Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Tetszenek ezek a megoldások, főleg, mert megoldást jelentenek. :K

Cím alapján nénis képeket vártam. Gondolom, lehet képet beszúrni ebben a programban is. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#2) proci985


proci985
MODERÁTOR

koszi!

tudomanyos cikkekre amiatt is remek, mert a formazast pillanatok alatt meg lehet valtoztatni az egesz dokumentumra. tehat ha tobb folyoiratban kell megjelentetni, akkor a formazas nagyon gyorsan atallithato, ami mondjuk altalaban wordrol kevesbe mondhato el.

egyebkent hasznos, viszont a tanulasi ideje magas. tehat tipikusan nem az a dolog, amit az ember diplomamunka kozben megtanul, mert ugy gyorsabb lesz megirni (legalabbis IT teruleten nem). kutatas viszont teljesen mas, phdre ezt szoktak ajanlani, egyreszt mert az embernek tobb ideje van, masreszt mert jobb a maintainabilityje.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#3) kovgab


kovgab
aktív tag

Gratula...
Nagyon jó cikk, a program meg ér majd egy utána nézést...

Ká Úr

(#4) Zoli133


Zoli133
őstag

Remek írás, egyszer újratanulhatnám a dolgot. 2 éve nem használtam LaTeX-et, nem volt rá szükségem így szinte teljesen kikopott a tudás, de gyanítom elég gyorsan visszafejleszthető.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#5) Polemius


Polemius
aktív tag

Megjegyzem, ha kiadványszerkesztésről van szó, akkor nem sok értelme van a Ms Word képességeivel összevetni, hiszen ez utóbbi más feladatra készült.
Kiadványszerkesztő progi például az InDesign vagy a Quark. :)

Ha valaki szeretné kiadónál publikálni a szerzeményét, jó ha előtte egyeztet velük. Egyrészt, mert ha nem kimondottan IT/műszaki kiadó, akkor nem biztos (nem valószínű), hogy Latexet használnak.
Másrészt azért, mert mint szerepel is az írásban, többnyire egyszerű szöveges forrást várnak, mellékelve a képeket, egyenleteket, stb.
Azt is hozzátenném, hogy egy kiadványszerkesztő program használatán túl nem árt elsajátítani magának a kiadványszerkesztésnek, tördelésnek legalább az alapjait és tisztában lenni a nyomdai dolgokkal is.
Nehogy valakit az a meglepetés érjen, hogy lelkesen, sok munka után elküldi a kéziratot a kiadójának, az meg visszadobja, hogy küldje .doc formátumban. :)

[ Szerkesztve ]

(#6) zrubi válasza macilaci78 (#1) üzenetére


zrubi
senior tag

A LaTeX valóban remek dolog... azonaban aki esetleg elriadt volna a nyers szövegprogramozástól, annak is van lehetősége egy lépéssel közelebb kerülni a jóhoz:
LyX

Ez egy grafikus "frontend" a LaTeX fölé.

zrubi.hu

(#7) Bloksma


Bloksma
aktív tag

Szakdolgozat íráskor nekem is rágta a fülemet a témavezetőm, hogy Latex-et használjak, de végül csak phd-s koromban kezdtem el. Pedig egy szakdolgozat íráshoz bizony nem kell túl behatóan ismerni. Csak ajánlani tudom.

(#10) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Kiváló írás, gratula!

https://www.coreinfinity.tech

(#11) stopperos


stopperos
senior tag

Én texmaker-t használok mint gui. Ha tudom, hogy valami 5 oldal felett kell, el sem kezdem másban. Illetve beamer részét használom prezentációhoz, ahol nem csak képeket dobálok be. Sokat dob egy előadáson, és a témavezetőm mindig azt mondta, hogy ha valaki ilyen formában hozza az előadását, akkor látszik hogy készült, és foglalkozott vele.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#12) #13110016


#13110016
törölt tag

Hibátlan cikk!
Ezer hála! :R

(#13) doc


doc
nagyúr

wow, LateX cikk a Logouton? :Y
hat ezt el kell olvasnom, de mar elore is koszi :R

(#14) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Többször bele akartam vágni, még a nagy kék könyvet is megvettem anno, de pár nap után félredobtam... :B Valószínűleg az az oka, hogy utálok írni, és minél gyorsabban le akarom tudni (cikkek, beszámolók), így marad a word. Gondolom, ha már rutinból csinálja az ember, illetve a különféle munkákhoz már megvannak a saját kis "template-ei", akkor ezzel is lehet haladni. Majd egyszer! :U

(#15) SutPet


SutPet
aktív tag

Nagyon jó kis program és hasznos írás. Szakdolgozatomat írtam benne, először agyrém volt, de miután kiismertem sokkal gyorsabban lehetett vele haladni mint word-el és nem kellet az apró formázásokkal szenvedni. Nagyon jól generálja a tartalomjegyzéket, ábrajegyzéket, mindent. Én személy szerint a TexStudio-t használtam.

God must love stupid people, he made so many of them.

(#16) zdanee


zdanee
őstag

Neee.... azt hittem, tegnap este felébredtem a rémálmomból, de ezek szerint még nem?! Segítség!

Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini

(#17) momo2828


momo2828
tag

Köszi a cikket! Én is csak ajánlani tudom a LaTeX használatát diplomamunkához, továbbá Jeney Gábor doku. szerkesztés kurzusát is, ha valakinek felkeltette az érdeklődését a téma. :K

(#18) total90


total90
veterán

Nekem Latex az ez: [link]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#19) djdaniel válasza total90 (#18) üzenetére


djdaniel
senior tag

látom nem csak én gondoltam másra ;]

[link] :DDD

(#21) Fáraó


Fáraó
őstag

Jah, a diplomamukámat én is LaTeX-ben írtam, imádtam. De a mukahelyi környezet visszahúzott az Office világába. :( De azért egy MikTeX, vagy ProTeXt?, most is fenn van a gépen.

VIGYORRRGAZMUS.....

(#22) bambano válasza proci985 (#2) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

kétszer beborul az agyad a word baromságaitól, és rájössz, hogy akkor is hamarabb lesz kész a szakdogád, ha nulláról tanulod a latexet, mint wordben.

ehhez képest ha már láttál korábban latexet, akkor rengeteg hajtépéstől kímél meg.

az más kérdés, hogy sok karon, szakon nem is hallottak róla, így csak komoly veszekedések árán lehet elfogadtatni, de ez nem a latex problémája.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) flash- válasza bambano (#22) üzenetére


flash-
veterán

én office 97 et használok,az még nem akar mindent helyettem kitalálni...

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#24) bambano válasza flash- (#23) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

kettő mélységű listánál esélyes, 3-4 mélységű listánál nekem mindig megzakkant az office.
a 97-nél még a fontok is bajt okozhatnak, ha nincs mindenhol telepítve.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) flash- válasza bambano (#24) üzenetére


flash-
veterán

aha értem hát én sima szövegszerkesztére használom mondjuk,pár oldal írására ,nem professional módon..

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#26) Madara-san


Madara-san
tag

Nagyon jó megoldások vannak benne :) használom én is (Libreoffice mellett) + sublime text

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#27) zither


zither
csendes tag

Ha LaTeXről modern környezetben beszélünk, akkor kár kihagyni a LyX-et (http://www.lyx.org/).
Ez az nagyon jó minőségű frontendet, ami kombinálja a hagyományos grafikus felhasználói felület előnyeit a LaTeX erejével. Lényegében kapunk egy szép word szerű valamit, ahol dokumentumunkat struktúrális nézetben (Ms Wordben is volt valami hasonló, amit kb senki se használt) szerkeszthetjük. Rutin jellegű feladatokkal egy laikus könnyen el tud bánni, anélkül, hogy bármit is ismerne a LaTeX nyelvéből (csak a logikai felépítést kell megérteni, amihez van jó gyors talpalója). Bonyolult problémákat pedig tökéletesen meg lehet oldani TeX kódbeágyazással (pl.: egy TikZ ábra).
Ajánlom minden LaTeX-el ismerkedőnek figyelmébe.

Zavard össze a világot: mosolyogj Hétfőn

(#28) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

vilgába

Itt van egy elírás a bevezetőben. :)

Én LaTeX-el írtam az önnálló laboratórium beszámolómat, és most ebben a félévben a szakdogámat is. Sokat szenvedtem vele, de végül megérte. Guiként TexMakert használtam.
Az előzőekben sokat dicsért LyX-et én nem javaslom, tapasztalatom szerint eléggé gány forráskimenetet ad, és igazából a LyX nem is egy igazi tartalom orientált szerkesztő, hanem egy WYSIWYG LaTeX backenddel.

(#29) 3psilon válasza WonderCSabo (#28) üzenetére


3psilon
aktív tag

Kit érdekel a forráskimenet, ha az eredmény jól néz ki?

A LyX nem arra való, hogy forráskódot csináljon. Én is csak ajánlani tudom, pont a szakdolgozat, diplomamunka stb. szintjén tökéletes. Kényelmesen lehet vele képleteket szerkeszteni, a képeket szépen elhelyezi a LaTeX, és tényleg magának a műnek az írására, szerkesztésére lehet koncentrálni.

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#30) greenity


greenity
aktív tag

Köszi a cikket :)

Igen, ha már egyetemi beadandó, előadás akkor LaTeX és beamer. Oké, a képekkel lehet szívni, mire minden oda akar kerülni, ahova mi szeretnénk, tavaly volt belőle elég. (Lásd megerőszakoltam a LaTeXet című bejegyzésem), de ez is megoldható az "okoshivatkozásokkal" és más egyéb szépségekkel.

Azért tegyük hozzá: nekem 1 oldal kvantumoptika begépelése, ami gyakorlatilag csak képlet, még \newcommandok bevezetésével is 1 óra.

GUI-król: mi TeXMakert használunk, egyszerű, gyorsan kezelhető, jól paraméterezhető a fordítója, az info tanszéken pedig Kyle-t használnak ugyanerre.
Van ismerős aki csak a MikTeX-et használja windows alatt, viszont ha már TeX, akkor említsük meg, hogy azért alapvetően ez Linux-os cucc.

Szerk: még eszembe jutott, a kódszintű rajzok, PSTricks, ha jól emlékszem, nagyon hasznosak, egyszer kell normálisan megcsinálni, utána már könnyen szerkeszthető.
Van egy GUI hozzá, LaTeXDraw névre hallgat :)
Ilyenkor viszont figyelni kell a fordításra, mert pstricks esetén LaTeX-el kell fordítani, beágyazott jpg-k esetén pedig PDFLaTeX-el, szóval vagy egyik vagy másik, illetve a megoldás, az, ha eps-ben mentjük el a képeinket és úgy inkludáljuk :) akkor lehet LaTeX-el fordítani :)

[ Szerkesztve ]

"Egy mosolynál jobb a több"

(#31) zrubi válasza 3psilon (#29) üzenetére


zrubi
senior tag

"a LyX nem is egy igazi tartalom orientált szerkesztő, hanem egy WYSIWYG LaTeX backenddel"

Ha csak az első mondatot elolvasod a Lyx oldalán, már nem mondanál ilyeneket. Ha meg esetleg használtad is... ;)

zrubi.hu

(#32) Serricon


Serricon
senior tag

Nálunk kötelezően ebben kellett megírni a szakdogát, volt külön Latex óránk is.
Elsőre bonyolultnak tűnhet, de rengeteg időt lehet megspórolni vele, ha van egy jó sablon csak behányod a szöveget és kész is van a formázott doksi.
Vagy mikor rájössz szakdoga nyomtatásnál, hogy hoppá, egyoldalas formátumban kellett volna..margók, a számozás, meg minden szar.. :D Átírod az elején a formátumot, újragenerálja és kész. :K

Hasznos írás, azt a Lyx-et meg mindenképp ki fogom próbálni. :R

(#33) greenity válasza Serricon (#32) üzenetére


greenity
aktív tag

Nálunk csak választhatóként szerepel. De kb. minden elsősömnek elmondtam vagy 65435678866-ször hogy tessék elmenni köv. félévben. Hasznos, nem túl nehézkes, 2 kredit és még a tanár is normális :)

"Egy mosolynál jobb a több"

(#34) WonderCSabo válasza zrubi (#31) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Használtam és elolvastam a wikit. Az állításomat továbbra is tartom.

3psilon: Kit érdekel a forráskimenet, ha az eredmény jól néz ki?

:U

(#35) bambano válasza greenity (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a tex alapvetően nem linuxos cucc, a dosos világban ez volt a legelső használható szövegfeldolgozó rendszer és már korábban is létezett munkaállomásokra, minigépekre.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#36) greenity válasza bambano (#35) üzenetére


greenity
aktív tag

Jó, ebben igazad van, de inkább Linuxos mint windowsos :)

"Egy mosolynál jobb a több"

(#37) dseres


dseres
tag

Anno a diplomamunkámat én is ebben írtam. Most épp lesz majd egy 15 oldalas tanulmány, a cikk miatt elképzelhető, hogy előveszem újra. :R

Arra emlékszem 8-10 évvel ezelőttről, hogy jpeg vagy png képet szinte képtelenség volt számomra beletenni. Valamiért nem ment (legalábbis nekem). Amire még haragudtam, az a saját fontok telepítése. Lehet, hogy azóta javultak ezek a dolgok.

Volt még egy bajom a generált pdf-ekkel. A linux konvertáló program input paraméterében meg kellett adni, hogy hány dpi-s fontokat generáljon. Képtelen volt olyan fontokat beletenni a pdf-be, ami felbontásfüggetlen volt, pedig a dvi fájlban még úgy szerepelt. Ennek ellenére lenyűgöző szépségű dokumentumot lehettt létrehozni.

Tud ezekről bárki bármit is mondani?

(#38) WonderCSabo válasza dseres (#37) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Simán megy a png vagy jpg includefraphics-al. A fontok felbontásfüggetlenek, vektorosak. Saját fontot is tud használni.

(#39) bambano válasza WonderCSabo (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a TeXben sem felbontásfüggetlen, sem vektoros font nincs.

felvetődhet még a kérdés, hogy aki windowsos fontokat meg grafikus felületet akar használni, az miért nem wordöt használ?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#40) WonderCSabo válasza bambano (#39) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Lehet, hogy hülyeséget mondtam, de az általam használt miktex fordítóval ha 6400%-ra nagyítom ki a pdf-et, akkor se pixeles a font, ebből következtettem azt, hogy ez már csak is vektoros lehet.

(#41) bambano válasza WonderCSabo (#40) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezt egy kicsit pontosítsuk, miktex nem nagyít pdf-et, tehát mire gondolsz?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) WonderCSabo válasza bambano (#41) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Megnyitom a pdf-et pl. Adobe Readerben és úgy nagyítok rá, természetesen. Egyébként ahogy olvasom, a LaTeX támogatja a vektoros fontokat, és furcsa is lenne, ha nem így lenne.

(#43) dseres válasza WonderCSabo (#40) üzenetére


dseres
tag

Köszönöm a válaszokat.
Anno az volt a bajom, hogy ha belenagyítottam a generált pdf-be, akkor az pixeles volt. A link hasznos volt. (XeTeX és XeLateX már unicode-t is tudja.) Volt ott a fórumban lejebb egy másik link egy pdf-re, amit talán még érdemes kipróbálni.

Személyes véleményem, hogy az ilyen-olyan csomagok, specifikációk, implementációk (Linux-on,Windows-on), + még a TeX leszármazottak között könnyen el lehet tévedni.

(#44) bambano válasza WonderCSabo (#42) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az adobe reader nem tud arról, hogy milyen tex fontok vannak a dokumentumban.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#45) WonderCSabo válasza bambano (#44) üzenetére


WonderCSabo
félisten

A Latin Modern fontot használom, ami a default. A rendszerben nincsen telepítve, az Adobe Readerben sincs benne alapból, mégis ez jelenik meg a dokumentumban Adobe Readerrel megnyitva.

(#46) bambano válasza WonderCSabo (#45) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a latin modern fontok az eredeti tex-es computer modern fontok ps type1 formára konvertált változatai. emellett a pdf-be lehet fontot rakni, így látod a nagyítást is.

de az eredeti tex-es cm fontok nem vektorosak és nem méretfüggetlenek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) greenity válasza bambano (#39) üzenetére


greenity
aktív tag

Jelenleg én is windows alatt használom miktex+TeXMaker párossal a LaTeX-et, ennek pedig egyik oka. hogy a munkához windows kell. Azért még így is összehasonlíthatatlanul jobb a LaTeX mint a word...

jpg és png esetén pedig a fordítótól függ! Ha jpg és png akkor PDFLaTeX-el fordítunk ha eps akkor LaTeX.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#48) bambano válasza greenity (#47) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hagyjuk már ezt a mítoszt, hogy png akkor pdflatex.

azt elfogadom, hogy latex-hel leggyakrabban linuxon találkozik az átlag user, de a tex eredetileg mindenen futott, amin volt c fordító. tehát nem linux specifikus, előbb volt tex mindenféle cuccra, mint linux.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#49) greenity válasza bambano (#48) üzenetére


greenity
aktív tag

Rendben, lehet a png nem pdf latex, a jpg viszont igen, szívtam vele eleget, hogy tudjam.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#50) dseres válasza greenity (#47) üzenetére


dseres
tag

Na éreztem magamban valami nosztalgiát, és úgy döntöttem, hogy újrafordítom Ubuntu linuxon a diplomamunkámat (analízis témakör, annyi a képlet benne, hogy már nem is értem :) ). Természetesen eps-ben volt meg az egyetem címere. :) Hogyan lehetséges, sem a pdflatex, sem a szimpla latex parancs nem hajlandó betenni. Hibaüzenetek oldalakon keresztül jönnek, pedig anno lefordult hiba nélkül. :D ( A témavezetőm ha jól emlékszem MikTeX-t használt windows alatt, én XEmacs-ban írtam és linuxon fordítottam (talán Mandrake, a jó ég tudja ! Elképzelhető, hogy akkor még TeTeX-t használtam, de ebben sem vagyok biztos.)

Ha Word-ben írtam volna, ocsmányul nézne ki, de még mindig szerkeszthető lenne. Így most van egy tex, amihez soha nem fogok már hozzányúlni. Még szerencsére el volt mentve pdf-ben is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.