Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Bodor


Bodor
veterán

Gratulálok a cikkhez, és egyben köszönet érte!!

(#2) hfrankee


hfrankee
senior tag

Kösz a cikket,ment is a kedvencek közé!

(#3) dudasj


dudasj
tag

Nagyon jó cikk lett, garatulálok.
A SATA AHCI témát még kiegészíteném azzal ami lassacskán aktuális lesz egyre több usernél hogy az IDE mód csak 2 terrát tud kezelni, így ezért is érdemes átállítani gondolva a jövőre is.

[ Szerkesztve ]

(#4) nimba1


nimba1
aktív tag

Nagyon hasznos írás!

KÖSZÖNJÜK SZÉPEN !

(#5) MrTwister


MrTwister
őstag

Jó lett! :C Köszi! :R

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#6) Ł-IceRocK-Ł


Ł-IceRocK-Ł
addikt

Jó cikk lett, sokszor lesz linkelve majd a w7 topikban :)

"lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

(#7) scope2007


scope2007
addikt

üdv!
köszi szépen.. nagyon pöpec írás lett :R

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#8) Raucher


Raucher
tag

A particionálásnál: mert a műveletek nem visszavonhatóak és rossz eszköz megadásánál legyalul, visszavonhatatlanul mindent!

Ez félre érthető megfogalmazás. Az adatok fizikailag nem törlődnek a merevlemezről. Némi gyakorlattal, rövid idő alatt visszaállítható a merevlemez tartalma.
Merevlemez eladásakor, vagy bármely más alkalommal, amikor cél lenne az adatok megsemmisítése, nem megoldás, az újra particionálás és formázás.

SSD optimalizálása:
Ha 8 vagy több giga RAM van a gépben (de 4G-nél is megteheted, ahogy érzed), ... akkor a virtuális memóriát kihelyezheted egy másik meghajtóra.

A lapozófájl (virtuális memória) áthelyezhetősége és a memória mérete között nincs szoros összefüggés. Ha mégis összefüggést keresünk, akkor nem érdemes áthelyezni a lapozófájlt másik merevlemezre, 4GB memória felett.
Átlagos programok használata mellett, nem igazán futunk ki a fizikai memóriából. Van néhány program ami akkor is generál lapozófájl adatforgalmat, ha elegendő fizikai memória áll rendelkezésre. De ez nem nagy adatmennyiség, nincs jelentős befolyása az SSD élettartamára. Viszont az SSD sokkal gyorsabban tudja kiszolgálni a gépet, mint egy merevlemez.
Olyan gépeken, ahol az operációs rendszer folyamatosan az életéért könyörög fizikai memória hiányában, komoly adatforgalmat generál a virtuális memória használata.
Ez esetben van értelme a lapozófájl áthelyezésének, bár nagyban lecsökkenti a géphasználat komfort érzését, a merevlemez használata. (A problémát meg a memória bővítése oldja meg, és nem a lapozófájl.)

Személyes véleményem, tessék végig gondolni a következő gondolatmenetet.

Az SSD használatot sok javaslatban túloptimalizálják. Az előtöltések kikapcsolása az egyik kedvencem. A megtartásuk mellett több érv is szól.
A memória elérése több nagyságrenddel gyorsabb mint az SSD adatelérése. Ami a memóriában van, arra nem kell sokat várni.
Ha nincs előtöltés, tehát nem tudja memóriából szedni a szükséges programrészeket, akkor a háttértárról kell felolvasni. Ez nagyjából azt jelenti, hogy egy program indításához szükséges lemezolvasások száma azonos előtöltéssel és előtöltés nélkül. (Legfeljebb az előtöltés adatállománya foglal el plusz helyet az SSD-n.)

Minél több memória van a gépben, annál jobb az előtöltés optimalizációja, és nagyobb eséllyel lehet megtartani az előtöltés állományait a memóriában. (Nem szükséges kiüríteni egy program számára, az előtöltésre felhasznált memóriát.)
Ráadásul az előtöltési állományok olvasása jobban is fekszik az SSD-nek, mert szép blokkokban lehet felolvasni.

Jól kiépített gépen az előtöltés egy picit javít a komfortérzeten, és kedvező is lehet az SSD élettartamára. (Például. Ha egy programot másodszor kell elindítani, és még megvannak az előtöltési adatai a memóriában, nem vagy csak minimális adatforgalmat generál az SSD-n a program indítása. Előtöltés nélkül, garantált a megduplázott SSD adatforgalom.)

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#9) #21346560 válasza Raucher (#8) üzenetére


#21346560
törölt tag

Teljesen egyetértek veled!
Mosolyogni szoktam amikor a 8GB memóriát használó user sír, hogy "alap helyzetben" a Win több mint 4 GB-ot "használ" és elkezd használni mindenféle memória optimalizálót meg ürítőt meg ilyeneket...
No persze a gépe már megy 4 napja egyfolytában...
Könyörgöm, nem azért van a memória a gépben, hogy használva legyen?!
Egyébként próbálkoztam a memóriából csinált un.Ramdisk-en létrehozott VM használatával (alapesetben nem használok VM-t), de nem vettem észre gyorsulást.
Igazából XP-nél 2 GB ram felett, W7-nél 4 GB ram felett már kikapcsolom a VM-t, és gyorsabb lesz a gép...
De eltértem a témától :DDD
Lényeg hogy SSD és az előtöltés használatára irányult volna.

A cikk meg naon jó lett, köszönjük!

(#10) Alexios válasza #21346560 (#9) üzenetére


Alexios
veterán

Főleg, hogy a Vista, W7, W8 ugye a memóriakezelése miatt is "használ" annyi memóriát(lásd superfetch), jellemzően ha elindítasz valami memóriaintenzív alkalmazást felszabadítja az addig lefoglalt memóriát annak a programnak amelyiknek szüksége van rá

(#11) sirfer


sirfer
aktív tag

Nagyon jó cikk, sokat segítettél. :C :R

(#12) SLYM


SLYM
veterán

mindenre kiterjedő részletes leírás SSD-khez. köszi ezt is :R

(#13) Antigabo


Antigabo
tag

Ez az Over Provisioning, azaz a Spare Area terület kibővítése dolog ez azt jelenti
hogy vegyünk el még 10 %-ot a tárhelyből a javasolt 20% mellett ??? :Y
Ez tök ciki !
így valóban épphogy elég egy 64 GB-os SSD egy W7-hez
kb ahhoz hasonló amikor azúj munkahelyen első fizetésnél kiderül hogy :
Jaah hát az nem úgy volt ám mert ugye lejön méég a járulék meg az adó meg minden... :N

Szégyen a tudás - de hasznos !

(#14) lengoborda


lengoborda
csendes tag

Üdv MIndenkinek!Segítsen valaki mert szét vet az ideg!
Tegnap vettem egy OCZ AGILITY 3-as ssd-t.
De nem tudom feltelepíteni egyszerűen ha beleteszem a gépbe(asus k50IN notebook)nem látja(vagy 40ből 1szer-de akkor sem telepít rá win7-et)hiába van ahci-módban,bios-t is frissítettem.
Usb-vel látja meg használni is tudom de bármit csináltam eddig nem indult róla a gép!
seeeeegggítség! :o :o :o

(#15) jobbacsabba válasza lengoborda (#14) üzenetére


jobbacsabba
aktív tag

Helló!
Itt kérdezősködtél már?
Sőt, szerintem ha elolvasod a bevezetését a topiknak, akkor már okosabb leszel.
Próbáltad úgy, hogy csak az SSD van rádugva a gépre?
Üdv,
Csaba

[ Szerkesztve ]

(#16) lengoborda válasza jobbacsabba (#15) üzenetére


lengoborda
csendes tag

Az alaplapom típusa:asus k50in Nvidia chipset-el.
Elolvastam már párszor de nem lettem okosabb,ha csak ssd-ról indítom nem indul el vagy ha be is jön a telepítő,nem ismeri fel.Átmásoltam rá egy feltelepített partíciót win7-el de azzal sem indul el....

(#17) seldonecceho


seldonecceho
csendes tag

Grat a cikkhez, nagyon hasznos! :)

Mindazonáltal szükségem lenne némi segítségre. Mindent a leírás szerint csináltam, mégsem tudom ahci-vel felrakni a Win7-et (Ultimate x64) az SSD-mre.

ASUS P8P67 PRO REV 3.1 és Kingston V200S37A/64G, BIOS és Firmware frissítve.

A Marvell 6G-s porton van az SSD, a DVD (Pioneer valami) az alap Intel 3G-n.
Ha a SATA Mode-ot AHCI-re állítom, a telepítő betöltésénél leáll a DVD - ez logikus. Ha visszaállítom IDE-re, a Marvell-t pedig AHCI-n hagyom, akkor betölt a telepítő, el is kezdi a telepítést, de A "Fájlok kibontása" résznél hibaüzenettel leáll, hogy nem találja a fájlokat és indítsam újra a telepítőt...
Próbáltam a talózással betölteni a Marvell drivert, fel is ment, de semmi haszna, úgyanúgy leáll.
Valakinek ötlet? Mit rontottam el?

Mellesleg ha diskpart-tal előre formázom az SSD-t, nem hagyja rá telepíteni a rendszert, azzal, hogy olyan ntfs-re van formázva ami nem támogatott. Ezt meg végképp nem értem.
Előre is köszönöm a segítséget!

(#18) _DiEGO_


_DiEGO_
őstag

Király lett a cikk és a kiegészítő HSZ is hasznos mellé ! Remélem sok-sok user olvassa és tanul is belőle és nem az asztalba veri a fejét , hogy miért nem megy vagy miért lassu az SSD ... és hogy valóban megy-e a TRIM

:R :C :R

(#19) Sasi33


Sasi33
csendes tag

Sziasztok!

Lenne egy hatalmas problémám az ssd-vel kapcsolatban!
Mégpedig az, hogy nem hajlandó együttműködni a merevlemezzel!
Ha csak az SSD és a DVD van együtt úgy megy de ha ráteszem a merevlemezt is akkor
iszonyúan lelassul bios szinten.

A gépem asus p5p43td , petrol ocz ssd 64GB, Samsung 1terrás vinyó.

A bios IDE-re van állítva nem AHCI-re

Tud valaki valami megoldást? Vagy mi lehet a probléma?
Ez már a második SSD-m az elsőt visszavittem ugyan ezzel a problémával. :-(

A válaszokat köszönöm szépen!

(#20) jeni válasza Sasi33 (#19) üzenetére


jeni
félisten

mi mire van(nak) kötve?
az SSD a sata0
a többit meg emelkedő sorrendben
ha Marvel vezérlős akkor arra mehet a HDD és a ODD
az intelre tedd az SSD-t
és achi üzemmódban legyen a BIOS-ban és a telepítés a win7 rendszernél a TRIM miatt

éppen az OCZ Petrol az amit sokan kerülnek és kerülniük kell

[ Szerkesztve ]

(#21) Sasi33 válasza jeni (#20) üzenetére


Sasi33
csendes tag

Helló Jeni

Az SSD-t a SATA3-ra tettem.
A sorrend SATA0: HDD, SATA1: DVD, SATA3: SSD

Ez így nem fog működni? Kipróbálom amit írtál.
Köszönöm szépen.

(#22) jobbacsabba válasza Sasi33 (#19) üzenetére


jobbacsabba
aktív tag

Szia!
A HDD-n nem volt ezelőtt windows? Rendesen letakarítottad?

(#23) Sasi33 válasza jobbacsabba (#22) üzenetére


Sasi33
csendes tag

Hello.
Volt előtte Windows rajta. De már BIOS szinten beállt!
El sem jutott a betöltésig.

Egyszerűen nem látta sem a HDD-t sem az SSD-t

(#24) jobbacsabba válasza Sasi33 (#23) üzenetére


jobbacsabba
aktív tag

Az nem lehet esetleg, hogy a 100MB rejtett partíciót, ahol az OS indító fájljai voltak nem törölted le? Olyan mintha onnan akarta volna elindítani az OS-t, de persze már nem találta a HDD-n.

(#25) Sasi33 válasza jobbacsabba (#24) üzenetére


Sasi33
csendes tag

De rajta volt mert a telepítő programmal szoktam újra particiónálni.
A DVD van beállítva első boot eszköznek.
De el sem jut odáig, hogy boot sectort-t keressen mert már a meghajtók felismerésénél megakadt.
Csak akkor működik jól ha csak az SSD van a DVD-vel a gépben.

(#26) _DiEGO_ válasza Sasi33 (#21) üzenetére


_DiEGO_
őstag

Az SSD-t a SATA0 vagy max a SATA1 portra tedd ... a Sata3 az a csatik sorszámát adja ...

SATA0 portba : SSD
SATA1 portba: HDD
SATA2 vagy SATA3 portba : ODD

Amíg telepítesz az SSD -re ne legyen rádugval HDD ! Ha felment win , csak utána tedd rá HDD -t !

[ Szerkesztve ]

(#27) _DiEGO_ válasza Sasi33 (#25) üzenetére


_DiEGO_
őstag

Nem mai gyerek ... nézd meg BIOS -t ha nem a legfrissebb van fent , nem ártana megfrissíteni !

Ez a legutolsó ... és egyben a Stabilitás is javítva lett ...

******************************************************

A bios IDE-re van állítva nem AHCI-re

Pedig SSD -nek AHCI kell , IDE DVD -t akkor is fogja látni ... max nem mutatja BIOS

[ Szerkesztve ]

(#28) Sasi33


Sasi33
csendes tag

Ez a Bios van a gépen. A DVD is SATA-s. Vissza viszem ahol vettem hátha adnak egy működőt. Köszi szépen

(#29) potyi23


potyi23
senior tag

Hali.Miert csokkenik a kondicio az ssd n ? ket napja vettem OZC vertek 90 gb s ssd t ,es mar csak 98% a kondicio.Ket nap alatt 2 % -ot csokkent :W

(#30) ETOM válasza potyi23 (#29) üzenetére


ETOM
addikt

Hard Disk Sentinel Professional v4.10.5 (ZIP)

nézd meg ezzel a verzioval

(#31) potyi23 válasza ETOM (#30) üzenetére


potyi23
senior tag

koszi,tudnal dobni linket hozza ?

(#32) Fire/SOUL/CD válasza potyi23 (#31) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Beta szekcióban van(bár ahogy az SSD topikban írtad, XP-t használsz és SATA IDE módban, nem AHCI-ben, ezért a az IRST 11.6 driverben nem vagy érintett)
Ettől függetlenül letöltheted, de esetedben a nem beta 4.10 Pro változat is teljesen megfelel.

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#33) ETOM válasza Fire/SOUL/CD (#32) üzenetére


ETOM
addikt

Nem azért linkeltem hanem mert a 4.10el nekem is csökkent kondíció van. Betaval már 100%-os.

[ Szerkesztve ]

(#34) Fire/SOUL/CD válasza ETOM (#33) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Mármint úgy is gond van a kondíció megjelenítéssel a sima 4.10-ben, hogy nem is a 11.6-os IRST-t használod? :U

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35) ETOM válasza Fire/SOUL/CD (#34) üzenetére


ETOM
addikt

Nekem amd konfigom van. Enyém volt az agility aminek csökkent a kondíciója. 4.10-el 92%-n megállt. A betaval meg 100%.

(#36) ETOM válasza ETOM (#35) üzenetére


ETOM
addikt

Azaz volt konfigom most darabokban van azért nincs az adatlapon. :DDD

(#37) potyi23 válasza Fire/SOUL/CD (#34) üzenetére


potyi23
senior tag

koszi,rendszernek 50 gb eleg ? arra megy a win7 szoval kb 30 marad.Az eleg lesz assd nek ?

(#38) potyi23


potyi23
senior tag

hali.feltettem a win7/32 rendszert,de sajna elfelejtettem biosban atkapcsolni, ahcira,szoval IDE /ben ment fel a rendszer.Most utolag pedig nemtudom attenni,kekkepernyo fogad.Olvastam itt feljebb h vannak fent vezerlok,amiket utolag belehet tenni,de elvsztem koztuk,nemtudom melyiket is kellene feltennem a notira: Acer 5535/Amd AthlonX2,/Win7/32 Milyen vezerlo kellene ra ? :F Renszert tolrolni mar megegyszer nem akarom :W
Koszi mindenkinek :R

(#39) potyi23 válasza potyi23 (#38) üzenetére


potyi23
senior tag

hali.feltettem a win7/32 rendszert,de sajna elfelejtettem biosban atkapcsolni, ahcira,szoval IDE /ben ment fel a rendszer.Most utolag pedig nemtudom attenni,kekkepernyo fogad.Olvastam itt feljebb h vannak fent vezerlok,amiket utolag belehet tenni,de elvsztem koztuk,nemtudom melyiket is kellene feltennem a notira: Acer 5535/Amd AthlonX2,/Win7/32 Milyen vezerlo kellene ra ? :F Renszert tolrolni mar megegyszer nem akarom :W
Koszi mindenkinek :R

Latom magammal irogatok: Update :ujratettem megin a rendszert,de mar biosban atkapcsoltam Ahcira.Trim bekapcsolva.a Ozc 90GB Sata III ssd-m lemerve Crystal diskkel,de valahogy keveslem a mert adatokat,egy Sata II es notiban ! mit tudnek meg vele csinalni,h gyorsabb legyen ? masik vezerlo kellene ra? :(((

(#40) Dafi72 válasza potyi23 (#39) üzenetére


Dafi72
tag

(#41) Elmör


Elmör
senior tag

Azta, ezt nagyon érdemes elolvasni, durván le van írva minden, köszi!
Most, hogy SSD és új rendszer vásárlás előtt vagyok mindenképp érdemes volt. :R

RYZEN 7+ RTX Powa@1440p 240Hz hétvégén nem biztos, hogy elérsz

(#42) DeV-O-6


DeV-O-6
csendes tag

Grat. a cikkhez, nagyon átfogó, és érthető! De lenne egy kérdésem:

"Ha sikeresen feltelepült a W7, akkor automatikusan ne telepíts se chipset driver-t, se pedig AHCI driver-t, és semmilyen SSD Optimalizációt ne alkalmazz(kivéve, hogy az időzített töredezettségmentesítést kikapcsolod). Egyrészt mert a W7 alap driverei biztosan küldik a TRIM parancsot, másrészt pedig így tiszta telepítést követően kell hogy mérj egy sebességet az SSD-n."

Nem tudom hogy jól értelmezem -e a leírást, miszerint ha a w7 feltelepül és felismeri a beépített ahci drivert, akkor nem kell feltelepíteni az inf update drivert? Vagy ez csak a sebességmérés előtti állapotra vonatkozik, és utána telepíthetem? Ha a mért sebesség megfelelő, akkor nem kell ahci drivert telepíteni, viszont az inf update -ot lehet?Az alaplapom Asus P7P55D

Köszi

(#43) reset


reset
senior tag

Szuper zanza - köszönet érte!

(#44) Tidus


Tidus
addikt

Samsung 830 128 Gb-s SSD-men Win7 van, Win 8-at akarok rá telepíteni, mi a legjobb megoldás a gyalulásra, újra telepítésre?

(#45) Fire/SOUL/CD válasza Tidus (#44) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

teljesen ugyanaz, mint W7 esetén, azaz előparticionálod, vagy a W8 telepítővel parancssorból particionálsz. természetesen nem UEFI install-ról van szó!

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#46) vlcsko82


vlcsko82
aktív tag

Nagy UP nekem sokat segített :R :R

"...és isten mondá a 8-ik napon: -Oké Murphy, te győztél!"

(#47) bence2000


bence2000
csendes tag

Sziasztok!

Vettem egy SSD-t, OCZ 60GB SATA3 Vertex 3 VTX3-25SAT3-60G. Kicsit utánaolvastam a vásárlás után (lehet, hogy előtte kellett volna :)), és kiderült, hogy bizony eléggé ajánlott AHCI támogatás. Az én alaplapom viszont (Gigabyte G31M-S2C) nem támogatja úgy tűnik. Windows 7-et szeretnék majd telepíteni, ezért az volna a kérdésem, hogy mi volna a legjobb megoldás:
1. Ne aggódjak, mert a vezérlő és/vagy a W7 IDE SATA módban is támogatja a TRIM-et
2. Ne aggódjak a TRIM miatt, nem fog működni, de kisebbre formázva az SSD-t (mondjuk 50GB) nem lesz problémám vele
3. Vegyek egy PCI-e-es plusz vezérlőt?
4. (Bár ezt nem igazán szeretném), Vegyek egy másik alaplapot, ami támogatja az AHCI-t?

Kb. a fenti 4 alternatívát találtam a neten való olvasgatások után, de nem világos, melyik a helyes. :)

Köszi & üdv,
Bence

(#48) Fire/SOUL/CD válasza bence2000 (#47) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

1. Cikkemben le van írva a válasz. ("Igaz, hogy csak AHCI üzemmódban támogatott a TRIM?")
2. Lásd 1. pont (TRIM-nek teljesen érdektelen, hogy mennyi szabad helyed van)
3. Nem
4. Csak AHCI miatt nem kell új deszka

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#49) Tidus válasza Fire/SOUL/CD (#48) üzenetére


Tidus
addikt

Először is köszönöm a válaszodat, hasznos volt. :K
Mik a tapasztalatok az SSD-n külön partíció létrehozásával, van értelme. Nem károsítja?

(#50) Fire/SOUL/CD válasza Tidus (#49) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Az, hogy hány partíció van egy meghajtón, az felhasználás függvénye avagy korrekt előretervezésé. Pl egy 120GB-os SSD-t érdemes lehet kettéosztani, pl olyan megfontolásból, hogy a user játszik is, SSD-re telepíti a játékokat is. Ilyen esetben nem a rendszerpartícióra kell telepíteni a játékot, hanem a másik partícióra. Ennek az az előnye, hogy ha a user használ backup/restore alkalmazásokat, akkor az SSD rendszerpartíciójáról kényelmesen készíthet mentést, anélkül, hogy az oda telepített játékok feleslegesen növelnék meg a backup méretét.

A particionálásnak semmilyen káros hatása nincs a meghajtókra nézve.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.