Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) atus72


atus72
senior tag

Az okosotthon az messze nem itt kezdődik...

(#2) Ruuwa válasza atus72 (#1) üzenetére


Ruuwa
tag

De ez felkerülhet a MM-Teszkó-Ósan szentháromság polcaira, és ott nagyon jól mutat majd. És akkor az az igen széles réteg, aki onnan szerzi be kütyüit rájön, hogy bár eddig nem is gondolta, de szüksége van egy okos otthonra. ;]

Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

(#3) sb válasza atus72 (#1) üzenetére


sb
veterán

Hol kezdődik?

(#4) Entryy válasza atus72 (#1) üzenetére


Entryy
aktív tag

+1

http://www.adrenalinbase.com/index.php?L=fr&T=videos# -- The need4speed " The art of flight "

(#5) rover45


rover45
senior tag

Ez most mire is jó nekem otthon? :F

(#6) elefant válasza sb (#3) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

hát sajnos a legtöbben még csak itt tartanak. de egyelőre én sem látok akkora erőt....

(#7) sb válasza elefant (#6) üzenetére


sb
veterán

Nem kötekedni akartam, tényleg érdekel, hogy ki-mit ajánlana egy ilyen rendszer helyett pl.
Az ránézésre látszik, hogy ez így tényleg elég kevés... nagyobb, komplex rendszerek viszont általában nem az otthon összerakható kategóriába tartoznak.

Valamint amennyire utánaolvastam, azok is erősen küzdenek az irányítási oldalról. Tehát ha hw-sen komolyabbak és robusztusabb rendszerek is, sw oldalról viszont nagyon korlátolt, egyedi megoldások. A mai droidos, stickes, tucatnyi érzékelős környezetben legalábbis nagyon ósdinak hatnak.

Tényleg érdekelne, hogy merre induljon el az ember, nulláról, ha jó, megbízható, de mai tehcnológiai szinten lévő, kezelhető, összerakható rendszert akar.

[ Szerkesztve ]

(#8) Warter válasza sb (#7) üzenetére


Warter
őstag

Én erre mennék: Ninja Shield for BeagleBone

De van Raspi alapú is. Linux fut rajta és 433MHz-es eszközöket kezel. Innentől bármit elvileg tudsz működtetni. Kipróbálni még nem próbáltam, de egyik haverom rendelt ilyet, szóval pár héten belül minden kiderül.

Egyébként ez a Dlinkes cucc csak egy vacak mézesmadzag, igazi beetetés semmi más.

(#9) sb válasza Warter (#8) üzenetére


sb
veterán

Még csak benéztem egy rendszerépítő topicba, de az építés nem tűnt ilyen egyszerűnek.

Az sw is mindig kérdéses, de maga a vezérlés része sem olyannak tűnt, hogy 5 megvett, előre beállított eszközt bekonfigol az ember és plug'n'play megy az egész cucc. Erősen villamosmérnköki szintnek tűnt "jelek és rendszerek" előadásról. :)

A mélyére nem mentem, őszintén szólva ilyen szinten nem is akarok, ahogy néztem a topicban mindenki az építési fázisban tartott kb. 10 év után is. :)

(#10) atus72


atus72
senior tag

Én alapvetően a vezetékmentes okos-otthon koncepcióban nem hiszek, sokkal inkább a huzalozott megoldásban amit persze komolyabban meg kell tervezni nem beszélve a kábelezést is amit utólag elég macerás véghezvinni egy lakásban/házban.
Egy normális lakásban (nem beszélve egy közepes házról) több száz actor/szenzor lehet amit vezetéknélküli megoldással egyrészt sokkal drágábban lehet megoldani ha egyáltalán meglehet oldani másfelől senki nem akar mégtöbb eleltroszmogot.

Nekem a vezetéknélküli rendeszerrekl örök parám hogy odaáll valaki melléd és egy zavaróval gyakorlatilag lebénítja az egész házat így "létfontosságű" berendezéseket nincs az a pénz amiért vezetéknélkül vezérelnék.

A megoldés vaahol a hibrid rendszerekben van mert senki nem akarja az egész házat bekábekelzni és lesznek olyan pontok amiket elég rádiós rendszerrel lefedni de ami biztonsági és üzemeltetési szempontból
fontos berendezés azt semmiképp nem rádiós módon vezéreljük.

Ha okos-otthon vezérlésről beszélünk akkor én ezeket értem bele:

- világítás vezérlés (halogén, led, dimmelés stb.)
- fogyasztók vezérlése (összes dugalj)
- hűtés-fűtés vezérlés (klíma, termosztát)
- szenzorok (víz, fény, hőmérsklet, pára- érzékelők)
- szellőztetés, nyílászárók mozgatása (ablak)
- öntözö rendszerek
- riasztó rendszer (nyitás érzékelők,mozgásdetektorok, kamerák)
- multimédia megoldások (ez az amit előre vettek az okos gyártók de kb ez az utolsó)

Szolgáltatás szinten:
- csőtörés érzékelés (ha elmész otthonról és a fő vízóra fogyasztást mutat akkor cumi van, de szeleppel a főcsapot lezárva megakadályozható a komolyabb kár)
- fogyasztás mérés (víz, áram)
- a teljes "hagyományos" riasztó rendszer kiváltása (pánik gomb :D)
- kényelmi funkciók (pl egy gomnyomásra az összes lámpa lekapcsolódik, redőnyök lehúznak)
- nappali/éjszakai/romantikus üzzemód :D

És a sor végtelen....

Természetetesen mindezt internetről is tudni kell elérni és vezérelni (távfelügyelet).

Van sokféle komoly rendszer ami lefedi ezeket a területket de meglehetősen húzós áron
Nem tudok mondani olyan komplex rendszert ami maradéktalanul megvalósítja a fent leírtakat nem beszélve
a költség faktorról. Nagy piac lesz ebben az üzletágban is, beindult a mocorgás rendesen.

Mi anno próbáltunk ilyen hibrid rendszert fejleszteni de többszöri sikertelen pályázat miatt (köszönhetően a FIDESZ mutyi érának) végül abbahagytuk a projektet.

[ Szerkesztve ]

(#11) Warter válasza atus72 (#10) üzenetére


Warter
őstag

Hát nem tudom, hamarabb aggódnék az internetes betörés miatt, mint, hogy valaki zavaróval bénítsa meg a rendszert. Mellesleg hiába van bekábelezve minden, ha valaki hálózaton keresztül bemászik a központi vezérlőbe.

(#12) Warter válasza sb (#9) üzenetére


Warter
őstag

Amit linkeltem, ahhoz van szoftver is és ugye a hardver szintén adott. Az a normál 433MHz-es eszközöket kezeli és webes felületen lehet konfigurálni. Szóval elvileg nincs semmi akadálya, hogy menjen és a 433-as eszközök elég elterjedtek ma már. Meglátjuk, már a vámon van a shield, a BB meg már megjött. 1 héten belül minden kiderül. Ha működik, én biztos rendelek egy ilyet. Van itthon pár konnektor meg hőmerő, ha azokat kezeli, akkor jöhetnek az izzók és egyéb cuccok. Fillérekért van hozzá mindenféle érzékelő.

(#13) atus72 válasza Warter (#11) üzenetére


atus72
senior tag

A vezetéknélküli rendeszereknél IS van internet elérés, ez alap, aki totál parás az ne engedélyezze csak az SMS monitoringot akkor.

(#14) gyulank válasza atus72 (#10) üzenetére


gyulank
addikt

Én nem tudok ablak nyitó-záró szerkezetről, és amíg ilyen nincs, hiába lenne hozzá vezérlés. Elektromos redőnyt sem értem, miért nincs olyan, ami oldalról húzódik az ablakra, mint a busz ajtó, vagy csak simán egy sínbe tolódik. Gyorsabban, halkabban, könnyebben menne, mint a feltekeréses módszerrel. Nyilván mindenhova nem férne el, de ha nincs, sehol se lehet. Egyébként a redőnyhúzás szabályozhatná a fényt, a hőt, a szellőzést is. De szerintem még ha valaha a vezérlők elérhető árban lesznek, a vezérelhető eszközök akkor sem. Meg az ilyen automatikus mechanikus dolgoknál mindig benne van a pakliban, hogy megöl valami állatot, vagy bezár.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#15) atus72 válasza gyulank (#14) üzenetére


atus72
senior tag

Pedig van ami bukóra tud nyitni egy tetőablakot például, persze ott kézzel nem nyitogatod eleve.
A motoros redőny az önmagában érdekes tanulmány lehet hogy szabályozni tudd hogy mennyi fény eresszen be és mennyire húzd össze :)
Szenzorokat lehet tenni (túlterhelés, mozgás érzékelő) ami meggátolja hogy a macskát ne fejezze le a lehúzódó redőny :D

(#16) gyulank válasza atus72 (#15) üzenetére


gyulank
addikt

Ha van kint is, és bent is fényérzékelő, és bizonyos fényerőt akarok, akkor nem kell a redőnyt húzogatva próbálgatni, hogy mennyi fény megy be. De persze akár igazodhatna a körülményekhez, és ha jön egy felhő feljebb húzódik. :D Amúgy nem is olyan egyértelmű, hogy mikor van világosabb. Pl. ha besüt a Nap, akkor a lámpa nem sokat számít, ha lehúzom a rolót, akkor a lámpa fénye jobban látszik. Éjszaka amúgy is látszik a lámpafény, de elvileg lehúzott redőnynél világosabb van, mert visszatükrözi a redőny, és nem megy ki. De mi van, ha félhomály van, esős idő, hajnal, este? Nem jön be elég fény, de a lámpa is jobban látszik, ha lehúzzuk a redőnyt. Én amúgy csak arra gondoltam, ha süt a Nap, és fény kell, akkor ne a lámpa égjen. De persze nem lehet minden igénnyel összevetni ezeket, hisz biztos sokan szeretnék, hogy ne a lámpa világítson, de meleg se legyen. :D Na meg télen, lehet több hő megy ki az ablakon, mint amennyibe a lámpafény kerülne, nyáron meg lehet éjszaka is szellőztetnénk. A túlterhelés érzékelőnek meg olyan érzékenynek kéne lenni, hogy ne ártson a macskának, de más akadályt eltoljon. Ha meg beszorulsz, nem nagyon lát változást a mozgás érzékelő. Nem csak menet közben szorulhat be. Nyugalom van, nincs ott senki, az útba is fekhet.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.