Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

"Amit fontos szem előtt tartani, bármilyen lencse nagyító kiválasztásakor, az a vignettálás veszélye. Ez a kép sarkaiban lévő sötétedést jelenti, "
Nem, ez a peremsötétedés lenne, ha nem a nagyító kerete okozná :)

A vignettálás az utolsó oldalon az EPROM-os képeknél látszik, miszerint a kép sarkai torzulnak, szétnyúlnak.

Amúgy jó cikk, és meglepőpen jól teljesítenek a telefonok makróban, előtétlencsékkel (nem megleő, mert amúgy is kicsi az optikájuk).

Viszont nem mindig egyértelmű, hogy makróról beszélsz. Amúgy bármilyen előtét rontja az optika fényerejét, szóval amúgy inkább kicsit sok fény legyen, mint kevés - alacsonyabb lehet az ISO pl., ami képminőség szempontjából nem mindegy.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#2) 0xmilan


0xmilan
addikt

Jó volt olvasni!
Régebben már én is elég sokat szórakoztam DVD lencsével, aminek jobb a ngyítása, de jobban is torzít, aztán a lencse is elveszett, úgyhogy felhagytam vele. Wa2x_ írása után és most, hogy új telefonom van, újra belefúrtam magam a témába, előszedtem minden fellelhető optikai cuccot.
Előkerült egy lencse is, amit egy ilyen játék-mikroszkópból szedtem ki és úgy emlékeztem, hogy nem használható, de kiderült, hogy elég jó képeket lehet lőni vele. Nem nagyít annyira, mint a DVD lencse, de nem is torzít annyira, ráadásul van egy műanyag kerete, így könnyebb felerősíteni.
Legnagyobb meglepetésemre a mikroszkóp alsó 3 lábát lefűrészelve is előkerült 4 db DVD lencse méretű egyed, bár azokat még nem próbáltam ki. Ezenkívül van még egy csomó nagyobb lencse egy játék-távcsőből, régi webkamera lencséi, stb. Ezeknek eddig nem sok hasznát vettem, de a nyáron majd kísérletezgetek...
Hamarosan dobok fel fotókat a makrós topikba, ha lesz időm válogatni meg szerkesztgetni.
Tényleg nagyon jó téma, nem értem miért volt ennyire elhanyagolva eddig.

(#3) hcl válasza 0xmilan (#2) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Én mostanában a fényképezőgép+mikroszkóp, meg webkamera+mikroszkóp dolgokkal kísérletezek :) A mikroszkóp egyben hasznosabb, mint darabokban :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) 0xmilan válasza hcl (#3) üzenetére


0xmilan
addikt

Annak a mikroszkópnak nem volt olyan hűde.. minősége, ráadásul 6 éve nem is használtam, tehát megérdemelte a feldarabolást. Kockázatos volt de bejött, mert most ez a favorit lencse és amikor még a mikroszkópban volt, akkor nem sok hasznát vettem. Számomra amúgy se olyan látványos a 500x-100x nagyítás, de így telefonnal használva még felismerhető a téma, mégis kb. felezi-harmadolja a fókusztávolságot és nem utolsósorban hordozható.
Próbálkoztam én is mikroszkópba fotózni, de elég körülményes, plusz ha nem tud átvilágítani a tárgyon a kis LED, akkor már nem is látszik belőle semmi, tehát csak ilyen vékony levélre, légy-szárnyra volt jó.

(#5) hcl válasza 0xmilan (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Erős megvilágítás kell bármilyen makróhoz. Mikroszkóphoz még durvább.
Én a telefonom fotófényét használom világításnak, amíg nem oldok meg vlamai power ledes villanyt a mikroszkópra :) Webkamerához néha még sok is, fordított objektívhez kevés.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) Pdaw


Pdaw
csendes tag

Na mikor jön az első cikk, ami az előző két mobiltelós fényképezés témáját egyesíti? Távcső + lupé együtt...?

(#7) 0xmilan válasza Pdaw (#6) üzenetére


0xmilan
addikt

Fúú, mik vannak manapság. Az emberek próbálnak kreatívak lenni a rendelkezésükre álló eszközökkel. Felháborító, nem?

(#8) wody21 válasza hcl (#1) üzenetére


wody21
tag

"Nem, ez a peremsötétedés lenne.." vignettálás = peremsötétedés, nemde?
Az EPROM-os képnél pedig nem vignettálás, hanem sima torzítás (párnatorzítás?) látható.

Szuper cikk, csak így tovább! A képek is tetszettek. :)

[ Szerkesztve ]

(#9) hcl válasza wody21 (#8) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Akkor én kevertem, sry.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10) BigBlackDog válasza wody21 (#8) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Köszönöm! :) Párnatorzítás az bőven van a loupèval készített képeken, sajnos ez ilyen.
Peremsötétedés, vignettálás ügyében én is ezt olvastam mindenhol, emlékeim szerint azonos a jelentésük.

(#11) ƬΛЯΛ


ƬΛЯΛ
senior tag

jó kis cikk :) érdemes elolvasni :R

vapebook.hu - őszinte ecigi tesztek, vaperektől vapereknek

(#12) Dhampir


Dhampir
félisten

Érdekes világot társz fel. Furfangos, ötletes dolog a lupék ilyetén felhasználása. :C

(#13) jerry311 válasza hcl (#1) üzenetére


jerry311
nagyúr

http://en.wikipedia.org/wiki/Vignetting

(#14) ghost364


ghost364
senior tag

Helló!Én egy nokia asha 311-re rögzítettem egy régi Samsung fino lencsét!Lenyűgöző lett![L:/dl/upc/2013-09/06/452901_pfwiquezaxksgzcv_fenykep0391.jpg](IMG:/dl/upc/2013-09/06/452901_pfwiquezaxksgzcv_fenykep0391.thumb.jpg)(/IMG)[/L] :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.