Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dexar007


Dexar007
veterán

En csak arra tudok gondolni,hogy milyen jo is lesz majd ha itt valami elromlik.

Give me your cum,bull!

(#2) iMaverick válasza Dexar007 (#1) üzenetére


iMaverick
addikt

Igen, ez is szempont! Teszem azt valamelyik cég eltűnik a süllyesztőben és cserélni kell valamelyik általa gyártott-forgalmazott alkatrészt. Előállhatnak "vicces" helyzetek.

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#3) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

a kutyafáját, micsoda fejlesztés...
bemész a wireless bótba, megnézed a ubiquiti mfi rendszerét, vagy az okosotthon x10 kínálatát és simán összedrótozod magadnak, amit akarsz. ráadásul az x10 az a 230-as vezetéken működik, nem kell külön kábelezés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) Syl válasza Dexar007 (#1) üzenetére


Syl
nagyúr

Vagy ha elmegy az áram...

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5) rudi válasza bambano (#3) üzenetére


rudi
nagyúr

Igen - ez pontosan így van! Lényegében bármi megcsinálható otthon, házilag csak eléggé kell akarni.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#6) azbest


azbest
félisten

"Fő alkotóeleme a beton és az üveg, ami igazán komoly kihívássá tette a Graytek munkáját, hiszen a szerkezetbe ágyazott vezetékek hálózatát már nem olyan egyszerű megbontani, ha egyszer beöntik őket."

Jobb helyeken kábelcsatornát tesznek a falba, nem csak úgy beöntik / bevakolják :)

(#7) rudi válasza Dexar007 (#1) üzenetére


rudi
nagyúr

Ezek az okos rendszerek mondjuk az USA-ban rendszerint szolgáltatásként működnek 24/7 támogatással, nem magyar módi szerint, hanem tényleg "az ügyfél a legfontosabb" szlogen szerint. Ráadásul nem éppen olcsó dolgok, ha para van, jön a lovasság, aztán megoldja (vagy nem) a dolgot.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#8) rudi válasza azbest (#6) üzenetére


rudi
nagyúr

Nyilván itt sem csatorna nélkül tették be a kábeleket. Viszont a képeken asszem nem látszik, hogy a ház legtöbb (belső) része nincs vakolva, a nyers betont több helyen dekorációként használják (ez valami őrült divat, amitől nekem személy szerint borsódzik a hátam). A belső falakat spéci panelekkel takarják (már ahol takarják), na egy ilyen rendszerben eléggé kellemetlen, ha elmérnek valamit és újra kell kábel(csatornáz)ni.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#9) sutszi válasza rudi (#8) üzenetére


sutszi
veterán

Ez az ipari beton stílus tényleg meredek...

Kérdés, hogy egy adott új igény milyen könnyen adható a rendszerhez...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#10) bambano válasza rudi (#5) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezek nem házilagos rendszerek, hanem kész termékek. pont úgy veszed meg és szereled, mint a rendes elektromos alkatrészeket.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) |DavidWoody| válasza sutszi (#9) üzenetére


|DavidWoody|
tag

Latszobetonnak hivjak es az egyik legszebb epiteszeti elem.

-woody-

(#12) BatchMan válasza rudi (#8) üzenetére


BatchMan
senior tag

A meztelen betont én is utálom, mert igénytelen ipari környezetben szokták használni. Ipari emberként nekem más értékrendet sugall. (nem volt pénz/igény befejezni)
Ennek megfelelően gyűlölöm a 4-es metrót, olyan mint egy átadás előtti ipari beruházás...

Otthon szívesen kábelcsatornáznék, de asszonykám egy egyszerű termosztátra is azt mondta, hogy kábelcsatornát látni sem akar. Még jó, hogy kapni RF-t. A vetítővel viszont nem tudunk zöldágra vergődni, mert én a plafonra raknám (+230V, +HDMI kábel), ő meg nem. Vetítő egyenlőre marad a pincében...

(#13) sutszi válasza |DavidWoody| (#11) üzenetére


sutszi
veterán

:Y Oké. Szerintem ízlés kérdése. Én szeretem az egyszerű minimalista dolgokat. De ez...nálam már határeset.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#14) rudi válasza sutszi (#9) üzenetére


rudi
nagyúr

Itt egy régebbi Crestron videó. Elvileg mindent Etherneten intéznek, ha be van kábelezve a rendszer, akkor onnantól elég rugalmasan bővíthetőnek tűnik.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#15) BatchMan válasza |DavidWoody| (#11) üzenetére


BatchMan
senior tag

Nyílván drágább, mint a márvány :)
Menj el a Sagia Sofia-ba, ha szép építészeti elemeket akarsz látni!

(#16) rudi válasza bambano (#10) üzenetére


rudi
nagyúr

Aha, tehát olyanok mint mondjuk a csaptelep vagy a nyílászárók?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#17) bambano válasza rudi (#16) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

amennyiben a csaptelepet pont úgy veszed, mint az elektromos alkatrészeket, akkor igen. az x10-hez láttam motorokat, azzal lehet függönyt és árnyékolókat is távirányítással mozgatni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#18) rudi válasza BatchMan (#12) üzenetére


rudi
nagyúr

Álmennyezet kérem szépen! Éppen ma láttam egy videót (vagy fotót?) szépen a plafonban elbújó, gombnyomásra előbújó projektorról és vászonról, de az istennek nem tudom megtalálni.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#19) kabar válasza rudi (#18) üzenetére


kabar
senior tag

Itt van példának okáért egy
De ez csak a vásznat rejti el.

[ Szerkesztve ]

"Der erste Trunk aus dem Becher der Naturwissenschaft macht atheistisch; aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.“

(#20) doooo


doooo
veterán

Miért nem használnak üvegbetont? az a menő.. ;]

(#21) rudi válasza kabar (#19) üzenetére


rudi
nagyúr

Á, ez ijesztő! De közben megtaláltam azt a megoldást, amit mutatni akartam.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#22) kabar válasza rudi (#21) üzenetére


kabar
senior tag

Számomra ez inkább azt mutatja, hogyan ne. Látványosnak látványos, annyi szent. Nekem olyan amerikai, a külsőségeknek szól.Az általam linkelt meg DIY. Ebben a topikban nem nyitnék vitát, melyik jobb, az oldalfeszített rolós vászon vagy a fix, arról sem, hogy nagy üvegtáblával a háta mögött milyen vetítési feltételeket lehet teremteni, hogy a hangról már ne is szóljunk. Csak azt hittem, hogy te is a PH-s topikban olvastad, ott meg ez volt linkelve. Gondoltam segítek, nem így lett.

"Der erste Trunk aus dem Becher der Naturwissenschaft macht atheistisch; aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.“

(#23) BatchMan válasza kabar (#19) üzenetére


BatchMan
senior tag

Köszönöm, sok jó ötletem nekem is van, csak felesleges szabadidővel állok hadilábon. Kis gipszkarton, gipsz stb...

A vetítő a plafonon lehet abban kör alakú micsodában. Mindenesetre elég pihent egy mechanika.
Nyáron szobaventilátor helyett is jó ;) (Be-ki-be-ki-be-ki...)

Amúgy van egy motoros vásznam (kell 230V ennek is), ami költözés előtt fenn is volt, akárcsak a vetítő, de az új helyen mindennek tökéletesnek kell lennie. A festő meg már elment...

(#24) bambano válasza BatchMan (#12) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ott követed el a hibát, hogy szót adsz a feleségednek :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) BatchMan válasza rudi (#21) üzenetére


BatchMan
senior tag

OK, de egy 2,70m-es belmagasságnál hova csukjam fel a vetítőt? Álmenyóval könnyű, afelett nem is lenne gond a vezetékezés.
Direkt egy Epson TW5900-est vettem fehér színben, ne éktelenkedjen. Ez legalább kinéz valahogy. Fehér plafonnál, nem nyomaszt annyira.

(#26) waithEard válasza BatchMan (#12) üzenetére


waithEard
őstag

+1
Több ilyen lakóházban dolgoztam. Beton, üveg, valahol réz, króm. Volt olyan, ahol a csiszolt beton kád alatt megrepedt a födém, mert 3 tonnát nyomott a kicsike. az ára több millió volt, de nagyapám szebb disznó vályúkat öntött annak idején. (Igaz, ő nem polírozta fel.)
Van olyan érzésem, hogy hamar kimegy ez a divatból, és akkor a mostani büszke tulajok milliókért fogják eltűntetni ezeket a felületeket.

"The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

(#27) azbest válasza rudi (#8) üzenetére


azbest
félisten

Neten rákerestem, létezik beton hatású vakolat, de beton és vakolat hatású tapéta is :DDD
Mindenféle látszatmegoldás lehetséges :)

(#28) rudi válasza BatchMan (#25) üzenetére


rudi
nagyúr

Lehet, hogy elég valami részleges álmennyezet, vagyis inkább dekoratív elem valami "asszony konform" kidudorodás rafinált alávilágítással (pl. kanapé fölött olvasó pontfényekkel).

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#29) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Számomra egy okosház az alábbi feltételeknek tesz eleget:
1. A lehető legkevesebb energiaráfordítással képes fenntartani a lakók és önmaga szükségleteit (pl. passzív ház, AAA energia osztályú fogyasztók stb.).
2. Valamelyik szolgáltató (villany, gáz, víz, telekommunikáció stb.) kiesése esetén képes az adott szolgáltatásokat ellátni. Pl.:
- áramszünet esetén a létfenntartáshoz szükséges rendszerek szünetmentes áramforrásról, generátorról stb. üzemelnek. Ennek tartalékát alternatív energiaforrásokból (pl. napelem, szélkerék) gyűjti.
- gázkimaradás esetén a fűtés, melegvíz szolgáltatás hőtárolós vagy végszükség esetén elektromos erőforrásból valósul meg.
- vízkimaradás esetén puffer tartályokból nyújt ivóvizet, vécéöblítésre vagy kézmosásra pedig újrahasznosított és tisztított esővizet kínál fel.
- telekommunikációs zavar esetén "HA" szintű tartalékot kínál fel egy másik szolgáltató/szolgáltatás személyében.
3. Amilyen "okos" szolgáltatást kínál, azt egészségesen kínálja. Pl. nem ipari WiFi antennákkal sugározza be az egész lakást és az elektromos vezetékek is árnyékolt csövezésben futnak.
4. És akkor innen jönnek az okos eszközök arzenálja, természetesen csak ésszel. :)

Lehet, hogy ezek inkább a zöldház vagy passzív ház ismérvei, de szerintem a mai világban sokkal inkább szükség van az ilyen megoldásokra, mint arra, hogy a ház lakója a végletekig elbutuljon, eltunyuljon és kiszolgáltatottá váljon a sok "okosságnak".

(#30) KevinMulder válasza cinemazealot (#29) üzenetére


KevinMulder
tag

Mint ilyen - építés alatt lévő - "aktív" ház tulajdonosa, csak pár pontban egészíteném ki a kommentedet:
- gázt manapság már nem nagyon kötnek be ilyen házakba, mivel egyrészt magas a gázterv és a rendelkezésre állás díja, másrészt pedig árammal sokkal könnyebb lefedni a szükséges funkciókat. Csak sütéshez meg felesleges a vezetékes gáztbekötni.

- az áram redundanciának is több szintje van: a belépő szint egy szimpla UPS, ami áramszünet esetén a minimális feladatokat támogatja (riasztók, navigációs fények, lekeringetés), a másik vége pedig egy leválasztó inverter, ami áramszünet esetén közvetlenül betáplálja az összes fogyasztót a napelem rendszerről (s ilyenkor a hálózat felé nem megy áram) Ezekre mind készen vannak a megoldások, csak a pénztárca szab határt (egy sima áramszünet esetén nem működő napelem inverter olyan 2000 EUR, míg MELLÉ egy leválasztó inverter olyan 5000-6000 EUR)

- dízel agregátort már szinte minden sarkon lehet venni, azonban ezek nem tudják rögtön átvenni a szerepet: kell pár perc melegedési idő. Emellett az üzemanyag tárolása is problémás lehet egy családi ház környezetben.

- normálisabb zombie apocalypse házaknál a tetőtérben lévő tartályba lesz gyűjtve/szivattyúzva a víz. Így - hála a gravitációnak - nem kell annak mozgatására energiát pazarolni. (Azt se felejtsük el azonban, hogy hosszabb áramszünetek esetén akár az is előfordulhat, hogy a szennyvíztisztító nem tudja átvenni a szennyvizet és a csatorna lassan telítődhet)

- wifinek a hátránya, hogy egy-két elég erős zavaróval meg lehet zavarni a házvezérlést.

(#31) cinemazealot válasza KevinMulder (#30) üzenetére


cinemazealot
addikt

Örülök, hogy a törekvéssel nem vagyok egyedül. :)

- A gáz már sok helyen adott, és még ha az elektromos fűtés jobb hatásfokú is, alternatívának azért én megtartanám (persze kérdés, hogy hosszú távon ki van-e használva). Ugyanakkor ha árammal van megoldva a fűtés, egy áramszünet igencsak alátehet a téli harmóniának. Ez esetben egy vegyes tüzelésű kazán vagy kandalló mindenképpen előnyös lehet.
- Pár ezer EUR értékű kütyü tényleg csodákra képes, de lássuk be, Magyarországon vagyunk, kevesek számára elérhető.
- A dízel aggregátor valóban problémás lehet, ráadásul környezetszennyező is. Én valamilyen sűrített levegős vagy egyéb erőtárolós megoldással hajtott generátoros meghajtáson gondolkozom (persze egyelőre csak hobbi szinten).
- A WiFi-t is én mindig is csak kisegítő megoldásnak tekintettem (lehet, hogy azért, mert anno erősáramon végeztem). Ami jelentősen eltér a "karnyi vastagságú rézdrót" kategóriától, az számomra már komoly bizonytalansági faktorral terhelt. :)

(#32) kleinguru


kleinguru
addikt

Jó ilyen dolgokról olvasni.
Terveimben hasonló elgondolás szerepel, szigorúan az energiafelhasználás optimalizálása érdekében.

Ezek után persze ott a kényelmi faktor is, de csak mint opcióra gondolok, nem pedig kizárólagos megoldásokra.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#33) Pityu.


Pityu.
nagyúr

De jó majd még jobban szaporodni fognak a rákos betegek,itt aztán lesz jó kis wi-fi sugárzás,na meg jó kis elektor szmog :)
Milyen jó is lesz a jövő.

[ Szerkesztve ]

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#34) kleinguru válasza Pityu. (#33) üzenetére


kleinguru
addikt

Nem tudom mióta van wi-fi, de jó lenne már erről valami valós tanulmány, hogy aveueték nélküli technikáknak milyen hatásuk van az emberre és az esetlegesen bennük kialakuló rákra.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#35) Brada:D


Brada:D
tag

"Kell egy kis áramszünet mindenkinek"
:)

Okosabb úgy leszel, ha okosabb ellenféllel játszol!

(#36) Muton


Muton
addikt

tök jó ez a ház, csak a külsejét, elrendezését elnézve qrvár nem az ahová egy nehéz nap után (vagy bármikor) szívesen hazajönnék. engem hosszabb távon biztos, hogy nyomasztana.

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#37) XbandX


XbandX
tag

Hagyjuk már ezt a wifi telesugárzós marhaságot...
Erre van az FCC, az ITU és az NMHH. Ha meg occsón veszed, ne csodálkozz...

Nem mellesleg, ha nem zavar, hogy a 2G/3G/4G/WiFi/Bluetooth 10mW-okkal sugároz a homloklebenyedtől 2 cm-re, akkor emiatt sem kell izgulni.

A nagyteljesítményű, szélessávú zavarás ellen pedig nem lehet védekezni, csak kábellel. Ilyen a fizika (és a katonaság). Gusztus dolga, hogy ki mit választ.

"Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a Földön: emberek és magyarok."- Isaac Asimov

(#38) x_o_n


x_o_n
veterán

Én nyáron pont festettem egy ilyen un.okos házat,az eszméletlen volt...ott is mindenhol ezek az érintő panelek voltak,sötétedő üvegek,földhő,napelem,napkollektor..eszméletlen kivitlezés
A legnagyobb sikert mégis az önmagát fertötlenitő robo wc és a kézmosó száritós fertötlenitős hyper kézmosó csoda aratta :DDD

(#39) XbandX válasza bambano (#3) üzenetére


XbandX
tag

Az X10 és minden póver lájn megoldás addig jó buli, amíg egy fázison vannak a kütyük és nincs semmilyen (alsókategóriás) "ripple" szűrő a jelútban.

Amúgy nekem tetszik a koncepció, de szerintem addig, amíg be nem áll egy nagyobb gyártó ebbe a körbe, addig csak "mókolt", egyedileg fejlesztett és egymással tökéletesen inkompatibilis megoldások lesznek a piacon (mert hiába az összes kommunikációs protokoll nyíltsága/egységessége, mindenki ráugrik a vendor-specific részére, hogy a max. 100-200 mérnökével övé legyen a világ...nevetséges). A nagyobb gyártó majd jól beleöl dollármilliárdokat a fejlesztésbe és különböző direktívák és szabványok módosításába (mert egy nagy tehetetlenségű dög az IT szektor ebből a szempontból), ezt követően előrukkol egy értelmes és használható megoldással, amiből előbb-utóbb essential szabadalom lesz és elkezdődhet a nyílt és értelmes fejlesztés.

"Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a Földön: emberek és magyarok."- Isaac Asimov

(#40) Bohus


Bohus
aktív tag

Van létjogosultsága, az igények széles körét képes kielégíteni egy ilyen intelligens ház. Olyan igényeket is, amikről a felhasználóknak előzetesen esetleg fogalmuk sincs. Persze van akinek nincs is igénye ilyen extrákra, van aki tájékozott és élne is a lehetőséggel, és van aki igényli + meg is tudja fizetni - nyilván ez egy szűk réteg.
Épületautomatizálási feladatra családi házas méretben én a KNX-et preferálom. Robusztus, decentralizált rendszer, a felvázolt feladatok zömére ugyanúgy alkalmas, mint a cikkben említett rendszer.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#41) rudi válasza XbandX (#39) üzenetére


rudi
nagyúr

A Crestronnál 40+ éve foglalkoznak épület automatizálással, 450+ mérnökük van és rendelkeznek egy csomó szabadalommal ebben a témakörben, az egyik legnagyobb értékű magáncég a világon. Ott vannak minden elit amerikai épületben MS főhadiszállás, csúcs amcsi egyetemeken, Trump World Towerben, Pentagonban.

A saját tévéi és telefonja közötti kommunikáció normális megoldására képtelen Samsungnak vagy LG-nek beletelne "egy kis" időbe és pénzbe, mire bele tudta tenni az automatizálás ágazatba annyi mérnöki órát, hogy utolérje a Crestron kaliberű cégeket. Messze sokkal egyszerűbb lenne nekik megvenni valamelyiket, bár a Crestron éppenséggel nem eladó.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#42) fecus


fecus
őstag

Engem az is érdekelne, mit eszik egy ilyen okos ház plusszban áramból? Lehet, hogy tényleg luxus egy ilyen és nem a beszerzés ára miatt...
Amúgy tudtok olyan oldalt ahol foglalkoznak ilyesmivel magyarul? Szivesen raknék össze egy kisérleti cuccot. Van egy linux szerverem, ha az jó lenne hozzá.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#43) bambano válasza fecus (#42) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mi az, hogy pluszban? zabál egy kicsit a vezérlés, de visszahozza azon, hogy értelmesen kezeli a házat és spórolhatsz máshol.

például az elektromos klímával lehet spórolni, ha az árnyékolást meg a szellőztetést okosan intézed. vagy lekapcsolgatja utánad a világítást, stb.

szóval a havi villanyszámlád szerintem kevesebb lesz, akkor is, hogy maga a vezérlés fogyaszt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#44) DithenS válasza Syl (#4) üzenetére


DithenS
senior tag

Gondolom van egy tartalék akkumulátor sőt egy generátor is.
De ettől függetlenül hülyeség az ennyire bonyolult okosház,erre mondják az emberek hogy "enyhén túlzás"
Minek ilyen bonyolult,elég lenne a főbejárati ajtó mellé egy ilyen kis vezérlőpanel azt jóval,világítás fűtés redőnyök meg áramtalanításra bőven elég szerintem,többi meg csak baromság.
Egyszerű megoldásokkal is el lehet érni azt amire az emberek 80%-a megelégedne szerintem.

(#45) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

"Az acél és a beton nem tesz jót a Wi-Fi és mobiltelefonos hálózatnak, ezért a házba a Pakedge erőteljes Wi-Fi elérési pontjait és a Wilson Electronics mobilhálózati erősítőjét telepítették."

Na ez sem egy élhető környezet. Kb olyan lehet, mint egy mobil adótorony mellett lakni. :Y

⭐ Stella

(#46) vjozsef válasza kleinguru (#34) üzenetére


vjozsef
senior tag

Ahogy evtizedek alatt mar tobbszor is megfejtettek hogy rakkelto hatasa van a gsm-nek aztan ujra hjogy megsincs, majd hogy megint...stb.

(#47) kleinguru válasza vjozsef (#46) üzenetére


kleinguru
addikt

Akkor ez azt jelenti, hogy van :(
Kár, mert mindenhol ott van körülöttünk :U

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#48) azbest válasza radi8tor (#45) üzenetére


azbest
félisten

dehogy... hiszen a falakon nem hatol át, hanem benn pattog... mirkohullámú sütő lesz az :D

(#49) radi8tor válasza azbest (#48) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tényleg, akkor ott még mikrosütő sem kell, csak felcsavarni az erősítést. :)
És ezért milliókat fizettek. Áhh.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#50) XbandX


XbandX
tag

Srácok, szerintem nektek ez való :D :
http://esemenyhorizont.uw.hu/2009/letfilo/radiohul.html

Csak aztán nehogy Hartmann-zónára lépjetek...

"Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a Földön: emberek és magyarok."- Isaac Asimov

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.