Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] HDD vs SSD

Hozzászólások

(#1) brumesz


brumesz
aktív tag

...viszont laptopba nagyon jó választás az 5400rpm-es vinyó helyett :)

Jó cikk lett, grat

cserebere, beszamitas, mennyitengedszafelebol nalam nincs, bocsi mindenki!

(#2) Oliverda


Oliverda
félisten

Engem nem győzött meg arról hogy érdemes lenne lecserélni egy 150es Velociraptort egy kevesebb mint fele akkora SSD-re. Ahogy néztem a két meghajtó értéke kb egy szinten van.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#3) Chaser


Chaser
titán

322hj sata3..mióta? Nekem volt, sata3 sehol nem volt még akkor, ez valami új modell vagy szimpla elírás? Esetleg sata300-ra gondolhattak.
Ha a tesztbe be tudnád még venni az F3-as 500GB-os samsungot-502HJ-, az lenne a tuti :R

A sok millió MTBF-fel meg csak 1 baj van, azt elfelejtik megadni az első meghibásodás mikor várható ;] ;)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#4) Trub


Trub
tag

A 128 Gb-os ssd ára mennyi?

(#5) nghost válasza Chaser (#3) üzenetére


nghost
tag

A sok millió MTBF-fel meg csak 1 baj van, azt elfelejtik megadni az első meghibásodás mikor várható
ott a pont :C

[ Szerkesztve ]

Script Kiddies Do What They Do Best: Infect Themselves / The only man who gets his work done by Friday is Robinson Crusoe..

(#6) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Ennek ellenére nem igazán nyűgözött le az SSD technológia ezen szintje egyenlőre. Egy gyors HDD is tud körülbelül ennyit. "

Viszont laptopba tuti dolog az SSD. Kevesebbet eszik, és gyorsabb, mint a laptopwinyók.

"Szerencsére nem Everest tesztre meg CDM tesztelésre használom a gépet "
Ez itt a lényeg.

Amúgy desktop kit? Bármilyen HDD kerete jó kéne, hogy legyen hozzá (ha az SSD felfogatása szabvány 2,5" -nak megfelel), és amúgy sem egy nehéz dolog, két csavarral az 5,25" helykre szépen be lehet fogatni egyik oldalra, még akkor sem esik le, ha rugdosod a gépet.

A swap átrakása HDD-re, meg pont azzal jár, hogy lassul a gép, ha swappelnie kell. Viszont az tény, hogy az SSD élettartamát nyújtja.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) #19617792 válasza hcl (#6) üzenetére


#19617792
törölt tag

"A swap átrakása HDD-re, meg pont azzal jár, hogy lassul a gép, ha swappelnie kell. Viszont az tény, hogy az SSD élettartamát nyújtja."

Erre legjobb megoldás szerintem, hogy plusz 2-4 GB RAM, összesen 6-8GB RAM a gépben, ebből 2-3-4-et RAMdisknek és erre tenni a swapet. Ez még az SSD-re tett swapnél is gyorsabb.

[ Szerkesztve ]

(#8) hcl válasza #19617792 (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, az biztos, hogy gyorsabb! Csak ugye nekem pl. a 64 bites Linux kihasznál minden RAM-ot (mondjuk a maga kb. 400Mb ram zabálásával + 4Gb RAM-mal, nem mindegy, hogy van-e swap? :) )
Mondjuk nekem van, de nem sokat használja :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) hemaka válasza hcl (#6) üzenetére


hemaka
nagyúr

Csak nem igazán éri meg az árkülönbözet. Max a gémer laptopokba...

(#10) freeapro


freeapro
senior tag

Nem igazan ertem a tesztet, a gyorsabb ssd-re volt ido feltenni a win7-et es boot idot nezni, de egy file masolas tesztre mar nem? :)
A file masolaskor mi volt a forras?

(#11) dabadab válasza #19617792 (#7) üzenetére


dabadab
titán

A ramdrive-ra tett swapnel ertelmetlenebb dolgot nem nagyon tudok elkepzelni.

DRM is theft

(#12) #19617792 válasza hcl (#8) üzenetére


#19617792
törölt tag

Linux az más tészta, de pl Winre vannak olyan gané progik (mondjuk ilyenekről csak hallottam), amik addig nem működnek normálisan, amíg nincs swap. Szerintem 4 GB RAM fölött már nem nagyon kell swap, pláne úgy, hogy asszem van valamilyen korlát a Windowsban, hogy 32 bites appok max 2 GB RAM-ot használhatnak. :F

#13: :DDD :DDD

dabadab: Miért? :B

[ Szerkesztve ]

(#13) hcl válasza #19617792 (#12) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mi az a Windóz? :D
A 64 bites winek meg oldják meg maguknak, hogy elhitetik a progikkal, hogy van mindenből, amennyi kell.

Amúgy a SSD szerintem igencsak megéri, a legtöbb hülye manager nem szeret várni, márpedig pl. az üzleti dögökben is a szűk keresztmetszet a winyó.
Az én munkahelyemen is átlag 1-2 éves laposok vannak, szóval nem mindenki a legújabb csodákkal szaladgál.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#14) dabadab válasza hemaka (#9) üzenetére


dabadab
titán

SSD-t tipikusan nem gamer notikba, hanem subnotikba szokas rakni, ahol a kis meret meg a hosszu akksis mukodes fontos.
Egyébként meg ez a "megéri-e" érdekes kérdés, a T41-embe csak azért nem cseréltem még SSD-re a HDD-t, mert még PATA.

DRM is theft

(#15) dabadab válasza #19617792 (#12) üzenetére


dabadab
titán

"Miért?"

A swap (igazából paging) arra jó, hogy felszabaduljon a memória, azzal, hogy a nem használt adatokat kipakolja háttértárra. Márpedig ha ramdrive-ra page-el, akkor egy deka memória sem szabadul fel, viszont a másolgatással tök feleslegesen vesztegeti az idejét a gép.

DRM is theft

(#16) #19617792 válasza dabadab (#15) üzenetére


#19617792
törölt tag

Ilyenkor értelmesebb a swapet kikapcsolni, ha legalább 4 GB RAM van?

(#17) forras2


forras2
őstag

köszi :R

(#18) Vladi válasza #19617792 (#16) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Attól függ mennyi ramot használ a rendszered átlag.
Desktopon már 1 giga ram fölött se sok értelme van. Nekem 2 gigával már évek óta nincs swap, nem is hiányzik. Amíg volt nem nagyon használta, max 15 megát. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19) divrapier válasza #19617792 (#16) üzenetére


divrapier
tag

Érdemesebb a swap-et szerintem úgy hagyni ahogy van, és elég memóriát rakni a gépbe. Akkor ritkán nyúl hozzá, de ha kell ott van. ramdrive meg swapnek szerintem is értelmetlen, pont ahogy dabadab írja.

GeForce 7800 GS 256 mb (overcloced to 512 mb)AGP

(#20) Ren Hoek


Ren Hoek
veterán

Jó teszt, nekem is tetszett. Azért egy 500 GB-os 1 tányéros Samsung F3, vagy egy 2 tányéros 1TB-os jólett volna összehasonlítási alapnak. Szerintem most ezek a leggyorsabb és legfejletebb HDD-k. ~ 12K és 20K-ért lehet őket kapni. Eléréis idő 12ms, és átlagban 110 MB/sec átvitelt produkálnak, (Max 140) Meg azért a kis rendszerfile-okat még mindig 32 MB-os cache-ből éri el.

Szóval akárhogy is nézzük az olcsóbb verzió csak az elérési idő miatt éri meg. Ami szerintem a legjobb megoldást nyújtaná, az 2 olcsó 32 GB SSD raid-be kötve. Minimum egy 200 /100 MB/sec sebességgel. És maximum 15K/db-ért... Na erre még várhatunk egy darabig.

(#21) dabadab válasza #19617792 (#16) üzenetére


dabadab
titán

Nem feltétlenül, szerintem minden modern rendszer van annyira értelmes, hogy azt, ami tényleg ritkán van használva, kipakolja és a felszabaduló memóriát cache-elésre használja.
(Legalábbis a Linux ezer éve ezt csinálja, szóval azóta talán Redmondban is sikerült megcsinálni ;] )

DRM is theft

(#22) D1Rect


D1Rect
félisten

Jó kis teszt lett.

Mennyi az ára az SSD-knek?

(#23) Oliverda válasza D1Rect (#22) üzenetére


Oliverda
félisten

Ott van az első oldalon.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#24) Ipse89


Ipse89
tag

A 2'5 ös SSD-k belemennek notebookokba? vagy oda még kisebbek kellenek?

Jó, alapos írás grat! :R

Lenovo E430C; Xiaomi 13 ; Bianchi campione del mondo 1974

(#25) 14adam válasza Ipse89 (#24) üzenetére


14adam
addikt

A 2,5-ös a laptopba belemegy :K

(#26) D1Rect válasza Oliverda (#23) üzenetére


D1Rect
félisten

Jogos, félreértettem a dolgot. :B Tényleg ott van, hogy a Kingston 27K.

[ Szerkesztve ]

(#27) zzolika válasza divrapier (#19) üzenetére


zzolika
aktív tag

32 bites programok max 3 GB ramot használhatnak, tehát ha 4 GB memória van a gépben, az általában elég, kivéve 64 bites (ami még ritka) vagy több nagy ram igényû program egyszerre futtatását. Tehát a swapfile letiltható, minek zörgesse a Windows a winyót fölöslegesen.
Viszont van olyan program aminek nem kell ennyi ram, de el sem indul swapfile nélkül (pl MW2). Ekkor érdemes egy kicsi ramdiskre tenni a lapozófilet. Fõleg a 32 bites oprendszereknél, amik nem használják az egész 4 gigát csak 3,5-et. A maradék ne vesszen kárba, lehet belõle egy 500 megás ramdisket csinálni a lapozófilenak.

(#28) proof88 válasza dabadab (#21) üzenetére


proof88
addikt

Azért találtuk ki a page fájl ramdiskre pakolását, mert a Win akkor is használja minimális mértékben a page fájlt, ha rengeteg szabad terület van még. Szóval ha van 6-8 giga ram a gépben, és 32 bites xp, akkor a maradék memóriát, amit a windows nem használ, a ram diskes program fel tudja használni arra, hogy ott csináljon ram disket. Így a minimális page fájl használat sem a winyón fog történni, hanem a ramban.
Mondjuk azt még hozzá kell tenni, hogy a feladatkezelőben is ott mutatja a lapozófájl méretét, nálam most ez 643 mbyte. Everestet elindítom, ott már lapozási terület van írva neki, szóval nem tudom, miért hívja lapozófájlnak a win, ami nem maga a lapozófájl... ellenben az everest külön írja, hogy a lapozófájl mennyire van kihasználva, 92 megát ír hozzá. Pedig a fizikai memóriából 2848 mega szabad. :/

(#29) waithEard


waithEard
őstag

Jó a cikk, és pont időben jött, mert magam is egy ilyen vételen tűnődtem. Csakhogy én többet várnék egy ssd től, inkább várok, amíg picit lejjebb mennek az árak, és nő a kapacitás. Szerintem még nem éri meg váltani.

Mindenesetre köszi! :)

"The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

(#30) truba


truba
tag

Egyetértek sok hozzá szólóval, most még nem érdemes a hdd-ket, ssd-re cserélni. Egyszerűen nincs még itt az ssd-k ideje, talán majd a jövő év elején már érdemes lesz fontolgatni a cserét.
Amúgy a cikk nagyon jó. :R

(#31) hemaka válasza dabadab (#14) üzenetére


hemaka
nagyúr

Azért gondoltama gémerekre, hogy gyors legyen. Nem a fogyasztást néztem, az engem nem érdekel. :D

(#32) Trub válasza hemaka (#31) üzenetére


Trub
tag

Akkor még egy dolog... fogyasztás = melegedés ... így már nem annyira mindegy...

[ Szerkesztve ]

(#33) #25954560 válasza zzolika (#27) üzenetére


#25954560
törölt tag

tegyuk hozza h ennek csak akkor van ertelme, ha olyan progit hasznalunk ramdisk-nek, ami kepes az oprendszer altal nem hasznalhato memoria-tartomanyban dolgozni. tehat atlag esetben ha az xp a 4G-bol lat 35xxMB-ot, akkor a maradek 4xxMB mehet ramdisknek.

(#34) Apone33


Apone33
őstag

Jó cikk, grat! :C

Play Hard!!!

(#35) proof88 válasza #25954560 (#33) üzenetére


proof88
addikt

viszont van ilyen program :)

(#36) D1Rect válasza proof88 (#28) üzenetére


D1Rect
félisten

Aki 8GB ram mellett 32bites rendszert tesz fel, azt tarkón kell vágni egy szívlapáttal...

(#37) MaxLogan


MaxLogan
csendes tag

Az SSD igazi előnyét még senki sem írta le. Ez pedig nem más, mint hogy nincsen benne mozgó alkatrész. Ergó hordozható gépbe ma már mindenképpen SSD-t tennék HDD helyett. Egységsugarú usernek a 32-64 GB bőven elég (160-250 GB-os notebook HDD-k az esetek döntő többségében kihasználatlanok az átlagusernél).

(#38) proof88 válasza D1Rect (#36) üzenetére


proof88
addikt

lehet valakinek egyszerre több rendszere is :N

(#39) lorenzen válasza zzolika (#27) üzenetére


lorenzen
aktív tag

Fõleg a 32 bites oprendszereknél, amik nem használják az egész 4 gigát csak 3,5-et. A maradék ne vesszen kárba, lehet belõle egy 500 megás ramdisket csinálni a lapozófilenak.

Azt az 500MB helyet nem tudja megcímezni a Windows, tehát mindenképpen kárba vész.

#37 MaxLogan

Más előnye is az SSD-nek. Ha több fájlon dolgozik egyszerre egy program, akkor jelentősen múlja felül a merevlemezek adatátviteli sebességét. A fejpozicionálási idők jelentősek a merevlemezek esetében. Az SSD-nél meg elhanyagolható, a távoli szektorok közötti "átlépési" idő.

[ Szerkesztve ]

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#40) #25954560 válasza proof88 (#35) üzenetére


#25954560
törölt tag

persze, pl a vsuite ramdisk.

(#41) tsii_H válasza zzolika (#27) üzenetére


tsii_H
tag

egy 32bites oprendszer 4GB memoriat hasznal (ennyit tud megcimezni 32bit-es tartomanyon), nem 3.5-GB-t...es ez hot mindegy hogy windows, vagy linux. ez fizikai korlat. pont.

de amint latom nem te vagy az egyetlen aki el van tevedve ezen a teren.....

[ Szerkesztve ]

(#42) #25954560 válasza tsii_H (#41) üzenetére


#25954560
törölt tag

4G-t tud megcimezni. es ebbol lejon pl a videokartya meg a tobbi eszkoz, aki fenntart cimtartomanyt.

(#43) tsii_H válasza #25954560 (#42) üzenetére


tsii_H
tag

nah latom valaki gondolkozik is :D

(#44) tsii_H válasza D1Rect (#36) üzenetére


tsii_H
tag

ebben egyet ertunk :DDD

(#45) Vladi válasza lorenzen (#39) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

pae-val,vel meddig lehet címezni? 64 g biza.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#46) RyanGiggs válasza MaxLogan (#37) üzenetére


RyanGiggs
őstag

"Egységsugarú usernek a 32-64 GB bőven elég (160-250 GB-os notebook HDD-k az esetek döntő többségében kihasználatlanok az átlagusernél)."
Szerintem egy picit azért tévedésbe vagy. :)
32-64GB tárhely arra se elegendő hogy lefingj@m!! :P
Nekem 200Gb-os winyóm van,és nagyon szűkösen érzem magam!!!
Van egy pár barátom akinek van gépe,az egyiknek laptopja van
160Gb-os winyóval, amivel folyamatosan szenved mert nincs 5Gb helye se már!
A másik ismerősömnek is 160Gb-osa van, neki már kellett vennie egy külső 250Gb-osat.
A gyerköcömnek is 160Gb-os winyója van,neki van még 30Gb üres helye.
Hirtelen felsoroltam 4 embert akiknek a 160-200Gb is kevés!
Mit ér egy 32-64Gb-os SSD??
Kukába! Nekem még ingyen se kéne.
Ez majd akkor lesz jó mikor kijönnek a 200-300Gb-osak 20ezer Ft környékén!!! :C
Addig sokan nem fognak vásárolni ilyet.
Legalábbis "mi" átlaguserek!! :DD

[ Szerkesztve ]

(#47) zzolika válasza tsii_H (#41) üzenetére


zzolika
aktív tag

Egy 32 bites rendszer többet is megcímezhetne, ha a gyártó akarná, ez direkt van lekorlátozva. Pl a 32-bites Windows 2000 :
Windows 2000 Professional 4 GB
Windows 2000 Server 4 GB
Windows 2000 Advanced Server 8 GB
Windows 2000 Datacenter Server 32 GB
A 32 bites XP-hez is van olyan program ami használja a 4+ giga ramot, pl :
VSuite Ramdisk
SuperSpeed RamDisk
Úgy látom te vagy eltévedve ezen a téren...

(#48) lorenzen válasza Vladi (#45) üzenetére


lorenzen
aktív tag

pae-val,vel meddig lehet címezni? 64 biza.

A Microsoft csak a szervez op.rendszerek esetében engedi meg a 4GB memóriaméret feletti címkezelést. Sőt a 64 bites Windowsok esetében is szívesen alkalmaz mesterséges korlátokat, jóval a címezhetőség határa alatt.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#49) LW


LW
őstag

Ejj de elkanyarodtunk a témától:)
Ha szimplán gyors rendszert szeretnék egy külön eszközön, akkor egy Raptor(25-45E - 150GB) vagy egy nemsokkaldrágább SSD(max 50E ; 32-128GB) teljesítene jobb szolgálatot? A gyors rendszer alatt nem a bootidőt értem.

(#50) grabber válasza zzolika (#47) üzenetére


grabber
addikt

Mire jó még ez a RAmdisk leírnád?32 bites win-em van és 4GB Ram.
Van hátránya a cím bővítésnek?

SSD helyett raptor raidban.Gondolom lehetséges ;] Még nem éri meg szerintem SSD,annyival nem gyorsabb,kisebb tárhely és drága.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] HDD vs SSD
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.