Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) rootmin


rootmin
tag

:R

Ismét nagyon igényes írás :K

Egyelőre csak átfutottam, vizsgaidőszak után újra előveszem komolyabb elmélkedés céljából :).

(#2) rootmin


rootmin
tag

dupla

[ Szerkesztve ]

(#3) #16939776


#16939776
törölt tag

Mióta vártam hogy eljussunk ehhez a részhez, mert még ez előtt elfogy a legtöbb fejlesztő érdeklődése, de a jelútba biztos ami biztos megveszik a drága alkatrészeket. És sorban születnek a negatív vélemények a ezekről alkatrészekről, pedig csak a táp nem működik megfelelően...

Köszönet az írásért, várom a folytatást :R

(#4) bkercso válasza #16939776 (#3) üzenetére


bkercso
nagyúr

Thx nektek!
+1 :K

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#5) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Jó cikk lett.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#6) bkercso válasza szaszayanou (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszi! :)
Mizu, foglalkozol még audióval?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#7) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Köszi! "Elmentem" ezt is.

(#8) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Remek kis cikk :) Arról esetleg betudsz tenni diagrammot vagy javaslatot, hogy induktivitás milyen hatással van a táp belső ellenállásra?
Illetve, hogy a lépcsős felépítésnek milyen hatása van? (Ebben tudok segíteni).

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#9) #00137984


#00137984
törölt tag

Ezen cikk kapcsán előkerültek a régi emlékeim az Unitra tranzisztoros 2x40W-os erősitővel kapcsolatban. [link] Nagy volt és baromi nehéz és még fából készült a hátlapja is mint a Videoton erősitőknél. Azért a tervezés eltérő volt és ettől a hangzása mégjobban elkülönült a Videoton-tól. Nagyon nagy mélyeket tudott leadni az Unitra az AKAI 8ohm-os hangfalakra. Akkoriban külön magas és mély kiemelés meg Loudness és mély vágás gomb volt beépitve (a magas és mély potis hangszinszabályzókon kivül), némelyikről csak hallás alapján állapitottam meg a hatásmechanizmusát és igy felcimkéztem akkor magamnak. Nagyon jól szólt akkor Orion deck-ről (módifikált verzióm volt) és AKAI bakelit lemezjátszóról az a sok dance zene. Azóta csak kiszélesedett a zenei izlésem, de a Videoton erősitőnek voltak azért tervezésbeli hiányosságai és hibái rendesen. Hallottam akkor régen egy hiradástechnikai szervizben egy átépitést megélt Vidit, és ott még a trafó is cserélve volt a megrendelő kérésére. Attól még az Unitra hangja és előadásmódja nekem jobban megtetszett. Egyszer viszont sikerült annyira "megbúgattni", egyből azt hittem elszáll valami (...de nem). :D

[ Szerkesztve ]

(#10) schawo


schawo
titán

Alapból a kondiknál az ESR-t jellemzően csak 100kHz-re adják meg, pedig a grafikonokról is leolvashatóan a frekvenciával erősen változik.

A kondenzátorok soros ekvivalens ellenállásának (ESR) frekvenciafüggő kiszámítására a
ESR = tan δ / (2 x PI x f x C)
képlet alkalmazható.
f a frekvencia,
C a kondi kapacitása,
tan δ (tangens delta) pedig a veszteségi tényező

A veszteségi tényező a kondi adatlapjáról olvasható le (általában 120 Hz-re adják meg). Függ a hőmérséklettől és frekvenciától.
Jellemző, hogy elkóknál a tan δ frekvencia-nagyságrendenként (x10) 4-5x-öződik, poliészter kondiknál 2x-eződik, polipropilén kondiknál pedig közel állandó.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#11) bkercso válasza vodkaboy22 (#8) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez is lehetett volna téma, de végül nem tettem be, mivel "tube related". :D De ha van anyagod, azt szívesen veszem, akár ide is, de be is tehetem a cikkbe.
A köv. részben azonban sorbakapcsolt tápregulátorok kimeneti impedanciájáról, valamint külön táplált OPA és buffer MI-ról lesz szó.

schawo: :R
(Az ilyen kommentekért külön megéri cikket írni!)

A cikket igyekeztem emészthető hosszúságúra kreálni, ill. elég, ha felkelti az érdeklődést. Minden hasonló kiegészítést jó látni a kommentekben!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#12) schawo válasza bkercso (#11) üzenetére


schawo
titán

Köszi a cikket. Eddig bypasst csak csatolókondiknál használtam, most már értem, hogy miért fontos tápon is :R

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#13) jacint78


jacint78
addikt

Mérni ugyan továbbra sem mérek

Így készülnek a téves feltételezések.

type your text here..

(#14) bkercso válasza jacint78 (#13) üzenetére


bkercso
nagyúr

Általánosítasz. Kicsit konkrétabban? :)
Mentségemre legyen szólva, hogy az általam javasolt gyakorlat viszont nem a feltételezéseimből következik, hanem meghallgatási tapasztalatból. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#15) jacint78 válasza bkercso (#14) üzenetére


jacint78
addikt

Nem rosszak a cikkek, de mérés nélkül csak meghallgatással az eredmény totálisan szubjektív és ez úgy szokott kinézni gyakran, hogy a szubjektív "mérés" épp fordítva működik, pláne ha a hangról van szó.

Érdemes mérni hallgatás után és akkor kiderül, hogy valóban hallani-e a különbséget, vagy csak akarjuk hallani, utóbbi igaz az esetek 95%-ára. :N

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#16) schawo válasza jacint78 (#15) üzenetére


schawo
titán

Pontosan fogalmazd meg légy szíves, hogy mit szeretnél mérni, és hogyan kívánod értelmezni a mérést. Megméred a torzítást? Ha nem változott, akkor nem mértél elég pontosan. És ha sikerült megmérni, mit tudsz meg ebből azon kívül, hogy változott a torzítás? Semmit. Nem létezik "jobban szól-e mérőműszer".

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#17) vodkaboy22 válasza jacint78 (#15) üzenetére


vodkaboy22
addikt

"Azt mérek ki amit kimérni akarok!" Vastagon nagy betűvel írják ki minden mérőlabor és minőségbiztosítási osztály falára...
Nagyon jól fogalmaz Schawo! Mérni tudni kell és akkor is ha tudsz nem mindig egyértelmű mit mérsz és az mit mond neked. Még a nagycéges világban ahol 69millió szabvány közé van szorítva minden mérés sem mindig egyértelmű a mérés.

Jelenesetben egy tápról mit mérsz? Amit könnyen lehet:
- RippleVoltage
- Terhelés függő kimeneti feszültség és zajszint. (FFT-vel.)
- Belső ellenállás (Valós és imag része).(Itt nem fázis szöget szoktak megadni)
- Visszarúgás válasz (talán de erre nincs szabvány mindenki méri valahogy).

Ezek alapján döntsd el, hogy megfelelő-e? De másik oldal ha akarom egy aksiról (ami a legjobb tápforrás) is kimérem, hogy nem jó...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#18) jacint78 válasza vodkaboy22 (#17) üzenetére


jacint78
addikt

Jesszusom, látom beindult az ezotéria rendesen. :( Például azt mérném, hogy valóban csökkent-e a torzítás a tápáramkörök változtatásától, az alacsonyabb impedanciától. Érdekes nálam PC-s mérésekkel is egyértelműen mérhető a hiba, ha van, míg egyesek, csak meghallani tudnak dolgokat.. :DDD De ne is menjünk bele, nincs kedvem megint az ezotérikusokkal vitatkozni, bocsánat a szóért... :R

type your text here..

(#19) schawo válasza jacint78 (#18) üzenetére


schawo
titán

Pá, semmi gond. Majd ha látod a fától az erdőt, várunk vissza. Hidd el, hogy akikkel vitázol, már sokkal többet mértek.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#20) jacint78 válasza schawo (#19) üzenetére


jacint78
addikt

Hogyne. :DD

type your text here..

(#21) schawo válasza jacint78 (#20) üzenetére


schawo
titán

Akkor marad az öröm, lett egy jó napod, végre elkaptad az ezoterikákat. Te is boldog vagy, mi is, csupa öröm az élet. :) Tovább.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#22) #16939776 válasza jacint78 (#18) üzenetére


#16939776
törölt tag

Csupa csupa "ezotéria" és semmi köze a rutinhoz. :DD

A zongora hangoló is "megszokásból" hangolja tisztára a zongorát, pedig bárki be tudja egyesével állítani a húrokat, frekvenciamérővel, 6-10 tized Hz pontossággal. De valamiért, még is a zongorahangoló csinálja, és egymáshoz képest hangolja, nem a referenciához képest. És a saját fülével...Botrányos
Ja hogy csak füllel beállítva szól úgy, mint egy valódi zongora? az már nem fontos ;)

[ Szerkesztve ]

(#23) bkercso válasza jacint78 (#18) üzenetére


bkercso
nagyúr

A táp kimeneti impedanciáját szimulálni szoktam. Nagyságrendileg jobb táp (pl. K Multiplier vs LM317) annyira hallható, hogy feleslegesnek tartottam a méréssel szórakozni. Aki meg nem hallja, annak mindegy.

Pár érdekes tapasztalat után én már a készülékek rezgéscsillapítására se merem rásütni, hogy ezotéria. Mint minden tudományhoz, ehhez is kell a szerénység! :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#24) elektrotank


elektrotank
tag

Wow, nagyon érdekes és igényes írás. Szeretem az elektronikát, de sokat nem értettem belőle :DDD Én még csak ott tartok, hogy örülök, hogy soros meg párhuzamos kapcsolást tudok csinálni :DDD
Apám egyfajta hobbi elektronikus, már gyerekként elkezdte tanulni a báttyjától, azóta is sokat foglalkozott vele. Volt amikor egy kis egér paneljéből kapunyitó vezérlőt csinált. Rengeteg elektronikai könyve van itthon, szóval egy pöppet többet értett volna ebből, mint én :Y

De köszönöm a cikket, a jövőben még lehet hasznos lesz számomra is, mert valamit szeretnék azért megtanulni, hisz látom, hogy hasznos. Bizonyos esetekben kevésbé, amikor az egész falu ide hozza a cuccát, hogy nézzük már meg, mert nem működik :K ;]

:R

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#25) bkercso válasza elektrotank (#24) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszönöm!
Vannak az alapok, aztán, ha valamit csinálni kell, az adatlaptúrással kezdődik.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#26) elektrotank válasza bkercso (#25) üzenetére


elektrotank
tag

Az biztos! :K

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#27) Tonyo


Tonyo
őstag

Helló,

Kicsit off, de hátha valaki itt tud válaszolni. Van egy DIY HTA-30-as erősítőm, ehhez szeretnék egy ON-OFF távirányítót, de az se baj, ha hangerő, bemenet választást is vezérelhető.

Egy ilyennel próbálkozom elsőként.

[link]

Mennyire fog beleszólni a hangba ez a relé? 220 V oldalon kapcsolnám.

Köszi!

(#28) Ereshkigal válasza Tonyo (#27) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Puding próbája. Nem nagy beruházás, szerintem próbáld ki. Én nem aggódnék miatta. Van, aki nem épít a diy erőlködőjébe hangszóróvédő áramkört, mert beleszól(na) a hangba... Olyat is láttam, hogy az erőlködőben az olvadóbiztiket lecserélték vékony ezüstszálakra, mert azok is biztos beleszólnak. Szerintem ez már paranoia.
Magyar diy oldalakról nekem úgy rémlik, hogy Finder és Omron reléket ajánlottak többen.

[ Szerkesztve ]

(#29) bkercso válasza Tonyo (#27) üzenetére


bkercso
nagyúr

A trafó nem csak feszültséget transzformál, hanem impedanciát is, vagyis primeroldalon jóval nagyobb a táp impedanciája. Így ide behelyezve a relét, az általa okozott relatív hiba sokkal kisebb.
Megjegyzem, annyi zaj érkezik a hálózat felől, hogy azt illik leszűrni; ahhoz képest a relé hatása eltörpül. Jó minőségű és/vagy vadonatúj relénél meg amúgy is, mert annak érintkezőin még nem alakulhatott ki számottevő vastagságú rézoxid (ami ugyebár félvezető, nonlineáris, és így torzít).

Szóval tedd be nyugodtan, de a szűrést nem érdemes lehagyni a tápról! :K

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#30) Tonyo


Tonyo
őstag

Köszi srácok!

bkercso: Nem tudom, hogy van-e benne szűrés, ha mutatsz linket, hogy milyet érdemes megköszönöm!

A következő lépcső ez lenne: [link]

Itt hogy van megoldva az on off? Azt látom, hogy vannak relék(szerintem jobb minőségűek), de azok a inputot váltják.

Összességében melyik megoldás ront kevésbé?

Köszi!

(#31) bkercso válasza Tonyo (#30) üzenetére


bkercso
nagyúr

Pl. K Multiplier. A 2SA1930 helyett mehet bele TIP42C, ekkor a kis BC tranyó B-E közé tegyél 10nF-ot. Így van egy 5A-es szűrőd. A mínuszosba értelemszerűen TIP41C való. Ezeket minél közelebb tedd az erősítőhöz és vastag kábellel kötsd be, mert kicsi a kimeneti impedanciájuk, nehogy elrontsd!
A soros 3x1N4148 helyett elég 1-1 db is, akkor 1,2 V esik a regulátorokon (egyenként), így kisebb hűtőborda is elég.

Előfok: Nem tudom, hogy van megoldva az On-off, de valószínűleg sehogy...

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#32) jacint78 válasza bkercso (#31) üzenetére


jacint78
addikt

Szerinted a primeren lévő relé oxidálódott lába torzít, de ezzel közel a tápon semmi gond nincs? Nem lenne egyszerűbb EMI szűrőt tenni mindjárt a hálózati aljzathoz? :DDD

type your text here..

(#33) bkercso válasza jacint78 (#32) üzenetére


bkercso
nagyúr

Azok nem sokat érnek. Túl magasan kezdenek szűrni, nem hangfrekin. A linkelt K Multiplier hangfrekin is szűr, méghozzá nem is kicsit.

A relé torzításáról meg 3 ok miatt nem tudok nyilatkozni:
- nem hallgattam sosem
- pláne 5-10 éves relét nem hallgattam sosem
- nem vagyok tisztában Tonyo rendszerével és hallásával.
+1: kínai relék olyat is tudhatnak, amit mezei ember el sem gondolna

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#34) jacint78 válasza bkercso (#33) üzenetére


jacint78
addikt

Az a gond, hogy hangfrekin szűr... Pláne, ha a pufferek után történik ez, mivel a terhelés is hagnfrekvenciás és, ha az impedancia magasabb hangfrekvencián, de táppufferelés után, akkor komoly tápellátási gondjai lesznek az áramkörnek. Ha már az 50Hz felharmónikusait akarod szűri, akkor érdemes RC szűrővel, ahol R a nyák ellenállása C a több kissebb méretű puffer. Ezzel egyben csökkented az ESR-t ESL-t és a felharmónikusokra is jó hatással van és ezeket mind mértem, nem "meghallgattam". A relé torzítása pedig elmélet nem gyakorlat. Érdemes lenne elkezdened mérni, akkor talajt találnál a valóságban is. Ezek a megoldások olyanok, mint a 20KHz aluláteresztő szűrő, ami nagyban csökkenti a harmónikus torzítást és a zajt is, de a hasznos jelet (zenét) is erősen "csökkenti".

type your text here..

(#35) Tonyo


Tonyo
őstag

Nem akartam vitát kirobbantani:)

Van olyan kit, ami ajánlott és ellátja az on/off, hangerő, bemenet választás feladatát távirányítóról?

Amúgy meghallom a legkisebb változásokat is sajnos.

Rendszerem:Human Audio Tabla, Emotiva XDA2, HTA-30, Épített Gleden

(#36) jacint78 válasza Tonyo (#35) üzenetére


jacint78
addikt

Ebből az egyetlen kritikus elem a hangerő szabályzása. Ha nem akarod, hogy a hangminőség kárára válljon, akkor relés ellenállás létrákból kell megcsinálni, vagy ha digitális jelet fogadsz, akkor a digitális szekcióban kell ezt megoldani, én így csinálom PCM1792 DAC-kal. Mivel eléggé egyediek az ilyesmik, ezt általában magadnak kell megoldanod, vagy keresel eBay-en, de a relés megoldás rohadt drága lesz az biztos.

De most nézem, hogy az XDA2 távirányítós és hangerőt is szabályoz, akkor hol a gond?

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#37) Tonyo válasza jacint78 (#36) üzenetére


Tonyo
őstag

Amiért ilyen megoldást kerek annak 3 oka van:

1. Alapvetően az on off a legfontosabb a HTA30-ra. Ez az egyetlen, ami nem kapcsol be 1 gombnyomásra logitech harmony hubbal.

2. A hangerő változtatható xda-val, de elég kis léptékben. Ha jól tudom ezen nem lehet sajnos változtani.

3. Házimozi erősítőt szeretnék hamarosan, aminek a preoutjára meg HTA-30 at kötni, ehhez viszont kell több bemenet rá, hogy ne kelljen dugdosni.

(#38) jacint78 válasza Tonyo (#37) üzenetére


jacint78
addikt

Végülis az a motoros potis STC IC-s megoldás nem rossz, de, ha a házimozi preoutjára kötöd, ne várj csodákat majd. :DDD

type your text here..

(#39) Tonyo válasza jacint78 (#38) üzenetére


Tonyo
őstag

[link]

És ez milyen?:) Ezen tuti van on off, bár nem látom, hogy milyen módon.

KöszI!

(#40) jacint78 válasza Tonyo (#39) üzenetére


jacint78
addikt

Úgy tűnik, mintha csak saját magát tudná onoffolni, nem látok rajta ilyen kimenetet.

type your text here..

(#41) #16939776 válasza bkercso (#33) üzenetére


#16939776
törölt tag

+1: kínai relék olyat is tudhatnak, amit mezei ember el sem gondolna

Ja, Most derült ki számomra hogy a kínai banán torzít "a la natur", még jó hogy "olcsó".

[ Szerkesztve ]

(#42) bkercso válasza jacint78 (#34) üzenetére


bkercso
nagyúr

Remélem, legalább Te tudod, miről írsz... :F
A Tápot kell hangfrekvencián szűrni, nem a jelet. Eddig megvan? :DD
Mérés: taníts kérlek, hogyan mérjek meg egy áramkört, aminek szimulálva 17 mohm a kimeneti impedanciája. A fülemmel? (megmértem) És főleg minek, ha a fejlesztője megmérte előttem.
Egy OPÁ-t hogyan mérjek meg, aminek 0,0001% a torzítása?

Tonyo: Szerintem jók ezek a cuccok, ha motoros ALPS Blue (RK27)van bennük. Ha vacak, akkor poticsere. Használtan is kapsz motoros ALPS-t.
Ki/bekapcsra meg hirtelen a távirányítható konnektoros aljzat jut eszembe, amit lámpákhoz szktak venni, hogy az ágyból kapcsolhasd.

Duracellm...: Neee... Biztos? :Y

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#43) bkercso válasza bkercso (#42) üzenetére


bkercso
nagyúr

Olvasom újra a hsz-ed. Azt tudod, mi a különbség a ripple rejection és a kimeneti impedancia között? Előbbit hívom szűrőnek.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#44) jacint78 válasza bkercso (#42) üzenetére


jacint78
addikt

Milyen jelet, ki beszélt itt a jelről? Ha érdekel mérd meg a tápot egy szimpla oszcilloszkóppal, hogy mennyire rángatja meg, amikor rendesen ki van vezérelve és nagy a táp impedanciája, ez sem feltétlenül gond, de akkor kondik előtt legyen, ne a végfoknál, mert igencsak furcsa lesz a tápellátás hírtelen tranzienseknél. Te azt egy viszonylag nagy teljesítményű erősítőhöz javasoltad és az a plusz impedancia aminek lényege is van nem érdekel, de a primeren torzít a relé? :DDD

Egy OPÁ-t hogyan mérjek meg, aminek 0,0001% a torzítása?

Javaslom, hogy olvasd el az adatlapokban az apróbetűs részeket is, mivel ezeket az értékeket általában 20Hz 20KHz filterrel adják meg, ami igencsak jótékony hatással van a torzításra. Még házilag is megméred egy PC-vel a torzítást, pláne, hogy nem feltétlenül sikerül a tökéletes alkatrészeket és nyáktervet megcsinálni, elképzelni sem tudod, hogy mennyi alkatrész okozhat furcsaságokat, pláne, ha a jel útjába kerül. Tényleg kellene mérned végre, mert nagyon távol álsz a valóságtól. Iggen a banán aljzat torzít, szarkazmusról hallottál már? :D

aminek szimulálva 17 mohm

Szimulálva? :DDD Hótt egyszerű megmérni, csak a feszültségesést kell mérni terhelés hatására, nem olyan bonyolult.
Ha egy kondenzátor impedanciája érdekel, azt is pofon egyszerűen lehet mérni hangfrekis tartományban.

type your text here..

(#45) schawo válasza jacint78 (#44) üzenetére


schawo
titán

Te házilag milyen PC hangkártyával (ha arra gondoltál) mérsz soknullás torzítást?

Nem szarkazmus volt, komolyan gondolta, még ha téved is. Valóban az a banán vacak, mert lötyög az aljzatban, nincs rendes konakt. Valójában nem a banánjack torzít, hanem a gyenge kontakt.

elképzelni sem tudod, hogy mennyi alkatrész okozhat furcsaságokat, pláne, ha a jel útjába kerül
De, el tudja. :U

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#46) #16939776 válasza bkercso (#42) üzenetére


#16939776
törölt tag

kollégám Philips 591-ét próbáltuk ki, a két szál vezetékéket+érvéghüvelyt beszorítottam a banán+ tekerős hangfalcsatlakozóba, majd ráraktam a kínai csatlakozót, akkor úgy szolt mint ha el lenne verve a bemenete(visszacsatoláson keresztül?), Vissza raktam a tekerős csatlakozó alá a két szál vezetékéket+érvéghüvelyt és megint jó volt az erősítő :U

Két hangfalon is kipróbáltuk, mert nem hittem el. :U

(Küldöm az összeset, ha szeretnéd tudni mi okozza)

Relé torzítás: Van mechanikai rezonanciája, ahol gerjesztetve megszakítja a kontaktust ami amúgy 20mOhm mérve.
Tudok olyan PA hangfalat, amelyikben "leold" a közép védelme, ha sin. 418Hz-el megküldöd 2-3W!-al. És még nincs is egy légtérben a hangszóró és a védelem ;]

[ Szerkesztve ]

(#47) bkercso válasza jacint78 (#44) üzenetére


bkercso
nagyúr

Na látod! Ennek akondinak 1kHz-en 200mohm az impedanciája! A K Multipliernek meg 0,01Hz és 1MHz közt 17mOhm...

Egyébként minek görcsöljek méréssel, mikor abban a napi 1 órában, amim a hobbira van, hallgatózhatok is?
Tisztán hallani, sikerült-e megcsinálni jól a NYÁKot, vagy sem.

Elkanyarodtunk egyébként: ha van egy 17mohmos tápod, akkor az erősítőhöz közel kell tenni, vagy távol (és bekötni egy 10mohmos kábellel)?
Szűrés: miért baj az, ha a tápregulátor leszűri a bejövő zavart hangfrekin is? Nem az lenne a cél, hogy nem legyen zajos a táp.

Relétorzítás: erről továbbra sincs tapasztalatom, de eloxidálódott csatlakozó tud csúnya dolgokat csinálni.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#48) jacint78 válasza schawo (#45) üzenetére


jacint78
addikt

Csak két nullást tudok egyenlőre és ép ez a poén, hogy az elméleti alacsony torzításokat is nehéz megközelíteni szűrő nélkül, mivel sok tényező van ami befolyásolja a torzítást. Amúgy X-fi xtreme music-al és kicsit megokosított bemenettel (leszedtem a sallangot) mérek, de amint elkészül az ADC-m fogok tudni lejjebb menni is. Amúgy, teszteltek annó az RMAA-val is x-fi kártyákat.

Egyébként minek görcsöljek méréssel, mikor abban a napi 1 órában, amim a hobbira van, hallgatózhatok is?
Tisztán hallani, sikerült-e megcsinálni jól a NYÁKot, vagy sem.

Csak ne ossz téves tanácsokat tévedésekre alapozva. És kötve hiszem, hogy 17mohm lenne az, egy kifejezetten alacsony ellenállású FET-nek is becsületére válna teljesen kinyitva. :)

Relétorzítás: erről továbbra sincs tapasztalatom, de eloxidálódott csatlakozó tud csúnya dolgokat csinálni.

Egy normális relé légmentesen van zárva és ilyen alapon egy 60 éves szétoxidálódott kábel is tud problémákat okozni, meg úgy minden, ha öregkorára tönkremegy. Ja és a mért kondi egy sarab 1000Uf-os LowESR kondi volt, ha ebből van 20db egymás után, máris változik a képlet.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#49) schawo válasza jacint78 (#48) üzenetére


schawo
titán

Javaslom, hogy a béna szinuszos, csalós RMAA torzításmérés helyett használj nulltesztet, sokkal pontosabb. Professzionáls audióan csak ezzel mérünk. [link] Nem rajzol csecse görbéket, de sokkal relevánsbb a hangminőségérzettel. Ráadásul pontosan megmutatja, hogy milyen frekitartományban van a hiba, és az mekkora. Ha megfelelően értelmezi az ember az eredményt, akkor el lehet választani a torzítás mértékét a zajtól.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#50) jacint78 válasza schawo (#49) üzenetére


jacint78
addikt

ARTA-val szoktam mérni és szkóppal tranzienst, de ez jónak tűnik, végre valami hasznos is felbukkant. :) Amúgy a szinuszos THD és IMD mérés csak egy része a dolognak, de a legtöbb cucc már itt bőven elvérzik, legalább ennyi lenne a minimum amivel ellenőrizni kellene az elméleteket.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.