Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18170) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Van egy Gibson PAF-om, bepakoltam híd pozícióba. A mélyei annyira nem érezhetőek 2x12"-es Fender ládával. Normális ez? Ha át teszem nyakhoz jobb lesz, vagy hagyjam inkább ott?
(Nem volt még PAF-om)

Tekercs ellenállások: 7.31kOhm és 6.42 kOhm(ez eredetileg kicsit több volt, csak szakadás volt benne és le kellett tekerjek belőle vagy 400-500 Ohm-ot)
Ellenfázisba van sorosan kapcsolva. Teljesen zajmentes. Hogy jobb amúgy használni, sorosan, vagy párhuzamosan?
Leginkább rockandroll blues-t játszok.

(#18172) brickm válasza atidzsiforc (#18171) üzenetére


brickm
őstag

Ok,csak a dimarzio tonezone155 ami előtte ott volt olyan érezhető bélmozgató mélyeket produklt.

Amúgy mennyinek kell lennie a paf kimeneti feszültsgének nagyságrendileg? 10-30-100 mv?

(#18176) brickm válasza Aucor (#18173) üzenetére


brickm
őstag

Kiemeléssel már próbálkoztam. Jelentősen nem változtat. Ha az erősítő előfokján a bass potit tekergetem alig érezhetően módosítja a jelalakot. Ebből arra következtetek, hogy ahol nekem a bass szabályoz, ott igazából a pickup-ből alig jön ki valami. Tehát a mély tartománya szegényesebb, mint mondjuk a közép.
Mindezzel nem lenne gond, csak nem tudom, hogy a PAF-nak ilyennek kell-e lennie.
Tegnap megmértem multiméterrel, kb max 100-130mV RMS feszültség jön ki belőle.

(#18180) brickm válasza jolti05 (#18178) üzenetére


brickm
őstag

Szia!
Ebben van alkatrészlista, kapcsolás, nem tudom tiedhez való-e, de hátha: 30.oldal körül.
[link]

(#18184) brickm válasza jolti05 (#18183) üzenetére


brickm
őstag

Robogó akku alatt egy 12v-os akkut értesz?
Az kevés lesz szerintem.
2db-al sorba kötve már inkább babrálhatnál.

Mérés menete:
-Áramtalanítsd az erősítőt.
-A trafótól jövő csatlakozó pontjaira tedd az egyik mérőfejet.
A nyáklemez GND pontjára tedd a másikat és válts dióda vizsgáló módba a multival(folytonosság vizsgáló ha úgy tetszik)
Keresd meg a csatin azt a pontot ami sípol a GND-vel.
A gnd az erősítőd összes hideg pontját jelenti. gyakorlatilag a gitár kábeled jack dugójána a burkolata, vagy a gitárod húrjai is kapcoslódnak oda.

Ha ez a pont megvan, bekapcsolod az erősítőt és feszültség mérő állásban méred a gnd-hez képest a feszültségeket.
Szerintem olyan 20V-körül kell lennie az egyenirányított feszültségnek. Ráadásul szimmetrikusan a GND-hez képest.
Ebből gondolom: [link]

A felső egyenirányító híd után szimmetrikusan van 2 25Voltos tűrésű elkó.
Tehát túllövésekkel satöbbikkel együtt 25Voltnál több nem kéne hogy oda kerüljön. Tehát kb 20Voltra van méretezve a cucc. De a mérés a tuti.

(#18185) brickm


brickm
őstag

A PAF kérdésem megoldódott.
Sikerült 330mV RMS feszültséget is kicsikarni belőle heves pengetéssel, ami más túl is megy a vintage output levelen :) A dimarzio ad le ennyit. Az meg high output humbucker 17kOhm-os DC ellenállással.
Szóval jók vagyunk.

A mélyei nem kevesek, csak a fender végfok kettes csatornája ilyen karakterisztikát ad.
Kipróbálva más hasonlóan komoly végfokkal teljesen más. Mellremegtető búgós mélyet adott :)

(#18187) brickm válasza jolti05 (#18186) üzenetére


brickm
őstag

Én zselés akkut használnék, amit riasztókba meg szirénákba pakolnak, mert egy 4Ah-s 2-3 ezer ft körül van és marha sokat kibír. Egy szimpla 12,5-13V-os töltőáramkörrel csepptöltve tölthető. Probléma mentes.
Nem tudom a robogó akku mennyibe kerül, de szerintem több, mint 2ezer ft. De lehet tévedek.
Laptop akkut ne használj ilyesmire, nem alkalmas szerintem rá. Belső elektronika, vezérlés stb. Macerás tölteni is.

A felső kettőre gondolok, igen. Az alsó csak 16v-os, tehát ott kb 10-12V feszültségnek kell lennie földhöz képest. Oda leszármaztatható az egyik akku külön, így könnyedén meg van neki a megfelelő feszültség. A harmadik ág meg egy 3.3V-os kör, a digitális cuccoknak betáp, de azzal nem lesz gondod, mert feszstab kocka csinálja meg a 12Voltból.

A két piros jó lehet neked, igen. Kíváncsi vagyok hány volt lesz rajta. :)

(#18190) brickm válasza Bobrooney (#18188) üzenetére


brickm
őstag

Ámen! :D Akkor tévedtem, azzal is megoldható.

# fs-zsoci
Nyugodtan kérdezz, amint tudok válaszolok.

Azt, hogy hány akku kell mérés után fogod megtudni. Lehet elég lesz kettő, sorosan.
3 ághoz nem kell feltétlen 3 akku, ugyanis a nagyobból származtathatsz le kisebbet.
Esetedben egy LM317 feszültség stabilizátor személyében van megoldva, hogy kb 10-12Voltból 3.3Volt legyen.

Gyakorlatilag ha megnézed van két szekunder a trafón(egy középleágazásos, meg egy normál), 2db egyenirányító diódákból kipakolva, és a második dióda quartetből van leszármaztatva a harmadik ág, a digitális rész tápja, a 3.3Volt.
A plusz-minuszos ágat kell megoldanod leginkább 2 akkuval, a második ág lejöhet az egyik akkuról ezekből. De az akkuk számát az fogja leginkább meghatározni, hogy a felső egyenirányító hídjára mekkora feszültséget mérsz.
Ha mákod van nem HD75-ös végfokod van :D Abban az első híd után 50Voltos kondik vannak, ami már rosszul hangzik akku szempontból.

(#18195) brickm válasza jolti05 (#18193) üzenetére


brickm
őstag

Ezt úgy mérted, hogy a sorkapcsot lehúztad a panelról?
Tehát csak a trafó terheletlenül?

(#18198) brickm válasza jolti05 (#18197) üzenetére


brickm
őstag

Hibakeresésnél, meg ha keresünk egy ismeretlen feszültséget,csak terheletlen állapotban mérjük.
Ha terheled, lehet zárlat alatt méred. Így lehet 15-20voltból is 6.

A végfok ugyan az, ha MP3-ast kötsz rá, ha gitárt.
Ami nem ugyan az, az az előfok.

Ugyanis a gitár jelfeldolgozást a spider 3-ban is másáramkör végzi, nem az, ami a 3.5mm-es jack bemenet jelét.

Az a baj, hogy lehet más is megreccsent a végfokkal együtt, bár nem kell még temetni ebben az esetben sem.
Gondolatom szerint, mivel tápot akartál mérni, a tápot sikerült odazárni valamelyik bemenethez. Pl ahhoz, aminek az elején ott figyel az DAC kimenete.
100Hz-es a búgás?
Akkor lehet valami szűrés ment ki a DAC tápjától, vagy egy kis smd ellenállás. Ha maga a gitár is megszólal, nem döglött meg se a digitális feldolgozó, se a DAC, ez már majdnem félsiker.
Bár még próbálkozhatsz a forrasztás javításával is, hátha megjavul közben.

[ Szerkesztve ]

(#18200) brickm válasza jolti05 (#18199) üzenetére


brickm
őstag

Le tudnád fotózni a forrasztott részt?
Mindenképp ki kellene tisztítani a furatokat, mert az ónban lévő folyatószerek zárványokat okozhatnak.
Ráadásul lehet az ónt áttoltad valahova a furaton kívülre és ott zárogat össze dolgokat.
Hát az eszközök, igen.
Lehet keresni kéne valakit itt a fórumon, aki közeledben lakik és segít beforrasztani azt az IC-t.
Segítenék én , csak kicsit odébb vagyok tőled, ha valóban pesti vagy. :((

Ha feszültség mérő állásban volt a multiméter és jól volt beledugva a mérőzsinór, akkor csak úgy pukkanhatott el az IC, hogy valamit összezárt a mérőtüske, ugyanis fesz. mérő állásban végtelenhez tart a multi belső ellenállása, tehát maga a két mérő zsinór között nem jöhet létre a zárlat. Szinte tutira oda csatolódott valami valahova. Mondjuk a táp a kimenetre, vagy a test a kimenetre.

Nem reménytelen így sem a dolog. Mivel a végfok IC forrasztgatásával változást értél el, simán lehet, hogy rosszul van még mindig beforrasztva és nem mindig érintkeznek a lábak. Még az is lehet, hogy másnak nincs is benne baja.

[ Szerkesztve ]

(#18211) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Érdekel ti a következő cuccokat milyen sorrendbe kötnétek be, sorosan a gitár és az előfok közé (tehát nem loop-ba)

MXR Dyna Comp
Vsex colorsound Wah-Wah
MXR micro Amp
Ibanez tube screamer TS808 mod
BHG Tube overdrive
Lovepedal fuzz face
Wampler tweed '57
MXR Noise gate
Magnatone Bigfoot vibrato

Próbálgatás alapján én ezt a sorrendet állítottam fel, de ha valakinek van javaslata módosításra, szivesen meghallgatom.

(#18254) brickm válasza nesa (#18238) üzenetére


brickm
őstag

Mármint mi van 40cm-es darabokból összerakva?
Ha arra gondolsz, hogy a test 40centis darabokból lett tömbösítve, azzal kb semmi baj.

(#18264) brickm válasza nesa (#18255) üzenetére


brickm
őstag

"1x lattam a TV-be hogy kell gitart kesziteni,kb sejtem mirol beszelek:D"
:DD
Akkor jó, majd ha kell tipp építésben, kereslek. :D

Na mondjuk a nyakat több darabból összerakni kicsit gázul néz ki, jh, ráadásul a ragasztás ha nem tökéletes...na mindegy.
A nyak legyen egy darabból ha lehet.
A testet én is 3 darabból ragasztom. Illetve egy ami a nyakat is magába foglalja,vagy amihez kapcsolódik a nyak, illetve annak szélére egy-egy darab.

(#18272) brickm válasza madgie (#18265) üzenetére


brickm
őstag

Bizony szép cucc lett, pedig én nem szeretem a domború testeket, de tetszik:D

(#18584) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Gibsonosokhoz lenne kérdésem leginkább.
(Neten keresgélve félrevezető információkat találtam(3,2cm-től 3,9-ig, de szerintem alsó hangon 50mm -nél kezdődik a test legkeskenyebb része is), a gibson.com-on meg ezt az adatot nem tették közzé sajnos)

Les Paul standard vagy custom gitár test vastagsága érdekelne. A legvastagabb ponton(a hangszedőknél) illetve a legszélén, ahol a jack dugó is becsatlakozik a testbe.

Előre is köszönöm annak, aki veszi a fáradságot és megméri nekem!

(#18640) brickm válasza NSiS (#18637) üzenetére


brickm
őstag

Így van.
Tudom ajánlani az MXR micro ampot.
Vagy a tube screamert, az mindenre jó.. :D

(#18641) brickm válasza Bobrooney (#18634) üzenetére


brickm
őstag

Ha szereted a mikrofóniás hangszedőt, meg a maráskor szétharapott testet, illetv a nyak nem egészen pontos,illesztését, illetve a koptató és a híd közötti pontatlanságot, bátran...

(#18643) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!

Pickup tervezési és kivitelezési projektem egy mérföldkőhöz ért, ezt szeretném itt megosztani veletek.
12 képben a Seymour Duncan PAF pickup replikája, a gyatra, halva született ronda tekercseléstől kezdve:

https://www.dropbox.com/sh/pdw24dr0r5sv013/AABZ8a_qTq5BAqaH_IwCwU9xa?dl=0

(#18645) brickm válasza Plazmacucci (#18644) üzenetére


brickm
őstag

Szia!
Meg.
Jobb-e mint egy 5ezres szedő? :D
konkrétan jobb, mint az eredeti PAF, meg mint az eredeti fender single coilok.
Rendelkezem mindkettővel(kevesebb a zajom és erőteljesebb a kimenő jelem...)
Nem hobbim, szakmám.

[ Szerkesztve ]

(#18647) brickm válasza Plazmacucci (#18646) üzenetére


brickm
őstag

Egyáltalán nem kókány. Rengeteg munka van benne, és marha sok próbálkozás, mire jó lett. Atl, hogy valami nem úgy néz ki, mint a megszokott, még nem lesz feltétlen rosszabb, szerintem :)
Számomra a műanyagból készült "nem kókány gyári" visszataszító, pláne mikor pár év elteltével ide oda vetemedik az alja a mágnesnél.

Szerintem a kókányolás meg nem ott kezdődik, hogy precíz marósablon, meg fúrósablon van készítve a cucchoz.

[link]
[link]
[link]

A régi rétegelt lemezes stack-től indultam, és már az is működött, használt bontott huzalból tekerve.
Az a ronda kókány szedő egy zenekarnál működik azóta is akusztikus gitárban...gond nélkül.

A világos színű szedő ellenfázisú soros kapcsolásban üzemel, 8kOhm a DC ellenállása, 7kHz keresztezése. Durva magasai vannak. 380mV RMS a kimenete.Teljesen zajmentes.
A sötétebbik pedig 7,4kOhm DC ellenállású és 4,5kHz körül van a keresztezése.
Neki kicsit kisebb a jelszintje, (kb290mV) viszont nagyon jó hangja van a jcm800-on 10/10-en.

egyébként blues-rock and rollt- rockabillyt nyomok velük.

[ Szerkesztve ]

(#18669) brickm válasza Sayuar (#18667) üzenetére


brickm
őstag

Szia! Mindkettő.

Asztalosként kezdtem annó, suli mellett(míg az ipari elektronikát tanultam - ez az elektrotechnikus röviden). Aztán az ipari elektronikai műszerész után automatizálási és folyamatirányítási szakmába vágtam. Majd PLC programozó lettem, mellette pedig a hangszereimet, és egyéb hangtechnikai eszközeimet tervezgetem, csinálgatom.

xAlten
Szia!
Lesz, csak egyelőre egy telefonnal tudnék felvenni, az meg... tudod milyen :D

[ Szerkesztve ]

(#18686) brickm válasza atomeec (#18681) üzenetére


brickm
őstag

szia!
én azért nem szoktam,mert a vágott húrvég aokkal hegyesebb,mint az eredeti vége. kaptam már bele párszor...kellemetlen.így marad a torzomborz kialakítás. ja meg így sokkal rockenrólosabb.

(#18776) brickm válasza Plazmacucci (#18762) üzenetére


brickm
őstag

Az a probléma, hogy a fát kivágják, és mikor feldolgozzák és összeszerelik még bőven van benne kötött víz.
Egy gitárra való fa anyaga, kb 4-5-6évig is képes száradni, mire kiadja magából az összes kötött anyagot.

Na onnantól nem kell bele nyakpálca.

Az első épített gitárom anyaga kivágva száradt egyenletes helyen tartva kb 15évet.(nem direkt, így alakult, a padon eldugva elfelejtve elvolt magának, a mad jó lesz valamire kategóriában.)
Majd megmunkálva vagy 7-8évet.

(#18779) brickm válasza Gyick (#18777) üzenetére


brickm
őstag

"bár tudom a húr sokad rendű dolog,nem azon fog mulni."

Nem nyomtál még bluest bronz húrral...vagy rézzel... próbáld ki egyszer ha teheted :D

(#18809) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Mai termés egy 5 wattos full csöves kis erősítő, alapvetően zenét hallgatni készült, de inkább gitároztam vele ma egész délután

Az alkotóelemeiről annyit kell tudni, hogy Budapesten dübörögtek a tankok '56-ban, amikor utoljára ezeken megszólalt valami, de ennek ellenére olyan, mintha vadi újak lennének. Kicsit zajos, de ennek gondolom van egy kis köze a kondikhoz, amiknek nem tett jót 50év.

Ugyan csak telefonnal tudtam felvenni, nem olyan, mint élőben, de azért meg lehet hallgatni, akit érdekel.

Hangszín köre egyelőre nincs, sőt, hangerő potmétere sincs... ami a csövön kijön(szó szerint).
A torzításért egy ibanez tube screamer felelt, maxra kitekerve. A drót legelején pedig 1 vintage low level és egy medium level gibson paf burstbucker AL V szedi a hangot.
Akárcsak Slashnek annó.

A csövek:
1db EBL21, és 1 db AZ1

A hangja

[ Szerkesztve ]

(#18871) brickm válasza Fitzgerald (#18866) üzenetére


brickm
őstag

2.5wattos SE csövesem teleordítja a 30m^2-es termet :D

(#18876) brickm válasza BluEyes (#18875) üzenetére


brickm
őstag

Évek óta spanikötelet, meg vontató kötelet használok hevedernek, a csajok buknak rá :D
ÉS sokféle színben kapható.
Jójó, a vintage fenderen bőr van,de minden máson a fentiek :D így jobb a rákenról.

(#18924) brickm válasza impalaman (#18920) üzenetére


brickm
őstag

Ofszet hiba, nem nagyon tudsz vele mit csinálni.
A poén az, hogyha nincs a bemeneti jack-edre dugva jelforrás, akkor alap esetben testet ad az előfoknak.
Szóval az erősítőd áramköre, állítja elő.
Vagy tápoldalról szedi. Ezt így konkrétan nem lehet eldönteni
Azért durva, a régi marshallok mennyivel jobbak voltak.
A jtm45-nek semmi zaja csutka hangerőn.

[ Szerkesztve ]

(#18931) brickm válasza BemAnyó (#18930) üzenetére


brickm
őstag

Nálam semmiféle földhurok nincs. Zajmentes vagyok hálistennek. Egyedül a Samsung laptop töltője zavarja, de az összes erősítőmet ... Ha egy fázison vannak. De pl,a dell töltője már nem zavarja.

Én meg a hétvégén megtakarítottam a nyakat, meg egyúttal le is pácoltam,mert uncsi már kicsit hogy állandóan fekete lerakódások vannak rajta. Most világosbarnából sötétbarna-fekete lett. A berakások helyénél sötétebb.
Illetve beáztattam paraffin olajjal,hogy tömörebb legyen. Most jól csúszik a rakendrol:D
[link]

[ Szerkesztve ]

(#19005) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Készül az új sablonom.
1959-es LP, egyedi hangszedő készlete lesz ennek is.
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#19007) brickm válasza nesa (#19006) üzenetére


brickm
őstag

Nem a toppom lesz ragasztva, hanem a háta.(szerk.: mert a nyak nem ragasztott lesz, hanem átmenő. De csak atáblásítás után jött az az ötlet, hogy legyen teljesen LP struktúra, előtte más volt az elképzelés, így meg már nagyon sokat kellene a fogólapon kiemelni, ha top-ot ragasztanék)
10-es lemez sablon. Elég masszív, szerintem nem kell ennél több, de persze majd mikor élesben marom a munkadarabot, akkor fog kiderülni ha esetleg mégsem, de bízok a legjobbakban.
Amikor csak single coil helyére kell humbuckert marni, vagy aktív szedőnek elem lukat, akkor csak 4-5-ös lemezt használok, sőt sokszor elég a faroslemez is, ami kb 3mm. Így ebből indultam ki mikor ilyet választottam.

Ha a toppot ragasztanám, nem a top-pal együtt kellene kimarni a hangszedő helyét? Végülis a keret úgyis takarja a lyukat. Vagy a hangszedő lábai fölött meghagyod az anyagot?

[ Szerkesztve ]

(#19009) brickm válasza nesa (#19008) üzenetére


brickm
őstag

Átfúrni át tudnám, de a kábelcsatornát kimarom, azt meg csak el kéne takarni. plusz lesznek benne könnyítések, nem lesz teljesen tömör a test.
Vagy te nem csináltál a te LesPaulodba ilyet?
Gondolkodtam rajta, hogy kihagyom, csak azért a pickupök helye, meg a kábelcsatorna helye elég nagy köbcenti, azt ellensúlyozni kell(?) a test hátsó részénél is, nem?
A kábelcsatornát azért marom mindenképp, mert egy előzőleg épített gitárnál úgy voltam vele, hogy ah, majd fúrok egy lyukat neki, elég lesz az....jópárszor szétszedtem, meg rátornáztam mire befért minden vezetékem. Ezt a hibát nem akarom megint elkövetni:D

A könyv közepének kimarása nem gond, csapágyas másoló kés fogja marni, szerintem simán befér, de előtte lepróbálom egy hulladék fán, aztán ha mégsem, akkor én is máshogy oldom meg. Köszönöm a tippeket, még gyakorló fázisban vagyok, második gitár. :)

Egy gyorskérdés:
A fogólap tetején csinálsz berakást?
Azt mivel kivitelezed?
Én előzőleg 4.5-ös fúróval megfúrtam, 4-5mm mélyen a fogólapot és kétkomponensű ragasztót színeztem sötét páccal, azzal töltöttem ki a furatot. De szerintem ettől sokkal jobb megoldást is lehetne találni. Esetleg a módszered, ha nem titkos?:)

[ Szerkesztve ]

(#19011) brickm válasza nesa (#19010) üzenetére


brickm
őstag

Én se akartam könnyítéseket tenni bele, csak gondoltam az eredetiben se véletlenül van, azért csak 5-6.5 cm vastag a lespaul teste.
Mondjuk nekem a legvastagabb pontja kb 5.3 lesz. Majd megnézem milyen nehéz, ha nem vészes lehet én se könnyítem ki.

Ezekre a pontokra gondoltam.
A kör alakú berakást fogólap síkjára én is dugófúróval ötleteltem ki, de oda inkább nem teszek berakást.
Viszont felül csak jó lenne. Viszont oda a dugófúrós megoldás nemigen jó, 4mm körüli átmérőre.

(#19015) brickm válasza kizul (#19013) üzenetére


brickm
őstag

Ezért a hangért tekertem paf-ot..
Meg ezért csináltam egy 2.5wattos full csövest. Az a poén,hogy konkrétan ezt a hangot nem lehet utánozni fépvezetős eszközökkel.

(#19016) brickm válasza Neuler (#18991) üzenetére


brickm
őstag

A fa nagyonis sokat számít. Legalábbis passzív hangszedőknél számít. Vannak fák amikben nimcs mély.

(#19028) brickm válasza Humbucker (#19027) üzenetére


brickm
őstag

Minek? Szerintebb szebb ha üres.

(#19045) brickm válasza nesa (#19041) üzenetére


brickm
őstag

"sot mar gyarilag is bajlagolnak."

Úristen. Hitványabbnál hitványabb dolgokat adnak ki neves gyártók is a kezük közül mostanság.

(#19057) brickm válasza nikkel111 (#19054) üzenetére


brickm
őstag

"Azt azért gondolom nem kell mondani hogy csak magában effekt nélkül nem lesz meg a megfelelő hangzás ..."
Olyan zenét kell tolni,amihez elég egy jó gitár, egy kábel,meg egy k ba szott jó erősítő csutka hangerőn:D

(#19064) brickm válasza Eastman (#19061) üzenetére


brickm
őstag

én használtam stratomat 10-es, sőt asszem 9-es DAdario, illetve ernie ball húrral is.
A strato hangzás megmaradt.

(#19068) brickm válasza Neuler (#19067) üzenetére


brickm
őstag

"Akusztikus gitár: itt tényleg számít a fa milyensége. "
Elektromos gitárnál is teljesen számít,.

(#19078) brickm válasza Neuler (#19069) üzenetére


brickm
őstag

"Elektromos gityón a hangszedők veszik fel a jelet közvetlen a húróktól, "

Dehogy...
A fa milyensége, az üregek mérete, a hangszedő felfüggesztése stb, nagyban befolyásolja a kialakult jelet.
Az egy dolog, hogy maga a szedő milyen elven működik, ha kiveszed a gitár testéből és a húrok túloldalán függeszted fel, teljesen más hangképet ad.
Tüntesd el az üreget a szedő körül, illetve szüntesd meg a felfüggesztésében lévő mozgási lehetőségeket. Teljesen más hangja lesz...
Hiába teszel egy gretsch filtertron-t egy telecasterbe, megse közelíti a hangot, amit az eredeti hangszerben ad.
Vagy hiába teszel egy burstbuckert egy stratba... nem lesz les paul hangja soha.
Illetve a lespaulba is hiába teszel fender single coilt.

A gitár fáit amikor összetáblásítják gyakorlatilag hangolják a gitárt. Nézd meg a lespault, tömör vaskos mahagóni, ami a sötét telt mély hangokat adja, egy marha kemény csilingelő hangú jávor toppal, illetve rózsafa fogólappal van felfényesítve.
Ha ezeket leveszed róla egy tompa mély hangú hangszert kapsz.
Ha fogsz egy kőris testet és megfurkálod, könnítéseket teszel bele, elveszti a sustaint a test...

A pickuppal annyit tudsz variálni,hogyha túl sok a magas a testben, a potmétereket 250kOhmosra(vagy kisebbre) választod, ami csillapít a magas hangokon, illetve olyan hangszedőt teszel bele, aminek mindkét tekercse magas menetszámú, nagy impedanciával rendelkezik, így veszít a magas tartományából.
De ha a testben nincs mély hang...azt sehogy nem fogsz hangszedővel bele tenni.

(#19079) brickm válasza Neuler (#19069) üzenetére


brickm
őstag

Közben tovább olvastam, amit írtál, mert amit leírtam azt az idézett rész után le kellett írnom.
SZóval olvasnál róla.
Eddig ezt nem olvastam, most guglliztam rá:
[link]

Ő gyakorlatilag alá is támasztotta amit eddig ecseteltem, gondolom neki konkrét bizonyítékai is vannak az elméleti részen kívül az igazára.
Én megelégszem azzal, hogy gitár és hangszedő építéseim során tapasztaltam mire képes némi idegen anyag egy gitár testben. akkor is ha az csak 3köbcenti mindössze.

"Józan belátással máris látható, hogy a gitár minden eleme befolyásolja a végeredményt."

"H.A. - Ezek szerint te is azt állítod, hogy a különböző fáknak különböző hatása van a gitár elektromos hangjára? Van tapasztalatod ilyen, vagy ehhez hasonló kísérletekről?

SZ.S. - Persze hogy van hatása a különféle fáknak és ez nem mítosz és hit kérdése, hanem hallom és ez élő tapasztalat. Az elektromos gitár is ugyanolyan rezgő struktúra, mint az akusztikus, csupán a tömör fa másféle formáns rezonanciákat más arányban ad a húrrezgéshez, mint az akusztikus üreggel rendelkező hangszertest."

[ Szerkesztve ]

(#19081) brickm válasza Neuler (#19080) üzenetére


brickm
őstag

"ha valahogy a húrok rezgési tulajdonságain módosít, "

Basszus, szerinted nem módosít rajta, hogy egy fa marha tömör, vagy lengébb kötésű, esetleg, hogy üregek vannak benne, vagy sem?
Ha ezt nem látod át, szerintem kár tudományosabban belemenned, ez egyértelmű.

Ha kalapáccsal ráb szol egyet egy vascsőre és meghallgatod milyen, majd megfogod egy kezeddel és úgy is ráb szol és meghallgatod, hogy milyen...
Akkor te nagyban befolyásoltad a füled, vagy a cső anyagát? Nem...
de azzal, hogy a gitár testét teljesen más fákból alakítod ki, teljesen más tulajdonságokkal, meg teljesen más környezetben helyezed el azt az egységet, ami fizikai rezgésből elektromos jelet alkot, az szerinted miért befolyásolja kevésbé a rezgés milyenségét?

(#19089) brickm válasza Neuler (#19083) üzenetére


brickm
őstag

Figyelj, egyáltalán nem sértésnek szántam amit és ahogy írtam. Ha neked így jött le elnézést. A szótaggal elválasztott szavakat sem azért írtam,hogy denagson beszóljak neked.
Szóval semmi rosszindulat nem volt bennem,se harag,se semmi amikor írtam.

Legyen ahogy gondolod,a hangszedő befolyásolja a hangképet, a fa csak elenyészően szól bele...

(#19101) brickm válasza bigrob (#19093) üzenetére


brickm
őstag

Feltétlenül új kell?

(#19119) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!
Ez jó valamire? vagy ne várjak tőle semmit?

Nem erősítő pótlására kellene, csak érdekel milyen egy guitar rig összeállítás, de azért 10-20ezret nem akarok egy kipróbálásra rászánni, 4ezerért még azt mondom oké.

[ Szerkesztve ]

(#19123) brickm


brickm
őstag

Jólvan, sikeresen lebeszéltetek róla. Akkor inkább átmegyek öcsémhez, visszaaplikálom az SB audigy goldot a gépébe és azzal próóbálom ki a guitar riget. :)
Köszönöm a segítségeteket!

(#19128) brickm válasza HUTCHDB (#19127) üzenetére


brickm
őstag

Ízlés kérdése, de én nem vennék nylon húros gitárt.
De amúgy ilyen árkategóriában kb minden akusztikus gitár egyforma.
A húrláb szokott felválni, extrém esetekben a nyak illesztése elválni.
De faragasztóval javítható, ha nem zavar, hogy ennyire fapados.

(#19130) brickm válasza Bobrooney (#19124) üzenetére


brickm
őstag

Nincs almás cuccom már hálistennek.
Kipróbálom az audigy-t hátha, bár öcsém gépe meg jó régi, lehet a guitar rig fog rajta akadni...fene se tudja.
De lehet ha felbosszant nem i fogok vele szórakozni, inkább bedugom a tube screamert ..abban jó sok az R vitamin.

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.