Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2517) King Unique


King Unique
titán

N Drive EH-25ND3 V 2.0 KÜLSŐ MEREVLEMEZ HÁZ TESZT

A 2,5" USB 3.0 külső házak kínálatában manapság egyre több olcsó megoldással találkozni. Ezen házak kb. 3000 Ft körüli ára igencsak kedvezőnek mondható, de vajon milyen minőséget és funkciókat kapunk ennyi pénzért?
Ezt akartam kicsit szemügyre venni, ezért is rendeltem egy N Drive EH-25ND3 házat, amelynek ára elég kedvezőnek mondható. Korábban készült már egy teszt, egy hasonlóan olcsó 2,5" Captiva külső házról. A rack jónak mondható és maga a kialakítása is elég hasonló első ránézésre az N Drive házhoz.
Tehát akkor jöjjön a konkrét beszámoló és teszt.
Mivel nem volt itthon a fényképezőm, így csak telóval tudtam fényképeket készíteni, amik gyenge minőségéért előre is elnézést kérek.

=========================================================
N Drive EH-25ND3 V 2.0
=========================================================

TESZTKÖRNYEZET

Gép:

• Modell: Lenovo G580 laptop
• Alaplap: Intel Emerald Lake 2 (Sandy Bridge)
• Processzor: Intel Pentium B960 @ 2,2 Ghz
• Belső háttértár: WD5000BPVT / SHFS37A/120G
• Csatlakozók: 2 db natív USB 3.0 port és 1 db USB 2.0 port
• Operációs rendszer: Windows 8.1, Linux Mint 17.2

Külső merevlemez ház:

• Gyártó: n Base
• Modell: N Drive EH-25ND3 V 2.0
• Méret: 2,5"
• Belső HDD / SSD méret: 9,5 mm
• Névleges tárhelykezelés limit: 500 GB (2 TB is ok!)
• Csatlakozó: USB 3.0 Type-A
• Kábelhossz: ~ 60 cm
• Ház anyaga: alumínium zártszelvény + elülső és hátsó műanyag zárófedél
• 1 db piros színű LED
• Eszközillesztő: [link]
• Tray: AS2115
• Chipset: ASMedia ASM1153 (USB 3.0 - SATA 3 Gbps)
• Firmware verzió: 130531210000
• UASP támogatás: nem

Teszteléshez használt HDD / SSD

◆ Seagate-Samsung Spinpoint M9T

> Tárolókapacitás: 2 TB
> Fordulatszám: 5400 RPM
> Csatlakozó: SATA III
> Magasság: 9,5 mm
> Cache: 32 MB
> Adatsűrűség: 667 GB/ lemez
> Névleges felpörgési áramfelvétel (max): 1000 mA [gyártó], [HDS]

◆ Kingston HyperX FURY SSD (SHFS37A/120G)

> Tárolókapacitás: 120 GB
> Technológia: MLC
> Vezérlő: SandForce
> Csatlakozó: SATA III
> Magasság: 7 mm
> Gyári írás/ olvasás: 500/ 500 MB/s (ATTO)

CSOMAGOLÁS ÉS TARTOZÉKOK

A külső rack egy kartondobozban érkezett, melynek fedelén a termék képe, típusa és némi információ kapott helyet. A doboz belsejében a szokásos, a külső házat tároló karton és fóliákba, kis tasakokba csomagolt összetevők találhatóak.

Doboz és tartozékok:

A csomag tartalma:

- 1 db külső merevlemez ház
- 1 db USB 3.0 Type-A kábel (~ 60 cm)
- 1 db csavarhúzó
- 4 db csavar (2 db tartalék)
- 1 db műbőr tok
- 1 db felhasználói útmutató

KÜLSŐ RACK ÉS SZERELÉS

Kivitelezés és szerelés tekintetében ez a ház az általam nemrég összeállított kategóriák a.) csoportjába tartozik. Vagyis az elülső zárófedelet levéve, annak SATA csatlakozójára illesztjük a HDD-t, majd az egészet visszatoljuk, belecsúsztatjuk a házba. Ezen megoldásnak általában az szokott lenni a gyenge pontja, ha a rack végében lévő zárófedélnél nincs szivacs. Ugyanis ez a kis szivacs biztosítja a merevlemez stabil rögzítését. A fentebb említett Captiva háznál lehet is látni, hogy van ilyen szivacs a hátsó fedélbe rakva [link], így a stabil rögzítéssel nincs is semmi gond. Viszont sajnos az N Drive rack végében nincs szivacs... így összeszerelve a házat, a beletett merevlemez érezhetően lötyög, főként függőleges irányban, mivel csak a SATA csatlakozó tartja. Annyira azért nem vészes, de nem is legjobb ez az állapot. Illetve látszik a hátsó zárófedélen, hogy ki van neki alakítva a vájat, de a bele való szivacsot már kispórolták...

További kis negatívum, hogy maga a SATA csatlakozó elég szoros a háznál. Így első alkalommal, amikor rádugtam a merevlemezt, majd le akartam húzni róla, a feszegetés hatására sikerült lepattintani az egyik műanyag illesztővéget...annyira durván nem feszegettem, illetve ennek nem szabadna csak úgy elpattannia. Lehet valami anyaghiba. Ennek ellenére viszonylag stabilan csatlakozik rá a merevlemez és nincs különösebb negatív hatása.

Elülső és hátsó (szivacs nélküli) zárófedél:

Vezérlőchip:

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK ÉS ADATOK

WINDOWS

Eszközkezelő

Hard Disk Sentinel

Működési információk:

• Eszközkezelőben nem SCSI háttértár, vagyis nem UASP, hanem BOT módban fut.
• Windows 8.1, de Win7 és Win10 alatt sem állítja le a merevlemezt hardver biztonságos eltávolításakor.
• Alvó mód inaktivitásban (kb. 10-15 perc) nem működik egyik rendszeren sem.
• Alvó mód a gépet alvóba rakva (laptop fedél lehajt) sem működik, tovább pörög a lemez.
• Hard Disk Sentinel felismeri, S.M.A.R.T. támogatott.

LINUX

~ $ dmesg

[ 277.397310] usb 4-1: new SuperSpeed USB device number 2 using xhci_hcd
[ 277.414230] usb 4-1: New USB device found, idVendor=174c, idProduct=1153
[ 277.414240] usb 4-1: New USB device strings: Mfr=2, Product=3, SerialNumber=1
[ 277.414245] usb 4-1: Product: AS2115
[ 277.414249] usb 4-1: Manufacturer: ASMedia
[ 277.414254] usb 4-1: SerialNumber: 00000000000000000000
[ 277.414813] usb-storage 4-1:1.0: USB Mass Storage device detected
[ 277.416125] scsi6 : usb-storage 4-1:1.0
[ 278.414431] scsi 6:0:0:0: Direct-Access ASMT 2115 0 PQ: 0 ANSI: 6
[ 278.415202] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0
[ 278.416137] sd 6:0:0:0: [sdc] Spinning up disk...
[ 279.418906] ..ready
[ 280.430928] sd 6:0:0:0: [sdc] 3907029168 512-byte logical blocks: (2.00 TB/1.81 TiB)
[ 280.431305] sd 6:0:0:0: [sdc] Write Protect is off
[ 280.431312] sd 6:0:0:0: [sdc] Mode Sense: 43 00 00 00
[ 280.431674] sd 6:0:0:0: [sdc] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[ 280.459037] sdc: sdc1
[ 280.460374] sd 6:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk

~ $ smartctl --all /dev/sdc

smartctl 6.2 2013-07-26 r3841 [x86_64-linux-3.16.0-38-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-13, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

/dev/sdc: Unknown USB bridge [0x174c:0x1153 (0x001)]
Please specify device type with the -d option.

Use smartctl -h to get a usage summary

~ $ sudo fdisk -l /dev/sdc

Disk /dev/sdc: 2000.4 GB, 2000398934016 bytes
255 fej, 63 szektor, 243201 cilinder, összesen 3907029168 szektor
Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Lemezazonosító: 0xc0a57f4c

Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
/dev/sdc1 63 3907029167 1953514552+ 83 Linux

Működési információk:

• lsusb -t: Driver = usb-storage (BOT mód) [Ha Driver = uas, akkor UASP mód]
• Linux alatt szintén nem működik a leválasztás utáni leállítás, illetve ott USB 3.0-án leválasztás után, újra felpörgeti a lemezt és egyből vissza is csatolja a partíciót. Vagyis nem lehet rendesen leválasztani, csak a partíciót engedi lecsatolni és utána lehet kihúzni (kattan egy nagyot...).
• Alvó mód inaktivitásban (kb. 10-15 perc) nem működik.
• Alvó mód a gépet alvóba rakva (laptop fedél lehajt) sem működik, tovább pörög a lemez.
• GSmartControll szerint támogatott a S.M.A.R.T., de nem tudja megjeleníteni.
• Smartctl parancs szintén nem tudja a S.M.A.R.T. információkat megjeleníteni.
• Hard Disk Sentinel Linux verziója kezeli és mutatja a hőmérsékletet is.

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Áramfelvétel, fejparkolás, BOT vs. UASP, tárhely limit, hőmérséklet

Látszik a gyártói specifikációból, illetve Hard Disk Sentinel információkból is, hogy a felpörgési áram maximális értéke 1000 mA. A HDD-re címkézett érték 0,85 A, ami a maximális működési áramfelvételt jelöli. Viszont a gyakorlatban nem biztos, hogy egy külső HDD pont a névleges értékeket fogja felvenni [link]. Nálam mindenesetre a laptop USB 3.0, de még az USB 2.0 portjában is simán elindult.

Samsung merevlemezek esetén nem a megszokott 193-as, hanem a 225-ös attribútum jelzi a S.M.A.R.T.-ban a fejparkolási értéket. Mivel huzamosabban nem használtam és még nagyon minimális az érték, így erről nem tudok nyilatkozni, hogy mennyire intenzíven parkol. Van egy ST1000LM024 merevlemezen szintén külső USB 3.0 házban, annál már összejött pár ezres érték rövid idejű használat alatt.

Az USB 3.0/ 3.1 interfész esetében azt tudni kell, hogy kétfajta adatátviteli módot különböztetünk meg:

• BOT (Bulk-Only Transfer)
• UASP (USB Attached SCSI Protocol)
Látszik a fenti képekből, hogy a külső házat, sima BOT módban kezeli az operációs rendszer. Mivel a PCB-n a chip felirat ASM1153, ez a sima USB 3.0 - SATA 3 Gbps vezérlőre utal. Vagyis különösebben nincs is értelme az UASP módnak, lehet ezért is inaktív, mert a kihasználásához eleve SATA 6 Gbps chip szükséges. ASMedia esetében az "E" végződésű vezérlők biztosan azok, mint pl. az ASM1153E.

További érdekesség, hogy a termék dobozán 500 GB tárolókapacitás limit van feltüntetve. Viszont probléma nélkül kezeli a 2 TB-os ST2000LM003 merevlemezt is. Vagyis a gyártó nem tesztelte nagyobb HDD-vel, ezért írták oda az 500-as értéket limitként. Újabb ASMedia vezérlők esetén azonban már nem szokott ez problémát jelenti, a 3,5" házakban lévő vezérlők már 8 TB-os lemezeket is kezelnek [link]. Mivel a 2,5" házakban is ezek a chipek vannak, így ha létezne ekkora notebook merevlemez, lehet annak támogatása se okozna problémát.

Mivel nem hajtottam benne annyira a merevlemezt, így a hőelvezetésről nem tudok pontosan nyilatkozni. Azonban, mivel a ház alumínium és a HDD közvetlenül érintkezik a ház falával, így nyilván nem lehet rossz ilyet téren.

ADATÁTVITELI SEBESSÉG TESZTELÉSE

A sebességet a fentebb említett 2 TB-os Seagate-Samsung merevlemezzel teszteltem. Ennek ez az érdekessége, hogy nem a megszokott 500 GB-os tányérokkal van szerelve, hanem már 667 GB-os lemezekkel, így vélhetően az adatátviteli sebesség is növekedni fog kicsit.

Illetve van itthon egy Kingston Hyper FURY 120 GB-os SSD, amit szintén befogtam sebességet tesztelni. Azt tudni kell, hogy az USB 3.0 és így az SSD maximális sebessége is csak UASP módban használható ki, közelíthető meg. Viszont a Windows eszközkezelő alapján, csak sima BOT üzemmódban működik a meghajtó, nem SCSI háttértárként jelenik meg, ami az UASP-re utalna. Ennek hiányában nyilván nem kell nagy értékre számítani. Illetve fontos megemlíteni, hogy a Kingston HyperX FURY SSD SandForce vezérlős és a gyári értékeket csak tömöríthető adatokkal hozza. Hiteles eredményt az ATTO Disk Benchmark ad ezen SSD-k esetében, a gyártó is ezzel teszteli őket.

Teszteléshez használt programok:

●Windows
CrystalDiskMark (3.04)
ATTO Disk Benchmark (2.47)

●Linux
• "Lemezek" alkalmazás (gnome-disk-utility 3.10.0)

◆ N Drive EH-25ND3 + ST2000LM003 (Windows 8.1, NTFS)

◆ N Drive EH-25ND3 + ST2000LM003 (Linux Mint 17.2, Ext4)

◆ N Drive EH-25ND3 + SHFS37A/120G (Windows 8.1, NTFS)

KONKLÚZIÓ

Látszik a tesztekből, hogy a nagyobb adatsűrűségű HDD, nagyobb sebességértékeket is produkál, mint egy 500 GB/ lemez adatsűrűséggel bíró modell, ami a Captiva ház tesztjében is van. Linux alatt is hozta ezeket az értékeket természetesen, Ext4 fájlrendszerre formázva, de akár NTFS esetén is. Utóbbiról a képeket most mellőztem.
SSD esetében beigazolódott a gyanú, hogy bizony sima BOT módban nem fogjuk tudni kihasználni a sebességét. Persze, a mért ~ 250 MB/s így sem mondható olyan rossznak. Ugyanez az SSD viszont egy JMicron JMS567 vezérlős ICY BOX IB-253U3 házban, ~ 450 MB/s adatátviteli sebességértéket produkált.

GYÁRI BEÁLLÍTÁSOK ÉS FIRMWARE FRISSÍTÉS

Bár fentebb a HD Sentinel screenshotokból kiderült a VID-PID azonosító és eszközkezelőben az is látszik, hogy nincs UASP mód, azért kíváncsi voltam, milyen gyári beállítások és firmware van a rack vezérlőjén. Ehhez az ASMedia MP Tool 2.02 programot hívtam segítségül, ami az usbdev oldaláról is letölthető.

ASMedia MP Tool

A programban látszik, hogy nem a legfrissebb firmware van rajta, mert az a 140509xxxxxx az újabb 1153 chipekhez. Illetve, hogy minden érték ki van kapcsolva (X) és bár a chip támogatja az UASP funkciót, de a firmware nem, ki van rajta kapcsolva. Mivel nem tetszett, hogy régi a firmware, nincs UASP és a leállítás, alvó mód sem működik, ezért megpróbáltam egy firmware frissítést.
ASMedia 1053 és 1153 vezérlőkhöz a computerbase és plugable oldalán is van fent firmware. Én utóbbi oldalról szedtem le a következőt:

USB3-SATA-UASP1 140509A18200

Ez egy önkicsomagoló exe fájl, amit akár külön mappába is ki lehet bontani. A computerbase oldalán lévő firmware is lényegében teljesen ugyanez. Ezekben már alapból mellékelve is van az ASMedia MP Tool, amiből 1153/ 1153E chipek esetén a 2.02 verzió ajánlott. 1051/ 1051E és 1053/ 153E chipek esetében pedig az MP Tool 1.10.
A 8200 végződésűben van 10 percre állított alvó mód, a 8280-as végű firmware-ben ez ki van kapcsolva. Én az előbbit választottam.

Azt előre le kell szögezni, hogy ASMedia vezérlőknél hivatalosan, csak az 55AA PID azonosítójú házak frissíthetőek. Az itteni tapasztalatok és a computerbase oldala alapján, 5106, 5136 PID esetén nem működik. Létezik még a 1053 és 1153-as PID, ami nekem is van. Valószínűleg ezeknél sem működik, de egy próbát megér.

Firmware frissítés és flashelés kizárólag hozzáértő felhasználók számára javasolt és csak saját felelősségre! Valamint a művelet megkezdése előtt ajánlott a meghajtón található fontos adatokról biztonsági másolatot készíteni!

Kiinduló állapot:

Ha bármit módosítani akarok az MP Toolban, előtte fel kell oldani fölül, balról-jobbra a harmadik sárga kulcs ikonra kattintva a jelszavas zárat. Jelszó = "asmedia" Utána már egy szürke lakat ikon mutatja a feloldott állapotot.
Ezek után a gyártó - és a termékazonosítókat átírtam az ASMedia esetében megszokottra (asmedia | ASMT1xxx). Majd a More Config menüben próbáltam beállítani az alvó módhoz és leállításhoz szükséges egyéb paramétereket és manuálisan is 10 perc inaktivitási időt adtam meg.

Firmware frissítés:

Nem engedett tovább a program, ha a More Config beállításait megváltoztattam.

Így kikapcsoltam mindent és úgy próbáltam meg a frissítést. Ami ugyan lefutott, de mindhárom helyen FAIL hibaüzenet...

Vagyis PID: 1153 esetében sem működik a frissítés és akkor nagy valószínűséggel 1053-nál sem. Kipróbáltam a computerbase oldalán fent lévő 1153 UASP fimrware-t is, ami ugyanaz, mint a plugable, de nyilván azzal sem működött.

=========================================================
ÉRTÉKELÉS
=========================================================

Az alábbi pro / kontra felsorolás nem feltétlenül fontossági sorrend szerint történik. Valamint a lista összeállításánál, illetve a pontszám meghatározásánál az objektív, szakmai érvek mellett, az egyéni, szubjektív ízlés is helyet kapott. Így természetesen nem feltétlen kötelező ezekkel mindenkinek egyetértenie.

Pro:

• kedvező ár
• USB 3.0 Type A aljzat és csatlakozó —►legstrapabíróbb
• megfelelő, stabil működés (nem dobálja el a kapcsolatot, sebesség ok)
• hasznos tartozékok (csavarok, csavarhúzó, tok)
• megfelelő méretű csavarhúzó
• megfelelő kábelhossz (60 cm)
• LED fénye nem különösebben zavaró

Kontra:

• belső szivacs hiánya —►HDD lötyögés
• túl szoros SATA csatlakozó
• elülső és hátszó zárófedél műanyag
• hátsó zárófedél csak műanyag rögzítőfüles —►csavaros rögzítés jobb lenne
• ház alján csúszásgátló és rezgéselnyelő talpak hiánya
• leállítás, alvó mód teljes hiánya
• PID: 1153 —►nem flashelhető és nem frissíthető
• UASP támogatás hiánya
• Linux alatti SMART és leválasztás problémák

Pontszám: 5,5 / 10

Összességében nem annyira ajánlanám ezt a külső házat. Bár akinek nem fontos a különféle leállítási funkciók működése, nem akarja a firmware-t sem babrálni és fontos a strapabíró Type-A aljzat, annak úgy-ahogy elmehet ez a ház. Esetleg végére betesz kiékelés gyanánt valami kis szivacsszerű anyagot, gumidarabot és akkor lötyögni sem fog benne a merevlemez.

Azt azonban meg kell jegyezni, hogy hasonló kialakításban és csatlakozóval a Delock 42486 már jobb modell. Annál van hátul szivacs és a leállítás is működik. Igaz valamivel drágább [link]. Működés és kivitelezés terén igaz ez a fentebb említett Captiva külső házra is, aminél ezek szintén működnek és a PID azonosító is 55AA, ami újabb előny.
Tehát akinek 2,5" USB 3.0 külső rack kell, ~3000 Ft körüli áron, az jobban jár, ha a Captiva házat veszi.

Köszönöm a figyelmet!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.