Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2701) zka67 válasza Istv@n (#2700) üzenetére


zka67
őstag

Szia, már elég sokszor belinkeltem ide ezt: [link]

(#2702) Istv@n válasza zka67 (#2701) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Köszi, megnézem.

(#2703) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Valakinek ilyen kettő vagy négy oldalú karja nincs kis szervóhoz?

(#2704) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Sziasztok!
Ismertek olyan shield-et, amivel járművek 12-14,4 voltos rendszerére lehet közvetlenül kapcsolni az Arduino-t (táppal együtt)? 12V led szalagokat szeretnék vezérelni PWM-el.
(Meg egyéb világításokat.)
Tehát ilyen feszültségű input és output kellene, a kimenetnek el kéne bírnia egy-két ampert.
Extrának ha esetleg még bővítené a PWM csatornák számát, az volna a tökéletes 2in1 számomra.

Analfabéta vagyok a témában - ez lesz az első mikrovezérlős projektem - így jó volna egy out-of-the-box kész megoldás.
Köszönöm!

(#2705) fpeter84 válasza Teasüti (#2704) üzenetére


fpeter84
senior tag

Egyben nem rémlik ilyen megoldás...

Melyik Arduino-d van és kínai vagy eredeti? Az eredeti Uno (MC33269) és Mega2560 (NCP1117) LDO-ja papíron absolute max rating 20V, a Nano (UA78M05) pedig 35V, tehát rákötheted az autó hálózatára. A kínai Uno/Mega/Due mind olyan gagyi (AMS)1117-es LDO-t kapnak ami még a bő 12V-tól is néha elfüstöl, az autóban órák/napok kérdése csak a döglés - gyakorlati tapasztalat. A Due eredeti és kínai másolata egy és ugyanaz (a legtöbb, ellenőrizni nem árt azért) és egy LM2734 DC-DC step-down van rajta ami 20V-ig küldhető terhelhető...

Ha olyan kínai Arduino-d van amit nem köthetsz direktben a 14V-ra, akkor pl: [link]

PWM csatornából mennyire lenne szükséged? A Due-nak pl alapból is 12 csatornája van címkézve, de alternatív lábakon még további 4-5 csatorna elérhető. Ilyen shield persze nem lesz hozzá, lehet kénytelen leszel forrasztgatni kicsit - prototípus nyák, FET, ellenállások, tranzisztor...

Milyen LED-eket szeretnél meghajtani? Natúr LED, vagy kész szalag/modul amiben van áramkorlátozó ellenállás is? Utóbbi lehet problémás, mert ha nagyon ki van centizve az árama akkor 12V-on lehet jó, de a 14V már megölheti... Ha bízol az áramkorlátjában akkor egyszerűbb megoldással is rá lehet adni a tápot (esetleg még plusszban sorbakötni adott méretezésű ellenállást):

Ha biztosra akarsz menni, akkor áramkorlátozós PWM meghajtás:

Az utóbbinál az R2 méretezését majd matekozni kell, hogy jól legyen beállítva a maximális áram, itt írják le az elméletét... Ez a kör nem engedi megfutni az áramfelvételét és PWM-el kapcsolgatható is (a szürke rész egyébként el is hagyható, akkor csak fixen áramkorlátoz vezérlés nélkül)...

[ Szerkesztve ]

(#2706) tvamos válasza fpeter84 (#2705) üzenetére


tvamos
nagyúr

Remelem ugy ajanlod a masodikat, hogy mar megepitetted!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2707) fpeter84 válasza tvamos (#2706) üzenetére


fpeter84
senior tag

Igen, a szürke téglalapban lévő nélkül (de ott se látok olyat ami kérdéses lehetne), fix módban használtam már több LED COB modulhoz is - a FET típusát most így nem tudom mit használtam hozzá, a lényeg hogy az RDS(on) ellenállás értéke minél kisebb legyen, annál kevésbé fog melegedni...

(#2708) Teasüti válasza fpeter84 (#2705) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Még egy se, csak most szeretnék belevágni az egész műfajba. Maplin-ben láttam először egy Uno személyében, gondolom ott nem gagyit árulnak.
Szóval van benne buck converter a tápnak, de a be- és kimenetre gondolom ne küldjek 12 voltot... Igen, készre szerelt áram korlátolt rgb led szalagokat szeretnék működtetni, színenként külön csatorna ha jól sejtem, szóval jól jönne úgy kb 30 csatorna, hogy könnyű dolgom legyen megtanulni a C++-t...

(#2709) tvamos válasza fpeter84 (#2707) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez mondjuk csak addig van igy, amig nem a FET korlatozza az aramot, meg alacsony a kapcsolasi frekvencia, de legyen jo...
Az elsot hajlamosabb vagyok elfogadn.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2710) fpeter84 válasza Teasüti (#2708) üzenetére


fpeter84
senior tag

Hát a 30 csatorna már igen magas elvárás - ugyan a dsPIC családban látok olyat amiben van ennyi, de 144p TQFP tokozásban - nem lehetetlen beforrasztani jobb minőségű gyártatott nyákra kézzel, de lehet nem ezzel kellene kezdened :)

Akkor ha még semmit nem szereztél be, lehet érdemes más vonalon elindulni mint a rengeteg PWM csatornás forrás: keress rá hogy WS2812 led strip - ezek egyedileg pixelenként címezhető láncot alkotnak és cirka bármivel meg lehet hajtani - max a címzési sebességben számíthat hogy Nano/Uno vagy valami izmosabb procit választasz... Létezik belőle 5 és 12V verzió is - de az utóbbi nem tudom elviseli e a 14-et - lehet szerencsésebb az 5V-ost választani és egy jó hatásfokú kapcsüzemű tápról adni neki ezt.

Más hasonló vezérlőcsippes RGB láncok is léteznek, keresgélj kicsit ebben a témakörben hogy milyen alternatívák léteznek még...

@tvamos:

Nyilván a legprofibb megoldáshoz kell keresni egy PWM vezérelhető áramgenerátor cél-IC-t

szerk: egyébként én bátran ajánlom a filléres kínai arduino változatokat mert eddig csalódnom egyben sem kellett, max vannak apró módosításokból származó korlátaik (esetleg előnyeik is) amivel jó tisztában lenni. Az alap Due-k eddigi tapasztalataim alapján 100% azonos klónok, és azért nem teljesen mindegy hogy 50$ az eredeti, vagy 12$ free shipping az Aliexpress-ről :C

[ Szerkesztve ]

(#2711) Teasüti válasza fpeter84 (#2710) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Épp akartam írni mit fedeztem fel. :K
Ezzel már az Uno 6 csatornája is elég lehet.
A proci ha szóba került, az Arduino szoftvere nem tud véletlenül szimulálni? Futási sebességre esetleg?

(#2712) gyapo11 válasza Teasüti (#2711) üzenetére


gyapo11
őstag

Arduino szoftvere nem tud véletlenül szimulálni

Szerintem nem, helyette
link vagy link

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2713) tvamos válasza Teasüti (#2711) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azt meg lehet oldani, hogy veszel buck konvertert, a poti helyett teszel digitális potenciométert, ez akkor az lehet sok PWM. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2714) Teasüti válasza tvamos (#2713) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Bevallom elég nehéz követni. Mire is kell a poti?
Szerk: jaah, értem. De én nem kézzel szeretném vezérelni a ledeket, effektezni szeretném. :))

Keresgéltem I/O shield-et, de nem találok megközelítőleg sem olyat, ami kezel 12 voltot mindkét irányba.
Ha már jármű, akkor a szalagból is inkább 12V legyen, mivel más feladatot is szeretnék még adni a vezérlőnek.
Olyan nincs, ami az Uno összes kivezetését 12V-hoz illeszti (az se volna baj, ha tápot is adna)? Tehát a bemeneti és a kimeneti oldalon is.

Laikusként kérdezem, sajnos nem elektronikai végzettségem van.
Keresgéltem az illesztésről és bemenetre találtam pár megoldást. Az egyik vmi optocoupler volt, ami leválasztja a nagyobb feszültségű kört a bemenetről.
Kérdésem az volna, hogy nem célszerűbb és egyszerűbb egy relét használni erre? Az is leválasztja az autó elektromos rendszerét, majd az Arduino saját lábait (5V, gnd, pin, etc.) kapcsolná a relé össze.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#2715) tvamos válasza Teasüti (#2714) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha a mechanikus potit kicsereled SPI-s digitalista, akkor az Arduinorol sokat vezerelhetsz.

nem célszerűbb és egyszerűbb egy relét használni erre?
A rele mechanikus, azon a PWM eleg lassu lesz.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2716) Teasüti válasza tvamos (#2715) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez a része ok, de mikor került potméter a képbe? Mit akarok én kézzel állítani?

A relé csak a digitális bemenethez (és kimenethez). Pwm kimenetre mosfet?

Illetve a led szalagokra adatot kellene küldeni, a többi portot meg a jármű más berendezéseihez használnám.

[ Szerkesztve ]

(#2717) tvamos válasza Teasüti (#2716) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem OK, mert nem erted, amit irok. A buck konverteren a potit kicsereled digitalisra, akkor nem kezzel tekered, hanem az arduino csavarja helyetted.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2718) Teasüti válasza tvamos (#2717) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jah hogy jah! Ok, leesett. :R
(Technikailag az nem PWM vezérlés, vagy igen? Hisz a buck konverter feszültséget szabályoz.)
Viszont a címezhető led szalagokkal nem lesz szükség PWM vezérlésre, csak adatbuszra. Az Uno 6 PWM csatornája meg több mint elég az egyéb feladatokra.

Így a továbbiakban a kérdésem az volna, hogy létezik-e olyan kész megoldás, amivel lényegében 12V-ra lehet illeszteni az összes portot? (Nem csak néhányat.)

[ Szerkesztve ]

(#2719) tvamos válasza Teasüti (#2718) üzenetére


tvamos
nagyúr

Főként attól függ, milyen buck konverter. Amennyire te értesz hozzá, annyira PWM.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2720) Teasüti válasza tvamos (#2719) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Csak ugye ott nem lehet lemenni 1%-ig. Na de mindegy is. :)

Shield-re nincs vmi ötleted? Megközelítőleg se találok megfelelőt.
Járműves illesztésre még senki nem gondolt? Vagy olyan ritka dolog, hogy nem árulnak rá kész megoldást?

(#2721) tvamos válasza Teasüti (#2720) üzenetére


tvamos
nagyúr

Inkább az a baj, hogy hamar 0% lesz. De mindegy is.

Nekem olyan shield-em van, amin egy 7 csatornás 20V 1A-es relé driver van. Nagyon jó.

Járműves illesztés? Van CAN shield.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2722) gyapo11 válasza tvamos (#2721) üzenetére


gyapo11
őstag

Járműbe szerintem tranyóval/fettel egyszerű az illesztés. Ha 12 V-ot kell valamire rátenni, akkor egy npn és egy pnp tranyó meg két ellenállás, ha testre kell húzni, akkor meg elég egy npn esetleg darlington plusz egy ellenállás a bázisra. És ezek jók a 24 V-os járművekbe is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2723) tvamos válasza gyapo11 (#2722) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ja úgy... En az ULN2003V12 / ULN2803 párost szeretem most. Nem tudom... majd elmúlik. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2724) fpeter84


fpeter84
senior tag

A digit potis ötlet több sebből vérzik: egyrészt minek külső DC-DC konverter, ha a PWM-el akkor már saját DC-DC konvertert is lehet csinálni? Ennek mondjuk azért nincsen értelme, mert csak a feszültség szabályzása még nem elég a LED áramkorlátozásához, az áramot is mérni kell (sönt, műverősítő, stb), akkor meg ott az a sokkal egyszerűbb kapcsolás amit linkeltem, ami maga áramkorlátoz.

A másik probléma viszont közvetlenül technikai jellegű: a legtöbb digit potméter A-B-Wiper lábaira nem szabad nagyobb feszt kötni, mint a digit oldal tápfesze. Azért vannak kivételek, kerestem már ilyesmit és volt olyan ami függetlenül felmehet 20-30V-ig, viszont az valami házilag kezelhetetlen tokozásban létezett csak, talán QFN vagy BGA...

PWM vs. PWM: azért ne keverjük, mert itt többféle megoldás is felmerült... Egyrészt a LED fényerejét lehet úgy szabályozni, hogy ráadod a max áramot és ki/bekapcsolgatod nagyon gyorsan - amikor a kitöltési tényezővel játszol, attól lesz PWM. Viszont a kapcsüzemű tápok nem a fogyasztót (jelen esetben a LED) kapcsolgatják ki be a PWM-el, hanem az induktivitás/kondi páros segítségével indukálnak kisebb/nagyobb feszültséget mint a betáp

Autós integrálás, CAN busz: ugyan léteznek shield-ek pl MCP2515-el vagy SJA1000-el, de minek ilyen kívülről illesztett problémás dologgal szórakozni, ha ott van a Due-ben akár 2 CAN csatorna is? Tökéletesen működő lib-ek vannak hozzá, pont most dolgozok egy NMEA2000 (hajós) hálózatra csatlakozáson, és könnyedén át tudom verni az ilyen bemenettel rendelkező navi/kijelző egységet, el tudom vele hitetni hogy én vagyok a mélységmérő, motorvezérlő, stb... Autóban még nem próbálkoztam vele - az A6 C5-ösöm alapjában véve még nem CAN-lelkű, de bizonyos komfort cuccok már CAN buszon ülnek úgyhogy gondoltam rá hogy nézelődök majd kicsit ott is...

Sok PWM csatorna kérdése: ugyan mint említettem, a PIC-nek vannak olyan típusai amiben akár 30 PWM csatorna is akad, de ezekkel a típusokkal szerintem nem fogsz kész fejlesztőpanelt találni mint az Arduino-k, hanem saját nyákot kellene hozzá tervezni, ami nem kezdő projektnek való mert csalódás és kedv-vesztés lesz csak belőle. Viszont "hálózatba" is lehet fűzni 2-3 Arduino-t soros/SPI/I2C/tetszőleges buszrendszeren keresztül - nyilván ehhez saját protokollt kell álmodni, de szerintem ez a legegyszerűbb megoldás...

Szerintem vegyél valamilyen Arduino-t, egy breadboard-ot, egy kisebb LED sort, pár FET-et és egyéb alkatrészt és kezdj el ismerkedni ezzel a világgal először asztalon, és akkor még sok igény/ötlet merülhet fel benned. Aztán ha megy, akkor lehet vagy saját shield-et tervezni és gyártani/gyártatni, vagy prototípus nyákon összedrótozni az egészet... Kínából olcsóbb, EU-n belülről picit drágább de még mindig megfizethető, itthoni boltokból elég drága minden, de kétségtelenül ez a leggyorsabb beszerzési forrás... Szerintem tudunk segíteni összevadászni egy induló szettet, ha tudod hogy honnan vennéd...

(#2725) tvamos válasza fpeter84 (#2724) üzenetére


tvamos
nagyúr

:) Oké. Legyen, ahogy akarod.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2726) Teasüti válasza gyapo11 (#2722) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen, egyszerű. De az istennek nem találok rá kész megoldást.
Olyan nagy kívánság lenne 20 db mosfet/relé (összes ki- és bemenethez) egy Uno shield-re?

Nem CAN a cél, hanem a 12V-os áramkörbe történő csatlakozás. :R

[ Szerkesztve ]

(#2727) Teasüti válasza fpeter84 (#2724) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez a terv. Vadászok egy starter kit-et, meg egy címezhető led szalagot. Aztán nyárig kiművelem magam. Remélhetőleg csak ritkán jövök zavarni az amatőr kérdéseimmel. :R

(#2728) Teasüti


Teasüti
nagyúr

(#2729) soldi3r válasza Teasüti (#2728) üzenetére


soldi3r
veterán

A hozzaszolasokbol itelve igen, de brutalisan draga.

E30 (oo=[][]=oo)

(#2730) Teasüti válasza soldi3r (#2729) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Van ennél olcsóbban is? Így csomagban, könyvvel, alkatrészekkel meg minden. :)

(#2731) tvamos válasza soldi3r (#2729) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az eredetit meg kell fizetni! Legalább nem a hülye kínai usb-serial ic van rajta.

(#2726) Teasüti válasza gyapo11 (#2722) üzenetére
Miért csinálnának olyat? Az Unot eléggé meg kell erőszakolni, hogy 20 kimenete legyen. Oké, unalmamban, régen csináltam AVR-rel 128 csatornás matrix kijelzőt, ahol minden cdatorna PWM volt, de ez már felesleges!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2732) fpeter84 válasza Teasüti (#2730) üzenetére


fpeter84
senior tag

A csomagból a könyv nekem nem érne egy fillért sem - szerintem minden ilyen anyag elérhető online is. A többi dolog jópofa, de az Uno erősen alap cucc - pl egyik nagy fogyatékossága hogy csak 1 sorosportja van, ami egyben a programozó portja is, valamint a flash/RAM se sok, könnyű olyan lib-eket találni, amelyek kilógnak az erőforrásaiból. Természetesen van amire ez is elég, csak a 28e-et picit soknak érzem érte :)

A Mega2560-nak 4 sorosportja van amiből csak 1 osztozik a programozó funkcióval, az Atmega32U4-et használó Leonardo és Pro Micro-nak ugyan csak 1 sorosa van, viszont a programozó felület az USB-n megy így ez szabadon marad. Ráadásul az utóbbit könnyebb egy breadboard-ba belebökni és körbeépíteni...

Jól látom, hogy UK-ba rendelnéd? Ez helyben van, és a szett árából 13 darabot házhoz visz belőle Neked a postás :))

Eredeti vs kínai: egyrészt bizonyos típusok a tápjukban különböznek, másrészt van olyan aminél az eredetin egy USB-s atmel adja az USB>soros programozó illesztést, a kínaiakon meg általában a CH340g chip, de az utóbbi szerintem igen keveseknek okoz gondot. Pár egzotikus projektben ugyan láttam olyat pl hogy az eredeti UNO-n a segédcsippnek lecserélték a firmware-jét és befogták USB host/device célra, pl billentyűzet, egér, stb, de ez tényleg perverz megoldás, hiszen ott van a fenti 32U4 ami önmaga USB-s típus. Mostanra már az Androidos IDE is támogatja a CH340g-t, úgyhogy már tényleg nem tudom hol nem elég ez is. De a 32U4-en a natív USB miatt biztosan nem lehet probléma. Mellesleg a kínai többnyire nem "hamisítvány" mivel OpenSource - max akkor lehet hamisítványnak nevezni, ha minden felirat rajta azt állítja hogy eredeti Made in Italy...

Breadboard, LCD kijelző, minden van EU-n belülről is ha nem akarsz várogatni a még olcsóbb kínaira - érdemes az ebay.co.uk-on nézelődni (EU only szűréssel) valamint az eu.banggood.com -on is nagy a választék az Arduino SCM rovatban.

Ha egyesével címezhető RGB LED sort veszel (WS2801 gyors de drágább, WS2812 lassabban címezhető de olcsóbb) akkor nem is nagyon kell más hozzá mint az alap Arduino deszka - max azért érdemes breadboard-ot is beszerezni meg még ezt azt hogy legyenek gombjaid is a vezérléséhez, ne csak a soros konzolon utasíthasd. Illetve ha hosszabb a LED sor akár ajánlott egy tápegység beszerzése is, mert az USB-ből kinyerhető áram erősen limitált... Ez lehet akár egy normális mobiltöltő is - ehhez is lehet kapni pl Micro USB csatlakozó kivezetést, de lehet egy mezei 5.5/2.1-es hengeres végű csati is ha éppen ilyened akad otthon 5V-os.

(#2733) Teasüti válasza tvamos (#2731) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Miért nem tudom megértetni magam veled? :)
Unon van 6 analóg bemenet és 14 digitális ki- és bemenet ha jól látom.
Mindegyik 5V-os.
A cél, hogy az összes portot 12V-os feszültségre emeljem, a bemeneteket és kimeneteket is, mindegyiket a saját funkciójának megtartásával.
Hol írtam olyat, hogy 20 kimenet kell?
Nekem egy 12V-os Uno kéne, így ahogy írom, slussz. :)

(#2734) Teasüti válasza fpeter84 (#2732) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Őőő amatőr kérdés: az Unon az RX és TX portok nem adat közvetítésre valók?
Nem a TX-et kell befogni a címezhető szalag vezérlésére?

Szeretnék egy starter kit-et, hisz a mostani elektronikai ismereteim egy óvodás szintjén vannak (nos, volt elektro tárgyam a gépész szakon, de csak fizikai szinten, ami nem is érdekelt), szeretnék megismerkedni azokkal az alkatrészekkel, amik a csomagban vannak.
Meg végigmenni a könyvben lévő projekteken.
Ha ezen átrágom magam, utána lehet csak egy ujjgyakorlat lesz összerakni amit szeretnék. :)

[ Szerkesztve ]

(#2735) tvamos válasza Teasüti (#2733) üzenetére


tvamos
nagyúr

Talán az a 25 év, amióta elektronikát fejlesztek megzavarta az agyam, hogy nem értem, ha nem irod le pontosan.

Nem a TX-et kell befogni a címezhető szalag vezérlésére?
A TX aszinkron soros, a LED szalag nem az. Persze meg lehet oldani.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2736) Teasüti válasza tvamos (#2735) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nekem nem ez a szakterületem, valószínűleg én nem tudom kifejezni magam rendesen. Próbálom több megközelítésből leírni, de úgy érzem elbeszélünk egymás mellett. Ettől függetlenül nagyra értékelem a segítséget, köszönöm! :)

A NeoPixel egyetlen Data pin-jére mivel kellene csatlakozni?
Ez nem csak egyirányú kommunikáció?

Ahha, ok. Ez a cucc közönséges digitális kimenetre csatlakozik, abból meg van egy pár...
Akkor tárgytalan. :R

[ Szerkesztve ]

(#2737) fpeter84 válasza Teasüti (#2734) üzenetére


fpeter84
senior tag

A szépséghibája az Uno-nak hogy ez az egyetlen sorosportja, és ezt használja a bootloader programfeltöltője is

Arduino_Uno_Rev3-schematic

(TXD)PD1
(RXD)PD0

Amikor az IDE a segédcsipp TX lábán ad a proci bootloadere felé az RX lábára, akkor a külső passzív módon adó forrás - mint pl egy GPS vevő ami másodpercenként küldi magától az NMEA 0183 mondatokat - bezavarhat a programozásba, amikor pedig a proci bootloadere a TX lábán válaszolgat a segédcsipp RX-e felé, akkor azt meg fogja kapni a külső eszköz is, és bezavarhat annak a viselkedésébe. Ezt elkerülendő célszerű a külső eszközt minimum kikapcsolni, de esetleg le is húzni a vezetékeit. Macera, soros célra jobb egy olyan kontrollert használni aminek vagy több portja van (Mega2560), vagy natív USB-n megy a programozás (32U4 család) vagy mindkettő egyszerre (Due)...

Ha címezhető LEDsort használsz, akkor nincsen szükséged semmi kapcsoló áramkörre. Egyszerűen rácsatlakozol a buszrendszerére - a gyorsabb WS2801 ha jól láttam akkor SPI felületen, a lassabb WS2812 pedig tetszőleges szoftverből kapcsolgatott IO lábra megy, tehát egyik sem üti a sorosportot. Viszont több összekapcsolásánál, vagy ha pl mobilról elérhetőre szeretnéd megcsinálni - kékfog, wifi, stb ezekre is vannak pár dolláros kínai megoldások - akkor már szükség lehet arra is...

Többek között pl itt is jól látszik az Uno lábkiosztása: [link]
Az 1 vezetékes LEDsornak csak egy tetszőleges digit kimenet kell. A 2 vezetékes gyorsabb az SPI-re megy, ami az SCK/MOSI/MISO, de ebből csak 2-t használ, az órajelet meg az adat kimenetet, olvasni nem lehet őt sem

[ Szerkesztve ]

(#2738) Teasüti válasza fpeter84 (#2737) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Azt hiszem értem.
Viszont nagyon szimpatikus nekem ez a kezdő készlet, lehet akkor azt csinálom, hogy veszek mellé külön egy jobb felszereltségű vasat, hacsak nincs tipped véletlenül egy kezdő csomagra Due-val Uno helyett. :)
Nekem izgalmasnak tűnnek azok a jópofa kis tutorial-ok a sok kacattal. :D

(#2739) fpeter84 válasza Teasüti (#2738) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ha nem esik nehezedre ennyit kiadni akkor hajrá, hülyeségnek semmiképpen nem nevezem a kit-et mert tanulásra, indító rúgásnak tényleg lehet jó - csak én úgy viszonyítok, hogy abból a pénzből úgy 36db Uno-t küld a kínai :DD

Azért nézz utána az Arduino oldalán, hogy mi is van abban a csomagban, és hasonlítsd össze ezzel: [link] - ha csak a könyv a különbség, akkor az nem biztos hogy megér +18e-et :)

(#2740) Teasüti válasza fpeter84 (#2739) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ránézésre ez a csomag gazdagabb, csak nincs hozzá tutorial. Magamtól nem fogok rájönni. :B
Akkor már inkább a homogenizált Basic Kit online tutorial-lal.

[ Szerkesztve ]

(#2741) fpeter84 válasza Teasüti (#2740) üzenetére


fpeter84
senior tag

ezekre a cuccokra rákeresve remek tutorialokat lehet találni netszerte, én nem félnék belevágni...

- arduino stepper motor ULN2003
- arduino 1602 LCD
- arduino IR remote receiver
...

stb... egyébként ezt találtam hozzá: [link] továbbá a sparkfun, adafruit stb oldalakon érdemes nézelődni

szerk: de tényleg megveheted az eredetit is - nem akarok turkálni a zsebedben, ha neked nem fáj ekkora összeg akkor nyugodtan! csak ha én összeszámolnám hogy az utóbbi 7-8 évben hány ezer dollárt fizettem ki kína felé, és ha azokból mind eredeti/márkás/drága verziót vettem volna akkor hány tízezer $-ra rúgna, hát inkább már az ezrekbe se akarok belegondolni :DDD

[ Szerkesztve ]

(#2742) soldi3r válasza Teasüti (#2740) üzenetére


soldi3r
veterán

A TavIR honlapjan levo tananyag nem eleg kezdetnek? Illetve ott is van szett.

E30 (oo=[][]=oo)

(#2743) Teasüti válasza soldi3r (#2742) üzenetére


Teasüti
nagyúr

TavIR... Köszi! :R
Mittomén, tudod mennyire vagyok tájékozott? Amíg beírtam keresőbe, hogy Arduino. :D

(#2744) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Rotary enkódert használt már valaki?

(#2745) tvamos válasza DrojDtroll (#2744) üzenetére


tvamos
nagyúr

Biztos, hogy rotary encoderre gondolsz, vagy incremental encoder? Ez a lego robot prodzsekt?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2746) DrojDtroll válasza tvamos (#2745) üzenetére


DrojDtroll
addikt

incremental enkóderre

nem ez nem legós dolog, valami sokkal komolyabb dologhoz kell

(#2747) tvamos válasza DrojDtroll (#2746) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, használtam, de nem arduinoval. Annál sokkal komolyabb dologhoz kellett. Szóval az arduino framework integrációról gőzöm sincs. Mi a kérdés amúgy?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2748) DrojDtroll válasza tvamos (#2747) üzenetére


DrojDtroll
addikt

600 P/r -nál mennyi erőforrást zabál fel feldolgozni azt hogy mozog ha 40 rpm-mel forgatjuk egy uno-n?

(#2749) Gergosz2 válasza DrojDtroll (#2748) üzenetére


Gergosz2
veterán

Ilyet csináltam, de 600 pulse/rotation-os disk-el. Azt hiszem az 50-es volt, de négy motort kezelt egyszerre egy UNO. (PinChangInterrupttal lehet mókolni még, hogy ne csak két külső megszakítást kezeljen.)

Ez attól függ, hogy mit számoltatsz vele közben. Hajtásoknál gyakran szoktuk azt csinálni, hogy külön alapjelképzőt teszünk be, de ha csak egyszerűen fordulatszámot akarsz tartani vele akkor szerintem nem lesz gond.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2750) DrojDtroll válasza Gergosz2 (#2749) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Wireless folow focus lesz belőle. Szóval van egy tarcsa es annak az emberi kezzel torteno forgatasat kell egy motoron leutanozni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.