Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen pendrive-ot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:59:05

LOGOUT.hu

Milyen pendrive-ot vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

Milyen pendrive-ot vegyek?

A topik nagy látogatottságára való tekintettel frissül/kibővül az első hsz.

Egy kis elmélet

Mi is az a pendrive?
A pendrive egy flash alapú adattároló, ami nagyon leegyszerűsítve egy (vagy több) flash chipből és a hozzá(juk) tartozó vezérlőből áll, egy közös nyomtatott áramkörön, USB vagy eSATA csatlakozóval. Ezt veszi körül műanyag/gumi/fém burkolat, illetve az esetek túlnyomó részében egy LED jelez vissza nekünk az eszköz működéséről. Hasonlóan az SSD-khez, a pendrive is hangtalan működés közben. A gyártók fantáziájának köszönhetően ma már szinte végtelen sok fajta alakú/méretű/súlyú drive közül választhatunk.
[valahogy így néz ki]

Mitől függ a sebessége?
A sebesség a csatalakozó fajtájától, az alkalmazott vezérlő típusától, valamint a hozzá csatlakoztatott flash chipek típusától és számától függ (tehát az SSD-khez hasonlóan itt is megfigyelhető az a tendencia, hogy az azonos családba tartozó meghajtók olvasásban hasonlóan teljesítenek, azonban írásban a nagyobb méretű, több chipet hordozó meghajtók gyorsabbak, mivel a több chip több csatornát is használ).
Általánosságban elmondható, hogy az olvasási sebesség mindig jóval gyorsabb, mint az írási, ez többek között az alkalmazott MLC chipeknek köszönhető. A pár éve gyártott csúcsmodellek között volt néhány, ami gyorsabb írási sebességre képes SLC chipekkel készült, ma azonban ezeket nagyítóval kell keresni, mert teljesen kikoptak a gyártók kínálatából.
A piacon jelenleg legelterjedtebb csatlakozószabvány az USB, azon belül is a 2.0-ás típusok vannak többségben, de szerencsére rohamosan terjednek az USB3-as modellek. Az eSATA-s pendrive-ok nagyon ritkák, és mivel nagyon kevés gépen van megfelelő csatlakozó (olyan eSATA port, ami tápot is tud adni a pendrive-nak), ezért nem is igazán ajánlott a megvételük (az USB3 ugyanazt a sebességet tudja, csak elterjedtebb).

Vásárlásnál mikre figyeljünk

USB2.0 vagy USB3.0?
Általában az USB3.0 csatlakozóval ellátott pendrive-ok valamivel drágábbak (leszámítva a 2.0-ás veterán csúcsmodelleket). Ennek ellenére ma már érdemes rákölteni az extra pénzt az USB3.0-as csatlakozójú darabokra, mivel általában csak pár száz forinttal drágábbak, mint a hagyományos 2.0-ás társaik, viszont olvasásban sokkal gyorsabb átvitelre képesek (a nagyobb, 32+GB-os darabok írásban is), persze csak ha a számítógépünk is rendelkezik USB3.0 porttal. Akkor is érdemes 3.0-ás meghajtót venni, ha a gépünkön csak 2.0-ás port van, mivel a jövőben jól jöhet az extra sebesség, illetve olvasásban biztos hozni fogja az USB2.0 maximális sebességét, ami az olcsóbb 2.0-ás modellekre nem feltétlenül igaz.

Mekkora pendrive-ot vegyek?
Amekkorán elférsz. Ha fontos a sebesség is, főleg az írási, akkor érdemes 16GB-os vagy nagyobb, USB 3.0-ás darabban gondolkodni.

Ha biztonságos pendrive kéne?
Mind fizikai, mind adatbiztonsági szemszögből nézve vannak már kifejezetten biztonságos pendrive-ok. Előbbi alatt értem azt, hogy lehet kapni csepp-, por- és ütésálló, gumis vagy fémborítású pendrive-ot, az utóbbi alatt pedig azt, hogy vannak hardveres titkosítást, vagy jelszavas adatvédelmet használó meghajtók. Ezen szolgáltatások extra árát persze mindig meg is kell fizetni.

Ha gyors pendrive kéne?
A legtöbb nagy gyártónak vannak különösen sebességre kihegyezett csúcsmodelljei (természetesen ennek megfelelő árcédulával). Általában ezt nem is rejtik véka alá, nagy színes betűkkel reklámozzák a termékük sebességét. Ha ilyen pendrive vásárlására adjuk a fejünket, mindig látogassuk meg a gyártói honlapot, hogy pontosan milyen sebességet ígérnek, ezen felül pedig érdemes kicsit böngészni a világhálót tesztek után, ugyanis néha a gyártók szeretnek nagyobb számokat ígérni, mint amiket be is tartanak. Szóval nem minden arany, ami fénylik, illetve ez fordítva is lehet igaz (tehát egy átlagosan kinéző darab is lehet gyors). Ilyen irányú vásárlás előtt tehát mindig alaposan járjuk körbe a témát, keressünk teszteket, kérdezzünk a fórumban.

Kinézet?
Mivel nincs két egyforma ízlés, ebben mindenkinek magának kell döntenie :)

Garancia?
Értelemszerűen minél több, annál jobb. Általában 2, 3 vagy 5 év garancia jár a flash tárolókra, a márkásabb darabokra néha adnak élettartam-garanciát, amit a bolti garancia lejártával közvetlenül a gyártónál lehet érvényesíteni.

Ugyan nem fedi le a termékpalettát, de kiindulásnak érdemes lehet átnézni a Prohardver! eddigi pendrive-okkal foglalkozó tesztjeit! (itt bogarászni kell az adattárolós tesztek között, nem akartam egyesével belinkelni a pendrive-osokat)

Felhívás!

Megkérnénk a topikba betévedő fórumozókat, hogy ha van pár szabad percük, és egy pendrive-juk, akkor legyenek szívesek egy gyors sebességtesztet belinkelni a Crystal Disk Mark, vagy ATTO Disk Bencmark programokkal ebbe a topikba, feltüntetve a pendrive típusát és méretét, ez ugyanis nagy segítség lehet az épp vásárlás előtt állóknak.
Akiket a konkrét sebességtesztek érdekelnek, szintén ebben a topikban keresgéljenek!

Nagyjából ennyi lenne az első hsz 1.0-ás verziója, ha valaki kiegészítené bármivel, dobjon nekem egy privátot.
A megújult első hsz szerkesztésben részt vett macska, BullZeye és jómagam.

Utoljára frissült: 2012.04.19.

[ Módosította: 7 ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen pendrive-ot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.