2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Cikkek » Számtech rovat

Vízhűtés porszívóval ötvözve

  • (f)
  • (p)
Írta: |

Azt hiszem a cím mindent elárul, ismét egy nem mindennapos megoldás kerül bemutatásra

[ ÚJ TESZT ]

Sok ember azért nem mer belevágni egy számítógépes vízhűtés építésébe, mert túl veszélyesnek tartja, mondván, egy kis figyelmetlenség, és máris megvan a baj, a gép tele lesz vízzel, ami akár zárlatot és hardverkárosodást is okozhat.
Sokat agyaltam én is ezen a problémán, hogy lehetne egy 100%-osan biztonságos vízhűtéses rendszert kiépíteni. És egyszer csak beugrott a megoldás! Olyan vízhűtés kell, amiben nincs víz. A csövekben levegő „kering”. De akkor ez igaziból nem is vízhűtés. Viszont ránézésre nagyon is hasonlít rá, s a felépítése is nagyon hasonlít egy vízhűtésre.

Azt találtam ki, hogy kiépítek egy komplett vízhűtő rendszert, azaz blokkokat szerelek a melegedő alkatrészekre, jelen esetben egyet a CPU-ra és egyet a GPU-ra, szépen be is csövezem, de a hőleadót most elhagyom, továbbá a szivattyú helyére a jó öreg rakétaporszívót fogom rákötni, ami szipákolja az egész rendszeren keresztül a levegőt.
Magyarul nem víz, hanem levegő fog áramlani a csövekben. De az marha gyorsan.

Első hallásra elég őrültnek tűnik az ötlet, de akár működhet is, hogy miért? A levegő ugye egyértelmű, hogy jóval ritkább, mint a víz, de viszont egy porszívó nagyon gyorsan, nagyon sok levegőt tud keresztül szívni a rendszeren így akár a nagy sebesség, kompenzálhatja is ezt a „kis” hátrányt, s ha minden a terv szerint halad, akkor kellően gyorsan áramlik a levegő át a csövekben, hogy a blokkokon felgyülemlett hőt el tudja szállítani.
Érthető mindenkinek, hogy is működne az elv ugye?
Na akkor vessük bele magunk, de előtte, íme a gép, amin a kísérlet történt:

Abit IC7-MAX3 alaplap
Intel Pentium 4 3, 4GHz Prescott magos CPU
Ati Radeon HD 3850 AGP VGA kártya
2X1GB 500MHz Corsair DDR RAM
160GB Sata HDD
Windows XP SP3 operációs rendszer.

Ahogy fentebb írtam ebben a konfigban a CPU-t és a VGA kártya GPU-ját próbáltam ily módon hűteni.
Természetesen az volt a célom, hogy lehetőleg a megoldásom vegye fel a versenyt az egyszerűbb léghűtésekkel, így hát először egy átlagos hűtőbordát raktam a CPU-ra majd lemértem a CPU hőmérsékletét, illetve ugyanezt megcsináltam a VGA kártyával a gyári hűtése mellett.
Majd jött a Blokkok felszerelése, és újra mértem a CPU és a GPU hőfokokat.

Szóval léghűtésből egy egyszerű Spire márkájú hűtést raktam a processzorra, nem sokkal komolyabb, mint az Intel gyári megoldása. Tehát nem tettem túl magasra a lécet a porszívós vízhűtéses rendszeremnek. A CPU hűtő egyszerű kis alumínium bordával rendelkezik, s a ventillátorára sincs túl extrázva kb. 7cm-es, és 11 lapáttal van felszerelve.

AGP-s HD 3850-es VGA kártyám is a sapphire féle referenciahűtős megoldás, azaz egy slotos hűtőborda van rajta.

Ez ellen indult tehát a porszívós levegő keringetésű rendszerem.
A CPU-ra Alphacool NexXxos XP vízhűtő blokk került.

A GPU-ra pedig egy univerzális GPU/ északi híd hűtőbordát raktam.

Miután felszereltem a blokkokat, teljesen úgy nézett tehát ki a gép, mint egy mezei vízhűtéses gép. Annyit csaltam, hogy mivel a VGA kártya memóriákra nem raktam semmi hűtést, ezért egy 12cm-es ventivel megtámogattam a kis Radeont, hogy a memóriák így borda nélkül se süljenek meg
…És akkor előkerült a jó öreg Rakéta porszívó.

A porszívónak a csövére szépen beledugtam a vízhűtő rendszer csövét, majd szépen össze szigetelőszalagoztam őket, hogy a levegő csakis a csöveken keresztül tudjon áramolni.

Miután ezzel is megvoltam, szépen bekapcsoltam a porszívót, majd a számítógépet, és ismét elkezdtem mérni a CPU és a GPU hőmérsékleteket, először nyugalmi állapotban természetesen:

Hiába az elég kicsi hűtőborda, a porszívós megoldás nem igazán bírja felvenni vele a versenyt, még nyugalmi állapotban is 10fok a különbség a Spire hűtő javára.
Szerencsére a VGA kártyánál nincs ekkora különbség, hisz csak 4 fok az eltérés, persze ugyanúgy a gyári megoldás javára.

Nahh akkor indítsunk egy kis Prime95-t, hadd fűtsön be a jó kis Prescott magos processzor:

A CPU szinte izzott a terheléstől, a különbség még tovább nőtt, s a porszívós megoldással már elég kritikus hőfokon üzemelt a CPU, de legalább nem melegedett annyira túl, hogy kikapcsoljon a gép, szóval azért ez is valami.

Természetesen kíváncsi voltam, hogy ha a VGA kártya kap terhelést, az mennyire melegszik fel. Így hát ráengedtem egy kis „szőrösfánkot” a furmark nevű programmal, íme:

Hát igen, ez a grafikai alkalmazás úgy leterheli a GPU-t hogy a gyári hűtési megoldások is megküzdenek a GPU hőmérsékletének a kordában tartásával, ez meg is látszik, hisz a gyári bordával is 80fok fölé mászott a GPU hőmérséklete, de a porszívóval a hőfok még tovább melegedett és 100fok fölé bekúszott, szegénykém már majdnem olyan meleg volt így mint a Fermi.
Továbbá szeretném felhívni ismét a figyelmet a CPU hőmérsékletére! Igaz a Furmark első sorban a GPU-t terheli, azért némi CPU használat is van. Ezt mutatja a grafikon a CPU hőmérsékletnél is, hisz a processzor ismét 80fok fölött üzemelt

Legvégül pedig a 3Dmark06-t indítottam el a gépen, s közben a háttérben mértem a hőmérsékletet. Mikor lefutotta a tesztprogram, feljegyeztem a CPU és a GPU legmelegebb hőfokát, s azokat mutatnám most:

A CPU most is 85 fok környékén tetőzött, a GPU viszont ezúttal nem érte el a 100 Celsius fokot.

Összességében egyértelműen elmondható, hogy az ötletem nem hozta a tőle elvártakat, s a legegyszerűbb hűtések ellen is felsült… Lényegében szó szerint…
De annyit sikerült elérni, hogy a gép mégsem melegedett túl, s nem kellett a hővédelemnek sem bekapcsolnia, azaz nem kapcsolt ki a számítógép. Szóval többé-kevésbé működött! Bár ennél azért jobb eredményre számítottam.
Ha kisebb processzorral próbáltam volna ki, ott alacsonyabb hőfok jött volna ki, szóval, aki nem forrófejű Prescottal rendelkezik, hanem mondjuk egy kisebb teljesítményű core2 CPU-val, vagy más egyéb 1 magos központi egységgel, annak ajánlom ezt a hűtési megoldást, csak egy kicsit hangos

ééés a végére egy videó, hogy is néz ki a cucc valójában:

valahogy így

az írás megtalálható saját weblapomon is a bacsis-tuning.hu-n is egyéb érdekes bemutatók társaságában

Azóta történt

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.