Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55) delta9 válasza yossarian (#54) üzenetére


delta9
senior tag

csak bátran, sztem itt senki sem fog ''lenézni'' azért, mert nem olyan régóta zenélsz. ha elfogadsz néhány tanácsot

első sorban én azt javasolnám, hogy a zeneelmélet alapjait tanuld meg, ha az még hiányozna. csak hogy tudd, hogyan épül fel egy dur v moll hangsor, azokat több fekvésben gyakorolgasd (itt eléggé fontos lenne az ujjrend és a pnegetés is...). később már mehetnek a major, összhangzatos moll hangsorok, dur és moll pentaton stb. így az improvizációs szólóknál nem fogsz beleesni abba a hibába, hogy egy fekvésből nem tudsz kilépni.

azután már csak zenét kell hallgatni nagyon sokat. az egyszerűbb dolgokat próbáld meg leszedni hallás után, először úgyis 300-szor kell majd meghallgatnod, de később már csak 3-szor (pár év kitartás). a tabos kottákkal, amik a neten vannak vigyázz, mert túlnyomó részt (amiket én láttam) eléggé pontatlanok.

(#296) Duffy válasza Dominator (#295) üzenetére


Duffy
csendes tag

A F# moll annyi, hogy az E mollt 2 bunddal arréb fogod, a többi húrt pedig a második bundnál.

-2-
-2-
-2-
-4-
-4-
-2-

Ilyen a tabja.

(#324) delta9 válasza I_Am (#321) üzenetére


delta9
senior tag

az a wah pedálos összhangzatos moll skála az nagyon zsír. érdemes azt a szólót megtanulni, ujjgyakorlatnak sem utolsó.

(#598) WEBER válasza ÉN007 (#592) üzenetére


WEBER
tag

ez csupán szolfézs
de a legtöbben csak egyszerűen bevágják és nem tudják hogy mi miért van úgy.
elismerem hogy úgy egyszerűbb. a számokk al ne foglalkozz olyan mélybemenően
tanuld meg hogy hogy fogják az adott akordot és kész.

( a gitáron ugyebár általában 3-as hangzatokat tanulunk és attól lesz hetes az akkord hogy bogjuk és az akkord hetedik hangját berakjuk a hármashangzatba de 7-esből is van bővitett és szükített és ugyebár van mol septim dur szeptim
de ezenkívül még van több féle szeptim is pl a major szeptim. de ez inentől már összhangzattan.)

Ne mássz fára ha nem tudsz úszni mert könnyen elüthet a villamos. http://www.aaaah.dreamworld.hu/

(#603) HavocS


HavocS
senior tag

major [médzsör]: dúr
minor [májnör]: moll

angolul :)

[Szerkesztve]

(#612) Tütüm válasza ÉN007 (#599) üzenetére


Tütüm
aktív tag

Arról a könyvről csak hallottam amiből most tanulsz nem ismerem,de ahogy írtad képeken mutatják az akkordokat. Na a lényeg,tanuld meg először az alap akkordokat(C,D,É,F,G,A,H és ezek moljai),azzal gyakorolgasd a váltást,inkább lasabban de pontosan és aztán jöhet a többi meg a variálás meg hangzatok meg midnen:) Holnaptól már szerintem nemis látunkmiután megjön a gitárod:D

(#615) bebean válasza Tütüm (#612) üzenetére


bebean
aktív tag

kezdőnek azert nem kell annyira eröltetni az F durt, meg a H-t ;] az azert fajhat...

szerintem skalazas ejjel nappal. termeszetesen a c-dur skalaval kezdve & ha jol megy oda vissza stb. akkor mar egy csomo hangot megtalal az ember, kesőbb jol jön. :) aztan jöhet a c-dur skala parja az a-moll skala usw.

...

(#782) delta9 válasza ÉN007 (#779) üzenetére


delta9
senior tag

mostmég. aztán később ez kevés lesz, mert nem fogod tudni, hogy milyen akkordra mit játsz, illetve nem fogod tudni mit játsz, ha valaki azt mondja neked, hogy Dmaj7. fontos a zeneelmélet, hidd el. bár én nem akarom erőltetni, te tudod, csak az alapakkordok elsajátítása után nem fogsz tudni továbblépni. aztán nem minden dur meg moll :)

(#1359) Dominator


Dominator
aktív tag

Üdv mindenkinek!

Egy elméleti kérdést szeretnék feltenni, mivel soha nem tanultam zenét, ezért valamit nem értek. Vannak ugyebár a skálák, hangok egymás utána, eddig oké. A pentaton skála elvileg 5 hangból áll, akkor viszont a gyakorlatban miért 10-15 hangból áll az összes? Miért hívnak egy pentaton skálát moll, dúr, vagy blues pentaton skálának, és miért E, A, D, F, stb ezeknek a neve, mikor ezek a hangok teljesen véletlenszerűen fordulnak elő benne? (Annyi logikát azért felfedezni véltem, hogy ha van egy E, akkor a következő az 5 hang távolságra van, a harmadik pedig 6-ra.)
És az, amitől álmatlan éjszakáim vannak. Ugyanazon skálára, pl. E moll pentaton, miért találok egy verziót a Guitarz nevű progiban és miért találok még legalább egy teljesen mást a neten?

Előre is köszi annak, aki oltja tudásszomjamat :)

(#1361) rOwLeY válasza Dominator (#1359) üzenetére


rOwLeY
őstag

vagy én vok a hülye vagy ezek többdégében marhaságok!sztem a pentaton skálák nem öt hangból állnak hanem 12ből!de a blues pentaton nem mert ott van plussz hang!Pentaton skálákban nincsen moll meg dúr!ott a moll=lá dúr=dó!Egyáltalán nem forsulnak elő véletlenszerűen!figy ezeknek is megvan a szabálya amig nem tanulsz zenét nem is fogod sztem megérteni!ez is sztem badarság h E-t 5 hang után követi a következő hang!vmit félreértesz!Lá pentaton meg tudtommal csak egy fajta van!bár ne vegyél rá mérget mert én sem túl régóta tanulom!

(#1368) delta9 válasza Dominator (#1359) üzenetére


delta9
senior tag

a pentaton skála nemcsak elvileg, hanem gyakorlatilag is öt hangból áll. az hogy moll vagy dur pentaton, attól függ, hogy a moll vagy a dur skálára épül. az pedig, hogy e, a, d, f pentaton, azt jelenti, hogy e, a, d vagy f skálából van származtatva. a pentaton skálában a hangközök (félhangok számával jelölve): moll pentatonban alaphang,3,2,2,3 (ez összesen öt hang, ezért PENTAton, ez ismétlődik a következő oktávon, tehát a hangok és hangközök ugyanazok lesznek, csak egy oktávval magasabban); dur pentatonban alaphang,2,2,3,2 (szintén öt hangból áll).

az, hogy egy e moll pentatonra miért találsz több verziót azért van, mert a gitáron ugyanazt a hangot több fekvésben is meg tudod szólaltani. pl. e moll pentaton 3. és 4. hangja 'a' és 'b' (eu kottában a 'b'='h'), ezt a két hangot játszhatod az 'a' húron, üresen megpengetve (a) és második bound (b), de játszhatod az 'e' húron is 5. és 7. bound. ezeket hívjuk fekvéseknek. tehát amiket találsz ugyanarra a skálára, de mégis több verzióban, azok tulajdonképpen valóban ugyanazok a skálák, csak más fekvésben.

(#1373) Dominator válasza delta9 (#1368) üzenetére


Dominator
aktív tag

Köszönöm a kimerítő választ :)
A következő kérdésem az lenne, hogy ugye akkor a skála egy bizonyos akkordra épül. Nos, egy akkordnál mitől függ, hogy az akkor moll vagy dúr?

Illetve még egy kérdés: mitől lesz egy pentaton skála kifejezetten blues pentaton?

(#1374) delta9 válasza Dominator (#1373) üzenetére


delta9
senior tag

nem a skála épül akkordra, hanem egy akkord épül egy adott skálára, ebből már egyértelműen következik, hogy az akkord akkor mol, ha mol skálára épül, illetve akkor dúr, ha dúr skálára épül.

blues meg úgy lesz, hogy a mol pentatonba belejátszod az alaphang bővített kvartját, dúr pentatonba pedig az alaphang kistercét.

(#2491) fokukac válasza Bero (#2490) üzenetére


fokukac
nagyúr

igen, A van benne.

a zenében mindig az alaphangról számolunk, azt is beleszámolva. Tehát az alaphang az első hang. Ha a C az alaphang, akkor a hatodik hang az A.

a terc az a harmadik hang, a C esetében az E (Vagy Eisz), ha kisterc, akkor moll, ha nagyterc, akkor dúr. (kisszekund-nagyszekundról gondolom hallottál már)

Ui. haszos progi ehhez a super guitar chord finder.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#3673) Daweee válasza cucka (#3672) üzenetére


Daweee
őstag

Azért jó ha van egy alapvető elméleti rálátása az embernek, hogy tudja, mi hogy működik, ehhez meg sajna hozzátartozik a kottaolvasás is :D Mondjuk én azt a mai napig nem vágom, a tanárom sem erőlteti annyira, viszont a kvintkör, dúrok, mollok, 3as hangzatok amikkel én szopok mostanság :D Persze sokkal egyszerűbb lenne az egész ha végre venném a fáradságot hogy bevágjam a hangok helyét a fogólapon de sose jutok a végére :B

(#4767) Siera


Siera
senior tag

Na már kezdik szokni az ujjaim a húrokat,de most olyan gondom van,hogy elsőként az A-mollt akarnám lefogni.Itt nézek 3 fajta lefogási módot,és egyik se megy:
1. nem tudom rendesen lefogni az összes húrt egy bundban
2. az 1. bundban a 2. legvékonyabb húrt nem tudom lefogni,csak ha izomból leszorítom, a mellette levő bundban meg egymás felett két ujjal kell leszorítani 2 húrt,és nem megy,csak rezeg a hangja...
3. 1 csomó helyen kell lefogni a húrokat,és egyszerűen nem megy...

Már kezdem magam felidegelni... :((

[ Szerkesztve ]

(#4809) Psychonaut válasza Eastman (#4808) üzenetére


Psychonaut
addikt

Nekem is.
+ A moll.

(#4810) alienpapa válasza Eastman (#4808) üzenetére


alienpapa
senior tag

D mol :)

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#4811) nap válasza Eastman (#4808) üzenetére


nap
addikt

Dzs moll. :K

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#4945) knbs válasza Eastman (#4944) üzenetére


knbs
senior tag

Ezek kezdetben még nem, de később akár ko-
moly akadályt is jelenthetnek, hiszen a rosszul rögzült kéztartás, ujjemelés, pengetési mód
nehezen javítható. Ez pedig akadálya lehet a tempónak, hangtalálatnak, hangtisztaságnak.
Ezért úgy gondolom, hogy a kezdeti időszakban szükséges a tanári útmutatás.

Par honapja kezdtem el, vannak jo videos oktato anyagaim, de a fenti idezet azert kisse fraszban tart. Lehetosegem sajnos nincs tanarhoz jarni, remelem nem sajatitok el semmi rossz technikat... :F

A bugyi nem a legjobb dolog a világon. De közel áll hozzá

(#5325) pc-user válasza Eastman (#5309) üzenetére


pc-user
aktív tag

Nekem a d-moll után desz-dúrra váltás - bontásban (6/8) - adja fel a leckét. Ezt gyakorlom mostanság. :)

(#6518) atidzsiforc válasza Womb (#6517) üzenetére


atidzsiforc
őstag

E Pentatonikus moll: E G A B D
E Pentatonikus dur: E F# G# B C#
E Pentatonikus blues: E G A A# B D

[ Szerkesztve ]

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#6914) Eastman válasza Seraph 16 (#6913) üzenetére


Eastman
őstag

Dúr vagy moll?

Mi baj vele? Engem a H dúr akaszt ki. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7144) izomhod válasza FerNandor (#7143) üzenetére


izomhod
senior tag

ejnye barátom! fisz meg ilyenek, giotinkulcs!!! :D

azzal számolj, hogy az elején a bal kezed ujjai igénybe lesznek véve, de hozzászokik majd a húrokhoz hamarosan.

az a jó, ha zörög, legalább hallod, ha fejlődsz és már szépen szól, ha gyakorolsz

ha nem akarod, hogy zörögjön, akkor a bundhoz minél közelebb fogd le a húrt
itt a vízszintes vasak a bundok. úgy próbáld, hogyha a kezedben van a gityó, akkor a bundhoz közel (balra) legyenek az ujjaid

az e dúr után legyen mondjuk az A-moll, amit majdnem ugyanúgy kell lefogni, csak miden ujj eggyel lejjebb kerül

ezeket váltogasd is majd, edúr-amoll-edúr- amoll

[ Szerkesztve ]

(#7146) izomhod válasza izomhod (#7144) üzenetére


izomhod
senior tag

a-moll lemaradt:D

(#8663) izomhod


izomhod
senior tag

d moll tokáta és fúga

(láttam a blogodban, ez egy kicsit más stílus, de ugyanaz a mű :) )

(#9505) Eastman válasza sajtee (#9499) üzenetére


Eastman
őstag

C


(Itt a gyűrűs ujjbegyével egyszerre fogod az A húrt és tompítod a vastag E-t, úgy, hogy csak picit hozzáérsz. ;) )

F Csak "átbillented" C-ről.


(Itt foghatod az A húrt is a D-vel együtt gyűrűssel a 3. fekvésben. A mutatóujjad két húron dolgozik. Én ilyenkor hüvelykujjal tompítom a vastag E-t.)

G


(Jó G-s képet nem találtam, ez a G7. Nem baj, úgy lesz G, hogy a mutatóujjad felemeled és kisujjal fogod a vékony E húrt a 3. fekvésben. Vili?)

Így C-F-G váltásnál alig mozdulnak el az ujjaid, kevesebb a meló; ez a lusta gitározás.

Amúgy, ha lehet, úgy fogd az akkordokat, hogy a kisujjad vagy a mutatóujjad sokszor szabad legyen. Ez azért jó, mert kalandozhat kicsit a húrokon = bővíthetőek az akkordok. Hetesek, kilencesek lesznek így. ;) Én pl. az E moll-t csak a középső ujjammal fogom. Az A és D húrt együtt, ennyi. Három ujjam szabad, lehet még belőle bármi... ;)

Az akkordváltásoknál érdemes mindig agyalni, hogy hogy' egyszerűbb. Látod, tiszta lazsálás bal kézzel ez az intro is. :D Gondolod Slash bekávézva Satriani magasságokba vitte a slágereit? Hát nem. ...mégis jó.

[ Módosította: 7 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9515) izomhod válasza sajtee (#9514) üzenetére


izomhod
senior tag

az első dal, amit megtanultam, a legjobb méreg volt

én nagyon szívesen tanítanálak akkordozni hasonló dalokra, lp legjobb méreg(alap), egyszerű dal,
magányos repülő ( a dalban kvintelnek, de sima akkordokkal még jobb

egyszerű dal, Em-G D-C Em-G D-C Em-G D-C Em-G D-C| Em, játszva sokkal könnyebb, mint így leírva

félre a tréfát is vagy 3-4 akkord összesen, kurva egyszerű

amit ezekhez a daklokhoz tudni kell, az 4-5 akkor összeden, figyu ami a legfontodabb, az mind DÚR:
A dúr D dúr, E dúr, C dúr, G dúr, [(F dúr esetleg) - ez kicsit nehezebb, de ha megy, akkor te vagy a király ]

tényleg, ami fontos C D E F G A H C ezek az abc-shagok, van ezekből dúr, ami a fontos, a dúr a bulis dalokhoz kell, ugyanezekből vannak a MOL hangzatok, ezek inkább a melankolikusabb dalokhoz kellenek

ami először fontosabb neked, az a DÚR!

nem követendő példaként mondom, de most az egyik debreceni zenekar gitárosával kezdtem és fejeztem be az estét. nála kezdtük sörözni és gitározni, majd kocsmatúrázni. nem vagyok benne biztos, hogy a jobb oldalam holnap rendesen fog működni, de itt tudom majd osztani az észt

keep on rocking!

[ Szerkesztve ]

(#9517) izomhod válasza sajtee (#9514) üzenetére


izomhod
senior tag

ha megnézed ezt, keménynek túnhet, de ugyanolyan lájtos akkordok, mit bármelyik Illés dal (és ezzel nem őket akarom lebecsülni, mert nélkülük nem lenne magyar poprock zene)

ugyanbból a cdefgahc akkordokból táplálkozik az ÖSSZES dal a világon, csak máshogy van elődadva, és ez adja a szépségét a zenének

közeli helyeken a moll, d dúr d mol, a moll + asszem c g e a moll sosem volt kedvencen ez a zenekar, de sokat tanultam ebből s dalból, és a mai napig szívesen játsuom

akárcsak a [link]

teljesen ugyanaz, látod, a metálosok is meghajolnak a 30 évvel ezelőtti zene előtt

[ Szerkesztve ]

(#9524) sajtee válasza Eastman (#9523) üzenetére


sajtee
senior tag

Köszönöm, ilyeneket próbálgattam.

Elég vékony pengetőm van ;)

:R

izomhod mester felajánlotta, hogy skype-on segít, nagy köszönet neki :R

Gyakorolgattam a mol-okat, dúr-okat, egy-kettőre még emlékszem is.

(#10036) Eastman válasza Szten Márs (#10035) üzenetére


Eastman
őstag

Ja, ja, jó mindegyik. Pont a G a kedvenc akkordom. C-t komázom még, meg az A mollt. :D

Plazmacucci ...konkrétan. :) Mond, Te mi alapján váltogatod az avatarod? Figyeltem, hogy hétfőn mindig a kutya van...

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10142) Eastman válasza sajtee (#10141) üzenetére


Eastman
őstag

Persze. Dúr, moll, pentaton (Blues is mehet). Katt ide!

Tudod, mindegyiket csak egyszer kell bevágni és eltolhatod őket a gitárnyakon. Tehát pl. a G dúrt kezded a 3. fekvésben az E húron. Az A dúr koppra ugyan az, csak az 5. fekvésben kezded. Ennyi. H dúr 7. fekvés, C dúr 8. , stb. Ujjrend, skála menete doszt ugyan az.

Major = dúr

Minor = moll

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10156) Eastman válasza _seth_ (#10154) üzenetére


Eastman
őstag

Nice!

Akkordváltások és skálagyakorlások ezerrel! Aztán majd szépen ráál a kezed. TAB-ról én sosem tanultam. Ennek azért vannak hátrányai is, de ha megfigyeled a szólókon kívűl leginkább akkordbontásokról beszélünk a TABos számsorok esetében. Tehát egymást követő lefogott akkordokat fordít le számsorra a TAB - általában. Érdemes a kályhától, az akkordoktól és a váltásoktól indulni. Szóló pedig a skálán fut. Jobb, ha az egész elvét tanulod meg, gyakorolod be és nem a számsort magolod. Minden dúr hangnak, akkordnak van egy párhuzamos moll-ja:

C dúr --> A moll

D dúr --> H moll

E dúr --> Cisz moll (C#m)

F dúr --> D moll

G dúr --> E moll

A dúr --> Fisz moll (F#m)

H dúr --> Gisz moll (G#m)

A párokat játszd le egymás után. ;)

Csak azután olvasd tovább ezt a hsz-t, ha a váltásokat már begyakoroltad!

##############################################################

Nézzük, rakjuk egymásra a skálákat. Példa képpen legyen a C dúr --> A moll

Nézd csak: C --> Am

Hasonlítsd össze a két skálát, a sötétkék pontokat. Mit látsz? Koppra ugyan azokat a hangokat, ugyan azt a skálát használod csak máshonnan kezded játszani. C dúrt indítod a vastag E húr 8. bundjától, az A mollt pedig az E húr 5. bundjától. Vagy ahonnan akarod tetszés szerint a skála hangjain, a skála, a sötétkék pontok keretein belül. Tehát máris fele annyi skálát kell megtanulnod, hiszen dúr és párhuzamos mollja ugyan azokból a hangokból áll. Csak másik hangról indítasz.

Arra figyelj, hogy a magyar (és német) zenében H-t írunk és mondunk az A és C hang között. Angol és amerikai kottákban, tabokon, leírásokban, weboldalakon B-t használnak, ahogyan a linkek alatt is látod. Ezt nem árt megjegyezni.

Egy dal legutolsó hangja segít abban, hogy milyen hangnemben íródott, melyik skálát, melyik akkordokat kell használnod. Persze ez nem mindig van így, de a slágerekre, rádióban játszott dalokra ez általában igaz. Ha elindítasz egy zenét és közben az ujjaiddal a megfelelő skálán tekeregsz, rögtön ráérezhetsz a zamatára és egyből tiszta lesz a kép. ;)

Nézzük a pentaton skálát, az mégegyszerűbb.

Legyen itt a példa mondjuk F dúr --> D moll pentaton skála.

Nézd csak: F --> Dm Nem kicsit hasonlít egymásra a kettő, igaz? ...viszont nagyon. :) Ergo minden skálából csak egyet kell megtanulnod. Ha bemagoltad, már tudod a mollját is, úgy, hogy egyszerűen egy másik hangról indítasz. De az a csavar a történetben, hogy nem csak a párhuzamos mollját tanultad meg ezáltal, hanem már az összes hangnemben le tudod játszani a skálánkat, hiszen csak eltolod az egészet a gitárnyakon és adja magát a magasabb vagy mélyebb hangnem. Nézzük a példát:

F --> Dm pentatonról indultunk az előbb, igaz?

Menjünk magasabbra, itt egy G --> Em pentaton pár. Koppra ugyan az. Annyi, hogy ha G-ben játszod, akkor a 15. bundról indítasz, az a kezdőhang. Játssz le öt hangot (pentaton) csak a sötétkékkel jelölt pontokon a legvastagabb húrról indítva a G hangról (15.bund). Vidám, igaz? (mert dúr). Ha Em-ban játszod akkor a 12. bundról indítod a skálát. Játssz le öt hangot az Em-ról. Szomorkás (mert moll). Ennyi és nem több. :)

Menjünk mélyebbre, itt egy E --> C# m pentaton pár. Csöcsre ugyan az az ujjrend, csak más fekvésben játszod. E-t indítod a 12. bundtól, Ciszt indítod a 9. bundtól.

Játssz le most tíz hangot a E-ről indítva (12. bund)! Vidám. Azután játssz le tíz hangot az C#m-ról (9. bund). Szomorkás. Ennyi. :)

További dúr - moll párok:

Cisz (C#) --> Aisz moll (A#m)

Disz (D#) --> C moll (Cm)

Fisz (F#) --> Disz moll (D#m)

Gisz (G#) --> F moll (Fm)

Aisz (A#) --> G moll (Gm)

[ Módosította: 7 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10169) Eastman válasza _seth_ (#10158) üzenetére


Eastman
őstag

OK, figyeljetek, mert elírtam az egyik dúr - moll párt, nemsokára javítva lesz. Azt másold majd ki word-be! Szólok, majd ha javítva...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10844) Eastman válasza sajtee (#10843) üzenetére


Eastman
őstag

Az A Blues pentaton, ezt verd be!

A piros kezdőhangokról indulsz (A), kékek a Blues hangok (Blue notes), oda nyújtasz, feketével a skála egyéb hangjai. Csak a skála keretein belül maradj, egyenlőre más hangokat ne játsz bele. Tehát csak a piros, fekete és kék pöttyöket!

Ha így, részenként, fekvésenként már begyakoroltad, végigjátszhatod a nyakat*:


Mindig a pirosról indulsz és ugyanoda térsz vissza, vagy egy másik pirosig játszod a kört.

Tessék, erre lehet szólózni: Blues Backing track in A

Csak a skála hangjait használd! ;)

Ha az A Blues már megvan, jöhet mondjuk egy G Blues:

Koppra ugyan az a skála (amit már az A-nál megtanultál)*, csak mélyebbre, a nyakon gondolatban G-re csúsztatod az egészet! Teljesen logikus, tiszta matek. Figyeld a piros kezdőhangokat!

Mehet rá a szóló: Backing Track Blues in G

Bármilyen hangnemben kezdheted, csak told el gondolatban az egész skálát oda, arra a kezdőhangra, arra a bundra!

C Blues

D Blues

E Blues

F Blues

G Blues

A Blues

H Blues (A német és a magyar zenében, kottákban B helyett H-t írunk!)

C Blues

Körbe is értünk. Kérdezz, ha valami nem tiszta!

Minden skálánál, legyen az Dúr vagy Moll, Pentaton, Blues, Mixolid vagy bármilyen, ugyan az a logika! ...tehát egy hangnemben megtanusz egy skálát és az egészet bármelyik kezdőhangra áttolhatod, áttranszponálhatod!

Figyelj, mert amit fent vázoltam Neked, az csak a Blues pentaton skála!

Enjoy! :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#11494) McCann válasza sajtee (#11493) üzenetére


McCann
tag

Kevesen tudják követni a Tyisz-moll acidjazzpunkfolkmetált :D:D:D

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

(#11501) Peethy


Peethy
őstag

No, megvettem a gitárt :)

Szerintem rendben van, kezdésnek tökéletes lesz. Most jövök rá, hogy mekkora hülyeség volt mindenféle hangszedőcserén gondolkozni, mikor G-dúrból a-mollba váltás 10másodpercet és 4 próbálkozást vesz igénybe. Játszani kell rajta, nem a technózással foglalkozni :D Vettem hozzá egy állványt és egy adag Elixir húrt, bár áthúroztatni, beállíttatni még nem volt alkalmam. Adott rá egy hét próbagarit, szóval addig még megvizsgáltatom, amúgy meg nagyon örülök :K Ezúton köszönök minden segítséget :R Jövök majd, ha nem értek valamit, ne reménykedjetek, még nem szabadultatok meg tőlem ;]

Hangszedőkkel kapcsolatban is köszi a segítséget, mostmár ti is látjátok, hogy miben cserélném (ha cserélném, talán nincs is annyi értelme, akkor inkább majd később egy jobb gitár).

[ Szerkesztve ]

http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

(#11504) sajtee válasza Peethy (#11501) üzenetére


sajtee
senior tag

Nagyon szép, gratula!

Most jövök rá, hogy mekkora hülyeség volt mindenféle hangszedőcserén gondolkozni, mikor G-dúrból a-mollba váltás 10másodpercet és 4 próbálkozást vesz igénybe. - nos, én nem rég kezdtem, kb. három hónapja. Teljesen abban voltam, hogy fél éve gitározok, de múltkor számolgattam. Nekem is így ment, sőt! Sokáig nem is tudtam az akkordokat, aztán 2-3-mat, de annyira nem is gyakorolgattam őket. Nos, ez alatt a három hónap alatt akkora fejlődést vettem észre magamon, amit nem is gondoltam volna. 2013 februárjában már itt fogjuk nézni/hallgatni a cover videóidat. Először lehet, hogy nehéz lesz, de utána már teljesen rutinos leszel és csak élvezed a zenét, amit csinálsz. Sok szerencsét, jó játékot!

-----------------------------

Elkezdtek rozsdásodni az Ernie Ball húrjaim, nem kezeltem őket semmivel, már lassan három hónaposak. Jövő héten lecserélem őket :K

Most pedig azt iszem, megtanulok valami Metallica-t, vagy valamit. Nézegetem a karácsonyi számokat is, nagyon jól szólnak kicsit metálosan :K

[ Szerkesztve ]

(#11518) sajtee


sajtee
senior tag

Ezt megpróbálom leszedni fülre, videóból.

Hát, nagy szám :D Van benne G-dúr, D-dúr, A-moll

[ Szerkesztve ]

(#11520) Eastman válasza sajtee (#11518) üzenetére


Eastman
őstag

Az az A moll, az nem C-dúr? :U

G, C, D? :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12049) Szten Márs válasza Eastman (#12047) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

C D EF G A HC
♪#♪#♪♪#♪#♪#♪♪

Dó-ré-mi-fá-szó-lá-ti-dó. Könnyű az élet egy ilyen egyszerű rendszerben, C a dó és dóról kezdünk szolmizálni, gyönyör, alias C-dúr hangsor. :)

Ha érdekel valakit egy kis mögöttes tartalmom:
Vegyük észre, hogy a mi és a fá, valamint a ti és a dó között csak félhang a távolság, míg a többi között egész hangnyi. Ez sokat fog segíteni, ha nem a C lesz a dó, vagy ha épp nem dóról kell elkezdeni szolmizálni. Persze az is igaz, hogy nem mindig dó-ré-mí-fá-szó-lá-ti-dó a szolmizációs hangok listája, viszont a végződés sokat segít. Ha azt mondom, hogy lá-ti-dó-ré-mi-fá-szi-lá, akkor azt láthatjuk, hogy szó helyett szi van. És igen, ott is egy félhang jön egész helyett. (Szorgalmi kérdés: milyen hangsorról beszélünk, ha lánál kezdünk szolmizálni?) Mindenesetre a leggyakrabban használt dúr és természetes moll skáláknál marad a standard, jól megszokott szolmizációs hangkészletünk, nem kell kilépni a komfortzónából.
Érdemes a szolmizációs hangokat is bevonni a tanulásba, sokat segíthet, világosabbá tehetik a képet. :K

Szerk: Bocsi, Eastman, de most nem értek veled egyet. Azt mondod: "A B# az maga a C". De ha magyar nevezéktant használsz (és azt használsz), akkor nem mondhatod ezt, nem mondhatod hogy a B# az maga a C. Ha angolt használsz, akkor igen, magyarnál nem.

[ Módosította: CoolMan ]

(#12116) izomhod válasza sajtee (#12101) üzenetére


izomhod
senior tag

a dont cry az elsők között volt nekem amit játszottam.
Alap akkordok bontva.
Asszem a moll d moll c dúr
A sweet child is talan cgd, meg a meg e, most telorol puskázni se tudok :)
Hallgasd meg a Sheryl Crow felét is, abban nincs annyi tekerés :)

(#12866) sajtee válasza izomhod (#12865) üzenetére


sajtee
senior tag

És a fájdalommal hogy állsz? Elmúlt?

Megjöttem a tanártól. Sajnos a moll pentaton skálát nem tanultam meg, azt mondta, még nem tudja kipipálni ezeket. Vettünk pengetéstechnikákat, most azokkal kell gyakorolnom a skálázást illetve a tempót, a ritmus megtartását.

(#12943) Eastman


Eastman
őstag

Nem is mondtam, hogy csütörtökön eljátszottam a dalom a családnak egy akusztikuson. Illetve csak pötyögtem miközben beszélgettek és rátértem közben a dalocskára. Unokatesóm mellettem ült és kérdezi, Te ez miez? Várj ne mond meg, kitalálom! Te, ez kinek a dala? Nem mondtam semmit csak mosolyogtam. Nagyon tetszett neki.

Monnnyuk nekem is tetszik. :) Néztem itt, hogy melyik skálán játszható el az akkordok egymásutánja alapján, de leginkább semelyiken. :D

Két Bebop skála jött rá találatként, de tuti, hogy nem Bebop a dal, mert semmi dinamizmus nincs benne. De ha mégis, akkor inkább a moll, az A-moll, mert lassúcska. Totál lassú. Viszont G dúr a vége amitől lehetne akár G skálán is, de mégsem G-n van. Érdekes.

Ma lejátszottam egy cimborámnak és tetszett neki is. Jó kis dal, szeretem. Igazi tél végi, tavasz eleji feeling, úgyhogy ma az Olvadás címet adtam neki. Kb egy éve csiszolgatom és valahogy nyáron nem is igazán jött be. Szomorkás dal, de nagy G-dúr oldással a végén. Tuti, hogy moll.

Kb. egy év múlva tél végén, olvadáskor feljátszom, addig még finomítok rajta. :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13009) sajtee válasza Plazmacucci (#13008) üzenetére


sajtee
senior tag

Jóvannahe'

Már megtanultam (kivéve a pentaton dúrt, azt nem vágtam), csak nem megy jól. A pentaton jól megy, a pentaton blues is egész jól, a dúr és a moll kell még.

(#13012) izomhod válasza Plazmacucci (#13011) üzenetére


izomhod
senior tag

szerintem is!

most egy a moll pentaton skála felét ha össze tudnám szedni, mondjuk nem szólóhangszerem van, de gitáron is megvagyok skálák nélkül

de annak aki szólókat is akar játszani, meg imprózni, a skálákat odavissza vágni kő, hallod sajtee?:)

(#13016) sajtee válasza Eastman (#13015) üzenetére


sajtee
senior tag

Pentaton, blues pentaton, dúr pentaton, moll pentaton.

Ebből a bluest és a pentatont megtanultam múlt órára, a dúrt nem tudtam, a moll-t nem tanultam. A mollt megtanultam erre az órára, a dúrt még mindig nem, nem értettem. Aztán megmutatta, szóval már csak gyakorolni kell.

(#13019) Eastman válasza sajtee (#13018) üzenetére


Eastman
őstag

Az egész nyakat be kell játszanod már, vagy így, csak egy „boxban”?

G moll pentaton:

G Blues pentaton:

Koppra ugyan az, csak a kékek a Blues hangok. A pirosak minden esetben a kezdőhangok.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13088) Eastman válasza sajtee (#13087) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor ezt a két fájlt egggen gyorsan nyomtasd ki és vonalzó - schnitzerr, illetve pappervágó olló seggítségével értelemszerűen és sürgősen összeállíttsd!

[link-1]

[link-2]

...tudod, H nem B... ;)

Így már majd érted, hogy mit mondogatom annyit, hogy képzeletben csak el kell tolni az egész skálát a nyakon. Pl. dúr - moll pentaton kopp ugyan az, csak az egyiket mutatóujjal kezded a vastag E húron, a másikat meg kisujjal.

Szerk:

Így fog kinézni:

+

+

...ja, nem, mert én meghekkeltem, hogy számok és pontok is legyenek a keret alján, meg átírtam a B-ket, de azt nem adom. :P ...mert nem találom a vinyón.

...és bocs a kép minőségért, telóval készült.

[ Módosította: radi8tor ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13258) sajtee válasza Eastman (#13257) üzenetére


sajtee
senior tag

'99, Cserkó volt itt a gitáros. Molnár Levente 'Cseresznye', most egy éve, hogy kilépett, és a helyére jött Sidlovics 'Sidi' Gábor. Cserkó jelenleg New York-ban van és az új zenekarával dolgozik. '92-től '12-ig volt a 'csapda szólógitárosa, előtte Lukács Laci (most ének, basszus).

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.