Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) buherton


buherton
őstag
LOGOUT blog

Kimaradt pár dolog.

Matematika:
Összeadás
Kivonás
Szorzás
Osztás
Százalék

A sok buta ember már az első műveletet sem képes megoldani helyesen.

Fizika:
Víz térfogatváltozás
Súrlódás

Tragédia, ami a közoktatásban van. Olyan emberek tehetnek matematika érettségit sikeresen, akik összeadni sem képesek. Valóban tragédia. :( Ha rajtam múlna az alsó tagozatot sem végezhetnék el.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#2) hcl válasza buherton (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A bejegyzés annak a hátteréről szólt, amit a végén írtál :) Nem a kimenetelést feszegettem, csak az oktatási rendszer ellen pattogók alól akartam kihúzni a szőnyeget.

Ettől még persze igazad van, de az csak tünet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Mit adtak MÉG a rómaiak

Nem tudom, de mintha most jobb tanáraim lennének mint szakmunkás első 2 évében. (első 2 általános képzés, nem szakmai)

Meg normálisabb osztálytársak. Nincsenek kötelező idióták.

A szép pedig az hogy ma az utolsó 3 törin csak 7-en voltunk az elméleti 25+ főből. :U

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#4) hcl válasza Klaus Duran (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az csinos! Nekem mondjuk mindig borzalmas tanáraim voltak :S Általános- , közép- és felsőoktatásban is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) Hieronymus válasza hcl (#2) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Én azt gondolom, hogy nem ezeket kellene megtanítani egy iskolának. Ezeket is, de messze nem az a lényeg, hogy hogyan számítjuk ki a kamatot vagy mikor volt a mohácsi vész.

Írni és olvasni. Értelmezni és fogalmazni. Valamit az alapműveletekkel számolni, legalább az egyes nagyságrendben. Készség szinten.

Ha ezt a célt el tudja érni az iskola, akkor már előrébb jutottunk mint ahol ma tartunk.
Talán még bele férhet egy iránymutatás, hogyan érdemes viszonyulni a környezetünkhöz és a változásaihoz.
Ebbe már minden belefér, amit felsoroltál.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) Klaus Duran válasza Hieronymus (#5) üzenetére


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

A hiba az hogy majdnem minden gyereknek van felmentése valamiből, nekem is diszlexia. :(

De velem sikeresen meg is gyűlöltették az írást. Másik meg az hogy lusta voltam. :U

(#4) hcl Matek tanár az egész osztály szerint darálja az anyagot. Nagyon rá kell majd gyúrnom, mert siralmas lett az első dogám, de nem csak nekem. ;]

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#7) buherton válasza hcl (#2) üzenetére


buherton
őstag
LOGOUT blog

Én nem a cikk ellen, mellett egy más szemszögből akartam megközelíteni a dolgot.

Hihetetlen, hogy az emberek mennyire nem gondolkodnak. :(

MOD: jah és persze a markukat megtartják, hogy ők bizony több fizut akarnak.

MOD2: no meg a másik berögzülés, hogy mindig várják, hogy majd az állam segít rajtuk ahelyett, hogy magukon segítenének.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#8) hcl válasza Hieronymus (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az a baj, hogy ezek nagyon szép dolgok, de magától senki nem szerez ismereteket. Márpedig azok kellenek.
Igen, gondolkodni és szintetizálni _is_ kellene tanítani. Sőt, amúgy hivatalosan kell is. egy jó tanár pontosan ezt csinálja. Mondom, egy jó. (Van tanári végzettségem, de ezek miatt nem tanítok.)
Az ismeretek, és az összefüggések meglátása egymás nélkül nem működnek.

"messze nem az a lényeg, hogy hogyan számítjuk ki a kamatot vagy mikor volt a mohácsi vész."
Ezek lényegesek.
Ha elmegy bölcsésznek, akkor is lehet, hogy kell felvennie hitelt. nem 30 évesen kell tisztába jönnie azzal, hogy mi az a kamat. Magától ugyanis nem fogja megtanulni, ha nem kényszerül rá, és átverik.

A mohácsi vész? Hol kezdődött Magyarország lemaradása Európától? Pontosan ott.
Ráadásul, ha nem tudod, min ment keresztül az országod, gyökértelen leszel. Általános műveltség. Amit ille_ne_ minden magyar polgárnak tudnia.

Sajnos ezek olyan dolgok, amiket valahol muszáj legalábbis megpróbálni megtanítani, hogy ne műveletlen tuskókat képezzünk. És ismeretek nélkül nincs mit értelmezni, nincs mit végiggondolni. A világ sajnos bonyolult...

"hogyan érdemes viszonyulni a környezetünkhöz és a változásaihoz." -> történelemnek erről is kellene szólnia.

Amúgy : "hogy nem ezeket kellene megtanítani egy iskolának" -> itt jön elő a helyesírás, magadat kifejezés, ugyanis ez a mondat azt jelenti, hogy az iskolát szeretnéd megtanítani valamire :D

@Klaus Duran : Na ez az, ha megszerettetnék az írást, akkor nem lennél lusta.

@Buherton : Ez már igaz!

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) Bjørgersson válasza hcl (#8) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Nem inkább azt is?

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#10) hcl válasza Bjørgersson (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mindent IS :) Komolyan véve is ez a helyzet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) Klaus Duran válasza hcl (#8) üzenetére


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

De amikor 8 éven át mindig majdnem megbuktam magyarból, csak magyarból. Általában 3,4+ volt az átlagom. (erre nem vagyok büszke) Igazán elküldhettek volna egy tesztre. :((( Középben hamar meglett.

Rosszul fogalmaztam, nem 100% lustaság, inkább nem érdekelt. A történelem jobban lekötött. Na abból mindig 4-5, erre tanultam rendesen.

De a lényeg nem változik. Aki hülye az hülye is marad. :K :W

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#12) hcl válasza Klaus Duran (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, csak sajnos az sem változik, hogy az életben sokszor szükséged van olyasmire, ami nem érdekel :( Persze, nem érdekelhet minden. Amúgy irodalom és töri nagy átfedésben van jobb helyeken :)

Ja, itthon majdnem teljesen hiányzik az, hogy az egyedi eseteket normálisan kezeljük.

Mutogatni való hater díszpinty

(#13) Bjørgersson válasza hcl (#10) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Ok, szerintem rájöttem mire gondolsz. :)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#14) hcl válasza Bjørgersson (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:)

Mutogatni való hater díszpinty

(#15) Hieronymus válasza hcl (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"A mohácsi vész? Hol kezdődött Magyarország lemaradása Európától? Pontosan ott."

Azért 99 évvel ezelőtt még toppon voltunk. De a császármorzsa elrendezte a birodalom sorsát.

"Ráadásul, ha nem tudod, min ment keresztül az országod, gyökértelen leszel."

Á, sokan megelégednek a félinformációkkal. Már nem gyökértelenek, csak gyökerek.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#16) Klaus Duran válasza Hieronymus (#15) üzenetére


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Magyar tanárt idézve "mákba mogyorót nem lehet rakni."

A város legjobb középiskolájának egyik tanulóját készítette fel érettségit. Na a kis elit olyan sík hülye volt az ország múltjával kapcsolatban hogy az már fájdalmas. Na az ilyen kis hülyéket lehet manipulálni és elferdíteni a tudást: aztán ez továbbadja. És a végén kiderül hogy a gyíkemberke voltak az őseink. :W

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#17) hcl válasza Hieronymus (#15) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

99 évvel ezelőtt sem voltunk toppon magunkban, csak a birodalom részeként.
Mondjuk lehet jobb lett volna, mint a mai "függetlenség" :D
Na ugye, ha nem lennének történelmi ismereteink, nem tudnánk erről sem beszélgetni.

"Á, sokan megelégednek a félinformációkkal. Már nem gyökértelenek, csak gyökerek."
Ennek az elkerülése lenne a lényeg, amiért a bejegyzés íródott. Oda lehet dörgölni azok orra alá, akik szerint felesleges a közoktatás.

@Klaus Duran : És, műveltség, pénz, nem mindig jár együtt :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) D1Rect


D1Rect
félisten

A valóság meg az, hogy a lakosság ~harmada funkcionális analfabéta.
Szerintem jelentős részükön a 4 alapművelet is kifogna.

(#19) ivana válasza hcl (#17) üzenetére


ivana
Ármester

Ausztriát sokkal rosszabban állt mind az első mind a második világháború után gazdaságilag. A különbség igen egyszerű ott nem volt kommunizmus. Igen jól látszik a választó vonal...

(#20) dabadab


dabadab
titán

"A Fibonacci-spirál, aranymetszés a művészeti alkotások, építészet egyik alapja."

Ez mondjuk pont urban legend, így nem olyan nagyon jó példa :)

"Optika : Szemüvegesek, kontaktlencsések, ismerős a dioptria fogalma?"

Szerintem a legtöbb szemüveges annyit tud elmondani, hogy a pozitív dioptria távol-, a negatív meg közellátást jelent, de hogy konkrétan mi is az a dioptria, azt nem.

"Nemrég egy illyető kérdezte egy autós csoportban, hogy a H4 autóizzó helyére tehet-e LED izzót. Ha figyelt volna fizikaórán, tudná, hogy nem."

Ez pont egy olyan kérdés, amit nem lehet középiskolás fizikával megválaszolni, mert nem alapelvekről, hanem implementációs részletekről szól, ugyanis semmilyen elvi akadálya nincs a cserének, csak gyakorlati problémák, amiket vagy megold a gyártó, vagy nem.

DRM is theft

(#21) kmisi99


kmisi99
addikt

Amiket a bejegyzésben leírtál valóban, tök jó dolgok és ezeket kellene tanítani az iskolában, de a Magyar oktatás nem pont ilyen, legalábbis tanárja válogatja. Pl ott a fizika sok tanárnál miről szól? Egy autó 100km/h val megy, számítsd ki a nap forgási sebességét. Kissé ferdítve, de ez szóval mindenből mindent ki kell számolni és ennyiből áll az óra. Nekem szerencsére egész jó tanárom volt, de ott is elég tömény számítgatások voltak.

Ami a matekot illeti, az ilyen kamatos kamat és barátait is csak érettségire felkészüléskor hallottam először.
Nekem sajnos az alap műveltségen, mint olvasás, betű írás (helyesírást nem), alap matek, alap töri stb, ezeken kívül semmit nem kaptam a közoktatásban töltött eddig összesen 14 évből. Persze nagyobb részben saját hibából, mert képtelen vagyok figyelni bármire is ami nem érdekes. Minden létező tudásomat az internettől kaptam. Még a helyesírást is itt tanultam meg, mert alá lett húzva a "mijen" "2-ő" . Sőt mi több a szakmámat is internetről tanulom, mert az iskolában 1 évnyi tudást otthon 2 hónap alatt vágtam be, csak épp friss anyagot, nem pedig a sokéves sz@rt, amit jellemző az informatika oktatása. Kedvencem mikor az infó tanárok úgy le vannak maradva, hogy "a modern ramokra már kell hűtőborda mert rohadtul melegszik" holott már egyre kisebb a fogyasztásuk és a hő termelésük. És sorolhatnám a hülyeségeket.

(#22) D1Rect válasza kmisi99 (#21) üzenetére


D1Rect
félisten

"Persze nagyobb részben saját hibából, mert képtelen vagyok figyelni bármire is ami nem érdekes."
Szerintem a tanár dolga felkelteni az érdeklődést, de már azzal is kiegyeznék, ha nem törnék le...

(#23) ivana válasza kmisi99 (#21) üzenetére


ivana
Ármester

Kissé ferdítve, de ez szóval mindenből mindent ki kell számolni és ennyiből áll az óra.
Ez a fizika :) Amikor mérni is kell akkor kicsit másmilyen, de a fizika pont arra jó, hogy van ez mi fog történni? Felírunk néhány algebrai, meg esetleg néhány differenciál egyenletet megoldjuk és kijön a dolog. A többi csak bullshit.

(#24) hcl válasza ivana (#19) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

@ivana : Háború után mindenhol rossz :D
Kommunizmus itt nem volt, elég volt az előszele is :)

@dabadab : Urban legend? Nem tudom, én is elég gyakran használok spirált komponáláshoz, de ahogy elnéztem, már pár száz éve is használatos volt :)

"Szerintem a legtöbb szemüveges annyit tud elmondani, hogy"
Ismeri a fogalmat :) Tudja, mit csinál a szemüveg.

"Ez pont egy olyan kérdés, amit nem lehet középiskolás fizikával megválaszolni, "
De. A lámpatest belseje egy tükör, aminek a megfelelő pontjaiban vannak az izzószálak. A hajlított tükör középiskolás tananyag.
A LED izzó az adott kérdésben hosszúkás volt. Milyen lesz a vetített kép, ha egy pontszerű fényforrás helyett nem pontszerűt teszel a tükör gyújtópontjába? Hát nem olyan, amilyennek lennie kéne pontszerűvel :)
És KRESZ vizsgához kell tudni, hogy néz ki a fényszóró vetített kép.

@kmisi99 : "Persze nagyobb részben saját hibából, mert képtelen vagyok figyelni bármire is ami nem érdekes."
Ja, az életben elég sok esetben kell olyat csinálnod, ami nem érdekes. Szokj hozzá :) (Hivatali ügyintézés, életed rendezése, adóbevallás... Engem sem szokott érdekelni, de kellemetlen, ha elhanyagolod :D )
Amúgy az igaz, hogy az érdeklődés felkeltése a jó tanárság alapja. Viszont hogy mindenből mindent ki kell számolni -> ha műszaki páylára mész, akkor még brutálabb matek lesz.
Ugyanakkor a számolás _is_ hozzátartozik ahhoz, hogy megértsd a dolgokat, csak ugye azt is jól kellene tanítani.Tehát nem csak a számíást megcsináltatni, hanem azt is megértetni, miért úgy számolódik.

Ja, kicsit tessék belegondolni, hogy amikor egy telefonálsz, vagy az autóban megnyomod a féket, milyen, fizikaórán tanult jelenségeket használsz :)

"Nekem sajnos az alap műveltségen, mint olvasás, betű írás "
Pont arról volt szó, hogy az alapműveltséget (amit az alapfokú oktatásnak kell átadnia) nem kellene lenézni :) Helyesírást is kaptál volna különben.
A szakmai oktatás sok helyen katasztrófa, az már igaz, csak az meg ugye már nem alapfokú oktatás témakör - az informatika meg pont az a dolog, amit akkor tanulsz, ha csinálod (én is így voltam).

@D1rect : Dolga felkelteni, csak nem feltétlen tudja :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25) kmisi99 válasza hcl (#24) üzenetére


kmisi99
addikt

Műszaki pályán vagyok minimális matekra van szükségem, hálózati számolgatások stb, persze ránézésre kell egy hálózatról megmondanom, hogy hol kezdődik, hol végződik stb amihez nem kevés gyakorlás kell.

Igen a fizikának az az érdekes része, hogy hogyan áll meg az autó stb, ezt a részét most is imádom, de az alap képleteknél nem tudok többet. Bár én az az ember vagyok ha nem értek valamihez nem mással csináltatom meg, hanem megtanulom és magamtól csinálom meg.

(#26) szupermacs válasza buherton (#1) üzenetére


szupermacs
veterán

A történelemmel kapcsolatosan egy olyan meglátásom van, hogy rengetegszer látom azt, hogy sokan akik át is éltek dolgokat mind mást mondanak és máshogyan élték meg. Számomra a történelem teljesen bizonytalan dolog lesz, mert mindig vannak akik hamisítják és akik átéltek dolgokat ahogy írtam, azok is teljesen máshogyan adnak vissza dolgokat, mint ahogy a könyvekben le vannak írva. Minden tankönyv máshogyan ír a történelemről és minden tanár máshogy tanítja. Számomra sosem lesz kézzel fogható és 100%-ig bizonyítható bármi is. Túl nagy hangsúlyt fektetnek rá az iskolában és az érettségin is. Szerintem fölösleges: akit érdekel az utánakereshet, de mindig hallani botrányokról, hogy nézetek ütköznek.

(#27) hcl válasza kmisi99 (#25) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Műszaki pályán vagyok minimális matekra van szükségem,"
Az építész is műszaki pálya :) Ott viszont a szakma gyakorlásához is kell, nem kicsit. De akár CAD-es infósnak is kellhet adott munkakörben.
Van informatikában is olyan, amihez kell, csak oda meg általában akkor megy az ember, ha amúgy is jó matekból.

"Igen a fizikának az az érdekes része, hogy hogyan áll meg az autó stb, ezt a részét most is imádom, de az alap képleteknél nem tudok többet."
Nem is kell, mert az az alap, nem is annyira az, hogy tudd a számítást, hanem hogy legyen róla fogalmad, illetve értsd az elvet.
Valamilyen szinten benne van, hogy ha bölcsész lesz az ember, akkor úgyis elfelejti a formulákat, ez van. De az elvet, ha nem felejti el, már jó.

A magad által végzett problémamegoldás mondjuk dícséretes, ez is ritka különben :)

@Szupermacs : A közeli múlt történelmét szokás hamisítani, de az már emberi gyarlóság. A többi viszont... mitől hívjuk ezt Magyarországnak? A történelmétől. Miért ünnepeljük a Karácsonyt? (És nem napfordulót?)
Amúgy nem érdemes azt hinni, hogy a történelem változtathatatlan. Sosem volt az.

Amúgy mindenki szerint az fölösleges, amit nem szeret :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) szupermacs válasza hcl (#27) üzenetére


szupermacs
veterán

Művtörit tanultam több, mint 10 évig, mert kellett a szakmámhoz és kellett hozzá a történelem, de tényleg nem szerettem emiatt.

(#29) hcl válasza szupermacs (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hallod, amelyik tudományterület nem változik, az halott :)
Az aktuálpolitikát meg nem kell ebben figyelembe venni, a reneszánszt már viszonylag ritkán módosítják politikai szempontokból... Nekem mondjuk az a halálom, hogy itthon a nemzeti ünnepekre teljesen ráültek a politikusok, és nem akarok pátrendezvényre menni egy 1848-as évfordulón. Hovatovább a nemzeti ünnepek gyalázása ami folyik. De ez nem a történelem (és annak oktatása) hibája.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#30) Hieronymus válasza Klaus Duran (#16) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Kicsit visszatekintve:
(#16) Klaus Duran "A város legjobb középiskolájának egyik tanulóját készítette fel érettségit. Na a kis elit olyan sík hülye volt az ország múltjával kapcsolatban hogy az már fájdalmas."

Úgy hiszem, hogy ez a helyzet, nem a tanulót minősíti. Ha a legjobb középiskola ennyire képes, milyen hatékony lehet a többi!?

(#17) hcl "99 évvel ezelőtt sem voltunk toppon magunkban, csak a birodalom részeként.
Mondjuk lehet jobb lett volna, mint a mai "függetlenség" "

Anélkül, hogy a napi politika belefolyna a beszélgetésbe Szeretnék erre reagálni.

A kiegyezést követő években nagyon ki tudta használni Magyarország a megnyíló lehetőségeket. Az akkori gazdaság nyomai még ma is látszanak. Sokkal több lehetőségünk van is a szövetségi rendszerben csak nem látjuk az utat.

(#18) D1Rect:
A poroszos oktatási rendszerek tipikus problémája. Végig lehet osonni a kötelező osztályokon úgy, hogy semmi sem marad meg tudásként. Elegendő a rövidtávú emlékezet, megérteni semmit sem kell. Felületesen elég ismerni az ábécét. Az "i" és "j" betűk nyugodtan felcserélhetőek, amúgy is hasonlóan néznek ki. (lásd autópálya matrica)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#31) hcl válasza Hieronymus (#30) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kiegyezés : Igen, de akkor is el voltunk maradva sok területen a nyugatabbi hatalmakhoz kéepst. A 150 év török megszállást nem lehetett könnyen kiheverni. Szinte "feudális" rendszer volt még itthon, miközben máshol sokkal nagyobb arányú volt a polgárosodás.

"Az akkori gazdaság nyomai még ma is látszanak."
Legyek rosszmájú? :D Mert azóta sem fejlődött egy csomó minden? :D

"Sokkal több lehetőségünk van is a szövetségi rendszerben csak nem látjuk az utat."
Az EU is egy érdekes öszvér, igen. Ha jól működne, nagyon jó lenne.

" Ha a legjobb középiskola ennyire képes, milyen hatékony lehet a többi!?"
Nem biztos, hogy az volt az átlagos gyerek.

Mutogatni való hater díszpinty

(#32) szupermacs válasza hcl (#29) üzenetére


szupermacs
veterán

Életem 26 éve alatt egyszer sem akartam rendezvényekre menni ünnepnapokon, mert mindig csak politikáról szóltak. Ezért sem érdekli már az embereket. Az összes magyar ünnep már csak kampány szintjén mozog országszerte. De inkább ne menjünk át politikába.

Azt viszont nem értettem soha, hogy miért nincs több fajta érettségi: Mindent meg kellett tanulnom az érettségire azért, hogy megkapjam utolsó évben a szakmai bizonyítványomat amihez nagyon sok tantárgyat fölöslegesnek tartottam. Jó lenne szakirányokhoz igazítani középiskolában is az oktatást és a vizsgatantárgyakat. Érettségi tantárgyakból rettentő gyenge voltam, míg a szobrász szakmámból meg jó. Elméleti és gyakorlati szinten is. Sose fogom megérteni ezeket a dolgokat.

A másik pedig az OKJ: megtanulom a tantárgyakat, hogy levizsgázzak, de ha később akarok (mert csúsztatnom kellett nyárról őszre) a vizsgámat, akkor más vizsgát kellene letennem, amihez pedig újra kellene járnom a sulit. Mivel elég gyakran változtatnak a vizsgákon. Modulos, nem modulos, stb.

(#33) hcl válasza szupermacs (#32) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A rendezvényekkel egyetértünk :)

"amihez nagyon sok tantárgyat fölöslegesnek tartottam"
Na pont ez az. Így is nagyon műveletlen a lakosság, hát még, ha mindenki kitalálná, hogy mi nem tetszik neki, még annyi fogalma sem lenne senkinek a világról, mint most... Maguktól nem tanuénak meg semmi olyasmit az emberek, ami nem hihetelen érdekes, főleg nem gyerekkorban. Általános műveltség, ahogy fentebb kifejtettem, fontos dolog, még ha nem is mindig tűnik annak.
Komolyan mondom, én már attól nagy király voltam - szakközépben! - hogy a azakmai tárgyak között tudtam kapcsolatot teremteni. Ez gáz.

Amúgy ha már ezt szeretnéd : szakközépiskolákban szakirányokhoz is van igazítva az oktatás, a gimnázium meg általános képzést ad, így abban minden van.

Mutogatni való hater díszpinty

(#34) szupermacs válasza hcl (#33) üzenetére


szupermacs
veterán

Jó dolog az alapműveltség, de szerintem fontosabb az, hogy ha valaki jó szakember akar lenni akkor a saját szakmáját hozzák előtérben az iskolában, amiből a pénzt fogja keresni. Sajnos ez egy ilyen világ. Vannak iskolák ahol a szakmai képzés nem olyan komoly, mint az érettségire való felkészítés. Vannak szakmák, amiket nem tudsz letenni érettségi nélkül.
Szakirodalmat kellene olvastatni inkább az olyan emberekkel akik szakmát szeretnének és nem kötelező olvasmányokat.
A szakmához kapcsolódó számításokat kellene elvégezni, ami szintén a szakmához tartoznak. Én pl. térgeometriából voltam jó, az összes többi matematikai anyagból meg gyenge.
Minden érettségi tantárgyat hozzá lehetne kapcsolni a szakmai tantárgyakhoz. Nem használtam soha az olyan tudást, amit a kötelező olvasmányokkal és a logaritmus egyenletekkel kaptam. Nincs rá szükségem. Se a versekre, se a nyelvtanból a jelrendszerre, stb.
Hosszú a sor amit nem használunk és senki nem tudja megválaszolni miért kell megtanulni azt a gyereknek amit meg akarnak neki tanítani. Mert a szüleik is megtanulták és azoknak is a szülei és így tovább. Életképesebb fiatalokat kellene teremteni az oktatással, nem csak alapműveltséggel rendelkezőket, akik egy csaptelep cseréjéhez is szakembert hívnak, mert nem tudják használni a franciakulcsot. Emellett persze elszavalhatja József Attila összes versét, csak kérdem én, hogy minek?

(#35) hcl válasza szupermacs (#34) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pont erről szólt a bejegyzés.

Életképes fiatalok neveléséhez muszáj az alapműveltség. Ennyi. Hogy rosszul adja át az oktatási rendszer az alapműveltséget, az egy tök más kérdés, de legalábbis megpróbálja jelenleg.

A szakmához kapcsolódó tárgyak teljesen rendben lennének - egy szakiskolában. Általános iskolában még nincs mihez kapcsolni. Ezért _alap_műveltség...

"Nem használtam soha az olyan tudást, amit a kötelező olvasmányokkal és a logaritmus egyenletekkel kaptam."
Vagy csak nem tudod, hogy használtad. És mi lett volna, ha irodalom szakra mész?
Amúgy a kötelező olvasmány intézménye annyibanjó, hogy legalább olvas valamit a kölök, mert az emberek maguktól nem olvasnak... és akit ismerek intelligensebb arcokat, azok meg rengeteget. Mind.
Az más kérdés, hogy a kötelező olvasmányok között miért vannak durva realista művek, Nyomorultak pl., az nem éppen az olvasás megszerettetésére alkalmas. De ez már technikai kérdés.

"Hosszú a sor amit nem használunk és senki nem tudja megválaszolni miért kell megtanulni azt a gyereknek amit meg akarnak neki tanítani."
A bejegyzés végén a magyarázat. Sokrétűség, összefüggések.

"nem csak alapműveltséggel rendelkezőket, akik egy csaptelep cseréjéhez is szakembert hívnak, mert nem tudják használni a franciakulcsot. "
Mondj olyan tantárgyat, amiben tanítanak szerelni! Igen, általános iskolai technikaoktatás. Ezt is elsorvasztotta a magyar oktatási minisztérium hosszú évtizedek alatt, de ez is technikai kérdés.

Amúgy tudo mi erre egy csomó - humán műveltségű ember - válasza? Hogy neki erre nincs szüksége. Paff. Szerinted meg hasznos.
Na ezért vannak _kötelező_ tárgyak az iskolában, hogy ne legyen mindenki mindenhez tök hülye.
Az más kérdés, hogy amikor már a saját választása, mihez lesz hülye. Lehetősége megvolt tanulni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#36) szupermacs válasza hcl (#35) üzenetére


szupermacs
veterán

Az én szakmámban nem volt választási lehetőség, hogy "hülye" maradok, vagy megkapom az alapműveltséget a szakmámhoz. Kötelező volt végigszenvedni a tantárgyakat, hogy később megkapjam a bizonyítványomat.
Tanulni viszont sosem késő, ha úgy érzem, hogy valami kimaradt az életemből amire szükségem van.
Viszont vannak dolgok amiket nem az iskolában fog megtanulni senki.

(#37) hcl válasza szupermacs (#36) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" vagy megkapom az alapműveltséget a szakmámhoz. Kötelező volt végigszenvedni a tantárgyakat, hogy később megkapjam a bizonyítványomat."
Ugye? Nem tudom, mi a szakmád, de ugye adott szakmán belül is vannak területek, senki nem tudja az iskolában, mire fogsz specializálódni.
Én műszerésznek tanultam, aztán informatikatanárnak, aztán mérnöknek. Honnan tudták volna középiskolában, hogy 8 évvel később mit fogok tanulni?
(Mondjuk a szakmai oktatás már ott is borzalmas volt, de hát miért nem mentem jobb intézménybe - ennek ellenére nagyon sokat használom az ott megszerzett tudást, amivel előnyben vagyok más informatikusokhoz képest. Na itt jön az, hogy miért érdemes más ismereteket is tudni.)

"Tanulni viszont sosem késő, ha úgy érzem, hogy valami kimaradt az életemből amire szükségem van."
Helyes hozzáállás, csak nem lehet arra építeni, hogy majd mindenki megtanul mindent később...
Meg akkor a sok tahó szakbarbár (ha értenének valamihez) országa lennénk.

"Viszont vannak dolgok amiket nem az iskolában fog megtanulni senki."
Így van. Nem lehet mindent iskolában tanítani, a közoktatás vállalása is csak egy alapműveltség átadása, semmi több. Hogy mit kezd az egyén, vagy a családja a nevelése során, az már nem ide tartozik.
Tehát pl. alapvető nevelés nem nagyon valósítható meg az iskolában, az a család dolga.

Mutogatni való hater díszpinty

(#38) szupermacs válasza hcl (#37) üzenetére


szupermacs
veterán

Az eredeti szakmám szobrász, de tanultam grafikát és fotót is. Egyet értek abban, hogy jó az, ha alapműveltséget tanítanak, mert sose lehet tudni később mi akarok lenni, viszont az szomorú, hogy ha most akarnék újra érettségizni, hogy jobb érettségim legyen az rengeteg pénzbe kerülne. Külön suliba kellene járnom meló mellett és fizetnem érte, plusz a vizsgáért is. Aztán mehetnék egyetemre is, ami szintén azért nem ingyen van.

Sok ismerősöm noszogatott, hogy miért nem megyek a Képzőművészetire, de nem tehetem meg, mivel dolgoznom kell és ösztöndíjból és diákmunkából nem fogok annyit keresni amennyit most kapok. Úgy érzem 26 évesen meg már nem iskolapadban van a helyem, hanem kint élesben. Vannak ám itt dolgok amik el vannak cseszve az oktatásban. Tehát ha akarnék sem tudnék olyat tanulni amit szeretnék. Ahhoz, hogy olyat tanuljak amit meg nem akarok és meló mellett estire járjak ahhoz újra érettségiznem kellene.

Szomorú, hogy az embernek 14 éves korában kell eldönteni, hogy mit akar kezdeni az életével. Akkor, amikor semmi élettapasztalata van. Én gyenge voltam gimihez, így lettem szobrász. De persze tényleg ki tudja mit hoz a jövő.

(#39) hcl válasza szupermacs (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ezek megint nem az alapoktatás hiányosságai. 14 évesen nagyon nem érett az ember, és valóban, a későn érés sincs lekezelve - de gondoljunk bele, a fejlett világban egyre később is érnek az emberek. Hova húzzuk?

De amúgy erre való a gimnázium, akkor dönthetsz 18 évesen.

Amúgy pont a művészek szoktak azok lenni, akik nem hajéandóak semmilyen műszaki tudást feszedni (ismerek eleget, művészetiseket, bölcsészeket rakásra :) )

" viszont az szomorú, hogy ha most akarnék újra érettségizni, hogy jobb érettségim legyen az rengeteg pénzbe kerülne."
Amit viszont elviuleg a munkáddal elő tudsz teremteni :)

Én amúgy érettségiztem másodszor, mert mérnöknek is felvételizni kellett, 0 követelmény volt. Fura is volt, hogy felvettek :D

Amúgy azok az ismerőseim, akik levelezőn végeztek, jobban jártak. Munka mellett tudtak tanulni, követelmények nem voltak olyan durvák, mint nappalin, volt pénzük.
Amúgy amit én tapasztaltam, levelezőn, táávoktatáson minden könnyebb volt. Pontra ugyanaz a ZH ami nappali karó, távoktatáson kettes volt.
(Távra jártam magam is, levelezősökkel meg tanári szakon voltak közös vizsgáink.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) szupermacs válasza hcl (#39) üzenetére


szupermacs
veterán

Szívesen tanulnék tovább, ha lenne esti vagy levelező képzés azokon a szakokon amik érdekelnek, de nincsenek. Nem érzem úgy, hogy megtehetem azt, hogy itt hagyom a munkahelyem azért, hogy tanuljak olyat ami érdekel, viszont kétes, hogy el tudok helyezkedni benne.

Abban igazad van, hogy nem nyílnék olyan dolgok felé amik nem érdekelnek. Nagyon sok ismerősöm úgy választott sulit meg szakot, hogy mit keresnek a piacon, vagy mi az ami sokat fizet. Nekem ez nem bejövős, de már csak az én hülyeségem.

Gimiben viszont nem kaptam volna olyan művészeti képzést amit szakközépben (heti 8 rajz, heti 4 szakmai gyakorlat, heti 2 szakelmélet). Ezt semmiért nem adtam volna fel. Persze vannak szakkörök meg külön órák, de az plusz idő és plusz pénz. Nagyon sok fiatalnak meg nem olyan a tanulmányi átlaga (mint nekem se volt), hogy felvegyék gimibe, így muszáj valami alternatívát találni. Ez a szülők dolga lenne, hogy a helyére tegyék a gyereket, hogy miért kell tanulni, ha már makacs és nem akarja megtanulni. Engem nagyon lazán fogtak ilyen téren és ez meglátszik. De ez nem csak a szülők hibája. Nincsenek előadások az iskolában amikkel bemutatnák, hogy tanulni pedig kell.

(#41) greenity


greenity
aktív tag

Az alapműveltség kell.

Logaritmikus egyenletek és társai: nem feltétlenül úgy használod, hogy felírod a szerencsétlen egyenletet, hanem a gondolkodásodat fejleszti. Az alapműveltség ahhoz kell, hogy összefüggéseket láss és ingerenciád legyen keresni.

Én tényleg elit gimibe jártam, egy versenyistállóba. Mi mindent tanultunk, ráadásul matekosként mindent agyonnyomtak rajtunk, nem csak a reál, a bölcsésztárgyakat, féltek hogy szakbarbárok leszünk...

Mégis a minap találkoztam egy ugyanott érettségizett orvossal, kicsit előttem végzett: ő csodálkozott rajta hogy van aki tudósnak ment abból az iskolából, mert ő nem érezte az erre ösztönző erőt. Most kicsit érzem, hogy lehetnék gyakorlatiasabb is mint, amennyire most vagyok (elméleti fizikus vagyok, a közhiedelemben nem tudom bekötni a cipőmet sem...), de azért nem vagyok elveszve.

Látom azt a mai hallgatóimon, hogy őket semmi nem érdekli, nem tudnak alapvető dolgokat, mert már az általánosban is az volt a menő, hogy nem tanultak és így az alapműveltség szikrája sincs meg bennük. Ők az életképtelenek.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#42) hcl válasza szupermacs (#40) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Brrr, én sem tanuénék magamtól, vagy dolgoznék olyasmiben, amit nem szeretek.
Bár mondjuk gépeket buherálni a mostani munkahelyemen sem nagyon kell...

"Ez a szülők dolga lenne, hogy a helyére tegyék a gyereket, hogy miért kell tanulni, ha már makacs és nem akarja megtanulni. Engem nagyon lazán fogtak ilyen téren és ez meglátszik. De ez nem csak a szülők hibája. Nincsenek előadások az iskolában amikkel bemutatnák, hogy tanulni pedig kell."
Részben igaz. Ha vannak előadások, arra nem figyelnek a diákok, mert otthonról nem hozzák magukkal ezt az attitűdöt.
Ez a gond.
Meg mert sok szülő szerint is hülyeség az alapműveltség, mert nem használja. Na ezért írtam ezt a szösszenetet, mert nincs igazuk, nagyon sok mindent használ (na) a sok hülye is, ha felfognák, mi mindent nem tudnak.
Ld. még alapból az, hogy nem tudnak tájékozódni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#43) szupermacs válasza hcl (#42) üzenetére


szupermacs
veterán

Meg kellene reformálni az oktatást az általános iskolákban, hogy ne olyan 14 évesek kerüljenek ki a világba, akik nem tudnak semmit az életről, hanem felelősségtudatosak és céltudatosak.

(#44) hcl válasza szupermacs (#43) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez az amit nem az oktatás fog megoldani.
Az oktatási rendszer tudást ad át, esetleg összefüggések meglátását. Célokat, életrevalóságot, becsületet, tartást, a család ad át.
Akinek az iskola adja, az az, akinél a család nem működik.

Amúgy ha kicsit végiggondolod, nem lehet ezeket magukban nézni.
Oktatási reform -> ugyanazok a folgalmatlan szülők nevelik a gyereket, és nézetnek vele Valóvilágot. Azt tanulja meg a gyerek, hogy minél nagyobb tahó vagy, annál sikeresebb leszel.
Magában nem érsz semmit az oktatás reformjával, mert a környezetből áradó szennbyen elveszik minden. Az egész társadalommal van baj.

Mutogatni való hater díszpinty

(#45) szupermacs válasza hcl (#44) üzenetére


szupermacs
veterán

Igazad van, de nem lehet mit tenni a társadalommal, ha azoknak van nagyobb ereje és hangja akik tönkre akarják tenni.
Az emberek nem mernek kimenni az utcára és ellenkezni ezzel, mert féltik a munkájukat. Szerinted mi lenne a megoldás?
Kezd érdekes lenni a téma, köszönöm a beszélgetést!

(#46) hcl válasza szupermacs (#45) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nincs mivel ellenkezni... Nem megfogható az "ellenség" ráadásul a többségnek nincs is igénye másra.

Mit lehet tenni? Nem tudom :( Ha tudnám, nem itt lennék, az tuti :)

Mindenesetre ha tanul az ember, az rosszra még sosem vezetett.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#47) szupermacs válasza hcl (#46) üzenetére


szupermacs
veterán

Csőcselék mindig lesz, mi is azok vagyunk egy másik réteg számára. Sajnos ahány ember, annyi gondolat és hozzáállás. Mondjuk kezdenek eltűnni az egyének és az egység kezdi átvenni a helyét.
Micsoda mély gondolatok... :D
A lényeg, hogy a környezetemben én azért megteszek mindent, hogy ha nem is alapműveltsége legyen mindenkinek, legalább szennyt ne nézzen a tévében. Szerintem mindenkinek erre kellene törekednie. És most nem csak a valóságshow-ra és a tehetségkutatókra gondolok, hanem arra, hogy sok helyről kellene információkat szerezni és tájékozódni.
De a magyar emberben van egy dac a nemzeti kisebbségi komplexus miatt is szerintem. Vajon a világon mindenhol ennyire nyögvenyelősen mennek a dolgok?

(#48) hcl válasza szupermacs (#47) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Csőcselék mindig lesz, mi is azok vagyunk egy másik réteg számára. "
Természetesen. Az a baj, hogy az átlag minősége egyre alacsonyabb...

"A lényeg, hogy a környezetemben én azért megteszek mindent, hogy ha nem is alapműveltsége legyen mindenkinek, legalább szennyt ne nézzen a tévében. "
Helyes :)

A magyar puffogás nem egyedi, de talán nyugatabbra nem ennyire rossz a helyzet - viszont egyre több a hülye arra is...

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) D1Rect válasza hcl (#48) üzenetére


D1Rect
félisten

"Természetesen. Az a baj, hogy az átlag minősége egyre alacsonyabb..."
Szerintem az internetnek hála pont, hogy egyre magasabban van az átlag.
Ami meg a legjobb, hogy tényleg közel nulla erőfeszítéssel bárki számára elérhető rengeteg információ.

Szokták mondogatni, hogy régen minden jobb volt....
Igaz, ködösek az emlékeim, de nem rémlik olyan, hogy ezelőtt valaha is pár napi-heti munkával hozzájuthatott volna egy számítógéphez, ami elfér a tenyeredben, és az emberiség teljes tudásának jelentős része elérhető rajta.

(#50) hcl válasza D1Rect (#49) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Ami meg a legjobb, hogy tényleg közel nulla erőfeszítéssel bárki számára elérhető rengeteg információ."
Ez a része rendben. Ugyanakkor ehhez képest hatalmas arányú a funkcionális analfabetizmus, és az a fajta lustaság, amikor az illető semmit nem akar csinálni, mert majd megoldja helyette más, meg különben is minek és hülyeség. És nem használja ki a lehetőséget, hogy hozzáfér ezekhez az információkhoz.
Melóhelyen naponta tapasztalom, hogy a kisujjukat sem akarják mozdítani a kollegák (irodai, adminisztráiós munka, ráérnek beszélgetni).

Konkrét, kollega másik gépet kap, mondom neki vegye át MS Remote Desktoppal, hogy jöjjön létre profilja.

- Írd be a Start menü aljára, hogy mstsc .
- Jaj én ezt nem tudom megcsinálni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.