Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Monitor kikapcsolása megy automatikusan is, csak be kell állítani energiabeállításnál. LED nem fogyaszt sokkal kevesebbet a CCFL-nél. :N

Amin kiakadtam egyszer: valakinél rendszert raktam fel, és észrevettem a szobában levő másik gépnél, h a képernyő feketére vált. DE a fekete az nem kikapcsolás volt, hanem a m×rhája beállított egy teljesen fekete háttérképet.. :W Ugyanúgy ment a monitor, csak feketét "jelenített" meg. Ez egy 21"-os CRT volt ráadásul..
Ennyit a szakbarbárokról.. :/

Am jó írás, szeretek ilyeneket olvasni.
Mikor beszereztem életem első fogyasztásmérőjét, én is végigmértem mindent. a gépemre kötött Sony hifitorony pl. készenlétben 20W-ot eszik.. de hát nagyon nem tudok vele mit csinálni, nem fogom ki-be huzigálni, inkább túlórázok picit, oszt annyival többet keresek, h ez ne okozzon gondot.. ;]

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) Zohan


Zohan
senior tag

hát a 18W ez elég durva ahhoz képest h nem csinál semmit a masina... hangfalam nekem mindig be van apcsolva mert a mélyládán van a kapcsoló az meg el van rejtve de ezekszerint jobb lenen azt is kapcsolgatni..

Cooler Master, Asus & Corsair User - Powered By AMD

(#3) _Atesz válasza Zohan (#2) üzenetére


_Atesz
addikt

Ha a hangfalam be van kapcsolva, úgy hozzá kell számolni 12W-ot, szóval úgy 30W.. :)
A 18W készenlétre vonatkozik.

(#4) _Atesz válasza Thunderzolee (#1) üzenetére


_Atesz
addikt

Megy a monitor kikapcsolás, ez igaz, csak nekem néha magától bekapcsolódik, azt hiszem a G3-as egerem lehet túl érzékeny. Tesztekbe kihozták működés közbe (tehát nem készenlétre írtam) a 30%-ot, én magam nem mértem.

Na most elültetted a bogarat a fülembe, nekem Philips mini hifi van, lehet ki is mérem, a légkondi is készenlétbe volt egész télen. Azt mondjuk nehezebben mérem ki, mert direktre van kötve. Kikapcsolni meg nem akarom, mert mutatja a hőmérsékletet.
Az biztos, ha az ember jobban utánaszámolna a készenlétben falatozó eszközökre (TV, Konverter, DVD lejaátszót, világítós kapcsolók és még sorolhatnám) lehet olyan ilyesztő szám jönne ki egy évre, hogy jobb talán hozzá se kezdeni.

Ma szereztem be egy X3-as 455-ös AMD procit, elvégzem ezzel is a fogyasztásmérést és update formájába beépítem a tesztbe. :U

(#5) morhange


morhange
tag

Ha jól számolom akkor a CRT monitorom éves szinten, (csomagtól függően, elmű) 20 és 36,5 ezer Ft-ot szippant le a pénztárcából. Ezért érdemes nem csak elosztókat kapcsolgatni, ha nem használjuk a berendezést, hanem fejleszteni is. Egy új monitor ára 1 év alatt vissza is jön.

(#6) _Atesz válasza morhange (#5) üzenetére


_Atesz
addikt

Azonkívül sokkal jobban kíméli a szemet is egy lapmonitor. Amióta leváltottam a CRT-t, azóta nem szédülök el a gép előtt, sokkal többet tudok egyhuzamban kockulni! :D
Fejleszteni érdemes, ahogy csökken a csíkszélesség, úgy egyre kevesebb a hőveszteség, így a technika előrehaladtával bizony a fogyasztás is. Fontos, hogy a kelleténél erősebb gépet se vegyen az ember, tehát vérpistikének nem éri meg lenni, szó szerint. Van aki I7-et vesz, aztán egy I3 is sok lenne neki és még lehetne sorolni. A 10 ventilátorral ellátott, húzott processzorral szerelt gépekről nem is szólva. Persze, ha munkára kell a nagy teljesítmény, az mindjárt más.

Holnap estéig update-elem (szép magyar szó :D ) a cikket az X3-as proci fogyasztási eredményeivel. A terheletlen fogyasztást megmértem (a többire még lusta voltam), igen meglepő eredmény született..

(#7) morhange válasza _Atesz (#6) üzenetére


morhange
tag

Nálam nem áll fenn a szédülés, nem ülök egyszerre ennyit itt, inkább sokszor kis időre huppanok gép elé. :) Amúgy annyi a trükk az egészben (ahogy régen fizika tanárom elmagyarázta), hogy időnként, de legalább 3-5 percenként nézzünk máshova egy kicsit, lehetőleg a legtávolabbi pontra ami látható.

Most AMD x2 3800+ van nekem, végső soron teszi a dolgát, de ha fejlesztenék nem vennék fölöslegesen gyorsat. Inkább egy középkategóriát, amin a következő 3 év alapvető programjai elfutnak és nem hal meg egy FullHD filmtől.

(#8) _Atesz


_Atesz
addikt

Még annyit a teszthez, hogy az X3-as proci is megegyezően az X2-essel 800mhz frekvencián, valamint 1,1V-on megy idle vagy azt közelítő állapotba, talán azért is közelítenek egymáshoz a fogyasztási adatok.

Jelenleg Asrock alaplapra cseréltem a másikat, illetve 2X2 GB helyett 2X4 GB ram került a cuccba, de a fogyasztási adatok továbbra se változtak. Úgy látszik se az alaplapi chipkészlet - mert ugye az Asrock N68-S3 UCC Nvidia, a fenti Gigabyte pedig AMD chipkészlettel van megáldva - , se a memória nagysága nincs hatással.

[ Szerkesztve ]

(#9) Goose-T


Goose-T
veterán

Kb. egy éve a számítógéphez köthető fogyasztókat én is elosztón kapcsolgatom: monitorok, dokkolók tápegységei, aktív hangfal, erősítő, router, kábelmodem. Az ELMŰ évente olvassa le a villanyórát, és az alapján számol egy átlagértéket, amit azután kell fizetnem havonta, valamint az addigi különbözetet behajtja vagy kifizeti. Legutóbbi éves leolvasásnál egy hónapig nem kellett villanyszámlát fizetnem, 7000 forintot visszakaptam, és a havi átalánydíjat is levitték 8000 forintról 6400-ra. Szerintem ez elég komoly megtakarítás, érdemes ezekre figyelni!

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#10) Dany007 válasza Goose-T (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Én figyeltem de sajnos nem sokra megyek vele...

Múltkor mértem ki az egész rendszert. Nálam is egy kapcsolós elosztóra van kötve minden, kivéve a gép tápegysége. Az nem szereti ha mindennap áramtalanítom.
Mind1 is, mert a lényeg, hogy monitor, házimozi, gép standby-ban nem fogyaszt 5Wattot se. Ugyanis az a mérő, amit használtam 5Wattig tud mérni (nem, nem Tesco-s Lidl-ös stb). És nullát jelzett, tehát valahol 5Watt alatt lehet a standby.
Viszont ami nagyon furcsa volt, hogy a Wifi-s router 10Wattot fogyaszt! Így jobban megéri ha csak a routert lövöm ki éjszakára a többit meg nem. De nyilván kilövöm a többit is, csak annak már nincs akkora jelentősége.

Namármost ha a többit is fen hagyom meg a routert is, akkor nagyjából ~ 15Watt állandó fogyasztásom van. Ami ugye akkor számít, mikor épp alszok és / vagy nem használom a gépet. Mivel nekem a gépről meg a teljes otthoni multimédia (tévé, net, filmek, e-mail, képek, zene, rádió stb) ezért csak alvásnál van kikapcsolva. Ez meg kb olyan 7 óra naponta maximum. Vagyis napi 100Wh-t tudok megspórolni. Vagyis 10 nap alatt olyan 46 forintot. Vagyis egy hónapban durván 140 forintot spórolok azzal, hogy mindent áramtalanítok otthon.

Szóval ez így ebben a formában ló***ar. Azt az 1600 ft-os csökkentést nem tudom mivel csináltad :D de szép volt az biztos. És az is, hogy pusztán egy géppel és a kellékeivel szerintem nem lehet ezt így megoldani.
Ha az embernek van mondjuk ezer kütyüje, DvD lejátszó, meg set-top box meg anyámkínja akkor talán...
De nálam az egész rendszer fogyasztása kb 2500-3000 Ft.- átlagos napi használattal számolva.

Ezzel szemben, csak, hogy érezhető legyen a dolog poénos mivolta, amikor bekapcsolom a hősugárzót, hogy a picit ne 20 fokban kelljen fürdetni, akkor az fél óra alatt megeszi azt a ~ 46Ft.-ot amit a gép áramtalanítva 10 nap alatt megspórol.

(#11) _Atesz válasza Dany007 (#10) üzenetére


_Atesz
addikt

A legtöbbet nem ezzel lehet spórolni - már ami az áramfogyasztást illeti - , hanem olyan dolgokkal, mint sokat világító wolframos izzók kicserélése energiatakarékosra, akinél sokat megy a gép, ott el kell gondolkodni újításon (ha mondjuk már 3+ éves masináról van szó), a monitor is nagyon sokat számít, a régi katódsugárcsöveseket - legalábbis aki sokat használja a gépet - mindenképp megéri lecserélni lap monitorra. TV-nél dettó, van aki azt nézi naphosszat.
Nehéz utánaszámolni, hogy mitől csökkenhet egy villanyszámla (pláne társasházban). Pl. nekem idén a légkondi sokkal kevesebbet kellett menjen, mint tavaly, mert enyhébb volt a nyár.
Egy régi hűtő leeheti az ember gatyáját, amibe egy gyenge kompresszor van, amiből elillant a gáz nagy része és még az ajtószigetelés se megfelelő.
Szóval sok összetevője van a dolognak.

(#12) Dany007 válasza _Atesz (#11) üzenetére


Dany007
veterán

Én pont azért mértem fogyasztást a múltkor, mert elgondolkodtam egy olcsóbb Sandy Bridge-es PC-n a jelenlegi helyett. Mivel a jelenlegi alapon 240W-ot eszik. Mármint a rendszer, nem csak a gép.
Csak a PC maga olyan 130W-ot.

Szóval kinéztem egy takarékos procit ami alapon mindössze 45W-ot fogyaszt. A lényeg, hogy nagyjából havi 700 forintot spóroltam volna ezzel. Viszont gyakorlatilag egy új gépet kellett volna összeállítani procival, alaplappal, ramokkal meg magas hatásfokú táppal...
Így az jött ki, hogy a befektetett összeg kb 10 év alatt térülne meg. (egy Sandy B proci a takarékos verzió olyan 50-55k volt akkor... + alaplap 20k plusz ramok stb...) Szóval abszolút nem érte volna meg belátható időn belül.
Légkondi nincs. Hűtő új.
A monitor 28 colos, LCD 80 wattot fogyaszt. V.színű nálunk a kerámi főzőlap fogyaszt még sokat. Mert mikro és a sütő is alig megy. A mosógép is csak heti max 2x.

Az égőkkel szintén az a probléma, hogy szinte mindegyik kompakt, tehát elvileg takarékos. 25Wattnál többet egyik se fogyaszt. De nem is ez a lényeg, hanem inkább az, hogy gyakorlatilag nem használjuk a világítást. Tehát fürdő-wc-ben persze. Meg esténként előszobában pár percet. Vacsoránál megy 20 percet. Meg még egy fél órát főzésnél. És ennyi. Gyakorlatilag ennyi a napi villanyfogyasztásunk. Nyáron még ennyi se.
Napközben soha sem megy a villany, este megy egy vacsora erejéig. Aztán kész.
(jó, most apróságok miatt felszoktuk mi is kapcsolni, de az pár perc, vagy ha jön valami rokon látogatóba akkor persze van villany is, de az heti egy alkalom max.)

Tehát eleve alig használjuk a világítást, plusz ami van az is mind 'takarékos'. Ebből is gondoltam LED-es égőkre anno. De mocskosul nem érte volna meg. Ott is valami 10-15 év lett volna a megtérülési idő... Annyit meg sz.tem nem fogok itt lakni sem.

Ettől függetlenül havi 7000 forint a számlánk :) Tehát valahova elmegy az a KW. Ebből kb 3000 a PC+monitor h. mozi... A maradék 4000 meg eloszlik a világítás, a főzőlap (sütő ha egy hónapban egyszer megy már sok), mikró, mosógép között...

(#13) _Atesz válasza Dany007 (#12) üzenetére


_Atesz
addikt

Amikor azt írtam, hogy új gép, nem feltétlen SB-re gondoltam. Én pl. vettem egy Asrock alaplapot 11k volt, hozzá lehet venni AMD X3 procit olyan 18-19k, meg felhasználástól függően 2-4-8 GB ramot. 4GB jelenleg 6k. Ez összesen kb. 35k és az alaplapon van ugye eleve egy VGA, szal ha nincs PCI EX diszkrét VGA karid, addig kihúzod, amíg veszel.
Igaz ez a konfiguráció többet fogyaszt, mint egy SB, de jóval olcsóbb is. Azt se feledd el, hogy a régi cuccot el tudod adni, onnan is jön egy kis pénz. Én először a régit szoktam eladni és utána veszem csak meg az újat.

A tápon meg annyit nem lehet spórolni szvsz, hogy azt érdemes lenne csak a spórolás végett cserélni, én azért cseréltem le pl. a régi QTec tápot, mert már kb. kiszolgálta az idejét. Nem akartam kockáztatni a rá kötött cuccot épségét.

A 7k villanyszámla elég baráti, azt nagyon már nem tudjátok lefaragni. Nekünk 15k, igaz bojler szolgáltatja a melegvizet, ami kedvezményesről megy. Viszont nincs elektromos főzőlap és villannyal se nagyon fűtünk. (talán 2-3 alkalommal beizzítom a kis ventis hősugárzót, többnyire csak akkor, ha beteg vagyok).

[ Szerkesztve ]

(#14) Dany007 válasza _Atesz (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Na mondjuk ez nekem eszembe se jutott :K Mármint, hogy más procival is lehet spórolni.
VGA leginkább csak annyira kell, hogy HD filmek menjenek, meg legyen egy kis 3D támogatás. Néztem baromi keveset fogyasztó vga-kat is. De nagyon nehéz megtalálni a megfelelő fogyasztás teljesítmény arányosat.
Asszem minimumban olyan 15watt körül volt a legjobb, de az még tényleg csak arra volt jó, hogy képet adjon.
Majd még átgondolom én is :)

(#15) _Atesz válasza Dany007 (#14) üzenetére


_Atesz
addikt

Ilyen alaplapról van szó, a rajta levő 7025 jelölésű VGA meg simán vitte a full HD killa sample-t. (direkt megnéztem, mert kíváncsi voltam, hogy mit tud) Sőt, a BF1942-vel szakadásmentesen játszottam. Egy GTA SA is simán elfutna rajta sztem, szóval amíg nincs pénz esetleg diszkrét VGA vásárlására, addig simán jó.
Fogyasztani persze valamivel többet fogyaszt az AMD mint az Intel (sacc 15-20W idle, játék közben lehet 30-40W is), de egy Intel I3-as min. 27k, hozzá a lap min. 15k, a ram ugyanannyi, tehát 6k, az összesen 48k. Azt a 13k árkülönbözetet nem hozza be fogyasztásba, de sztem még a felét se.
Persze az Intel I3 picit gyorsabb, de átlagos felhasználásnál ezt nem igazán lehet észrevenni (főleg, ha nem SSD a rendszerlemez).

Ami a VGA kártyákat illeti, idle alatt se a HD3850, se a mostani HD5830 Xtreme nem/alig fogyaszt többet, mint az alaplapi, játék közben pedig nyilván minél kisebb a csíkszélesség, amivel készült, annál kevesebbet fogyaszt.
A fenti konfigokhoz, ha nem akarsz full grafikán játszani megfelelő egy 6670-es pl.

[ Szerkesztve ]

(#16) _Atesz válasza _Atesz (#15) üzenetére


_Atesz
addikt

Sőt, annyi sincs, mint az ábra mutatja. Mármint az idle fogyasztás különbség.
Ráadásul a tesztben Phenom procik vannak AMD részről, amikben - ellentétben az X3-al - van L3 cache, ami plusz fogyasztást jelent. Így hát saccra olyan 10 max. 15W van a kettő közt.

(#17) Dany007 válasza _Atesz (#16) üzenetére


Dany007
veterán

Az akkor igen jó. Mármint a teljes rendszerre nézve.
Én most néztem az intel honlapján, hogy a C2D-m 65Wattot fogyaszt. Ergo a rendszer idle 130-135 Wattjából csak 65 a proci. Másik 70 watt akkor gondolom a VGA (9800TX+) meg a két vinyó lehet. Meg mondjuk van egy előlapi panelem + 4db venti pluszba.
Ergo tényleg nem érné meg nagy összeget költeni 45 wattos SB-re...

Ahogy látom a tesztben, a rendszer x4-et használ. HD5850-nel és 2x2gb 1600-as rammal. És így is csak 69watt idle. Pedig már ez a gép is jóval erősebb, mint az enyém most. Teljes terhelés alatt is csak 200Watt, ami durván 2/3-ada az enyémnek. Nekem olyan 380-400 watt terhelve, de monitorral, h mozival együtt. Tehát olyan 300 lehet csak maga a gép. És ahogy látom elég szépen elmennek a játékok is.

Ha 20-30k-ból kijönne a váltás egy nem sokkal gyengébb képre, de ilyen takarékossággal akkor az azt hiszem megérné a befektetést.

[ Szerkesztve ]

(#18) _Atesz válasza Dany007 (#17) üzenetére


_Atesz
addikt

Azt hiszem (bár lusta vagyok utánanézni), hogy a procid nem vesz vissza idle alatt a frekiből és a feszültségből (bár ha figyeled a CPU-Z "core speed" ablakában, akkor nyomon tudod követni), ezért lehet terheletlenül 130, de egyébként a 9800GTX is szereti az áramot.. Lehet a vidkarid visz el ebből úgy +20-30W-ot az enyémhez képest. Régebben nem volt ennyire divat ez a teljesítmény visszavétel a fogyasztás javára. Jöttek is szépen sokaknak a meghökkentő áramszámlák.
C2D az egy jó kis proci, én inkább akkor félretenném a pénzt a helyedben és megvárnám, amíg kijönnek az új 22nm-es processzorok. Azok már tényleg igen jó fogyasztási adatokkal fognak rendelkezni.

(#19) Dany007 válasza _Atesz (#18) üzenetére


Dany007
veterán

Elvileg alaplapon van lehetőség CPU smart stepping-re (vagy speed step?). Tehát elvileg nem állandó 2,4Ghz.
Én is tippelek vga-ra. Elég brutál nagydarab ráadásul.
Várok én szívesen... Kíváncsi vagyok mit hoznak ki a 22nm-ből. Meg persze annál majd meg kell várni mindenképpen az árcsökkenést is. Az is lesz legalább 1-1,5 év mire ember árra csökken majd. Meg szeretnék majd egy 3D-t támogató VGA-t. Persze szintén jó fogyasztásút. Hátha majd az azt követő 5-6 évben beújítanék egy 3D-s tévével. Bár a kiforratlan technológia és a kevés tartalom miatt lehet eltolom ezt a tervet is. Bár ez már így is vagy 5-6 éves távlat volt.

(#20) _Atesz válasza Dany007 (#19) üzenetére


_Atesz
addikt

Egyébként ha fogyasztásról van szó, akkor - felhasználók számától / igényeitől függően - érdemes lehet akár egy olcsó, keveset fogyasztó HTPC-t is összerakni. A lényeg, hogy a full HD-t elvigye, netezni, zenét hallgatni lehessen vele. A legtöbb háztartásban a számítógéppel töltött idő 80-90%-át ez teszi ki. Szóval érdemes lehet ezen is elgondolkodni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.