erős kis elektromos motorom kihasználatlanul.
Tök király lenne egy ilyennel versenyezni. A motorral simán tudna menni 30km/h-val. ;]

PS4

(#6) FlekkeN


FlekkeN
aktív tag

Forráskód formázására lehetőség nincs? Vagy Logouton nincs forráskód megfelelő megjelenítésére lehetőség? Nem olvasható elég jól így a kód.

(#7) .mf válasza rudi (#4) üzenetére


.mf
veterán

Ez keményen hangzik :DD

Helyszín már megvan? Múltkori helikopter-röptetés helyett "casecon" autóverseny? :))

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8) cybercom78 válasza FlekkeN (#6) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Sajnos a Logout csak így tudja formázni :(

(#9) Alchemist


Alchemist
addikt

Érdekes project, gratulálok, ilyesmire a legjobb a RPI! :)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#10) peter9228


peter9228
aktív tag

Na, megelőztél. Sebaj, akkor csinálok helikoptert autó helyett :P

(#11) olbaidhun


olbaidhun
őstag

tökjó nekem is kell! köszi a cikket :R

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#12) Dominó85


Dominó85
veterán

Egy ilyen autóra én is beruházok, ha gyártósorra kerülne. :C
Köszi a cikket, nagyon jó lett, várom a végeredményt. :K

* Péter - 06302461862 *

(#13) buherton


buherton
őstag

Javaslom ismerkedj meg a switch-case szerkezettel, mert így nem egészen egyértelmű a kód, hogy mit is csinál. Meg ezt a java stílusú formázást sem ajánlom, mert átláthatatlanná tenni, hogy ki hova tartozik, ezzel szenvedjenek a Java-sok.

Nem mellesleg nagyon jó indulási alap a dolog :) .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#14) cybercom78 válasza buherton (#13) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Köszi, ismerem a SWITCH-CASE szerkezetet is, de a programozásba az a jó, hogy így is , meg úgy is , meg X féle képpen meg lehet csinálni, kinek kedve szerint :)
Amúgy ez a code, csak a motorvezérlő teszteléséhez kellett, a végleges vezérlés nem így fog kinézni.

(#15) buherton válasza cybercom78 (#14) üzenetére


buherton
őstag

Mondjuk pont C-ben nem lehet sokféleképpen megcsinálni :P (PERL-ben erre majdnem 10 mód van, vagy tán több is), de értem én, csak ez ilyet jobb minél hamarabb az ember fejébe vésni (én is ilyen voltam). Struktúra helyett különálló változókat is lehet használni, de miért nem használják? Mert olvashatatlan a kód. Switch-case-nek az a lényege (meg, hogy kevesebbet kell gépelni :) ), hogy az összetartozó elágazások láthatóan és egyértelműen össze legyenek fogva. Másik a formázás, mert az olvashatóságot nagyon befolyásolja.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16) Galdius


Galdius
csendes tag

Debereceni egyetemen már PI megjelenésekor elkezdtek ilyen jellegü felhasználásával
De jókis cikk teszik hogy végtelenül egyszerű

(#17) UnA


UnA
Korrektor

A project tetszik, de az 1. pépés bejegyzést javítani kellene ;)

(#18) rii


rii
nagyúr

fú én már rohadt régóta álmodozok egy ilyenről - persze én csak eddig jutottam

nem semmi, hogy valaki viszont meg is tudja valósítani

ami miatt nekem tetszik az ilyesmi:
berendezni egy terepet, és versenyezni rajta
itt aztán élethű lenne a mozgás, a "fizika"

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#19) atike


atike
nagyúr

Nem rossz eddig! :R

Én is várom a folytatást!

(#20) cybercom78 válasza UnA (#17) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Köszi,javítva

(#21) dabadab


dabadab
titán

De tok jo, valami ilyesmi az en fantaziamat is bizergalta :)

Azt nezted, hogy a motorok mekkora aramot vesznek fel?

Egyebkent meg ha megis kiderulne, hogy a kanyadorasnal is jobb lenne finomabb szabalyzas, akkor lehet kapni PWM IC-ket, pl ott a remek TI TLC5940 - ennek 16 PWM csatornaja van es eredetileg ledek meghajtasara keszult, szoval a motor vezerlesen tul alkalmas arra is, hogy fenyarba boritsd vele a robotod kornyeket.

DRM is theft

(#22) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ha szerelsz rá 3D nyomtatással készült fegyvercsövet, akkor akár még betörőriasztásra is jó lesz :)

Hogyan fogod távolról vezérelni a gépet? WiFi-n vagy esetleg BT-n keresztül? Ha igen, akkor hogyan kapcsolod ezeket az eszközöket a PI-hez?

Mire való az UH-s távolságmérés, ha van webkamera rajta? Önállóan kell majd döntenie a gépnek?

A webkamera képes lesz a képet közvetlenül a webre küldeni (mondjuk közvetlenül WiFi-n keresztül) vagy átmegy a PI-n a jel?

J.

(#23) dontdoit


dontdoit
tag

nagyon királyságos. De én sem értem, hogy minek van rajta távolságmérő? Önmaga fog menni a feje után vagy mi a szösz?

Nem beszélgetni akarok. Üzletelni. Mennyi? Annyi! Telefonszám? Mikor, hol? És kész is az üzlet.

(#24) Vladi válasza dabadab (#21) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Szabályozni a nyomatékot?

Egyébként az áramellátás hogy néz ki? Elsiklottam felette? :F mod: látom már akku szett.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#25) KAMELOT


KAMELOT
titán

Ez tetszik! Jó írás!

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#26) tskó


tskó
tag

"Ami még hátra van"

Gyakorlatilag a java...

(#27) cybercom78 válasza tskó (#26) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Ami hátra van,az már csak programozás és tesztelés, a HW összekötés volt a legbonyolultabb

(#28) cybercom78 válasza Vladi (#24) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Távolságmérő azért kell, hogy ne csak lásd, tudd is milyen messze van az akadály,
pl, hogy meg tudsz vajon még fordulni, vagy már fölösleges próbálkozni
Illetve olyan ötletem is van, hogy kiadom a parancsot, hogy menjen mondjuk előre és addig megy, amíg nem érzékel akadályt és akkor magától megáll, nem kell beavatkoznom illetve nem fog fölöslegen erőlködni a motor, amikor már rég a szék lábánál van...

[ Szerkesztve ]

(#29) tskó válasza cybercom78 (#27) üzenetére


tskó
tag

jaja itt szokott elbukni a legtöbb projekt :)

(#30) tskó válasza cybercom78 (#28) üzenetére


tskó
tag

viszont vezérlés szempontjából jobb lenne egy tank szerű cucc. az helyebn megfordul.

(#31) rii válasza tskó (#30) üzenetére


rii
nagyúr

és ha szőnyeg is van a kecóba'?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#32) eXodus válasza cybercom78 (#27) üzenetére


eXodus
őstag

Tudnál linkelni forumot/leírást, ahol a hwről, motorvezértlőkről, összekötésekről írnak?

Mellesleg jó lett az írásod, várom a folytatást.

(#33) Vladi válasza cybercom78 (#28) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ez már a mesterséges intelligencia előszobája. :D

Ilyen kész nyílt forrású mi szoftvgerek nincsenek?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#34) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az RC autó már megvan?

ha van rá mód, inkább valami "monster truck" szerűséget ajánlanék, annak magasabb a hasmagassága meg a kerekei jobban engedik, hogy szabadban használd, jobban át tud mászni dolgokon, akadályokon..

mekkora ezeknek az UH szenzoroknak a látószöge? ha nem túl nagy, talán el lehet gondolkodni azon, hogy ne egy darab, hanem egy pár kerüljön rá (jobbra és balra előre egy), sokkal több akadályt ki tudna szűrni.

Arra még nem adtál választ, hogy hogyan tervezed a képet a webre küldeni?

J.

(#35) cybercom78 válasza Vladi (#33) üzenetére


cybercom78
csendes tag

Biztos vannak, de jobb magadnak megírni :)
Viszont van egy "rossz" hírem : ma összeszereltem az autót, mindent rápakoltam és elkezdtem vezérelni, de sajnos a kisautó 1db hajtó motorja, kevésnek bizonyult, alig vánszorog szegényke így megpakolva. Kell szereznem egy lánctalpast 2 motorral. Nincs valakinek eladó?

(#36) joysefke válasza cybercom78 (#35) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ami izgalmas lenne, de ha nincsenek toolok hozzá, akkor persze extrém (megoldhatatlan) kihívás, hogy a robot néhány dolgot ismerjen fel a webkamera képe alapján, például "piros labda". Egy szoftver kéne, ami analizálja a kamera képét és előre eltárolt objektumokat keres rajta. A probléma persze meglehetősen bonyolult (annyi rémlik, hogy fél évig hallgattam "gépi látás" tárgyat, bár nem sok ragadt rám) de talán létezik már valami jó kis szoftver hozzá.

Ha megtalálja a piros labdát, például odaviszi a robotot odébblökni. :)

J.

(#37) peter9228 válasza joysefke (#36) üzenetére


peter9228
aktív tag

Ilyenre gondolsz?

(#38) joysefke válasza peter9228 (#37) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

bazz :)
Ja!!!

azt azért tegyük hozzá, hogy felismerni, hogy a kép nagy része zöld, illetve azonosítani egy tárgyat nemcsak a színe, hanem a formája alapján az ég és föld.

J.

[ Szerkesztve ]

(#39) dabadab válasza cybercom78 (#27) üzenetére


dabadab
titán

"a HW összekötés volt a legbonyolultabb"

Ki van zárva, azt gyakorlatilag csak össze kellett drótozni (ráadásul elég triviális módon), bármi programozás jóval bonyolultabb lesz annál.

DRM is theft

(#40) aram01


aram01
nagyúr

csúnya lesz,de minden elismerésem a tied,várom a folytatást :K

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#41) Robert07


Robert07
aktív tag

Nagyon jó, én is gondolkozok, hogy lehetne egy ilyen klassz kis járgányt építeni.

(#42) Xantomas


Xantomas
őstag

(#27) "Ami hátra van,az már csak programozás és tesztelés, a HW összekötés volt a legbonyolultabb"

Nah, majd rájössz később, hogy a HW-re is lesznek még gondok. :D

Azért azzal az LM298-al vigyázz, mert 2A-es csúcs amit hivatalosan elvisel egy ágon, de már stabil 1A-nél is melegszik rendesen. Komolyabb hűtéssel, és a csatoló diódák komolyabbra cseréjével ez növelhető. Annyit még megtehetsz, ha nem erről a panelről akarod hajtani a kormány motorját, akkor nyugodt szívvel párhuzamosan kötheted a két H híd ágat.

A motor szűrőkondijait kicsit alakítsd át. A két lába, és a motor háza közé is rakjál be egy-egy kerámia kondit, mert csúnyán rá tud zavarni a vezérlésre, köszönhetően a kommutátoron levő szikráknak.

Ne ugyan arról a forrásról hajtsad meg a vezérlőpanelt, mint a motorokat, mert amikor a motor nagy áramot vesz fel indításkor vagy gyorsításkor, pláne ha megterheled, akkor az aksi betérdelhet, és a leeső feszültség miatt reseteli magát a MCU, ha nincs 100%-ra töltve.
Nem véletlen, hogy komolyabb rendszereknél a vezérlés, és a végrehajtás sosincs egy azon tápon.

5V-os aksi nagyon kevés lesz, mert a stab ebből megeszik 0,6V-ot legalább, így a Raspberry már csak 4,4V-ot kap, ami az előbb említett, terhelés miatti feszültség csökkenés miatt gyönyörűen leesik az a szükséges feszültség alá. Ez a CD lejátszóból bontott kis áramú motorok miatt nem jött elő, de egy komolyabbnál elő fog.

(#35) cybercom78
"Viszont van egy "rossz" hírem : ma összeszereltem az autót, mindent rápakoltam és elkezdtem vezérelni, de sajnos a kisautó 1db hajtó motorja, kevésnek bizonyult, alig vánszorog szegényke így megpakolva. Kell szereznem egy lánctalpast 2 motorral. Nincs valakinek eladó?"

Ahogy nézem a képen is 9V-os motorod van, ami jelen állapotban 100%-os kitöltési tényező mellett, az L298 kimenetén is csak ~4,4V-ot kap. Ez nagyon karcsú, nem csoda, hogy nem megy.
Nyugodt szívvel megtáplálhatod a motorokat akár 2db ilyen sorba kötött 5V-os aksival (A legjobb az 3db sorba kötött 3,7V-os 18650-es Lion cella, vagy 8db 1,2V-os AA méretű aksi, 1,5V-os ceruzaelem)
A vezérlés, 5V-os ág (Pi, l298 5V-os tápja, UH szenzor) pedig gyönyörűen meghajtható 2db sorba kötött 18650-es celláról, aminek a kimetét, egy TS2576 alapú kapcsolóüzemű táppal 5V-ra stabilizálsz.

Pár ötlet:
-A kormányzás motorjának meghajtása nyugodtan megoldható soft PWM-mel.
-Ha már van soft PWM-ed, akkor egy szervóra is erősítheted az ultrahangos szenzort, hogy 180°-ot körbe tudj vele pásztázni.
-Egy külső ADC-vel megoldható egy feszosztón keresztül az aksik feszültségének mérése.
-egy reflex optoval mérheted a meghajtott kerék sebességét, és PID vezérléssel stabillá teheted a sebességét, pl fel sebességén haladva tartja a sebességét emelkedőnek felfele.

Sok sikert a játszadozáshoz. :D

"Megint eggyel hülyébb vagyok, mint tavaly"

(#43) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Lehidalok neked hogy miket megcsinálsz...

Remélem hamarosan leigazol téged valami nagy robottechnikai cég mint fejlesztőmérnök komoly fizetéssel. Ha magadtól ilyeneket tudsz csinálni akkor kíváncsi lennék mire lennél képest egy felszerelt laborban...

(#44) Vix64


Vix64
csendes tag

Ha a témánál tartunk, itt egy hasonló project:

[link]

(#45) tomee007007


tomee007007
őstag

Nagyon jó, gratula, várom a folytatást!

(#46) tskó válasza joysefke (#36) üzenetére


tskó
tag

sokféle képfelismerő sw van, köztük sok gnu, lehet vicces dolgokat csinálni.

[link]

(#47) tskó válasza Xantomas (#42) üzenetére


tskó
tag

"Nem véletlen, hogy komolyabb rendszereknél a vezérlés, és a végrehajtás sosincs egy azon tápon."

Ezt egyszerű kiküszöbölni, egy soros dióda meg egy párhuzamos bazi nagy 10ku elco kell a vezérlő tápjára. Ha lesik a feszültség bármilyen rövid időre is, a az elco-ból jön a kakaó a dióda meg lezár visszafelé.

(#48) Nowhereman válasza tskó (#46) üzenetére


Nowhereman
őstag

Majd kevésbé vicces lesz, amikor a málnaagyú robotizált kisautó tetejére szerelve acélköpenyesekkel szórja a népet...

Utánam a kondenzcsik!

(#49) joysefke válasza Nowhereman (#48) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

nem ugat, nem kér enni, nem lehet megmérgezni, mi kell még? ;]

(#50) aram01 válasza Nowhereman (#48) üzenetére


aram01
nagyúr

ha az én udvaromban lesz(és kifelé tüzel) akkor még nem gond ;]

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.