Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv

Hozzászólások

(#1) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Tiszteletem mindenkinek, aki a norvég nyelv iránt érdeklődik!
Nos, még én is csak érdeklődök a norvég nyelv iránt vagyis már nem nevezném csupán csak érdeklődésnek, hisz kb. 1 hete megvettem az Usborne által kiadott: Kezdők Norvég nyelvkönyvét. Nagyon nehéz volt ehhez a könyvhőz hozzájutni, végül a Librinél sikerült megrendelnem. Nagyon megköszönném, ha volna valaki, aki megosztaná velünk az empirikus tudását.
Med vennlig hilsen: (Darkwood)! :R

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#2) Gambit válasza (Darkwood) (#1) üzenetére


Gambit
őstag

Nem akarlak elkeseríteni, de a topikod gyorsabban fog elsüllyedni, mint a Titanic. Spanyolul jóval többen tanulnak, de még ott is alig egy-két ember gyűlt össze az évek alatt.

Tildy volt kint Norvégiában, esetleg tud valamit érdemben is mondani.

''Akár hiszed, hogy meg tudsz csinálni valamit, akár nem, mindenképpen igazad van.'' - Henry Ford

(#3) (Darkwood) válasza Gambit (#2) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Lehet, hogy igazad van, DE hátha van olyan elvetemült ember rajtam kivűl, akit érdekel ez a szép nyelv! :U

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#4) nyunyu


nyunyu
félisten

Van ertelme norvegul tanulni?

Osloba szakadt haveromnak 1 ev alatt sem sikerult megtanulnia rendesen norvegul, mivel ott meg a sarki zoldseges is tud angolul.

Raadasul a nagy orszagon beluli tavolsagok miatt akkora elteresek vannak az egyes nyelvjarasok kozott, hogy pl. egy sarkkoron tuli egy osloival csak angolul tud kommunikalni, mert norvegul nem erti.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#5) (Darkwood) válasza nyunyu (#4) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Nekem van értelme tanulni, mert:
1; Tisztelem annyira a norvégokat, hogy megtanuljam a nyelvüket,
2; a kedvenc zenei irányzatom a legnagyobb számban ebben az országban található meg,
3; ha nem lenne munkám, akkor mindenképp norvégiába próbálnék kimenni.

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#6) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Opp! ;]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#7) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Opp!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#8) Ragnarr


Ragnarr
újonc

Üdv mindenkinek!
Hát Darkwood itt van még egy elvetemült ember :DDD :DDD
Feltett szándékom hogy megtanuljak norvégul, mert sztem gyönyörű nyelv és nagyon közel áll hozzám kezdettől fogva,csak még nem nagyon tudom hogy is kéne elkezdeni, pár "alap"mondatot tudok de azonkívül sajnos nem sokat:S
Pénzem nem nagyon van, tehát magántanár kilőve max az lesz hogy veszek egy nyelvkönyvet
és abból tanulgatok szabadidőmben...ugyanis egyre komolyabban fontolgatom azt hogy ha itt
minden part szakad kimegyek Skandináviába,és ott próbálok szerencsét.
Egyébként meg kedvenc együtteseim: Ensiferum / Tyr / Rhapsody / Lordi :D :D :D

(#9) (Darkwood) válasza Ragnarr (#8) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Üdvözöllek az elvetemült emberek klubjában! :R

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#10) Mother North válasza (Darkwood) (#3) üzenetére


Mother North
csendes tag

csá! én is elvetemültem és érdekelne a norvég nyelv. lehet nem veszem hasznát de nem baj, csak alapszinten szeretnék tudni a saját műveltségem kedvéért. eddig tanultam angolt és németet, a német az kevésbé megy pedig nagyon teccik az is.
van valami ötleted hogy hol és hogy lehetne hozzákezdeni? természetesen fizetni nem kivánok egyelőre senkinek. valami netes cucc ha lenne jó lenne. te elkezdted a tanulást? hogy haladsz? :)

Though tears fall from heaven It won't soak my soul I would rather dry forever Than to be empoisoned by god!

(#11) (Darkwood) válasza Mother North (#10) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ave!
Van egy könyv, amit nem könnyű beszerezni Magyarországon, de talán a Librinél meg tudod rendelni! A könyv címe: Kezdők Norvég Nyelvkönyve (Usborne). Ha ismered az Usborne sorozatokat, akkor tudod, hogy egy képekkel illusztrált, értelmesen felépített könyvről van szó. Ára: 2400 HuF. Hidd el megéri!!! Nekem is jobban megy az angol. A németet 6 évig tanultam, de már úgy érzem, hogy norvégul többet tudok! :U

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#12) (Darkwood) válasza (Darkwood) (#11) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ja és mindenképp a Bokmål nyelvet tanuld, mert az könnyebb és az a ún. "könyvnyelv".

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#13) Brian_RL


Brian_RL
aktív tag

Üdv!

Én is jelentkeznék :D
Egyenlőre csak angolul tudok, de tervezem a német nyelv tanulását is. A norvég is érdekel, mert ha lesz rá alkalmam szeretnék kiköltözni valahova skandináv területre, éshát jól jöhet még :)

(#14) Mother North válasza (Darkwood) (#11) üzenetére


Mother North
csendes tag

usborne könyvek általában jó félék. csak 2400 ft? azt hittem többe kerül! na majd érdeklődök a könyvesboltokban. ennyit biztosan ér :DD köszi a tippet :)

Though tears fall from heaven It won't soak my soul I would rather dry forever Than to be empoisoned by god!

(#15) (Darkwood) válasza Brian_RL (#13) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ki akarsz költözni? Irigyellek érte! :O Egyébként, aki tud norvégul egy kis odafigyeléssel megérti a dánokat és a svédeket!
Mother North: Szívesen! ;)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#16) Brian_RL válasza (Darkwood) (#15) üzenetére


Brian_RL
aktív tag

Egyenlőre még itthon tanulok :) De erősen gondolkodom rajta, hogy kimegyek. Pontosan még nemtudom hova, és mikor, de indulásnak megteszi :D
És különben is tetszenek a skandináv nyelvek, és országok :)

(#17) (Darkwood) válasza Brian_RL (#16) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ha kimész, akkor mindenképp írj!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#18) olloczky


olloczky
senior tag

pár napja én is gondolkozok rajta erősen, hogy el kéne kezdeni tanulni..de még csak most megeyk 8.-ba :D majd talán később..elég az angol amiből nagyon jó vagyok..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#19) (Darkwood) válasza olloczky (#18) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Akkor majd később...

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#20) Lunula


Lunula
újonc

Üdv!

Én is szívesen tanulnék norvégul. Nem akarok kiköltözni. Egyszerűen csak nem az alapján választok nyelvet, hogy melyik a népszerű, hanem ha már nyelvet tanulok, akkor olyat, ami érdekel is. Az egyik ilyen nyelv a norvég. Sajnos eddig csak budapesti tanárt találtam. A könyvnek utánanézek, nagyon köszönöm a tippet!!! Abban igazuk van másoknak, hogy könnyebb lenne angolt, olaszt stb. tanulni, mert pl. egyszerűbb tanárt is találni, de szerintem aki eleve veszi a fáradtságot, hogy a norvég nyelvtanulás után érdeklődik és igazán fontos neki, az nem mond le róla. Sok sikert!

(#21) Vandit.


Vandit.
addikt

Én is tanulnék norvégül vagy svédül. Elvileg ki is megyünk majd egy kis időre, úgyhogy hasznos lenne számomra.

A tudatlanság nem végleges állapot, a hülyeség igen. >A világürből nézve a föld kék és fehér, NEM VÉLETLENÜL BMW>> A sors kénytelen meghajolni az erős akarat és kitartás előtt

(#22) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Örülök, hogy ennyien megszeretnétek tanulni norvégul! :K Ha van rá igény, akkor a könyvből kiírhatok egy pár fontosabb nyelvtani dolgot!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#23) olloczky


olloczky
senior tag

Köszi, de nem. Majd karácsonyra kérni fogok egy norvég nyelv tanulós könyvet :D

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#24) (Darkwood) válasza olloczky (#23) üzenetére


(Darkwood)
őstag

olloczky: OK!
Ha valakit mégis érdekelne, akkor szóljon! ;)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#25) olloczky


olloczky
senior tag

Néztem ma egy könyvboltba..pont az usborne sorozat volt meg nekik és minden ott volt (spanyol, horvát, dán, svéd..) csak a norvég nem :-( amúgy ebben csak szavak vannak? mert én nem láttam mondatokat, vagy leírást ami elmagyarázná a dolgokat..ha igen akkor semmi értelme megvenni..szavakat tudok nézni interneten is..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#26) (Darkwood) válasza olloczky (#25) üzenetére


(Darkwood)
őstag

A könyv felépítése:
- 126 oldalas
- 1-94 oldalig: Képekkel illusztrált kifejezések, mondatszerkezetek elsajátítására szolgál! Itt megjegyzem, hogy több, mint 2000 szó elsajátításáról van szó!
- 95-107: Nyelvtani szabályok, mint pl.: kiejtések, névmások, jelen, múlt, jövő idők, rendhagyó igék etc.
- 108-126 : Magyar-norvég szójegyzék.

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#27) olloczky


olloczky
senior tag

ok akkor majd karácsonyra kérni fogom :D de, hogy pont a norvég nem volt ez szerintem csak velem történhetett meg :D

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#28) (Darkwood) válasza olloczky (#27) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Nem csak Veled történt meg! Én fél magyarországot bejártam érte mire megtaláltam és azt is rendelnem kellett!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#29) olloczky


olloczky
senior tag

mégis tartanék igényt arra, hogy leírsz pár fontosabb leckét, szót.. :-) :U

[ Szerkesztve ]

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#30) (Darkwood) válasza olloczky (#29) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Oké! ;)
Legyen az első lecke a kiejtés.
Magáhangzók:
æ: á és é közötti hang
ø: ö, ő
å : o, ó
o: u többnyire (kivéve pl.: et tog, å sove, å holde, opp, en flom, ahol "o"-nak ejtjük)
u: ü (kivéve pl.: ung, ahol u-nak ejtjük)
y: i és ü közötti ajakkerekítéses hang

Mássalhangzók:
s: 'sz' Ibsen, Hamsun
c: csak idegen szavakban: camping = 'k', scene 'sz'
gi, ge: 'j' å gi, å gifte seg, geit (de 'g'-nek ejtjük: zoologisk, biologi, Belgia, Norge)
gj: 'j' å gjøre, igjen, gjest, gjennom, regjering
hv: ' v ' hvem, hva, hvor, hverandre, hvit, hvitløk, hvete
hj: 'j' å hjelpe, hjem, hjul, hjørne
kj, ki, ky: Hátul képzett 'h', å kjenne, kjøkken, å kjøpe, kino, Kina, å kysse, kylling
lv: (szóvégén) 'll' halv
sj : 's' sjø, informasjon, sjiraff
sk: (i,y) előtt 's' ski, datamaskin, skinke, sky, skygge, å skynde seg
skj: 's' forskjellige, skjerf, skjørt, skje
sl: l ekőtt az s-t 's'-nek ejtjük, slange, å slå
rs: összeolvad ejtéskor 's'-sé, første, skorstein, universitet
tj: kj

Szóvégén -ig, a g-t nem ejtjük. Pl.: høflig, vennlig, nydelig, søvnig.
Folytatása következik...

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#31) olloczky


olloczky
senior tag

Köszönöm! :-)

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#32) Dinnyebogár


Dinnyebogár
csendes tag

.

[ Szerkesztve ]

Wifi = levegős net

(#33) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Névelők:
A névelő a főnevek határozott, ill. határozatlan alakját jelölő szócska. A norvég nyelvben a névelő alakja a főnév neméhez, számához és határozottságához igazodik.
Nevével ellentétben azonban az egyes számú határozott névelő a főnevek végéhez tapad, csakúgy mint a többes számú határozott és határozatlan névelők. Egyedül az egyes számú határozatlan névelő van a szó előtt.

Egyes szám:

határozatlan

határozott

Hímnem (közösnem)

en bil (egy auto)

bilen (az auto)

Semlegesnem

et hus (egy ház)

huset (a ház)

Többesszám :

Hímnem (közösnem)

biler (autók)

bilene (az autók)

Semlegesnem

hus ( házak)

husene ( a házak)

Szándékosan nem írtam nőnemet, mert én a Bokmål nyelvet ( könyvnyelv) favorizálom az újnorvéggal (nynorsk) szemben.A Bokmål-ban a közösnemhez tartozik a hím- és nőnem.

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#34) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Ha valakinek megvan a Keresztes László-féle Norvég-Magyar szótár azt kérem, hogy jelezzen nekem! Köszönöm! :R

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#35) olloczky


olloczky
senior tag

Darkwood, nem tudom láttad-e már, de a librinél van Keresztes László Norvég-Magyar zsebszótár. [link] csak sajna 5 ezer forint :-(

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#36) (Darkwood) válasza olloczky (#35) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Igen, tudom! Épp a 5K miatt kérdeztem, hogy milyen, mert azért 5 ezer forint az 5 ezer forint!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#37) VTI-Totya


VTI-Totya
tag

Én tudok norvégul nagyon jól tudó embereknek call centeres munkát.
A fizu sem egy utolsó összeg, ahhoz képest, hogy csak a hívásokat kell fogadni.

150-nél tolok egy negyediket és a lehúzott ablakon dobom neked a fehér zsepit, hogy töröld szemed, szád.

(#38) (Darkwood) válasza VTI-Totya (#37) üzenetére


(Darkwood)
őstag

De jó volna már ott tartani... :U

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#39) Bubee82


Bubee82
őstag

Üdv!

Én két évet töltöttem Dániában és baromira megtetszett a nyelv, azonban soha nem volt lehetőségem tanulni, holott ingyen lett volna. Ellenben unokatestvérem már régebben felhívta a figyelmem az ún. Kreatív Nyelvtanulás-ra. Sajnos dán nyelv még nincs, de elvileg folyamatban van. Ha jól tudom Görbicz Anita is ennek a módszernek a segítségével tanult meg svédül, de nem vok benne teljesen biztos. Én most szándékozom majd kipróbálni, ugyanis úgy gondolom h 20.000 forintot megér. A lényege h te magad osztod be az idődet, vagyis megtanulhatod a nyelvet 4 hónap alatt, vagy 12 hónap alatt. Minden az egyéntől függ. Vki többetr tud a tanulásra szánni, vki kevesebbet.

[link]

Norvég és svéd nyelv is van.

Hajrá! :K ;)

(#40) (Darkwood) válasza Bubee82 (#39) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ave!
Erről egy pár napja én is olvastam. Ha megvetted, akkor kérlek jelezz, hogy mennyire jó!? :R
Ha tényleg jó, akkor 20K-t tényleg megér! :K

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#41) Bubee82 válasza (Darkwood) (#40) üzenetére


Bubee82
őstag

Még nem tudom h mikor veszem, de még idén szeretném.

Sztem így is bízhatsz benne. Ez a fazon (aki csinálja az egészet) folyamatosan járja az országot. Nézd meg esetleg, ha feléd jár akkor elmehetsz megnézni.

(#42) (Darkwood) válasza Bubee82 (#41) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Felénk a kutya se jár... :( , de ha mégis jönne, akkor majd figyelek! ;)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#43) olloczky


olloczky
senior tag

jónak tűnik ez az interaktív nyelvtanulás..lehet előfizetek rá..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#44) olloczky


olloczky
senior tag

GYAAA figyeljetek mit találtam! Ez egy olyan program amivel 71 nyelven lehet megtanulni beszélni!!! :Y Többek közt olyan alig beszélt nyelveket is tanít mint pl a norvég, dán, ÉSZT, skót, ÜZBÉG!! Szerintem érdemes leszedni. Csak egy e-mail címet kell megadni amire elküldi a letöltő linket. Ha kérdésed van, hogy hogy kell használni akkor írj PM-et. A program itt letölthető Remélem sokatok hasznára válik majd. Darkwood neked főképp sok szerencsét hozzá. :K :B

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#45) (Darkwood) válasza olloczky (#44) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ezer köszönet! :R Meg fogom nézni! :K

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#46) olloczky


olloczky
senior tag

Na kipróbáltad? És ha igen akkor milyen?

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#47) (Darkwood) válasza olloczky (#46) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Jó, csak a szókásos problémám van ezzel is: iszonyatosak a hangok. Hadarnak, szörnyű hanglejtések. A többi része ok. Köszi mégegyszer!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#48) olloczky


olloczky
senior tag

Nem így kéne rendesen beszélni? Én csak kérdezem, mert annyira MÉG nem értek hozzá..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#49) (Darkwood) válasza olloczky (#48) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Iszonyat gyorsan mondja szinte hadar. Nem beszélnek ilyen gyorsan. Ha megnézel egy Youtube-os beszélgetést, akkor fogod látni, hogy "keményen" mondják a szavakat és nem ilyen gyorsan beszélnek!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#50) olloczky


olloczky
senior tag

Ide belinkelnél egy beszélgetést? Vagy elküldenéd PM-be?

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.