Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1713) delta9 válasza delta9 (#1623) üzenetére


delta9
senior tag

no megvan az új cucc. sikerült egy 50w-os fullcsöves jcm800-as fejet vennem. igazi vintage darab, 1986-os gyártmány és hálistennek nagyon patent állapotban van. a hangjára semmi panasz nem lehet, iszonyatosan jó a torzított csatornája, hihetetlen jó attack és sustain hangokat lehet kihozni belőle mindenféle extra pedál nélkül (én amúgy is a nyers sound híve vagyok, egy cry baby-t és egy boss digital delay-t használok összesen). egyelőre egy 120w-os laney ládával használom, de a következő beszerzés egy 280w-os 1960 láda lesz. ez a fej viszont annyira jó, hogy minden gitárosnak alanyi jogon adnám :)

(#2024) HavocS válasza Panzermeyer (#2021) üzenetére


HavocS
senior tag

''fél órát cseng nekem ha közel ülök a gitárral...''

Nem kötekedésképp, de az csak az összegerjedés, köze nincs a gitár kitartásához :) Sustaint úgy lehet mérni, ha rádugsz egy fejhallgatót az erősítőre és úgy játszol, vagy kis hangerőn két méterre állsz az erősítőtől - magyarán úgy, hogy ha simán lóg a nyakadban a gitár, nem gerjed össze.

A vox valvetronix meg jó dolog, ha van az embernek, de aki épp, hogy ki tudta szorítani a pénzt a gitárra, az rákényszerülhet az ilyen ''fosokra''. Hangkártya meg ''tökmindegy'', egy erős procival, asio4all driverrel, és a csillagok szerencsés állásával láttam/hallottam én már olyan alaplapi ac97 förmedvényt, ami észrevehető/zavaró késés nélkül egész szépen meghajtotta a revalvert.. Guitar FX box meg aztán minden szemeten megy, nem egy nagy hangminőség, de akinek épphogy van gitárja, és semmi erősítője, az minden bizonnyal nem a stúdióhangzásra törekszik. Főleg, hogy általában, örül, ha meg tudja pengetni a húrt :DDD

(#3469) Bero


Bero
aktív tag

Üdv!
Valakit nem érdekel egy Jackson DK2S?
Made in Japan, gyárilag sustainer pickuppal, és seymourokkal.

Csere is érdekelhet! :K

(#4544) X2N


X2N
senior tag

Voltatok hangfoglaláson? Én csak vasárnap tudtam kimenni, de azalatt a 2 óra alatt amíg kint voltam kipróbáltam egy Bugera 6262-est egy LP-vel, egy VOX NT15 Nightrain-t Cort gitárral, egy JCM-800,JMD50-et, utána Bogner Alchemist HD következett egy Fernandes sustaineres gitárral, majd Randall RH-50T egy ESP flying V-vel, Blackstar HT100 fej volt amit utoljára kipróbáltam. Legjobb torzítása a Bugera 6262-nek volt szerintem, de nagyon tetszett a Bogner, és a Blackstar fej, Bogner nagyon jól szólt minkét csatornán nagyon jó benne a delay, ami nem tetszik rajta az a potmétergomb. A Blackstar is egy nagyon sokoldalú erősítő mert van rajta egy potméter amivel lehet szabályozni h inkább amerikai vagy angol hangzása legyen, van rajta egy voice kapcsoló amivel a torzított csatorna kap egyfajta szóló hangszínt. A Bogner-en is volt sok kis kapcsoló de azokat nem próbáltam ki, ami még nekem érdekes volt hogy csomó helyen láttam ezeket a telefonzsinór szerű kábeleket, és hát elég kellemetlen hogy a kábel mindig feszül és kiránthatja az erősítőből az aljzatot, és nehéz is húzni a kábelt ha beakad valahova mert súlya van.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#5093) Eastman


Eastman
őstag

A leghosszabb hangkitartás (sustain) az egybenyakú, átmenő húrozású elektromos gitárokból csalható ki. [Washburn Hawk]

Testen átmenő húrozás:
A húrok végén lévő golyók közvetlenül a testbe, szinte a fába kapaszkodnak bele, ami megint csak abban segít, hogy jobban rezegjen, "dolgozzon" a fa.Ezzel szemben pl a lebegő húrlábú, "tremolós" hangszereknél egy fém tömbbe, tőkébe.
Nincs közvetlen kapcsolata a húroknak a fával. Ott a különböző elektronikus effektek segítségével "utólag" lehet kicsalni a hangkitartást.

Ha az egybenyakú, átmenő húrozású villanygitárt az öledbe veszed és tisztán, erősítés nélkül megpengeted, sokáig hallod csengeni a lefogott hangot és hosszabban érzed a hasadon, mellkasodon a test rezgését is.

[ Módosította: bnss ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5885) Eastman válasza Atticus85 (#5883) üzenetére


Eastman
őstag

Jobban együtt rezeg a nyak anyaga a testtével. Jobban "dolgozik" a fa.
Úgy látom, hogy testen átmenő húrozású. Ettől jobb a hangkitartása (sustain).

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5886) Womb válasza Atticus85 (#5880) üzenetére


Womb
senior tag

1: A Cort köztudottan (gitáros berkekben) jobb alapanyagokból dolgozik, mint a Kínai gyártású Schecter (belépő modellekről beszélek)
Cort az Ibanez leányvállalata.
...Ez amúgy nem jelent semmit :DDD

2: Az igazán telt, nagy sustain a ragasztott nyakú gitárok sajátja.
A röfögő, meleg, telt hangzást pedig a mahagóni test-nyak kombóból kapod.
Elméletileg Te olyat keresel (a kedvenceidből, és az elvárásaidból kiindulva).

(#5982) Eastman válasza Atticus85 (#5979) üzenetére


Eastman
őstag

Szép, szép. Leszámítva azt, hogy 2 méter magas. [link]

OK, hogy tanácsokat kérsz, de nekünk (meg a haveroknak) más lehet "jó gitár" cimkével a fejünkben, mint pl. neked. Mindenkinek más tetszik. Én pl. kevésnek találom a sustaint a gitáromban, a haverom meg azt mondja, hogy a hangkitartást ujjátékkal lehet kihozni. Ennyi.

PEACE!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7034) Womb válasza Mathiask (#7032) üzenetére


Womb
senior tag

Passzívnál meghal a sustain, ha túl közel rakod a húrokhoz, ez biztos. Aktívnál állítólag nem gond, sőt....próba cseresznye. :)

(#7907) Bencsizy válasza Womb (#7906) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Köszi!

Én is utána kerestem, volt olyan, ahol mahagónit írtak, volt, hogy égert, úgyhogy ez most kimarad. :D

Sztem eladom az Epiphone LP 100-asom, hozzákuporgatok egy kis pénzt és veszek vagy egy Vintage V100-at, vagy egy Epiphone LP Standardot, az hasonlít a legjobban talán egy Gibsonhoz. (test, nyak, fogólap ugyanaz)

Az a baj a mostanival, hogy csavarozott nyakú, ami igaz, hogy praktikusabb(mert ha eltörik a nyak, akkor csak kicserélem, és nem az egész gitár megy a kukába, bár amennyire én vigyázok rá, ez nem történne meg sose.), de kisebb a sustain. Meg a pickupok se nagy számok (650R/700T, Alnico 2-esek asszem), ha meg tuningolnám őket, akkor meg ugyanott vagyok pénzben.

Egy jó Les Pault akarok, kinézetben is, meg hangzásban is.

(#9125) Eastman válasza BluEyes (#9121) üzenetére


Eastman
őstag

Ragasztott nyakkal ne foglalkozz, nem attól jó vagy rossz egy hangszer. Ha úgy lenne, a Music Man meg a Fender is már rég ragasztana.

Majdnem. Leo Fendernek kicsit más volt a koncepciója, mint a Gibson gyárnak. Mondjuk, hogy "másra való" egy Strat és egy Les Paul.

Ha LP feelinget szeretne a srác akkor dukál a full mahagóni ragasztva, maradjunk ennyiben. Opel Calibrára sem teszel terep gumit, vagy Mercedesre tetőcsomagtartót. Ha mindegy, akkor persze mindegy.

Időnként előkerül a kérdés, hogy mennyire dolgozik a fa egy gitáron. Az a helyzet srácok, hogy dolgozik. Ha kell a sustain, a hangkitartás (amiben a LP jó), akkor kell a full mahagóni ragasztva.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9643) Eastman válasza benedekco (#9641) üzenetére


Eastman
őstag

Ez az amit a Les Paul és különösen Gary ujjai alatt a LP nagyon tud, a vastag sustain, a hangkitartás. :K

Nagyon szeretem Gary Moore játékát, egyre jobban. Élőben is láttam a BS-ben, nagyon odacsapott a száraz fának, gitáristen volt! Aztán a PeCsában az emlékére rendezett koncerten is voltam. Gyönyörű, meghitt búcsú volt. Most szereztem meg a Dirty Fingers című lemezét, rajta a Don't let me be misunderstood-dal. Nagy kedvencem, perfekt a szólója. Utaltam már korábban Garyre itt is. Nagyon nagy a letöltéses szövege. :)

Hendrik Freischlader a Moore zenei örökség leghitelesebb őrzője. Október 17-én lép fel az A38-on. Gary és Hendrik is nagyon szerették Magyarországot, a magyarokat. Érdemes feliratkozni a Lord of The Strings Gary Moore Fanclub hírlevelére, mert mert mindig friss hírek érkeznek és komoly kapcsolatépítés és kapcsolatápolás folyik Freischladerrel és Cliff Moore-ral, Gary testvérével is, aki nagyon jó fej, hatalmas arc és ő is nagyon szeret az országunkba látogatni.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9798) Eastman válasza Plazmacucci (#9794) üzenetére


Eastman
őstag

+1

Azt mondják a nagyok, hogy az ujjakban van a sustain. Tény, hogy vastagabb húrok alatt jobban dolgozik, jobban rezeg a fa. Bizonyos távolságba mész a hangszóróktól - nyakadban a gitárral - akkor is össze tud kicsit gerjedni a cucc. Ki kell tapasztalni. Single coil-okkal kevesebb sustain varázsolható elő mint a humbikkal szerelt gitárok esetén, tehát az SG-nél elvileg menne. ...de lehet, hogy nincs igazam.

...ki kell tekerni mindent 10-ig az erölködőn is... :D ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9965) Eastman válasza izomhod (#9964) üzenetére


Eastman
őstag

Köszi, rá is kerestem.

...egy ilyen Telét meghajtanék. Kettő is felbukkant 60-ért, durván lement az ára. [video] Egy darab jávor a nyaka, 7.25"-ös rádiusszal. Igényelem a nagymennyiségű sustaint. :) ...és a Fenderek kényelmét.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10276) Eastman válasza blackmacs (#10271) üzenetére


Eastman
őstag

Alap. :)

...így kell harapnia egy tisztességes Blues szólónak. Ott a sustain, ahogy illik.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10384) Bencsizy válasza Plazmacucci (#10383) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Kimásolom ezt itt, de mindenhol kb ezt találom.

-Noise gate closes when you're signal is below a threshold point = no sound.
-Noise supressor never closes just remove hiss and hum(depends on the model).

So noise supressor removes all noise while you're playing keeping your signal "clean" and noise gate removes nothing, it just closes when you stop playing so there won't be sound between two separate parts but while you're playing noise is there.

Buy both, supressor to keep your signal clean and gate to cut your noises(fingers, pick, cable, guitar scratching your clothes whatever) in between parts.

Tehát a kompresszor lényegében kiegyenlíti a jelszintek közötti különbségeket? Akkor használják, ha pl jobb sustaint akarnak?

(#17386) kutjaaa válasza McCann (#17372) üzenetére


kutjaaa
tag

Igaz, viszont ezeknek tetszik a hangja, nem szívesen kezdenék bele egy pickup kereső/cserelgető folyamatba!

A kompresszor pedál nem igazán erre való,plusz nem szeretem ha egyfolytában be van kapcsolva, nem kell mindig félórás sustain! :) Bár annak is megvan az előnye, megpengetek egy hangot oszt amíg szól iszom egy sört! :D

A hangerő pedállal meg Ugyanott vagyok mint az eq val, figyelni kell rá! :(

Még agyalok mi legyen!

Kösz a tippeket!

T450, XIAOMI Note 8T,

(#18611) pigatt válasza akela91 (#18610) üzenetére


pigatt
őstag

DR stainless-ről tényleg jókat hallani, nekem személy szerint rossz tapasztalatom volt vele olyat fogtam ki belőle aminek új korában is elég "döglött" hangja volt. De van egy ismerősöm aki csak azt használja és nem tapasztalt ilyeneket. D'addario-t és elixir-t nem próbáltam még. Ernie stainless-em volt és Drop D-ben próbáltam nekem a sustain nem volt vele meggyőző, de lehet, hogy az a gitárom hibája volt, mert az a másodlagos hangszeremen volt ami egy olcsó gitár volt, Yamaha RBX 250.

i9 / 4080 / 32"

(#18744) Plazmacucci válasza akela91 (#18743) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Szerintem a hangszedő készlet meg a sustainer megér csak 60-at. Furán képződnek a használt árak.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#19061) Eastman válasza Bobrooney (#19058) üzenetére


Eastman
őstag

Pont jókor kérdezed, mert én épp' az ellenkezőt tapasztaltam. Eddig (őszig) 11-es húrral és testre fektetett tremolóblokkal használtam. Volt sustain rendesen és mindenki aki ölbe vette dicsérte a gitárt. Aztán októberben tettem egy próbát vele és 10-es húrral és lebegő tremolóval egészen egyszerűen megszűnt a dögös hangzása ugyan annak a gitárnak. Erőtlen lett. (De lehet, hogy csak nekem nem jön be a „csilingelő” Stratocaster sound.)

11-esnél vékonyabb húrral szerintem nem szólal meg a Strató, azzal kezd el „dolgozni” a fa. LP-re pl. teljesen jó a 10-es.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#19078) brickm válasza Neuler (#19069) üzenetére


brickm
őstag

"Elektromos gityón a hangszedők veszik fel a jelet közvetlen a húróktól, "

Dehogy...
A fa milyensége, az üregek mérete, a hangszedő felfüggesztése stb, nagyban befolyásolja a kialakult jelet.
Az egy dolog, hogy maga a szedő milyen elven működik, ha kiveszed a gitár testéből és a húrok túloldalán függeszted fel, teljesen más hangképet ad.
Tüntesd el az üreget a szedő körül, illetve szüntesd meg a felfüggesztésében lévő mozgási lehetőségeket. Teljesen más hangja lesz...
Hiába teszel egy gretsch filtertron-t egy telecasterbe, megse közelíti a hangot, amit az eredeti hangszerben ad.
Vagy hiába teszel egy burstbuckert egy stratba... nem lesz les paul hangja soha.
Illetve a lespaulba is hiába teszel fender single coilt.

A gitár fáit amikor összetáblásítják gyakorlatilag hangolják a gitárt. Nézd meg a lespault, tömör vaskos mahagóni, ami a sötét telt mély hangokat adja, egy marha kemény csilingelő hangú jávor toppal, illetve rózsafa fogólappal van felfényesítve.
Ha ezeket leveszed róla egy tompa mély hangú hangszert kapsz.
Ha fogsz egy kőris testet és megfurkálod, könnítéseket teszel bele, elveszti a sustaint a test...

A pickuppal annyit tudsz variálni,hogyha túl sok a magas a testben, a potmétereket 250kOhmosra(vagy kisebbre) választod, ami csillapít a magas hangokon, illetve olyan hangszedőt teszel bele, aminek mindkét tekercse magas menetszámú, nagy impedanciával rendelkezik, így veszít a magas tartományából.
De ha a testben nincs mély hang...azt sehogy nem fogsz hangszedővel bele tenni.

(#20349) brickm válasza persil (#20343) üzenetére


brickm
őstag

Talán valamire jó lehet:
[link]
5ezerért nem sok, nem is várnék tőle színtiszta hangzást, max gyenge érzékenységgel meg nulla sustainnel, de ha nem szempont, akkor jó lehet.
Én az MXR és a digitech zajzárakat használom, azok nagyon jók.

a pengetőm meg teknősbékás dunlop. Abból is a mm-es.

[ Szerkesztve ]

(#21042) brickm válasza Bakter9011 (#21041) üzenetére


brickm
őstag

"nem akarok egy kínai "ócska" gitárra költeni."
Mert az RG2550 szerinted nem az?
Ahogy elnézem a hangszedőn kívül más használható cucc nincs benne.
-5 darabból van a nyaka...? A sustaint a sok ragasztóval lehet a legjobban agyonvágni.

-a híd: [link]
100 dollár floyd hídért? hm..azigen! Ennyiért félve vettem tune o matic görgős húrlábat húrtartó nélkül!!! nemhogy tremolós hidat mindennel együtt..
-A kapcsolók, potméterek márkája, az árnyékolás milyensége a nyakpálca gyártója, ki sincs írva... Gondolom nem CTS...árnyékolása meg lehet nincs is, csak a koptató alsó harmadában. Nem lepne meg.
Ne haragudj, de oké, hogy ennek a kinézete tetszik neked, de éppész érv nem szól más mellette, ha technikailag közelíted meg a dolgot. Ezt a 2 hangszedőt beleteszed bármelyik keményfa testű gitárba azt jónapot. Nem lebeszélni akarlak róla, csak érted.

(#21245) AKs válasza bodza21 (#21237) üzenetére


AKs
tag

A Cort-tal a fix húrláb + testen átmenő húrozás miatt szerintem egyértelműen kevesebb nyűgöd lesz (jobban tartja a hangolást ebben az árkategóriában, a sustain is jobb lesz). Továbbá a metálkodást a másik darabbal merészen elfelejtheted.
Én, ha az általad adott információk alapján kellene döntenem egyértelműen a Cort-ot választanám.
(Egyébként van itthon többek között Cort KX1Q és olcsóbb/drágább strat., is.)

[ Szerkesztve ]

"There must be some kind of way out of here..."

(#21246) Bobrooney válasza AKs (#21245) üzenetére


Bobrooney
senior tag

"A Cort-tal a fix húrláb + testen átmenő húrozás miatt szerintem egyértelműen kevesebb nyűgöd lesz (jobban tartja a hangolást ebben az árkategóriában, a sustain is jobb lesz)."

Kétlem hogy a stratoval több nyűg lenne. A jobb sustain-t meg meg kell fizeni nincs mese, tehát ezen az árkategórián majdnem felesleges. Kétlem hogy a Cort megérné a felárat, ha csak tényleg nincs szüksége a humbuckerre.

(#21323) brickm válasza pigatt (#21322) üzenetére


brickm
őstag

A kőrist hagytad pár évig száradni, vagy medterséges szárításon esett át?
Van egy kőris testű gitárom, hihetetlen sustain-re képes. És gyönyörűek a magasai, meg a közepei. A mélyei kicsit laposak(szólógitárban)

(#22097) cucka válasza Moleman (#22095) üzenetére


cucka
addikt

A hangkitartásra pont negatívan hat szerintem.
Ugye a sustain azt jelenti, hogy a húr mennyi ideig rezeg. A leghosszabb sustaint szerintem akkor éred el, ha olyan hidad van, ami a rezgéseket nem a gitárt testébe továbbítja.

Mondjuk én basszusgitáron tolom, ott a sustain nem kifejezetten fontos, sőt, inkább ártalmas, szóval nem értek a lovakhoz.

(#22093) Saccco
Egy elektromos gitár sokkal halkabb, mint egy akusztikus. Ettől még van hangja, lehet, hogy a szomszéd szobába át fog hallatszani, de biztosan nem lesz annyira zavaró.

[ Szerkesztve ]

(#23623) Gyick


Gyick
őstag

Az ilyen explorer/warrior formájú gitároknak milyen elönyei/hátrányai vannak?Azonkívűl hogy gondolom nem egy LP hang jön ki belöle :) A testen átmenö húroknak van vmi gyakorlati haszna(pl hosszabb sustain) vagy csak simán jó néz ki? Most ő a kiszemeltem[link]

[ Szerkesztve ]

(#23687) Moleman válasza #20655360 (#23686) üzenetére


Moleman
addikt

Egyszer kéne szervezni egy közös fórumos próbatermelést, szívesen megmutatnám a csodagyereknek hitt 40 ezer ft-os superstratomat, vékonylakkos nyakkal, hogy mennyire jön be.

Nekem a vastag poli lakkos nyak a sustainrablása miatt nem bejövős annyira, nemrég mondták egy Andertons videóban a Classic Vibe-ra, és akkor összeállt a kép, tényleg tapasztalom a Telémmel.

(#23768) Eastman válasza brickm (#23767) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor jól tévedtem. :D

...így megépíted az első fejnehéz Stratot.

Szerk:

.

A'szondják a swimming pool és a sustain nem haverok. ;)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#23769) brickm válasza Eastman (#23768) üzenetére


brickm
őstag

Nem fejnehéz, de ha az lenne a húrláb alá tennék egy ólomkockát, vagy valami vasdarabot :D
Mindegy éted, csak ha bedugom a fuzz pedálba, meg a erősítőbe akkor zúgjon mint valami kanos vadmajom párzási időszak kellős közepén. ide nem kell sustain, zúgni fog meg búgni, meg sisteregni, meg minden amit el tudsz képzelni :D

cnc gép csinálta kivételesen a bundok helyének vágását, kíváncsiságból, kipróbáltam ezt is.
De ha esetleg elb szta a kompúter a dolgot legfeljebb nem lesz pontos a rákendról.
az a lényeg, hogy gerjedjen a single kójil

[ Szerkesztve ]

(#24248) #20655360 válasza Plazmacucci (#24247) üzenetére


#20655360
törölt tag

Talán, mert jó pénzikéért lehet adni? :DDD A sustain am kua jó rajta, van egy vidi vhol.

Am a fa beleszól a hangba, ki mondta, hogy nem? Ez felháborító! ;]

Viszont aki ilyen minimális különbségek miatt cserél gitárt, az nem 100-as I'm sorry. Much difference, wow!
Az is megfigyelhető hogy minél jobban megy fel a gain, annál jobban tűnik el a különbség.

[ Szerkesztve ]

(#24259) brickm válasza #20655360 (#24246) üzenetére


brickm
őstag

: O hogy vetemedne mikor ez 30-40cm,-rel nagyobb támasztást kap, mint amelyik mondjuk csavarozott nyakú, vagy ragasztott. Szimpla fdizika elvén az erőkar sokkal-de sokkal kiegyenlítettebb a húrfeszítés tekintetében.
Ráadásul gondold el, egy csavarozott nyak esetében, a csavar a fában idővel meg tud lazulni, mivel ugye feszíti ellenirányba a húr. A ragasztó is el tud engedni pl hőhatására....
Ez átmegy a testen, egy egyenes fa ha nem áztatod\gőzölöd be és nem kényszeríted hirtelen nedvességkiegyenlítésre a büdös életben nem fog elhajlani.
Az átmenő nyakú hangszerekbe akkor kerül nyakpálca, ha a készítő előrelátóan gondol azokra, akik nem szeretnek bundot cserélni, a nyakpálcával sokat lehet korigálni, pláne egy jumbu bundkészleten. kb életre szól.
Én pl nem hazsnálok benne nyakpálcát, felesleges.

Viszont egybenyakú gitárt a 2-3százezres kategóriában erősen érdemes elkerülni, mert ezeket a gyártásnál kell nagyon pontosan előrelátóan megtervezni és elkészíteni, itt nem lehet utólag aládúcolni a nyaknak, meg utólag döntögetni a szögén, max a pálcával, ha van...
Ha itt nem stimmel az oktáv, az erősen bukó.
Cserébe hatalmas sustained lesz hacsak el nem k rják a hardverekkel, meg a faválasztással az átvitelt, meg egy nagyon-nagyon stabil hangolástartású hangszered.

"Ill mi van ha leejti az ember?"
Felveszed és játszol tovább. :)

[ Szerkesztve ]

(#24260) #20655360 válasza brickm (#24259) üzenetére


#20655360
törölt tag

Ez volt az a vidi: [link]
9:12
Mintha sustainer pickup lenne benne, durva cucc! Csak ezért az egy tulajdonságért simán megéri. Egy átlag Gibson is ennyi kb...

(#24261) brickm válasza #20655360 (#24260) üzenetére


brickm
őstag

Nagyjelű
hangszedő van benne, nem mezei 8kOhmos humbucker.
De a 9:12 után kicsivel hallható sustain erős túlzás, ott már erősen játszott vagy egy elég jó kompresszor. a hatásra meg rátesz a viszhang, amitől az érzet megnő.
A valódi sustain 10:00-nál hallható, rendesen lecseng a hang, bár belerondít a magas gaon miatt a gerjedés, de lehet szépen hallani, hogy milyen hosszú a lecsengés. Ez egy sima stratocasternél jóval hamarabb végbemegy, pedig ott a single coil kialakítás miatt nincs bizonyos frekvenciákon nem kívánt kioltás, ellenben egy humbuckernél ugyebár.

(#24385) AKs válasza AKs (#24384) üzenetére


AKs
tag

Folytatom...
Ár: Fix. 60e. (új ár: 105.900)
Indonéz, karcmentes, évek óta a tartóban hever (van néhány gitár itthon, azt inkább nem írnám le, hogy mennyi :) ). Mixelt húrkészlet van rajta. A sustain állat (testen átmenő húrozás, mahagóni stb.). EMG HZ pickup-ok. A korrektség jegyében: a hangerő poti serceg, én ugyan ki nem cserélem :)
A személyes átvételt preferálom, Bp. Rákoskeresztúr, lakótelep. Próbálgathatod amennyi ideig jól esik, én ráérek. Laney 15W fullcső combo és 100W fullcső Marshall+1960a 4x12 láda van itthon. (azt had ne kelljen hozzátennem, hogy nem teljes hangerőn :)) )
Vidékre KIZÁRÓLAG előreutalás, a pénz megérkezése után, GLS futárral küldöm, rendesen becsomagolva.

Tel: nullahat 30 kilenszázhét 03 hetven. Ha nem érsz el, visszahívlak. Bármilyen kérdésre szívesen válaszolok. Nem életcélom a gitár eladása, és nem is kenyérre kell a pénz, semmit nem számítok be, kivéve Cindy Crawford borotvált intimrészét, azt akár egy az egyben is. :D

"There must be some kind of way out of here..."

(#24423) nesa válasza #20655360 (#24421) üzenetére


nesa
veterán

Ne haragudj nem igazan értem mit akarsz, hogy a fa ne rezegjen be? csak a húr hangját akarod?
Neked anti sustain kell?

(#24432) cucka válasza nesa (#24423) üzenetére


cucka
addikt

Ezt így nem tudom elképzelni.
A sustain az azt jelenti, hogy mennyi ideig rezeg a húr, nem? Szóval annál nagyobb a sustain, minél többet megőrzünk a húr mozgási energiájából. Amit nem értek, hogy hogyan segíti a sustaint az, ha a mozgási energia egy részét arra használjuk, hogy egy darab fát rezegtessünk? A pickup úgyse veszi fel a fa rezgését, szóval akkor meg minek?

(#24435) cucka válasza nesa (#24433) üzenetére


cucka
addikt

Voltak próbálkozások mindenféle karbon meg akril meg hasonló anyagokkal, sőt akár rendes test nélküli gitárokkal is, de gondolom a kutya se vette őket. A fa meg amúgy is olcsóbb, főleg nagy tételben.

Amúgy nem kötekedés, nem vagyok fizikus meg hangszerész, egyszerűen csak ez a sustain-es dolog ellentmond a józan ész szabályainak.

(#24441) nesa válasza cucka (#24435) üzenetére


nesa
veterán

Nos az van hogy nem hogy a faanyag de meg a test formája is kihatással van a hangzásra rohadtul nem mind1 milyen fából készül, az elméleted megbukott ill az ilyen semmilyen papír, műanyag akármikbe jó lehet egy aktív EMG vagy hasonló.

A sustain meg attól függ amit előttem is írtak mennyire aktív a fa, mennyi rezgést vesz fel ill tud visszaadni a huroknak, ezáltal él a hangszer.

(#24835) brickm


brickm
őstag

Más:
Kellemes csalódással ért véget a Vintage shopos kalandom, ami elég sz rul indult elsőre. A panaszkezelésük hibátlan, azt kijelenthetem.

az a sustain, bazzeg

[ Szerkesztve ]

(#25620) TpS válasza brickm (#25618) üzenetére


TpS
őstag

Már régóta arra gyúrok, hogy minél kisebb erővel nyomjam a húrt. D-re lehangolva 9-es Fender Malmsteen hibrid (8-as az e húr) húrokat használok (Fernandes gitárom van sustainer-rel), és piszkosul szeretem így, hogy alig van húrnyomás. Akkorákat lehet vele hajlítani minden erőfeszítés és szétvágott ujj nélkül. :D

@Moleman: Még csak pénteken küldtem el a nyilatkozatot, illetve az alliexpress-es képet a vásárlásról. De tuti lesz sarc, nem fogom megúszni. Elég alacsony az összeghatár, ami alatt nem kell áfát fizetni.

[ Szerkesztve ]

(#26448) TpS válasza Moleman (#26446) üzenetére


TpS
őstag

Mindig a vékonytól haladok a vastag felé hangoláskor, nálam ez vált be. Csak akkor szoktam kisatuzni a felsőt, ha a finomhangolón már nem tudok eleget állítani. Több idő a hangolás, mint a kínai statómon, viszont utána meg lehet adni neki a sustainerrel, jókat szoktam mókázni. Ki nem hagynám! :D

[ Szerkesztve ]

(#26704) Ragnar_


Ragnar_
addikt

Én 7 húroson csapatom majd a slow bluest, nem baj, ha elbóbiskolok itt-ott, ha van elég sustain :)

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#26977) Moleman válasza #20655360 (#26975) üzenetére


Moleman
addikt

Óheló. :D Tükrözzük meg, vegyünk el egy nullát, és indulok érte. :D
Amúgy még a múltkori balos sustaineres Fernandes is fent van még.

[ Szerkesztve ]

(#27047) #20655360


#20655360
törölt tag

Nagyot szívok ezzel a high actionnel, de megéri hosszútávon sztem. Piszok jó hangja van így, magasabb a sustain, 100x könnyebb tisztán játszani, könnyebb nyújtani, vibratózni, meg minden. Pl. full rögzített csuklóval és ujjakkal, szimplán az alkart le-fel mozgatva is tudok gyorsan játszani (tehát konkrétan mint egy gép, fölös mozgások nélkül, egyenes vonalban) és mégis 0 nem kívánt zaj.
Viszont a 12. bund felett kínszenvedés a lefogás. :(

(#29511) Eastman válasza kemotox (#29504) üzenetére


Eastman
őstag

Hangerien blues instrument: [kép]

G tune, 30 sec sustain, walnut body, pine top, 16 string, handmade.

Hej, Dunáról fúj a szél fckng dirty blues-metal rocks in the fckng Carpathian Basin with fokhagymás tokaszalonna and savankás kisfröccs. Hejj! :D

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#31398) Eastman válasza V.Stryker (#31395) üzenetére


Eastman
őstag

Ha "klasszik" vintage Strat tremolód lesz, azt kétféleképpen is átalakíthatod problémamentesre;

1. Olyan erős rugókat teszel bele, amitől a tremolótőke avagy blokk nem "lebeg", hanem hátul felfekszik a testre. Ezáltal a mozgása csak egyirányúvá válik, tehát a karral csak lazítani tudsz a húrok feszességén. A megpengetett hang mélyül.

2. Hátul kiékeled egy darab keményfával mint Clapton és Moleman kolléga. Ekkor a kart nem tudod használni, a híd nem billen. Problem solved.

Mindkét megoldás "mellékhatása" az, hogy a húrok rezgése jobban felerősíti a gitártest rezgését, ezáltal javítja a hangkitartást, dejáknevén; a sustaint.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#31486) Alexios válasza #96302336 (#31484) üzenetére


Alexios
veterán

Biztos ez? Mert a tudomány nem feltétlenül ért egyet ezzel

[link]

Mérések alapján pont, hogy a csavarozott nyaknak volt nagyobb a sustainje, de ez is csak a spektrografiai meresekbol derült ki, mert hallás alapján nem tudták az emberek megkülönböztetni

[link]

Itt további tesztek is vannak

[ Szerkesztve ]

(#31492) Szten Márs válasza Eastman (#31485) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem, nem tesztkérdés. Teljesen komoly kérdés. Amennyire látom, a gitárok világában nagyon kevés a megfelelő módszertanú vizsgálatokkal alátamasztott tudás és igen sok a misztikum, a hiedelem. Az egyik ilyesmi a gitárnyakillesztés hatása a hangkitartásra - mki fejből vágja, hogy a csavarozottnál a legroszabb, átmenőnél a legjobb. Ezzel szemben egy valamire való tanulmány ismeretes a témában, ami azt találta, hogy pont fordított a helyzet: a csavarozottnál a legjobb, átmenőnél a legrosszabb. Ráadásul a különbség olyan kicsi, hogy csak műszeresen volt megállapítható, fülre nem.

Ami a sustaint illeti, szerintem triviálisan a húrra ható mágneses és mechanikai impedenciák összessége fogja meghatározni. Minél erősebb a hangszedők mágnese és minél több van belőlük, annál nagyobb erősebb térben rezegnek a húrok, ez annál inkább hat rájuk és torzítja, lassítja a rezgésüket. (Sustain szempontból ezért jók az aktív hangszedők.) A mechanikai ellenállás még egyszerűbb: minél jobban képes a gitár átvenni, elvezetni, elszívni a húrok rezgéseit, azok annál kevesebb ideig rezegnek. Márpedig a hangszedőket nem érdekli a test rezgése. (Ezért is érthetetlen, hogy ugyan miért jó az nekünk, ha rezeg a test. Ezért is kérdeztem.) A hangszedőket csak a húrok rezgése érdekli, így kívánatos, hogy azokat a gitár minél kevésbé tudja elvezetni. Egy hatalmas tehetetlen tömegű, kemény, denz fából készült test és nyak erre megfelelőbb, nem fogja úgy elvezetni a húrokból a rezgést, mint egy puhább, kisebb tömegű fa, a maga kisebb mechanikus impedenciájával. Így a les paul testtől több sustaint várunk, de ennek semmi köze a nyakillesztéshez.

Amúgy a tudomány SOHA nem mondta, hogy a poszméh nem tudhat repülni. A tudomány jó sok idővel ezelőtt annyit mondott, hogy nem tudja, hogyan repül a poszméh. Azóta amúgy tudja. Hatalmas különbség. A félreinterpretálás kedves, tudományellenes emberek műve, ami jól elterjedt. Ne ülj fel neki.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.