Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [hcl:] Belegondolva

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Ha az autópiar is úgy fejlődne, mint a számítástechnika..

Jó szemléltető írás lett, el is mentem, jó lesz ezt majd idézgetni.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) hoffman_


hoffman_
nagyúr

Jó cucc ez, tetszik az írás. Még egy önigazoló ok, hogy inkább az energetikát preferálom :DDD

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#3) hcl válasza hoffman_ (#2) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az átlag user azt se érti :D Csak az áramszámla miatt panaszkodik :)

@Thunderzolee : Hát, valódi fejlődés ott se nagyon sok területen van...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) Def26


Def26
félisten

Megyek, elszívok egy cigit. :D

Fanboy Status: PS4:On, Xbox:On, apple:On, samsung:Off, Microsoft:Off, Audi :On,

(#5) Ivan15


Ivan15
senior tag

1 db Transistor 1960 körül

1 db Transistor 1960 körül

Es egy radio ami egy ilyenekkel megy Fogyasztas: 934W !

Nagyszülöknek 3 ilyen (ilyesmi) volt a lakasban.. 3000 W Powaaa..

[ Szerkesztve ]

(#6) hcl válasza Ivan15 (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez nem tranzisztor, hanem elektroncső :) Amúgy a cikkben a tranyó sem sokkal későbbi, mint ez a cső.
Egyszerűen nem volt más kép, amin a tok és a rajzjel is ott volt :)

@Def26 : Olyan szar lett?
Igazából én is ütősebbet akartam írni :(

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) szoke12 válasza hcl (#6) üzenetére


szoke12
őstag

Mit linkelt, ott a leírás tranzisztornak mondja :DDD

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#8) hcl válasza szoke12 (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hibrid. Ott van a leírásban, hogy Röhren/Transistoren = Csövek/Tranzisztorok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) #90088192 válasza hcl (#8) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az emberek nagyresze nem latja at azt a tenyt sem, hogy gyakorlatilag PC tervezi az uj CPU-t GPU-t, jobb esetben mar maga a mernek sem tudja mik vannak a reszegysegekben, max azt tudja mondani ezeket a reszegysegeket kapcsold ossze, aztan megnezem mi a kimenet...es mindig szintet ugrunk, vagyis ezek az egsegek osszeallnak ujabb modulokka es igy tovabb. A vilagon senki sincs a mai napon aki meg tudna mondani egy CPU/GPU-ban, hogy egy adott tranzisztor mit csinal...max egy sacc per kb behatarolas melyik reszegyseghez tartozik...

(#10) hcl válasza #90088192 (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A mérnökök meg tudják -számítógéppel tervezik, de a részegységeket is emberek rakják össze. (Ismerek chiptervező emberkét.) Ettől függetlenül nagyon bonyolult, egy adott poci belsejét csak az ismeri, aki összerakta. Ez egy maréknyi ember. Adott tranzisztorról szoftverrel meg lehet mondani, mit csinál :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) #90088192 válasza hcl (#10) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ott a kulcs szoftverrel, de ugy hogy raereszted a nyers kapcsolasi rajzra azt ott az a csodas 3 labu allat, na az mit csinal, es mire van hatas...Szerintem :N
Volt egy kiserlet egyszeru talan 68 tranzisztorbol allo "jatekgep" volt az alany, raengedtek a mernokoket, es azt mondtak nekik, hogy mondjak meg mi mit csinal az adott kapcsolasban, ugy hogy latjak a kimenete a(TV mint jatek). Kikapcsolhattak egyesevel az elemeket, igy probaltak szimulalni a neuron matrix megerteset az agyban. Mire jutottak....semmire, es ezert is irtak, hogy a jelenlegi agykutatas, ami egyenent probalja vizsgalni a neuronokat es azok funkciojat, halalra van itelve.

(#12) hcl válasza #90088192 (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az agykutatás, igen, érdemes lenne kicsit összekeverni az elektronikával. Viszont volt olyan vizsgafeladat a BME-n (nem nekem, nem oda jártam), hogy ZX Spectrum prociján futó egyszerű programot kellett visszafejteni a lábakon látható jelalakból. meg lehetett csinálni.
Amúgy ezek a kapcsolások elég jól dokumentáltak, anélkül már egyszerűbb dolgokat sem nagyon lehet megérteni. De miért is lenne elvárás? Az ember képességei végesek.

"Ott a kulcs szoftverrel, de ugy hogy raereszted a nyers kapcsolasi rajzra azt ott az a csodas 3 labu allat, na az mit csinal, es mire van hatas...Szerintem :N"
Valójában nem. Katt rá, és pont azt írja ki, ami oda lett jegyzetelve (amikor tervezték), másrészt maguk a részegységek már vizsgálhatóak külön. Az összeadó akkor is összeadó marad, ha 64 darabot összekötsz, a léptetőregiszter is. Csak irgalmatlan intelligencia kell már csak a felfogásához is, meg ahhoz is, hogy ezket összerakd.
De nem a gép tervezi (még), csak segít.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#13) #90088192 válasza hcl (#12) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor megint csak a fogalmazasmodomban kell keresni a hibat, a lenyeg: komplexitasa mar meghaladja azt amit mi, egymagunk fel tudunk fogni, ha minden egyes alkatreszre, kulon kivetitve nezzuk. Ezert kellenek a tombok, aztan a tombositett tombok es igy tovabb, ezert irtam, hogy a vegso, alkatreszekre levetitett rajzot, ember mar nem lenne kepes elkesziteni, mert maga a meret is irgalmatlan nagy. Ezert irtam, szamitogep nelkul mar nem nagyon tudunk CPU-t tervezni, mert meghaladja a lehetosegeinket.
A komplexitas miatt tulajdonkeppen mar a gep tervezi, mi csak az iranyelveket adjuk meg sok esetben(a gepnek megadtuk az alap epitoelemeket, strukturaltuk oket), es ezutan nekunk csak a nagyobb epitoelemekkel kell szorakozni, de pl a tap csatolast mar a gep csinalja, meg a kompenzalasokat meg egyebeket, mert az egeszet at kell latnija, mi mire milyen hatassal van, nem csak a kozvetlen kornyezetere valo tekintettel csinalja. En erre gondoltam ezt mar ember nem kepes megcsinalni azon a szinten SZVSZ.
Mert ugye az 50 leptetoregiszter, hogyan fog neked osszegerjedni az orajelgenaratorral, azt nem fogod egy elmeleti rajzon latni...Egyszeru pelda volt erre amikor egy teremben az osszes gepet(15db ha jol emlekszem) es monitort egy aramkorre huztak, a tapok meg osszegerjedtek, azt szevasz...Ezt semelyik tervezo nem latta elore, hogy a halozatba okozott feszultsegtuskek es egyebb felharmonikusok, hogyan hatnak egymasra ekkora meretben...

Pont a forditottjat irtam, ha latod a monitort, es ott van eloted a dokumentalatlan kapcsolas, akkor azt mar nem egyszeru kitalalni, mit miert csinal.

(#14) hcl válasza #90088192 (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nyilván nem fog vele ember szórakozni - amúgy anno a mainframe-ek procijai is elég bonyolultak voltak (nyilván nem egy Core i, de a S370 későbbi változatai, multiprocesszorral, stb., már igen komplex gépek), de azt emberek tervezték. Nem is ment olyan gyorsan, mint most.
És pont azért vannak a gépek, hogy megoldják azt, amire az ember nem képes, vagy nem akar vele szórakozni. 100Km/h-val sem tudsz futni, de tudsz autót építeni :)

Amúgy, továbbra sem a gép tervezi. Emberek terveznek részegységeket, a gépek inkább a babramunkát végzik. Szimulálni szokás - elméletben az is menne emberi erővel, csak hát kicsit sokáig tartana. Ráadásul ez többé-kevésbé TTL logika, nem annyira van jelentősége annak, mondjuk, amit te gerjedésnek ismersz.
S a gép sem "látja át" (nem AI tervez, legalábbis mostanában sem hiszem, hogy az lenne), csak brute force sokkal többet számol, mint egy ember :D Amíg az ember nem ír normális szimulációt, addig nem lesz jó az áramkör számolása.

S chiptervezésben nem nagyon van dokumentálatlan rajz. A bökőt is ide, hogy a mai napig csinálják azt, amit az AMD a '80-as években, hogy lecsiszolták az Intel CPU-t, és úgy fejtették vissza a kapcsolást. :) Csak nyilván már nem az alapján dolgoznak, meg úgyis mikrokódolt minden, de nyakam rá, hogy lehet így hasznos infókat kinyerni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#15) #90088192 válasza hcl (#14) üzenetére


#90088192
törölt tag

Emlekszel az AMD/ATI vonalan volt egy igen jo pelda mikor a modularis szerkezettel osszeraktak tobb egyseget(valami tap volt de tenyleg regen volt mar na), es pont az tortent amit mondtam. Egymagaban tokeletes volt, de amikor osszedugtak tobbedmagaval oket akkor mar nem stimmelt.

A gep nem latja at ez egyertelmu, de pont arra kepes amire mi nagyon korlatozott eroforrasokkal rendelkezunk. Pont ez abrute force ami lehetoveteszi az egesz egy egysegkent valo uzemeleset. A gerjedest ne szo szerint vedd, pl az orajel kesleltetesek, faziscsuszasok az aramutak miatt, hatvanyozottan jelentkeznek, ahogy no a bonyolultsaga, ezt egy pontig mint human le tudjuk kovetni, tudunk ra eleg jo modellt alkotni, de egy szint folott mar nincs az a human eroforras ami mindent szamitasba tud venni.

A dokumentalatlan aramkort ha latod, abbol visszafele megrajzolod a kapcs rajzot, es gyarthato, de pont az elozoekben felvazolt dolgok, mint a vezetocsikok hossza, mar igen erdekes dolgokat tudnak produkalni, es ugye a frekvenci novekedesevel, ez egyre nagyobb problema. Amit meg lehetett csinalni a 80-as evekben, azt eleg nehezkes kivitelezni a mai vilagba. Ismeros malajziaban pl a mikroszkop elott ult es ellenorizte a felvezetoket amiket gyartottak, kereste a fizikai hibat bennuk, de fogalma sem volt arrol mit lat, mert igaz ott gyartottak, de azt nem mondtak meg mi az...

Es ez a lenyeg nem tudok olyan procit tervezni mint amilyen most a gepemben van, de van PC ami mar kepes ezeket a dolgokat atugrani :)

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [hcl:] Belegondolva
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.