Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Audio CD írása

Hozzászólások

(#1) kacsento


kacsento
csendes tag

Sziasztok.

Szereztem egy Mike Oldfield lemezt.Pontosan az Elementet.
Az lenne a kérdésem,hogy tudnám megírni 1x esen a nero 6.3-al.
Az a probléma,hogy minimum 8x os írást engedélyez,és azt mondják csak 1x es sebességgel lehet azonos minőséget elérni.Megírtam 8x osan,és van külömbség.
Mit lehet tenni,hogy tudjak 1xesen írni?

(#2) Sick Boy válasza kacsento (#1) üzenetére


Sick Boy
őstag

a CD divájsz miatt nem tudsz lassabban írni.
Ha szerzel egy jóóó régi CD-R apparátot, akkor tudsz!



[Szerkesztve]

Powered By Poppy... | Buksi, Apa kiszökött!!!

(#3) kapcs-ford válasza kacsento (#1) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Lehet hogy a nyersanyagod majd nem fog örülni az 1x -nek....

Írjad 8x -osan, ''a különbséget TE úgysem fogod észrevenni'' idézet egy szegedi tirpák hangszerüzletbööl .....
Ha meg észrevetted akkor próbáld másik íróval!

[Szerkesztve]

Aláírás

(#4) Digital válasza kapcs-ford (#3) üzenetére


Digital
addikt

A ''nagyá'' nál található a hangszerüzlet:))?

"barackot,imádom a húsos barackot" Emlékszel a lassú internetre? Csak nyolc kép fért bele egy éjszakába...

(#5) Raymond válasza kacsento (#1) üzenetére


Raymond
félisten

Ird nyugodtan 8x-osan, jo lesz az ugy is.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#6) neduddki válasza kacsento (#1) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

Ha nem tul karcos a lemez, akkor a cdrwin dao copijja szep eredmenyekre szokott vezetni... amugy egy regebbi yamaha, vagy plextor elonyos lejet...

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#7) kapcs-ford válasza Digital (#4) üzenetére


kapcs-ford
őstag

azaz.

Aláírás

(#8) bcs válasza kacsento (#1) üzenetére


bcs
aktív tag

jó a 8X is. az író, meg a nyersanyag többet számít, mint a sebesség.

(#9) umiki válasza kapcs-ford (#3) üzenetére


umiki
tag

Szegedi tirpák? Nyíregyről költözött oda vagy, mi?

Egyébként meg esetleg próbálj zene másolásához javasolt írható CD-t (drágább valamivel). A mostanában kapható adat CD-k általában 4X-től felfelé vannak jelölve (nem tudom mi történik, ha lassabban írod)

Én sosem írtam zenei CD-t 4X-nél gyorsabban. Csak kiváncsiságból, milyen különbséget hallottál? (ha tényleg profi -sok százezeres, milliós- cuccon hallgatod, ahol a különbség kijön - meg szereted is, akkor meg sztem ne ezen spórolj, támogasd a szerzőt ennyivel)

[Szerkesztve]

(#10) Cardinella válasza umiki (#9) üzenetére


Cardinella
aktív tag

Maximálisan egyetértek Veled. Az összes számomra fontos CD-m eredeti, boltban vásárolt darab; a kedvenc előadóimat ''megtisztelem'' azzal, hogy fizetek a munkájukért...(még ha tudom, hogy sokan mások is jóljárnak abból a pénzből...)
Szart meg ne hallgasson az ember, vagy fizzessen érte, vagy...
('Gyerekek', kellene némi szemléletváltás.:U)

(#11) fokukac válasza kacsento (#1) üzenetére


fokukac
nagyúr

Hát, olyan Cd-író kell, ami tud lassan is írni. szerezz egy plextort, már jó olcsón is lehet kapni.

egyébként az első és legfontosabb, hogy mivel grabbeled a CD-t.
én csakis az Exact Audiocopy-t javaslom, safe mode-ban.
így tuti a legjobb minőség lesz a grabbelt anyag.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#12) mr_ricsi válasza umiki (#9) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''esetleg próbálj zene másolásához javasolt írható CD-t (drágább valamivel).''
Érdekes lenne, ha az ilyen lemez jobban szólna, ugyanis teljesen megegyezik az azonos márkájú ''adat'' cd-kkel, mindössze az a különbség, hogy az árában magasabb a jogdíj.

Bár régebben sokat olvastam a Hi-Fi magazint, így azt is hajlandó vagyok elhinni, hogy a jogdíj is javitja a hangzást...

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#13) bcs válasza mr_ricsi (#12) üzenetére


bcs
aktív tag

az ''audio'' írható cd más (drágább) anyagból készül, aminek nagyobb a fényvisszaverő képessége, és ezért a régi, kényes asztali cd-lejátszók is magabiztosan olvassák.

(#14) Cyberslider


Cyberslider
őstag

Hááát, éppen nekem van egy eladó 4x-es Yamaha SCSI cd író+SCSI UW kártya, természetesen EZ TUD 1x-en is írni.

:DD

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#15) umiki válasza mr_ricsi (#12) üzenetére


umiki
tag

Nah, ha már jött két ellentmondó vélemény, akkor utánaolvastam egy kicsit.

Az árkülönbözet tényleg a jogdíj miatt van. E mellett tartalmaznak egy SCMS kódot, ami nélkül az asztali felvevők egy része nem hajlandó dolgozni (jogdíjas dolog megint)

A Kodak azt írja továbbá, hogy ezeket a lemezeket, alacsonyabb írási sebességre optimalizálták (1-4X). (meg lehet, hogy más gyártó tényleg jobb visszaverő réteget használ?)

Ezek szerint, ha 4X-nél gyorsabban írsz akkor nem célszerű ilyet venni. (mostani adat CD-ken rajta van, hogy 4X+ esetleg 8X+ írhatóak, nemtom mi történik, ha lassabban írod őket?)

(#16) And válasza umiki (#15) üzenetére


And
veterán

Biztosan van abban valami, hogy más sebességre optimalizált az audió cd-r. Szemmel láthatóan más a fényérzékeny réteg anyaga, mint a halvány árnyalatú 52x-es lemezeknek, az ilyen audió cdr-ek színe inkább a régi 4x, 8x cd-r -ekhez hasonló. Itt van előttem egy Verbatim audió cd-r, erre - több más írható audiolemezhez hasonlóan - nincs is ráírva a maximális írási sebesség. 4x-es feletti sebességgel én sem írnám, ahogy audiót nem is írtam soha annál gyorsabban.

(#17) neduddki válasza And (#16) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

A verbatimok /micsubicsi:- )))/ azo-ja mindig is kekebb volt a tobbinel, ha jol tevedek vmikor a 8* idoben nagon eltoltak a dogukat, de utanna oleg szepen kijavitottak magukat.
A traxdata tx-es audioi azok ugyan ugy long term cyanizek /ha jol emlexem/ es szeritenm tok egyformak voltak szinugyileg a simakkal /ritek-ek voltak/


udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#18) Cyberslider


Cyberslider
őstag

En siman irom az 52x-es cd-ket max. 4x-en,semmi problema.

Az audio cd-k kizarolag azert jok,hogyha ASZTALI felvevod van. Mivel csak azokra tud dolgozni. Szal nagyon nem eri meg (szerintem)
Egyszer irtam egy ilyen lemezt sz.gepen. Lehet,hogy en voltam bena,nemtudom,4x-en irtam meg,de ugy el lett rontva,hogy kukaba kellett dobni,mert semmi nem ismerte fel.

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#19) Thulcandra válasza kacsento (#1) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ne akard egyszeresen megírni. Ha van egy jó cd íród, meg egy minőségi lemez és azzal/arra kiírod 1x 2x 4x vagy 8x sebességgel az a lemez ugyanúgy fog szólni mind szar, és mind profi cuccon is - amelyek szeretik az írt lemezeket. Legegyszerűbb ha nem rippeled be a cd-t, hanem egy az egybe átmásolod, aztkész.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#20) erdoke


erdoke
titán

Ahogy már mondták, kell egy jó Plextor vagy Yamaha CD-író, és hozzá a megfelelő alapanyag. Az én külső Plextorom (félig eladva?) tud 1X és 4X sebességgel is írni (mindig 4X írom az audiot), és ehhez bespájzoltam jó sok 24X Taiyo Yuden alapanyagú TDK Reflex Ultra lemezt is. ;)

A legjobb aláírás a héten

(#21) vtechun válasza kacsento (#1) üzenetére


vtechun
veterán

És mi volt a különbség?

(#22) neduddki válasza erdoke (#20) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

JO hogy mondod megnezem mar az en ultraimat is hjogy azok mijjenek:- )))) van meg belole vagy 10-12 db,:- ))))
Habar ugy e tr100-as ricoh is mogavvan meg:- ))))

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#23) rocket


rocket
nagyúr

Kicsit hozzuk fel a temat, varom az otleteket, hogy lehet a mai irokat ravenni, hogy 4x-et valasztva valoban 4x irjanak :)
Gondolom nem tetsz jot az a lemeznek, ha 4x elkezdik az irok, aztan egyre gyorsabban irjak, majd a vegen mar 20x felett szaguldanak :)

"A lower resolution generally means that there can be more quality per pixel."

(#24) Cyberslider


Cyberslider
őstag

up

Engem az érdekelne,hogy audio cd irásra milyen cd-t használtok?
Most nem az audio cd-re mint cd tipusra gondolok,hanem megmaradván a sima cdknél..
Van különbség? Mert most épp nemtudom erre a célra mit vegyek..... A verbának van sima,de advanced azo rétegű cd-je is, szerintem az a legjobb.
De van küli,pl. TDK, Philips,Fuji hasonló termékei között? Vagy ezek egy kaptafára készülnek? (Akkor meg inkább a verba felé hajlik a választásom,de ott is csak az advanced azo-sra)

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#25) lorcsi válasza erdoke (#20) üzenetére


lorcsi
veterán

ez a pio 108 nevű állat már nem is olyan jó audióhoz..:O

Különben én is mostanában ( csak most kellett audiot írnom...) kezdek rájönni hogy érzékeny audiot írni...:U
Tesóm philips magnója pl. csak a verba lemezeket eszi... ha ugyanolyan kódú philipset teszek bele azt akkor sem eszi....;] csak a verba.... most vagyok a TY alapú lemezek beszerzésén emiatt...

Az mindegy hogy Verba vagy TDK csak a TY a fontos?

(#26) Vikky


Vikky
tag

Én Philips Cd-ket használok erre a célra. Simát, nem is audio-t. És ha nagyon kedvencem a zenekar, akkor 2x írom meg az öreg PhilipsDVDRW228-assal. :D Egyébként általában 8x szoktam írni. Olyan vájtfülű haverjaim meg nincsenek, akik hallanák a különbséget... Meg ha mp3-ból írod, akkor akkora jelentősége nincs is... Hiszen a tömörítésnél többet veszít a minőségéből, mint íráskor. Múltkor véletlenül 52x írtam meg egy audiót. Technics SL-PG5-ös lejátszó picit recsegett az első treckben, aztán semmi... Túl jó a lejátszó? :F De egyébként van különbség a sima és az audio CD lemezek között is. Dinamikatartomány, meg ilyenek... De nem megyek bele, mer az már offtopik...

[Szerkesztve]

''Neked milyen a Maxtorod? SÜTI?''

(#27) Cyberslider válasza Vikky (#26) üzenetére


Cyberslider
őstag

Miért lenne offtopic? Írjad csak,mit tudsz.
Audio cd esetén én azthiszem nincs különbség,én úgytudom csak arra jók,hogy az asztali cd felvevők elfogadják. (Ugyanis csak ezeket fogadják el,simát kiköpik.)
De volt már szó erről. Minőségbeli különbségről nem tudok.

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#28) PPeter válasza Vikky (#26) üzenetére


PPeter
addikt

''De egyébként van különbség a sima és az audio CD lemezek között is. Dinamikatartomány, meg ilyenek... De nem megyek bele, mer az már offtopik...''

Dehogy offtopik - csak kicsit pontatlan :) . Ugyanis a CD-R for Audio lemez néhány gyártó esetében valóban jobb minőségű nhény fizikai paraméterét tekintve, mint ugyanazon gyártó ''sima'' CD-R lemezei, de úgy jellemezni, hogy nagyobb ''dinamikatartománya'' van, kissé félrevezető. A jobb minőségű lemezre - körültekintően - írt CDDA, azaz Audio CD anyag lejátszása valóban eredményezheti azt, hogy az érzékeny készülékekben jobban érvényesül a rögzített zenei anyag dinamikája, hangképe, de ez közvetett: magát a CD lemezt nem jellemezük a dinamikatartománnyal.

Sajnos a legtöbb gyártó esetén a CD-R for Audio lemezek ma már valóban csak lemez speciális voltát jelző azonosító kódban különböznek (ez alapján ismeri fel az asztali Audio CD rekorder az ilyen - magasabb jogdíjjal kereskedlmi forgalomba kerülő - lemezeket) és a gyártástechnológia megegyezik az adattárolásra szánt CD-R lemezekével, de azért vannak üdítő kivételek.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#29) Cyberslider válasza PPeter (#28) üzenetére


Cyberslider
őstag

PPeter, szerinted melyik a jobb megoldás,ha audio cd-ről készítek biztonsági másolatot? A neroval megcsinálhatom,vagy érdemesebb pl. EAC-vel legrebbelni biztonságos módban? Mert ha mp3-at csinálok,természetes,hogy az EAC-hoz nyúlok,de a hagyományos cd-knél a nero-t használtam,és nem is gondoltam bele abba,hogy esetleg az EAC jobban legrabbeli a cuccot,mint pl. egy cd író progi.
Mi az igazság?
(Most tekintsünk el a kevert módtól,koncertfelvételektől,aminél egyben van,bár az eac-t be lehet állítani úgy is úgytudom...)

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#30) PPeter válasza Cyberslider (#29) üzenetére


PPeter
addikt

Ha meghajtód nem egy olyan ősrégi vacak, ami hibásan olvas és folyamatos jitter vizsgálatra-korrekcióra szorul (azaz az Audio CD gyenge logikai felépítése miatt a beolvasott minták eleje-vége hibásan, átfedéssel vagy hiányosan került dekódolásra), akkor a grabbelést ma már nyugodtan rábízhatod a Nerora is, de ha teheted, akkor valami szolíd sebességet válassz - annál kevesebb a jitter hiba lehetősége, minél egyenletesebb a dekódolási sebesség.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#31) Cyberslider válasza PPeter (#30) üzenetére


Cyberslider
őstag

Értem. Tehát itt is a sebesség :)
Egyébként Pio 109 a meghajtó... köszi.

Egész véletlenül ismered a Verbatim advanced azo tip. szines CD-jét? (Olyan szines slim tokban van,zöld,narancs,stb,van printable is). Azt mondják az nagyon jó.. Vajon Taiyo Yuden lenne?

[Szerkesztve]

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#32) Vikky válasza Cyberslider (#29) üzenetére


Vikky
tag

Legjobb a directcopy on the fly mócerrel. :D Így veszít a legkevesebbet a minőségéből. A progi mindegy, én Nérópárti vagyok. CDClone is jó. Meg amivel tucc írni. EasyCDcreatort nem ajánlom. Az nekem egy sokcsomó lemezemet elqrta, azóta nérózok.
Audió CD-ről... Tudomásom szerint a CD lemezek gyártás után átmennek egy minőségi teszten. Több kategória létezik. A legjobb minőségekből lesznek Audio CD-k, utána a brand Data CD-k, a szemetet meg eladják vmi noname cégnek... Azután ami annyira ql lett, h audio CD-nek merik nevezni, arra márka függvényében tesznek inicializálást az asztali írók részére. Ezért van az, h az Audió CD-k annyira kajakok a zeneírásra... De ha szakdolgozatot akarsz archiválni rá, akkor csak nyugodtan. Jó tartós, és jó jeltartó lemezek. Biztonságos adattárolásra legjobb. Csak sztem az a baj, h lassan el fognak tűnni a boltokból... :( Ha belegondolok, h régen mekkora választék volt belőlük, most meg úgy kell őket keresgetni. Szal röviden ennyi.

Van vkinek asztali CD-írója? :F

[Szerkesztve]

''Neked milyen a Maxtorod? SÜTI?''

(#33) PPeter válasza Vikky (#32) üzenetére


PPeter
addikt

A legyártott lemezek minőségi besorolását nagyrészt már tudják a gyártás előtt is, mivel a gyártási paraméterekkel lehet szabályozni, hogy milyen lemez készül (például hogy melyik kényes fázisra - a műanyag korong fröccsöntésére, a hordozóréteg felvitele utáni szárításara stb. - mennyi idő jut). A CD-R Audio lemezeket nem a jól sikerült sima lemezekből válogatják össze, hanem saját stamper (nyomóforma) is tartozik hozzájuk, tudnillik ezeknek a lemezeknek az ATIP zójána és PMA területe (ez utóbbit használja ki az író, amikor PC-n multisession módban írunk, itt tárolódik néhány ideglenes információ) különbözik az adattárolásra szánt lemezekétől. A igényes cégek valóban ügyelnek rá, a CD-R for Audio lemezeik legyenek a legjobbak, de ma már korántsem ügyelnek rá annyira, mint annak idején. Egyébként van asztali CD-felvevőm, régebben digitalizálásra használtam, hogy ne a PC-t terheljem ezzel a melóval, ma már csak a teszt kedvéért próbálok ki benne egy-két újabb CD-R Audio lemezt, illetve ha valami régiség CD-R akad a kezembe.
Az On thy fly írásnak semmi köze és javító hatása nincs az Audio CD lemezek másolásának minőségére.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#34) Vikky válasza PPeter (#33) üzenetére


Vikky
tag

Azt vágom, h lehet a gyártásnál sokmindent befolyásolni, hiszen gyártórendszerek automatikájával foglalkozom. Az infóm ezexerint kissé megkopottabb volt a tiédnél, dehát senki sem tudhat mindent... :B Jah meg egy kérdés. Ugye az asztali író 1x sebességgel ír? :F Vagy tud 2x is? Nem tom, egy kicsit láma vok ehhez. Régebben álmom volt egy olyan író, ma meg látom, h az a sorsa, mint a kazettásmagnónak. Szép meg jó, meg néha előveszem... Szerintem. Lájtszkrájb Audio CD-k lesznek? :DD

''Neked milyen a Maxtorod? SÜTI?''

(#35) PPeter válasza Vikky (#34) üzenetére


PPeter
addikt

Az asztali író 1x-es sebességgel ír, igen, de voltak (vannak) úgynevezett Internal High Speed Dubbing rendszerű asztali készülékek, amelyek - ha jól emlékszem - 2x-es vagy 4x-es sebességgel tudtak belső adatátvitellel CD-t másolni. Biztos lesznek LightScribe felülettel ellátott CD-R for Audio lemezek is, bár az aztán végképp nem lesz olcsó mulatság.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#36) Vikky válasza PPeter (#35) üzenetére


Vikky
tag

Jah. Ha belegondolok. Kell egy asztali író, a lemez egyik oldalához, meg egy számítógép a másik oldalához... Ez fáni. :DDD Meg a másik. Audio CD ígyis 400HUF körül mozog, lájtszkrájb megtriplázza, nesze neked 1200HUF. Megéri megvenni az eredetit. És azon tartósabb a kép is. Bár aki az otthoni garázszenekarának a demóját akarja erre megcsinálni, annak ámen, :R

[Szerkesztve]

''Neked milyen a Maxtorod? SÜTI?''

(#37) PPeter válasza Vikky (#36) üzenetére


PPeter
addikt

A LightScribe nem fogja nagyságrenddel megnövelni az árát. :U

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#38) Cyberslider


Cyberslider
őstag

Segítsetek dönteni,mert nem tudok..

Cél: audio CD

Verbatim Datalife Plus 48x Crystal-Super Azo - a csoda duplavédelmével (MCC)

vagy

Verbatim 52x Pastel (Taiyo Yuden)

Esetleg ha van valakinek tapasztalata bármelyikkel is.. Nagyon infót nem találtam,mennyire brand Ty a Verba pastel pl,tesztek stb... :(
Ezek mindenképpen made in Japan-ok? Vagy gyártják még vhol? Mire kell figyelnem?

[Szerkesztve]

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#39) lapa


lapa
veterán

ez most komoly? láma vagyok az ilyesmihez, de én eddig abban a hitben éltem, hogy a cd-n lévő hanganyag minőségi különbségek nélkül kerül visszaadásra (olvasásra). ezt csak onnan gondoltam, hogy az adatokat se csak kábé olvassa el... mesélje már valaki el röviden legyen olyan szíves, hogy miért van így. köszi

(#40) PPeter válasza lapa (#39) üzenetére


PPeter
addikt

Az Audio CD szabvány sajna nem olyan akkurátus, mint a belőle továbfejlesztett (a jobb hibajavítás érdekében kevesebb hasznos kapacitást nyújtó) CD-ROM szabvány. Nagyon sokszor kitárgyaltuk már.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#41) PPeter


PPeter
addikt

Nem arról van szó, hogy ha egy zenei CD-t lemásolsz, akkor a másolaton elhelyezett digitális adat eltérő lesz az eredetihez képest.

Egy CD-ROM olvasó teljesen másképp olvas (grabbel) be egy Audio CD lemezt, mint egy zenei lejátszó, hiszen van lehetősége a bizonytalan szektorok újraolvasására, sokkal fejlettebb hibajavítási algoritmusa van, mint amit egy zenei lejátszóban találsz. Ezért van az, hogy általában (egy megfelelő szoftverrel, nem túl gyorsan égetett) Audio CD másolat számítógépen visszaolvasva digitálisan azonos(nak tűnhet) az eredetihez képest.

Azonban előfordulhat, hogy annak ellenére, hogy egy lemez ilyenformán ''tökéletes másolat'', de egy asztali lejátszóban nem lehet lejátszani, vagy sokkal rosszabbul szól, súlyosabb esetben komolyan torzul a hangkép. Na akkor hogy is van ez? Most akkor digitális vagy nem? Tökéletes a másolat vagy nem? Az Audio CD lemezek szektoraiban nincs külön hibajavító mező (eltekintve az alacsony szintű hibajavítástól, amely azonban rendkívül gyenge).

Mit jelent ez? Azt, hogy a lejátszás során - legalábbis Audio CD lejátszóban - nincs mód akkurátus hiballenőrzésre, jitter korrekcióra, mint a CD-ROM olvasókban (tehát pl. a szektorok elején-végén előforduló esetleges téves, dupla, vagy hiányos mintavételezés kiszűrésére). Ráadásul az Audio lejátszás valójában nem is szektor-alapú, lévén a zenei lemezek szektoraiban nincs fejléc és szinkronjel, mindent a szubkódok vezérelnek. Az olvasási hibákat, pontatlanságokat legtöbbször az okozza, hogy bizonytalan a lemezen található jelek optikai leolvashatósága. Ha pedig a lejátszó nem tud biztosan, egy menetben beolvasni egy-egy mintát, akkor kénytelen interpolálni az utolsó hibátlannak vélt adat, és a következő olvasható adat értékei alapján, ''megbecsülve'', hogy mi lehetetett a hibás, hiányzó adatmező helyén. Ez pedig egy gyorsan égetett, vagy teszem azt az adott lejátszónak valamiért nem tetsző CD-R lemez esetén gyakorta előfordulhat lejátszás közben. Ha ez sokszor előfordul, akkor bizony a lejátszott hanganyag jelentős része torzul, hiszen az eredeti hangkép helyett sok helyen a hibajavító algoritmus kudarca miatt beékelt interpolált adatokat halljuk a zene helyett. Ez kismértékben nem zavaró, meg sem hallható, de egyes lemezeknél akár fülsértő, idegesítő tompulást, frekvencialevágást jelenthet, hasonlóan a rossz minőségben tömörített MP3 fájlokhoz - más szóval a zene fals, lapos lesz, ami egy értő fül számára egyből megismerszik. Így már talán érhető, miért lehetséges az, hogy bár digitálisan ugyanazt az adatot írjuk fel két lemezre, de az egyik másképp szól bizonyos lejátszókon.

Nem a tárolt (vagy tárolni szándékozott) digitális adat különbözik, hanem annak visszaolvashatósága, azaz a lemez optikai minősége - ez pedig a fent leírtak értelmében egyenes következményekkel járhat a zenei hanganyag minőségére nézve az Audio CD esetén.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#42) lapa válasza PPeter (#41) üzenetére


lapa
veterán

értem és köszönöm a magyarázatot. pláne, hogy ''már volt ilyen kérdés''. :R

(#43) VVoid


VVoid
aktív tag

Audio CD-ről szeretnék backupot készíteni, archiválás céljából, amíg még karcmentes. Inkább adat CD-t írnék, amiről bármikor készíthetek audio CD-t. Az EAC-vel dolgozom, Plextor Premiummal. Kipróbáltam a trackek másolása módszert, terület másolása, image másolása módszereket. Mindhárom esetben más eredményt kapok. Vagyis az első esetben az összefűzött wavok egyetlen wav-ba nem egyezik a terület másolása módszerrel készített wav-val, és különbözik az image másolása módszerrel készült wav-tól is. A harmadik módszerrel készült wav a leghosszabb, utána a második, végül a első módszerrel készített egy wav-ba összefűzött wavok. Rendben van ez így? Mi az az extra, ami belekerül a más módszerekkel készült wav-ba? :F
Ha ugyanazzal a módszerrel csinálom, ugyanazt az eredményt kapom, tehát elméletileg a CD-ről mindig hiba nélkül tud olvasni.
Melyik módszer garantálja, hogy pontosan visszakapom a CD-n lévő anyagot? Leginkább az image készítése? Ha ezt az image-t feldarabolom a CUE Sheet alapján, nem ugyanazt kapom, mintha trackenként olvasnám be. :F
És nem egy, hanem több audio CD-vel próbáltam.
Talán valaki tudja, miért is van ez így.

Ja és eredeti, gyári audio CD-kről van szó.

[Szerkesztve]

(#44) Yaye válasza PPeter (#33) üzenetére


Yaye
őstag

Van két kupac régi írott lemezem, többnyire válogatások, amik még a cdírás hőskorában készültek, egyik fele valami atomgyenge B-grade lemezekre, a másik kupac pedig a régi kékhasú TDK Reflex (ez a típus kivétel nélkül iszonyúan ugrál és recseg az asztali lejátszómban). Szeretném átmenteni őket egyszer s mindenkorra.
Tudsz ajánlani valami kifejezetten kiváló minőségű audio alapanyagot, konkrétan? Nem vagyok valami nagy kalóz, és abszolút nem vagyok képben. :B Az se baj ha drágább az átlagnál, nem nagy tételről van szó, lényeg hogy minden megegye amibe csak lemezt lehet tenni. (Egy Plextorral CDRW-vel tervezem végrehajtani a műtétet, cloneCD-vel)

És mégy egy kérdés. Egy rossz alapanyagra, vacakul megírt audiolemez hibái milyen jellegűek? Úgy értem, a pitek alakja is torzult ilyenkor, amit pl a CloneCD továbbvihet egy amúgy jó íróval, jó alapanyagra is, vagy elsősorban gyenge, rosszul olvasható jelekről van szó, amit ha egyszer sikeresen kiolvasunk, akkor már hibátlanul lehet újra felírni? Remélem nem kérdeztem nagyon nagy baromságot, nem értek hozzá. :)

(Különben érdekes, de van nekem egy végtelenül primitív, ősöreg Sony CD-s táskarádióm. Nem akadt még olyan ócska, elfuserált írott CD a kezembe, amit az ne játszana le a legkisebb ugrás vagy reccsenés nélkül. Ha kétségem támad hogy egy lemezen egy reccsenés a hanganyagban van, vagy a lejátszó a bűnös, már megyek is ki a fürőszobába leporolni a zuhanyzós Sonyt. A Technics asztali lejátszóm meg majd megfullad látszólag hibátlan, máshol csont nélkül lejátszható lemezektől. Ki érti ezt...)

(#45) PPeter válasza VVoid (#43) üzenetére


PPeter
addikt

A teljes image fájl készítése a célszerűbb és - ha a program támogatja, illetve külöj felajánlja - a szubkódok minél telejs körűbb analizálásval, ugyanis a trackek eleje és vége az Audio CD alacsony szintű logikai szervezésének köszönhetően csaka szubkódokal határozható meg pontosan. Valójában az egyes trackek elejánek hitt pont már jócskán (szabványosan 2mp-re) a tracken belül lévő 1. indexpontot jelöli, holott maga a track a 0. indexpontnál keződik (általában 2 másodperccel visszább). Amit szünetnek hívunk és hallunk a lemezen, az valójában a trackek elején a 0. és 1. indexpontok közötti terület, ami általában nem tartalmaz hallható anyagot, tehát ott csend, azaz szünet van. A számok egyenkénti grebbelésékor - nem akkurátus program használatával - minden egyes track csak az 1. indexponttól keződően olvasódik be és a track végéhez hozzácsapódik a következő track 0. indexének tartalma. Ezért lehet csekély eltérés a külön-külön trackenként leszedett audio sávok összege, és az egyben leszedett teljes anyag hossza között. Az olyan lemezeken, ahol ''nincs szünet'' a számok között, a trackek elején már a 0. indexponttó hasznos, hallható anyag található, illetve a 0. index extrém esetben elhagyható, valamint hossza a szabványos ajánlásnál akár hosszabb is lehet (a tracken belül még lehetnek további úgynevezett szubindexek is, amivel akár egy tracket is több kis részre lehet tagolni, de ezek érzékelése és használata csak a rendkívül profi lejátszók kiváltsága).

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#46) PPeter válasza Yaye (#44) üzenetére


PPeter
addikt

A Saturnban és a MM-ban lehet venni négy-ötféle színben vékonytokos Maxell lemezt. Taiyo Yuden korong, marha jó minőség, lassabb írókhoz és írási sebességhez is teljesen jó, zenére ajánlom nyugodt szívvel.

A hibásan lejátszható Audio CD-id még jó eséllyel lemásolhatók, hiszen a PC-s CD és DVD-ROM olvasók rugalmasabban olvasnak mint az asztali lejátszók - van mód visszaolvasni, korrigálni azokat a hibákat, amelyeket az asztali készülék már nem tud kijavítani (és a zene rovására megy). Szépen grabbeld le PC-re a problémás lemezeket, hallgass bele, hogy hibátlan lett-e, aztán igényes lemezre mehet is a visszaírás.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#47) Yaye válasza PPeter (#46) üzenetére


Yaye
őstag

Köszi. Van valami konkrét típusa az említett Maxellnek? Ha csak kétfélét árulnak, én akkor is tuti mellényúlok, a Taiyo Yuden meg nincs ráírva. :B

Azt tudom hogy szgépen a szar lemezeim is grabbelhetők, a kérdés az hogy ha nem grabbelem, hanem klónozom, azzal a csak asztali lejátszónak gondot okozó olvasási bizonytalanságok is klónozódnak, vagy sem. Csak mert klónozni sokkal egyszerűbb. :B

(#48) VVoid válasza PPeter (#45) üzenetére


VVoid
aktív tag

Köszi a kimerítő választ.
Ezek nagyrészt olyan CD-k, ahol ''nincs szünet'' a számok között, ezért is lenne fontos, hogy minél pontosabban grabbeljek. Ez esetben akkor inkább hanyagolom a trackenkénti grabbelést.
Egyébként két Plextor Premium-om van, és grabbeléskor különböző eredményt adnak. Tehát ugyanaz a track az egyiken grabbelve nem ugyanaz, mint a másikon. Ez azt jelenti, hogy valami gubanc van valamelyikkel (esetleg mindkettővel...) vagy általában különböző meghajtókkal különböző eredményt kapunk?
Azt, hogy különböző grabbelő szoftverekkel ugyanazzal a drive-val is más eredményt kapok, eddig a szoftverek rovására írtam. Bár mindenik közölte, hogy nem talált semmilyen hibát a grabbelés során. Ennyire különböznének?
Konkrétan az EAC, az Audiograbber, és a CDex.
Viszont ugyanaz a drive, ugyanazzal a szoftverrel ugyanazt az eredményt produkálta, más sebességekkel is...

(#49) PPeter válasza Yaye (#47) üzenetére


PPeter
addikt

A ''klónozáskor'' gyakorlatlag ugyanaz történik, mint amikor grabbelsz. Csak az adatlemezeknél - a másolásvédelmek kijátszásához - nyújt többet a CloneCD/Alcohol/BlindWrite stb, mert azokat a kiegészítő adatokat is igyekszik hűen reprodukálni, amelyek a hasznos anyagonn felül vannak a lemez szektoraiban (fejlécek, szubkódok, hibajavító kódok, szinkronjelek), de valójában így sem beszélhetünk 1:1 másolatról, hiszen az adatok alacsomy színtű kódolásába és rögzítésébe nem tud belenyúlni az írószoftver. Zenei lemezek másolására nem javaslom a CloneCD és társai használatát, mert a hibás szektorokat nem igyekeznek újraolvasni, hanem simán egy hibás szektorként könyvelik el és úgy is kerül majd a céllemezre. Inkább a CDRWIN-nel, vagy az EAC programmal grabbeld be minél alacsonyabb sebességgel a problémás lemezeket, aztán azt írd ki a vinyóról.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#50) PPeter válasza VVoid (#48) üzenetére


PPeter
addikt

Különböző meghajtókkal majdnem mindig különbözően lehet leszedni ugyanazt a tracket vagy akár lemezt, ugyanis a meghajtóra jellemző hardveres ''offset'' beállítás miatt előrébb vagy visszább kezdődik az Audio CD anyagának dekódolása (ez csak pár száz sample-t, azaz mintát jelent, ez a szektor töredéke, egy szektor meg 1/75-öd másodperc). Tehát a különböző meghajtókkal leolvasott ugyanazon trackek eleje vagy vége kicsit hiányos lehet, az offset értéknek megfeleő előre- vagy hátracsúszás következtében.

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Audio CD írása
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.