Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#393) Panzermeyer válasza Skót (#390) üzenetére


Panzermeyer
tag

a nyak és a test dőlésszögét állítja, illetve a fogólapot egyenesíti ki, ha éppen nem lenne egyenes
minél jobban feszíted a pálcát, a nyak annál inkább párhuzamos a testtel, ez sokszor nem jó
meg kell találni az aranyközéputat a nyakfeszesség és a húrmagasság között
ha jól eltalálod, közel lesz a húr a bundhoz és könnyü játszani

na ennyi amit amatőrként tudok :)

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#1874) HavocS válasza Horney (#1858) üzenetére


HavocS
senior tag

Ajánlom, vegyél egy csomag Elixir húrt, annak a húrnyomása is jóval puhább (az átlag elmondás alapján az azonos méretű ''hagyomásos'' húroktól 0.001 mm-el puhábbnak tűnik... szóval egy 9-42-es Elixir készlet kb. 8-38-asnak felel meg mondjuk. D'Addarioból vagy Ernie Ball-ból), és iszonyat tartós! Szakadni mondjuk ez is elszakadhat, de a gyönyörű csilingelő hangot (ami az átlag húrnál kb 3-4 napig van) 7-8 hónapig is tartja :Y
Kapni pl. a www.medgyesi.hu -ban lehet (Keletitől 10 perc gyalog), akusztikusra 5 ezer forint, ami elég drágának tűnik, de egyszer kell kipróbálni, utána mást tuti nem veszel :) Haver (igaz, elektromosra) 7 hónap Elixir használat után felrakott egy csomag Ernie Ball-t, és 5 perc múlva letépte, annyival szarabb volt :DDD Na de ez itt nem a reklám helye, csak egy javaslat. Elektroakusztikusnál nem lehet a húrmagasságot állítani?

(#3012) alien_ válasza Inv1sus (#3010) üzenetére


alien_
őstag

Húrmagasság rosszul van beállítva. Nem tudom, milyen hidad van, ez talán segíthet.

Swarm is coming.

(#3017) alien_ válasza Inv1sus (#3014) üzenetére


alien_
őstag

Húrmagasságot próbáld megpiszkálni (SETTING THE ACTION/STRING HEIGHT):
Fogsz egy vonalzót, mély E legyen kb 2mm -re, a magas E pedig 1,5mm-re a nyaktól (12. fretnél mérj). Kb legyenek a húrok egy vonalban, amikor megvan, ellenőrizz minden hangot, hogy nem zörög -e. Ha igen, akkor picit állíts rajta, kísérletezgess, de csak finoman. Remélem a truss rod-ot nem piszkáltad :) Ha pedig azért zörög, mert a nyak ferde, akkor tényleg inkább szakértővel csináltasd meg.

Swarm is coming.

(#3019) M@trixfan


M@trixfan
addikt

A nyakmerevítő pálcát én hangszerészre bíznám, mert azér az már kényes téma. Szerintem emelj valamennyit a húrmagasságon azon a részen ahol csörög. Aggasztó, hogy előtte és utána nem csinálja. Ha csavar van a nyakban azzal sajnos nem lehet utólag már semmit sem csinálni. Érdemes lenne elvinni hangszerészhez mert szakszerűen beállítaná az adott húrkészlethez való pontos intonációt és a nyak merevségét.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3716) Eastman válasza benedekco (#3715) üzenetére


Eastman
őstag

Milyen régiek a húrok? Egy idő után vagy több leeresztés-visszahangolás után csörgősek lehetnek. Húrcsere akkor is szükséges, ha csak otthon, keveset használod a gityót.

Húrmagasság, oktáv be lett anno rendesen állítva?

Hangszerész.

Gitártanárt Budatétény / Nagytétény határán tudok, ha úgy döntesz, hogy egy Blues-Legendánál szeretnél tanulni. ;)

Ha már új húr: én ezzel szemezek mostanság:

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3718) benedekco válasza Eastman (#3716) üzenetére


benedekco
addikt

2 éve vettem a gitárt húrozva, azt nem tudni mennyit állt a boltban
húrmagasság, oktáv beállítva? passzolom, megvettem, az eladó muksó valamit mókolt vele aztán annyi, sajna nem tudom hogyan kéne ezeket állítani
azon is gondolkodtam hogy ha komolyabban szeretnék felvenni (persze ehhez előbb tanárhoz is járnom kéne) akkor úgy is vennék valami normálisabb gitárt

Kössz a tippet tanárhoz, esetleg tapasztalat vele? Még kérdezősködöm itt a környéken, aztán kiderülnek a dolgok.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#4583) Szten Márs válasza sti10p (#4581) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, szerintem is a koptatóra gondolhatsz - mondjuk nekem sem tetszenek, ráadásul döntően ujjal pengetek, így funkcionálisan is feleslegesek, de a legtöbb gitáron ott vannak. Amúgy western gitár minden akusztikus fémhúros, szóval ez a Cort is, akkor is, ha nincs rajta koptató.

Ja igen, írtam, hogy 10-es húrok feltevésével teheted könnyebben játszhatóvá a gitárt, de van egy másik mód is: felteszel egy kápót az első bundra, és úgy engeded le a húrokat, hogy ugyanúgy a standard E-a-d-g-h-e' hangokat adják az üresen, lefogás nélkül pengetett húrok. Ekkor rövidül a rezgésbe hozandó húrhossz, ez csökkenti a húrfeszültséget, könnyebben lenyomhatóak lesznek a húrok. Persze ez egy relative nyakatekert megoldás, meg minden pozíciójelző mást fog így jelenteni, mint alapból (mondjuk gondolatban mindössze egyet kell őket csúsztatni), szóval csak akkor ajánlatos, ha még mindig túl keménynek tartod a húrokat.

Amúgy, ahogy írták előttem, meg fogja szokni az ujjad a húrokat. Én 11-es húrokkal tanultam, olyan húrmagasság mellett, ami a Mount Everesttel vetekedett, fájt is piszkosul, de hozzászokott az ujjam, most 12-es húrokat használok (normákisabb gitáron) és abszolút kényelmes.

(#5421) Szten Márs válasza Seraph 16 (#5420) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Egy akusztikus gitáron olyan hűde nagy lehetőségek nincsenek a húrmagasság állítására. Legalábbis nem úgy, hogy ne cseréljenek alkatrészt/alkatrészeket, vagy ne faragjanak rajtuk - szó szerint. Enélkül tulajdonképpen csak a nyakmerevítő pálcával lehet játszani, de az meg a nyak görbületét szabályozza, azért van ott - ennek melléktermékeként persze változhat, sőt változik a húrmagasság is, de túl nagy terünk nincs, főleg, ha normálisan van beállítva eleve is a pálca, a nyak.

(#5425) Seraph 16 válasza Printszkrín (#5424) üzenetére


Seraph 16
őstag

Köszi! Azt hiszem inkább megkérem őket, hogy állítsák be a gitárt, én ennyire nem biztos, hogy hozzá mernék nyúlni. Ha sikerül beállítani rendesen, akkor megveszem. Azért volt számomra érdekes a dolog, mert a környékén voltak hasonló gitárok, amiken sokkal alacsonyabb volt a húr fekvése, de azok elektroakusztikusak voltak. Ezért remél(t)em, hogy akkor ez is beállítható, mivel ez most nagyon megtetszett. Kézre állt, nagyon szép volt a hangja, stb.. Csak a testhez közel -emlékeim szerint- már kb. 1 centis húrmagasság is lehetett :S

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#5426) Printszkrín válasza Seraph 16 (#5425) üzenetére


Printszkrín
senior tag

a testhez közel -emlékeim szerint- már kb. 1 centis húrmagasság is lehetet

Ez nagyon gáz!
Ezt mindenképp be kellene állítani eladás elött!
Egyébként miért ragaszkodsz pont ehhez a példányhoz? Máshol lehet megkapod
minden probléma nélkül.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#5428) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Rendben. Nem fogom megvenni, ha nem jó. És nem is feltétlenül ragaszkodom ehhez a példányhoz, de korábban már próbáltam a cort e70-et és akkor nem tudott lenyűgözni a hangjával (kicsit tompa volt, lehet a húr miatt... nem tudom), de más gitárokkal sem voltam igazán elégedett a kategóriájában. Aztán meggyőztek (illetve én is magamat), hogy tanuláshoz, reszeléshez bőven jó egy ad810 is 25k-ért, aztán majd meglátjuk...
De a múltkor majdnem hogy véletlenül kerültem egy hangszerboltba, és megláttam egy e70-et, de kicsit máshogy nézett ki, mint korábban (valószínűleg újabb széria lehet, mert ezen már az új embléma volt, és kicsit mintha az alakja is másabb lett volna, mint a mellette lévő (elektro-akusztikus) régi jelölésűnek). Ez előbbit ott megpengettem, és azonnal tudtam, hogy ezt kerestem eddig. :)
De tényleg csak akkor fogom megvenni, ha rendben van a húrmagasság, mert kezdőként végképp csak szenvednék vele, ha nem oks.
Köszi a válaszokat még 1x!

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#5429) Eastman válasza Seraph 16 (#5425) üzenetére


Eastman
őstag

Pontosítsunk!

Itthon megmértem a három gitár húrmagasságát a testhez képest:
9 mm, 10 mm, 10 mm. :K

A bundhoz képest kell viszonyítani! Úgy legyen jó és kényelmes! A GITÁR, Útmutató zenészeknek című szakkönyv szerint (78. oldal) a közepes húrmagasság a 12. bundnál:
- a magas E húrnál 1,6 mm,
- a mély E húrnál 2 mm.

2 mm felett már magas húrokról beszélünk. Új a hangszer vagy használt? Piszkálva volt szerinted? Ha bele szerettél akkor érdemes elgondolkodni és utánajárni egy alapos beállításnak. Érdeklődj egy hangszerésznél, hogy mit lehet kihozni belőle és mennyiért!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5436) Eastman válasza alienpapa (#5434) üzenetére


Eastman
őstag

...folyt.:

Arra viszont vigyázni kell, hogy ha túl alacsony a húrmagasság a bundok felett (tehát az alsó húrláb alacsony, vagy a nyakgörbület nem megfelelő) akkor az akkordokat lefogva és megpengetve a következő bundnál csöröghetnek, zöröghetnek a húrok.

Pl. itt; mondjuk E ok, A húr a 4. bundnál zöröghet, D húr a 3. bundnál zöröghet, G ok, H húr a 4. bundnál zöröghet, E6 ok.

Remélem érthető. :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5444) Szten Márs válasza combonari (#5443) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A Gibson Les Paul nem egy márka, hanem egy típus (vagy inkább típuscsoport), onnan a márka csak a Gibson. A Les Paul ráadásul nem is akusztikus :N Mondjuk a Gibsonnak vannak baromi remek akusztikusai, amiket bármikor elfogadnék :K
A Stagg nagyon felejtős, kilométeres húrmagassággal rendelkező, rendkívül kényelmetlen akusztikusai vannak. (Bónusznak elképesztően rossz gyári húrokkal.)
Ezért az árért szerintem elég egyértelműen egy Cort AD-810 lesz a nyerő, jobb gitárt ennyiért nem fogsz találni.
Esetleg még egy Epiphone AJ-100 megfontolandó lehet mellette.

[ Szerkesztve ]

(#5456) alienpapa


alienpapa
senior tag

kb mennyibe kerül hangszerésszel beállíttatni a húrmagasságot?

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#5457) Szten Márs válasza alienpapa (#5456) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem értem most a dolgot teljesen. Azt mondtad, hogy a nyak egyenessége tökéletes. Akkor hogy akarod a húrmagasságot beállíttatni? Azt akarod, hogy tegyenek be másik "csontot" (azaz műanyagot) alulra, vagy/és szemöldökcserét vagy reszeljenek belőlük?
Biztos túl nagy a húrmagasságod most? Csak mert ha túl alacsonyra veteted, könnyen előfordulhat, hogy zörögni kezdenek a húrok, különösen a basszushúrok.

stepelord: Thx, örülök, hogy segíthettem, meg hogy elolvastad, amit írtam :D :R

[ Szerkesztve ]

(#5464) alienpapa válasza Szten Márs (#5457) üzenetére


alienpapa
senior tag

A nyak az jónak tűnik, de a húrok nagyon magasan vannak. A 12. bundtól 3,5-4mm-re van a húr. Igen, a csontból akarok reszeltetni, vagy cseréltetni. A nylon húros gityóm húrlábából én reszeltem le, de nem lett valami jó a végeredmény. :) Ezért gondoltam h elviszem egy hangszerészhez, és az faszául megcsinálja. Meg tudnád mérni a tiédnek a húrmagasságát?

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#5466) alienpapa válasza Szten Márs (#5465) üzenetére


alienpapa
senior tag

Kipróbáltam a módszereddel a húrmagasságot. Nekem egy 100forintos simán befér a bund és a húr közzé. 2 db 50 forintos már nem fér be, viszont egy 50es és egy 5forintos még igen. Szóval kb 3mm a magasság. Nem tűnik annyira rossznak, de szerintem elég sokat jelentene -1mm. Főleg ha hangszerész csinálná, biztos h nem esne neki ész nélkül, mint én a klasszikus gitáromnak, és nem zörögnének utána a húrok. :)

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#5512) MAC72


MAC72
tag

Sziasztok!

Csodálkozva vettem észre, hogy van ilyen topic. Nagyon örülök, mert épp aktuális lett egy gitár vásárlás.

Az én kicsi lányom a fejébe vette, hogy gitározni akar. Kilenc éves lesz szeptember elején.
Maximálisan támogatom az ötletet. A zenetanulás csodálatos dolog.
Szeretném ha segítenétek gitárt választani. Sajnos az anyagi lehetőségek korlátozottak,
ezért kénytelen vagyok összeghatárt megszabni.
Akusztikus nylon húros gitárt vennék olyan 20-25e forint körül.
Nem akarom, hogy olyan gitáron kezdjen el tanulni, ami a kidolgozatlansága, a hamissága és kezelhetetlensége miatt és egyéb okoknál fogva eleve lehetetlenné vagy nehézkessé teszi a tanulást.
Előny a vékony nyak hisz egy kis kezű kislányról van szó. Lehetőleg ne legyen túl nagy a húrmagasság sem.
Tudom, ennyiért nehéz lesz megfelelő gitárt találni kompromisszum mentesen.

Még valami. A magassága 137cm lehet már neki egészes méretet venni, vagy a 3/4-es kell inkább?

(#5515) MAC72


MAC72
tag

Hálásan köszönöm a segítséged!

Szeretném, ha iskolába is járna természetesen. Utána járok, hogy milyen lehetőségek vannak itt Szarvason ahol élünk.
Nem akarok erőltetni semmit éppen azért, hogy ne menjen el a kedve. Szívből és kedvvel
tanuljon. Viszont úgy gondolom, hogy kell a rendszeresség és a fegyelem, amit az iskola ad.
Magántanárra sajnos nincs keret, az iskolai oktatás meg nem igazán személyre szabott.
Valamikor régen suhanc koromban én is gitároztam, volt akusztikus és elektromos gitárom is.
Magam is az általad említett okok miatt hagytam abba.
A lányom saját elhatározásból döntött a gitár mellett. Egy nap úgy jött haza, hogy "Apa, én gitározhatok?" Azóta a csapból is ez folyik.

Szerencsére ma már az internet itt van nekünk. Amit tudok megtanítok neki magam, foglalkozom vele ahogy időm engedi.
Nem az a cél, hogy világhírű művész legyen, csak a zene szeretete ami jót tesz a léleknek.

A közeli ismerőseim közt sajnos nem gitározik senki, de majd körbekérdezek.
Igen, a gitár keskeny nyakára gondoltam. A húrtávolság miatt talán könnyebb lenne neki.
Épp a nehézségek és az elkedvetlenítő tényezők csökkentésének érdekében gondoltam
erre.
A lényeg, hogy kényelmes legyen a kis kezének.

Az ajánlott gitárok közül a Fender és Cort tetszetős szép gitárok.
A Hangszerdiszkont Webáruházában megnéztem.
Ha a kettő közül választanék, akkor milyen szempontok alapján tegyem?
Hangzás, minőség, kidolgozottság meg hasonlók tulajdonságok terén miben különböznek?
Hangszerboltban vegyem mindenképp, vagy megrendelhetem nyugodtan mondjuk az említett webáruházban is?
A két gitár közül melyiknek van kisebb húrmagassága?
Ha van egyáltalán ilyen különbség.
Ha egy webáruházban megrendelem, akkor egy beállított gitárt kapok, vagy még el kell mennem egy hangszerészhez vele?
A hangolást megcsinálom, az nem gond.
Nyak beállításra meg egyebekre gondolok. (húú nagyon rég nem foglalkoztam a témával, lehet, hogy együtt tanulok a gyerekkel én is)

A zenei stílust illetően a modern stílus közelebb áll hozzá szerintem.

Hosszúra sikerült az írás, de hát annyi a megválaszolatlan kérdés.
Köszönöm a segítséget még egyszer!

[ Szerkesztve ]

(#5516) Szten Márs válasza MAC72 (#5515) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nagyon szívesen :)
Valószínűleg ebben az életkorban valóban a kisebb húrtávolság kedvezőbb, kényelmesebb, viszont ettől még a menzúrahossz, a bundok távolsága ugyanakkora a kisebb nyakszélességű Fenderen is - erre megoldás a 3/4-es gitár. Ha találtok valami zenesulit, tényleg érdemes rákérdezni, hogy ilyen testmagasság mellett feltétlen kell-e még a kisebb méret. Érzésre nehéz megítélni... el tudom képzelni azt is, hogy simán menne már az egészessel, meg azt is, hogy jobb lenne egy kisebbel. Azt is lehet csinálni, hogy felhívtok pár zenesulit, nem csak a környéketeken, hanem amit találtok neten, akár pestit, vagy bármilyet, hogy melyikben mit mondanak erre, szerintem ennyit megér. (Vagy emailen körbekérdeztek párat, úgy lehet kényelmesebb.)
Annyit még hozzátennék, hogy a feles, háromnegyedes gitárok arra valóak és arra tervezik őket, hogy a gyerekek elvannak velük pár évig, amíg kinövik, és annyi... nem kell, hogy egy életre, vagy akár csak hosszabb távra kitartsanak, és nekem gyanús, hogy ez bizony meglátszódhat az anyaghasználaton, minőségen. Sőt, az anyagok összeválogatásán meg is látszódik, ahogy így nézegetem neten ezeket a kis gitárokat.

Ha egészes méretű gitárokat néztek: a linkelt Fender és a Cort között a legérdemibb különbség a nyak szélessége. Ha a könnyűzene felé akar tendálódni a lányod, akkor könnyen lehet, hogy később fémhúros gitárt akar majd, vagy/és akár elektromosat, ahol a húrtávolságok eleve kisebbek, a nyak eleve keskenyebb, ez esetben előnyösebb a Fender annyiban, hogy megfelelőbb húrtávolságokat szokik meg, megfelelőbb húrtávolságok rögzülnek az izommemóriában. Mondjuk hozzáteszem, ez nem egy elsődleges szempont, mert át lehet állni és át lehet szokni nylonosról fémesre, nem olyan nagyon nagy dolog, csak ha már lehet olyat csinálni, hogy nem kell akár csak egy rövid kényelmetlenségen, átszoktatáson túl lenni, akkor miért ne? :) Szóval ezt a szempontot venném figyelembe, plusz azt, hogy a kisebb kézhez jobban passzol a keskeny fogólap, így a Fendert mondanám inkább nyerőbbnek. Anyaghasználatban, kidolgozásban olyan egetverő különbségek nincsenek, bár, azért a mahagóni hátú/oldalú Cort valamivel csak-csak jobb. Ettől függetlenül ne számíts túl gazdag hangra, teljesen rétegelt lemezekből készített gitárok ezek, ezért a pénzért, elfogadhatóan szólnak, de nem több. Vannak rétegelt hársfából készült gitárok (pl Valenciának, Staggnak), na azokra már nem feltétlen mondom azt, hogy elfogadhatóan szólnak, keményen dobozhangjuk tud lenni, a fent ajánlott gitároknak legalább dobozhangjuk nincs :)

Húrmagasságra nem lesz különbség. A klasszikus gitároknak amúgy nem olyan alacsony a húrmagasságuk, az a helyzet... ha alacsony húrmagasságú nylonhúros gitárt akar az ember, akkor flamenco gitárt kell vennie, de ebben az árkategóriában azt nem nagyon lehet venni. Pár hete 50ezerért láttam egy igen jó hangú és brutálisan kényelmes flamenco gitárt, az egyik pesti üzletben, ami nagyon jó árat jelent, de hát ez így is a duplája az általatok megcélzottnak, gondolom erősen felejtős. (Ráadásul flamenco gitárból nem is tudok keskeny nyakúról, ezek pont olyan szélesek, mint a szabvány klasszikusgitár-nyakak.)

Én azt mondom, hogy a mezzofortétól (hangszeraruhaz.hu) nyugodtan megrendelheted neten is a hangszert, nagyon korrekt bolt, nem hiszem, hogy bármi baj lesz velük. Mondanám, hogy esetleg fel lehetne menni, és kipróbálni a gitárokat személyesen, meg akkor meg tudnátok nézni a méreteket, de sem a megcélzott Fender, sem 3/4-es gitárok nem nagyon szoktak lenni raktáron. Ha gondoljátok, persze rájuk lehet telefonálni. A hangszerdiszkontot nem ismerem, úgyhogy róluk nem tudok nyilatkozni.

[ Szerkesztve ]

(#5709) Womb válasza Atticus85 (#5708) üzenetére


Womb
senior tag

A régi metálos hangzás nagyon, de nagyon függ a gitárostól.
De ez igazából lényegtelen, nem ezt a hangot keresed, nem ilyen gitártól várod a megfejtést.
A kedvencek felszerelése, mint kiinduló pont, jó lehet a hangzás kereséséhez, Utána nem árt a saját hangot keresni, de ez már egy másik téma.

(A superstrat játékkomfortja jobb, mint bármelyik klasszikus lp gitárnak, ezért is használják többen szólócentrikus zenére. Az lp felső fekvésben már kényelmetlenebb szólózásra, általánosságban elmondható, hogy a húrmagasság is nagyobb, a rövid menzúra miatt, lehangolt zenékre kevésbé alkalmas, nehéz, a pengető kéz alkarját vágja a gitár széle, egy tremoló kvázi szentségtörés egy ilyen gitáron, stb...)

(#5911) Womb válasza Eastman (#5908) üzenetére


Womb
senior tag

Nem szoktam leengedni, még akkor sem, ha nem sokáig nem használom.
Ha vetemedésre hajlamos, akkor tök mindegy, hogy a húrtól, vagy húr nélkül a feszítő pálcától teszi. Normális hőmérsékleten, minimális páratartalom mellet kell tárolni, ha huzamosabb ideig nem használjuk a gitárt.

Volt egy ébenfa fogólapos gitárom (Carvin DC127) és nem nyúltam hozzá több, mint fél évig.
Más gitárral toltam, nem volt rá szükség.
Fél év után előveszem, döbbenten tapasztaltam ,hogy néhágy bund milliméterre kiáll, az eksön pocsék, stb...
Játszottam vele kb 20 percet, és azt vettem észre, hogy minden visszaállt az eredeti helyére.
Bundok vissza, húrmagasság fasza, megint hamis lett (ugye először hangolnom kellett).
Persze utánajártával a dolognak kiderült, hogy ez tök természetes dolog, ébenfa fogólapos gitároknál. Kényes fajta, legyen az drasztikus hőmérséklet változás vagy páratartalom, megérzi.

(#6474) Eastman válasza Szten Márs (#6471) üzenetére


Eastman
őstag

A GITÁR ÚTMUTATÓ ZENÉSZEKNEK című szakkönyvből:

(Szerzők: Dave Hunter, Tony Bacon, Roberto Benedetto, Dave Burrluck, Walter Carter, Doug Chandler, Paul Day, James Stevenson, Kari Bannermann, David Braid, Carl Filipiak, Nestor Garcia, Martin Goulding, Lee Hodgson, Max Milligan, Rikky Rooksby, Michael Wright)

tartalom

Bevezetés 6

Első fejezet
Hangzás és felépítés 8-41
Alapvető tulajdonságok, melyek meghatározzák a világ legnépszerűbb gitárjainak hangzását és játszhatóságát

Klasszikus gitárok 10
A nejlonhúrosok kellemes hangzása

Sík fedlapos akusztikusok 14
A bluegrasstól a rock ritmusokig

Archtop akusztikusok 20
Nagy testű dzsesszgitárok

Akusztikus-elektromos gitárok 24
A big-bandtől a rock and roll születéséig

Tömör testű elektromos gitárok 26
Igazi rock-őserő

Félakusztikus gitárok 34
A bluestól a bopig

Piezonmágneses hibridek 40
A jövő hangszerei

Második fejezet
Gitárerősítők és effektek 42-59
Betekintés a kulisszák mögé – mi határozza meg a hangzást?

Erősítők 44-53

Csöves kombók 44
A nagyszerű hangzás egyszerűsége

Egyedileg átalakított kombók 46
Többcsatornás tűzokádó sárkányok

Fejládák 48
Az aréna rock alapjai

Tranzisztoros erősítők 50
Sokoldalú igáslovak

Modellező erősítők 52
Digitális gitározás

Effektek 54-59

Klasszikus pedálok 54
Kispedálok hangzásai

Rackek és multieffektek 58
Sokoldalú eszközök

Harmadik fejezet
A gitár karbantartása 60-115
Útmutató a gitár tisztításához, beállításához, javításához, és apróbb megváltoztatásához

Húrozás és hangolás 62
Első lépések a jó hangzás felé

A nyak és a húr nyomás beállítása 70
A nyakgörbület ellenőrzése és beállítása, felső nyereg magassága, az „action”, húrmagasság, tremoló beállítása, intonáció és még sok minden más

Az elektronika 91
Forrasztási technikák, hangszedők cseréje, bekötési modifikációk és még sok minden más

Szakembert igénylő beállítások 106
Kis ismertető azokról a munkákról, amelyeket jobb, ha szakemberre bízunk

Tisztítás és polírozás 110
Hogyan őrizzük meg hangszerünket a lehető legjobb állapotban, hogy mindig a legjobb teljesítményt nyújtsa

Védelem és szállítás 114
A megfelelő tok kiválasztása, valamint a helyes tárolás és szállítás

Negyedik fejezet
Stílusok 116-295
Ismerjük meg a tíz legnépszerűbb gitárstílust, melyek új zenei inspirációt nyújthatnak, vagy akár elvezethetnek eddig teljesen ismeretlen területekre is

Akusztikus technikák 122
Az alapakkordoktól a haladó ujjpengetésig és alternatív hangolásokig

A pop-rock stílus 140
Átfogó ismertető a kemény ritmusoktól a szólózás elsajátításáig

Bluestechnikák 178
Bluesritmus, groove-ok, riffek és ritmusok és sok minden más, ami ahhoz kell, hogy a szólózást elsajátítsuk

Country-gitározás 204
A „twang” hangzás rejtelmei

Játsszunk rock and rollt 220
Vad szólók és boogie ritmusok

Metáltechnikák 228
Pengetés, legátó, sweeping and tapping technikák hard rock szólógitárosoknak

A gitár a latin zenében 254
A mambóritmusoktól az afro-kubai dallamokig

Afrikai stílusok 260
Pálmabor groove-ok és highlife dallamok

Klasszikus gitározás 266
A hivatalos technikák bemutatása, mellyel stílustól függetlenül színesíthetjük játékunkat

A gitár és a dzsessz 282
Akkordfűzés, bebop futamok és improvizációs eszköztár

Kislexikon 298
Részletes, átfogó, illusztrációkkal tarkított ismertető, mely segítséget nyújt a szakkifejezések elsajátításában

Név- és tárgymutató 310

Mértékegységek átváltása 316

Bibliográfia 317

Köszönetnyilvánítás 318

Fotó: Pénzes László

--> [ÁRAK] <--

--> [vatera] <--

[ Módosította: Pompi ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6836) Szten Márs válasza sti10p (#6834) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Vonalzóval ezt kb. lehetetlen lemérni, több, különböző okból. 3mm amúgy sem stimmel, mert két darab 5 Ft-os együttes vastagsága csak 2,6 mm, és azt mondod, hogy az már nem fér be :) A leírásod alapján abszolúte rendben van a húrmagasság :K

(#6874) Szten Márs válasza alienpapa (#6873) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Neked Cort Earth 70-ed van, ugye... annál szerintem - ha csak nem szabtak el rajta valamit - megfelelőek eleve is a húrmagasságok. Ha nagyon csökkenteni akarod, szerintem a hídból is és a szemöldökből is reszelj nagyon keveset - alulról. Igen, mindkettőből és lehetőleg egyformán (bár tudom ez nem könnyű), olyan egyszerű okból, hogy szimmetrikus legyen a húrok lejjebb ültetése. Ha csak a szemöldökből faragsz, a hídnál ugyanolyan magasra kell felfutnia a húroknak, csak épp mélyebbről, a húrok emelkedési szöge így nagyobb lesz, mint eredetileg, magasabb fekvésekben nem lesz jobb játszani vele, ilyesmi. Arről nem is beszélve, hogy csak a szemöldök árkait mélyítve minimális mértékben, de változik a rezgő húrhossz, így veszít a pontosságából a gitár.

Az Earth 70-hez egy plusz ajándék hidat amúgy is adnak - legalábbis régebben adtak - szóval, ha elrontod, akkor is ott a cseredarab :)
Amúgy relative igen olcsó alkatrészek, így ha van rá keret, be lehet szerezni hídből is meg szemöldökből is még plusz pár darabot, és lehet kísérletezgetni, játszani, hogy hol tiszta még a hangzás, de alacsony a húrmagasság, hogy a legkényelmesebb, legjobb, stb. Bár hatalmas türelem kell ilyen kísérletezgetéshez, egy hangszerre megéri áldozni az időnkből :)

Ha az óramutató járásával egyezően tekered a merevítőpálcát, akkor növeled a feszítettségét, az óra mutató járásával ellentétesen csökkented. (Ha a nyak görbülete eredetileg egy völgyre, vagy teknőre emlékeztet, akkor kell növelni a pálca feszítettségét, csökkenteni pedig akkor, ha a nyak görbülete egy dombra vagy felpúpozott hátú macskára hasonlít. Szerintem jól megaszondtam, így képek nélkül nem nagyon tudom jobban elmagyarázni :DDD De szerintem érzi az ember, hogy mit takar a feszítés és mit a feszítettség csökkentése.)

[ Szerkesztve ]

(#6876) alienpapa válasza Szten Márs (#6874) üzenetére


alienpapa
senior tag

Igen, earth 70en van. Már írtam a múltkor is róla, h nagyon szeretem ezt a gitárt de a húrmagassággal egy kicsit elszálltak a fiúk a gyárban! Nekem iszonyatosan magas voltak, úgy rémlik h két egymásra rakott 50Ft-sot be tudtam tenni a 12. bund alá. Akkor szétreszeltem az alsó húrlábat(ami a gitár testén van). Sokkal jobb lett, de az első bundoknál szinte semmivel nem lettek alacsonyabban a húrok, ezért reszeltem a szemöldökből is.
Amúgy nagyon szeretek vele pepecselni, tök jó érzés h saját magamnak állítom be a gitárt. :)

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#7057) Womb válasza Inv1sus (#7056) üzenetére


Womb
senior tag

Igazából majdnem mindegy, hogy melyiket veszed. Kényelem, pontosság a lényeg, a többi lényegtelen szempont ebben az árkategóriában. Viszonylag elfogathatóan legyenek leköszörülve a bundok, ne legyen sorjás, ne álljon ki, a húrok ne akarjanak lecsúszni a nyakról, a kulcsok megfelelően dolgozzanak, ne legyenek mellékzörejek.
Ne legye hamis (pontos nyak), kényelmesen játszható legyen, elfogatható húrmagasság.
Szerintem. :)

(#8176) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Jobb volna a hangzás sokkal, ha az Epi LP 100-amban a 650R/700T open coil alnico V hangszedőket Epiphone Alnico Hot Classicra cserélném? (Epi LP Custom Chromeból lettek kiszedve, kb 10k lenne a 2 együtt)

Kicsit elvetemültebb ötlet: Mi lenne, ha a csavarozott nyakat ragasztanám is a testhez? :D
Ha jobban meghúzom a csavarokat, abból lehet gond?

A vékony E húron még mindig nem tudom belőni az intonáció, nincs elég "skatulya" a hídnál... :S
Az összes többi jó, csak ez az egy nem.
Lehet az a baj, hogy nagyon alacsonyra állítottam a húrmagasságot? Annyira, hogy pont nem zörögnek.

Köszi a válaszokat előre is!

(#8717) Tv


Tv
senior tag

Sziasztok

Otthoni kocagitározásra kellene nekem egy akusztikus olcsón. Julia márkájút láttam Vaterán már 15-ért is. Ismeri esetleg valaki? Pénzkidobás vagy sem? Húrmagasság tűrhető vajon? Csodát nem várok ennyiért persze.

(#8724) Szten Márs válasza Tv (#8717) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szia!

Nekem egy Julia fémhúrossal volt alkalmam játszani rendszeresen, még az év első hónapjaiban. (Hehh... egy másik életben... és ahhoz tartozik ez a gitár is.)
A húrmagasság nem csak, hogy tűrhető, hanem nagyon jól beállított, alacsony, igencsak kényelmes volt rajta a játék. A hangja is bőven okés volt az árkategóriához mérten. Nyilván itt jogos, hogy nem várhat csodát az ember, de azért bőven nem rossz. Röviden és tömören: mind játékkényelemre, mind hangra messze a legjobb gitár, amit ilyen árkategóriában valaha láttam.

(#9392) Plazmacucci válasza izomhod (#9390) üzenetére


Plazmacucci
félisten

C-re szoktam hangolni. Veszek egy 13-as készletet, állítok a pálcán és a húrmagasságon is. Aztán ellenőrzöm az oktávot.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#10960) BluEyes válasza freaghill (#10951) üzenetére


BluEyes
őstag

Semennyire.
Állítsd vagy állíttasd be a hangszert alacsony húrmagasságra, használj vékonyabb húrokat, és gyakorolj úgy, hogy közben figyelj a kezed lazaságára. Ha érzed, hogy fárad, fájni kezd valami, akkor változtass a pozíción, találd meg a gitár számodra legkényelmesebb helyzetét. Nem attól fárad el a kezed, mert gyengék az ujjaid, hanem a rossz kéztartás következtében természetellenesen megfeszített izmok görcsölnek be. Ezen nem segítenek ezek az erőgépek, mert statikus erőt ugyan fejlesztenek, de neked nem arra, hanem laza kézre, mozgékony ujjakra van szükséged, hisz nem szkanderozni akarsz.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#11612) Fitzgerald válasza InHell (#11611) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Szia!

Kezdőként nem biztos, hogy érdemes vastagabb húrokat tenni a gitárra, bár ha az action (húrmagasság) jól be van állítva és könnyen le tudod fogni őket, akkor mehet rá akár Power vagy Not Even Slinky is, főleg ha a súlyosabb hangzásra hajtasz (pl. Drop D-re hangolsz).
Amúgy lehet ebben a szegmensben egészen korrekt kezdőgitárokat találni, bár a hidat/tremolót/hangolókulcsokat idővel érdemes ezeken lecserélni + valami olcsóbb Wilkinson hangszedővel már elég komolyan meg lehet dobni a hangzást ebben a kategóriában.
Amúgy ha kicsit vastagnak érzed a húrokat, vagy fret buzz jelentkezik valamelyik barnál, akkor szintén az actiont kell állítgatni + általában a húrlábakat is. Ha nem tudod ezeket egyedül megcsinálni, a legtöbb hangszerüzletben párezer forintért beállítják a hangszert.
Én a 15 rongyhoz még hozzácsapnék pár ezret, és vennék egy metálosabb pickup készletet + valamelyik vastagabb Slinkyből egy csomaggal.

(#11745) Szten Márs válasza a000 (#11723) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szia a000!

Sajnos, Eastman megelőlegezett bizalma most nem találkozik a valósággal: nem ismerem személyesen az uniwell gitárokat, nem próbáltam még őket. (Bár a netről összeszedett infók alapján egyáltalán nem győztek meg, de ez más kérdés, a lényeg, hogy személyes tapasztalatom nincs.)
Annyit azonban tuduok, hogy ha fémhúros akusztikust vesz az ember, főleg kezdésnek, iszonyatosan fontos a gitár kényelme, a húrmagasság, játszhatóság. Találkoztam épp elég acélhúrossal, sőt, egyen szerencsém volt egy ideig tanulni is, aminél az egekben van a húrok magassága, ami miatt a tanulás és maga a gitárjáték nem egy élvezetes tevékenység lesz, hanem inkább a kínzás, önsanyargatás egy gyönyörű iskolapéldájává fajul. Ilyenkor vagy elkezd az ember reszelgetni, alakítani a gitárját - nem valószínű, hogy aki gitárt vesz, azért teszi, hogy utána ne játszhasson rajta, hanem faragnia kelljen, kezdőként meg különösen nem -, vagy pedig vesz egy másik gitárt, ezt meg megpróbálja (veszteséggel) eladni, vagy abbahagyja a gitározást... esetleg folytatja, de hogy sok öröme nem lesz benne, az tuti.

Acélhúros akusztikuson kezdeni alapból is igen nagy adag akaratot kíván: az összes gitárfajta közül ez fog a leginkább fájni az ujjbegyeknek eleinte. Nem baj, tíz év körüli kislányok tanulnak meg rajtuk játszani, kibírható, de kell hozzá egy akarat, az tény. Viszont tényleg, extrém fontos, hogy kényelmesen játszható legyen. Éppen ezért olyan gitárokra, amik az általam ismert legolcsóbb ajánlható fémhúrosok árának felébe kerülnek, én egyszerűen nem merném azt mondani, hogy igen, megéri vele próbálkozni, vedd csak meg... Inkább gyűjtögess még, és vegyél egy olyat, amin biztos nem megy el a kedved a gitározástól....

UI: az ne tévesszen meg, hogy az "akciós" ár 14 ezer, a "rendes" meg 28. Az Uniwell egy olyan cég, ahol mindig akció van, és mindig kb féláron adják a listaárhoz képest a termékeket... magyarán a feltüntetett, szépen áthúzott listaár csak egy fantazmagória, semmi több, ami azt mutatja az egyszeri vevőnek, hogy nézd, ennyit érne a gitár, de most mennyivel olcsóbb... nagy lótúrót, bizony az akciós ár az nem akciós, hanem az a rendes, normális, mindig elérhető, valódi listaár... (Mindenen felül ráadásul egy ilyen finom kis csúsztatás nálam nem épp a bizalom felé mozdítja a dolgokat... de ez csak én vagyok...)

[ Szerkesztve ]

(#11973) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Sziasztok!

Na egy gyors összefoglaló basszus vásárlásról.
1. Állomás: Hangszerker. Választék van, de sajnos az általam preferált basszusok közül csak a Yamaha rbx 170 ew volt. Ez volt az a hely, ahol kicsit azt éreztem, hogy az eladók kereskedő gondolkodásúak, és mindent agyon dicsérnek, bár érdekes volt, hogy erősítőből egy olcsóbb kevésbé ismert márkát akartak ajánlani. Ettől függetlenül az elejétől segítőkészek voltak. Áraik a legjobbak között vannak.

2. Állomás: Mezzoforte. Kicsit várnom kellett a soromra, utána viszont mondtam, hogy mit szeretnék (itt is csak egy, Ibanez gsr180 volt) Hamar bezártak egy csendszobába, és mondták, hogy nyugodtan próbálgassam ameddig csak akarom. A gitár meglehetősen tetszett, sajnos ahol kilátszott a fa mintája pont volt a lapok összeillesztésénél egy kis szépséghiba, úgyh úgy döntöttünk, hogy nem vállaljuk be.

3. Állomás: Coda. Itt mindössze két Cortot találtam az egyik egy matt action volt, jó kis harapós hanggal szép gitár volt nagyon, csak nem ezt a színt keressük. A másik a GB34J típusjelzésű volt. Ez utóbbi egy jazzbass szemben az előzőekkel, amiknek (pbass és jbass hangszedőjük) is van. Mindkét cortnak parádésan pontos nyaka volt az előbbiekhez alacsony húrmagassággal. Az eladók mondták, hogy van még harley bentonjuk, de azt ne vegyem meg. Itt is nagyon segítőkészek voltak.

Sum:
Boltok: Az első helyen kicsit szétszórtabbak voltak most, máskor is voltam náluk próbálgatni mindenfélét, nem volt velük különösebb gond, árban az egyik legjobbak. A második helyen korábban az volt az érzésem, hogy kicsit kapkodósak, most pont az ellenkezője, nyugodtan nézelődtem mindenfele. A harmadiknál első élmény volt, az pedig pozitív.
Gitárok: Nem vagyok basszusos (sőt még gitáros sem), de hirtelen mégis én értettem a legtöbbet hozzájuk, ezért ért a megtiszteltetés, hogy válasszak. Érdekes volt, és először azt hittem, hogy hiba, hogy a nyakak lejtenek kicsit az E húr irányába, de ez mindegyiknél így volt, talán a cortoknál kicsit kevésbe. Mindegyiken könnyű volt lefogni a húrokat. Hangzásilag sajnos nem egy helyen tudtam összehasonlítani őket, de az Ibanez és a Cort action elég hasonlónak tűnt, a yamaha is, bár talán egy kicsit lágyabb hangzással (de erre most meg nem esküdnék), a GB34J pedig kevésbé volt röfögős, mint a többiek, ez az egy lógott ki egy kicsit a sorból. Mindegyik nagyon jó gitár, és a hangjukban sem találtam hibát a döntés a következőképpen történt: Cort action: színe nem jó, Cort GB34J sokkal szebben néz ki, mint amilyen árkategóriában vanám kisebb a variálhatósága, és a lányoknak nem tetszett rajta a koptató (szerintem nem vészes). Ibanez: dizájnra nekem ez volt a favorit, és talán hangzásra is, de ha az ember egy normális gitárt vesz, akkor az előlapon nem legyen eltérés a fa színében, ahol összeillesztették (+ egy kis sötét csomó is volt mellette) és nem szabad elfelejteni, hogy ajándék lesz, így pláne nem akartuk bevállalni. Amikor neten nézelődtem, ez volt az első számú versenyző, és élőben sem okozott csalódást hangzása jól variálható, olyan all-round hangszer. Húrmagassága nagyobb, mint a cortoknál volt, de nekem nem tűnt túl magasnak (láttam korábban egy Ibanez gsr200-at, na annak a példánynak nagyon durva volt, a megnézett gsr180-nál azonban kellemes). Külön poén, hogy ez a 170 EW típusjelzés egy új szériához tartozik, ahol nem a megszokott agathisból készül a test, hanem tömörebb mangóból. Karácsony után tudok felrakni képet, és kicsit többet is írni, most egyelőre ennyi. :)

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#12126) sajtee válasza izomhod (#12125) üzenetére


sajtee
senior tag

Testesebben szól, igen. Alaphang+tiszta kvint+tiszta oktáv.

----

Áá, srácok.. Keresek egy hangszerészt, bár a környéken nem igazán találtam (Baja). A hangszerboltba, ahova járok, nem merem beadni, az eladó mindig be van baszva.

10-es húrkészlettel, standard hangolással rezeg (vagyis rezonál) a mély E húrom, most már a többi is, azok eddig nem, de már régiek, az E-vel van bajom. Próbáltam állítgatni a húrmagasságot, de semmi. Bár ez a húr is régi. Esetleg a nyak állítása? (tudtommal nem szabad azzal korrigálni a húrmagasságot)

blakmacs: imááádom :D

[ Szerkesztve ]

(#12130) Mathiask válasza sajtee (#12128) üzenetére


Mathiask
senior tag

Ha van egy kis műszaki érzéke az embernek, meg mellé talál pár jó leírást mit hogyan kell, meg miért, akkor saját maga is be tudja állítani a dolgokat a gitáron.

Nem atomfizika ez még, egy fix hidas gitáron(pl valami les paul) van kb 9 tekerni való amivel a húrmagasságot(2 csavar), a nyakat(1 imbusz), oktávot lehet állítani(6 csavar a hat húrhoz). Egy kerékpár összeszerelése, vagy mondjuk hajtásláncának kicserélése nagyságrendekkel bonyolultabb szerintem.
A lényeg hogy hideg fejjel kell csinálni, mindig csak kicsit állítani és nem árt hosszan nézni a gitárt előtte hogy mi, mit is csinálhat. Kis gondolkozás után rá lehet érezni mi hogy működik és akkor nem kell mindig hangszerészhez rohanni, meg otthagyni pár ezer forintot.

Amúgy ha nagyon picit zörög az még nem baj szerintem.

(#12247) sajtee


sajtee
senior tag

Nnna, visszatértem. Ebben a pár napban annyit ettem, mint máskor egész évben.

izomhod: bocs, nem voltam. Idén már semmiképp, jövőre (talán nyáron) pedig mindenképp elnézek egykét koncertre.

Közben megjöttek a csomagok. Az állványt átvették, az mínusz 2500, szóval olyan 15-be fájt minden. Az új pengetők (6db Dunlop Ultex Sharp) eszméletlen jók, én alapból vastag pengetőket használok, eddig csak a 2.0-ást próbáltam ki, de nagyon jól szól. Anyám jött haza, útba esett a hangszerbolt, megkértem, hozzon egy csomag 10-es Ernie Ball-t, ez még 2000 volt, de ez megvolt az állványból.

Nem tudom, ki írta, hogy lehet, hogy meg volt törve az E húrom, de köszönöm.. Ez volt a gond. Hangyafasznyit állítottam a nyakon, egyenesnek tűnik, a húrmagasságot is belőttem, most semmi nem csörög-zörög és nem is lett magas.

A Dunlop kurbli, amire igazából nem volt szükségem, de 600 Ft-om volt, nem rossz, de picit kicsi, így hozzáér(het) a másik hangolókulcshoz, de hasznos.

A Rockbag tok a Warwick-től vízálló, jól néz ki, szépen elfér benne a gitár és minden kiegészítő (az erősítőn kívül :DD ), a piros Ernie Ball hevederről nem kell írnom, 1600ft-ért jó vétel volt, kényelmes.

És a straplok.. A Soundstation mellett döntöttem, de végül, a rendelés előtt kivettem a kosárból és beraktam a Dunlop-ot, mert tudtam, ha esetleg nem jön be, el tudom passzolni (konkrét személy). Eddig bevált, nem félek, hogy leesik a gitár. Állva játszani.. Hát, akkordok mennek, kvintekkel játszani elég kényelmetlen a fej környékén, de majd megszokom. Gondolom. Nagyon le van engedve a gitár, így találtam kényelmesnek.

Összességében 15-ért ez a pár kiegészítő szerintem megérte, végre tudom hordozni a gitárt és esetleg még tanárhoz is el tudok menni...

(#12335) madgie válasza nesa (#12331) üzenetére


madgie
titán

SLP negyven alatt elhozható szvsz, mivel használt darab. Kézbe vettem, nem tűnt ordas sz@r darabnak, de bedugni nem mertem, 5-6 év kihagyás után rá azt sem tudtam hirtelen, mi hol van rajta :))

A ragasztott nyaka lepett meg eléggé, azt hittem, ilyen árú gitárnál csavaroznak. Mondjuk ha elhozok valami görbe lomot, akkor elég mérges leszek magamra :D Nem hiszem, hogy az volna, a hangszerboltos ismerős, fel is ajánlotta, hogy ha érdekel, akkor rak nekem rá egy garnitúra tízes húrt (most valami sima jazz-izé húrok voltak rajta), meg belövi az oktávot hozzá, húrmagasságot, ahogy kívánom, stb. Igazából az egész boltban csak ez az egy LP testű cucc volt, Fender/Ibanez szerű gityóból bezzeg volta vagy két tucat. Azt mondta, hogy még megnézi, hogy a másik boltban van-e más LP-szerű cucc, meg természetesen ha az Epiphone kell, akkor azt is lerendeli.

Megmondom őszintén, hiába tett elsőre jő benyomást az SLP, itthon megrémültem, mikor beütöttem a google-be és még gyártói oldalt se hozott föl.

Szerk: ja és kösz a tanácsot! Jó volna egy használt Vintage is, de a közelemben kifogni... nem egyszerű :(

[ Szerkesztve ]

(#13503) BluEyes válasza Aucor (#13500) üzenetére


BluEyes
őstag

Használtan vetted?
A fémhúrok csörgésén nem kell sokat agyalni, kikerülhetetlen, ha alacsony húrmagasságot akarsz. A húr ugyanis nem a fogólappal párhuzamosan rezeg, hanem minden irányba kileng, így óhatatlanul belever a bundokba, ha alacsonyra van engedve. Ha a húrozásnál hosszában kicsit meg is csavarodott a húr, akkor ez a kilengés még nagyobb lesz.
Mindazonáltal egy hangszerészhez így az elején érdemes lehet elvinni, a gitárt, hátha tényleg kijebb áll 1-2 bund, azokat kicsit majd lecsiszolja a mester, meg be is állítja a nyakat.
Esetleg használj hibrid készletet, ami azt jelenti, hogy a mély húrok eggyel vastagabbak, mint a normál készletben, azaz pl. a normál 9-42 helyett hibrid 9-46, a mélyebb húrok kicsit feszesebbek lesznek ugyanolyan hangolásnál, kevésbé lengedeznek összevissza.
A húrozásra is fordíts figyelmet. Célszerű már 1 (vagy akár 2) nappal korábban kivenni a húrokat a tasakból, kibontani, és felaggatni valahova, hogy a húrok a több hónapnyi összetekertség után ki tudják rúgni magukat, ezzel is csökkentve a megcsavarodás esélyét, illetve a felrakásnál is figyelj erre, ne erőltesd, hagyd, hogy a húr beálljon saját maga a megfelelő pozíciójába.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#13861) Aucor válasza Szten Márs (#13860) üzenetére


Aucor
senior tag

Fix tune-o-matic hidas gitáron szeretnék nyakat, oktávot, húrmagasságot állítani. A nyak az homorú. Az oktáv a 13. bundon van minden húrnál.

[ Szerkesztve ]

(#14552) InHell


InHell
senior tag

Reggel meghozta a futár az új szerelmemet egy Ibanez RGR321 EX BK személyében. :)
Délután meló után viszem a helyi hangszerboltba beállíttatni, be sem volt még hangolva, meg a húrmagasság beállítva stb.

< béna duma helye >

(#14567) InHell válasza madgie (#14563) üzenetére


InHell
senior tag

Köszi.
Voltam ma bent nála, csak holnap délelőtt fogja csinálni, úgyhogy nem hagytam ott a gitárt, majd reggel beviszem.
Ki sem bírtam volna, hogy ne pengessem egész este. :D
Megbeszéltük, a húrmagasság jó alacsonyra lesz belőve.

(#14564) Eastman hárs test, jávor nyak, rózsafa fogólap
A hangkitartása nagyon durva az SX strato-hoz képest. Tetszik ez a fix húrláb. :)

(#14566) sza.sa ;)

[ Szerkesztve ]

< béna duma helye >

(#14608) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Na, megvan a Vintage V100 Tobacco Sunburst színben, ez már jobban tetszik, és jobban is hangzik. Nem tudom, hogy ez most a zárt pickupok miatt van-e, de így jobban tetszik a hangja. Alacsonyan van a húrmagasság, sztem 10 v 11-es húrkészlet lehet rajta. Jól néz ki, rendkívül kényelmes, és ütős a hangja. Az előző az teljesen más volt érzésben, bár az 6-7, ez meg csak 2 éves. A hangzás az fura, mert lemerült a torzítómban az elem, de vhogy most jobb a hngja, még jobban torzít, de nem rossz értelemben, hanem olyan mdon, ami a fülnek is tetszik :D Érdekes dolog.

Majd töltök fel képeket nemsokára.

(#14631) BluEyes válasza theiron320 (#14614) üzenetére


BluEyes
őstag

theiron320
Vettél egy fasza gitárt bitangjó áron. Van neki egy két perc alatt korrigálható nut-problémája. Na bumm. Nyaka, bundolása legyen jó, húrmagasságot tudjad beállítani akármilyen alacsonyra, oszt ennyi.
Ne pánikoljál! :)

izomhod
Rossz a technikád, azért akad be a körmöd.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14652) sza.sa válasza toth_janika (#14651) üzenetére


sza.sa
tag

Én a gitar.clinic-hez vittem, Zolihoz.
Pár nap alatt meglett. Sikerült elég jól belőnie a gitárt, én és egy helyi hangszerész hiába állítgatta bárhogy.
Bundsíkolás kellett, most a húrmagasság 1,25 és 1,75 mm a 14-es bundnál, úgy hogy még nem zörög :)
Az ár is baratságos volt ;)

sza.sa

(#14890) BluEyes válasza madmike (#14879) üzenetére


BluEyes
őstag

A pálca funkcióját már leírták a kollégák. Húrmagasság más dolog, azt smirglivel állítjuk be. [link]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14891) Szten Márs válasza BluEyes (#14890) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Hát igen, így csökkenthetjük, de utána nem tudunk visszafelé korrigálni, elég egyirányú dolog. Ha jó a húrmagasság, talán a legjobb nem piszkálni. :)

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.