Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#22) Gyantusz válasza athomi (#17) üzenetére


Gyantusz
tag

Üdvözlet!

Ezek szerint ''emefkás'' voltál (DE-MFK)!
Örvendek, (:C) én is, ill. még az vagyok egy pár hónapig (:W ), utána múltidő...

Nevezzük is meg szegény tanárunkat!

A régi debreceni Kölcsey Ferenc Művelődési Központot Mikolás Tibor tervezte!
Mélységes Tiszteletem az Öregnek!
http://www.architecahungarica.hu/ah_hu/ah_hu_epiteszek.php?linkid=94
[link]
A képen eléggé ifjonc, most már kissé öregebb... (83 éves lesz az idén!)
:R :R :R
:R :R
:R
Egyébként sokat alkotott a civis városban, többek között:
- az ex-Centrum épületét (most t'án Skála egy darabig, a helyén egy lakóépület állt anno, aminek környékét a II. vh. végefelé, 1944. nyarán, letakarítot egy pár amcsi bomba, majd a romokat lebontották a vh. után és erre a területre épült a Centrum és a Piac-Szent Anna sarki ex-APEH székház is), ill.
- a Petőfi téren is egy tömbházat (lakóépület), azt hiszem azt, amelyik fsz-jén a gyógyszertár van(volt?), ill. a sarkán egy ko(r)csma van, a villamosmegálló mellettit (csiszoltkő lapburkolatú pillérek),
- Debreceni Agrártudományi Egyetem: [link],
- és azt hiszem a (Db.) nagyerdei Konzervatóriumban is benne van a keze nyoma,
stb.

Az új Kölcsey szerintem nem rossz koncepció (saját szakmai véleményem), csak van 1-2 probléma. A tömeg kitódulása talán nem is az, viszonylag nagy terület van előtte.
Problémák:
1. Eltünt a térszín alatti teljesen nyitott parkoló (mondjuk pinceszinitnek), ahol ugyebár volt 1990 előtt az a sok-sok felvonulás (pl. ''Éljen május elseje!''), illetőleg a kolesz felé eső oldalán állt a Lenin-szobor, ami most a Víg-Kend majorban vigyorog (a Nagy Lajos király téri szoborral együtt)! :D
Szóval ez a nagy placc, talán a bp-i Nyugati tér lehet ekkora most, eltünt, így teljesen kiszorultak a népek erről a területről. Egyszerűen nincs épeszű közösségi terület Debrecen belvárosában! Itt volt minden: kispályás focibajnokságok, autókiállítások, könyvvásárok, kézműves vásárok, majális, külföldi kultúrák bemutatkozása (még anno a KGST-éra idején: amerikai, afrikai, ázsiai országok kultúrái tették tiszteletüket), meg a jóég tudja, hogy mik még, az elmúlt 30 évben.
Ez megszünt, részlegesen csak a Kossuth tér-Piac utca sétáló része és a Főnix-csarnok tudja kiváltani: előbbi kicsi erre és a funkciója is alapvetően más, az utóbbi pedigkint van a pics-ban a Kassai úton...
Ez egyébként nevetséges: ha felállítanak egy pódiumot a Nagytemplom elé (Kossuth tér) koncertre, a jónép bedugítja az egész Piac utca felső részét...
(már ha jó a koncert)

2. Az új épületben a bérleti árak nem teszik lehetővé, hogy az egyébként kiválló, többszintes kerengő ''általános'' kiállító területté válljon (a ''közé''), csak egy szűk szervezői réteg elképzelései valósulnak meg benne (én ezen a téren szkeptikus vagyok, nem sok jót érzek ez ügyben, de ez megint szubjektív), kissé furcsa programokkal.

3. 1-2 ''meglett'' építész ismerősöm szerint kár azért a színházteremért, ami a régi épületben volt, jobban át kellett volna gondolni az egész koncepciót. Szerintem előbbiért talán nem is, de utóbbi mindenképpen igaz.
Mellesleg a pályázók közül talán ez volt a legépkézlábabb terv. A pályázatra érkeztek szépszámmal kis országunk minden csücskéből tervcsomagok, de hogy-hogy nem, egy debreceni pályázat nyerte meg az 1. díjat.

4. Amit én személy szerint nehezményezek: tudvalevő (a debreceniek tudják), hogy a Kölcsey mellet van a Déri Múzeum ([link]). A Dériek városra hagyományozott gyűjteményeit állandó kiállítási célzattal adták a városnak. Én úgy tudom, hogy ez azóta sem valósult meg.
Ugyebár finoman szólva is politikai célzattal született a régi épület: kellett egy felvonulási terület, a közepén pedig egy közösségi épület a város szívében.
Ez eléggé errodálódott 3. X-ére, így megérett a cserére.
Szerintem nem ártott volna az eredeti funkciót megtartva egy hasznosabb épületkomplexumot fabrikálni, aminek a fsz-jén és a pincéjében helyet kaphatott volna a Múzeum (virtuálisan) fix tárlata is (amiről egyébként voltak mende-mondák, hogy elkészül az ''xy. ütemben''). A két épületet akár a föld alatt is össze lehetett volna kapcsolni, mint a Főnix-csarnokot a Hódossal.
Persze ekkor felmerül egy érdekes kérdés: az új épület akkor a Déri Múzeum bővítése lesz (ui. a két stadion funkciója gyakorlatilag megegyezik), vagy sem, szóval több funkció ütközik (száloda, konferenciakp., múzeum, stb.). De ez már inkább elvi, elméleti sík és talán annyira nem is lényeges, mint inkább érdekes (szakmailag).
Mindez nem készült el, ráadásul az eredetileg tervezett költség (több, mint?) háromszorosába került a kivitelezés, amiben ugye a ''Holding'' keze is benne van...
Szóval sajnálom, hogy elpuskáztuk (egy időre) az újabb kínálkozó lehetőséget, hogy a Múzeum bővülhessen.

A régi épületről:
[link]
[link]
Az ún. ''Kósa-lapban'' (Debrecen c. hetilapban) megjelent cikk .pdf-ben:
[link]
Maga az elképzelés nem volt rossz, csak a vázszerkezetet egy kicsit megette már az idő vasfoga...
Sokszor megfordultunk benne daa-raa-val egyetemben, szeintem megérett a bontásra.
Minden épületnek van egy előre tervezett élettartama, az övé valahol ekkortájt járt le. Ezt lehet toldozni-foldozni, feltéve, ha megéri. Funkcionálisan viszont abszolúte elavult, tele volt sok kis lik-luk helyiséggel az emelete(ke)n, amit nem lehetett ésszerűen, korszerű elvek szerint hasznosítani, ráadásul mindegyik fix falakkal (vasbeton) körülvéve. Az épület mind gépészetileg, mind építészetileg elavult az 1990-es évek végére! Ezt tovább fenntartani szerintem nem lett volna szabad.
Az újba beépíteni a régit (értsd: melléépítés) pedig macerás, sokszorannyi meló (főleg tervezés terén), mint leverni és újat építeni a helyére. Mindenesetre tény és való, hogy ''volt benne anyag'', de a bontása elkerülhetetlen lett.

Egyébként én úgy tudom, hogy Mikolás Tibi bá' vele szemközt lakik valamelyik 10-emeletes panelban. Nap, mint nap látta, hogy rombolják le egyik ''gyermekét''...
(az Építészek furcsa állatfajtája az emberiségnek)

Szóval összességében az új Kölcsey nem rossz koncepció, csak a politika megint közbeszólt...
:W
A jégcsarnok pedig... Hát, nem egy Ybl-díjra érdemes alkotás, aminek a fenntartása sem 1-2 fillér, mint ahogyan a Főnix-spcs-é sem...

[Szerkesztve]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.