Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #57764352


#57764352
törölt tag

Először is:
Gratula a cikkhez!

A cégnél ilyen lapot használunk a cégnél a desktop gépekbe, de egy alacsonyabb kihasználtságú ''szerverbe'' is raktuk már (Mentőserver, éjjel megy rajta rsync, és ennyi a dolga).

Bevallom, félek az int. VGA-tól, tényleg a rossz beidegződés miatt. Még a PIII korszakban volt egy ilyen alaplapom, sajnos az az olyan is kategória volt. Nulla bővítési lehetőség, nulla teljesítmény.
Olcsó volt, cserébe nem is ment...

(#2) rudi


rudi
nagyúr

Egyet mondok én: Asus V3-M2A690G. AMD 690G-s mATX alaplap S-Dub, DVI, HDMI, S-Video, kompozit video kimenettel + Asus minitorony ház kártyaolvasóval + 250 wattos, passzív PFC-s Delta táp, 12 volton 19 amperrel valamivel kevesebb mint 30 000 forintért :) PH teszt valamikor a napokban.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#3) Geffry válasza #57764352 (#1) üzenetére


Geffry
aktív tag

Köszi szépen, megpróbáltam lényegretörő lenni...
A mi géptermünkben is van néhány P4 kategóriájú mATX deszka. Épphogy működnek, és ha valami baja van az isten se tud vele már mit csinálni...
A PH tesztet meg kíváncsian várom! :R

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#4) marcee válasza rudi (#2) üzenetére


marcee
addikt

Yuppie! Erre nagyon kíváncsi vagyok! :R
Aztán már csak intelhez kellene valami életképes integrált chipset.

\m/

(#5) azbest


azbest
félisten

Pár hónapja én is hasonló logikával vettem új gépet... végiggondoltam, hogy mi az amire szükségem van és minimális kompromisszummal megfelelőnek tűnt egy mATX lap is:

Igazából elég nekem a 2 pci slot, mert a kártyák amiket használni szoktam elférnek benne, amikor kicsit másabbak az igényeim, akkor megcserélem az éppen nem használtat egy másikra. (tv tuner / vga másik analóg monitorhoz / hálókártya megosztáshoz), később ha tft monitorom is lesz, akkor nem lesz szükség a vga-ra. Plusz hálókártyára is csak néha van szükségem, tv-t is van hogy hónapokig nem nézek.

Ami még számított a konkrét választáskor:
- jobb ha több sata csatlakozó van (bár belegondolva nem hiszem hogy kettőnél többet valaha is kihasználnék)
- hangból is inkább a 8 csatornás felé húztam a 6 helyett... igazából lehet hogy csak sztereóban használom, szóval ez is mindegy lehetne. Más integrált hangnál nem tudom hogy van, de az enyémen (realtek 888) külön hangkártyaként is lehet használni az előlapit, néha jópofa tud lenni... bár egy picit zajos az előlapi, a hátlapi teljesen korrekt.
- 6150es chipset kétféle is van: az egy chipes mpc61 és a kétchipes... én az egychipest kaptam a választott lappal... kicsit jobban is tetszett gondolván hogy az egybeintegrált egy kicsit újabb fejlesztés. Itt egy picit tévedtem: az egy chipes nem támogatja a PureVideó gyorsítást (mpeg2, mpeg4), a kétchipes viszont támogatja.. de nem túl lényeges ez sem, mert hd videóklippek is simán mennek ezzel is.
- némi tuninglehetőség sem árt... a cpu feszen kívül minden lényegeset lehet némi korlát közt állítani.

Eddig bejött nagyon a lapom, ez egy asrock aliveNF6-DVI, meg vagyok vele elégedve... stabil, gyorsabb mint a régi gépben lévő vga-m, a legfontosabb részei bővíthetőek (4 ddr2 slot, 1 pci-e 16x, 4 sata). A chipsetet mondják kicsit melegnek, de azért gondolom a gyártók is mérlegelték mi az ami belefér... a pci vga miatt most nem is férne el nagyobb chipset hűtő, bár később lehet lecserélem egy komolyabbra.

Amikor vettem, akkor árban/tudásban ez a chipset volt szerintem a legjobb... inteles vonalat a nagy fogyasztás (olcsóbb p4/celeron esetén) és a drága proci (core 2) miatt mellőztem (pár hónapja volt). Integrált vga terén is jobbnak tűnt mint az olcsóbb inteles integráltak. Pár évre megvan a munkatársam :DDD Talán még kap rambővítést, esetleg egy olcsóbb külsö vga-t (bár ez nem olyan szükséges). Inkább újabb merevlemezt... csábító a raid, mert most érzem hogy nagyon fogja a gépet a winyó.

Szóval, mATX :R


ja igen: én 32 megásra állítottam az integráltat... 16 megánál néhány játék nem működött.
úgyis TurboCache-s és a 32felett a rendszerből használja... így felesleges az oprendszertől elzárni 256 mega ramot. Vista aero is megy 32 megás beállítással.

[Szerkesztve]

(#6) Geffry válasza azbest (#5) üzenetére


Geffry
aktív tag

A 4 sata szerintem is untig elég, pláne az egyre nagyobb és olcsóbb HDD-k mellett...
Chipset hűtés terén én is bajban voltam, pláne hogy nekem a south bridge tök kopasz volt, egyedül a 6150es chipen volt egy aluborda. A megoldás az lett hogy szereztem hővezetőragacsot, leszedtem a bordát, átragasztottam a déli hídra, és egy zalmann ZM-NBF47-t rápöccintettem a 6150re. Végülis csak 2k-t fizettem rá, bár olcsóbb borda is megfelelt volna valószínűleg...

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#7) Renwick válasza azbest (#5) üzenetére


Renwick
őstag

Itt egy kétchipes (MCP51-es) lap dógozik jelentem, Asus M2NPV-MX, hogy egész konkrét legyek. Szimpatikus megvalósítás, igazi all-in-one megoldás, tetsz. Teletömtem memóriával, van benne két bővítőkártya meg egy alap A64 X2, így megy gyakorlatilag február óta minden zokszó nélkül, pedig a kezdetektől Vista van a gépen. ;)

Egyébként hogy az mATX mennyire mainstream vonal kezd lenni, azt jól jelzi, hogy egyre több, meglehetősen komoly tudású deszka jön ki ebben a formátumban mind Intel mind AMD platformon. Tulajdonképpen tök logikus is, az ATX lapok bővítőslotjaiba a videokártyán kívül manapság csak elvétve kerül valami...

üdv

R.

I see you blaming each other -- And I love you still

(#8) Geffry válasza Renwick (#7) üzenetére


Geffry
aktív tag

''Egyébként hogy az mATX mennyire mainstream vonal kezd lenni, azt jól jelzi, hogy egyre több, meglehetősen komoly tudású deszka jön ki ebben a formátumban''
Ezzel tökéletesen egyetértek, annyi a különbség hogy nem lehet két vga-t belerakni (hűdenagy veszteség, amikor már egy kari is egy kissebb reaktor) illetve nem tudnak bele brutál chipseteket nyomni mert nem fér el a hűtés (pl Asus M2n32 - SLI Deluxe) de szerintem a 6-8sata meg a 10-12usb is csak böszmeség...

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#9) Gzolo


Gzolo
senior tag

Én egy Gigabyte K8N51GMF-9 -et hajtok, lassan egy éve, és megvagyok vele elégedve.Anno kis pénzmagból kellett a Bartonos gépemen túllépnem(főleg PCI-E miatt), így eleinte VGA-ra nem volt pénz.Így lett Nf430-as chipset Geforce 6100-al(Mcp51), kb 2 hónapig ezzel játszottam.
Carbont, és társait 800x600-ban 128 rammal vitte mediumon, túlteljesítve az elvárásaimat.
Aztán lett egy 7600gs-em, így a kis VGA parkolópájára került egyelőre :)

A lapban egy 3200+os Athlon 64, és 3*256+512 ram van. Tuningbarát, FSB-t (200-300 mhz között 1-esével) és feszt lehet állítani. 40-el emeltem az FSB- így most 2400-on megy a proci, ami 3800+ -nak felel meg :DDD


Egyetlen problémám volt, hibás a gyári Cd-je, az alaplapi chipset drivert nem ment fel, mert reseteli a gépet telepítés alatt :(( De szereztem szerencsére hozzá netről drivert, és így tökéletesen működik.
Azt pedig külön öröm, hogy Vista alatt nem is kell telepíteni a driverét, mert autómatán felismeri.

Átlag 30 fokos a chipset, a 6100-on és a chipen is van gyárilag két borda.

(#10) mv


mv
aktív tag

Kb. 3 hónapig használtam egy 939-es mATX-es lapot. (GA-K8N51GMF-9-RH [link])
Barton-ról váltottam Venice-re.

Ami tetszett benne:
- Videokártya nélkül is ment a gép, amíg sikerült elcserélnem az AGP-s X1600pro-t 7600GST-re
- Az integrált megoldás messze jobb, mint a versenytársaké, réggebbi játékok szépen mentek vele, szép képet adott, nem igényelt komolyabb hűtést, nem fogyasztott sokat
- Olcsó volt (17.000Ft)
- Minden földi jóval fel volt szerelve, firewire, gigabites hálókártya, sata II, és még sorolhatnám
- Pici pofás lap volt, szinte elveszett a házban

Ami NEM tetszett:
- Az integrált hang egy rakás !@?#
- Vettem egy Audigy-t, így viszont a tuner és a hangkártya mellett alíg fért be a 7600GST+VF700
- Sokat szenvedtem az Nforce-os tűzfallal, megérne egy külön írást
- Néha fagyott, sosem tudtam meg az okát (valószínüleg egyedi hiba)

Összességében az volt benne a legjobb, hogy sikerült elcserélnem egy másik lapra, így nem buktam rajrta.

Ezeknek a lapoknak a bővíthetőség a gyenge pontja, márpedig manapság sokan használnak tunert, PCI-os hangkártyát.

Ha kapható lenne integrált video-s ATX-es lap, én arra neveznék be.

Figyelem! A felhasználó a nyugalom megzavarására alkalmas képi és hanghatásokat produkálhat.

(#11) Mákos7észta


Mákos7észta
aktív tag

Sziasztok!
Nekem Aspire X-Qpack házam van, szóval akarva- akaratlanul mATX lap kell belé. Nekem az itt felsoroltak ellenére egy Intel G33 Chipsetre alapuló Gigabyte G33- DS2R lapom van/lesz, és különösen örülök a szilárd- elektrolites kondiknak, és persze a chipsetnek. Az integrált VGA nem feltétlenül fontos, nekem csak VGA kártya váltásnál lesz használva, míg épp nincs VGA kártyám :D Ez a lap pl annyiban különbözik a megszokottól, hogy van rajta egy PCI-e 4x csatlakozó, és működik benne a HD2600XT CF, legalábbis olvastam valahol, igaz nekem semmi szükségem rá, de jó tudni...

Egy valami zavar az mATX lapokba, de nagyon: Ez pedig a PCI-e 16x csatlakozó után egyből jelen levő PCI slot :( ugyanis egy kétslotos hűtéssel megfejelve csak egy PCI slotom marad, és oda meg megy a wireless kártya, így TV tuner PCI slotban nem lesz, sem hangkártya, és ez igencsak idegesítő :F Másik probléma, a tuning. Van egy-két kivétel, de 350- es FSB környékén már a legjobbak is kihalnak, pedig egy C2D rendszernél jól jönne, hogy elérje az ember a 3Ghz- et, főleg ha nagy VGA kártya van benne. Szóval mondju egy 7- es szorzójú E6320- nál 350- es FSB mellet még a 2,5Ghz- et sem éri el. nade mindegy, így is jó...

Egyébként a cikk jó, nagyon tetszik :R

Üdv.
Mákos7észta

Csak óvatosan, még nem kávéztam..

(#12) Speed® válasza Mákos7észta (#11) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Nem E6320at kell bele venni, hanem E4300/6600 procit igénytől függően, azokkal 333FSB mellett/alatt is megvan a 3GHz.

(#13) Mákos7észta válasza Speed® (#12) üzenetére


Mákos7észta
aktív tag

ez csak példa volt :D az egyik legrosszabb lehetőségként. Én sem favorizálom az E63xx és E64xx procikat, rossz koncepciók. Az E4400 megéri az árát, sőt az E2160, és az E6xx szériából is csak E6600- tól felfele :D Az én meglátásom.

üdv.
Mákos7észta

Csak óvatosan, még nem kávéztam..

(#14) Daneey


Daneey
tag

Elég rég óta gondolkozom már egy minőségi PC összeállításán, mATX, GB memória, intel chipset, c2d proc. Tényleg nagyon jók ezek az mATX lapok, bár én Intel VGA-kal néztem.

(#15) bigmano


bigmano
csendes tag

Gratula a cikkhez. [Remek lett a végleges változat ;) ] Örülök, hogy érkeznek szépen a hozzászólások a témában. Kolléga sikereit a kis mATXel volt szerencsém élőben figyelni. Tényleg figyelemre méltó. Bennem is megmaradtak az integrált cuccoktól való félelmek a régi időkből, mikor még azzal kezdték az alaplap tippet, hogy minél kevesebb integrált dolog legyn rajta, mert azokkal csak baj van. Jómagam ATXet nyúzok, de a hang és lan gyakorlatilag u.a. és tökéletesen elégedett vagyok vele. A különbség annyi, hogy én beleöltem egy rakat pénzt, gyengébb procim és ramom van, de van egy izmos VGAm (merthogy játékos pc volt a célom), amit bele lehetne rakni ebbe a kis mATXbe is, és máris szarráveri a konfigomat, ócsóbban.
Minden elismerésem, és örömmel olvasnám a többi mATX tulajdonos véleményét is!
(aki meg tunningolni akar, az úgy is egy rakat pénzt kidob hülyeségekre, szóval ezért ne bántsuk az mATXet, hogy kevésbé tunnungbarát!)

Óó, még annyit, hogy mindenáron crossfire ready alaplap kellett nekem, mert hogy majd 2 kártyával milyen jó lesz... végeredmény: az eax1950pro-t sem tudom kihasználni... már egy is marhasok áramot vesz fel és szép hőt termel... hogy ebből kettő legyen valaha? kizárt... egy darab erősebb kártya váltja fel később... alaplap meg megy a süllyesztőbe.. alig várom a cserét!

[Szerkesztve]

Nekem szar gépem van.

(#16) bigmano válasza Mákos7észta (#11) üzenetére


bigmano
csendes tag

''Egy valami zavar az mATX lapokba, de nagyon: Ez pedig a PCI-e 16x csatlakozó után egyből jelen levő PCI slot ugyanis egy kétslotos hűtéssel megfejelve csak egy PCI slotom marad, és oda meg megy a wireless kártya, így TV tuner PCI slotban nem lesz, sem hangkártya, és ez igencsak idegesítő Másik probléma, a tuning.''

Nos, a PCI-e alatt az 1Xes van, amibe nem sok mindent fogsz dugni. Ha wifi a baj, van alaplapi wifis asus mATX, nem probléma. Tuning? Szerintem minek. Ez az én véleményem;)

Nekem szar gépem van.

(#17) Geffry válasza mv (#10) üzenetére


Geffry
aktív tag

Az nforce tűzfal köztudottan borzadály... én messze kerülöm, ha mégis felsettenkedik (asus instALL opcióra kattintva) akkor addig is él...

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#18) Mákos7észta válasza bigmano (#16) üzenetére


Mákos7észta
aktív tag

[kép]

Itt hol is van a PCI-e 1x? :D A tuning meg nem érdekel, elintézem a magasabb szorzós procikkal a 3Ghz- et ;]

üdv.
Mákos7észta

Csak óvatosan, még nem kávéztam..

(#19) cskamacska válasza bigmano (#16) üzenetére


cskamacska
addikt

''Tuning? Szerintem minek.'' Ezt gondoltam én is, amíg 2003-ban a 20000 forintos 2500+-os Athlon XP procit nem tuningoltam egy egész perc nagyon kemény munkájával 45000 forintos 3200+-os(2200MHz) Athlon XP szintjére. Utána vettem 1200 forint plusz ráfordítással egy nagyobb hűtőt és egy újabb perc alatt 2350MHz körül zakatolt a processzor. Avagy nem ördögtől való dolog a tuning, olcsó pénzen a tuning által olyan processzorod lehet, amit adott esetben még méregdrágán sem tudnál beszerezni a boltban... :U

A PCI/PCI-E foglalatok elehlyezése elég nagy problema, jelenleg a legtöbb embernek csak nyűg a 1X-es PCI-E foglalat és a gyártók is szivesen rakják a 16X-os foglalat baljára, amit viszont vidkártyák hűtései szivesen elfoglalanak, így egy esetleges PCI-E wifi/tuner/hangkártya váltás lehetetlenné válik. Ha meg az egyik PCI-t rakják oda, akkor az a baj, a PCI-os tunerrel/wifivel/hangkártyával rendelkezők választhatnak hogy épp mit raknak bele, vagy vesznek új kártyát PCI-E foglalattal ha tudnak.

''van alaplapi wifis asus mATX'' Az a gond hogy a wifi még mindig fenenagy extra fícsör és relatíve kevés lap/összerakott kisgép támogatja. Ha valamiért az embernek azok nem felelnek meg, akkor ij.

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#20) bigmano válasza cskamacska (#19) üzenetére


bigmano
csendes tag

Mákos7észta : igaz, nálad ez a helyzet. Geffry szerencsésebb ;)

cskamacska : wifi ügyben igazad van, komromisszumo kellenek.... De igazából az egyész mATX kérdés a kompromisszumok köré épül, nem? Lényegében a cikk is arról szól, hogy egy adott ember igényét (Geffry) számára is meglepő módon teljes mértékben kielégíti ez a remek darab, és még anyagilag is jól járt.

Nekem szar gépem van.

(#21) Geffry válasza cskamacska (#19) üzenetére


Geffry
aktív tag

''A PCI/PCI-E foglalatok elehlyezése elég nagy problema, jelenleg a legtöbb embernek csak nyűg a 1X-es PCI-E foglalat és a gyártók is szivesen rakják a 16X-os foglalat baljára, amit viszont vidkártyák hűtései szivesen elfoglalanak, így egy esetleges PCI-E wifi/tuner/hangkártya váltás lehetetlenné válik. Ha meg az egyik PCI-t rakják oda, akkor az a baj, a PCI-os tunerrel/wifivel/hangkártyával rendelkezők választhatnak hogy épp mit raknak bele, vagy vesznek új kártyát PCI-E foglalattal ha tudnak.''

Az a baj hogy kicsit csőlátásban közlekedünk nem? Ha ő úgy gondolja hogy karácsonyfaizzót meg traktorbelsőt rak bele akkor ennek megfelelő alaplapot vesz, de ne általánosítsuk le emiatt hogy: ''NAGY PROBLÉMA''
Spáááártaaaaaa

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#22) bigmano válasza Geffry (#21) üzenetére


bigmano
csendes tag

Milyen igaz...Egyszerűen nem arra való!

Nekem szar gépem van.

(#23) cskamacska válasza Geffry (#21) üzenetére


cskamacska
addikt

Akkor ajánlom figyelmedbe a mini-ITX lapokat/gépeket, illetve a Mac Mini-t.
Kis fogyasztású pici gépek(építhetőek belőlük), a Mac Minihez van jópofi oprendszer is ingyen, és mivel Apple Adó sem terheli, ezért viszonylag olcsó is.
De a legjobb az, hogy mivel alig, vagy egyáltalán nem bővíthetőek, így megvásárlás után darócruhába öltözve és kis ostort szorongatva lehet mondogatni, hogy spáártaa, koompromisszuum, lemondáás. :P

Nyilván megvan mindekinek a maga igénye, nekem speciel nagyon megtetszett a Rudi által említett kisgép, de pechemre nem tudnám a PCI-os wifi-t és a hangkártyát együtt használni a Geforce 7900-al együtt a gépben. Így marad a további keresgélés.

[Szerkesztve]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#24) Geffry válasza cskamacska (#23) üzenetére


Geffry
aktív tag

Köszönöm, roppant építőjellegű volt :)

többre nem méltatom...

[Szerkesztve]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#25) cskamacska válasza Geffry (#24) üzenetére


cskamacska
addikt

Hát igen az a fránya erkölcsi fölény, az bizony megnehezíti a kommunikációt. Nekem is a 9. emeletről kellett begépelnem a mondanivalóm, hogy egyáltalán följusson hozzád. :)

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#26) bigmano válasza cskamacska (#25) üzenetére


bigmano
csendes tag

Egy kicsit elkanyarodtunk. Vagy annyira nem is? Végülis, a téma még mindig az, hogy kié kisebb :R

Nekem szar gépem van.

(#27) Hubapeti


Hubapeti
tag

Nekem Abit NF-M2 nView om van,a tavaszal vettem de nagyon elegedett vagyok vele.
Akkor 21k volt az ara es enyiert nem volt jobb valasztas.Mindenkinek alyanlom.Meglepo,hogy ilyen olcso lapra hocsoves hutest pakoltak,PWM taparamkor es a ventilatorok szabalyozva vannak(4 venti kotheto ra).

''Vigyázz a Földre, ez az egyetlen bolygó, ahol lehet csokit kapni''Lenry

(#28) Geffry válasza Hubapeti (#27) üzenetére


Geffry
aktív tag

NICE! Minden egyes forint jó helyre került :C

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#29) Chaser


Chaser
titán

Látom megelőztek a microlapok írásával :P Na sebaj, azért én is leírom a tapasztalataimat/észrevételeimet.

Tavaly ősszel került az első mATX lap hozzám, eladtam a régi SA konfigot, jött helyette AM2. Mivel igazából a régi mx440 is kielégítette az akkori játékigényemet, úgy gondoltam veszek egy GF6100-as lapot, előtte már persze kutakodtam lapok terén:) Akkor még igazából fel sem tűnt a képeken, hogy mennyivel kisebb ATX társainál. Aztán megvettem az MSI K9NGM lapomat, hazahoztam, és döbbenet..ez milyen kicsi:D Valószínűleg akkor rontottam el a dolgot, hogy nem vittem azonnal vissza, azóta minél kisebb PC-ken töröm a fejem...
Az MSI lap külsőre pofás volt, stabil is volt, de akkor előbújt a kisördög, hogy mostmár azért tuningolni is kellene valamicskét..go BIOS, aztán nagy döbbenet, egy notebook BIOS-ban is több beállítási lehetőség van, mint ennél a lapnál volt. Nem gond, majd sw-esen ;] Egy ntune nevű progival 250-ig lehet emelni az FSB-t, azt ki is használtam maximálisan. Akkor még csak egy 3000-es sempronom volt, ami ugye c'n'q-t sem támogat, viszont a progival 800-2000 MHZ-ig tudtam állítani az órajelet, ami akkor elégségesnek is tűnt tuning téren. Aztán meguntam, eladtam. Azóta kb 10 mATX lapom volt, meglepő, de egy Biostar 939-es lap volt, ami tuningban is megfelelő, és egy Asrock AM2-es, feszültségektől kezdve időzítésekig mindent lehet benne állítani. A legjobb az, ami a kis méret miatt jutott eszembe, hogy esetleg amolyan homemade HTPC-ként is lehetne ezeket használni, akár full passzívan is. Az alive nf6g-vsta, és egyes asus és más lapok is adnak lehetőséget a cpu alulfeszezésére. 0.9V környékén passzívan is elmennek 1 GHZ-en, ami valljuk be, a mindennapokban bőven elég, és egy nagyobbacska borda venti nélkül is elviszi, én az AC alpine-t használom/használtam erre a célra.

Összegezve, saját tapasztalataim alapján vannak buktatók, aki tuningolni is akar, jól nézzen szét mATX lapoknál, mert könnyen mellényúlhat. Én az AMD vonalat ismerem, az inteles megoldások nekem nem jönnek be, elég gyengék a gpu-ik, mostmár proci az lenne, pl. az új celeronok, 35W max TDP-vel, amiket talán gyári órajelükön is lehetne hajtani passzív hűtéssel. De visszatérve AMD vonalra, kis összegzés:
NF400 chip: ilyet csak az vegyen, aki külső vga bővítését a későbbiekben sem tervezi, ez a chip 1x-esen kezeli a pcix16-ot.
NF 405: ez már 8-osan kezeli a külső vga-t, ami 8800GTS alatt elég talán
NF 410/405: 16x-osan kezelika külső vga-t, csak extra szolgáltatásokkal több a 430-as, pl firewire, GB LAN. Ha jól tudom, 6150-es vga is csak ezekben a chipekben van, 410-ben nincs.
Mostani lapom már 690G AMD chipes, x1250-nel, most épp tesztelgetés alatt van, BIOS-ából csak a memóriaidőzítések beállításának lehetőségét hiánylom, 1ébként tuningos rendesen, alulfeszezési opció is van benne. Visszatérve még az alive nf6g-vsta lapra, kicsit megtréfált a drága, legelső ilyen lapomban is egy 3000-es sempron volt, és úgy nincs lehetőség feszültségek állítására. Egy A64-nel, vagy egy c'n'q-s sempronnal már igen /32000-től felfelé/, egy X2-vel pedig még több beállítási lehetőség van. Sajnos az utolsó ilyen lapom LAN-ját tuningközben a másvilágra küldtem :U :D

Még nem beszéltem egy mATX laphoz való házról, lehet ugye normál ATX házba is szerelni, de mi abban a poén?:) Sztem semmi, úgyhogy kis fantáziával, nagy időráfordítással célszerű hozzá egy házikót barkácsolni. Eddig nekem csak a tervek vannak meg, abból több is..viszont időm még nem volt, ezért addig is kerestem egy ilyen házat, amit készen lehet venni és olcsó is. Ilyen pl. a codegen ms33ca házikó, kb. fele/harmada egy ATX háznak, nagyon pofás, [L]http://www.shopping.com/xGS-MS%2033%20CA;jsessionid=8DA5A395A5128F1AF554A6A4505BC9EC?redir=1&CLT=XPO1&BSC=1[/L
Álló és fekvő helyzetben is használható, egy 5.25-ös odd, és két 3.5-es hdd építhető bele, de ezt akár egy bővítőkerettel növelni is tudjuk, bár nem hiszem, hogy szükség lenne rá.

Nagyjából ennyit akartam hozzáfűzni az elmondottakhoz, kicsit keszekuszára sikeredett, mindent úgy írtam, ahogy eszembe jutott :B

szerk: aki meg attól tart, hogy pl a wireless nem fér el benne, vegyen USB-st és pont:)

[Szerkesztve]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#30) Geffry válasza Chaser (#29) üzenetére


Geffry
aktív tag

10 lap? :Y Köszi a hozzászólást, jópár extra infót adtál meg amit én sajnos kihagytam... :(((
Az intel megoldásai spec nekem se tetszenek, részben a minőségük miatt, részben meg azért mert az első 900as Duronom óta nem vagyok hajlandó Intelt venni, még ha a Core architektúra annyira remek is lett... majd a K10 faronbillenti ;)
Az AMD chipsetről még szívesen hallanék, úgyhogy ha majd lesz időd pötyöghetnél róla :U Én annak idején féltem még tőle, mondom tiszta új cucc, de talán kiforrta már magát... Elsősorban nem a tuning érdekel csak valami összehasonlításféle, többet hoz ki a prociból alapon? jobban össze van hangolva a működés? stb...
A ház meg tulajdonképpen ízlés és elhelyezési mód kérdése. Én a dizájn mellett döntöttem meg kell is a hely a bővítésre. (Asus TA-55) Viszont ha valakinek netezős vagy HTPC kell valóban a leg logikusabb döntés egy apró kaszni.
Ingyen sör!

Szívesen látnék 32000es sempront :DD de remélem senki nem fog fikázni egy kis mellépötyögés miatt


[Szerkesztve]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#31) Chaser válasza Geffry (#30) üzenetére


Chaser
titán

Sztem semmivel nem hoz ki többet a prociból, az IMC a prociban van, gyakorlatilag ezért nincs különbség chipek közt sebesség terén, legalábbis én nem tapasztaltam. Annyi, hogy a S-N bridge AMD, ill. inkább ez még ATI:) Stabil, kevésbé melegszik mint NV chipek, talán ennyi röviden, tuningban is nagyon jók, pár user véléményére alapozva mondom ezt, nálam sajnos a 3000-es sempron ami kölcsönben van, nagyon gyér, még 2G-hez is +fesz kell neki, de azt se tudja stabilan, de sebaj, már itt van a 4200-es x2 :))

Házban igazad van, egyéni dolog, én úgy vagyok vele, ha lúd, legyen kövér:D
10 lap azért, mert gépeket elég sűrűn rakok össze, aztán amelyik lap nem tetszett, az ment is konfigba, vagy eladtam ph-n.


1ébként az intvga nem csak mATX lapokon van, most pl egy GB lap is van forgalomban, ami 690g chipes, de normál ATX méretű, nekem meg egy asus ATX lapom volt, nf430 chippel, igaz, azon vga nem volt, viszont sokkal hűvösebb volt még tuningkor is, mint a mATX lapokon alapon, nem az egybetokozott chipre gondolok, hanem amikor a vga és a déli híd is külön van a lapon.

32000-es sempront én is megnézném:D Főleg, hogy én találtam fel :))

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#32) bigmano válasza Geffry (#30) üzenetére


bigmano
csendes tag

Chipset kérdés engem is komolyabban érdekelne... Melyik mit tud, mit nem tud..

Nekem szar gépem van.

(#33) Geffry válasza Chaser (#31) üzenetére


Geffry
aktív tag

Igen, végülis várható volt hogy ez lesz a válasz... ezekszerint tényleg csak abban a különbség hogy mit meg mennyit kezelnek. (usb, firewire, pci-e stb...)
Az int vga-s normál ATX-ről én is hallottam és meg is csodáltam már, nem rossz ötlet az se :) de majd meglátjuk mennyire életképes.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#34) Geffry válasza Geffry (#33) üzenetére


Geffry
aktív tag

Eszembejutott hogy hol láttam a deszkát... [link]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#35) Chaser válasza Geffry (#33) üzenetére


Chaser
titán

Végülis igen, a 690g-s-ből van olyan, amin hdmi is van, talán Rudi arról írt valamelyik hsz-ben.
A GB-nek van ATX méretű lapja vga-val, amit linkeltél is, intel vonalon is eljátszotta ugyanezt.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#36) cskamacska


cskamacska
addikt

http://prohardver.hu/hirek/2007-08-16/processzort_mellekel_bizonyos_alaplapjaihoz_asrock.html [link]
[kép]
Nna ilyenre gondoltam. :)
mATX, C2D procihoz, 1333FSB, integrált grafika, 2db nagy vga hűtés mellett is kihasználható PCI foglalat éés Asrock(kinek :) , kinek ;] )
mod: bigmano nagy örömére gyárilag tuningolt procival együtt adják, és várhatóan nem is lesz drága kompletten

[Szerkesztve]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#37) Geffry válasza cskamacska (#36) üzenetére


Geffry
aktív tag

Ismét roppant informatív voltál... ''köszönöm'' neked.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#38) bigmano válasza cskamacska (#36) üzenetére


bigmano
csendes tag

''mod: bigmano nagy örömére gyárilag tuningolt procival együtt adják, és várhatóan nem is lesz drága kompletten''

Miért is örülök én ennek? Szerintem semmi értelme a tuningnak ilyen szinten (meg amúgy sehogy se).

Nekem szar gépem van.

(#39) cskamacska válasza Geffry (#37) üzenetére


cskamacska
addikt

Ha kapható lesz és megveszem, majd leszek informatívabb. Kapsz pontos specsheet-et, cuki grafikonokat, 3dmark szkórt, és képeket az utolsó kis ic-ről is. :R

Addig is felterjesztelek a Havas Henrik Érdemrend nagykeresztjére az arany kapákkal, annak végre örülhetsz. :U

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#40) cskamacska válasza bigmano (#38) üzenetére


cskamacska
addikt

Gyakorlatilag gyári tuning, a gyártó vállal felelősséget a prociért, és nem neked kell állítgani.
És miért jó neked? Normál esetben annyit fizetsz egy 2667MHz körüli sebességű 1333MHz FSB-jű C2D prociért, mint itt a lap és a proci együttes várható ára.

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#41) Geffry válasza cskamacska (#39) üzenetére


Geffry
aktív tag

[MODERÁLVA]

Személyeskedést és zsidózást villámsebességgel abbafejezni, köszöntem.

anaqer


A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#42) bigmano válasza cskamacska (#40) üzenetére


bigmano
csendes tag

Remek. Kapsz egy olyan deszkát, amit tovább már nem tudsz bővíteni, mert csak tuningolt állapotban ér valamit (lásd cikk, amit belinkeltél), és tuningolva csak annyit érsz el, hogy egy elavultabb technika nagyobb hőtermeléssel a jutalmad. Szerintem ez zsákutca.
Elbeszélünk egymás mellett teljesen és szerintem rossz topicba írsz.

Ezért nincs értelme a tuningnak itt szerintem! Ha már csak húzva tudod kinyerni azt a számítóerőt a konfigodból, ott már annak vége van ;)

[Szerkesztve]

Nekem szar gépem van.

(#43) Speed® válasza bigmano (#42) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

2.66GHzes C2D proci elavult tekknika?? Valamiről lemaradtam? Hmm hmm... :U
Néhányan jobban tennék ha elszámolnának magukban 10ig mielőtt beírnak...

(#44) Geffry


Geffry
aktív tag

Legközelebb privátba írom akkor... :) addig is ha már személyeskedni nem szabad, akkor megköszönöm csacskamacskának hogy megannyi értelmes és normális hozzászólás után, megmutatta hogy milyen a nem annyira értelmes fórumozó :)
Ha ez is személyeskedés akkor tessék moderálni :)

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#45) Speed® válasza Geffry (#44) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Igen, az. De hogy te mekkora egy suttyó vagy ecsém :U Ez is az volt ;)

(#46) BlueAthlon


BlueAthlon
senior tag

Szép kis user report, tetszett a cikk.

A pult másik oldaláról jelentem, hogy tavaly nyár óta százassával mennek el az erre a lapra épitett gépek. Kis stabil , aranyos cuccos. 2 db volt garis összesen visszafelé. azokon is a PCI-E slot volt bekrepálva. Biosuk egyre jobb lesz, mostanság már lehet őket tuningolni is.

Sőt mivel 1 példányt nekem már alaposan sikerült kikergetnem a világból, meg tudom mutatni, hogy kell azt a kis integrált geforcot még jobban megsiettetni. Pont a FEAR rel is néztem, és szebb grafikával megy az, csak tudni kell , hogy mit kell állitani a drágán, hogy menjen.

Alap sebességének másfélszeresét el lehet vele érni...

[Szerkesztve]

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#47) Geffry válasza BlueAthlon (#46) üzenetére


Geffry
aktív tag

Whoa :Y Meg szabad kérdezni mi a titok? :B Ja és persze hogy mennyire biztonságos...?
A bios-aik valóban egyre jobbak, az enyémhez a beszerzése óta szinte minden hónapban jött ki valami újítás... legtöbbször csak CPU support, pláne hogy kevés a kijavítandó bug, de szerintem ez akkor is az a szükséges plussz :)
Amúgy szerintem szép jövő elé néz a cucc, szal pakoljátok tele a polcaitokat ;)

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#48) BlueAthlon


BlueAthlon
senior tag

Most pontosan melyik lap is van neked? Mert én az M2N-MX ről beszélnék neked.

A régebbi C51G+MCP430 (M2NPV-MX/VM) GF6150 ese kicsivel gyengébb az újabb egychipes MCP61P ( GF6150SE) változatánál, ( Hardveres Z szelektálás az utóbbian aktiv, ezért még texturázás előtt leszűri a nem látható dolgok egy részét, takarékoskodik az erőforrásaival, sőt jobban is tuningolható, mig a régi kb 550MHz ig megy, az újabb 625-650 et ér el nagyjából).


Namármost ezek a GPU-k alapból 425/475 ön mennek, ezeket nagyrészt az alaplapi bios módositásával lehet húzogatni. Mivel alapból gyenge a fillrate a 2 pixelfutószalag miatt, ajánlott ezzel kezdeni, 600 ra fellökni a drágát. Igy kb a 850 helyett 1200 mpixel/texel fillrate lesz, némileg nagyobb shader/vertex teljesitménnyel ( órajellel lineárisan nő, nem úgy mint a AMD690G nél, ahol a vertex számitásokat a CPU végzi, ott csak a pixel shader teljesitménye nő).

Másrészt az integrált megoldások az A64 esetén a Hypertransport buszt használják hogy elérjék a proci memvezérlőjén ülő frame bufferjüket. Tehát minél nagyobb HT link sebességet kell használni. nem szabad visszavenni, mert megfojtja az IGP-t. Másrészt a szűkös ramsávszélesség. A Dual Channel egyátalán nem hatja meg, órajelre és késleltetésre gyorsul a drága.

Mondok egy példát:

Asus M2N-MX 3200+ A64, DDR2-800 as memória. 200-as FSB 5X HT vel GPU: 425

3dmark05: kb 850 pontocska.

Ha a GPU-t megemelem 625 re, akkor kb 1000 pont fölötti eredményt fog adni. De ez még nekünk annyira nem elég, gyorsitsuk csak a frame buffert is, annál gyorsabban fog menni.

tehát 250 es FSB re húzzuk túl 5X HT mellett, és szinkron DDR2-1000 ramórajelet adjunk neki, ne osszuk vissza.

ekkor kb 1200-1300 pontot fog adni, és ezzel arányosan gyorsabb lesz a FEAR ed is.

Az itt leirt dolgok saját felelősségre végezendők, BIOS módositáshoz adok segitséget. IGP re meg tegyünk nagyobb hűtést, vagy legalább egy 4 centis kis ingyenventit a passziv bordára.





[Szerkesztve]

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#49) BlueAthlon


BlueAthlon
senior tag

A példát amit irtam, egy 3dmark , tudom szintetikus meg minden, de jól mutatja hogy az alap állapothoz képest másfélszeres gyorsulást is el lehet érni gond nélkül.

Természetesen csak kategórián belül fog kicsit erősebb lenni, nem táltosodik meg, de mivel ingyé van, ez is jobb. Szinkron DDR2-1000+ órajelek eléréhez szükség van olyan ramra is, pl az olcsó kingmax 1066 ost szereti a lap. DDR2-800 as ramokkal kb 225-ös FSB/ szinkron DDR2-900 at fogsz elérni.


[Szerkesztve]

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#50) Geffry válasza BlueAthlon (#48) üzenetére


Geffry
aktív tag

Kicsit szűk a látóköröm...sosem gondoltam volna hogy az integrált cuccokat is meg lehet ennyire buherálni :DDD majd rálesek hogy engedi-e állítani meg hogy mit tudogat az M2NPV-VM mert ez van nekem, az M2N-MX az csak azért volt mert gariban azt kaptam az Asrock-ért (élt 7napot)
Bár nekem annyira nincs szükségem a tuningra mert mostmár megvan a 8500GE és akárki akármit mond, szerintem azért a pénzért nem is olyan szörnyű, noha tényleg alig több egy 7300asnál a teljesítménye.... viszont ezzel is ki van egészítve a cikk szal nagy thx ezért :R
És ha már megemlítetted a chipset hűtést... az enyém két csipes, gyárilag csak a gpu kapott egy alu bordát... no azt én átragasztottam a déli hídra és a gpu meg kapott egy zalmann-t ;) de biztos ami zicher, a tesztek idejére ráállítom az egyik 12centist :P
[kép]

[Szerkesztve]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.